Αυθαιρεσίες της ΕΛ.ΑΣ

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είπα απ την αρχή ότι και γω σοκαρίστηκα και χαλάστηκα με το video που είδα
απλά λέω (η γυναίκα η φουκαριάρα :P) ότι δε μου αρέσει που κάθε φορά που κάτι συμβαίνει φταίει η "Ελλάδα" μιας που..... όλοι εμείς είμαστε η Ελλάδα.
Πεθαίνει η Αμαλία, φταίει το Ελληνικό σύστημα. Όταν πέθανε η Βασιλική δεν είδα να λέει κανένας φταίει το Βελγικό σύστημα ρε γμτ
Αυτό με πικραίνει...

Εμένα πάντως αυτό το βίντεάκι μου θύμησε Αμερικανούς στρατιώτες. Γι' αυτό και αηδίασα περισσότερο... Ούτε κάτι πρωτότυπο δε μπορούμε να κάνουμε! (εννοείται κάνω πλάκα στο τελευταίο κομμάτι έτσι!) :P

Δεν είναι μόνο η Ελλάδα, αλλά θα θέλαμε μόνο η Ελλάδα να μην είναι!
(λογοπαίγνιον...ξύπνησα καλά σήμερα!):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά θα κάνω ένα οφ-τόπικ γιατί θα σκάσω αν δεν το πω. Θέλω να πω στη suspiria ότι από την πρώτη στιγμή που την είδα εδώ μέσα σκέφτηκα πόσο ώριμα σκέφτεται για την ηλικία της και χαίρομαι που συνεχίζει και επαληθεύει εκείνη την πρώτη μου σκέψη. Συνέχισε έτσι και μην ξεχάσεις ποτέ τον τρόπο που σκέφτεσαι σήμερα. :)

Και τώρα συνεχίστε :P

+1000 :)

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και πραγματικά χρειαζόμουν να ακούσω κάτι καλό για αυτά που σκέφτομαι και εκφράζω τελευταία λόγω του οτι όλο και περισσότερο έχω αμφιβολλίες απο τους γύρω.

Είπα απ την αρχή ότι και γω σοκαρίστηκα και χαλάστηκα με το video που είδα
απλά λέω (η γυναίκα η φουκαριάρα :P) ότι δε μου αρέσει που κάθε φορά που κάτι συμβαίνει φταίει η "Ελλάδα" μιας που..... όλοι εμείς είμαστε η Ελλάδα.
Πεθαίνει η Αμαλία, φταίει το Ελληνικό σύστημα. Όταν πέθανε η Βασιλική δεν είδα να λέει κανένας φταίει το Βελγικό σύστημα ρε γμτ
Αυτό με πικραίνει...

Και εμένα με ενοχλεί που ό,τι κι αν γίνει κατηγορούμε το κράτος, όμως στην προκειμένη περίπτωση εγώ κατηγόρησα πρώτα την αστυνομία και μετά, όχι αδίκως, το κράτος αφού δεν θα δώσει ποινές. Όσο για τη Βασιλική εγώ το είπα :P Δεν πέθανε στην Ελλάδα άρα δεν θα μπορούμε να πούμε για το ελληνικό σύστημα και τα ελληνικά νοσοκομεία και πού θα ξεσπάσουμε τώρα; :P Όμως εντάξει, εμείς ζούμε στην Ελλάδα και μαθαίνουμε 10 τέτοια περιστατικά ενώ πόσες φορές έχετε ακούσει για λάθος διάγνωση που οδήγησε στο θάνατο του ασθενή στο Βέλγιο; Μας φαίνεται σα μεμονωμένο λάθος ενώ ίσως είναι ακόμα ένα, που εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε..

Να το κάνεις και μάλιστα από τώρα. Κι εγώ στην ηλικία σου (και ακόμα και τώρα) ασχολούμαι με τη δράση της Διεθνούς Αμνηστίας. Φαντάζομαι θα το έχεις δει αλλά για να το δουν και άλλοι:
Κάντε κάτι τώρα

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν αυτά τα δύο:

https://www.amnesty.org.gr/actnow/face2face-presentation.htm
https://www.amnesty.org.gr/actnow/face2face-presentation.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Πάντως αν δεν υπήρχε μια suspiria ετών 17, να ανοίξει αυτό το θρεντ, εγώ προσωπικά πιθανότατα δεν θα το μάθαινα. Τηλεόραση δεν βλέπω, εφημερίδες μόνο στο Internet και σπάνια, οπότε; Θα με είχε προσπεράσει η επικαιρότητα.

Λίγο είναι αυτό; Να που το «πίτσι-πίτσι» τελικά κάτι κάνει! Και μπορεί οι εμείς 30άρηδες να τρέχουμε για τα εισοδήματά μας, αλλά κάπου μέσα μας θα θέλαμε να κάνουμε περισσότερα. Όχι πια από ιδεολογία αλλά από τη φυσική ανάγκη να ζήσουμε ένα πιο σταθερό μέλλον.

Νομίζω ότι το «Είμαστε Υποανάπτυκτοι» αναφερόταν εξ αρχής στους Έλληνες και όχι στην Ελλάδα. Απλή λογική είναι το όλο θέμα. Η suspiria είπε σωστά ότι στο εξωτερικό, ο παρανομούντας βαρβατίλας αστυνομικός χάνει τον τίτλο του ενώ εδώ «μας έχει χεσμένους όλους». Πως αλλάζει αυτό; Με νόμο μέσα σε μια νύχτα. Γιατί δεν γίνεται; Γιατί αυτή την αστυνομία θέλουνε. Βαρβατέγκους που έχουν την διαστροφή να χτυπάνε συνταξιούχους στις διαδηλώσεις.

Υ/Γ: Suspiria συγχαρητήρια. Ξεπέρασες το 666!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Νομίζω ότι το «Είμαστε Υποανάπτυκτοι» αναφερόταν εξ αρχής στους Έλληνες και όχι στην Ελλάδα.

Πήγαινε, ακριβώς σε αυτό που συμπληρώνεις παρακάτω, στο οτι μία πράξη η οποία, κατ'εμέ και νομίζω απο την πλειοψηφία (για να μη λέμε και μεγάλα λόγια), χαρακτηρίζεται υποανάπτυκτη/απολίτιστη, επιτρέπεται απο την κυβέρνηση να γίνεται όχι απλά χωρίς κυρώσεις αλλά και υπο την κάλυψη των παραπτωμάτων.

Δεν είναι δυαντόν να βγαίνει ο αντιπρόσωπος (ή ό,τι ήταν τέλος πάντων) του Συνασπισμού και να καταλογίζει ένα σωρό περιστατικά της Αστυνομίας που δείχνουν ανάλογη συμπεριφορά με το χτεσινό και να βγαίνει και ο Πολύδωρας και να λέει "Ήταν ένα ατύχημα και με αφήνει άφωνο" και καλά οτι πρώτη φορά ακούει να συμβαίνει κάτι τέτοιο! Ή και ο πρωθυπουργός, να στέλνει ανακοίνωση "Έχω εξοργιστεί και δεν γνώριζα τίποτα". Το περιστατικό έχει συμβεί εδώ και ένα χρόνο, όπως λένε έχει αλλάξει τόσα κινητά, αλλά και να μην έχει αλλάξει και να έχει μείνει κρυφό το συγκεκριμένο, κάθε τόσο διαβάζω σε εφημερίδες δηλώσεις μεταναστών που λένε οτι ζητάνε πολιτικό άσυλο και ο υπεύθυνος αστυνομικός τους διώχνει ή τους φυλακίζει! Μα κυβερνάς αγάπη μου, εκπροσωπείς έναν λαό, άνοιξε μία εφημερίδα, άκου μία ομάδα που διαδηλώνει, και μην το παίζεις και καλά "Δεν ήξερα τίποτα"

Υ/Γ: Suspiria συγχαρητήρια. Ξεπέρασες το 666!:)

:P no comments
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Να συμπληρώσω κάτι στη συζήτηση που εντόπισα σήμερα σε ένα δελτίο ειδήσεων.
Η απόταξη ενός αστυνομικού προβλέπεται στην Ελληνική νομοθεσία. Το θέμα είναι ότι δεν εφαρμόζεται και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί; :hmm:

Τόσοι νέοι υπάρχουν που περιμένουν στην ουρά.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Να συμπληρώσω κάτι στη συζήτηση που εντόπισα σήμερα σε ένα δελτίο ειδήσεων.
Η απόταξη ενός αστυνομικού προβλέπεται στην Ελληνική νομοθεσία. Το θέμα είναι ότι δεν εφαρμόζεται και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί; :hmm:

Τόσοι νέοι υπάρχουν που περιμένουν στην ουρά.... :P

Γιατί για να φτάσουν στην απόταξη πρέπει να δικαστούν, αλλά αυτή η έρημη η δίκη δεν γίνεται ποτέ!

Έβλεπα πριν πολύ καιρό μία γυναίκα που την είχε χτυπήσει τροχονόμος (!) επειδή πήγαινε να παρκάρει σε περιοχή που δεν επιτρεπόταν το parking! Και είχε βγει το πρωί στον Παπαδάκη, αν θυμάμαι καλά, και έλεγε ότι έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε και η δίκη είχε αναβληθεί τόσες φορές ώστε το παράπτωμα του αστυνομικού διαγράφθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τόσοι νέοι υπάρχουν που περιμένουν στην ουρά.... :P

Και δυστυχώς τόσοι παλιοί έχουν "δόντι". Δυστυχώς ακόμη αυτοί οι "παλιοί" κυριαρχούν στην αστυνομία. :(

Ξέρει κανένας ποια εκπαίδευση περνάνε οι αστυνομικοί; Εκτός από τις αθλητικές δοκιμασίες και το να έχουν τον κατάλληλο σωματότυπο... Εννοώ κάνουν κάποια μαθήματα π.χ. ψυχολογίας ή εγκληματολογίας;

Στην Κύπρο πλέον από όσο ξέρω (ενημερωθήκαμε από εκπρόσωπο της αστυνομίας στα πλαίσια ενός μαθήματος δικαστικής ψυχολογίας) περνάνε μια πολύ καλή εκπαίδευση που περιλαμβάνει εισαγωγικά μαθήματα ψυχολογίας, κοινωνιολογίας, εγκληματολογίας κ.α. πέρα από την καλή εκπαίδευση ώστε να μάθουν να μην "εκπυρσοκροτεί το όπλο":whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Πόσο άθλιοι μπορεί να είναι ορισμένοι-δεν θέλω να πιστέψω όλοι-που έχουν στα χέρια τους κάθε είδους εξουσία?!
Δεν ξέρω ποιον πρέπει να πρωτολυπηθώ...Τους καημένους τους ανθρώπους που πέφτουν στα χέρια τους,τους ίδιους τους βασανιστές που δεν έχουν ίχνος παιδείας ή έμας τους υπόλοιπους?!!
Δεν ξέρω τι να πω..
Ντροπη..Αυτό μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πόσο άθλιοι μπορεί να είναι ορισμένοι-δεν θέλω να πιστέψω όλοι-που έχουν στα χέρια τους κάθε είδους εξουσία?!
Δεν ξέρω ποιον πρέπει να πρωτολυπηθώ...Τους καημένους τους ανθρώπους που πέφτουν στα χέρια τους,τους ίδιους τους βασανιστές που δεν έχουν ίχνος παιδείας ή έμας τους υπόλοιπους?!!
Δεν ξέρω τι να πω..
Ντροπη..Αυτό μόνο...

Ε όχι γλυκιά μου! Εδώ πλέον δεν λυπάσαι τον βασανιστή! Μιλάμε για 40 χρονό άνθρωπο με μόνιμο μηνιαίο μισθό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Ε όχι γλυκιά μου! Εδώ πλέον δεν λυπάσαι τον βασανιστή! Μιλάμε για 40 χρονό άνθρωπο με μόνιμο μηνιαίο μισθό!

Δεν εννοούσα με αυτή την εννοια!!
Λυπάμαι την ψυχή αυτού του ανθρώπου!!
Τώρα θα μου πεις-και θα 'χεις και δικιο-ποια ψυχή ρε κοπελιά αυτος μια χαρα περναει και τύψεις προφανως δεν έχει..αλλα τι να πω πια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν εννοούσα με αυτή την εννοια!!
Λυπάμαι την ψυχή αυτού του ανθρώπου!!
Τώρα θα μου πεις-και θα 'χεις και δικιο-ποια ψυχή ρε κοπελιά αυτος μια χαρα περναει και τύψεις προφανως δεν έχει..αλλα τι να πω πια...!

Εεεμ.. Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι και συμπληρώνω επίσης μακάριοι οι πτωχοί τοις ήθοις (ας το διορθώσει κάποιος το "τοις ήθοις" :P εγώ μία φτωχή τεχνολογική βγάζω στο σχολείο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαι σιγα σιγα ερχονται κι αλλα στην επιφανεια για το "εργο" των υπευθυνων για την "φυλλαξη" μας και την ασφαλεια μας...
Παραθετω απο το in.gr

Νέο βίντεο με σκηνές σεξουαλικής βίας σε Αστυνομικό Τμήμα της Αττικής


Αθήνα
Νέο βίντεο με σκηνές σεξουαλικής βίας σε αστυνομικό τμήμα της Αττικής φέρνει στο φως της επικαιρότητας Το Βήμα της Πέμπτης.
Στο βίντεο, αστυφύλακες και αστυνομικοί παρουσιάζονται να ασκούν ψυχολογική και σεξουαλική βία σε νεαρές ιερόδουλες.
Oι γυναίκες αναγκάζονται να κάνουν «στριπ σόου» με καθαρά σεξουαλικό προσανατολισμό στους πέντε ένστολους. Oι αστυνομικοί φαίνονται να χρησιμοποιούν τουλάχιστον δύο κινητά για να καταγράψουν τις σκηνές.
Στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης φοβούνται ότι θα υπάρξουν και άλλα παρόμοια βίντεο, καθώς σύμφωνα με πηγές της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου το «τράβηγμα» παρόμοιων σκηνών έχει εξελιχθεί σε ένα είδους χόμπι για ορισμένα στελέχη της Ελληνικής Αστυνομίας.
Μάλιστα, δεν είναι λίγοι εκείνοι που λένε ότι υπάρχουν και άλλα βίντεο, με πολύ σκληρότερο περιεχόμενο σεξουαλικών κακοποιήσεων αλλοδαπών γυναικών, που κυκλοφορούν ανάμεσα σε αστυνομικούς. Σύμφωνα μάλιστα με κάποιες πληροφορίες, ένα τέτοιο βίντεο βρέθηκε στην κατοχή αστυνομικού του Τμήματος Oμονοίας.

Πολύδωρας: Αχρείοι οι δράστες του βίντεο
Σχέδιο όσων επιδιώκουν την αποδόμηση της ΕΛ.ΑΣ. «βλέπει» πίσω από το βίντεο του ΑΤ Ομονοίας ο Βύρων Πολύδωρας.
Μιλώντας στην Απογευματινή της Πέμπτης, ο υπουργός Δημόσιας Τάξης επαναλαμβάνει ότι τον χαρακτηρισμό αχρείοι τον χρησιμοποίησε για να περιγράψει τους αστυνομικούς του συγκεκριμένου ΑΤ.
Παράλληλα, τονίζει ότι πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά που οι Αρχές αντιμετωπίζουν με αυστηρότητα.

Kαλα παμε...να δουμε ο βουρκος ποτε θα καθαρισει....


(Το εβαλα επιτηδες εδω κι οχι στις ειδησεις μιας και το αρχικο θεμα της suspiria ειναι πιο καταλληλο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
δεν είχα σκοπό να το γράψω, αλλά μιας και έγραψες την είδηση μάριε, ορίστε και άλλη μία από την Διεθνή Αμνηστία (μέσω του blog "Νέα Πνευματική Αντίδραση"):

Μια νεαρή Μολδαβή γυναίκα φέρεται να κακοποιήθηκε από αστυνομικούς στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αθήνας στις 8 Ιουνίου 2007. Η γυναίκα, που μένει νόμιμα στην Ελλάδα με την οικογένειά της εδώ και τέσσερα χρόνια, μεταφέρθηκε στο αστυνομικό τμήμα με συμβατικό αυτοκίνητο και με συνοδεία τριών αστυνομικών με πολιτικά, οι οποίοι προηγουμένως ερεύνησαν το σπίτι της και απαίτησαν να δουν την άδεια παραμονής της ίδιας και του πατέρα της.

Όταν έφτασαν στο αστυνομικό τμήμα της είπαν ότι έψαχναν τον πρώην σύντροφό της και ότι ήθελαν να τους δώσει τη διεύθυνσή του. Όταν εκείνη ανέφερε ότι δεν τη γνωρίζει, της έψαξαν την τσάντα και εξέτασαν τον κατάλογο στο κινητό της τηλέφωνο.

Στη συνέχεια, αναφέρει ότι μεταφέρθηκε σε άλλο γραφείο από τρεις γυναίκες αστυνομικούς με πολιτικά, μία εκ των οποίων τη χτύπησε επανειλημμένα στο κεφάλι, προκαλώντας της οξύ πόνο. Στη συνέχεια ανέφερε ότι οι αστυνομικοί τη διέταξαν να βγάλει τα ρούχα της, να μείνει με τα εσώρουχα και να γυρίσει προς τον τοίχο, οπότε και μία από αυτές τη χτύπησε ξανά και της ξερίζωσε τούφες μαλλιών.


Μετά από αυτό, ανέφερε ότι μεταφέρθηκε ξανά στο πρώτο γραφείο, όπου ένας από τους τρεις άνδρες αστυνομικούς τη ρώτησε ξανά που βρίσκεται ο πρώην σύντροφός της. Ανέφερε ότι την απείλησαν ότι θα καταστρέψουν την άδεια παραμονής της και ένας αστυνομικός της είπε «θα φέρουμε και τους γονείς σου εδώ και θα πάθουν ό,τι έπαθες κι εσύ. Θα εμφανιστείς στο δικαστήριο ως κατηγορούμενη και θα σε στείλουμε πίσω στη χώρα σου μαζί με τους γονείς σου». Τότε ένας από τους αστυνομικούς φέρεται να την άρπαξε από το μπράτσο και την απείλησε να τη χτυπήσει, ενώ ένας άλλος την κλώτσησε.


Μετά από περίπου τρεις ώρες, την άφησαν ελεύθερη, λέγοντάς της να «εξαφανιστεί», αλλά να τους ενημερώσει εάν μάθαινε νέα από τον πρώην σύντροφό της. Πήγε στο νοσοκομείο με πόνους στο κεφάλι, ίλιγγο και ναυτία. Της έκαναν ακτινογραφία και της έδωσαν να φορά κολάρο στο λαιμό.


Παρά το γεγονός ότι η γυναίκα ανέφερε ότι θα ήταν σε θέση να αναγνωρίσει τους αστυνομικούς που εμπλέκονται, παρά το γεγονός ότι της έδωσαν τον αριθμό του τηλεφώνου του γραφείου τους ώστε να μπορέσει να τους δώσει πληροφορίες για τον πρώην σύντροφό της και παρά το γεγονός ότι την επομένη έκανε μήνυση για σωματική βλάβη, απειλές και εκβιασμό, δεν έχει γίνει ακόμη καμία ενέργεια για να ερευνηθεί το κρούσμα και να οδηγηθούν οι δράστες ενώπιον της δικαιοσύνης.
Θα βγουν πολλά ακόμη βίντεο τώρα. Ήταν να μην γίνει η αρχή! Δυστυχώς η ύποπτη σιωπή όλων αυτών των "φυλάκων της ασφαλείας" τόσους μήνες και χρόνια για τέτοια περιστατικά (ενώ είναι υποχρεωμένοι βάσει νόμου να καταγγέλουν) και η διακίνηση τέτοιου υλικού μεταξύ τους χάρην αστεϊσμού δείχνει ότι δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά, αλλά για μια διεφθαρμένη νοοτροπία που υπάρχει στο Σώμα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Kαι σιγα σιγα ερχονται κι αλλα στην επιφανεια για το "εργο" των υπευθυνων για την "φυλλαξη" μας και την ασφαλεια μας...
Παραθετω απο το in.gr



Kαλα παμε...να δουμε ο βουρκος ποτε θα καθαρισει....


(Το εβαλα επιτηδες εδω κι οχι στις ειδησεις μιας και το αρχικο θεμα της suspiria ειναι πιο καταλληλο...)

Και μου αρέσει που λένε ότι αυτές οι περιπτώσεις που δέρνουν άτομα μέσα στα αστυνομικά τμήματα είναι μεμονομένα περιστατικά.Εγώ πιστεύω (μακάρι να κάνω λάθος) ότι οι περιπτώσεις αστυνομικής βίας δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες από ότι φανταζόμαστε.Έχω ακούσει για τραγικά περιστατικά μέσα στο χώρο τη αστυνομίας και δυστυχώς είναι πολύ αστυνομικοί που έχουν αυτή τη νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και μου αρέσει που λένε ότι αυτές οι περιπτώσεις που δέρνουν άτομα μέσα στα αστυνομικά τμήματα είναι μεμονομένα περιστατικά.Εγώ πιστεύω (μακάρι να κάνω λάθος) ότι οι περιπτώσεις αστυνομικής βίας δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες από ότι φανταζόμαστε.Έχω ακούσει για τραγικά περιστατικά μέσα στο χώρο τη αστυνομίας και δυστυχώς είναι πολύ αστυνομικοί που έχουν αυτή τη νοοτροπία.

Συμφωνω παρα πολυ μαζι σου...
Δυστυχως οι ιστοριες που εχουν ακουστει κατα καιρους για τον συγκεκριμενο ειδικα κλαδο, καθε αλλο παρα κολακευτικες ειναι.
Και οι ιστοριες που εχω ακουσει απο αμεσα εμπλεκωμενα ατομα,ακομα χειροτερες.Φυσικα το δικιο τους δεν μπορεσαν ποτε να το βρουν.:|

Και φυσικα αυτα δεν ειναι φετινα τρεντυ των ενστολων προστατιδων μας.
Απλως τα τελευταια χρονια ΕΤΥΧΕ τα κινητα να εχουν ενσωματωμενες καμερες...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
https://www.tanea.gr/Article.aspx?d=2...CE%91&spid=876

"Είναι χαρακτηριστικό ότι τις τελευταίες ημέρες, μετα την αποκάλυψη του βίντεο της Ομόνοιας, στο οποίο αρχιφύλακας εμφανίζεται να κακοποιεί δύο κρατουμένους, ο κ. Β. Πολύδωρας έδωσε αυστηρές οδηγίες σε όλους τους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. να προχωρήσουν σε επιχείρηση μαζικών ελέγχων για την ανακάλυψη και καταστροφή παρόμοιων βίντεο."


Δημοκρατία? :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
https://www.tanea.gr/Article.aspx?d=2...CE%91&spid=876

"Είναι χαρακτηριστικό ότι τις τελευταίες ημέρες, μετα την αποκάλυψη του βίντεο της Ομόνοιας, στο οποίο αρχιφύλακας εμφανίζεται να κακοποιεί δύο κρατουμένους, ο κ. Β. Πολύδωρας έδωσε αυστηρές οδηγίες σε όλους τους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. να προχωρήσουν σε επιχείρηση μαζικών ελέγχων για την ανακάλυψη και καταστροφή παρόμοιων βίντεο."


Δημοκρατία? :D:D:D


Βρε χαζό, επειδή είναι κακομονταρισμένα το είπε.

Θα κάνουν άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, συνειδητοποιεί κανείς πως αυτό είναι εντελώς αντίθετο σε οποιαδήποτε ιδέα ισονομίας, δικαοσύνης κτλ. ?

Δεν είναι απλή άποψη, είναι εντολή υπουργού. Κανονικά θα έπρεπε αν όχι να τον κρεμάσουμε, να τον δικάσουμε. :)

Βέβαια, ίσως παραιτηθεί, και τότε όλα θα φτιάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πονηρο ξωτικο ετσι ειναι οπως τα λες...Ο Πολυδωρας πλεον εχει καταντησει τοσο, μα τοσο γραφικος που πρεπει να τον βγαλουν σε video game...:confused:
Αντι να μιλαμε και να λεμε πως πρεπει να βρεθουν ολοι αυτοι οι φασιστο-ψευτομαγκες κι εκμεταλυτες της στολης τους μεχρι εσχατων, και να ξηλωθουν (οχι μεταθεσεις και μαλακιες ωστε να τους τρωνε αλλοι στην μαπα!) ASAP, λεμε να βρεθουν τα video και να καταστραφουν?:mad:
Εγω λεω να βρεθουν και οσοι εχουν φαει κατα καιρους ξυλο και να κατηγορηθουν οτι προκαλεσαν "πρηξηματα,εντονους πονους και μελανιες" στις παλαμες και τα χερια των αστυνομικων (δεν σε χτυπησα!Η μουρη σου χτυπησε την μπουνια μου) και να κατηγορηθουν κια γενικοτερα οσοι εχουν ταπεινωθει εκει μεσα γιατι τους προκαλεσαν ψυχολογικα τραυματα...


Τι να πω...Συγχαρητηρια Βυρωνα και σε καθε "Βυρωνα" και σε καθε γαλωνατο προστατη μας!Αντε και του χρονου στο Je t'aime!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top