Ανυπότακτοι: Σας ενοχλούν;

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κρίνεις το άδικο και το άνισο, αν ο ίδιος δεν είσαι εντάξει.

+10000

Σέβομαι πολύ το παραπάνω.

Μιλάω για την πλειοψηφεία των Ελλήνων.
Που να ξέρω τι έκανε καθένας από δω μέσα, απλά κάνω κάποιες εικασίες από προσωπική εμπειρία.
Υπόθεση ήταν, όχι βεβαιότητα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσωπικά δε βρίσκω τη θητεία τόσο χαζή. Ο τρόπος όμως, με τον οποίο γίνεται στην Ελλάδα, υποτιμά το θεσμό του στρατού και τη νοημοσύνη των υπηρετούντων.
Από 'κει και πέρα όμως, ας μην κρυβόμαστε, δεν είναι "θύματα" όσοι δεν υπηρετούν ή βάζουν τρελό μέσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μα αν γινόταν κάτι τέτοιο, θα ήταν πολύ πιθανό να τον έπιαναν!
Tζίμης Πανούσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ τη βρίσκω τουλάχιστον πρωτόγονη συνήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε, όχι και θύματα, ας μην είμαστε τόσο πια υπερβολικοί.
Απλά το άδικο τόνισα και τίποτα άλλο.
Ας μην ξεχνάμε οτι η στρατιωτική θητεία για πολλές επαγγελματικές θέσεις είναι προαπαιτούμενη κι αν κάποιος απαλλαχθεί παρανόμως επωφελείται έναντι άλλων που θα υπηρετήσουν κανονικά.
Γνωρίζω πολλά τέτοια περιστατικά, και το έχω βιώσει και σε προσωπικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρίσω και εγώ τη θέση μου να πω ότι τη θητεία μου την έκανα στην Κύπρο και τον τελευταίο μήνα πήγα σε μια αποθήκη "κοντά" (στη 1 ώρα) στο σπίτι μου.
Όσο για αυτούς που χρησιμοποιούν τα χοντρά μέσα για μεταθέσεις, είναι μάλλον από τα άτομα που δεν θα ήθελαν να ξέρει ο κόσμος ότι δεν πήγαν στρατό, αλλά δεν θα ήθελαν να κάνουν κιόλας. Αν και με ενοχλεί και αυτό, είναι σίγουρα καλύτερο από το να μην πάνε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αποστρατικοποίηση σε όλη την γη.

Εθελοντές σε έναν ενδεχόμενο πόλεμο για να υπερασπιστούν τα συμφέροντα του κεφαλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά με ενοχλεί, έστηλα τον άδερφό μου φαντάρο και ξέρω τι σημαίνει να θές να βγείς έξω τρέχοντας, αλλα δεν είναι δυατόν κάποιος να πρέπει να πάει υποχρεωτικά στο στρατό και αν δεν πάει τον έχουν ανυπότακτο και όταν είναι κάποιος είναι γνωστός είναι απλά άρρωστος με ένα σωρό βλακείες.

Οχι δεν πρέπει να υπάρχουν ανυπότακτοι, πρέπει να υπάρχει ισότητα, αν και σε αυτή την χώρα η λέξη Ισότητα είναι ένα απο τα ανέκδοτα με τον Τοτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχουν αλλάξει πολλά από την εποχή που είχαμε πόλεμο με τους τούρκους. :)

Ο πόλεμος με τους γείτονες μας(και γενικά) είναι οικονομικός. Για την ώρα μας κατακτήσαν οι κινέζοι και δεν το πήραμε χαμπάρι. :P
Δεν θέλουμε στρατιώτες που να μάθουν τι σημαίνει καψόνι από κομπλεξικούς ανώτερούς τους αλλά καλή παιδία που να βγάλει έξυπνα παιδιά. Αυτό τον "πόλεμο" μπορούμε να το κερδίσουμε?


(Και σαν μάνα ενός αγοριού 3 χρονών σας λέω ότι τον μεγαλώνω από τώρα έτσι ώστε να είναι ένα ανυπότακτο.:P)
!!!! Ναι, μπορούμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι υποχρεωτικό για όλους το θεωρώ άνανδρο να το αποφεύγεις χωρίς να συντρέχει σοβαρός λόγος. Ίσως είμαι φορτισμένη συναισθηματικά γιατί πριν 2-3 εβδομάδες παρουσιάστηκε ο αδερφός μου και περνάει δύσκολα.

Καταλαβαίνω ότι χάνεις ένα χρόνο απο τη ζωή σου στην ουσία αλλά αυτό ισχύει για όλους, γιατί μερικοί να εξαιρούνται; Προσωπικά μιλώντας πάντα, δε θα καταδεχόμουν ποτέ να δείξω ψεύτικα χαρτιά ότι είμαι ανίκανη να κάνω κάτι απλά και μόνο για να το αποφύγω. Αλίμονο σε αυτούς που πραγματικά έχουν πρόβλημα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μπορείτε εξηγήσετε τον λόγω ύπαρξης του στρατού? Γιατί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγω ύπαρξης του. plz.


Edit : Sorry off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορείτε εξηγήσετε τον λόγω ύπαρξης του στρατού? Γιατί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγω ύπαρξης του. plz.
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα: Σχετικά με τον ελληνικό Στρατό
Μπορείς να εκφράσεις εκεί την απορία σου, γιατί εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δοκιμασα να παω στρατο, με εδιωξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δοκιμασα να παω στρατο, με εδιωξαν
:hehe:

λολ λεει και ο ιποτε!! ακομα και ο στρατος τα φτυσε ρε ιποτε? ελεος τι τους κανεις παιδι μου?? :hmm::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
λολ λεει και ο ιποτε!! ακομα και ο στρατος τα φτυσε ρε ιποτε? ελεος τι τους κανεις παιδι μου??

Ι5, τρελλοχαρτο, ο ψυχιατρος εγραψε μειζων καταθλιψη με ψυχωσικες εκφρασεις και επιθετικη συμπεριφορα, λολ, απλα ειπα οτι δεν θα κανω τιποτα απο οτιδηποτε μου λενε να κανω και οτι οποιος δοκιμασει να με πλησιασει θα παιθανει. Α και οτι περιμενω την στιγμη που θα βρεθω κοντα σε οπλο:P

i meant it though.

daemon:

εχω λιγο χαμηλο IQ δεν καταλαβα τι λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris80

Νεοφερμένος

Ο aris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αυτο που ξερω ειναι οτι χρεοσ του καθε νεου ειναι να υπηρετησει την πατριδα οπωσ την υπηρετησαν εκατονταδεσ χιλιαδεσ μεχρι σημερα νεοι και θυσιαστηκαν γιαυτην για να ζουμε σημερα εν ειρηνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ι5, τρελλοχαρτο, ο ψυχιατρος εγραψε μειζων καταθλιψη με ψυχωσικες εκφρασεις και επιθετικη συμπεριφορα, λολ, απλα ειπα οτι δεν θα κανω τιποτα απο οτιδηποτε μου λενε να κανω και οτι οποιος δοκιμασει να με πλησιασει θα παιθανει. Α και οτι περιμενω την στιγμη που θα βρεθω κοντα σε οπλο:P

i meant it though.

daemon:

εχω λιγο χαμηλο IQ δεν καταλαβα τι λες
Δεν γνωρίζω τους λόγους που σε κάνουν να βλέπεις απο αυτή την οπτική γωνία τα πράγματα.
Είμαι σίγουρος πως θα μπορούσαν να είναι και διαφορετικοί.
Εκείνο που με ξενίζει δέν είναι το τί πιστεύεις εσύ, αλλά πως κάποιοι σάν εσένα που ενώ δέν υπηρέτησαν καθόλου και εξαγόρασαν τη θητεία τους ή με διάφορα τεχνάσματα πήραν το χαρτί (απολυτήριο), είχαν τη δύναμη να τοποθετήσουν τον εαυτούλη τους σε θέσεις κλειδιά για την χώρα μας. Άν είχαν υπηρετήσει στα ΛΟΚ, στα ΟΥΚ ή τέλος πάντων είχαν γίνει ΑΝΤΡΕΣ, τώρα θα τους δείχναμε σαν πρότυπα γιατι οι πράξεις τους θα ήταν προς μίμηση.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΔΡΑ ΣΗΜΕΡΑ.

ΠΑΝΤΟΥ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ.

ΠΑΝΤΟΥ ΣΑΛΑΜΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ.

ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ.

ΤΟ ΚΛΕΟΣ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΓΝΩΣΤΟ,

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΕΦΙΑΛΤΕΣ.


Αποφεύγοντας να σε κρίνω epote
ταπεινά σε χεραιτώ.
Κάποτε όμως θα πρέπει και να μεγαλώσεις...

Ένας φτωχός καμηλιέρης;

Υ.Γ. δέν έχω τίποτα με εσένα, απλά τα λεγάμενά σου αποτελούν αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αποφεύγοντας να σε κρίνω epote ταπεινά σε χεραιτώ. Κάποτε όμως θα πρέπει και να μεγαλώσεις...
Ένας φτωχός καμηλιέρης;
Δεν ξέρω τι λες εσύ Μάξιμε, αλλά εγώ αν ήταν στο χέρι μου, όπλο στον epote (μεγαλωμένο, φουσκωμένο, αδυνατισμένο με σμίκρυνση φιρφιρή ή ότι άλλο) δεν έδινα ούτε με....σφαίρες!!! Νομίζω ότι και ο ίδιος σωστά έπραξε που προτίμησε το Ι5!

Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν και κάποια δεν θα μείνουν ίδια ποτέ! ;)

https://www.youtube.com/watch?v=DRhm_1cNxaw


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δηλαδή βρε Μάξιμε επειδή ο epote δεν πήγε στρατό δεν είναι άντρας ή δεν μεγάλωσε; Με ποιο κριτήριο δηλαδή είναι ανώριμος; Και με ποιο κριτήριο είσαι εσύ ώριμος που ονειρεύεσαι νέες Θερμοπύλες και Λεωνίδες λες και ο πόλεμος πια είναι ο ίδιος με την αρχαιότητα; Αυτό είναι άγνοια όχι ποιητικότητα. Επίσης, στα ΛΟΚ και τα ΟΥΚ πηγαίνουν συνήθως καμένοι που έχουν αποτύχει στους περισσότερους τομείς της ζωής τους. Αν η ακεραιότητα και η ευθύνη ήταν χαρακτηριστικά που κέρδιζες στο στρατό το χάσαμε το τραίνο...

daemon: Δεν ξέρω πότε πήγες στρατό, αλλά σήμερα στον ελληνικό στρατό δεν φουσκώνεις κι αδυνατίζεις. Στον ελληνικό στρατό παχαίνεις, βαριέσαι και γίνεσαι στ@ρχιδιστής. Τέλος, το τραγουδάκι που έβαλες είναι ασύμβατο με αυτά που λες. :D

Και να πω και την άποψη μου. Το Ι5 είναι ένας καλός τρόπος αποφυγής του στρατού μιας και δεν αφορά μόνο τους ομοφυλόφιλους και τους σχιζοφρενείς αλλά όλους όσους αδυνατούν να συμμετάσχουν σε αυτή την ομαδική παράκρουση, και όχι δεν με ενοχλούν οι ανυπόταχτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top