Θα πουλήσουμε τα νησιά μας;

Τα νησάκια (τους) ή τα βρακάκια (μας) ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Το χρέος και η συνοδευτική τοκογλυφία είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος

    Ψήφοι: 5 23.8%
  • Θα έδινα ευχαρίστως τα ακατοίκητα νησιά για να ξεφύγουμε απο τους τοκογλύφους

    Ψήφοι: 3 14.3%
  • Οι πολιτικοί μας μας προδίδουν συστηματικά

    Ψήφοι: 12 57.1%
  • Οι ξένοι κερδοσκόποι συνεργάζονται με "έλληνες"

    Ψήφοι: 8 38.1%
  • Τα συμφέροντα μας (πιθανά πετρέλαια, τουρισμός) γύρω απο τα ακατοίκητα, τα έχουμε χάσει ήδη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τα συμφέροντα μας (πιθανά πετρέλαια, τουρισμός) στα ακατοίκητα, δεν τα είχαμε ποτέ

    Ψήφοι: 3 14.3%
  • Όλη η ιδέα της Πατρίδας, είναι μια κομπίνα. Οι κλέφτες δεν έχουν πατρίδα.

    Ψήφοι: 3 14.3%
  • Οι πολιτικοί μας νοιάζονται μόνο για τον εαυτό τους

    Ψήφοι: 7 33.3%
  • Οι πολιτικοί μας τα κάνουν όλα σωστά. Αυτοί θα μας σώσουν

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλύτερα τοκογλυφία παρά πώληση των ακατοίκητων νησιών.

    Ψήφοι: 1 4.8%

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τώρα, για να παρεμείνει Ελληνική η Ελλάδα, μόνο ένας τρόπος διαφαίνεται: Να την διοικούν οι Γερμανοί και οι Γάλλοι. Τουλάχιστον αυτοί νοιώθουν απο πολιτισμό, φαίνεται και απο τις χώρες που έχουνε φτιάξει..

Γιατι οι Γαλλοι και οι Γερμανοι μας αγαπανε περισσοτερο δηλαδη ;;;
Σορρυ αλλα δεν συμφωνω με την προταση σου...
Το να βαλουμε εναν ξενο εξουσιαστη να μας διοικει δεν προκειται να κανει τα πραγματα καλυτερα.
Γιατι μια ζωη πρεπει να ειμαστε προτεκτορατο των ξενων ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Από τί φιλτατη "κλέφτρα"; Να πάρουμε τα όπλα; Να στήσουμε τη γκιλοτίνα στη μέση της πλατείας συντάγματος; Να τους περάσουμε όλους λεπίδι, να τους εξαφανίσουμε και έτσι, επιτέλους, να τους ξεφορτωθουμε; Γιατι αλλιώς πώς θα τους ξεφορτωθούμε;
Δεν το εννοούσα ακριβώς έτσι, ρωτώντας για άγνοια ή αδιαφορία.
Ανέκαθεν πίστευα πως οι μικρες-μικρες, "καθημερινές" αν θες, υποχωρήσεις προετοιμάζουν το έδαφος για μεγαλύτερες παραχωρήσεις.Μας κάνουν συνήθεια να σκύβουμε το κεφάλι, είτε γιατί δεν ξέρουμε τα δικαιώματα μας (άγνοια) είτε γιατί δεν θέλουμε να μπούμε στον κόπο (αδιαφορία).
Για να με αντιληφθείς λιγο καλύτερα θα σου δώσω ένα παραδείγμα, κάποιο καλοκαίρι θέλαμε να κατεβούμε σε μια παραλια,ο πλησιέστερος δρόμος είχε χαρακτηριστεί ιδιωτική οδός(με ποια νομοθεσία άραγε?).Όλες τις φορές εκτός αυτής έκανα τον κύκλο, δεν έμπαινα στον κόπο να απαιτήσω να μου ανοίξουν ή να καλέσω την αστυνομία για να το κάνει, αφου το θεωρούσα χάσιμο χρόνου και υπερβολή(η αδιαφορία που λέγαμε).Δεν ξέρω γιατί εκείνη την μέρα τα έκανα όλα αυτά.
Ίσως φανεί τολμηρό να συσχετίζω αυτές τις αυθαιρετες ιδιωτικοποιήσεις όπως τις περιγράφω στο πρώτο μήνυμα με την πιθανότητα ενός φανερού ξεπουλήματος αλλά απο την άλλη η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.
Κι αυτο καλέ μου Bugs θεωρούσα ως "αντίσταση", όχι μόνο τις ακραίες (αλήθεια εδώ που φτάσαμε τι θεωρείται ακραίο?) ενέργειες που αναφέρεις, αλλά την καθημερινή αντιδραση σε ο,τιδήποτε νοιώθουμε πως καταπατά ένα δικαιωμά μας.Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναγράφω πως και για μένα ισχύουν τα πιο πάνω κι εγώ θα ήθελα να αντιδρώ περισσότερο στις "μικρολεπτομέρειες" αλλα λόγω αδιαφορίας δεν το κάνω πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ άνοιξα θέμα εδώ να παμε να τους ρίξουμε μια απλή μούτζα έξω απο τη Βουλή την 25η Μαρτίου παντος, το ανήρτησα και σε μπλόγκ. Υπάρχει και λινκ στην υπογραφή μου. Οπως θα δείτε το θέμα εδώ έχει ήδη έναν άσσο μείον. Οπότε τί μιλάμε; Ούτε μια μουτζα δεν είμαστε ικανοί να ρίξουμε. Ετσι να περνάμε έξω απο τη Βουλή και να ρίχνουμε μια μουτζα, όχι απαραίτητα με διαδήλωση, αλλά έτσι... για το γαμώτο ρε γαμώτο.

Το να φωνάζουμε στα φορουμ ανωνύμως, ή να μουτζώνουμε την τηλεόραση μας πάντως είναι βέβαιο ότι δεν θα φέρει καμία λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενω εαν τους τη ριξουμε εστω κι απο αποσταση αναπνοης, οχι μονο θα ιδρωσει το αυτι τους, αλλα θα "φερουμε την ανοιξη".
Ελα Δια κι Αθηνα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νεράιδα, μην υπεραμύνεσαι της δειλίας.

Σκέψου μια κάμερα καναλιού στη γωνία της Βουλής να περιμένει το λαυράκι. Περνάει ένας, χλάπ, παρτε μια μούτζα. Την πήρε και η κάμερα. Τον βλέπουν πενήντα άλλοι γύρω γύρω, κι εκεί που περπατάνε σκέφτοναι, δεν τους ρίχνω κι εγώ μια έτσι να βγάλω τ'αχτι μου; Και χλάπ, να 5-6 μούτζες επίσης. Πολύ θέλει να γίνει μόδα;

Υστερα φαντάσου την ίδια σκηνή με 5-6 κάμερες απο 5-6 κανάλια σε διάφορα σημεία έξω απο τη Βουλή,να μετράνε πόσοι τους μουτζώνουν κάθε μέρα.

Ε τότε ναι, θα ιδρώσει τ'αφτί τους :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θυμήσου το: μέχρι να κλείσει τούτος ο 30ετής οικονομικός κύκλος( 2005-2034), ο "κύκλος Real Estaite", οι Έλληνες θα έχουν την ψιλή κυριότητα επί της εθνικής γης τους, σε ποσοστό κάτω του 65%!
Δηλαδή για να καταλάβω: Θα έρθει κάποια μέρα που θα βγει ο Έλληνας πρωθυπουργός στην τηλεόραση, ακόμη κι αν αυτός έχει το επώνυμο Παπανδρέου, και θ' ανακοινώσει πως εκχωρεί κατοικημένες περιοχές της χώρας, ως αναγκαία κίνηση για να πληρωθούν τα Δάνεια της Αγγλίας και ο κόσμος θα το δεχτεί έτσι εύκολα; Δεν μπορώ να διανοηθώ με ποιον τρόπο θα γινόταν ένα τέτοιο πράγμα.

Επίσης, σε ποιους θα πουληθεί και με τι είδους όρους;

Προσωπικα παντως συνεχιζω να πιστευω οτι οι 300 πολιτικοι μας πρεπει να βγαλουν στο σφυρι τις περιουσιες τους για να ξεχρεωσουμε και οχι να πουλησουμε νησια η οτιδηποτε αλλο
Μακάρι να ήταν μόνο τριακόσιοι οι πολιτικοί αυτής της χώρας...

Έχεις ακουστά τι θα πει "Το Κόμμα";

Γιατι μια ζωη πρεπει να ειμαστε προτεκτορατο των ξενων ;;
Διότι το έδαφός μας είναι ιδιαίτερα πολύτιμο, από γεωπολιτικής άποψης, που όλοι το θέλουν στην κατοχή τους, ενώ ο λαός μας δεν έχει τις απαιτούμενες δυνάμεις για να το υπερασπιστεί!!

Εγώ άνοιξα θέμα εδώ να παμε να τους ρίξουμε μια απλή μούτζα έξω απο τη Βουλή την 25η Μαρτίου παντος, το ανήρτησα και σε μπλόγκ. Υπάρχει και λινκ στην υπογραφή μου. Οπως θα δείτε το θέμα εδώ έχει ήδη έναν άσσο μείον. Οπότε τί μιλάμε; Ούτε μια μουτζα δεν είμαστε ικανοί να ρίξουμε. Ετσι να περνάμε έξω απο τη Βουλή και να ρίχνουμε μια μουτζα, όχι απαραίτητα με διαδήλωση, αλλά έτσι... για το γαμώτο ρε γαμώτο.

Το να φωνάζουμε στα φορουμ ανωνύμως, ή να μουτζώνουμε την τηλεόραση μας πάντως είναι βέβαιο ότι δεν θα φέρει καμία λύση.

Χα χα χα, ωραίο ρε Μπαγκς. ξέρεις τι σκέφτομαι όμως; Έτσι και μαζεύονταν μερικές χιλιάδες άνθρωποι και μαζικά έριχναν τη μούτζα, το βίντεο θα προκαλούσε αμηχανία στους ξένους σχολιαστές ειδήσεων, αφού κανείς δεν θα μπορούσε να εξηγήσει τι ακριβώς έκαναν όλοι χαιρετώντας τη βουλή με τόσο ενθουσιασμό και να κατανοήσει ποιος ήταν ο προσανατολισμός της συγκέντρωσης. Στο τέλος θα το παρουσίαζαν με τον εξής τίτλο:

"Ενθουσιασμένοι οι κάτοικοι της Ελλάδας, για τα σωτήρια μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση, και με αισθήματα πατριωτικής αυτοθυσίας, χιλιάδες κάτοικοι της Αθήνας διαδήλωσαν την πρόθεσή τους να στηρίξουν την κυβέρνηση, χαιρετώντας ομαδικά και ζωηρά προς τη βουλή. Η εθνική ομοψυχία που επικρατεί στην Ελλάδα το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι πρωτόγνωρη και θα πρέπει οπωσδήποτε να πιστωθεί στο πρωθυπουργό κύριο Γιωργάκη Παπανδρέου".

:hehe: :rofl: :devil:

Υστερα φαντάσου την ίδια σκηνή με 5-6 κάμερες απο 5-6 κανάλια σε διάφορα σημεία έξω απο τη Βουλή,να μετράνε πόσοι τους μουτζώνουν κάθε μέρα. Ε τότε ναι, θα ιδρώσει τ'αφτί τους :-)
Δεν σκέφτηκες βέβαια πόσο ιδρώνει των πολιτών τ' αυτί, όταν τους καταγράφει η κάμερα να συμμετέχουν σε κάθε λογής διαμαρτυρία. Κάποτε αυτές οι εικόνες μπορεί να τον στείλουν σε κανένα ...Γκουαντάναμο! Γι' αυτό δεν μπήκαν άλλωστε οι κάμερες; Για να πάψει να μας τρομοκρατεί ο απείθαρχος εαυτός μας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω: Θα έρθει κάποια μέρα που θα βγει ο Έλληνας πρωθυπουργός στην τηλεόραση, ακόμη κι αν αυτός έχει το επώνυμο Παπανδρέου, και θ' ανακοινώσει πως εκχωρεί κατοικημένες περιοχές της χώρας, ως αναγκαία κίνηση για να πληρωθούν τα Δάνεια της Αγγλίας και ο κόσμος θα το δεχτεί έτσι εύκολα; Δεν μπορώ να διανοηθώ με ποιον τρόπο θα γινόταν ένα τέτοιο πράγμα.

Μα τι νομίζεις ότι γίνεται αυτή τη στιγμή φίλτατε Χάος; Δες το αλλιώς. Χρωστάμε το Χριστό μας οπότε θα πουλήσουμε οπωσδήποτε. Πώς θα το χειριζόσουν ως π ολιτικός; Θα έβγαινες και θα έλεγες αέρα πατέρα δυστυχώς επειδή είμαστε μαλάκες, αναγκαζόμαστε να πουλήσουμε ελληνική γή; Οχι βέβαια, γιατί τότε ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ πουλα τις επιχειρήσεις σου μαλάκα, τις βίλες σου, τις πισίνες σου για να ξεχρεώσεις αφού εσύ φταίς.

Αν όμως το χειριστείς αλλιώς, και τους κόψεις τον 14ο μισθό; Τότε αρχίζουν να ματώνουν. Οταν τους κόψεις και τον 13ο αρχίζουν να παθαίνουν ασφιξία. Και τότε...... βγαίνει ο μεγαλόψυχος Πρωθυπουργός της χώρας μας, και, λυπημένος βέβαια πολύ, λέει,

Πουλήσαμε τα τάδε ακατοίκητα νησιά όμως απο αύριο οχι μόνο επανέρχεται ο 13ος και ο 14ος μισθός σας, αλλά θα σας κάνουμε και ενα μικρό δωράκι φτώχιας, ας πούμε 200 ευρώ στο κάθε έλληνα που βγάζει κάτω απο 1000 καθαρά το μηνα.


Τότε πόσοι θα θυμόντουσαν να του πούνε, μέσα στο γενικότερο ενθουσιασμό για τα κλεμένα λεφτά τους που επέστρεψαν, οτι .... ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ; !!

Γιατί ακριβώς κλέβοντας τη χώρα μας και τους εταίρους μας στην ΕΕ τις έφτιαξαν τις περιουσίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Μπαγκς, δέχομαι την απάντησή σου, όμως θα σου επισημάνω πως είναι ελαφρώς εκτός αυτών τα οποία είπα εγώ. Ίσως να μην πρόσεξες, ότι το ποστ του Νωέα το οποίο παρέθεσα, μιλούσε για μία πώληση της τάξης του 35% της ελληνικής επικράτειας, δηλαδή αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουληθούν ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ, όπου ήδη υπάρχει ιδιωτική ακίνητη περιουσία. Αυτά πώς θα τα πουλήσουν;

Επίσης δεν απαντήθηκε το πολύ σημαντικό ερώτημα: "Σε ποιους θα πουληθούν και με τι είδους όρους;". Αυτό ίσως θα μας βοηθήσει να διευκρινίσουμε το τι ακριβώς λέμε, εάν δεν θέλουμε να μας εγκαλέσουν για "συνωμοσιολογία".

Ως προς την πώληση ακατοίκητων βραχονησίδων, συμφωνώ απολύτως με αυτό που έγραψες.

Επειδή ωστόσο ο Διάβολος τον τελευταίο καιρό είναι πολύ απασχολημένος, ώστε να παρουσιαστεί εδώ ανάμεσά μας, μου ζήτησε να τον εκπροσωπήσω ως συνήγορός του, μιας και ο Κούγιας επίσης έχει τρεχάματα.:hehe: Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

Για ποιο λόγο είναι κακό πράγμα η πώληση ακατοίκητων βραχονησίδων σε πλούσιους; Δεν αποτελούν κι αυτές "οικόπεδα", όπως οι εκτάσεις στην ηπειρωτική Ελλάδα; Η πώληση ενός οικοπέδου σε κάποιον, ανεξαρτήτως εθνικότητας, αφαιρεί την εθνική κυριαρχία από την περιοχή εκείνη; Εάν κάτω απ' το οικόπεδό μου βρουν πετρέλαιο, δεν θα μου αποζημιώσουν το ακίνητό μου στην τρέχουσα τιμή της αγοράς, προχωρώντας σε "υποχρεωτική απαλοτρίωση"; Τι ακριβώς φοβόμαστε και για ποιο λόγο θα ήταν κάτι τέτοιο περισσότερο κατακριτέο από την πώληση της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ; Επίσης, ποια είναι η διαφορά, αφού αναγνωρίζεις πιστεύω ότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα, του να κατέχει μια νησίδα κάποιος με το όνομα Ωνάσης, από το να την κατέχει κάποιος με ευρωπαϊκό ή αραβικό όνομα;

Κάνω τούτες τις ερωτήσεις, θεωρώντας ότι η ανέξοδη κινδυνολογία και αοριστολογία δεν βοηθά στη σημερινή κατάσταση, δεν θα ήθελα λοιπόν να κατηγορηθούμε ότι καταφεύγουμε σε αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω: Θα έρθει κάποια μέρα που θα βγει ο Έλληνας πρωθυπουργός στην τηλεόραση, ακόμη κι αν αυτός έχει το επώνυμο Παπανδρέου, και θ' ανακοινώσει πως εκχωρεί κατοικημένες περιοχές της χώρας, ως αναγκαία κίνηση για να πληρωθούν τα Δάνεια της Αγγλίας και ο κόσμος θα το δεχτεί έτσι εύκολα; Δεν μπορώ να διανοηθώ με ποιον τρόπο θα γινόταν ένα τέτοιο πράγμα.

Επίσης, σε ποιους θα πουληθεί και με τι είδους όρους;


...

- Το 1 τρις ? περίπου που χρωστάμε ως εθνική οικονομία( δημόσιος και ιδιωτικός τοομέας μαζί), δεν το χρωστάμε σε κάποια Αγγλία ή Γερμανία ή Αμερική, αλλά σε κάποιες τράπεζες, σε κάποιους "ομίλους", σε κ'αποιους τελος πάντων "ιδιώτες" της "διεθνούς τοκογλυφίας".
- Το ξεπούλημα της ελληνικής γης, που ήδη γίνεται εδώ και αρκετά χρόνια λίγο-λίγο, δεν θα γίνει βέβαια με τόσο θεαματικό τρόπο, αλλά με σχετικές τροποποιήσεις και προσαρμογές, όπου χρειάζεται, των σχετικών εθνικών νόμων.
- Όσον αφορά τον τρόπο, που δεν μπορείς να διανοηθείς, δεν με εκπλήσει, γιατί γενικά σαν λαός δεν είμασταν έτοιμοι να το διανοηθούμε, άρα και να το αντιληφθούμε. Αλλά υπάρχουν πολλοί τρόποι, όσο και πολλές αιτίες-αναγκαιότητες.
- Πρώτ' απ' όλα είναι οι δημόσιες εκτάσεις, τις οποίες κάλλιστα μία ημέρα θα τις κατάσχουν διάφοιοι "όμιλοι" και τράπεζες("ελληνικές" και "ξένες"), επειδή πχ το Ελληνικό Δημόσιο δεν θα μπορεί να πληρώσει τα διάφορά, δομημένα και μη, ομόλογα.[Η ειρωνεία του πράγματος εδώ έγκειται στο γεγονός, ότι στις αρχές της Μεταπολίτευσης, όταν ο εθνικός μας "ΚαΠαΜαΣ"( Καραμανλής-Παπανδρέου-Μητσοτάκης και Σημίτης)είχε να επιλέξει, μεταξύ ομολογιακών δανείων και μαλακής-πληθωρικής Δραχμής, αποφάσισαν την "Εγγύηση τους Ελληνικού Δημοσίου" και το ξεπάτωμα-εκπόρνευση της Δραχμής, με τα 5χίλιαρα και 19χίλιαρα. " Για να μείνει η Ελλάδα στους Έλληνες", προφανώς θα συναινούσε ο "μεγάλος Οικονομέτρης" με τέτοιες επιλογές του μετέπειτα "Εθνάρχη" και αντιτείνοντας προς τον προσωπικό του αντίπαλο Μητσοτάκη, που είχε ήδη "νεοφιλελεύθερους" προσανατολισμούς.].
- Στη συνέχεια έχουμε τις ήδη ακόμη ιδιωτικές εκτάσεις και λοιπά ακίνητα. Εκτιμώ ότι ένα περίπου 75-80% εξ αυτών είναι υποθηκευμένο στις τράπεζες και ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό απ' αυτό είναι επιβαρυμένο και με δισθεώρατες και εγγεγραμμένες(βεβαιωμένες) απαιτήσεις του Ελλην. Δημ.. Το τελευταίο φαίνεται να έχει λαμβάνει περί τα 30 δις ?, τα περισσότερα από τέτοιου είδους απαιτήσεις, που προέκυψαν από καταπτώσεις των εγγυήσεών. Άλλο τώρα, αν με όρους "πραγματικής οικονομίας" και αγοραίων αξιών, όταν θα καταφύγει σε αναγκαστικές εισπράξεις( κατασχέσεις-πλειστηριασμούς), θα μπορέσει να εισπράξει το πολύ-πολύ περί τα 5 δις ?. Σε άλλο θέμα είχα αναφέρει την περίπτωση του Κτηνοτρόφου, που πήρε δάνεια όλο κι όλο (1973-1985) 8,50 εκαττ. περίπου Δραχμές(26.000 περίπου ?) και σήμερα εμφανίζεται να οφείλει προς το Δημόσιο περί τα 350.000 ? . Ήδη του έχει κατασχέσει τα 100 στρεμάτων χωράφια του, που όταν θα τα εκπλειστηριάσει δεν θα πάρει παραπάνω από 50.000 ?. Δεδομένου λοιπόν ότι έχω υπόψη μου μερικές δεκάδες τέτοιων και ανάλογων περιπτώσεων, ανά την Επικράτεια, ισχυρίζομαι τα παραπάνω εντελώς βάσιμα. Και έρχομαι τώρα και αναρωτιέμαι. Ας υποθέσουμε πως κάποια στιγμή (την βάζω στα μέσα της επόμενης 10ετίας) το Ελλ. Δημόσιο( του "Καλλικράτη"!) προχωρεί στη συγκέντρωση και κατοχή αυτών των εκτάσεων. Τι θα τις κάνει; Κολχόζ; Προφανώς θα τις βγάλει σε πλειστηριασμούς, για να πληρώσει πχ "τρέχουσες οφειλές" από "ομόλογα δημοσίου". Και ποιοι νομίζεις θα τρέξουν στις αίθουσες πλειστηριασμών; Προφανώ και πρώτοι και ταχύτεροι οι διάφοροι νεοκομπιναδόροι του "Real Estaite": πχ, κατί Βουλγαράκηδες, Φολιάδες, Αλογοσκούφηδες, Βαρβιτσιώτηδες, αλλά και πολυεθνικοί όμοιοί τους. (Συγκεκριμένα, εδώ στη Βορ. Ελλάδα, για περιπτώσεις σαν του παραπάνω Κτηνοτρόφου, γνωρίζω ότι καραδοκούν, για φαντάσου, Σκοπιανοί, που κάποτε-πριν το 1946!- οι γονείς τους ζούσαν σ' αυτά τα μέρη!).
-Με τι όρους θα πουληθούν; Μα φυσικά με όρους "ελεύθερης αγοράς", αδελφέ και φίλε μου! Τυχαία θαρρείς, και ενόψει τέτοιων προοπτικών, ο Βγενόπουλος βγήκε και πρότεινε ευθαρσώς "Κρατικό Καπιταλισμό"... αν θέλουμε, εννοείται, πράγματι να "σώσουμε", το ιστορικό έκτρωμα που λέγεται ακόμη "Ελλάς";

Υγ: Φυσικά, αηδιάζω και μόνον με τη σκέψη ενός "κρατικού καπιταλισμού", γιατί κατά τις προσωπικές μου πολιτικές αντιλήψεις, θα πρόκειται για ένα στυγνό και ανοικτά φασιστικό καθεστώς, "δημοκρατικά" έστω εγκαθιδρυμένο: αλλά πάλι από "εθνική αναγκαιότητα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό που λες λοιπόν είναι πως τα ακίνητα θ' αλλάξουν ιδιοκτήτες και θα περάσουν σε χέρια ξένων. Σαφές και προφανές. Και πάλι, ε και λοιπόν; :hmm:

Θα ματαιωθεί μ' αυτόν τον τρόπο η εθνική κυριαρχία επί αυτών των κτημάτων; Θα μπορεί κάποιος να πει ότι "αυτά επειδή μου ανήκουν θα τα δώσω στην Αλβανία ή στην Τουρκία"; Θα μπορεί κάποιος που έχει αγοράσει ένα νησάκι να πει "μεταθέτω την κυριαρχία του νησιού μου στην Τουρκία, ή κηρύσσω ανεξάρτητο πριγκηπάτο"; Θα μπορεί να διεκδικήσει κατοχή της υφαλοκρηπίδας του νησιού του και να εξορύξει πετρέλαιο χωρίς να καρπωθεί το ελληνικό δημόσιο; Αυτά είναι τα καίρια ερωτήματα εδώ. Εδάλλως, δεν έχουν απαντηθεί τα επιχειρήματα του ...Συνήγορου του Διαβόλου: :lol:


Για ποιο λόγο είναι κακό πράγμα η πώληση ακατοίκητων βραχονησίδων σε πλούσιους; Δεν αποτελούν κι αυτές "οικόπεδα", όπως οι εκτάσεις στην ηπειρωτική Ελλάδα; Η πώληση ενός οικοπέδου σε κάποιον, ανεξαρτήτως εθνικότητας, αφαιρεί την εθνική κυριαρχία από την περιοχή εκείνη; Εάν κάτω απ' το οικόπεδό μου βρουν πετρέλαιο, δεν θα μου αποζημιώσουν το ακίνητό μου στην τρέχουσα τιμή της αγοράς, προχωρώντας σε "υποχρεωτική απαλοτρίωση"; Τι ακριβώς φοβόμαστε και για ποιο λόγο θα ήταν κάτι τέτοιο περισσότερο κατακριτέο από την πώληση της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ; Επίσης, ποια είναι η διαφορά, αφού αναγνωρίζεις πιστεύω ότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα, του να κατέχει μια νησίδα κάποιος με το όνομα Ωνάσης, από το να την κατέχει κάποιος με ευρωπαϊκό ή αραβικό όνομα;

Νομίζω πως είναι σημαντικό να δώσουμε διευκρινίσεις επ' αυτών των ζητημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό που λες λοιπόν είναι πως τα ακίνητα θ' αλλάξουν ιδιοκτήτες και θα περάσουν σε χέρια ξένων. Σαφές και προφανές. Και πάλι, ε και λοιπόν; :hmm:

Θα ματαιωθεί μ' αυτόν τον τρόπο η εθνική κυριαρχία επί αυτών των κτημάτων; Θα μπορεί κάποιος να πει ότι "αυτά επειδή μου ανήκουν θα τα δώσω στην Αλβανία ή στην Τουρκία"; Θα μπορεί κάποιος που έχει αγοράσει ένα νησάκι να πει "μεταθέτω την κυριαρχία του νησιού μου στην Τουρκία, ή κηρύσσω ανεξάρτητο πριγκηπάτο"; Θα μπορεί να διεκδικήσει κατοχή της υφαλοκρηπίδας του νησιού του και να εξορύξει πετρέλαιο χωρίς να καρπωθεί το ελληνικό δημόσιο; Αυτά είναι τα καίρια ερωτήματα εδώ. Εδάλλως, δεν έχουν απαντηθεί τα επιχειρήματα του ...Συνήγορου του Διαβόλου: :lol:




Νομίζω πως είναι σημαντικό να δώσουμε διευκρινίσεις επ' αυτών των ζητημάτων...

:devil:, για φαντάσου μία κομματιασμένη Ελλάδα από τον "Καλλικράτη" και σε συνθήκες περαιτέρω εμβάθυνσης του "ευρωπαϊκού γίγνεσθαι"! Τι έννοια θα έχει τότε η "εθνική κυριαρχία" και "ακεραιότητα"; Για φαντάσου δηλαδή μία Ελλάδα ως "ομοσπονδία" ποικίλων μειονοτήτων( ταξικών, τοπικιστικών, εθνοτικών, συντεχνιακών, ιδιότροπων, θρησκευτικών και παρόμοιων); Πάντα βέβαια μιλώντας από την άποψη του ήδη υπάρχοντος ιστορικά "εθνικού κεκτημένου" μας!
Νομοτελειακά, όχι μόνον απλά μπορεί να ματαιωθεί ή όποια εθνική κυριαρχία μας, αλλά τον επόμενο αιώνα, ούτε καν ελληνικό εθνικό κράτος θα αναφέρεται στον γεωγραφικό άτλαντα και στα κιτάπια του Διεθνούς Δικαίου. Εκτός, βέβαια, αν στο μεταξύ η ιστορία μας επιφυλλάσει άλλες παράδρομες κατευθύνσεις : πχ ένας νέος παγκόσμιος εθνικισμός( ως φάρσα βέβαια του παλιού) ή, εν πάσει περιπτωσει, εδώ τοπικά, μία τωόντι "εθνικοαπελευθερωτική ανάταση του Ελληνισμού", ανάλογη με εκείνη που πέτυχαν έστω τα (πνευματικά) αδέλφια μας οι Εβραίοι(1933-1948 )!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζω ότι περιπλέκουμε το ζήτημα και αναφέρουμε στους συμφορουμίστες πληθώρα χρήσιμων μέν, όμως και πολύ λεπτομερών, πληροφοριών. Η ρίζα, πρίν τις τόσες λεπτομέρειες που μπορεί να μπερδέψουν τη σκέψη μας θα έλεγα ότι είναι η εξής:


  • Μας δάνιζαν για να μας πάρουν ότι είχαμε. Οι όποιοι τοκογλύφοι μικροί και μεγάλοι πάντα αυτό έκαναν.
  • Χρωστάμε και αυτοί στους οποίους χρωστάμε, είναι αποφασισμένοι να πάρουν πίσω τα χρωστούμενα.
  • Το τοκοχρεολύσιο είναι τόσο μεγάλο που όλη η χώρα λειτουργεί μόνο για να το πληρώνει. Είμαστε ήδη, εδώ και χρόνια υπηρέτες των δανιστών μας.
  • Αντι να προοδεύσουμε, με τα δανικα που πέρναμε, κυρίως απο την ΕΕ, και έτσι να αποκτήσουμε δυνατότητα να πληρώνουμε περισσότερο χρέος/έτος, οι κυβερνήσεις μας βρήκαν το άλλο κόλπο: με το επόμενο δάνειο πλήρωναν το προηγούμενο.Τωρα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΑΝΕΙΟ.
  • Ουτε αυτό όμως τηρήθηκε,αφού από ότι δανιζόμασταν, βούταγαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι "μεσα στα πράγματα" τεράστια ποσά.
  • Ο δανισμός δεν έγινε ποτέ ανάπτυξη. Την ανάπτυξη την έφαγε η γραφειοκρατία και οι διαδικασίες που δεν άφηναν ποτέ τίποτα να γίνει.Ομως έδιναν δουλειά (και διαδικασίες) σε χιλιάδες ψηφοφόρους/υπαλλήλους του δημοσίου.
  • Εχουμε προφανώς περάσει το σημείο καμπής όπου οι τόκοι ήταν μικρότεροι από όσα μπορούσαμε να πληρώσουμε. Οπότε πληρώναμε και μέρος του χρέους μας, με μια προοπτική να το αποπληρώσουμε έστω και σε εκατό χρόνια. Τώρα κάθε στιγμή απλά χρωστάμε περισσότερα.
  • Πρέπει λοιπόν να αποφασίσουμε πώς θα πληρώσουμε. Ομως έτσι όπως καταλήγει η εικόνα πρέπει μάλλον να αποφασίσουμε τί θα γλυτώσουμε.
Απαντώντας στον Χάος πρέπει να πώ ότι η διαφορά πώλησης ακατοίκητου νησιού σε οποιονδήποτε, απο την παραχώρηση εθνικής κυριότητας, είναι οικονομική. Αν στον Σκορπιο βρισκόταν πετρέλαιο, οπως είπες θα προέκυπτε απαλοτρίωση και εκμετάλλευση απο το ελληνικό δημόσιο. Αλλο λοιπόν ένα νησάκι που το αγοράζεις έτσι για να κάνεις το σπουδαίο, και άλλο ενα νησί όπου μπορείς να κάνεις αφορολόγητη ζώνη, να βρείς πετρέλαιο, να βάλεις διηπειρωτικους πυραύλους αν θέλεις. Δεν πωλούνται στην ίδια τιμή και τα δυο, κι ας έχουν την ίδια έκταση.

Σχετικά με το πόσο ποσοστό της Ελλάδας θα παραμείνει Ελλάδα, ύστερα απο αυτό που γίνεται τώρα, αυτό το 65% που λέει ο Νωεας είναι σχετικό πώς το βλέπει κανείς. Εγώ είμαι συγγραφέας και αντιλαμβάνονμαι τα πράγματα όχι τόσο στην οικονομική/τεχνική τους διάσταση, αλλά στην φιλοσοφική/ψυχολογική/συναισθηματική, δεν βλέπω να υπάρχει Ελλάδα εδώ και αρκετά, πάρα πολλά χρόνια.

Δεν βλέπω αυτό που κάποτε, τη δεκαετία του εξήντα ίσως ακόμη, ερχόταν ο κάθε τουρίστας για να βρεί εδώ. Η αρχοντιά των ανθρώπων, η περηφάνεια, το υπέροχο αρχαίο πνεύμα μέσα στην απλότητα του κάθε Έλληνα και το κέφι βέβαια. Για μένα αυτα είναι η Ελλάδα, εκτός φυσικα απο την απαράμιλλη φυσική ομορφιά της. Αυτά όλα, οι ντόπιοι κερδοσκόποι μαζί με τους απανταχού τοκογλύφους, τα έχουν κάνει τώρα μια απέραντη μιζέρια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν άν ενα ποσοστό ελληνικής γής θα χαρακτηρίζεται γερμανικό ή γαλλικό. Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι γερμανοί και γάλλοι κάτοχοι τους, θα σεβαστούν πολύ περισσότερο την "ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ" που προανέφερα, απο ότι οι νυν κάτοχοι τους. Οπότε τα ποσοστά που ανέφερε ο φίλτατος Νωεύς είναι μάλλον αντίστροφα. Το 35% που θα πουληθεί, ή όσο πουληθεί, θα αντανακλα την ελληνικότητα, ενώ όσο δεν θα έχει (ακόμη) πουληθεί, θα βυθίζεται κάθε μέρα κι άλλο ακόμη, στη μιζέρια.

Γιατί οι πολιτικοί μας μόνο αυτό μπορούν να παράγουν. Μιζέρια, ψέματα, κλεψιά. Η κάθε χώρα είναι αυτό που την κάνουν οι πολιτικοί της, όχι τα εδάφη της. Αν ήταν απο τα εδάφη, θα είμασταν η πιο όμορφη και χαρούμενη χώρα στη γή προφανώς.

Εγώ τα έλεγα γαμώτο, φώναξα παντού όπου μπορούσα, είχαμε μια μοναδική ευκαιρία, είχαμε εκλογές πρίν απο μερικούς μήνες. Κι εμείς δεν τους μαυρίσαμε τότε. ΟΛΟΥΣ! Φοβάσασταν την αναρχία; Η αναρχία είναι εδώ, αυτή τη στιγμή. Εργατικά κεκτημένα ενός αιώνα, καταργούνται μόνο στην Ελλάδα, από ολόκληρο τον κόσμο. Οσο οι κλέφτες, όχι μόνο δεν πληρώνουν, αλλά βγάζουν και τα χρήματα τους στο εξωτερικό, για να αγοράσουν ύστερα απο εκεί, φθηνά τα ελληνικά ομόλογα. Αν αυτό δεν είναι αναρχία τί είναι. Αυτή τη στιγμή είναι χαμένη όλη η Ελλάδα. Το 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νομίζω ότι περιπλέκουμε το ζήτημα και αναφέρουμε στους συμφορουμίστες πληθώρα χρήσιμων μέν, όμως και πολύ λεπτομερών, πληροφοριών. Η ρίζα, πρίν τις τόσες λεπτομέρειες που μπορεί να μπερδέψουν τη σκέψη μας θα έλεγα ότι είναι η εξής:


  • Μας δάνιζαν για να μας πάρουν ότι είχαμε. Οι όποιοι τοκογλύφοι μικροί και μεγάλοι πάντα αυτό έκαναν.
  • Χρωστάμε και αυτοί στους οποίους χρωστάμε, είναι αποφασισμένοι να πάρουν πίσω τα χρωστούμενα.
  • Το τοκοχρεολύσιο είναι τόσο μεγάλο που όλη η χώρα λειτουργεί μόνο για να το πληρώνει. Είμαστε ήδη, εδώ και χρόνια υπηρέτες των δανιστών μας.
  • Αντι να προοδεύσουμε, με τα δανικα που πέρναμε, κυρίως απο την ΕΕ, και έτσι να αποκτήσουμε δυνατότητα να πληρώνουμε περισσότερο χρέος/έτος, οι κυβερνήσεις μας βρήκαν το άλλο κόλπο: με το επόμενο δάνειο πλήρωναν το προηγούμενο.Τωρα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΑΝΕΙΟ.
  • Ουτε αυτό όμως τηρήθηκε,αφού από ότι δανιζόμασταν, βούταγαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι "μεσα στα πράγματα" τεράστια ποσά.
  • Ο δανισμός δεν έγινε ποτέ ανάπτυξη. Την ανάπτυξη την έφαγε η γραφειοκρατία και οι διαδικασίες που δεν άφηναν ποτέ τίποτα να γίνει.Ομως έδιναν δουλειά (και διαδικασίες) σε χιλιάδες ψηφοφόρους/υπαλλήλους του δημοσίου.
  • Εχουμε προφανώς περάσει το σημείο καμπής όπου οι τόκοι ήταν μικρότεροι από όσα μπορούσαμε να πληρώσουμε. Οπότε πληρώναμε και μέρος του χρέους μας, με μια προοπτική να το αποπληρώσουμε έστω και σε εκατό χρόνια. Τώρα κάθε στιγμή απλά χρωστάμε περισσότερα.
  • Πρέπει λοιπόν να αποφασίσουμε πώς θα πληρώσουμε. Ομως έτσι όπως καταλήγει η εικόνα πρέπει μάλλον να αποφασίσουμε τί θα γλυτώσουμε.
Απαντώντας στον Χάος πρέπει να πώ ότι η διαφορά πώλησης ακατοίκητου νησιού σε οποιονδήποτε, απο την παραχώρηση εθνικής κυριότητας, είναι οικονομική. Αν στον Σκορπιο βρισκόταν πετρέλαιο, οπως είπες θα προέκυπτε απαλοτρίωση και εκμετάλλευση απο το ελληνικό δημόσιο. Αλλο λοιπόν ένα νησάκι που το αγοράζεις έτσι για να κάνεις το σπουδαίο, και άλλο ενα νησί όπου μπορείς να κάνεις αφορολόγητη ζώνη, να βρείς πετρέλαιο, να βάλεις διηπειρωτικους πυραύλους αν θέλεις. Δεν πωλούνται στην ίδια τιμή και τα δυο, κι ας έχουν την ίδια έκταση.

Σχετικά με το πόσο ποσοστό της Ελλάδας θα παραμείνει Ελλάδα, ύστερα απο αυτό που γίνεται τώρα, αυτό το 65% που λέει ο Νωεας είναι σχετικό πώς το βλέπει κανείς. Εγώ είμαι συγγραφέας και αντιλαμβάνονμαι τα πράγματα όχι τόσο στην οικονομική/τεχνική τους διάσταση, αλλά στην φιλοσοφική/ψυχολογική/συναισθηματική, δεν βλέπω να υπάρχει Ελλάδα εδώ και αρκετά, πάρα πολλά χρόνια.

Δεν βλέπω αυτό που κάποτε, τη δεκαετία του εξήντα ίσως ακόμη, ερχόταν ο κάθε τουρίστας για να βρεί εδώ. Η αρχοντιά των ανθρώπων, η περηφάνεια, το υπέροχο αρχαίο πνεύμα μέσα στην απλότητα του κάθε Έλληνα και το κέφι βέβαια. Για μένα αυτα είναι η Ελλάδα, εκτός φυσικα απο την απαράμιλλη φυσική ομορφιά της. Αυτά όλα, οι ντόπιοι κερδοσκόποι μαζί με τους απανταχού τοκογλύφους, τα έχουν κάνει τώρα μια απέραντη μιζέρια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν άν ενα ποσοστό ελληνικής γής θα χαρακτηρίζεται γερμανικό ή γαλλικό. Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι γερμανοί και γάλλοι κάτοχοι τους, θα σεβαστούν πολύ περισσότερο την "ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ" που προανέφερα, απο ότι οι νυν κάτοχοι τους. Οπότε τα ποσοστά που ανέφερε ο φίλτατος Νωεύς είναι μάλλον αντίστροφα. Το 35% που θα πουληθεί, ή όσο πουληθεί, θα αντανακλα την ελληνικότητα, ενώ όσο δεν θα έχει (ακόμη) πουληθεί, θα βυθίζεται κάθε μέρα κι άλλο ακόμη, στη μιζέρια.

Γιατί οι πολιτικοί μας μόνο αυτό μπορούν να παράγουν. Μιζέρια, ψέματα, κλεψιά. Η κάθε χώρα είναι αυτό που την κάνουν οι πολιτικοί της, όχι τα εδάφη της. Αν ήταν απο τα εδάφη, θα είμασταν η πιο όμορφη και χαρούμενη χώρα στη γή προφανώς.

Εγώ τα έλεγα γαμώτο, φώναξα παντού όπου μπορούσα, είχαμε μια μοναδική ευκαιρία, είχαμε εκλογές πρίν απο μερικούς μήνες. Κι εμείς δεν τους μαυρίσαμε τότε. ΟΛΟΥΣ! Φοβάσασταν την αναρχία; Η αναρχία είναι εδώ, αυτή τη στιγμή. Εργατικά κεκτημένα ενός αιώνα, καταργούνται μόνο στην Ελλάδα, από ολόκληρο τον κόσμο. Οσο οι κλέφτες, όχι μόνο δεν πληρώνουν, αλλά βγάζουν και τα χρήματα τους στο εξωτερικό, για να αγοράσουν ύστερα απο εκεί, φθηνά τα ελληνικά ομόλογα. Αν αυτό δεν είναι αναρχία τί είναι. Αυτή τη στιγμή είναι χαμένη όλη η Ελλάδα. Το 100%.

Αγαπημένε μου φίλε, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το πνεύμα και την οπτική σου. Απλά, οι όποιες αναφορές μου, που επισημαίνεις, γίνονται κάτω από το πρίσμα και με όρους "εθνικής οικονομίας". Προσωπικά πάντως προβληματίζομαι, αν τελικά θα πρέπει να σκέφτομαι, αισθάνομαι, αποφασίζω και πορεύομαι βασικά ως σκέτο "Πολίτης της Ε.Ε." ή σκέτο "Πολίτης της Ελλάδας". Γιατί ως Πολίτης διχασμένος μεταξύ Ε.Ε. και Ελλάδας, βλέπω πως τρώω ανεπιθύμητο κ@λοδάχτυλο, ένθεν και ένθεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως προβληματίζομαι, αν τελικά θα πρέπει να σκέφτομαι, αισθάνομαι, αποφασίζω και πορεύομαι βασικά ως σκέτο "Πολίτης της Ε.Ε." ή σκέτο "Πολίτης της Ελλάδας".

Δυστυχώς οι Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης, καθυστερούν ακόμη. Σ'αυτό το σχήμα θα είχαμε ακριβώς ότι χρειαζόμαστε. Δηλαδή


  • Την ομορφιά της χώρας μας
  • Ενα γερμανο-γαλλικό σύστημα να προστατεύει και εμάς και την οικονομία μας
  • Την δόξα ότι ΟΛΟΣ ο δυτικός πολιτισμός στηρίζεται στο αρχαίο ελληνικο πνεύμα, και τεχνολογία. Στην ελληνικότητα ακριβώς, αυτό που ζηλεύουν τόσο πολύ οι αμερικάνοι.

Αντί γι'αυτό όμως, και επειδή δυστυχώς οι ΗΠΕ αργούν ακόμη, σε λίγο θα έχουμε χάσει


  • Ολη την ομορφιά της χώρας μας. Μπάζα, χείμαροι, καμένα δάση, άναρχη δόμηση, ακόμη και πάνω στις παραλίες, και παράδεισος για κάθε λογής απόβλητα
  • Ελληνικό σύστημα που κάθε μέρα θα μας ληστεύει περισσότερο
  • Την ντροπή του να είσαι ελληνας, μίζερος, στα όρια της φτώχιας και της ανάγκης, καταχρεωμένος

Έτσι έχουν τα πράγματα. Η ευκαιρία μας πολύ φοβάμαι ότι πέταξε, ήταν στις τελευταίες εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Έτσι έχουν τα πράγματα. Η ευκαιρία μας πολύ φοβάμαι ότι πέταξε, ήταν στις τελευταίες εκλογές.

5.3.10

ΠΛΕΟΝ, ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ!

Από την Νόρα Ράλλη

Για άλλο τον φώναξαν, για άλλο πήγε, άλλα έπρεπε να πει, άλλα είπε και οι αστειότητες γίναν σοβαρά και τα σοβαρά τραγικότητες. Ο λόγος για τον πρωθυπουργό κο Γιώργο Παπανδρέου, του οποίου οι δηλώσεις - ως εκ θαύματος! - μετετράπησαν σε εξηγήσεις... του γιατί να (μην) πουλάμε τα ελληνικά νησιά! Αν δεν έγινε εντελώς καταφανές, μιλάμε για τον πρωθυπουργό της χώρας, ο οποίος πολύ σοβαρά έδωσε λόγο της μη πώλησης της πατρίδας μας: "Υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντες και αποτελεσματικοί τρόποι να βγάλουμε χρήματα, από το να πουλάμε ελληνικά νησιά", είπε χαρακτηριστικά. Και μπροστά στα μάτια των έκπληκτων (και κεραυνοβολημένων, φαντάζομαι) Ελλήνων δημοσιογράφων που ήταν παρόντες - σύμφωνα με σχετικό δημοσίευμα του Star.gr - εμφανίσθηκε «απολογητικός» και έριξε το βάρος όχι τόσο στην εθνική κυριαρχία, όσο στα οικονομικά ανταλλάγματα που θα δοθούν άπαξ και δεν θα έχουν διάρκεια! Το ίδιο ισχύει και για το δημοσίευμα του Focus, παρότι ερωτήθηκε σχετικά. Από την πλευρά της η Άγκελα Μέρκελ προτίμησε να απαντήσει απλώς «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε» και ότι δεν συμφωνεί με την απίστευτη πρόταση των Γερμανών ευρωβουλευτών και το σχετικό δημοσίευμα. Πρόσθεσε βέβαια ο κ. Παπανδρέου ότι "οι Έλληνες αγωνιστήκαμε εδώ και χρόνια, ώστε τα δικά μας τα νησιά να είναι πραγματικά ελεύθερα ελληνικά νησιά και τα αγαπάμε, οπότε το να τα πουλήσουμε ή να τα ξεπουλήσουμε είναι κάτι που δεν το σκεφτόμαστε καν. Αλλά δεν θα βοηθούσε να αντιμετωπίσουμε και το πρόβλημα...": Δηλαδή... Μας αρέσουν τα ελληνικά νησιά μας, σας καταλαβαίνουμε απόλυτα που τα έχετε βάλει στο μάτι - έχουν απίθανες παραλίες(αχ, και αυτά τα βράδια με ρετσίνα και καλή παρέα στην ακροθαλασσιά... μαγεία!) - αλλά είμαστε Έλληνες και την πατρίδα μας δεν την ξεπουλάμε... ειδικά αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, τουλάχιστον!
Το γνωρίζω ότι τελευταία, ατάκες από ελληνικές ταινίες είναι το φόρτε μου, ωστόσο δεν αντέχω, θα το πω: "Πάρε πέντε και έχεις λαμβάνειν άλλα δεκαπέντε!" (το είπε ο Παντελής Ζερβός στον "Ατσίδα" όταν του ζήτησε ο γαμπρός προίκα για την κόρη του!)
...Πλην όμως, λέω, η τελευταία ευκαιρία δεν χάθηκε ακόμη! Απλά, καιρός να ανοίξουμε τα μάτια και την καρδιά μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...Πλην όμως, λέω, η τελευταία ευκαιρία δεν χάθηκε ακόμη! Απλά, καιρός να ανοίξουμε τα μάτια και την καρδιά μας!

Δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς. Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι η τελευταία μας ευκαιρία να πουλήσουμε, ότι μπορούμε ακόμη να πουλήσουμε, και να ξεχρεώσουμε βγαίνοντας από τον τοκογλυφικό βρόγχο, αλλιώς μετά πλέον θα ξεπουλήσουμε.

Πάντως αυτό που μου δημιουργεί μεγάλη εντύπωση είναι οι πρακτικές της κυβέρνησης. Αποφάσισε να καταργήσει αυθαίρετα κεκτημένα εργασιακά δικαιώματα και να αρπάξει από μισθούς και επιδόματα εκατομμυρίων Ελλήνων, τουλάχιστον χίλια ευρώ ετησίως από τον κάθε ένα. Γιατί δεν αποφάσισε το ίδιο αυθαίρετα να αρπάξει 1 εκ. από 1000-2000 έλληνες που ξέρει καλά ότι τα έχουν όπως και τον τρόπο που τα έχουν αποκτήσει;

Στο πηλίκο το ίδιο ποσό βγαίνει σαν τζίρος από την αρπαγή, όμως στην δεύτερη περίπτωση


  • Οι κλεμμένοι δεν θα πεινάσουν και το κυριότερο
  • Αυτοί είναι οι κλέφτες. Τα κλεμένα θα δώσουν πίσω.

Η κυβέρνηση έχει αυτή την επιλογή, αφού ούτως ή άλλως αυθαίρετα ενεργεί. Γιατί επιλέγει όμως να αυθαιρετεί μόνιμα και μόνο εις βάρος του λαού και όσων δεν έχουν κλέψει την Ελλάδα ούτε ένα ευρώ; Κατά τα άλλα το ΠΑΣΟΚ είναι υποτίθεται σοσιαλιστικό κόμμα... και εμείς έχουμε δημοκρατία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
το έδαφός μας είναι ιδιαίτερα πολύτιμο, από γεωπολιτικής άποψης

Η γεωπολιτική "προσέγγιση", απηλλαγμένη ιδεοληψιών, κραυγών, εθνικής επάρσεως ή μεμψιμοιρίας, παιδαριωδών εικασιών και συμπερασμάτων, τοποθετεί το θέμα στη σωστή του διάσταση, και σε συνδιασμό με τα συμφέροντα που αλλάζουν...αποδέκτες, πχ eurofighter vs F-16, οδηγεί στην κατανόηση του ντόρου που έχει ξεσπάσει, όταν κάποιοι εταίροι ξύπνησαν ένα πρωΐ και ανακάλυψαν αδοκήτως ότι η Ελλάδα....χρωστάει!

Για να πληρώσει φέτος ΜΟΝΟ τα τοκοχρεολύσια παλαιοτέρων δανείων και που πρέπει να καταβληθούν στους αμέσως επόμενους μήνες, η Ελλάδα πρέπει να δανεισθεί περί τα 50 δις ευρώ!
Μην ακούω λοιπόν αφελείς προτάσεις περί περιουσιών που πρέπει να εκποιηθούν για ...ξελάσπωμα και κολοκύθια με ρίγανη, τα ποσά είναι κολοσσιαία, και εξηγούν τη λύσσα που έχει ξεσπάσει για ακόμη μεγαλύτερη εκμετάλλευση μας με μεγαλύτερα επιτόκια!
Χωρίς καμία πρόθεση να ακυρώσω κάποιες προσεγγίσεις, αναλύσεις και ...ανησυχίες μήπως και πουληθούν βραχονησίδες (σιγά μη τις αγοράζανε-ξυπνάτε) με αρκετά σωστά επί μέρους στοιχεία, από την εποχή του Ομήρου το μόνιμο και διαχρονικά αμετάβλητο πρόβλημα της χώρας μας είναι η θέση της, που την καθιστά ευάλωτη σε πιέσεις από τα τέσσερα για να μη πω τα τριανταδύο σημεία του αληθινού, αισθητού, νοητού και ορατού ορίζοντα!

Το αποτέλεσμα είναι, οι εσωτερικές πολιτικές εξελίξεις να κρίνονται πρωτίστως από τα εθνικά θέματα, και συνυπολογίζοντας την εξαρτώμενη οικονομία της χώρας, η ικανότητα της εκάστοτε Ελληνικής ηγεσίας να προασπίσει την "εθνική ανεξαρτησία" με όποια μορφή την εννοούμε πλέον, διασφαλίζει και την παραμονή της!

Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω, και γιατί ξαφνικά έπιασε η αδημονία κάποιους να ....εισπράξουν τα χρωστούμενα λες και επίκειται η συντέλεια του κόσμου και θέλουν να τα πάρουν μαζί τους σε ....άλλο πλανήτη;
"Απαντήστε" σύμφωνα με τις πολιτικοοικονομικές και όχι ονειροβατικές σας πεποιθήσεις!;)

Α! Και μην ανησυχείτε, στην πραγματικότητα δεν κινδυνεύει η Ελλάς να χάσει νησιά, λιμενοβραχίονες, ακρωτήρια, βουνοκορφές, αιγιαλούς και εδάφη γενικότερα για οικονομικούς λόγους...
Χρειάζεσαι να έχεις αρτιμελή τη γελάδα για να την αρμέγεις!

ΥΓ Το ότι απωλέσθηκε ένα τμήμα της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας είναι όντως πολύ βαριά κουβέντα, αλλά ειπώθηκε από επίσημα χείλη και σημαίνει ότι εκτός από τον ξένο οικονομικό ζυγό, θα υπάρξει (?) και μερική διακυβέρνηση της χώρας!
Για καλύτερα αποτελέσματα εκμετάλλευσης !

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω, και γιατί ξαφνικά έπιασε η αδημονία κάποιους να ....εισπράξουν τα χρωστούμενα ....;

Γιατί μας την στήνανε την παγίδα χρόνια. Εμείς νομίζαμε ότι τους κλέβαμε, εκείνοι απλά.... επένδυαν ! Μας έδιναν και μας έδιναν όσο εμείς κλέβαμε και κλέβαμε, και το ήξεραν φυσικά. Ομως έλειπαν τα χοντρά, απτά, παραπτώματα. Στο τέλος απο το κλέψε κλέψε, χόντρυνε τόσο το πράμα που αναγκάστηκαν οι άχρηστοι οι δικοί μας, έτσι όπως δεν ξέρουν και τίποτε άλλο στην τράγια τη ζωή τους περα απο την απάτη, να πλαστογραφήσουν τα στοιχεία.

Κι εκεί η ΕΕ βρήκε τις αποδείξεις που τόσα χρόνια περίμενε. Ωστε να καλυφθούν σε ότι έχουν τώρα σκοπό να κάνουν πίσω απο την γενική κατακραυγή και τις εντυπώσεις παγκοσμίως ! Τις οποίες αγόρασαν μέχρι τελευταίας δεκάρας. Κάνοντας τα κορόιδα, χωρίς να είναι βέβαια.

Το πιο χοντρό στην ιστορία αυτή είναι ότι ούτε οι δικοί μας, είναι τα κορόιδα. Δεν τους ξεγέλασαν δηλαδή τώρα. Αυτοί έφαγαν το δόλωμα απο την παγίδα και έχουν ρίξει εμάς τώρα μέσα. Γιατί αυτοί δεν έχουν πατρίδα. Τα λεφτά τους τα έχουν έξω και, όσο η Ελλάδα έχει ακόμη ελληνικές κυβερνήσεις, δεν φοβούνται τίποτα απο τα κεκτημένα τους εδώ.

Αν τώρα αλλάξει η κυβέρνηση, φυσικά θα χάσουν το τσιφλίκι και το όλο κόλπο. Αν αποκτήσουμε μια "κυβέρνηση επιτηρητών" απο την ΕΕ, κάτι σαν να είμαστε το Τέξας των ΗΠΑ, διοικούμενοι αντί απο την ΟΥάσιγκτων, απο τη Βόνη και το Παρίσι το παρτυ γι'αυτούς τελειώνει. Ομως μάλλον το είχαν υπολογίσει και αυτό. Αφού βλέποντας τους ξένους να στήνουν την παγίδα, που σήμερα αποδίδει, απλά έφαγαν τα δεκαπλάσια και με δεκαπλάσια ταχύτητα, από όσο θα έτρωγαν υπο νορμάλ συνθήκες. Οπότε ψήθηκαν τόσο πολύ που δεν τους νοιάζει και άν αύριο η Ελλάδα είναι και τούρκικη.

Χρειάζεσαι να έχεις αρτιμελή τη γελάδα για να την αρμέγεις!

Είναι προφανές ότι μάλλον δεν θα πουλήσουμε, οτιδήποτε και άν πουλήσουμε, στην Αμερική ή την Τουρκία ή τους Άραβες. Φυσικά εκεί θα παίρναμε πολύ μεγαλύτερη προσφορά όμως τότε θα γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Και θα φταίνε τα λαμόγια τα δικά μας. Φανταστείτε πόσα θα έδινε η αμερική για να έχει μια βραχονησίδα μαζί με την υφαλοκρυπήδα της, σε αμερικάνικη κυριαρχία, στη μέση του Αιγαίου !!! Να βάζει όσους διηπηρωτικούς θέλει, να φωνάξει και τις εφτά αδερφές και να τους νοικιάσει γή και νερό γύρω γύρω όσο θέλει.... Και να μήν έχει ανάγκη πλέον την Τουρκία για τις δουλειές της στην περιοχή.

Όμως και αυτό έχει δυστυχώς ήδη γίνει. Ποιός αμερικάνος θα πούλαγε τα κύρια ναυπηγεία των ΗΠΑ στους Αραβες; Το πιο μεγάλο τους λιμάνι στους Κινέζους; Επρεπε πολύ πιο πρίν η ΕΕ να θέσει την Ελληνική κυβέρνηση υπο απόλυτο καθεστώς επιτήρησης. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα το κάνουν τώρα.

.......εκτός από τον ξένο οικονομικό ζυγό, θα υπάρξει (?) και μερική διακυβέρνηση της χώρας! Για καλύτερα αποτελέσματα εκμετάλλευσης !

Ε αυτό εννοείται. Σαν να ήταν μια βιομηχανία, να δανιζόταν αιώνια, να χρώσταγε ακόμη περισσότερα, να έμπαινε τελικά κύριος μέτοχος η τράπεζα ρεφάροντας τα χρωστούμενα και μετά τί; Θα εξακολουθούσε να τη διοικεί ο αποδεδειγμένα άχρηστος πρώην ιδιοκτήτης της; Για να χάσει και τα λεφτά που έδωσε για να αγοράσει το κύριο μέρισμα η τράπεζα;

Αυτά όμως εμάς γιατί να μας απασχολούν; Εμείς είμαστε οι εργάτες στην εν λόγω βιομηχανία και αυτό που εμείς θέλουμε είναι να είναι βιώσιμη και να μας δίνει καλό και σίγουρο μεροκάματο.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ειναι πραγματικα θλιβερο και καταντια να φτανουμε να λεμε οτι θα πουλησουμε τα νησια μας για να ξεφυγουμε απο την κριση...ειναι η πατριδα μας και ακατοικητα να ειναι οφειλουμε να τα προστατεψουμε.Μια απο τις πιο σημαντικες αξιες της ζωης ειναι η πατριδα μαζι με την οικογενεια αυτες οφειλουμε να τις προστατεψουμε.Οχι δηλαδη επειδη καποιοι εκαναν το λαθος να την πληρωνει ακομα και ο πολιτισμος της χωρας μας.Τρανο παραδειγμα ειναι η πωληση του παρθενωνα...οταν ακουσα κατι τετοιο ειλικρινα ειπα οτι δεν υπαρχει ουτε ιερο ουτε οσιο μπροστα στα χρηματα και την οικονομικη ευημερια της χωρας.Κανεις ελληνας εαν αισθανεται ελληνας δεν πρεπει να αφησει κατι τετοιο και ειδικοτερα να αφησει τους ξενους να αλλωνιζουν στην χωρα μας κατι που γινοταν πολυ παλιοτερα.Ενταξει ειπαμε να μας βοηθησουν αλλα να μην μηδενισουν και τελειως της αξιες της ελλαδας που πρεπει να μεινουν ανεπαφες!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top