Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και τίποτα δεν πιάνει. Επειδή δεν θέλω να αναφέρω την προσωπική της ιστορία, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως απλώς έχω φτάσει σε απελπισία, αφού να κοιτάξει άλλον, αποκλείεται και ενώ έχει πολλά πράγματα για τα οποία θα μπορούσε να είναι χαρούμενη, εκείνη απλώς επικεντρώνεται στα αρνητικά - άτομα που την ξέρουν χρόνια, μου έχουν πει πως είναι φύσει απαισιόδοξη, γεγονός που δυσκολεύει αφόρητα την κατάσταση.. μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και τίποτα δεν πιάνει. Επειδή δεν θέλω να αναφέρω την προσωπική της ιστορία, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως απλώς έχω φτάσει σε απελπισία, αφού να κοιτάξει άλλον, αποκλείεται και ενώ έχει πολλά πράγματα για τα οποία θα μπορούσε να είναι χαρούμενη, εκείνη απλώς επικεντρώνεται στα αρνητικά - άτομα που την ξέρουν χρόνια, μου έχουν πει πως είναι φύσει απαισιόδοξη, γεγονός που δυσκολεύει αφόρητα την κατάσταση.. μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..

Δοκίμασε να της δώσεις να διαβάσει άρθρα που να λένε πως να αντιμετωπιστεί η απαισιοδοξία.. Όταν όμως αρχίζεις να τα "χάνεις" με την όλη κατάσταση, μείωσε την παρέα μαζί της.. Το ξέρω ότι αυτό είναι ό,τι χειρότερο, αλλά

Αποφύγετε να συναναστρέφεστε με απαισιόδοξους ανθρώπους, που τείνουν να βλέπουν τα πάντα στη ζωή από την αρνητική τους πλευρά. Φαίνεται ότι όπως η ευτυχία είναι …μεταδοτική, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την απαισιοδοξία. Φροντίστε οι παρέες σας να αποτελούνται από ανθρώπους με θετική σκέψη.

Αν όμως αποφεύγαμε όλοι τα απαισιόδοξα άτομα, αυτά τι έκαναν μόνα τους;; :worry: Κάποιος δεν πρέπει να φροντίσει και γι'αυτά;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Απορία: αφού πήγε σε ψυχολόγο, που είναι και το ενδεικνυόμενο, γιατί δεν έχει πει αυτές τις σκέψεις της; Αν δεν τις πει εκεί πού θα τις πει; ..Από τη στιγμή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια τέτοια απώλεια χρειάζεται στήριξη από ειδικό,-κάτι που αποδεδειγμένα, έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους.
Αν ήξερε, αν υποψιαζόταν η φίλη σου πόσοι άνθρωποι είναι σε σχέση και δυστυχούν,- λόγω της σχέσης και του πώς ζουν μέσα σε αυτήν - θα έπαιρνε κουράγιο. Ελπίζω να αρχίσει να μιλά στον ειδικό, αφού πιθανολογείς πως δεν το έχει κάνει. Αρκεί να έχει βρει τον κατάλληλο. Δεν είναι όλοι οι θεραπευτές ικανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Απορία: αφού πήγε σε ψυχολόγο, που είναι και το ενδεικνυόμενο, γιατί δεν έχει πει αυτές τις σκέψεις της; Αν δεν τις πει εκεί πού θα τις πει; ..Από τη στιγμή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια τέτοια απώλεια χρειάζεται στήριξη από ειδικό,-κάτι που αποδεδειγμένα, έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους.
Αν ήξερε, αν υποψιαζόταν η φίλη σου πόσοι άνθρωποι είναι σε σχέση και δυστυχούν,- λόγω της σχέσης και του πώς ζουν μέσα σε αυτήν - θα έπαιρνε κουράγιο. Ελπίζω να αρχίσει να μιλά στον ειδικό, αφού πιθανολογείς πως δεν το έχει κάνει. Αρκεί να έχει βρει τον κατάλληλο. Δεν είναι όλοι οι θεραπευτές ικανοί.

Δεν είναι κάτι που το μοιράζεσαι εύκολα με τους γύρω σου και ανάλογα με το πόσο εσωστρεφής είναι ένας άνθρωπος τόσο δυσκολεύει το πράγμα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..

Τι εννοείς (???)να δει την ανατολή; :hmm::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μια φίλη, η οποία μου εκμυστηρεύτηκε ένα περιστατικό της. Πήγε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου της, και επειδή αυτός ήταν στην δουλειά, τον περίμενε να γυρίσει. Της είχε πει ότι θα έρθει μια συγκεκριμένη ώρα, αλλά τελικά άργισε 3 και κάτι ώρες. Αυτή άρχισε να τον παίρνει τηλέφωνο, αλλά αυτός δεν απαντούσε, τότε πίστεψε ότι την απατούσε, και πήρε ένα μαχαίρι και άρχισε να χαρακώνεται στον καρπό. Επίσης, άρχισε να βαράει το κεφάλι της στον τοίχο.
Αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι ότι το έκανε και για να τον δεσμεύσει ψυχολογικά αλλά και για να την προσέξει. Πως το κατάλαβα να μου πείτε τώρα; Οι χαρακιές τις δεν ήταν βαθειές, που σημαίνει ότι δεν είχε ώς σκοπό να αυτοκτονήσει. Δεν είμαι ψυχολόγος, αλλά αυτό σκέφτηκα όταν μου το έθιξε.
Εγώ από την πλευρά μου, την είπα ότι αυτό που έκανε δεν ήταν λογικό και ότι για ενα αγόρι δεν αξίζει ούτε να αυτοτραυματίζεται ούτε να αποπειραθεί να χάσει την ζωή της. Το πρόβλημα είναι ότι, όταν μου τα έλεγε, δεν έκλεγε ούτε ήταν μετανιωμένη για το όλο περιστατικό. Ήταν γελαστή, και ετοίμαζε ήδη της διακοπές της με το αγόρι της (καθώς τα βρήκαν).
Η συμπεριφορά της δε μου φάνηκε φυσιολογική και αρχίζω να ανησυχώ. Δηλαδή, τι θα γίνει αν πραγματικά χωρίζουν; ή αν αντιληφθεί κάτι άλλο; Σκέφτομαι να μιλήσω στην μητέρα της, αλλά δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό στη σχέση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Σκέφτομαι να μιλήσω στην μητέρα της, αλλά δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό στη σχέση μας.
Aν η ίδια δεν έχει αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα ή δεν θέλει να το παραδεχτεί, θα έχει πολύ άσχημες συνέπειες στην σχέση σας άσε που μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα και να πεισμώσει. Καλύτερα να μιλήσεις στην ίδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Aν η ίδια δεν έχει αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα ή δεν θέλει να το παραδεχτεί, θα έχει πολύ άσχημες συνέπειες στην σχέση σας άσε που μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα και να πεισμώσει. Καλύτερα να μιλήσεις στην ίδια..

Εγώ της μίλησα ήδη, επί ώρες. Και μόλις τελείωσα με τις συμβουλές μου, αυτή λες και δε με άκουσε, μου ζήτησε να την βοηθήσω να βρει ξενοδοχείο για της διακοπές με τον φίλο της.
Η κοπέλα γενικά τόσα χρόνια, φαίνεται ότι έχει τον δικό της τρόπο σκέψης, αλλά αυτό το ακραιό και τόσο παράλογο πράγμα πρώτη φορά την βλέπω να το κάνει. Να μιλήσω με τον φίλο της, δεν το βλέπω γιατί και αυτός από ότι φαίνεται είναι στον δικό του κόσμο. Η φίλη μου δε με ακούει, ο άλλος δε θα με ακούσει και αν εγώ μιλήσω με την μάνα της, κανείς πλέον δε θα με ακούει.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Η κοπέλα γενικά τόσα χρόνια, φαίνεται ότι έχει τον δικό της τρόπο σκέψης, αλλά αυτό το ακραιό και τόσο παράλογο πράγμα πρώτη φορά την βλέπω να το κάνει. Να μιλήσω με τον φίλο της, δεν το βλέπω γιατί και αυτός από ότι φαίνεται είναι στον δικό του κόσμο. Η φίλη μου δε με ακούει, ο άλλος δε θα με ακούσει και αν εγώ μιλήσω με την μάνα της, κανείς πλέον δε θα με ακούει.. :/:
Πραγματικά δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω.. Δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και είναι πολύ δύσκολο.. Αν μιλήσεις στην δική σου μαμά? Αυτή κάτι παραπάνω θα έχει να σου πει πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..

Να την πας σε κάποιο νοσοκομείο να δει τους αρρώστους που θέλουν να ζήσουν και το παλεύουν μπας και ξυπνήσει.:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
kajira, υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις μιλήσεις με την ψυχολόγο της φίλης σου για να την ενημερώσεις για τη σοβαρότητα της κατάστασης (σε περίπτωση που δεν της μίλησε η φίλη σου);

RunawayDreamer η φίλη σου μάλλον χρειάζεται τη βοήθεια ψυχολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να μας δωσει τα ρουχα του απο πριν ,γιατι μετα την πτωση ,θα εχουν γινει χαλια με τα αιματα και δεν θα καθαριζουν..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω πρόσβαση στην ψυχολογό, αλλά φοβάμαι να ανακατευτώ έτσι, μη τα κάνω χειρότερα.
Χιμ, δεν θα συγκινηθεί, έχει περάσει και η ίδια πολυ σοβαρά προβλήματα υγείας..
Σας ευχαριστώ πάντως όλους, πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ είμαι υπερ του ψυχολόγου....
Όταν η κατάσταση είναι σοβαρή εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά....
Όταν ο άλλος δεν θέλει να ακούσει...απλά δεν ακούει....και χρειάζεται ειδικό...
Προσέγγισε τον ψυχολόγο...άλλωστε δεν μπορεί να σε "καρφώσει" θεωρητικά....μήπως κι αυτός δεν έχει καταλάβει την κατάσταση ή δεν ξέρει ορισμένα πράγματα...
Αλλαγή ψυχολόγου παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση να αυτοκτονήσει κάποιος από μια ερωτική απογοήτευση?είναι αυτός σοβαρός λόγος?εγώ πάλι πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει αυτή την ιδέα σίγουρα έχει ψυχολογικό πρόβλημα,δεν είναι τόσο εύκολο να βάλει κάποιος τέλος στην ίδια του τη ζωή οποτε μπορεί να είναι και απλά λόγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση να αυτοκτονήσει κάποιος από μια ερωτική απογοήτευση?
Κι όμως, έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις.
Κι εγώ είμαι υπέρ του ψυχολόγου, σαν πιο ειδικού σε τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πως αποτρέπουμε κάποιον απο την αυτοκτονία....
Προτρέποντας τον να παρακολουθήσει τις προγραμματικές δηλώσεις του Αρούλη Σπηλιωτόπουλου για να βρει (κι άλλα) θύματα το πολιτικό κατεστημένο των ξεφτιλισμένων.
Θα ζήσει θέλει δεν θέλει μετά, γιατί το γέλιο είναι ....ζωή! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Πως αποτρέπουμε κάποιον απο την αυτοκτονία όταν λέει οτι αν συμβεί το Χ θα αυτοκτονήσει; Τι επιχειρήματα θα χρησιμοποιούσατε ώστε να τον κάνετε
Η κυρία έχει και πάλι δίκιο, θα ερωτευτώ... τις ιδέες της, δικαίωμα στον θάνατο δεν έχει κανείς! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Θα έλεγα σ' ένα άτομο που θέλει να αυτοκτονήσει να πάει σε μια ογκολογική μονάδα νοσοκομείου να δει τι αγώνα δίνουν οι άνθρωποι προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον καρκίνο. Κι όμως ΠΑΛΕΥΟΥΝ! ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΗΡΩΙΚΑ! Έτσι, πάλεψε κι ο πατέρας μου με κάθε τρόπο να κρατηθεί στη ζωή. Δυστυχώς όμως πέθανε, γιατί η περίπτωση ήταν καπάζουσα.
Επίσης, ένα άτομο που σκέφτεται να αυτοκτονήσει χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας. Ο ειδικός σίγουρα θα το βοηθήσει να αλλάξει τρόπο σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα έλεγα σ' ένα άτομο που θέλει να αυτοκτονήσει να πάει σε μια ογκολογική μονάδα νοσοκομείου να δει τι αγώνα δίνουν οι άνθρωποι προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον καρκίνο. Κι όμως ΠΑΛΕΥΟΥΝ! ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΗΡΩΙΚΑ! Έτσι, πάλεψε κι ο πατέρας μου με κάθε τρόπο να κρατηθεί στη ζωή. Δυστυχώς όμως πέθανε, γιατί η περίπτωση ήταν καπάζουσα.
Επίσης, ένα άτομο που σκέφτεται να αυτοκτονήσει χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας. Ο ειδικός σίγουρα θα το βοηθήσει να αλλάξει τρόπο σκέψης.

με όλο τον σεβασμό, δεν περίμενα τέτοια απάντηση από εσένα :/: μέσα από τα ποστ σου έχεις δείξει μεγάλη ωριμότητα και λογική η οποία μου φαίνεται πως δεν συνάδει με την λύση που προτείνεις. πως γίνεται να νιώσει κάποιος καλύτερα συγκρίνοντας το δικό του πρόβλημα με το πρόβλημα του άλλου? δεν έχει τύχει προς ώρας να αντιμετωπίσω άτομο που να θέλει να αυτοκτονήσει οπότε δεν ξέρω πως θα το χειριζόμουν το θέμα. αλλά όπως είπες κι εσύ, τα άτομα αυτά χρήζουν βοήθειας. μου φαίνεται πολύ σκληρό να μειώσεις κατά αυτό τον τρόπο κάποιον με την ελπίδα ότι ίσως δει την κατάσταση αλλιώς και βελτιωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top