Το πρώτο σας τσιγάρο

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρωτο τσιγαρο οταν ημουν 6-7. Το ειχε αφησει η μαμα μου στο τασακι στο μπαλκονι και πηγα και το δοκιμασα. Ηταν φυσικα και το τελευταιο μου γιατι ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια και με ενοχλει παρα πολυ ο καπνος, οι καπνιστες και οτι εχει να κανει με τσιγαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
σ' αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν πρώτη φορά, τι θα προτείνατε? :P
επίσης μ' έβαλε σε σκέψεις η ιστορία του Δία διότι και σε αυτόν και στην κοπέλα του άρεσε. εγώ συνήθως ακούω πως το πρώτο τσιγάρο δεν αφήνει καλές εντυπώσεις... Δία τι κάπνισες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
σ' αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν πρώτη φορά, τι θα προτείνατε? :P

η περιέργεια σκότωσε την γάτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
μ' έβαλε σε σκέψεις η ιστορία του Δία διότι και σε αυτόν και στην κοπέλα του άρεσε. εγώ συνήθως ακούω πως το πρώτο τσιγάρο δεν αφήνει καλές εντυπώσεις... Δία τι κάπνισες?
Ήταν κόκκινο Marlboro (της μητέρας μου). Κρίνοντας τώρα (6 χρόνια μετά), βλέπω ότι εκείνο που ουσιαστικά νοιώσαμε ήταν λίγος βήχας και μια ελαφριά ζαλάδα. Όμως η "ευχαρίστηση" πρέπει να ήταν εγκεφαλική και είχε σχέση με την όλη φάση, την "τελετουργία" και το ότι διαπράτταμε μια (ακόμα) "παρανομία".
σ' αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν πρώτη φορά, τι θα προτείνατε?
Να το αναβάλουν;
η περιέργεια σκότωσε την γάτα
Ναι, αλλά η γάτα είχε άλλες 6 ζωές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Να το αναβάλουν;

από μάρκα εννοούσα :P κι εξάλλου μια δοκιμή είναι σιγά. τόσο εύκολο είναι να εθιστείς μ' ένα τσιγάρο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
... εξάλλου μια δοκιμή είναι σιγά. τόσο εύκολο είναι να εθιστείς μ' ένα τσιγάρο?
Χεχεχε!!! Όλοι οι καπνιστές αυτό είπαν κάποτε.
Υπάρχει και σχετικό ανέκδοτο: https://asteiakia.gr/anekdota/me_mia_fora_den_ginesai

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.

Ναι, αλλά η γάτα είχε άλλες 6 ζωές.

Αν ήταν στην 7η όμως? πάπαλα η καημένη

Μια δοκιμή δεν είναι κακό και είναι δύσκολο να εθιστείς με το πρώτο τσιγάρο, το λάθος είναι να το συνεχίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
η περιέργεια σκότωσε την γάτα

Ignorance killed the cat; curiosity was framed! :P

Το πρώτο μου τσιγάρο :hmm:
τρίτη λυκείου, μετά από διαγώνισμα στο φροντιστήριο, δοκίμασα prince κόκκινο από μία συμμαθήτρια και προφανώς, δε μου άρεσε καθόλου! :redface: Ακόμη δε μπορώ τη συγκεκριμένη μάρκα, ενώ άλλες μου άρεσαν!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δευτ'ερα γυμνασίου. Την εποχή εκείνη όποιος δεν κάπνιζε τον λέγανε αδερφή. Μόνος στο δρόμο και μάλιστα με βροχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Καλοκαιρι 2α προς 3η γυμνασιου. Μετακομιζαμε σε αλλο σπιτι στην ιδια πολη, οποτε οι γονεις μου ελειπαν αρκετες ωρες απο το σπιτι. Ο πατερας φανατικος καπνιστης, 2 πακετα την μερα τουλαχιστον, η μητερα ενιοτε οποτε καπνιζαν πολλοι στην παρεα τους. Ο πατερας αγοραζε τοτε κουτες ολοκληρες, οχι απλα πακετα, και τις αποθηκευε στην ντουλαπα του δωματιου μου, μην ξεμεινει και καλα καμια δυσκολη ωρα απο τσιγαρο. Εγω τα ειχα σταμπαρει και ηθελα απο το δημοτικο να δοκιμασω αλλα δεν ειχε παρουσιαστει καταλληλη ευκαιρια. Επειδη ολοι οι γνωστοι των γονιων μου καπνιζαν τοτε, εμενα γενικα μου ειχε εντυπωθει στο μυαλο οτι ολοι καπνιζουν οταν μεγαλωσουν, οποτε εγω επειδη ενιωθα αρκετα ωριμος σε εκεινη την φαση πηρα ενα πακετο απο τα πολλα και εκανα ενα τσιγαρο στην τουαλετα οσο ελειπαν .Τοσα χρονια παθητικος καπνιστης ειχα εισπνευσει τοσο καπνο που σε εκεινο το 1ο τον ειχα κατεβασει και δεν ζαλιστηκα καθολου. Μετα το ειχα κανει συστημα να καπνιζω οποτε πηγαινοερχομουν στα αγγλικα/πιανα/φροντηστηρια με τα ποδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
από μάρκα εννοούσα :P κι εξάλλου μια δοκιμή είναι σιγά. τόσο εύκολο είναι να εθιστείς μ' ένα τσιγάρο? :confused:
Τώρα που βλέπω αυτό το μήνυμα χαμογελάω.
Τα ίδια λέγαμε όλοι και τελικά το ένα έγινε ένα πακέτο την ημέρα.Γράψτεκαι άλλοι την εμπειρία σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Τώρα που βλέπω αυτό το μήνυμα χαμογελάω.
Τα ίδια λέγαμε όλοι και τελικά το ένα έγινε ένα πακέτο την ημέρα..
Ποιος είπε ότι κάποιοι έμειναν μόνο στο 1 πακέτο τη μέρα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι κάποιοι έμειναν μόνο στο 1 πακέτο τη μέρα;


Δέν το έχω ξεπεράσει...


ακόμα
ΥΓ.Το Marlboro μαμαει και δέρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liona01

Νεοφερμένος

Η Liona01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα το τσιγαρο στα 19 μου. Ημασταν σε ενα κλαμπ με το αγορι μου και μου εδωσε μια τζουρα. Με την πρωτη τζουρα ενιωσα να ζαλιζομαι και λεω "απαπα δεν ειναι για μενα αυτο". Δοκιμασα παλι μετα απο κανενα χρονο παλι με το αγορι μου. Απο τοτε πηρα καπνο και τον κανουμε μαζι... 2-3 τσιγαρα την ημερα... Αν θα παμε για εναν καφε 'η ποτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δηλαδή μετά το δεύτερο τσιγάρο εθίστηκες. Μάλιστα, τώρα κάνει δυο-τρία μέσα σε μια μέρα, σε ένα χρόνο θα κάνεις ένα πακέτο την μέρα, άστο μωρέ όσο είναι νωρίς ακόμα. Στο μυαλό είναι όλα, νομίζεις πως το χρειάζεσαι αλλά δεν είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Καλοκαίρι μετά την έκτη δημοτικού βάζω για πρώτη φορά τσιγάρο στα χείλη μου. Ένα παιδί, πρωτοδοκίμασε από κάτι φίλους του (μεγαλύτεροι τότε, τα βλέπαμε σαν αλάνια εμείς τρομάρα μας, γιατί είχαν ήδη πάει γυμνάσιο :P ), και εν τέλει δοκιμάζω και εγώ.
Δεν κατέβαζα τότε, δεν θυμάμαι αν δεν το έκανα επειδή "δεν ήξερα πως" ή επειδή φοβόμουν μην πνιγώ ή επειδή "δεν ήθελα να καπνίσω όντως". Παρόλα αυτά μου άρεσε η μυρωδιά του άκαφτου τσιγάρου αλλά και η γεύση που υπήρχε στο στόμα μου κατά τη διάρκεια της τζούρας.
Πήραμε αρκετά πακέτα, leader μπλε, τα τότε φτηνότερα (ή δεύτερα φτηνότερα, ίσως ήταν η εποχή που είχαν τα Next 80 λεπτά, δεν είμαι σίγουρος). 1 ευρώ το πακέτο, οπότε βάζαμε καθένας από ένα πεντηντάλεπτο για να τα παίρνουμε. Πριν ξεκινήσει το γυμνάσιο το σταμάτησα, και όσο ήμουν γυμνάσιο ζήτημα να ξαναπέρασε καπνός από το στόμα μου μία φορά, και πάλι φυσικά δεν τον κατέβασα.

3 χρόνια μετά από αυτό το καλοκαίρι λοιπόν, 21 Ιουνίου αν δε με απατά η μνήμη μου, αποφασίζω ότι θέλω να δοκιμάσω τσιγάρο πλέον, κανονικά. Παίρνω τηλέφωνο το ίδιο με παιδί με παραπάνω και του λέω την ιδέα μου, οπότε συναντιόμαστε για να γίνει αυτό.
Εκείνος είχε καπνίσει κάποιες φορές όσο ήταν στο γυμνάσιο (δεν ξέρω αν το έκανε κανονικά ή όπως το κάναμε πιο παλιά), και προτείνει να πάρουμε pall mall πορτοκαλί (η ντροπή του καπνιστή, ακόμα και να μην ξέρει) ενώ εγώ έλεγα να πάρουμε winston μπλε γιατί αυτοί που κάπνιζαν όσο ήμουν γυμνάσιο αυτά κάνανε. Tελικά παίρνουμε τα pall mall (2 ευρώ τιμή πακέτου).
Πάμε σε ένα ταχυφαγείο γνωστής αμερικάνικης αλυσίδας στο οποίο συχνάζαμε τότε, και αφού τρώμε και πίνουμε, τσεκάρουμε γύρω μη τυχόν και είναι κάποιος γνωστός και αφού το πεδίο ήταν καθαρό, είχε έρθει η στιγμή να δοκιμάσουμε.
Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά μαντεύω ότι κατέβαζα τον καπνό με "ανάπηρα". Τον κατέβαζα όμως. Δεν έβηξα, αλλά ναι, ζαλιζόμουν λίγο.

Μου άρεσε από το πρώτο τσιγάρο η γεύση που μου προσέφερε όλη η διαδικασία γι' αυτό και συνέχισα να παίρνω πακέτα ("μέχρι να αρχίσω λύκειο μωρέ, μετά δεν έχει μαλακίες" έλεγα στην αρχή, αλλά προφανώς δεν έγινε έτσι). Winston μπλε, άσπρα, ασημί, "10αράκια" πακέτα στη μισή τιμή (που υπήρχαν τότε) και άλλες μάρκες των 2-2 και κάτι ευρώ που δεν θυμάμαι τώρα και κύλισε έτσι το καλοκαίρι, με 2-3 τσιγάρα όποτε βρισκόμασταν με το παιδί στην αρχή, με τσιγάρα και μόνος μου στη συνέχεια.

Στην πορεία, πρώτη λυκείου πλέον, θυμάμαι δοκίμασα από τράκα το πρώτο marlboro light, και έλεγα "τι έχασα ο άνθρωπος τόσους μήνες".
Μετά ήρθαν και τα στριφτά για λιγότερα χρήματα, ε, και τα υπόλοιπα είναι ιστορία :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liona01

Νεοφερμένος

Η Liona01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχεις δικιο, δεν μπορω να πω το αντιθετο. Αν και απ'οσο ξερω τον εαυτο μου δεν νομιζω να τον φτασω σε εκεινο το σημειο. Τωρα ποτε μην λες ποτε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Περίμενα στο νήμα να δω για πρώτο γάρο και τέτοια,απογοητεύτηκα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλοκαίρι αφού είχα τελειώσει τις πανελλήνιες και μόλις είχα κλείσει τα 18.
Διακοπές με έναν φίλο μου,και λέμε δεν πάμε να πάρουμε ένα πακέτο.
Πήραμε τελικά κάτι πουράκια Al Capone,κάναμε 5 ο καθένας.
Δεν τρελάθηκα,μετά ξεκίνησε το πανεπιστήμιο,σχεδόν όλοι στην παρέα καπνιστές,τους έκανα που και που τράκες,οι οποίες σταδιακά αυξήθηκαν και απφάσισα να παίρνω δικό μου πακέτο.
Τα τελευταία 2 χρόνια καπνίζω κανονικά,τον πρώτο χρόνο έκανα Καρέλια λευκή κασετίνα και επειδή ήθελα τον 2ο χρόνο να το ελαττώσω και να γλυτώνω και χρήματα πλέον παίρνω καπνό και το έχω καταφέρει.
Υ.Γ.:Παιδιά απευθύνομαι σε όσους επιθυμούν να το ελαττώσουν,ο καπνός είναι οτι πρέπει,το τσιγάρο διαρκεί περισσότερο,δεν είναι τόσο βαρύ και σημαντικότερο βαριέσαι να στρίβεις συνεχώς ενώ το να βγάλεις ένα εργοστασιακό από το πακέτο γίνεται σχεδόν ασυναίσθητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Περίμενα στο νήμα να δω για πρώτο γάρο και τέτοια,απογοητεύτηκα
What is this?
ο καπνός είναι οτι πρέπει,το τσιγάρο διαρκεί περισσότερο,δεν είναι τόσο βαρύ και σημαντικότερο βαριέσαι να στρίβεις συνεχώς ενώ το να βγάλεις ένα εργοστασιακό από το πακέτο γίνεται σχεδόν ασυναίσθητα.
Το δοκίμασα, αλλά δεν με βόλεψε, ακριβώς γιατί βαριόμουνα να στρίβω συνεχώς. Και τι γίνεται όταν π.χ. οδηγείς; Έτσι, έμεινα στο βιομηχανικό τσιγάρο.
Υ.Γ. Αλήθεια, τι έγινε με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Μάλλον δεν έπιασε και έσβησε;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top