Nova

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του i-school.Εδω και καιρο εγώ και οι γονεις μου λέμε να βάλουμε nova.Το πρόβλημα μας είναι ένα.Γίνεται να βάλουμε nova και να μην δείχνουν όλα το ιδιο καναλι που ορίζει ο αποκωδικοποιητης.Π.χ.Οι γονείς μου να βλέπουν Discovery channel και έγω να βλέπω Mega?Ομως αμα βαρεθω το mega να το γυρισω και εγω και να δω discovery channel.λοιπον γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γίνεται.

Αρκεί να έχεις δύο αποκωδικοποιητές και τα ανάλογα LNB. Πάντως γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Γίνεται αυτό που θες με το "Nova PVR".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Thanks :no1:

Πληρωνεις περισσοτερα ομως με τη Nova pvr?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι ο Nova PVR εχει γυρω στα 200 ευρω σε αντιθεση με τον κοινο αποκωδικοποιητή!:no1:

Ουπς 200 κανει,μην παραπληροφορούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
200 ευρο ειναι το ειδα :) Και κατι άλλο στο σπιτι μου εχουμε 4 τηλεορασεις,οι άλλες 2 που δεν θα χρησιμοποιούν nova pvr,τι θα δειχνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Φίλε Ironboy.

Η Nova είναι το μοναδικό αναλογικό πακέτο δορυφορικής στην Ευρώπη.
Αν δεν πιάνετε με την κανονική κεραία τα κρατικά και τα ιδιωτικά κανάλια ελεύθερης εκπομπής δε νομίζω ότι χρειάζεται η Nova, γιατί εκτός από τη χαμηλή ποιότητα εικόνας και το ότι είναι πιο ακριβή σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη, μετά από το 2012 οι συμβάσεις των ελληνικών καναλιών τελειώνουν μιας και θα μπει η Ψηφιακή στη ζωή μας και τα κανάλια που προσφέρει η Nova είναι κατά πολύ λιγότερα από ότι οι άλλες ευρωπαϊκές δορυφορικές πλατφόρμες.

https://www.skai.gr/articles/news/technology/ΕρευνατουΣΚΑΪγιατησυνδρομητικήτηλεόραση19082009/

Φυσικά η απόφαση είναι δική σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μια χαρα έχει ποιοτητα εικονας στο θειο μου που πηγα και είχε βάλει nova.Καποιος που ξέρει να απαντησει στο ερωτημα μου?`
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Μια χαρα έχει ποιοτητα εικονας στο θειο μου που πηγα και είχε βάλει nova.Καποιος που ξέρει να απαντησει στο ερωτημα μου?`

Ανάλογα με την τηλεόραση στην οποία προβάλλεται η εικόνα καθορίζεται και η ποιότητα και δε νομίζω να είναι η ψηφιακή χειρότερη από την αναλογική.
---
Νομίζω ότι ο statakos έχει ήδη απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για το PVR που λέτε, αυτό που ξέρω είναι οτι από άποψη τιμής δεν αξίζει τη στιγμή που κάποιος με απλούς αποκωδικοποιητές μπορεί να κάνει αυτό που λέω πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Λύση 1. Λοιπον, θα πάρεις ένα πιάτο και θα του βάλεις πάνω 2 lnb. Το ένα θα κοιτάει στον hotbird και θα πιάνει nova και το άλλο θα κοιτάει στον hellassat2 για να πιάνεις τα ελληνικά χωρίς να πληρώνεις. Θα έχεις στη μία τηλεόραση τον αποκωδικοποιητή nova και στην άλλη ένα φτηνό αποκωδικοποιητή.

Λύση 2. Nova PVR όπως αναλύθηκε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ο φτηνός αποκωδικοιητής που θα πιάνει τα ελέυθερα κανάλια θα παίρνει σήμα από hellassat και ο άλλος από hotbird.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Νομίζω ότι δε γίνεται το ένα lnb να κοιτάει στον hellassat, καθώς δεν υπάρχουν ελεύθερα τα ελληνικά κανάλια πουθενά εκτός της δορυφορικής ert, του ΣΚΑΪ -αν θυμάμαι καλά- και κάποια άλλα όπως το Τηλεάστυ κ.λπ. Όλα τα υπόλοιπα μεγάλα ιδιωτικά είναι κλειδωμένα στην πλατφόρμα της nova και κατά συνέπεια θα μπορεί να τα λαμβάνει μόνο ο αποκωδικοποιητής που θα κοιτάει στον hotbird και θα έχει και την κάρτα της nova.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου αλλά έτσι πιστεύω σύμφωνα με τα λίγα που ξέρω σ' αυτόν τον τομέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πραγματικά δεν γνωρίζω τι υπάρχει στον hellassat. Όποιος ξέρει ας μας ενημερώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λύση 1. Λοιπον, θα πάρεις ένα πιάτο και θα του βάλεις πάνω 2 lnb. Το ένα θα κοιτάει στον hotbird και θα πιάνει nova και το άλλο θα κοιτάει στον hellassat2 για να πιάνεις τα ελληνικά χωρίς να πληρώνεις. Θα έχεις στη μία τηλεόραση τον αποκωδικοποιητή nova και στην άλλη ένα φτηνό αποκωδικοποιητή.

Λύση 2. Nova PVR όπως αναλύθηκε παραπάνω.

Καλά τα λες αλλά το να βάλεις σε ένα πιάτο να έχει reception από δύο διαφορετικούς δορυφόρους (απ 'οτι είμαι σε θέση να γνωρίζω) δεν είναι τόσο απλό/πρακτικό. Πρέπει να πάρεις πιάτο με ανάλογες διαστάσεις. Όσο για την ποιότητα σήματος δεν ξέρω αν θα είναι η αναμενόμενη (με diseq switch και δύο πιάτα κάνεις άνετα δουλειά).

Όσο για τους αποκωδικοποιητές, για ποιό λόγο να πάρει κάποιος (εφ' όσον θέλει να εφαρμόσει την συγκεκριμένη εγκατάσταη) αποκωδικοποιητή nova ; Για μένα δύο απλοί αρκούν (κάρτα να δέχονται και είναι εντάξει :P).

Νομίζω ότι δε γίνεται το ένα lnb να κοιτάει στον hellassat, καθώς δεν υπάρχουν ελεύθερα τα ελληνικά κανάλια πουθενά εκτός της δορυφορικής ert, του ΣΚΑΪ -αν θυμάμαι καλά- και κάποια άλλα όπως το Τηλεάστυ κ.λπ. Όλα τα υπόλοιπα μεγάλα ιδιωτικά είναι κλειδωμένα στην πλατφόρμα της nova και κατά συνέπεια θα μπορεί να τα λαμβάνει μόνο ο αποκωδικοποιητής που θα κοιτάει στον hotbird και θα έχει και την κάρτα της nova.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου αλλά έτσι πιστεύω σύμφωνα με τα λίγα που ξέρω σ' αυτόν τον τομέα...

++. Όντως ο hellas sat 2 δεν έχει και τίποτα το σπουδαίο ...

hellas sat 2 channel list
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top