Φωτογραφία δρόμου, προβλήματα και νομοθεσία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γράφω στον τίτλο νομοθεσία, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά σχετική νομοθεσία που να αναφέρει τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται να φωτογραφίσουμε. Πέρα από τον νόμο 2121/93 περί Πνευματικών Δικαιωμάτων, δεν υπάρχει επίσημος κανονισμός για φωτογραφίσεις σε δημόσιους χώρους ή σε χώρους όπως για παράδειγμα το Mall και το Mediterranean Cosmos όπου έχω ακούσει για σεκιουριτάδες που απαγορεύουν τη φωτογράφηση (παρόλο που δεν υπάρχει αναρτημένη απαγορευτική πινακίδα).

Σας έχει τύχει να σας απαγορεύσουν να φωτογραφίσετε σε κάποιο μέρος;
Τι γίνεται όταν η φωτογραφία μας περιέχει άγνωστους ανθρώπους; Παιδιά;
Γνωρίζετε συγκεκριμένα μέρη που απαγορεύεται η φωτογράφιση; (Κάτι πήρε το μάτι μου π.χ. για το Μετρό... :hmm:)

Οτιδήποτε σχετικό, μπορείτε να το καταθέτετε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γνωρίζω πως δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση στο Μετρό και στο τρένο. Όμως μπορείς με μία σχετική άδεια-συγκατάθεση (από την σχολή) να φωτογραφήσεις...

Όσον αφορά στα παιδιά στον δρόμο, προσωπικά παίρνω άδεια από τους γονείς πρώτα και μετά φωτογραφίζω. Και φυσικά μου έχει τύχει με την κάμερα να πετύχω σε ένα πλάνο μία μηχανή αστυνόμων (που ούτε που το είχα προσέξει) και ήρθαν μετά και μου είπαν να σβήσω το βίντεο. Φυσικά το ίδιο έχει τύχει και με φωτογραφίες.

Πραγματικά, αυτό με το mall δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Υποθέτω ότι επειδή το mall είναι ένα προσφιλές μέρος για να γίνει τρομοκρατική επίθεση (στην Ελλάδα δεν έχει γίνει ακόμα κάτι τέτοιο), γι' αυτό δεν επιτρέπουν τη φωτογράφιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υποθέτω ότι επειδή το mall είναι ένα προσφιλές μέρος για να γίνει τρομοκρατική επίθεση (στην Ελλάδα δεν έχει γίνει ακόμα κάτι τέτοιο), γι' αυτό δεν επιτρέπουν τη φωτογράφιση.
Ε ναι, διότι ο τρομοκράτης που θα χρειαζόταν να το φωτογραφίσει δεν μπορεί να το κάνει κρυφά... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σε αρχαιολογικούς χώρους

Κωδικοποίηση Βασικής Αρχαιολογικής Νομοθεσίας
Η φωτογράφηση με απλή φορητή ερασιτεχνική μηχανή χωρίς φλας στα Μουσεία, τις Αρχαιολογικές Συλλογές και τους Αρχαιολογικούς χώρους επιτρέπεται δωρεάν, εφόσον οι φωτογραφίες δεν χρησιμοποιούνται για επαγγελματικούς σκοπούς.
πηγή


Η παρουσία ενός προσώπου σε μια πολιτική διαδήλωση αποτελεί μια πληροφορία από την οποία ενδεχομένως να αποκαλύπτονται οι πολιτικές του πεποιθήσεις. Σε μια τέτοια περίπτωση, η λήψη φωτογραφιών κανονικά απαγορεύεται, γιατί οι πολιτικές πεποιθήσεις δεν είναι "απλά" προσωπικά δεδομένα, αλλά "ευαίσθητα δεδομένα" (άρθρο 2 (β) Ν.2472/1997) και η συλλογή και επεξεργασία τους επιτρέπεται μόνον ύστερα από σχετική άδεια της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (άρθρο 7 Ν.2472/1997). Aυτά υποστήριξε και η εν λόγω Αρχή στην Γνωμοδότηση 1/2009 (για τις κάμερες δημόσιων αρχών και το σχετικό νομοσχέδιο), αλλά και στην Προσωρινή Διαταγή 3/2009 για την απομάκρυνση κάμερας διαδικτυακού μέσου ενημέρωσης από τις εισόδους δύο πολιτικών κομμάτων.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Την ελεύθερη φωτογράφηση σιδηροδρομικών εγκαταστάσεων και συρμών του ΟΣΕ πέτυχε με διαμεσολάβησή του ο Συνήγορος του Πολίτη. Επειδή,
ωστόσο, αναφέρεται ότι μεμονωμένα περιφερειακά κλιμάκια εμμένουν στην εφαρμογή παλαιοτέρων εγκυκλίων, η Αρχή δίνει στη δημοσιότητα τη σχετική αλληλογραφία.
Σε πόρισμά της (Δεκέμβριος 2005), η Αρχή επισήμανε ότι η πρακτική απαγορεύσεων δεν διαθέτει νόμιμο έρεισμα, καθ’ όσον το βασιλικό διάταγμα
του 1884, το οποίο επικαλείται ο ΟΣΕ, απαγόρευε την υλική επέμβαση και όχιτην απλή θέαση ή απεικόνιση. Άλλωστε, η φωτογράφηση ανοικτών ή
υπαίθριων κοινόχρηστων χώρων δεν θέτει σε κίνδυνο την ασφάλειά τους, ενώ διαδικασία αδειοδότησης είναι δυνατό να προβλεφθεί μόνο για εγκαταστάσεις κλειστές ή μη προσιτές στο κοινό. Το αντίθετο θα αποτελούσε δυσανάλογο περιορισμό του συνταγματικού δικαιώματος στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας.
Τρία χρόνια αργότερα, μετά από νεώτερα έγγραφα του Συνηγόρου του Πολίτη και του Υπουργείου Μεταφορών & Επικοινωνιών, ο ΟΣΕ αποδέχεται πλήρως τις εισηγήσεις εκείνου του πορίσματος, διαπιστώνει ότι «δεν υφίσταται νομοθετικό πλαίσιο που ν’ απαγορεύει την φωτογράφηση του τροχαίου
υλικού» και δεσμεύεται ότι εφεξής «διατηρεί το δικαίωμα χορήγησης σχετικής άδειας [μόνο] για τη φωτογράφηση εγκαταστάσεων όπου η είσοδος του κοινού δεν είναι δυνατή».
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν δε σε πάρουν πρέφα, η νομοθεσία έγκειται στην καλή σου θέληση.
Πόσο μάλλον όταν οι φωτογραφίες είναι για προσωπική χρήση και δεν πρόκειται να τις κάνεις αφίσες πουθενά για να τις δει κανένας και να γίνει τούρμπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πριν καιρό ήμασταν με την κόρη μου σε έναν δρόμο της Θεσσαλονίκης, την Δελφών συγκεκριμένα και βολτάραμε τραβώντας φωτογραφίες ό,τι μας κινούσε την προσοχή. Κάπου κουραστήκαμε και καθίσαμε να πιούμε μια πορτοκαλάδα σ' ένα καφέ. Δίπλα στο τραπέζι μας είχε περίφραξη του μετρό χωρίς όμως να έχουν αρχίσει τα έργα μέσα σ' αυτήν (γι' αυτό και μπορούσε να έχει τα τραπέζια του εκεί). Έβλεπες δηλαδή μέσα την άσφαλτο του δρόμου και κάποια πλαστικά διαχωριστικά σαν αυτά:


Εκεί που καθόμουν, πρόσεξα κάποια πεσμένα κλαδιά και ένα από αυτά μου τράβηξε την προσοχή έτσι ορθό που στεκόταν με τα φύλλα να κρέμονται. Έσκυψα να το φωτογραφίσω.
Εμφανίστηκε τότε ο σερβιτόρος της καφετέριας που είχαμε καθίσει κι άρχισε να λέει πως αυτό που κάνω απαγορεύεται και ποιες είμαστε και τι θέλουμε και μήπως είμαστε από κανέναν Τριανταφυλλόπουλο και τι τραβάω εκεί και άλλα τέτοια. :mad::mad:
Όχι πως είχα κανένα θέμα που δεν ήθελα να χάσω με τίποτα, αλλά τσαντίστηκα ρε παιδί μου.
Πήρα τη μικρή άρον άρον και φύγαμε αφού του είπα 5 γαλλικά, μου έμεινε όμως μια πικρία.

Όσο για τη φωτογραφία, ...την έχω φυλάξει μόνο και μόνο για να θυμάμαι εκείνο το περιστατικό:

Forbidden-Leaves.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δηλαδή και αυτό https://www.flickr.com/photos/geraki/4502876118/ είναι απαγορευμένο; Ο τύπος πρέπει να μπει φυλάκα;

Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό (στην Ιταλία ένας κύριος που ενδεχομένως μπορεί να συμπεριλήφθηκε τυχαία σε φωτογραφία τοπίου ήρθε και ούρλιαζε λέγοντας ότι του κλέψαμε την ψυχή και απαιτούσε την -αναλογική με 36 φιλμ μέσα- SLR φωτογραφική να του εκχωρηθεί τελικά σίγασε με ένα πακέτο τσιγάρα) και γενικώς υπάρχει μια καχυποψία ή οτιδήποτε περί του θέματος.

Ναι μπορεί να βγάζω την παραλία και να πιάσω και το ζευγαράκι που φιλιέται ή το μπαμπά με την κορούλα και μετά να έρθει να μου πει ΕΒΓΑΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΤΩΡΑ ή οτιδήποτε, αλλά εγώ ξέρω ότι ούτε θα γυμνώσω κανέναν να του κολλήσω μόρια σε ανεπιθύμητα σημεία ούτε θα χρησιμοποιήσω την ευμορφία αυτού ή του τέκνου του για να βγάλω αμύθητα πλούτη ούτε θα χρησιμοποιήσω φωτογραφίες για να προδώσω τη Χώρα κλπ κλπ, οπότε τηρώ παθητική στάση (aka ignore ή ευγενικός καθησυχασμός) και σε περίπτωση που αποπειραθεί κανείς να μου αφαιρέσει τη φωτογραφική θα αμυνθώ δεόντως.

Έχω βγάλει διάφορα -τυχαία και μη- ενοχικά σκηνικά με το κινητό και ούτε μια στραβή ματιά δε δέχτηκα, όταν όμως είμαι με κανέναν τηλεφακό ή οτιδήποτε όλοι κοιτάνε περίεργα λες και είμαι από το CSI Miami για να τους καταδιώξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Προσπαθώ να μην με πάρουν είδηση, αν θέλω να φωτογραφίσω κάποιο άτομο.
Τάχα κοιτώ κάτι στην μηχανή ή όπως την έχω στημένη κάνω πως μιλώ με κάποιον και τσουπ τραβώ. :P
Μια φορά που έτυχε να με πάρουν χαμπάρι, δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Τους άρεσε κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λόγω σχολής έχω πάει σε διάφορες γειτονιές της Αθήνας για να φωτογραφήσω οικόπεδα και τη γύρω περιοχή αυτών. Η αντιμετώπιση ήταν ίδια παντού. Ερωτήσεις γύρω από το ποιοι είμαστε και τι θέλουμε είναι λογικές, αλλά πολλοί υποπτεύονταν ότι σχεδιάζουμε κάτι κακό, μας απειλούσαν ότι θα φωνάξουν την αστυνομία γιατί απαγορεύεται να φωτογραφίζουμε ξένη περιουσία..
-Γιατί φωτογραφίζετε την πολυκατοικία μου;
-Εεεε είμαστε φοιτητές αρχιτεκτονικής και κάνουμε μια εργασία στο διπλανό σας οικόπεδο.
-Και το δικό μου τι το θέλετε;
-Hello πως θα κάνουμε μακέτα; :hehe:


Το χερότερο το έχω περάσει σε ένα χωριό της Μάνης. Επειδή εκεί όλα τα κτίρια είναι διατηρητέα και έχουν κάνει ένα σωρό επεμβάσεις παράνομες (φυσικά) δε μας έλεγαν ούτε καλημέρα στο δρόμο και μέχρι να τους πείσουμε ότι δεν είμαστε της αρχαιολογικής υπηρεσίας και δεν πρόκειται να τους επιβληθεί κάποιο πρόστιμο, τρομάξαμε!
Βέβαια αυτό δεν είναι τίποτα σε αντίθεση με αυτό που πέρασε ένας φίλος μου σε αυτά τα χωριά. Έβγαζε φωτογραφία έναν μισοκατεστραμμένο πύργο και βγαίνει ένας παππούς στην διπλανή αυλή και του είπε να φύγει, ότι δεν έχει άδεια για κάτι τέτοιο, ότι ο πύργος του ανήκει.
Το παιδί συνέχιζε να φωτογραφίζει, εξηγώντας του ότι το κάνει για μια εργασία στη σχολή.. και ο παππούς γυρίζει στο σπίτι του κι επιστρέφει με μια καραμπίνα να τον σημαδεύει! :lol:

Μεγάλο λάθος που οι καθηγητές δεν ενημερώνουν τους δήμους, ή που ο δήμος δεν ενημερώνει τους κατοίκους.
Είναι παράνομο άραγε να φωτογραφίζεις ξένη περιουσία; Χρειάζεσαι άδεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Προσπαθώ να μην με πάρουν είδηση, αν θέλω να φωτογραφίσω κάποιο άτομο.

Αυτό (πλέον) δεν μπορώ να το κάνω. Μου χαλάει η διάθεση. Προτιμώ να έχω την συγκατάθεση του ατόμου και να κάτσω να τον γνωρίσω προτού τον φωτογραφήσω παρά να του "κλέψω" ένα snapshot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Και εσείς που έχετε την "δικαιολογία" της σχολής πάει καλά. Εμείς οι ερασιτέχνες τι να πούμε; Αν πω τραβάω έτσι γιατί γουστάρω...
Αλλά πια το έχω ψιλοξεπεράσει το θέμα, τραβάω κι αν μου πει κάποιος κάτι του χαμογελάω κι του εξηγώ επιγραμματικά. Εν τέλη αν σκάλώσει άγρια τράβαω 2-3 τελευταίες κι χαιρετάω, άλλωστε θα με δεί μετά απο λίγα μέτρα να έχω κολλήσει κάπου αλλού κι να τραβάω κάτι.

Το πιο αστείο αλλά κι συνάμα γλυκο θα έλεγα(γιατί ο άνθρωπος μπορεί να μην έχει την γνώση αλλά έχει την αγνώτητα κι την καλοσύνη) είναι κάποιοι ηλικιωμένοι σταμάτανε κι περιμένουν να βγάλεις την φωτογραφία... κι το αστείο είναι οτι συνήθως θα φωτογραφίζεις τόσο άκυρο κι παράξενο γι' αυτούς.

Επίσης υπάρχουν κι άνθρωποι οι οποίοι μου έβαλαν τα γιαλιά με την χαλαρότητα τους.
Πχ.

::

Αυτές οι δύο είναι τραβηγμένες μια φορά. Ο γεράκος με είχε τσεκάρει απο την αρχή αλλά έκανε όλη του τη βολτίτσα κι πέρασε ξέγνιαστος απο δίπλα μου στο τέλος σαν να μην συμβαίνει τίποτα κ συνέχισε το περίπατο του. Των έχω σε καμιά δεκαριά, αλλά κι εγώ δεν συνέχισα να τον πάρω απο πίσω σαν κάτι τρελαμένους. Αν μετά απο τόση ώρα δεν κατάφερες τίποτα δύσκολο να το καταφέρεις πια, μην γίνεσαι κι τσιμπούρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Θελω να επαναφερω αυτο το θεμα γιατι πραγματικα ειμαι περιεργη... μ αρεσουν πολυ τα λουλουδια και γενικα ο μικροκοσμος των εντομων... θελω λοιπον να τα φωτογραφιζω.. Σχεδον οπου πας ομως ολο τα ιδια. Βγαζω ενα λουλουδι σ ενα θαμνο κι επειδη 10 μετρα πιο μπροστα καθεται ο ταδε με το παιδι του βγαζει το συμπερασμα οτι φωτογραφιζα αυτον η το παιδι του κλπ. Βλεπω ενα λουλουδι που βγαινει απ το φραχτη ενος σπιτιου, "κολλαω" τη μηχανη στα λουλουδια ΕΞΩ απ το φραχτη κι ερχεται μια γρια και μου λεει οτι θελει ειδικη αδεια (που απ οτι εχω ακουσει απο αστυνομικο δεν υπαρχει)! Φυσικα ολοι αυτοι αν βλεπανε το συνεργειο του star θα σπρωχνονταν ποιος θα πρωτομπει πισω απ το δημοσιογραφο για να τον δειξει η τηλεοραση... Εχω μιλησει με ατομα απο το εξωτερικο και μου εχουν πει ποση μεριμνα λαμβανει η πολιτεια στις δικιες τους χωρες για τους φωτογραφους.. πως εχουν ειδικους χωρους κλπ... Εδω λες και καποιος μας πηρε απο το μεσαιωνα. Το ερωτημα λοιπον ειναι πως αντιμετωπιζεις αυτους τους ανθρωπους; Οταν εχεις βγει εξω για να δεις τη φυση, ν αποτυπωσεις την ομορφια της κι ερχεται ο καθε ασχετος γοριλας να σου ζητησει το λογο; Οταν σου καταστρεφει, γι ακομα μια φορα τη διαθεση, και τρομαζει και το θεμα σου που μπορει να καθοσουν με τις ωρες για να το βρεις και να το πλησιασεις χωρις να το διωξεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ένα χαμόγελο, διάκριση κι υποχώριση με χαλαρή διάθεση νομίζω πως αρκεί... είναι νομίζω κι ο μόνος τρόπος για να μην σπαστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Φοβαμαι οτι δεν ειναι τοσο ευκολο. Τουλαχιστον για μενα. Οταν θες απλα να χαλαρωσεις και καθε φορα ερχεται ο καθενας και ζηταει τα ρεστα η φωναζει την αστυνομια, η οποια σου λεει "δε μπορουμε να κανουμε κατι αλλα μη βγαζετε φωτογραφιες οταν ειναι κοσμος.." δηλαδη δεν καταλαβα; Ποιοι ειναι αυτοι που θα μου πουν ποτε θα κανω τι; Θα βραζω στις 12 το μεσημερι μεσα στον ηλιο γιατι τοτε δεν υπαρχει κινδυνος να προσβληθειι κανεις; ωραιο το χαμογελο οταν ομως συμβαινει το ιδιο καθε φορα δε μπορεις να χαμογελας. Οταν η αστυνομια ζητα τα στοιχεια σου ολη την ωρα επειδη τολμησες να βγαλεις ενα λουλουδι τη στιγμη που αλλοι τα κανουν ολα γυαλια καρφια και ειναι ελευθεροι δεν ειναι τοσο ευκολο. Και το θεμα ειναι οτι υπαρχουν κι αυτοι οι οποιοι δε μπαινουν καν στον κοπο να μιλησουν. Ειναι ενα παρκο στο οποιο κυκλοφορουν ναρκομανεις(με την ανοχη της αστυνομιας και μαλιστα πολυ κοντα στο δημαρχειο). Πηγε ενας φιλος μου με τη μηχανη, τι να του πεις κι αυτου... ε γυρισε μεσα στα αιματα γιατι καποιοι, πιθανον οι ναρκομανεις νομιζαν οτι εβγαζε αυτους και αρχισαν να τον χτυπανε. Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελεια να γυρναμε στα βουνα για να βρουμε κατι καλο. Πρεπει να αρκεστουμε στην πολη. Ειναι αυτη συμπεριφορα ομως;;; Στο κατω κατω δεν γινεται καμια παρανομια. Με στυλετο αν δουν καποιον λιγοτερη φασαρια θα κανουν. Συγνωμη αλλα μετα απ ολα αυτα εγω δε μπορω να χαμογελαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μια μέρα καθόμουν σε ένα παγκάκι σταυροπόδι στο Παλαιό Φάληρο στο Φλοίσβο, λίγα μέτρα απέναντι από τη θάλασσα και ήρθε κάποιος και με ρώτησε αν μπορεί να φωτογραφίσει τα πόδια μου. :P Είπε ότι ήταν από κάποια σχολή. Του έδωσα την άδεια. Πολλές φορές μου έχει έρθει η ιδέα να φωτογραφίσω κάποιους ανθρώπους στο δρόμο, αλλά δεν το κάνω, το θεωρώ βία όταν γίνεται χωρίς την άδειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτό σου τυχαίνει κάθε τρείς κι λίγο... κι μάλιστα όταν βγάζεις λουλούδια κι macro φωτογραφίες.

Ξέρω άτομα που φωτογραφίζουν ανθρώπους στο δρόμο σχεδόν απο δίπλα τους, που φωτογραφίζουν αστικό τοπίο δλδ σπίτια, βιομηχανίες κλπ. κι την αστυνομία τους την έχουν φέρει μια φορά κι αν...

Εγώ φωτογραφίζω άγνωστους στο δρόμο(κ τους γίνομαι αντιληπτώς) κι εκτός απο μια φορά κανείς δεν μου έχει πεί τπτ...

Μεν τρελάθουμε... τα παρούσιάζεις υπερβολικά...

Τα πράγματα δν είναι έτσι... κι ναι με χαμόγελο πρέπει να αντιδράς. Δν μπορείς να φωτογραφίζεις την περιουσία του, η την φάτσα του άλλου κι να περιμένεις να μην περιμένεις κι κάποιες δυσάρεστες αντιδράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θελω να επαναφερω αυτο το θεμα γιατι πραγματικα ειμαι περιεργη... μ αρεσουν πολυ τα λουλουδια και γενικα ο μικροκοσμος των εντομων... θελω λοιπον να τα φωτογραφιζω.. Σχεδον οπου πας ομως ολο τα ιδια. Βγαζω ενα λουλουδι σ ενα θαμνο κι επειδη 10 μετρα πιο μπροστα καθεται ο ταδε με το παιδι του βγαζει το συμπερασμα οτι φωτογραφιζα αυτον η το παιδι του κλπ. Βλεπω ενα λουλουδι που βγαινει απ το φραχτη ενος σπιτιου, "κολλαω" τη μηχανη στα λουλουδια ΕΞΩ απ το φραχτη κι ερχεται μια γρια και μου λεει οτι θελει ειδικη αδεια (που απ οτι εχω ακουσει απο αστυνομικο δεν υπαρχει)!
.......
Το ερωτημα λοιπον ειναι πως αντιμετωπιζεις αυτους τους ανθρωπους; Οταν εχεις βγει εξω για να δεις τη φυση, ν αποτυπωσεις την ομορφια της κι ερχεται ο καθε ασχετος γοριλας να σου ζητησει το λογο; Οταν σου καταστρεφει, γι ακομα μια φορα τη διαθεση, και τρομαζει και το θεμα σου που μπορει να καθοσουν με τις ωρες για να το βρεις και να το πλησιασεις χωρις να το διωξεις;;;
Μαρία έχεις δίκιο, και εμένα μου έχει συμβεί και έχω έρθει σε δύσκολη θέση.
Σε έναν γνωστό μου (από φωτογραφικό σάιτ) φωτογράφο μάλιστα του έχουν σπάσει και τον εξοπλισμό απ' ό,τι μου έχει πει.

Το να βγάζεις όμως λουλούδια και μάκρο φωτογραφίες, δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο, και σίγουρα δεν θα πάω εκεί που βρίσκεται πολύς κόσμος, αλλά γνωρίζω ορισμένα μέρη, όπου θα πάω να φωτογραφήσω με την ησυχία μου (π.χ. Βοτανικός Κήπος στο Δαφνί, άλλοι φωτογράφοι πηγαίνουν στην Πάρνηθα).

Όσο για το πως αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις, του δείχνεις στην μηχανή αυτό που τράβηξες, (λουλούδια, έντομα π.χ.) και του λες ότι δεν σε ενδιαφέρει να βγάλεις εκείνον που νόμισε ότι τον τράβηξες, και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top