Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε λιγα χρονια απο τωρα ο φονος θα ειναι νομιμος εαν εχεις ψυχολογικα προβληματα οπως φαινεται.
Εχει πολυ πλακα και εχω πολυ περιεργεια να καταλαβω γιατι μερικοι ειναι διστακτικοι στο ποσο ενοχη ειναι.
Δεν εχει ακουστει ουτε ενα επιχειρημα που να θεωρειται σοβαρο η να εχει καποια ευρεως αποδεκτη λογικη.Οι μερες που σε αθωωναν λογω βλακειας νομιζω εχουν τελειωσει καιρο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να καθόμαστε και να την καταδικάζουμε. Δε θα το κάνω. Δεν τη δικαιολογώ βέβαια αλλά ούτε την καταδικάζω. Η ποινή που θα της δώσει ο δικαστής και οι τύψεις που θα νιώθει είναι αρκετή τιμωρία κατά τη γνώμη μου. Σκέφτομαι εννοείται και το αθώο μωρό αλλά αφού εκείνη τη ζωή δεν μπορούμε πια να την επαναφέρουμε σκέφτομαι το κορίτσι που είναι 22 ετών. Γενικά λυπάμαι πολύ όταν η απόφαση μιας στιγμής ή έστω ενός μικρού χρονικού διαστήματος καταδικάζει για πάντα τη ζωή κάποιου. Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά ψάχνω αντί να καταδικάσω και να ρίξω με ευκολία μια ποινή να βρω και μια λύση που να ικανοποιεί τις συνθήκες και τους ανθρώπους που εμπλέκονται. Και γι' αυτό υπάρχουν οι ψυχροί νόμοι και οι αντικειμενικοί όσο γίνεται δικαστές. Γιατί εμείς με συναισθηματική φόρτιση και με όσα απωθημένα και εμπειρίες κουβαλάμε από τη ζωή μας δεν μπορούμε να αποφασίσουμε για το πώς θα τιμωρηθεί ένας άνθρωπος.

Ειναι fucking ενηλικη. Επιλογη της ηταν να γκαστρωθει, δεν ηταν πχ θυμα βιασμου. Επιλογης της ηταν να το κρατησει και να το φερει στον κοσμο. Επιλογη της ηταν να το σκοτωσει. Δεν ειναι ανηλικη, δεν ειναι διανοητικα καθυστερημενη, δεν ειναι για ιδρυμα. Δεν υπαρχει ελαφρυντικο.

Ο ευκολος τροπος ειναι παντα να τα ριχνουμε καπου αλλου. Φταιει η αυστηρη οικογενεια, η κυρια Τασια απο απεναντι που κουτσομπολευει, ο αυξημενος ΦΠΑ που ακριβυνε τις πανες, τα λεφτα που δεν πηρε το κρατος απο τον Καλογριτσα για να βαλει παιδια στους παιδικους κι αλλα πολλα. Δικαιολογιες να χουμε να βρισκουμε. Και δεν ειναι οτι το παρατησε στα σκαλοπατια ενος ιδρυματος, οτι εξαφανιστηκε απο το νοσοκομειο ή οτι το γεννησε κρυφα. Το σκοτωσε γαμω το κερατο μου. Και μιλαμε για δικαιολογια; Τι της ειχε κανει; Μονο της χαλαγε τη ζαχαρενια της. Τιποτα αλλο.

Ειναι πολυ επικινδυνο να αρχισουμε να δικαιολογουμε δολοφονιες εκ προμελετης. Αμα δικαιολογησουμε αυτη την ΓΥΝΑΙΚΑ (δεν ειναι παιδι) που σκοτωσε το μωρο της, γιατι να μη δικαιολογησουμε και καποια που σκοτωσε το παιδι της και πουλησε τα οργανα του επειδη την επνιγε ο ΕΝΦΙΑ και το Στεγαστικο; Και αυτη δεν ηταν ψυχολογικα πιεσμενη, απεγνωσμενη ή οτιδηποτε αλλο;

Αυτη ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που συμφωνω 100% με την Πουπουλινα.

Μπορει στην υπερασπιστικη της γραμμη τωρα να πει: Λυπηθειτε με, εχω χασει το παιδι μου :russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν είναι ένα λαθάκι που κάνει κάποιος καθημερινά για να πούμε "έλα μωρέ μάλλον δεν ήταν καλά ψυχολογικά". Μιλάμε ότι πέθανε ένα νεογέννητο με μάλλον βαναυσο τρόπο επειδή αυτή... ντρεπόταν αν το πει στην μαμά της;

Εύχομαι τουλάχιστον όοολες αυτές οι συζητήσεις περί νεανικών εγκυμοσυνών, σχέσεις νέων με τους γονείς τους και τα λοιπά, θα έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι ευθύνη εξίσου μεγάλη έχει ο ''πατέρας'' του μωρού, και μάλιστα όχι μόνο για το θάνατο του μωρού, αλλά και για την κατάσταση της κοπέλας. Γιατί αν αυτός ήταν πιο υποστηρικτικός, δεν ξέρουμε αν η κοπέλα θα έφτανε σε αυτή την κατάσταση.

Ο πατέρας ήταν ξεκάθαρος από την αρχή. Δεν ήθελε το παιδί και πρότεινε έκτρωση. Δυστυχώς λάθη γίνονται. Ωστόσο δεν φταίει αυτός πουθενά. Η κοπέλα πήρε απόφαση να το γεννήσει μόνη της από μόνη της και γνωρίζοντας εξ αρχής ότι ο πατέρας δεν το θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ο πατέρας ήταν ξεκάθαρος από την αρχή. Δεν ήθελε το παιδί και πρότεινε έκτρωση. Δυστυχώς λάθη γίνονται. Ωστόσο δεν φταίει αυτός πουθενά. Η κοπέλα πήρε απόφαση να το γεννήσει μόνη της από μόνη της και γνωρίζοντας εξ αρχής ότι ο πατέρας δεν το θέλει.

Αν οι γυναίκες έκαναν έκτρωση κάθε παιδί που δεν ήθελε ο πατέρας δε θα υπήρχαμε τώρα.:whistle:
Οκ ο πατέρας είπε οτι δεν το θέλει. Έλεγξε αν έκανε έκτρωση; Πήγε μαζί της; Την υποστήριξε οικονομικά και ψυχολογικά; Πρώτα απ' όλα ήταν υπέύθυνος ώστε να μη μείνει έγκυος in the first place; Πρόσεχε με ποια γυναίκα κάνει μη ασφαλές σεξ ώστε να μη μείνει έγκυος; Όχι. Οπότε μια χαρά φταίει κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν οι γυναίκες έκαναν έκτρωση κάθε παιδί που δεν ήθελε ο πατέρας δε θα υπήρχαμε τώρα.:whistle:
Οκ ο πατέρας είπε οτι δεν το θέλει. Έλεγξε αν έκανε έκτρωση; Πήγε μαζί της; Την υποστήριξε οικονομικά και ψυχολογικά; Πρώτα απ' όλα ήταν υπέύθυνος ώστε να μη μείνει έγκυος in the first place; Πρόσεχε με ποια γυναίκα κάνει μη ασφαλές σεξ ώστε να μη μείνει έγκυος; Όχι. Οπότε μια χαρά φταίει κι αυτός.

Προφανώς είναι υποχρέωση του να στηρίξει οικονομικά και ψυχολογικά αλλά μου φαίνεται ότι αυτή από την αρχή είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει έκτρωση οπότε δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Προφανώς είναι υποχρέωση του να στηρίξει οικονομικά και ψυχολογικά αλλά μου φαίνεται ότι αυτή από την αρχή είπε ότι δεν πρόκειται να κάνει έκτρωση οπότε δεν έχει νόημα.

Ακόμα χειρότερα. Ήξερε οπότε οτι κάποια θα φέρει στον κόσμο το παιδί του και αδιαφόρησε. Εφόσον σε αυτό το θρεντ συζητάμε ποιος φταίει για αυτό το συμβάν θα πω οτι έχει κι ο πατέρας του μωρού αρκετά μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν ξερεις χιμελα μου ο καθενας τι επιλογες εχει κανει στην ζωη του,οποτε αυτα τα περι ευκολιας ακυρα.
Εδω ανοιγονται θεματα...και σχολιαζουμε.Αλλιως,,,να μην ανοιγονται και να μην σχολιαζουμε.Εσυ δεν το ανοιξες;Την γνωμη μας δεν θες;Ε...τοτε τι λες;
Εγω με απολυτη ειλικρινια λεω την αποψη μου.Αλλα τουλαχιστον ειμαι ειλικρινης και με επιχειρηματα.
Δεν θα κατσω να το παιξω φιλοσοφουσα.
Καταδικαζουμε εγκλημα για κλεψια...καταδικαζουμε τους τζιχαντιστες για εγκληματα σε αγνωστους και θα κατσω να δικαολογισω τι;
Ολοι εχουν ενα κοινωνικο και οικογενειακο υποβαθρο.Και οι τζιχανιστες το ιδιο.Και οι κλεφτες το ιδιο.
Αρα;
Δεν σε βλεπω να δικαιολογεις τους τζιχαντιστες...και καλα κανεις,Ουε εγω τους δικαιολογω.Αυτην την ηλιθια,γιατι να την δικαιολογισω;Αυτη δεν σκοτωσε καν αγνωστο...ουτε μεγαλωσε με θρησκευτικο μισος,το παιδι της σκοτωσε,που αν δεν το ηθελε εστω θα εκανε εκτρωση.Και το σκοτωσε με τον χειροτερο τρπο.ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.
Αν δεν κρινεις αυτην,ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙς ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΖΩΗ ΛΟΙΠΟΝ.Ουτε τζιχανιστες,ουτε αλλους που σκοτωνουν για να κλεψουν,ουτε τον πασαρη ουτε κανεναν αλλον εγκληματια.Ολοι εχουν μια οικογενεια που τους μεγαλωσε με συγκεκριμενο τροπο,μια κοινωνια και μια θρησκεια.ΑΡΑ ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ.ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ.ΕΙΝΑΙ;
Μηπως επειδη ειναι μωρο και μολις βγηκε στη ζωη..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
Η μηπως επειδη δεν ειναι τζιχαντιστης και μουσουλμανα;Ειναι μια ωραιοτατη δικια μας φοιτητριουλα;ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΖΩΗ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;
Σκεψου λιγο τι λες.
ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ;


Τους τζιχαντιστες γιατι τους κρινεις; Και τους κλεφτες;Εδω γιατι να μην κρινουμε;

Έφη μου, ασφαλώς όλα τα εγκλήματα κατά ζωής, τουτέστιν οι δολοφονίες, πρέπει να τιμωρούνται παραδειγματικά (μη θίξω και το θέμα της θανατικής ποινής για τους δράστες, για το οποίο είμαι υπέρ-κατά περίπτωση βέβαια), παραταύτα δεν μπορώ να δεχτώ την "οριζόντια"(sic) ποινή, μια για όλους τύπου "πονάει κεφάλι-κόβει κεφάλι".
Συγκεκριμένα, δεν μπορώ να βάλω στην ίδια κατηγορία κάποιον που -αποδεδειγμένα-σκότωσε "εν βρασμώ ψυχής", κάποιον που σκότωσε αμυνόμενος έναν ληστή που εισέβαλε στο σπίτι του και απειλούσε τη ζωή του και έναν τζιχαντιστή που αφιέρωσε αρκετό χρόνο για να οργανώσει μια μαζική δολοφονία "απίστων".
Η κάθε περίπτωση θα πρέπει να κρίνεται από το δικαστήριο διαφορετικά, ανάλογα τις συνθήκες.
Πέρα από τη θανατική ποινή (που πρέπει να ισχύει σε ακραίες περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει πιθανότητα ένταξης του δράστη στο κοινωνικό σύνολο), υπάρχει και ο εγκλεισμός, του οποίου η διάρκειά ποικίλει, ανάλογα με τη βαρύτητα του εγκλήματος, κατά την κρίση του δικαστηρίου.
Και ναι, υπάρχουν και συνάνθρωποί μας, που ενώ σε κάποια φάση της ζωής τους αφαίρεσαν μια ανθρώπινη ζωή επανεντάχτηκαν στο κοινωνικό περιβάλλον και έκτοτε ζουν μια ήσυχη και "φυσιολογική" ζωή, παρέα με τις ενοχές που ενδεχομένως τους τιμωρεί η συνείδησή τους (όταν υπάρχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Σε λιγα χρονια απο τωρα ο φονος θα ειναι νομιμος εαν εχεις ψυχολογικα προβληματα οπως φαινεται.
Εχει πολυ πλακα και εχω πολυ περιεργεια να καταλαβω γιατι μερικοι ειναι διστακτικοι στο ποσο ενοχη ειναι.
Δεν εχει ακουστει ουτε ενα επιχειρημα που να θεωρειται σοβαρο η να εχει καποια ευρεως αποδεκτη λογικη.Οι μερες που σε αθωωναν λογω βλακειας νομιζω εχουν τελειωσει καιρο τωρα.

Once again, σας παρέθεσα και το νόμο , δε χρειάζεται καν να "αθωωθεί λόγω βλακείας" . Θα τη γλιτώσει με μια πολύ μικρή ποινή, αν έχει καλό δικηγόρο μπορεί να μην κάνει καν φυλακή!
Tώρα για τα υπόλοιπα , ναι είναι ενήλικη αλλά ξαναλέω : η κοπέλα από ό, τι φαίνεται δεν είναι καλά.

Θα αποδειχθεί άλλωστε και απ' την ψυχιατρική πραγματογνωμοσύνη, αν αποδειχθεί ότι έκανε την πράξη σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, εκεί οκέι, θα έχει και την ανάλογη τύχη. Αυτό όμως που με λυπεί πολύ είναι ότι όλοι στην κοινωνία βιαστήκαμε να την κρίνουμε και να την καταδικάσουμε χωρίς ελαφρυντικά , όταν ακόμη κι ο νόμος πριν αποδείξεως του αντιθέτου σου δίνει το ελαφρυντικό της " εν βρασμώ ψυχικής ορμής" . Εμείς όλοι οι αυτόκλητοι δικαστές βιαστήκαμε να το στερήσουμε .

Johny, όσον αφορά στον πατέρα δε το συζητώ, δίκιο έχεις , δικαίωμά του να μη θέλει να γίνει πατέρας, απλά θυμάμαι ότι κάπου διάβασα πώς μόλις του το είπε η κοπέλα έκλεισε το τηλέφωνο και δεν επικοινώνησε ξανά , παίζει βέβαια να είναι και λάθος, τόσα χαζά γράφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν οι γυναίκες έκαναν έκτρωση κάθε παιδί που δεν ήθελε ο πατέρας δε θα υπήρχαμε τώρα.:whistle:
Οκ ο πατέρας είπε οτι δεν το θέλει. Έλεγξε αν έκανε έκτρωση; Πήγε μαζί της; Την υποστήριξε οικονομικά και ψυχολογικά; Πρώτα απ' όλα ήταν υπέύθυνος ώστε να μη μείνει έγκυος in the first place; Πρόσεχε με ποια γυναίκα κάνει μη ασφαλές σεξ ώστε να μη μείνει έγκυος; Όχι. Οπότε μια χαρά φταίει κι αυτός.

Φταιει στο οτι σκοτωσε το παιδι της; Σοβαρα τωρα; Σε λιγο να της ζητησουμε και συγγνωμη για την ταλαιπωρια που περναει. Δε φτανει που εχασε το παιδι της, την τραβολογαμε και στα δικαστηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Once again, σας παρέθεσα και το νόμο , δε χρειάζεται καν να "αθωωθεί λόγω βλακείας" . Θα τη γλιτώσει με μια πολύ μικρή ποινή, αν έχει καλό δικηγόρο μπορεί να μην κάνει καν φυλακή!
Tώρα για τα υπόλοιπα , ναι είναι ενήλικη αλλά ξαναλέω : η κοπέλα από ό, τι φαίνεται δεν είναι καλά.

Θα αποδειχθεί άλλωστε και απ' την ψυχιατρική πραγματογνωμοσύνη, αν αποδειχθεί ότι έκανε την πράξη σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, εκεί οκέι, θα έχει και την ανάλογη τύχη. Αυτό όμως που με λυπεί πολύ είναι ότι όλοι στην κοινωνία βιαστήκαμε να την κρίνουμε και να την καταδικάσουμε χωρίς ελαφρυντικά , όταν ακόμη κι ο νόμος πριν αποδείξεως του αντιθέτου σου δίνει το ελαφρυντικό της " εν βρασμώ ψυχικής ορμής" . Εμείς όλοι οι αυτόκλητοι δικαστές βιαστήκαμε να το στερήσουμε .

Johny, όσον αφορά στον πατέρα δε το συζητώ, δίκιο έχεις , δικαίωμά του να μη θέλει να γίνει πατέρας, απλά θυμάμαι ότι κάπου διάβασα πώς μόλις του το είπε η κοπέλα έκλεισε το τηλέφωνο και δεν επικοινώνησε ξανά , παίζει βέβαια να είναι και λάθος, τόσα χαζά γράφονται.

Οκ οσα χρονια θα τα περναγε σε φυλακη ας τα περασει σε αντιστοιχο ιδρυμα για ψυχικα νοσηματα.Απλο :P .
Το θεμα ειναι να μεινει μακρια απο την υπολοιπη κοινωνια και υπο παρακολουθηση απο ειδικους,ειτε ειναι απλα ηλιθια ειτε ψυχασθενης διοτι απο αυτο που εκανε ειναι αρκετο για να κρινει καποιος οτι ειναι επικινδυνη
Επισης σιγουρα δεν θα εχεις σκοπο να γινεις μανα εαν κατανοεις εστω και στο 0.001% την πραξη της...Μια φυσιολογικη μανα κανει τα παντα για να προστατεψει τα παιδια της,δεν τα δολοφονει για χαρη των γονιων της.
Θελω να δω τι θα πεις αμα αποδειχθει τελικα οτι η κοπελα απλα ειχε daddy issues και ηταν μια χαρα.Τι ποινη θα προτεινες για κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όλο αυτό το θρεντ μου θυμίζει τον θεούλη μικεκάκιους και το επεισόδιό του περί των «ονλαην λαϊκών δικαστηρίων» :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Φταιει στο οτι σκοτωσε το παιδι της; Σοβαρα τωρα; Σε λιγο να της ζητησουμε και συγγνωμη για την ταλαιπωρια που περναει. Δε φτανει που εχασε το παιδι της, την τραβολογαμε και στα δικαστηρια.

Έλα τώρα. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Φταίει εν μέρει που έκανε ελεύθερο σεξ με κάποια την οποία δεν ήξερε, φταίει που της ζήτησε απλά να κάνει έκτρωση και δεν ενδιαφέρθηκε περαιτέρω, φταίει που δεν ασχολήθηκε να μάθει τι έγινε με αυτό το θέμα (το παιδί του). Δεν είπα οτι φταίει που αυτή σκότωσε το παιδί της. Είπα όμως οτι κι αυτός με τις πράξεις του (ή την έλλειψη αυτών) "βοήθησε" ώστε να φτάσουν τα πράγματα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Οκ οσα χρονια θα τα περναγε σε φυλακη ας τα περασει σε αντιστοιχο ιδρυμα για ψυχικα νοσηματα.Απλο :P .
Το θεμα ειναι να μεινει μακρια απο την υπολοιπη κοινωνια και υπο παρακολουθηση απο ειδικους,ειτε ειναι απλα ηλιθια ειτε ψυχασθενης διοτι απο αυτο που εκανε ειναι αρκετο για να κρινει καποιος οτι ειναι επικινδυνη
Επισης σιγουρα δεν θα εχεις σκοπο να γινεις μανα εαν κατανοεις εστω και στο 0.001% την πραξη της...Μια φυσιολογικη μανα κανει τα παντα για να προστατεψει τα παιδια της,δεν τα δολοφονει για χαρη των γονιων της.
Θελω να δω τι θα πεις αμα αποδειχθει τελικα οτι η κοπελα απλα ειχε daddy issues και ηταν μια χαρα.Τι ποινη θα προτεινες για κατι τετοιο;

Μα αυτό σου εξηγώ και αρνείσαι να καταλάβεις, δεν έχει σημασία ούτε τι λες εσύ ούτε τι λέω εγώ ....σημασία έχει τι θα επιβληθεί από το δικαστήριο, που σίγουρα σε όλους εσάς θα φανεί απειροελάχιστο, γιατί δεν ακούτε καν ότι ο νόμος αναγνωρίζει στην κοπέλα ένα σωρό ελαφρυντικά ...

Αν και δε χρειάζεται να μιλήσω για τον εαυτό μου , θα πω για μια ακόμη φορά ότι προφανώς δε τη δικαιολογώ αλλά προφανώς επίσης ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που αναφέρθηκε περί λαϊκών δικαστηρίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μα αυτό σου εξηγώ και αρνείσαι να καταλάβεις, δεν έχει σημασία ούτε τι λες εσύ ούτε τι λέω εγώ ....σημασία έχει τι θα επιβληθεί από το δικαστήριο, που σίγουρα σε όλους εσάς θα φανεί απειροελάχιστο, γιατί δεν ακούτε καν ότι ο νόμος αναγνωρίζει στην κοπέλα ένα σωρό ελαφρυντικά ...

Αν και δε χρειάζεται να μιλήσω για τον εαυτό μου , θα πω για μια ακόμη φορά ότι προφανώς δε τη δικαιολογώ αλλά προφανώς επίσης ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που αναφέρθηκε περί λαϊκών δικαστηρίων...

Ειδες εμενα πουθενα να λεω οτι θα περασει το δικο μου και το δικαστηριο θα δωσει ισοβια;Εγω ειπα οτι θεωρω οτι η μικροτερη δικαιη ποινη ειναι η ισοβια.Τωρα τι πλεκτανες θα κανει εκει με τους δικηγορους κτλπ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Ενταξει το δικαστηριο ας κανει οτι θελει σημασια εχει τι αντικρισμα θα εχει στην κοινωνια.
Τι εννοεις δεν χρειαζεται να μιλησεις για τον εαυτο σου;Συμμετεχεις η οχι στην συζητηση;Διαφορετικα αφου εδω ειναι λαικο δικαστηριο και μαλιστα online γιατι μας αναφερεις τον νομο αφου δεν θα παρουμε εμεις την δικαστικη αποφαση;Λιγο παραδοξο ειναι δεν νομιζεις;Τον παρεθεσες για να στηριξεις την αποψη σου οτι ειμαστε σκληροι δεκτο,αλλα τωρα φαινεται πως μας λες να συμορφωθουμε και να αλλαξουμε τροπο σκεψης για να συμφωνουμε με την ποινη που προβλεπει ο νομος,ο οποιος φυσικα δεν γινετε να εφαρμοζεται αυτουσιως σε καθε περιπτωση,αλλοι αξιζουν χειροτερα και αλλοι καλυτερα.Οποτε και εγω εδω λεω την αποψη μου οτι τα ελαφρυντικα που θα επικαλεστει απο πρακτικης αποψης ειναι κουραφεξαλα,ασχετα που νομικα εχουν βαση.

Οταν λες δεν ηταν καλα πως το εννοεις; και καποιος που η πεθερα του,του πριζει τα @@ μπορει να μην ειναι καλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα φυλακιστει εαν παρει ενα πιστολι και την καθαρισει,η μηπως πρεπει να βγει οπως μπηκε γιατι απλα πηρε το πιστολι εν βρασμω ψυχης.Οπως φυσικα ισχυριζεσαι οτι και η κοπελα ηταν σε αυτη την κατασταση...δηλαδη δεν ξερω επι 2-6 ωρες ηταν εν βρασμω ψυχης που εκανε το βρεφος να πεθανει η δεν ειχε χρονο να σκεφτει τι εκανε; Δεν ηταν και μπαμ και κατω για να πεις οτι το εκανε πανω στον πανικο :whatever: .Εσυ επικαλεισαι σοβαρο ψυχικο νοσημα το οποιο εγω δεν βλεπω.Εαν ηταν τοσο σοβαρο δεν θα χρειαζοταν να φτασει στα 22 και να γινει οτι εγινε για να το αντιληφθει ο κοσμος.Προκειται απλα για εναν εγκληματια,εδω δεν υπαρχουν ατυχηματα,εν βρασμοι ψυχης,απειλες,τιποτα.Αυτη και το εγκλημα της μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Για έγκλημα πρέπει να δικαστεί και να καταδικαστεί φυσικά. Και αυτό ακριβώς θα γίνει άλλωστε, για φανταστείτε όσοι φοβόταν τι θα πει η κοινωνία, για κάτι που έκαναν να προσπαθούσαν να "εξαφανίσουν" με τέτοιο τρόπο τα στοιχεία !
Από το να δώσεις (έστω) το νεογέννητο για υιοθεσία μέχρι να το δολοφονήσεις, υπάρχει αγεφύρωτη διαφορά δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο τρόπος που μεγάλωσε αυτή η κοπέλα την οδήγησαν να είναι τόσο ελαφρόμυαλη να το πω; αφελής; επιφανειακή; (αν ισχύει οτι έστειλε φωτό στη φίλη της λέγοντας οτι ξεφούσκωσε...). Σίγουρα η μητέρα της είναι πολύ αυστηρή και δεν ξέρω αν της είχε δώσει και επαρκή εφόδια για τη ζωή. Ξέρω μάνες που μεγαλώνουν τις κόρες τους προστατεύοντάς τις τόσο πολύ ώστε τα κορίτσια να είναι ενήλικες και να φέρονται σαν παιδιά. Ή να μην έχουν συναίσθηση οτι οι πράξεις τους έχουν επιπτώσεις. Υπεύθυνοι για να βρουν τι έφταιγε εδώ είναι οι αρμόδιοι ψυχολόγοι και θα ήθελα κι εγώ να μάθω σε τί συμπέρασμα θα φτάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ειδες εμενα πουθενα να λεω οτι θα περασει το δικο μου και το δικαστηριο θα δωσει ισοβια;Εγω ειπα οτι θεωρω οτι η μικροτερη δικαιη ποινη ειναι η ισοβια.Τωρα τι πλεκτανες θα κανει εκει με τους δικηγορους κτλπ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Ενταξει το δικαστηριο ας κανει οτι θελει σημασια εχει τι αντικρισμα θα εχει στην κοινωνια.
Τι εννοεις δεν χρειαζεται να μιλησεις για τον εαυτο σου;Συμμετεχεις η οχι στην συζητηση;Διαφορετικα αφου εδω ειναι λαικο δικαστηριο και μαλιστα online γιατι μας αναφερεις τον νομο αφου δεν θα παρουμε εμεις την δικαστικη αποφαση;Λιγο παραδοξο ειναι δεν νομιζεις;Τον παρεθεσες για να στηριξεις την αποψη σου οτι ειμαστε σκληροι δεκτο,αλλα τωρα φαινεται πως μας λες να συμορφωθουμε και να αλλαξουμε τροπο σκεψης για να συμφωνουμε με την ποινη που προβλεπει ο νομος,ο οποιος φυσικα δεν γινετε να εφαρμοζεται αυτουσιως σε καθε περιπτωση,αλλοι αξιζουν χειροτερα και αλλοι καλυτερα.Οποτε και εγω εδω λεω την αποψη μου οτι τα ελαφρυντικα που θα επικαλεστει απο πρακτικης αποψης ειναι κουραφεξαλα,ασχετα που νομικα εχουν βαση.

Οταν λες δεν ηταν καλα πως το εννοεις; και καποιος που η πεθερα του,του πριζει τα @@ μπορει να μην ειναι καλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα φυλακιστει εαν παρει ενα πιστολι και την καθαρισει,η μηπως πρεπει να βγει οπως μπηκε γιατι απλα πηρε το πιστολι εν βρασμω ψυχης.Οπως φυσικα ισχυριζεσαι οτι και η κοπελα ηταν σε αυτη την κατασταση...δηλαδη δεν ξερω επι 2-6 ωρες ηταν εν βρασμω ψυχης που εκανε το βρεφος να πεθανει η δεν ειχε χρονο να σκεφτει τι εκανε; Δεν ηταν και μπαμ και κατω για να πεις οτι το εκανε πανω στον πανικο :whatever: .Εσυ επικαλεισαι σοβαρο ψυχικο νοσημα το οποιο εγω δεν βλεπω.Εαν ηταν τοσο σοβαρο δεν θα χρειαζοταν να φτασει στα 22 και να γινει οτι εγινε για να το αντιληφθει ο κοσμος.Προκειται απλα για εναν εγκληματια,εδω δεν υπαρχουν ατυχηματα,εν βρασμοι ψυχης,απειλες,τιποτα.Αυτη και το εγκλημα της μονο.

Δε διαφωνούμε τόσο όσο φαίνεται! :loltooth:

Κι εγώ πιστεύω ότι όλα τα εγκλήματα πρέπει να τιμωρούνται, ωστόσο όπως και εσύ ο ίδιος είπες στο μπολντ, η κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά, λαμβάνουμε υπόψη όλα τα ιδιαίτερα στοιχεία του δράστη. Νομίζω δεν είναι το ίδιο αυτή η υπόθεση https://www.news247.gr/koinonia/dolofonia-sto-ippokrateio-paramenei-sti-fylaki-o-aggeiocheiroyrgos.6511972.html , με το γιατρό που σκότωσε την ασθενή του, και αυτή της κοπέλας αυτής. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την υπόθεση Εικοσπεντάκη πέρυσι, με τον πατέρα που σκότωσε το κοριτσάκι του. Κι αυτός καλά φαινόταν, και όλοι στην αρχή τον κατηγόρησαν για δολοφονία προσχεδιασμένη, ωστόσο τελικά ακούστηκε ότι ο άνθρωπος είχε ψυχολογικά προβλήματα και έπαιρνε βαριά αντικαταθληπτικά. Δεν είναι ότι δεν είναι δολοφόνοι αυτοί οι άνθρωποι, είναι, απλώς λόγω της ιδιαίτερης κατάσταση, πρέπει να κρίνονται ανάλογα.

Το νόμο δε τον ανέφερα για να κάνω την έξυπνη, ούτε και υπονοώ τίποτα για δικαστικά τερτίπια, γιατί ξαναλέω, δε χρειάζεται να καταφύγουμε σε τέτοια. Ο νόμος τυποποιεί την παιδοκτονία μετά τον τοκετό ως ξεχωριστό έγκλημα, με πολύ πιο ευνοϊκή μεταχείριση από την τυπική ανθρωποκτονία, και για αυτό δε χρειάζεται ξαναλέω κανένα τερτίπι...Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση η παιδοκτονία αν κατάλαβα καλά συρρέει με την έκθεση, αλλά και πάλι, έχει ελαφρυντικά. Δεν το λέω για να υπερασπιστώ τη θέση μου, απλώς για να σας δώσω μια εικόνα του πώς θα κριθεί τελικά η κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;
Η απάντηση είναι:

Όλοι μας.

Αφενώς η κοινωνία που δεν δίνει σε άτομα με ψυχολογικά/ ψυχιατρικά προβλήματα δωρεάν πρόσβαση σε άξιους επιστήμονες για να τα βοηθήσουν.

Για να πάς σε έναν ψυχολόγο πρέπει να δώσεις τη μια ώρα μια 50αρου, που ο άλλος με 50 ευρώ βγάζει δυο βδομάδες τη σήμερον ημέρα παιδιά!

Αφετέρου η οικογένειά της , που δεν ήταν μαζί της, δεν την στήριξε, ίσως προερχόμενη και από συντηρητικό περιβάλλον ή μπορεί και η ίδια να έχει υποστεί στο παρελθόν κακοποίηση ή bullying ή οτιδήποτε που αυτά κανείς δεν τα λέει, έτσι;

Επιπλέον το γεγονός ότι ίσως λέω ίσως, η ίδια δεν είχε λεφτά να θρέψει το παιδί της και δεν άντεχε όλη αυτή τη συναισθηματική πίεση πράγμα που την εξώθησε εκεί.

Δεν φταίει πάντα ο θύτης, αρκετές φορές ο θύτης έχει υπάρξει στο παρελθόν πολλές φορές το θύμα.

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω, έχω να πώ.

Δεν θα πρέπει να κρίνουμε αυτά τα άτομα, ειδικά με ψυχιατρικά προβλήματα ως εγκληματίες,
αν όλη η ζωή της ήταν στρωμένη με ροδοπέταλα θα το έκανε αυτό νομίζετε; OXI!

Ποια μάνα θέλει να σκοτώσει το παιδί της; Πιστεύετε πως εκείνη δεν έχει μετανιώσει;

Όλοι φταίμε, από την κοινωνία, το οικογενειακό της περιβάλλον, οι φίλοι της που δεν την στήριξαν,
το κράτος που δεν δίνει λεφτά, η εκκλησία που έχει καταντήσει τόπος κολάσεως με το παπαδαριό,
αντί να πηγαίνουν οι πολίτες εκεί και να γαληνεύει η ψυχή τους.

Όλοι φταίμε, αυτό να το ξέρετε.

Αλλά από νομικής απόψεως η γυναίκα ΝΑΙ έχει διαπράξει έγκλημα και πρέπει να τιμωρηθεί σύμφωνά με τον Νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δε διαφωνούμε τόσο όσο φαίνεται! :loltooth:

Κι εγώ πιστεύω ότι όλα τα εγκλήματα πρέπει να τιμωρούνται, ωστόσο όπως και εσύ ο ίδιος είπες στο μπολντ, η κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά, λαμβάνουμε υπόψη όλα τα ιδιαίτερα στοιχεία του δράστη. Νομίζω δεν είναι το ίδιο αυτή η υπόθεση https://www.news247.gr/koinonia/dolofonia-sto-ippokrateio-paramenei-sti-fylaki-o-aggeiocheiroyrgos.6511972.html , με το γιατρό που σκότωσε την ασθενή του, και αυτή της κοπέλας αυτής. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την υπόθεση Εικοσπεντάκη πέρυσι, με τον πατέρα που σκότωσε το κοριτσάκι του. Κι αυτός καλά φαινόταν, και όλοι στην αρχή τον κατηγόρησαν για δολοφονία προσχεδιασμένη, ωστόσο τελικά ακούστηκε ότι ο άνθρωπος είχε ψυχολογικά προβλήματα και έπαιρνε βαριά αντικαταθληπτικά. Δεν είναι ότι δεν είναι δολοφόνοι αυτοί οι άνθρωποι, είναι, απλώς λόγω της ιδιαίτερης κατάσταση, πρέπει να κρίνονται ανάλογα.

Το νόμο δε τον ανέφερα για να κάνω την έξυπνη, ούτε και υπονοώ τίποτα για δικαστικά τερτίπια, γιατί ξαναλέω, δε χρειάζεται να καταφύγουμε σε τέτοια. Ο νόμος τυποποιεί την παιδοκτονία μετά τον τοκετό ως ξεχωριστό έγκλημα, με πολύ πιο ευνοϊκή μεταχείριση από την τυπική ανθρωποκτονία, και για αυτό δε χρειάζεται ξαναλέω κανένα τερτίπι...Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση η παιδοκτονία αν κατάλαβα καλά συρρέει με την έκθεση, αλλά και πάλι, έχει ελαφρυντικά. Δεν το λέω για να υπερασπιστώ τη θέση μου, απλώς για να σας δώσω μια εικόνα του πώς θα κριθεί τελικά η κοπέλα.

Ναι τις θυμαμαι και τις δυο περιπτωσεις.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πανικοβαλλονται και νομιζουν οτι θα τα κουκουλωσουν και τελικα τα κανουν πιο σκατα.Αφου ξερουμε πως καταληγει παντα αυτο.
Με τον ιατρο δεν ξερω τι να πω,ακομα και αθωος να ηταν δεν καταλαβαινω πως το πρωτο πραγμα που σκεφτεσαι ειναι να πεταξεις το πτωμα του ασθενη απο εναν γκρεμο.Το εκανε που το εκανε το εγκλημα και ξερει πως θα τον πιασουν,ηθικη μηδεν;

Οσο για την κοπελα,εαν ειδες τους διαλογους που ανεβασε ο φιλος ειναι τουλαχιστον αστειο το γεγονος οτι ηταν εγγυος και δεν το ειχε μαθει κανενας,πως ντυνοταν σαν μπαλα του μποουλινγκ για να μην το μαθει κανεις;Επισης ειναι περιττο να πω οτι απο τον τροπο γραφης της φαινεται οτι ειναι περιορισμενης ευθυνης εκει ψηλα.Αναρωτιεμαι τι να σπουδαζει αραγε :P . Ενταξει αφου το ξεκαθαρισες δεν εχω κατι να πω,απλα μου φαινοταν οτι ησουν υπερ στο να αφεθει ελευθερη και οτι δεν φταιει σε απολυτως τιποτα.
Εν τελει οπως ειχε πει και η Himela ειτε τελικα ο νομος ειναι αδιστακτος ειτε επιεικής απεναντι της,στο τελος θα εχει να ζησει με τον εαυτο της και την πραξη της.Σε οποιονδηποτε ανθρωπο νομιζω κατι τετοιο θα αφηνε σημαδι ψυχης και ενοχες,για αυτην δεν ξερω...

Η απάντηση είναι:

Όλοι μας.

Αφενώς η κοινωνία που δεν δίνει σε άτομα με ψυχολογικά/ ψυχιατρικά προβλήματα δωρεάν πρόσβαση σε άξιους επιστήμονες για να τα βοηθήσουν.

Για να πάς σε έναν ψυχολόγο πρέπει να δώσεις τη μια ώρα μια 50αρου, που ο άλλος με 50 ευρώ βγάζει δυο βδομάδες τη σήμερον ημέρα παιδιά!

Αφετέρου η οικογένειά της , που δεν ήταν μαζί της, δεν την στήριξε, ίσως προερχόμενη και από συντηρητικό περιβάλλον ή μπορεί και η ίδια να έχει υποστεί στο παρελθόν κακοποίηση ή bullying ή οτιδήποτε που αυτά κανείς δεν τα λέει, έτσι;

Επιπλέον το γεγονός ότι ίσως λέω ίσως, η ίδια δεν είχε λεφτά να θρέψει το παιδί της και δεν άντεχε όλη αυτή τη συναισθηματική πίεση πράγμα που την εξώθησε εκεί.

Δεν φταίει πάντα ο θύτης, αρκετές φορές ο θύτης έχει υπάρξει στο παρελθόν πολλές φορές το θύμα.

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω, έχω να πώ.

Δεν θα πρέπει να κρίνουμε αυτά τα άτομα, ειδικά με ψυχιατρικά προβλήματα ως εγκληματίες,
αν όλη η ζωή της ήταν στρωμένη με ροδοπέταλα θα το έκανε αυτό νομίζετε; OXI!

Ποια μάνα θέλει να σκοτώσει το παιδί της; Πιστεύετε πως εκείνη δεν έχει μετανιώσει;

Όλοι φταίμε, από την κοινωνία, το οικογενειακό της περιβάλλον, οι φίλοι της που δεν την στήριξαν,
το κράτος που δεν δίνει λεφτά, η εκκλησία που έχει καταντήσει τόπος κολάσεως με το παπαδαριό,
αντί να πηγαίνουν οι πολίτες εκεί και να γαληνεύει η ψυχή τους.

Όλοι φταίμε, αυτό να το ξέρετε.

Αλλά από νομικής απόψεως η γυναίκα ΝΑΙ έχει διαπράξει έγκλημα και πρέπει να τιμωρηθεί σύμφωνά με τον Νόμο.

Αναμαρτητοι σιγουρα δεν ειμαστε,αλλα οκ σε αυτο το σημειο δυσκολα θα φτασουμε .
Εαν εχεις ερθει ποτε σε σημειο να κανεις κατι ακραιο θα παρατηρησεις οτι τελικα ολα ειναι θεμα εαν εχεις τα @@ to pull the trigger or not.Οτι και να λες πριν και μετα ειναι λεπτομερειες οταν ερθει η ωρα θα μιλησει η αληθινη σου φυση.Εγω προσωπικα πιστευω οτι καποιος πρεπει να ειναι πολυ σκατοψυχος για να κανει κατι τετοιο.

Εκτος αυτου ολοι τραβαμε ζορια κανεις δεν ξερει τι σταυρο κουβαλα ο καθενας,αλλα ακομα και οταν ολα εχουν γινει ενα χαος μπορεις να επιλεξεις να δεχτεις εσυ τις συνεπειες η να υποχωρησεις μπροστα στις αδυναμιες σου και να βλαψεις κοσμο.

ΥΓ.Εγω μιλησα για κακοποιηση νωριτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top