Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Κακός cpu αν και πρόσφατος, RAM το κατώτερο αποδεκτό (4 GB Ram). Δεν είναι παράξενο που κολλάει. Γεμίζει η μνήμη ο cpu επειδή χρησιμοποιεί τον hdd για RAM και το γονατίζει. Αν αντικατασταθει ο σκληρός δίσκος με SSD θα γίνει αποδεκτός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να μπλέξεις με SSD, είναι να απενεργοποιήσεις τα background apps που ξεκινάνε με την έναρξη ώστε να μην γεμίζει η RAM με το καλημέρα.



Tρέξε και το superantispyware που πόσταρα παραπάνω να δεις αν έχεις κάποιο trojan και απενεργοποίησε το antivirus για να ελαφρύνεις το φόρτο εργασίας της cpu. Χάνεις από προστασία αλλά δεν έχεις επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όταν το λαπτοπ σε άκυρη φάση κοκαλώνει και δεν κάνει τίποτα τι έχει λογικά? Μπορεί να μην το πάθει καθόλου σε μια μέρα, μπορεί και να το πιάνει κάθε 10 λεπτά και όταν έχω δουλειά να κάνω το κλείνω από το κουμπί και το ξανανοίγω. Είναι dell και (λογικά) έχει εγγύηση ακόμα. Πάσχει ή μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος στη χρήση του?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν το λαπτοπ σε άκυρη φάση κοκαλώνει και δεν κάνει τίποτα τι έχει λογικά? Μπορεί να μην το πάθει καθόλου σε μια μέρα, μπορεί και να το πιάνει κάθε 10 λεπτά και όταν έχω δουλειά να κάνω το κλείνω από το κουμπί και το ξανανοίγω. Είναι dell και (λογικά) έχει εγγύηση ακόμα. Πάσχει ή μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος στη χρήση του?
Αφού έχει εγγύηση το πας κατευθειαν να το κοιτάξουνε. Βγάζει μπλε οθόνη; Αν ναι, βγάλτη φωτογραφία και δείξτην.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όταν το λαπτοπ σε άκυρη φάση κοκαλώνει και δεν κάνει τίποτα τι έχει λογικά? Μπορεί να μην το πάθει καθόλου σε μια μέρα, μπορεί και να το πιάνει κάθε 10 λεπτά και όταν έχω δουλειά να κάνω το κλείνω από το κουμπί και το ξανανοίγω. Είναι dell και (λογικά) έχει εγγύηση ακόμα. Πάσχει ή μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος στη χρήση του?

Πολλα μπορουν να ειναι και δεν μπορει να δοθει ακριβης αιτια .
Ωστοσο γενικα θα ελεγα οτι μπορει να σου τελειωνει η μνημη επειδη κανεις βαρυτερο multitasking απ'οτι συνηθως ή μπαινεις σε καποια σε σελιδα που εχει καποιον ιο και χρησιμοποιει μερος της cpu σου κανοντας τον υπολογιστη σου να σερνεται. Μαλλον θα πονταρα πιο πολυ στο τελευταιο . Οταν συμβει ξανα,ανοιξε τον task manager στον υπολογιστη σου και δες την χρηση του επεξεργαστη . Εαν ειναι 99% μαλλον εχεις την απαντηση σου :P .
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Όταν το λαπτοπ σε άκυρη φάση κοκαλώνει και δεν κάνει τίποτα τι έχει λογικά? Μπορεί να μην το πάθει καθόλου σε μια μέρα, μπορεί και να το πιάνει κάθε 10 λεπτά και όταν έχω δουλειά να κάνω το κλείνω από το κουμπί και το ξανανοίγω. Είναι dell και (λογικά) έχει εγγύηση ακόμα. Πάσχει ή μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος στη χρήση του?
1) Τσεκάρεις το laptop με το διαγνωστικό της Dell: https://www.dell.com/support/home/us/en/04/quicktest
2) Ελέχγεις αν έχεις εγγύηση εδώ: https://www.dell.com/support/home/us/en/04/Products/?app=warranty
3) Κατέβασε το Geekbench https://www.geekbench.com. Θα σου δείξει ως αποτέλεσμα μια σελίδα και μας τη δείχνεις εδώ.
4) Υπολογίζω ότι τα windows κατεβάζουν updates στο background και όταν το κάνεις αυτό σέρνεται. Γενικά μπορείς να απενεργοποιήσεις τις background διεργασίες https://www.windowscentral.com/how-prevent-apps-running-background-windows-10
5) Σβήσε όσα antivirus έχεις εγκαταστήσει εκτός από το defender. Αν κάνεις τα security updates των windows στη ώρα τους δεν θα σου προσφέρει περισσότερη ασφάλεια ενα antivirus.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Το κόλλημα του υπολογιστή είναι ένα πολύ γενικό θέμα. Μπορεί να έχουν πρόβλημα οι μνήμες και να βγάζουν σφάλματα η να έχει bad sectors ο σκληρός. :hmm:

Φυσικά backup όλα τα αρχεία και δες το με την εγγύηση ή μπορείς να δοκιμάσεις και μόνη σου να κάνεις format μήπως και διορθωθεί.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αφού έχει εγγύηση το πας κατευθειαν να το κοιτάξουνε. Βγάζει μπλε οθόνη; Αν ναι, βγάλτη φωτογραφία και δείξτην.
Όχι δεν έχω δει ποτέ μπλε οθόνη. Απλά δε μπορώ να κάνω τίποτα. Μόνο το βελάκι κουνιέται, κ αυτό σταματάει κάποια στιγμή.
Πολλα μπορουν να ειναι και δεν μπορει να δοθει ακριβης αιτια .
Ωστοσο γενικα θα ελεγα οτι μπορει να σου τελειωνει η μνημη επειδη κανεις βαρυτερο multitasking απ'οτι συνηθως ή μπαινεις σε καποια σε σελιδα που εχει καποιον ιο και χρησιμοποιει μερος της cpu σου κανοντας τον υπολογιστη σου να σερνεται. Μαλλον θα πονταρα πιο πολυ στο τελευταιο . Οταν συμβει ξανα,ανοιξε τον task manager στον υπολογιστη σου και δες την χρηση του επεξεργαστη . Εαν ειναι 99% μαλλον εχεις την απαντηση σου :P .
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές που συμβαίνει έχω κάμποσες καρτέλες ανοιχτές αλλά όχι πάντα. Σελίδες υποψήφιες για ιούς είναι κ αυτές που έχουν ταινίες/ σειρές, ε? :redface: Τη στιγμή που θα συμβεί δε μπορώ να ανοίξω τίποτα γιατί δεν πατιέται κάτι.
1) Τσεκάρεις το laptop με το διαγνωστικό της Dell: https://www.dell.com/support/home/us/en/04/quicktest
2) Ελέχγεις αν έχεις εγγύηση εδώ: https://www.dell.com/support/home/us/en/04/Products/?app=warranty
3) Κατέβασε το Geekbench https://www.geekbench.com. Θα σου δείξει ως αποτέλεσμα μια σελίδα και μας τη δείχνεις εδώ.
4) Υπολογίζω ότι τα windows κατεβάζουν updates στο background και όταν το κάνεις αυτό σέρνεται. Γενικά μπορείς να απενεργοποιήσεις τις background διεργασίες https://www.windowscentral.com/how-prevent-apps-running-background-windows-10
5) Σβήσε όσα antivirus έχεις εγκαταστήσει εκτός από το defender. Αν κάνεις τα security updates των windows στη ώρα τους δεν θα σου προσφέρει περισσότερη ασφάλεια ενα antivirus.
Λοιπόν
1. δεν έβγαλε κάποιο θέμα. Μόνο είπε μετά να κατεβάσω κάτι updates μετά που τελείωσε.
2. έβγαλε ό,τι να ναι γιατί το αγόρασα το καλοκαίρι του 2017 και λέει ξεκίνησε η εγγύηση το Δεκέμβρη του 2016 και έληξε 1 χρόνο μετά. 2 χρόνια δεν έχουν κανονικά? Υποθέτω με την απόδειξη λύνεται αυτό γιατί κάτι τέτοιο έλεγε εκεί πέρα.
3.https://browser.geekbench.com/v4/compute/3912003 νομίζω το έκανα σωστά :look:
4. θα το κάνω και ελπίζω να δω βελτίωση
5. δεν ξέρω αν κάνω security updates :lol: κάνει όσα θέλει όποτε του 'ρθει
Το κόλλημα του υπολογιστή είναι ένα πολύ γενικό θέμα. Μπορεί να έχουν πρόβλημα οι μνήμες και να βγάζουν σφάλματα η να έχει bad sectors ο σκληρός. :hmm:

Φυσικά backup όλα τα αρχεία και δες το με την εγγύηση ή μπορείς να δοκιμάσεις και μόνη σου να κάνεις format μήπως και διορθωθεί.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καλή εμπειρία από σερβις γιατί με ταλαιπώρησαν πριν χρόνια για ένα κινητό που είχα την υπόνοια ότι το χαλούσαν και πιο πολύ κάθε φορά που το πήγαινα. Για αυτό ψάχνομαι και θέλω να το αποφύγω αν γίνεται. :/:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές που συμβαίνει έχω κάμποσες καρτέλες ανοιχτές αλλά όχι πάντα. Σελίδες υποψήφιες για ιούς είναι κ αυτές που έχουν ταινίες/ σειρές, ε? :redface: Τη στιγμή που θα συμβεί δε μπορώ να ανοίξω τίποτα γιατί δεν πατιέται κάτι.

Νομιζω οτι βρηκαμε τον ενοχο δεσποινις :laugh:.
Σε αυτη την περιπτωση σου συνιστω να εγκαταστησεις καποιο addblocker,εαν εχεις ηδη τοτε βαλε και αλλο . Εγω εχω φαντασου 3 για πληρη καλυψη σε ολα τα site . Ισως μερικα σε εμποδισουν να δεις το περιεχομενο που θες,οποτε σε αυτη την περιπτωση πρεπει να βρεις ενα εναλλακτικο . Παντως συνηθως αυτο δεν συμβαινει και εχεις κανονικα προσβαση σε οτι θες να δεις,απλα ξεφορτωνεσαι τις background εφαρμογες που με δολιο τροπο εκμεταλλευονται τον υπολογιστη σου. Το πιο σημαντικο ειναι να ξεφορτωθεις τα pop-up παραθυρα .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
@Serena Φαντάζομαι ο υπολογιστής σου αυτός είναι:
https://www.skroutz.gr/s/10814378/Dell-Inspiron-3567-i3-6006U-4GB-1TB-W10.html#reviews

Τσέκαρε το μήνυμα του "dsotgr" που είχε πρόβλημα στο σκληρό δίσκο και του το άλλαξαν. Άρα μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία δεν βλάπτει. Υπάρχουν τρόπος να ελέγξεις την υγεία του σκληρού μόνη σου και για bad sectors με διάφορα προγραμματάκια αν googlareis "check hard drive disk" κάτι θα βρεις.

Ο κατασκευαστής δίνει 1 χρόνο αλλά η Ε.Ε. δινει 2. Αν δεν δέχεται να σε καλύψει η αντιποσωπεια υποχρεωτικά σε καλυπτει το μαγαζί που τον αγόρασες. Βέβαια μην περιμένεις το μαγαζί έστω και μεγάλο να σε καλύψει για hardware προβλήματα του κατασκευαστή. Θα σε σουτάρουν σε συνοπτικές διαδικασίες. Συνεπώς ρίχνεις ενα τηλεφωνημα στην αντιπροσωπεία της dell και αν σε καλύπτει ζητάς αντικατάσταση σκληρού δίσκου αλλιως δεν ασχολείσαι.

Αν και έδωσες αρκετά χρήματα για να τον αγοράσεις ο cpu είναι πολύ αργός και δεν είναι ικανός ούτε για απλή χρήση. Είναι λογικό να σέρνεται αλλά και πάλι το απόλυτα κόλλημα είναι μη φυσιολογικό. Είτε είναι software πρόβλημα (που δεν καλύπτει η εγγύηση) ή hardware (κατασκευαστικό λάθος).

Αν θέλεις να έχεις ένα για απλή χρήση, ανθρώπινο pc πρέπει να αντικαταστήσεις το σκληρό δίσκο με SSD σε πρώτη φάση και να βάλεις τη max μνήμη που δέχεται σε δεύτερη φάση. Σβήνεις ότι αντιβιωτικό και antispyware και απλώς κάνεις update και χρησιμοποιείς το defender. Σε διαφορετική περίπτωση ειναι σαν να μην εχεις pc.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :flowers:

Θα προσπαθήσω να κάνω κάποια πράγματα απ'αυτά που είπατε μόνη μου για να βελτιώσω και τον τρόπο που χρησιμοποιώ εγώ το μηχάνημα και αν δεν πετύχω κάτι θα μιλήσω με τη dell να δω τι θα κάνω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το pc σου είναι πολύ αργό και πολύ φοβάμαι δε φταίνε ούτε τα pop up ούτε κάποιο τεχνικό λάθος.

Μια καλή λύση είναι να κάνεις factory reset στο laptop


αυτό θα στο φέρει στην κατάσταση που ήταν όταν το πήρες όμως..... αργά ή γρήγορα επειδή δε τραβάει θα αντιμετωπίσεις πάλι τα ίδια προβλήματα.

Το καλύτερο είναι να πας σε έναν τεχνικό της γειτονιάς και να σου αλλάξει το hdd σε ssd που γράφει ο ακικος πανω και να ρωτήσεις αν γίνεται και αναβάθμιση της μνήμης από 4 σε 8gbram.

Με πολύ λίγα χρήματα θα απογειώσεις το μηχάνημα σου.......
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν αλλάξεις μόνο ssd τότε ένας 256gb κάνει περίπου 48 ευρώ και σε μεγαζί της γειτονιάς ο κόπος θα είναι περίπου 20-30 ευρώ για να στον αντικαταστήσουν και να περάσουν το λειτουργικό.

Μνήμη ram δε χρειάζεται να την αναβαθμίσεις απαραίτητα. Επίσης τον σκληρό που έχει ήδη μέσα μπορεί με 10 ευρώ να τον μετατρέψεις σε εξωτερικό οπότε δε τον χάνεις.

Aν θέλεις να βάλεις και 8αρα μνήμη και εφόσον το δικό σου έχει μόνο ένα slots με 40 ευρώ βάζεις 8ρα. Κόπο δε θα βάλουν γιατί θα πάει συνολικά με τον δίσκο (Εφόσον ανοιχτεί δεν είναι τπτ να βάλουν και μια μνήμη)


με αυτές τις 2 προσθήκες το Laptop σου δε θα κολλάει και θα μπορείς να το κρατήσεις πολλά χρόνια αν δε το κάνεις θα σου σπάει τα νεύρα κάποτε θα πάρεις καινούριο με πολλαπλάσια λεφτά που δεν αποκλείεται να κολλάει και αυτό.

Η καλύτερη λύση είναι να το πάρεις σε ένα μαγαζί της γειτονιάς (Τεχνικό) και να τους πεις τι θέλεις (δηλαδή προσθήκη Ssd Και μνήμης) και θα σου δώσουν τιμή. Απέφυγε τα μεγάλα μαγαζιά (Public Πλαίσιο).

Στο δικό μου laptop άλλαξα πριν λίγους μήνες καμμένη οθόνη με 70 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ποιον συνδυασμό πλήκτρων γυρνάει η οθόνη? Το δεξί κλικ -ιδιότητες δε δουλεύει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν βλέπεις literally ανάποδα τα γράμματα δοκίμασε control-alt-κάτω (η το κάνεις απ τα settings της κάρτας)
Αν είναι απλώς η γραμμή εργασιών σε λάθος σημείο κανε τη δεξί click και ξε-τσεκάρισε το lock the taskbar ("ξεκλείδωσε τη γραμμή εργασιών" υποθέτω). Αν ΔΕΝ εχει checkmark μπροστά είναι ηδη ξεκλειδωμένο. Σε κάθε περίπτωση μετά κάνεις drag and drop τη γραμμή εργασιών παλι κάτω, και ξανα δεξί click και την ξανακλειδώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έκανε η μάνα μου μια ενημέρωση των windows 10 στο λαπτοπ της, και όταν τον άνοιξε η επιφάνεια εργασίας είχε γυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (είχαν χαθεί όλα τα εικονίδια). Αν όμως μπει στο "Αυτός ο υπολογιστής -> Windows (C: ) -> Χρήστες -> Τάδε -> Επιφάνεια εργασίας", της εμφανίζει όλα τα αρχεία που είχε κανονικά. Στη νέα τώρα επιφάνεια εργασίας, οποιαδήποτε συντόμευση αποθηκεύσει, κάθε φορά που τον κλείνει και τον ξαναανοίγει, χάνεται.

Παράλληλα, τις τελευταίες 3 μέρες δεν της φορτώνει τις ιστοσελίδες ο Chrome και όταν πήγε να τον καταργήσει 1ον: Τον έδειχνε ανοιχτό άπειρες φορές στη διαχείριση εργασιών, χωρίς να τον έχει ανοίξει, 2ον: Έκανε εκατό ώρες κατάργηση, χωρίς τελικά να ολοκληρωθεί ποτέ.

Από anti-virus έχει τον ESET, ο οποίος τα δείχνει όλα κομπλέ. Να σημειωθεί ότι πέρυσι όταν είχα κάνει στον δικό μου ενημέρωση των windows 10, είχα κολλήσει ένα υπέροχο trojan, το οποίο όμως το εντόπισε το antivirus και το έβγαλα χειροκίνητα με tutorial. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει; Προς το παρόν την έβαλα να κάνει backup πάντως :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top