Ψυχή: Υπάρχει;

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Νομίζω πιο ταιριαστό θα ήταν: Αχ, τι ωραία ψυχή που έχεις! Διαφορετικά μιλάμε για όσμωση ψυχών, ψυχοκανιβαλισμό.

όχι καλέ...ένα κτητικό χρησιμοποίησε απλά. Όσμωση και ψυχοκανιβαλισμός, από που κι ως που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ψυχοκανιβαλισμός καλά λέω. Δώσε στη γυνή λίγη από την ψυχή σου και θα την κατασπαράξει ολόκληρη, θα γλύψει και τα κοκαλάκια. Αν έχετε δει άνδρες άψυχους με βλέμμα χαμένο να περιφέρονται στους δρόμους, δεν είναι παρά τα άτυχα θύματα της ασυγκράτητης θήλειας ψυχοφαγίας.

Just kidding ladies! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Ψυχοκανιβαλισμός καλά λέω. Δώσε στη γυνή λίγη από την ψυχή σου και θα την κατασπαράξει ολόκληρη, θα γλύψει και τα κοκαλάκια. Αν έχετε δει άνδρες άψυχους με βλέμμα χαμένο να περιφέρονται στους δρόμους, δεν είναι παρά τα άτυχα θύματα της ασυγκράτητης θήλειας ψυχοφαγίας.

Just kidding ladies! :)


και εμεις που νομίζαμε ότι τη δική μας ψυχή μας βγάζετε με την αδιαφορία σας...;)

just kidding gentlemen :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
μία ανώτερη, ιδιαίτερα πολύπλοκη μορφή οργάνωσης της ύλης. Τόσο πολύπλοκη, που δεν αποτελείται πια από το σύνολο των τμημάτων της. Έχει κάτι παραπάνω. Αυτό το παραπάνω, το ονομάζω ψυχή.


Απόσπασμα από το βιβλίο του Νίκου Δήμου "Η Τέλεια Διαδρομή"

από το blog του https://nikosdimou.blogspot.com/2006/02/blog-post_26.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδώ λέμε τι πιστεύουμε ή τι ισχύει στην πραγματικότητα;
Μνήμη έχουν μόνο τα εγκεφαλικά κύτταρα και όχι η καρδιά.
Η καρδιά επιτελεί μια συγκεκριμένη λειτουργία κι αυτή είναι η αποστολή αίματος στο υπόλοιπο σώμα.
Οι μεταμοσχεύσεις δεν έχουν καλή έκβαση, λόγω ασυμβατότητας κάποιων αντιγόνων, με αποτέλεσμα ο οργανισμός να απορρίπτει το μόσχευμα.


Πιστέυουν οι γιατροί (εισαι άν δεν κάνω λάθος:redface:) στην ψυχή των ασθενών; σας είπαν ποτέ σαν μάθημα για την ψυχή του ανθρώπου; :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Για μένα δεν τίθεται θέμα ύπαρξης ψυχής. Πιστεύω ότι είμαστε ο εγκέφαλός μας. Άλλωστε τα ψυχοφάρμακα που "θεραπεύουν" (βελτιώνουν) την κατάθλιψη και τη σχιζοφρένεια για παράδειγμα, είναι υλικά φάρμακα, τα οποία ρυθμίζουν την έκκριση κάποιων ουσιών (ορμονών νομίζω) των οποίων την έκκριση κανονικά ρυθμίζει ο εγκέφαλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα πως δεν υπάρχει, αφού ζυγίζει 21 γραμμάρια! :P

https://www.focusmag.gr/fora/view-message.rx?oid=110109#msg_110109
(το πείραμα του Duncan MacDougall)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eίστε τελείως λάθος όσοι υποστηρίζετε την ανυπαρξία της ψυχής ή υποβιβάζετε την ψυχή σε κάτι υλικό ή σε κάτι του σώματος ή του εγκεφάλου ή την συνδέετε με την προσωπικότητα. Ανατρέξτε στις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι στις ΘΕΩΡΙΕΣ για τα μορφογεννητικά πεδία του Σελντρέικ, επιστήμονα με παγκόσμιο κύρος και αναγνώριση. Δεν είναι θέμα πίστης πια η ύπαρξη της ψυχής, είναι θέμα γνώσης. Ο εγκέφαλος είναι ένα πανίσχυρο όργανο που μοιάζει με το σύμπαν, όμως τις πληροφορίες ο άνθρωπος δεν τις αντλεί από τον εγκέφαλο. Αναφέρομαι σες λειτουργίες πέρα από την μνήμη, αντίληψη, κρίση κλπ .Αναφέρθηκα στο βάθος και στην ρίζα της δημιουργίας μορφής και πεπρωμένου, ατομικού και συλλογικού. Ο εγκέφαλος δεν αποφασίζει γι'αυτά είτε το θέλουμε είτε όχι. Ψυχή έχουν τα πάντα, ακόμα και τα φυτά. Δεν έχετε ακούσει τίποτα για την επίδραση της κλασσικής μουσικής στα φυτά ? Ποιός είναι ο εγκέφαλος των φυτών και πόσο αναπτυγμένος μπορεί να είναι ακόμα κι αν υπάρχει (που δεν υπάρχει). Η ψυχική οντότητα του φυτού είναι αυθύπαρκτη όπως και κάθε ζωντανού οργανισμού. Αυτά δεν είναι πεποιθήσεις μεταφυσικές, η ψυχή είναι πολλές δεκαετίες τώρα στα εργαστήρια και μόνο επαρχιωτικής νοοτροπίας ψυχίατροι ή ψυχολόγοι αρνούνται την αυτονομία της από τον εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Eίστε τελείως λάθος όσοι υποστηρίζετε την ανυπαρξία της ψυχής ή υποβιβάζετε την ψυχή σε κάτι υλικό ή σε κάτι του σώματος ή του εγκεφάλου ή την συνδέετε με την προσωπικότητα. Ανατρέξτε στις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι στις ΘΕΩΡΙΕΣ για τα μορφογεννητικά πεδία του Σελντρέικ, επιστήμονα με παγκόσμιο κύρος και αναγνώριση. Δεν είναι θέμα πίστης πια η ύπαρξη της ψυχής, είναι θέμα γνώσης. Ο εγκέφαλος είναι ένα πανίσχυρο όργανο που μοιάζει με το σύμπαν, όμως τις πληροφορίες ο άνθρωπος δεν τις αντλεί από τον εγκέφαλο.

Σοβαρά? Κοίτα τον τύπο δεν τον ήξερα πριν τον αναφέρεις, αλλά είναι γνωστό ότι σε αυτόν τον κόσμο ο καθένας μα Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ισχυρίζεται ό,τι θέλει. Παραθέτω απόσπασμα για τον Sheldrake και τα μορφογεννητικά πεδία από https://en.wikipedia.org/wiki/Morphogenetic_field

A morphogenetic field (a subset of morphic field) is a hypothetical biological (and potentially social) field that contains the information necessary to shape the exact form of a living thing, as part of its epigenetics, and may also shape its behaviour and coordination with other beings (see also morphogenesis). This hypothesis is not accepted by most scientists, who consider it pseudoscientific

British biologist Rupert Sheldrake posited a theory of morphogenetic fields that has become well-known for the criticism and skepticism directed towards it by some prominent members of the scientific community. The theory of morphic fields is not currently accepted by mainstream science.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mας παραθέτεις το κείμενο της wikipedia, της ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας. Είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο στο διαδίκτυο, να κοπιάρονται κομμάτια από την wikipedia, λες και είναι η Αγία Γραφή της γνώσης. Μου έκανες και BOLD ότι σου αρέσει και όλα είναι λυμένα έτσι. Θα ήταν πιο ενδιαφέρον να παρέθετες αυθεντικά κείμενα του Σέλντρεικ και άλλων δασκάλων, καθηγητών, επιστημόνων. Θα έκανα συζήτηση για αυτό το τεράστιο θέμα, αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο και υπομονή πια με το διαδίκτυο,οπότε το κλείνω εδώ από την πλευρά μου. Σεβαστότατα τα trendy θέματα που συζητάτε, αλλά αν ανοίξω το θέμα μορφογέννεση θα μείνω μόνος συζητώντας με τον εαυτό μου γιατί οι πηγές μου είναι πολύ καλές και άμεσες. Μην κουβαλάτε νερό στο μύλο του επιστημονικού κατεστημένου. Η Ιερά Εξέταση ζει και βασιλεύει ''ενσαρκωμένη'' σε σώματα βολεμένων επιστημόνων, τάχα προοδευτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά επειδή τυγχάνει να διδάσκω ανατομία, στο πανεπιστήμιο δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε κανείς σε κανένα όργανο του σώματος με το όνομα "ψυχή".....:confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου ανάμεσα στον Strangelove και τον Pirate...αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις... Πάντως όταν ακούω για mainstream science βαστάω και μικρό καλάθι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Mας παραθέτεις το κείμενο της wikipedia, της ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας. Είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο στο διαδίκτυο, να κοπιάρονται κομμάτια από την wikipedia, λες και είναι η Αγία Γραφή της γνώσης. Μου έκανες και BOLD ότι σου αρέσει και όλα είναι λυμένα έτσι. Θα ήταν πιο ενδιαφέρον να παρέθετες αυθεντικά κείμενα του Σέλντρεικ και άλλων δασκάλων, καθηγητών, επιστημόνων. Θα έκανα συζήτηση για αυτό το τεράστιο θέμα, αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο και υπομονή πια με το διαδίκτυο,οπότε το κλείνω εδώ από την πλευρά μου. Σεβαστότατα τα trendy θέματα που συζητάτε, αλλά αν ανοίξω το θέμα μορφογέννεση θα μείνω μόνος συζητώντας με τον εαυτό μου γιατί οι πηγές μου είναι πολύ καλές και άμεσες. Μην κουβαλάτε νερό στο μύλο του επιστημονικού κατεστημένου. Η Ιερά Εξέταση ζει και βασιλεύει ''ενσαρκωμένη'' σε σώματα βολεμένων επιστημόνων, τάχα προοδευτικών.

Κι εσύ μας πέταξες ένα "είστε τελείως λάθος" και σαν επιχείρημα προέβαλες έναν "παγκόσμιου κύρους επιστήμονα", χωρίς φυσικά να δώσεις κανένα λινκ
που να δείχνει ότι όντως είναι παγκόσμιου κύρους επιστήμονας. Πάω λοιπόν στην wikipedia και βλέπω ότι ο τύπος περισσότερο μούφα θεωρείται παρα παγκόσμιου κύρους επιστήμονας. Ξέρεις πόσοι άλλοι ασχολούνται με την τηλεπάθεια κλπ κλπ κλπ? Εκατοντάδες. Αν ήταν να αναφέρω κι εγώ τον κάθε έναν σαν επιχείρημα, επειδή δεν έχω επιχειρήματα, μπορούμε να ποστάρουμε άλλες 200 σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φυσικά δεν παρέθεσα τις μελέτες και τις εργασίες για ένα τέτοιο θέμα γιατί εδώ δεν είμαι για να δίνω διαλέξεις, αλλά για να περνάω ευχάριστα την ώρα μου. Μου αρκούν τα πιο ελαφρά θέματα του site για να χαλαρώνω. Αν ήθελα να εντυπωσιάσω θα το έκανα, αλλά δεν μου αρέσει να πουλάω μούρη γενικά και να ανοίγομαι σε ένα απροετοίμαστο κοινό. Αλλά εντάξει, αν πιστεύετε ότι είμαστε σώματα χωρίς ψυχή κινούμενα σε ένα άψυχο σύμπαν δεν τρέχει τίποτα, πάω πάσο, απλά η λογική δεν συνηγορεί με αυτή την σκέψη. Σου είπα το απλό παράδειγμα του φυτού και του λουλουδιού και τη σχέση που έχει η ανάπτυξή τους με την μουσική.
Και αν περίμενα την wikipedia να κρίνει αν ο Σελντρέικ ή ό ένας και ο άλλος είναι μούφα, τότε τα πιασαμε τα λεφτά μας. Μέχρι να πεθάνω θα διατυμπανίζω ότι η μεγαλύτερη μαφία και καμόρα είναι το επιστημονικό κατεστημένο που δεν αφήνει αιρετικές φωνές να προβάλουν το έργο τους. Η τηλεπάθεια έχει αποδειχθεί επιστημονικά εδώ και δεκαετίες, το ίδιο και φαινόμενα Παραψυχολογίας που παλιότερα ο κόσμος τα θεωρούσε ψυχοπάθεια. Αν βέβαια μιλήσουμε για την επιστήμη και τα δόγματά της είναι μεγάλο θέμα και ξεφεύγουμε. Το επιστημονικό κατεστημένο είναι εξίσου επικίνδυνο με αυτό του ιερατείου. Αυτοί είναι που έκαναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας μετά από το ιερατείο. Πολλές φορές είτε ακούω τον παπά της ενορίας της Κάτω Ραχούλας να μιλάει, είτε ένα καθηγητή Πανεπιστημίου το ίδιο μου κάνει, τον ίδιο δογματισμό έχουν και οι δυο.Η γνώση δεν είναι μόρφωση και οι κανόνες της επιστήμης δεν έχουν απόλυτη ισχύ, υπάρχουν μόνο για να αναιρούνται κάθε τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φυσικά δεν παρέθεσα τις μελέτες και τις εργασίες για ένα τέτοιο θέμα γιατί εδώ δεν είμαι για να δίνω διαλέξεις, αλλά για να περνάω ευχάριστα την ώρα μου. Μου αρκούν τα πιο ελαφρά θέματα του site για να χαλαρώνω. Αν ήθελα να εντυπωσιάσω θα το έκανα, αλλά δεν μου αρέσει να πουλάω μούρη γενικά και να ανοίγομαι σε ένα απροετοίμαστο κοινό. Αλλά εντάξει, αν πιστεύετε ότι είμαστε σώματα χωρίς ψυχή κινούμενα σε ένα άψυχο σύμπαν δεν τρέχει τίποτα, πάω πάσο, απλά η λογική δεν συνηγορεί με αυτή την σκέψη. Σου είπα το απλό παράδειγμα του φυτού και του λουλουδιού και τη σχέση που έχει η ανάπτυξή τους με την μουσική.
Και αν περίμενα την wikipedia να κρίνει αν ο Σελντρέικ ή ό ένας και ο άλλος είναι μούφα, τότε τα πιασαμε τα λεφτά μας. Μέχρι να πεθάνω θα διατυμπανίζω ότι η μεγαλύτερη μαφία και καμόρα είναι το επιστημονικό κατεστημένο που δεν αφήνει αιρετικές φωνές να προβάλουν το έργο τους. Η τηλεπάθεια έχει αποδειχθεί επιστημονικά εδώ και δεκαετίες, το ίδιο και φαινόμενα Παραψυχολογίας που παλιότερα ο κόσμος τα θεωρούσε ψυχοπάθεια. Αν βέβαια μιλήσουμε για την επιστήμη και τα δόγματά της είναι μεγάλο θέμα και ξεφεύγουμε. Το επιστημονικό κατεστημένο είναι εξίσου επικίνδυνο με αυτό του ιερατείου. Αυτοί είναι που έκαναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας μετά από το ιερατείο. Πολλές φορές είτε ακούω τον παπά της ενορίας της Κάτω Ραχούλας να μιλάει, είτε ένα καθηγητή Πανεπιστημίου το ίδιο μου κάνει, τον ίδιο δογματισμό έχουν και οι δυο.Η γνώση δεν είναι μόρφωση και οι κανόνες της επιστήμης δεν έχουν απόλυτη ισχύ, υπάρχουν μόνο για να αναιρούνται κάθε τόσο.

Αν και η κουβέντα έχει ξεφύγει και αποκλείεται εγώ να ασχοληθώ με τόσο ..επιστημονικά θέματα (βαριέμαι μόνο που το σκέφτομαι :D), συνολικά συμφωνώ με όσα λες περί απολυτότητας της επιστήμης ..κι απλά ειπα να το αναφέρω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά επειδή τυγχάνει να διδάσκω ανατομία, στο πανεπιστήμιο δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε κανείς σε κανένα όργανο του σώματος με το όνομα "ψυχή".....:confused: :confused:


Δέν μου απάντησες αυτό που σε ρώτησα, λένε καθόλου στην ιάτρική ή αναφέρουν στο έλάχιστό το θέμα της ψυχής στον άνθρωπό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, Μάνια δεν λένε.
Η ψυχή δεν είναι κάποιο υλικό όργανο, που να επιτελεί κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες.
Ολα όσα λέγονται οτι κάνει η ψυχή, είναι λειτουργίες του εγκεφάλου που εξηγούνται ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι, Μάνια δεν λένε.
Η ψυχή δεν είναι κάποιο υλικό όργανο, που να επιτελεί κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες.
Ολα όσα λέγονται οτι κάνει η ψυχή, είναι λειτουργίες του εγκεφάλου που εξηγούνται ακριβώς.


Τι είναι άυτό που λένε ότι ζείς τότε όταν είσαι σε κόμα; που λένε ότι η ψυχή σε κρατάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οταν κάποιος βρίσκεται σε κώμα, κάποιες εγκεφαλικές λειτουργίες, βρίσκονται σε παύση, είτε μόνικμη, είτε προσωρινή.
Ο άνθρωπος μένει ζωντανός επειδή η καρδιά στέλνει ακόμα αίμα στο ζωτικά όργανα. Ανάλογα με την περίπτωση και τη βαρύτητα της κατάστασης, ο ασθενής μπορεί να ανανήψει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κατάλαβα, άρα κανένας γιατρός δεν υποστηρήζει το φενόμενο ψυχή:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top