Τι είναι τέχνη για εσάς;

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Είναι φανερό αγαπητέ μου, ότι δεν λαμβάνεις υπόψιν την υψηλή εγρήγορση και την έκσταση που προσφέρει μια δύσκολη μαθηματική απόδειξη...και ο έρωτας την ίδια εγρήγορση προσφέρει...:)

Σε τελική ανάλυση, ο τσομπάνος που βόσκοντας τα πρόβατά του παίζει τη φλογέρα του, λειτουργεί κι αυτός, όπως λες "σε επίπεδα μοναχισμού".
Ναι έτσι είναι και είναι ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας αλλά με διαφορετικό στόχο και κίνητρο....και μην το λάβεις και αυτό ως απαξιωτικό σχόλιο....

Στο ίδιο ποστ διαβάζω πως η μαγειρική δεν είναι επίσης τέχνη. Η μαγειρική προσφέρει ακριβώς τις ίδιες ποιότητες συναισθημάτων, κουλτούρας και πνευματικής ανάτασης με τις εικαστικές τέχνες ή τη μουσική, διεγείροντας και ικανοποιώντας τις αισθήσεις της γεύσης και της όσφρησης, όπως ακριβώς τα εικαστικά κάνουν με την όραση και η μουσική με την ακοή.

Ειναι ολα αυτα το ιδιο?Υπαρχει και η οπτικη νοημοσινη.....
Παρακάτω διαβάζω πως αυτό που ακούγεται στα σκυλάδικα δεν αποτελεί μορφή τέχνης, θέση που σε γενικές γραμμές ασπάζομαι κι εγώ. Ωστόσο, δεν μπορώ ν' αντισταθώ στον πειρασμό να παρατηρήσω, ότι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έκριναν στο παρελθόν οι "λόγιοι" και "σπουδαγμένοι" καλλιτέχνες τη μουσική που ακουγόταν στα πανηγύρια και γενικότερα τη δημοτική μουσική, η οποία όμως έβγαλε σολίστες όπως ο Πετρολούκας Χαλκιάς και ο Γιώργος Μάγκας ή ο Αριστείδης Μόσχος.

Δεν μπορώ να καταλάβω τα κοινά όλων αυτών με την Πέγκι Ζίνα πχ
Αυτή η μουσική που αναφέρεις έχει μια αλήθεια και μια ιστορία παράδοσης χρόνων...

υ.γ η χρυσή τομή λειτουργεί ως εργαλείο σε έναν πίνακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
απλά δεν χρειάζεται να τα βαφτίζουμε όλα τέχνη.Που είναι το περιέργο?Θέλετε όλοι να είστε καλλιτέχνες?Θεωρείτε ότι ο καλλιτέχνης είναι κάτι το υπεράνω το ξεχωριστό το μοναδικό?
Πρέπει να ομολογήσω ότι από τότε που έμαθα το ηλεκτρονικό λεξικό του Τριανταφυλλίδη έχω μια τάση να κοιτάζω τους ορισμούς που δίνει εκεί. Για τον καλλιτέχνη λοιπόν έχουμε:
καλλιτέχνης ο [kalitéxnis] O10 θηλ. καλλιτέχνιδα [kalitéxniδa] O28 & (λόγ.) καλλιτέχνις [kalitéxnis] : 1α. άτομο προικισμένο με ταλέντο, που δημιουργεί σε κπ. τομέα της τέχνης: ~ της ζωγραφικής / της γλυπτικής / της μουσικής. O ντα Bίντσι ήταν ένας ιδιοφυής ~. O Xαλεπάς ήταν μεγάλος ~. β. άτομο που ασχολείται επαγγελματικά με την ερμηνεία ενός θεατρικού, χορευτικού ή μουσικού έργου: ~ του θεάτρου / της όπερας / του μπαλέτου / του πιάνου. 2. χαρακτηρισμός ατόμου που κατασκευάζει κτ. με πολλή επιδεξιότητα, καλαισθησία και ευρηματικότητα, π.χ. για σχεδιαστή μόδας, κομμωτή, επιπλοποιό, μάγειρα κτλ. [λόγ. < ελνστ. καλλιτέχνης `που κατασκευάζει όμορφα πράγματα΄ & σημδ. γαλλ. artiste· λόγ. καλλιτέχν(ης) -ις > -ιδα· λόγ. καλλιτέχν(ης) -ις]
Επειδή λοιπόν κατηγορήθηκα για έλλειψη παιδείας (τραβηγμένο), ας ξεκαθαρίσω λοιπόν τη θέση μου γιατί θεωρώ ότι δεν με έχεις καταλάβει καθόλου.

Η τέχνη, σύμφωνα με τον ορισμό της είναι κάτι πολύ γενικό και την έχει περιγράψει πολύ ωραίο πιο πάνω ο Chaos. Οι καλές τέχνες, είναι κάτι πιο συγκεκριμένο (το οποίο σπουδάζεις) και σε αυτό ΔΕΝ ανήκουν τέχνες όπως η μαγειρική, η υφαντουργία, η επιπλοποιία κτλ. Ακόμα και η μουσική όμως που ανήκει στις καλές τέχνες, χωρίζεται σε διάφορα επίπεδα, ανάλογα με το κοινό στο οποίο βρίσκει ανταπόκριση. Έτσι, είθισται, η μουσική που ακούγεται στα μπουζούκια, επειδή απευθύνεται (και βρίσκει ανταπόκριση) συνήθως σε άτομα χαμηλότερου μορφωτικού επιπέδου, να είναι ο "ξεπεσμός" της μουσικής και άρα να μην λέμε ότι είναι τέχνη. Αντίθετα ένα κομμάτι του τόσο αναγνωρισμένου Bach θεωρείται αριστούργημα και συνάμα υψηλή τέχνη, μιας και έχει ανταπόκριση από το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

Φυσικά και μπορώ να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ Picasso (πριν την περίοδο του κυβισμού) και στην ζωγραφιά ενός παιδιού 3ης δημοτικού και αυτό γιατί ο Picasso μου έχει δείξει ότι μπορούσε να ζωγραφίσει ότι ήθελε, είτε αληθοφανές είτε φανταστικό και να είναι καλός σε αυτό. Από εκεί και πέρα, δεν φταίει η εκπαίδευση μου που η εποχή του κυβισμού του Picasso δε μου κάνει καμία αίσθηση (και μετά από τόσα έργα που έχω δει με απωθεί πλέον). Και ρωτάω λοιπόν, αν κάποιος σου έφερνε σε κόλλα A4 την Guernica (λέω σε Α4 γιατί το πρωτότυπο είναι τεράστιο) και σου έλεγε κοίτα τι μου ζωγράφισε ένα παιδί στο σχολείο θα θεωρούσες το παιδί μεγάλο καλλιτέχνη;

Δέχομαι φυσικά πολλά απ' όσα έχουμε παραθέσει στο θέμα "εναλλακτική τέχνη" να προσβάλλουν την αισθητική σου, άλλωστε δεν έχουμε όλοι την ίδια. Με τον ορισμό όμως ακόμα και αυτά είναι αποτέλεσμα τέχνης. Ίσως όχι καλής, ή υψηλής, αλλά δεν παύει να είναι τέχνης. Το εναλλακτικό λοιπόν έχει το νόημα ότι δεν είναι με στοιχεία που ως τώρα είχαμε δεδομένα. Θα ήθελα να δω και εσένα λοιπόν, να εμπλουτίζεις το συγκεκριμένο θέμα αντί να το κατακρίνεις. :)


υ.γ. Η Πέγκυ Ζήνα είναι θεά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τότε να το κάνουμε.....Ένας άνθρωπος όταν σηκώνετε το πρωί και πίνει τον καφέ του είναι τέχνη....όταν μαγειρεύει είναι τέχνη όταν κάνει έρωτα είναι τέχνη όταν πλέκει πουλόβερ είναι τέχνη, όταν κάνει διαφήμιση είναι τέχνη όταν ασκεί το επάγγελμα της ιερόδουλης είναι τέχνη ο τρόπος που τρώει είναι τέχνη όταν κατέχει τα μαθηματικά είναι τέχνη...όταν χτενίζει μαλλιά είναι τέχνη.Αφού λοιπόν θέλετε η τέχνη να εμπεριέχει όλα αυτά ορίστε...όλα γύρω μας είναι τέχνη.

Κρίμα που το εννοείς ειρωνικά...μα το "ζειν" είναι πράγματι ένα είδους τέχνης...

Η άποψή σου έρχεται σε σύγκρουση όχι μόνο με τη δική μας την απαίδευτη, αλλά και με του Μυταρά. Επαναλαμβάνεις συνεχώς το ίδιο χωρίς να μας δίνεις περισσότερα στοιχεία για να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις. :/:

Προσωπικά διαχωρίζω τον καλλιτέχνη από το δημιούργημα κι αυτό γιατί ακόμα και κάποια έργα καταξιωμένων καλλιτεχνών δε με αγγίζουν το ίδιο, δε μιλούν το ίδιο στην ψυχή μου. Αυτό φυσικά δεν αφαιρεί τίποτα ούτε από το δημιούργημα, ούτε από τον καλλιτέχνη.
Εκτός κι αν θέλεις να μας πεις πως η αξία ενός δημιουργήματος εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν που το έφτιαξε... χμμμμ...

Αν αυτά που έχουν παραθέσει τα παιδιά στο θέμα εναλλακτική τέχνη δεν είναι τέχνη, θα ήθελες να μας δώσεις έναν ορισμό τι είναι;
Εσύ πως θα τα χαρακτήριζες (και η κακή τέχνη, τέχνη είναι, ή όχι; )

Τελικά τέχνη είναι μόνο ό,τι δεν προσβάλει την αισθητική μας και αυτό συμβαίνει μόνο με τους καταξιωμένους καλλιτέχνες; Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά φοβάμαι πως σε χάνω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Negative, αν είχες παρακολουθήσει λίγο την ιστορία και την κριτική της τέχνης, θα έβλεπες ότι κάποιος λόγος υπάρχει, που κάποιων το φυλλοκάρδι τρεμόπαιξε όταν αντίκρυσαν τη Guernica. Κάτι σημαίνει, το ότι μερικοί βλέπουν Beuys και καθηλώνονται.
Η τέχνη ΔΕΝ είναι μόνο η εξύψωση του αρχαιοελληνικού Ωραίου, μισή χιλιετία τώρα.
Καιρός να το καταλάβουμε, για να μην προχωρούμε σε δογμαιτκές γενικεύσεις. Και πρόσεξε: ΔΕΝ προσπαθώ να σε πείσω ότι ό,τι αρέσει σε μένα είναι τέχνη. Αλλά ότι τέχνη είναι κάτι παραπάνω από αυτό που ορίζεις και αγαπάς εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μηπως εχουμε μπερδεψει την εννοια του καλλιτεχνη με του τεχνιτη?:worry:
Λεω εγω τωρα.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μηπως εχουμε μπερδεψει την εννοια του καλλιτεχνη με του τεχνιτη?:worry:
Λεω εγω τωρα.....:confused:
Σε ποιους αναφέρεσαι; Και τι σε κάνει να το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διοτι εγω γνωριζω οτι ο επιπλοποιος, ο μαγειρας, ο υφαντουργος, ο κομμωτης κ.ο.κ ειναι τεχνιτες και δεν ειναι δυνατον να τους συγκαταλεγει κανεις στους καλλιτεχνες..οπως ειναι αυτοι των εικαστικων (ζωγραφοι, γλυπτες), οι λογοτεχνες, οι ποιητες κ.ο.κ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Νομίζω πως σε αρκετά μακροσκελή post παραπάνω έγινε διαχωρισμός.

τεχνίτης αρσενικό, τεχνίτρια θηλυκό

  • ο επαγγελματίας που ασκεί μια τέχνη, συνήθως ένα χειρωνακτικό επάγγελμα, ή έχει μια ειδική τεχνική εκπαίδευση

καλλιτέχνης αρσενικό (θηλυκό: καλλιτέχνιδα και καλλιτέχνις)
αυτός που δημιουργεί έργα τέχνης σαν ζωγραφικούς πίνακες, γλυπτά, κ.ά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μία κόμμωση μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή; Ένα πιάτο φαί μπορεί να σε κάνει να υπερβείς την πραγματικότητα ή να προκαλέσεις τη νόησή σου; Ένα αυτοκίνητο από κουτάκια κόκα κόλα μπορεί να σου δώσει πρόσβαση στην επικοινωνιακή διάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διοτι εγω γνωριζω οτι ο επιπλοποιος, ο μαγειρας, ο υφαντουργος, ο κομμωτης κ.ο.κ ειναι τεχνιτες και δεν ειναι δυνατον να τους συγκαταλεγει κανεις στους καλλιτεχνες..οπως ειναι αυτοι των εικαστικων (ζωγραφοι, γλυπτες), οι λογοτεχνες, οι ποιητες κ.ο.κ....

Εύλογος διαχωρισμός. Το θέμα μας δεν είναι όμως ποιος δικαιούται να λέγεται καλλιτέχνης, αλλά τι είναι τέχνη. Αυτά τα δύο στη δική μου θεωρία τουλάχιστον δεν ταυτίζονται, διότι ένας καλλιτέχνης μπορεί να κάνει τέχνη, (καλή ή κακή) αλλά και κάποιος που δεν είναι καλλιτέχνης, μπορεί έστω μια φορά στη ζωή του, να δημιουργήσει ένα καλλιτέχνημα. Αυτό δεν θα τον κάνει καλλιτέχνη, αλλά το δημιουργημά του μπορεί κάλλιστα να είναι τέχνη! :)

Χμμμ σας μπέρδεψα χειρότερα είμαι σίγουρη :lol: :redface:

Διαχωρίζοντας τον καλλιτέχνη από την Τέχνη, η γιαγιά μου δεν είναι καλλιτέχνης όπως ο Πικάσο, αλλά μπορεί να διμιουργήσει κάτι που να είναι τέχνη.
Αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι συγκρίσιμο με το έργο του Πικάσο θα είναι όμως Δημιουργία.

Ο Μυταράς τα περιγράφει πολύ καλύτερα από μένα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Διοτι εγω γνωριζω οτι ο επιπλοποιος, ο μαγειρας, ο υφαντουργος, ο κομμωτης κ.ο.κ ειναι τεχνιτες και δεν ειναι δυνατον να τους συγκαταλεγει κανεις στους καλλιτεχνες..οπως ειναι αυτοι των εικαστικων (ζωγραφοι, γλυπτες), οι λογοτεχνες, οι ποιητες κ.ο.κ....
Σαφώς και δεν μπορείς να συγκαταλέγεις όλα τα άτομα αυτών των ομάδων στους καλλιτέχνες, μόνο και μόνο γιατί έχουν τον τίτλο "μάγειρας", "επιπλοποιός", "κομμωτής". Όπως ανέφερα και πιο πάνω, καλλιτέχνης μπορεί να είναι αυτός που μπορεί να κάνει αυτά, αλλά με πολλή επιδεξιότητα, καλαισθησία και ευρηματικότητα. Δεν είπα ποτέ ότι όλοι οι επιπλοποιοί είναι καλλιτέχνες και ελπίζω και εσύ να μη νομίζεις ότι όλοι οι ζωγράφοι, γλύπτες, ποιητές, λογοτέχνες είναι καλλιτέχνες :)
Μία κόμμωση μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή; Ένα πιάτο φαί μπορεί να σε κάνει να υπερβείς την πραγματικότητα ή να προκαλέσεις τη νόησή σου; Ένα αυτοκίνητο από κουτάκια κόκα κόλα μπορεί να σου δώσει πρόσβαση στην επικοινωνιακή διάσταση;
Αντί να κάνουμε ρητορικές ερωτήσεις και να λέμε τι ΔΕΝ κάνει κάτι ή τι ΔΕΝ είναι τέχνη, καλό είναι να λέμε μια άποψη δίνοντας στους άλλους να καταλάβουν τη σκέψη μας. Η εις άτοπον μέθοδος χρησιμοποιείται κυρίως στα μαθηματικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μία κόμμωση μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή; Ένα πιάτο φαί μπορεί να σε κάνει να υπερβείς την πραγματικότητα ή να προκαλέσεις τη νόησή σου; Ένα αυτοκίνητο από κουτάκια κόκα κόλα μπορεί να σου δώσει πρόσβαση στην επικοινωνιακή διάσταση;

Γιατί όχι;

Σκέψου πως ειδικά οι γυναίκες αλλάζουν μαλλί όταν είναι στεναχωρημένες για να αλλάξει η διάθεσή τους.
Θυμήσου τι προκάλεσε η σούπα του Ρατατούλη στον βλοσυρό κριτικό γαστρονομίας και τέλος σκέψου πως θα σου φαινόταν το ίδιο αυτό αυτοκίνητο με τα κουτάκια, αν ας πούμε ήταν οι μπύρες που είχατε καταναλώσει μαζί με τον αγαπημένο σου. :P

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι ότι δε με ικανοποιεί αυτό. Διακρίνω μία ποιοτική διαφορά μεταξύ των εμπειριών.

///

Αυτό που ήθελα να πω τέλοσπάντων κύριε fandago είναι ότι μετά από εκτενή επεξεργασία κατέληξα σε τρεις πρωτογενείς ποιότητες που πρέπει να είναι παρούσες σε μία δημιουργία για να μπορέσω να την αντιληφθώ ως τέχνη (πιστεύω δηλαδή και εγώ ότι η τέχνη υποκειμενική): υπέρβαση, ατομικότητα, επικοινωνία (και ευπρόσδεκτος πάντοτε ο ανθρωπισμός). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν παρακολουθησα ολη την αντιπαραθεση, μερικες σκορπιες σκεψεις..
Τεχνη για μενα ειναι κατι που μου δινει εναυσμα να ψαχτω, την ευκαιρια να θαυμασω το μυαλο του καλλιτεχνη, η κατι που ειναι "απλα" καλαισθητο. Εκει ξεκιναει μια ατελειωτη λουπα για το πως οριζεται το αισθητικα ωραιο, τι δεν εχει καν αισθητικη και τα σχετικα. Συμφωνα με τα κιταπια μου, ο ορος αισθητικη μας παει εξαρχης σε κατι που μεταβαλλεται με τον χρονο, τα ερεθισματα, τη μοδα κτλ. Αρα ως αισθητικη και ως καλαισθητο θεωρω κατι που αρκει να αρεσει σ'εμενα και μονο. Αν αρεσει σε πολλους σημαινει οτι εχουμε κοινη αισθητικη, αλλα οχι απαραιτητα κοινη *καλη* αισθητικη. Συνεπωωως και την τεχνη τη θεωρω κατι εξισου προσωπικο. Για μενα τεχνη ειναι οι πινακες του Escher, οι πινακες του Dali, η αρχιτεκτονικη του Gaudi, η μουσικη του Κραουνακη, και η ταδε διαφημιση που εκανε ο ταδε illustrator ακομα κι αν διαφημιζε κινητα η χαρτια υγειας. Κακως βλεπουμε την τεχνη ως κατι αποστειρωμενο που οι λιγοι αντιλαμβανονται. Φυσικα δεχομαι οτι πολυ λιγοι αντιλαμβανονται ο,τι θελει να πει ο καλλιτεχνης, αλλα αυτο δε σημαινει οτι οι υπολοιποι αποκλειονται απ'το κοινο του. Συχνα μαλιστα πιστευω οτι οσο περισσοτερο το ψυρριζουμε και το ψαχνουμε εις βαθος τοσο πιο μακρια απ'το μηνυμα ειμαστε.

Αυτα. Καιρο ειχα να γραψω σοβαρα, παω σε τιποτα πιο light να ηρεμισω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διοτι εγω γνωριζω οτι ο επιπλοποιος, ο μαγειρας, ο υφαντουργος, ο κομμωτης κ.ο.κ ειναι τεχνιτες και δεν ειναι δυνατον να τους συγκαταλεγει κανεις στους καλλιτεχνες..οπως ειναι αυτοι των εικαστικων (ζωγραφοι, γλυπτες), οι λογοτεχνες, οι ποιητες κ.ο.κ....
Δε νομίζω ότι ειπώθηκε πως οποιοδήποτε κούρεμα και οποιοδήποτε πλεκτό είναι αυτόματα τέχνη. Αλλα ΜΠΟΡΕI να γίνει έργο τέχνης, μπορεί να γίνει το μέσο για κάτι τέτοιο. Maybe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
negative να υποθέσω ότι από αυτά που λες, σημαίνει ότι δεν θεωρείς ότι υπάρχει "κακή τέχνη"; Είτε μιλάμε για επίπεδο Πικάσο, είτε για μη-τέχνη;

Επίσης όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε περι μαθηματικής απόδειξης, πίστεψε με, χρειάζεται και καλαισθησία για να καταλήξεις σε μια κομψή απόδειξη. Είναι λογικό να μην το κατανοείς αυτό, μιας και ο τομέας σου δεν έχει άμεση σχέση με τα μαθηματικά, αλλά μην είσαι τόσο απόλυτη για κάτι που δεν γνωρίζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τέχνη είναι η ζωγραφική του Πικάσσο που με την Γκουέρνικα αποτύπωσε τον Ισπανικό εμφύλιο (πέρα από τις καινοτομίες του στη ζωγραφική) πάνω σε ενα χαρτί.

Τέχνη επίσης είναι και ο Ίψεν ο οποίος έδωσε μια άλλη ώθηση στα θεατρικά έργα και το τρόπο με τον οποίο παίζονταν μετά από αυτόν.

Επίσης τέχνη είναι και οι καλλιτέχνες οι οποίοι μετέτρεψαν την έμπνευση τους σε έργο ανεξαρτήτως αν έμειναν στην αιωνιότητα ή πέθαναν στην αφάνεια.

Και το 1920 ο κινηματογράφος κατακρινόταν σαν μια δεύτερης διαλογής τεχνική η οποία δεν μπορεί να φτάσει τη μουσική και την ποίηση. Ε δε νομίζω πια να θεωρείται μη-τέχνη (sic) το σινεμά..

Τώρα να μπαίνουμε σε λαβύρινθους για το τι ακριβώς είναι τέχνη είναι παράλογο και χάνεται η ουσία της τέχνης έτσι. Άλλοι θα πουν ότι η τέχνη πρέπει να είναι στρατευμένη, να ασπάζεται την πολιτκή ιδεολογία και να την προασπίζει ενώ άλλοι είπαν ότι πρέπει να αφορά τον ίδιο το καλλιτέχνη και καθαρές αξίες πέρα από το χρόνο. Ε και; Καλλιτεχνικά έργα υπάρχουν για να εκφράσουν όλες τις θεωρίες περί τέχνης

Μπορείς να μιλήσεις για υψηλής ποιότητας τέχνη (Μότσαρντ) όπου πρέπει να έχεις γνώσεις μουσικής για να καταλάβεις την ιδιοφυία του και για χαμηλής ποιότητας τέχνη (Ζίνα) όπου απλώς πρέπει να πιεις ένα μπουκάλι για να την ευχαριστηθείς. Το να αρνούμαστε όμως να θεωρούμε κάποιον καλλιτέχνη επειδή δεν ικανοποιεί τη δικιά μας αισθητική είναι λάθος.

Ναι, για να καταλάβεις πλήρως μεγάλα καλλιτεχνικά έργα πρέπει να έχεις παιδεία και όχι να λες ένα έργο εξαιρετικό επειδή το λένε 5 κριτικοί τέχνης και 2 βιβλία. Η έλλειψη παιδείας οδηγεί στην δημιουργία μέτριων καλλιτεχνικών έργων και στην ελλιπή κατανόηση τους από το κοινό. Μερικά έργα όμως δεν στοχεύουν πάντα στη λογική και την πνευματική εξέλιξη αλλά στο συναίσθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Negative, αν είχες παρακολουθήσει λίγο την ιστορία και την κριτική της τέχνης, θα έβλεπες ότι κάποιος λόγος υπάρχει, που κάποιων το φυλλοκάρδι τρεμόπαιξε όταν αντίκρυσαν τη Guernica. Κάτι σημαίνει, το ότι μερικοί βλέπουν Beuys και καθηλώνονται.
Η τέχνη ΔΕΝ είναι μόνο η εξύψωση του αρχαιοελληνικού Ωραίου, μισή χιλιετία τώρα.
Καιρός να το καταλάβουμε, για να μην προχωρούμε σε δογμαιτκές γενικεύσεις. Και πρόσεξε: ΔΕΝ προσπαθώ να σε πείσω ότι ό,τι αρέσει σε μένα είναι τέχνη. Αλλά ότι τέχνη είναι κάτι παραπάνω από αυτό που ορίζεις και αγαπάς εσύ.

Αν προσέξεις ένα σχόλιο μου φτάνω μέχρι και σε καλλιτέχνες της εποχής μας(παγκόσμιας εμβέλειας)....αλλά δεν το πρόσεξες.....μάλλον.Έμεινες σε ένα παράδειγμα που ανάφερα τυχαία ,και από εκεί πιάστηκαν και άλλοι και συνεχίστηκε το όλο θέμα.
Δεν μπορώ να αναφέρω όλα τα κινήματα και τις περιόδους της τέχνης....είναι αδύνατον.
Δεν μίλησα για προσωπικά μου γούστα,πάλι πρέπει να το πω,μίλησα για καλλιτέχνες γνωστούς από όλους μας(στον εικαστικό τομέα) ως παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μηπως εχουμε μπερδεψει την εννοια του καλλιτεχνη με του τεχνιτη?:worry:
Λεω εγω τωρα.....:confused:
Ναι....συνέχεια όμως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η τέχνη της αναγέννησης στηρίζετε στην φιλοσοφία και αισθητική της αρχαίας Ρώμης και Ελλάδας.
Για τον τότε κόσμο το ιδανικό και το ωραίο ήταν αυτό.Αυτή η αντιμετώπιση της φόρμας με έναν συγκεκριμένο φωτισμό που έδινε όγκο στην ύλη.
Είχαν λοιπόν κάτι το συγκεκριμένο στο μυαλό τους και μια εικόνα εύκολα αναγνωρίσιμη.
Ώσπου οι καλλιτέχνες αποφασίζουν να κάνουν πια ένα τελείως διαφορετικό βήμα στο τρόπο που βλέπουν τα πράγματα....άρχισαν να ζωγραφίζουν έξω στην φύση κτλ π.
Ούτε στα δικά μου μάτια αναιρεί καμιά αρτιότητα.

Θέλεις να μου εξηγήσεις αυτό σε παρακαλώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top