Επίθεση του ισραηλινού ναυτικού στο διεθνή στολίσκο

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλή ιδέα μπορεί να μην ήταν, αλλά ήταν (και είναι) από εκείνες που θέλουν κότσια.
τελικα παντως η θυσια και ο σαματας αποδιδει..αφου το Ισραηλ στριμωχνεται στον τοιχο και η Αιγυπτος ανοιξε τα συνορα..
οποτε η "εποθεση" απο πλοια ακτιβιστων οργανωσεων προς τη γαζα κολλαει στον τοιχο το Ισραηλ περισσοτερο απο αποφασις του Οηε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτή η ικανότητα όμως απαιτεί και τη ικανότητα διάκρισης, κάτι που οι φασίστες του Ισραήλ τη διαθέτουν μονοδιάστατα: "οι φίλοι των σκλάβων μου είναι εχθροί μου"...

Οι φασίστες δεν έχουν περισσότερη κριτική ικανότητα απο εναν επιτιθέμενο γορίλα. Οπότε μένει να έχουν κριτική ικανότητα αυτοί που θα τον αντιμετωπίσουν, και ειδικά στο ΠΩΣ θα το κάνουν. Οι Εβραίοι κάθονται στην περιοχή όχι γιατί την αγαπάνε ούτε γιατί είναι η πατρίδα τους. Των Παλαιστίνιων πατρίδα είναι. Ομως έχουν πυρηνικά, και τρομοκρατούν όλο τον Αραβικό κόσμο τοποθετημένοι στο μέσο τους, για λογαριασμό της Εβραικής σχεδόν μέχρι το κόκαλο, Αμερικής. Η Αμερική είναι η πατρίδα των Εβραίων, το Ισραήλ είναι η στρατιωτική τους βάση...

Όσο αυτό επιτρέπεται, η διεθνής κοινότητα θα κάθεται πάνω σε πυρυτιδαποθήκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι φασίστες δεν έχουν περισσότερη κριτική ικανότητα απο εναν επιτιθέμενο γορίλα. Οπότε μένει να έχουν κριτική ικανότητα αυτοί που θα τον αντιμετωπίσουν, και ειδικά στο ΠΩΣ θα το κάνουν. Οι Εβραίοι κάθονται στην περιοχή όχι γιατί την αγαπάνε ούτε γιατί είναι η πατρίδα τους. Των Παλαιστίνιων πατρίδα είναι. Ομως έχουν πυρηνικά, και τρομοκρατούν όλο τον Αραβικό κόσμο τοποθετημένοι στο μέσο τους, για λογαριασμό της Εβραικής σχεδόν μέχρι το κόκαλο, Αμερικής. Η Αμερική είναι η πατρίδα των Εβραίων, το Ισραήλ είναι η στρατιωτική τους βάση...

Όσο αυτό επιτρέπεται, η διεθνής κοινότητα θα κάθεται πάνω σε πυρυτιδαποθήκη...

Πράγματι λοιπόν, για να πάει ο κόσμος λίγο καλύτερα, πρώτιστο καθήκον της ανθρωπότητας είναι η απελευθέρωση της Αμερικής(και εν γένει του "Νέου Κόσμου"), από το Παγκόσμιο Εβραϊκό Κογκρέσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Αμερική είναι η πατρίδα των Εβραίων, το Ισραήλ είναι η στρατιωτική τους βάση...

οι Εβραιοι αφου εκδιωχθηκαν απο ολη την Ευρωπη για αιωνες(γιατι αραγε?) πηγαν στον Νεο κοσμο και εφτιαξαν την αμερικη με τα λεφτα τους.ακομα και η θρησκεια των αμερικανων ειναι της παλαιας διαθηκης και οχι της Καινης..ολα τα ονοματα τους ειναι παλιοεβραικα..Δαυιδ,Ραχηλ ,Αβρααμ κλπ..ονοματα που εδω αν τα ειχε παιδι θα ετρωγε δουλεμα

αφου με την απληστη οικονομικη πολιτικη πρωτα ανεπτυξαν την Αμερικη και μετα την διελυσαν...τωρα δεν αφνουν ησυχη και τη μεση ανατολη..

με τηνοικονομικη πτωση των Ηπα ερχεται και η ηττα του Ισραηλ.συμφωνα με αμερικανους αναλυτες οδευει με τη συμπεριφορα του να γινει σαν το απαρτχαιντ και να καταρρευσει ,όπως στη Ν.Αφρικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
μπορεί να μου πει κάποιος, τι θα έκανε αν* ήταν στη θέση των Εβραίων;
Τι να σου απαντήσω; Από μικρό παιδί όταν παίζαμε, ήμουν πάντα με "τους κλέφτες". Ποτέ με τους "αστυνόμους"... :redface::)
Ήμουν με τον κυνηγημένο, όχι με τον κυνηγό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ξέρετε τι μου θυμίζει η αντίδραση μερικών? Στον πόλεμο όταν γινόταν κάποια επιχείρηση από τους αντάρτες οι Γερμανοι σκοτώνανε κοσμάκη. Και κάποιοι λέγανε ότι φταίνε οι αντάρτες. "Δεν καθόντουσαν στα αυγά τους?" "Δεν θ'αντιδρούσαν οι Γερμανοί?"

Αυτή η αντίδραση, τι σου θυμίζει; ;)
"Που θα πάει .... κάποια στιγμή θα βρεθεί πάλι ένας τρελός ..... που θα πάει!!

Η σχέση και μάλιστα η αμοιβαία σε φαινόμενα ή καταστάσεις που μεταβάλλονται ταυτόχρονα λόγω δεσμών αιτιότητας, δεν σημαίνει βέβαια ότι τα οδηγεί σε...ταύτιση, αγαπητή lugar, άρα οι θύμησες που σου ξυπνάνε οι "αντιδράσεις μερικών" για αντάρτες και Γερμανούς, είναι μεν τραγικά σεβαστές, αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ άκυρες! Ακόμη κι αν συσχέτιζες το γεγονός με τα σαπούνια (κατάλαβες) πάλι άκυρο θα σου έδινα, εγώ προσωπικά!

@Ίσι, πολύ ρομαντικό να είναι κανείς εκ πεποιθήσεως με τους κυνηγημένους, αλλά θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι....δεν απάντησες στην ερώτηση μου :) κάτι που έκανε ο φίλτατος Νωεύς αποφεύγοντας έντεχνα το επίκεντρο της ουσίας της!
Εγώ ρώτησα, στην συγκεκριμένη περίπτωση που προσπάθησαν να σπάσουν τον αποκλεισμό, οι Ισραηλίτες αντέδρασαν όπως αντέδρασαν και ορθώθηκε αναδυόμενη η μήνις των απανταχού φιλεύσπλαχνων, ΤΙ θα κάνατε ΑΝ είσαστε στη θέση τους?
Συμπαθεστάτη lugar, απαντάς κι εσύ αν θέλεις, όχι φυσικά με ιστορική αναδρομή της θέσης των Εβραίων ανά τους αιώνες! :worry:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάντως η "θέση των Εβραίων" δεν είναι πιο τραγική απο όσο την έχουν φτιάξει. Η χώρα τους ειναι η Αμερική. Στην Παλαιστίνη έχουν φτιάξει μια στρατιωτική βάση, η οποία μάλιστα επιχειρεί διαρκώς, εδώ και εξήντα κοντά χρόνια. Ποια να είναι η θέση τους; Αν δεν είχαν τα πυρηνικά θα τους είχαν πατήσει χάμω και θα τους είχαν πετάξει στη θάλασσα εδώ και καιρό.

Φυσικό είναι να φοβούνται μέχρι θανάτου οι Εβραίοι, εκεί που βρίσκονται, και με αυτά που κάνουν. Ομως αυτό , ο φόβος τοιυς, δεν δικαιολογεί τα πυρηνικά τους στην περιοχή. Αυτοί έφτιαξαν τον φόβο τους, με τις ενέργειές τους, δεν χρειάζονται πυρηνικά για προστασία, αλλά αλλαγή νοοτροπίας. Ακόμη καλύτερα, εγκατάλειψη, της κατεχόμενης βάσης και των όλων στρατιωτικών επιχειρήσεων στην περιοχή.

Είναι αστείο να σκεφτόμαστε την θέση των Εβραίων στην Παλαιστίνη. Δεν διαφέρει καθόλου απο την θέση των Αμερικανών στο Ιράκ. Όμως αμφότεροι επεδίωξαν με κάθε τρόπο αυτή τη θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αλλά όχι, ο Έλληνας έχει μάθει από τις ακροδεξιές του καταβολές ότι οι "Οβριοί" είναι σαν τα φίδια που καταπίνουν χρήμα... Διάβασα μέχρι και την τραγική άποψη (συγγνώμη Σιμπάκι μου) ότι πρέπει να βρεθεί ξανά ένας τρελός (σσ. Χίτλερ), φουντώνοντας διάφορα δεξιογενή φασιστοmemories από την σωτήρια περίοδο της 7ετίας, του 40-44 και του '36.
Ξέρεις ότι σε αυτό απάντησα κι εγώ αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι το Ισραήλ είναι ένα κράτος που δρα ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ απέναντι στους Παλαιστινίους. Φασισμός από φασισμό τι διαφέρει?:/:
Πας σε μια περιοχή που είναι εμπόλεμη και περιμένεις να μην φας σφαίρα; Γιατί; Για να το παίξεις αναρχικός αντιδρασάκιας στον πλούσιο μπαμπά σου, βαφτίστηκες ακτιβιστής, καβάλησες κι ένα καράβι και το παίζεις επαναστάτης; Είσαι σε εμπόλεμη περιοχή, θα φας σφαίρα, δέξου το, ειδάλλως κάτσε σπίτι σου και πλήρωνε στον Τηλεμαραθώνιο για τα παιδάκια, κι εκεί προσφορά θα κάνεις. Η μαζέψου με 100 φίλους σου και κάνε διαδήλωση μπροστά από την Ισραηλινή πρεσβεία, στη χώρα σου! ΟΧΙ στη δική τους! Στη δική τους χώρα κάνουν κουμάντο ΑΥΤΟΙ, όχι ΕΣΥ.
1) Κατ'αρχήν εσύ έτσι κρίνεις τους ανθρώπους που πήγαν εκεί, βαρεμένα πλουσιόπαιδα? Ε ακόμα κι έτσι να'ναι μαγκιά τους... αφού τα άλλα καβαλάνε ένα πλοίο και πάνε στις Κάννες και στα Κανάρια.:mad:
2) Ποιός σού'πε ότι δεν είχαν στα υπ'όψιν ότι μπορεί να γίνει οτιδήποτε! Λες να νομίζαν ότι πάνε κρουαζιέρα? Αυτό δεν αναιρεί το ότι πρέπει να δηλώσουν τι ζήσανε και πως τους φέρθηκαν και όσα από αυτά που γίνανε θεωρούν ότι γίνανε παράνομα. Οι άνθρωποι αυτοί προσπαθούν να κρατήσουν το θέμα της Γάζας ανοιχτό, να μην το ξεχνάμε, ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝ, ώστε κάποτε να αντιδράσουμε όλοι. Στο κάτω κάτω και οι δικοί μας μετανάστες να μην μιλάνε όταν καταπατούνται τα δικαιώματα τους. Να πάνε σπίτι τους. Εδώ κάνουμε κουμάντο εμείς!:(
Και μη νομίζει κανείς ότι είμαι απάνθρωπος... Θέλω να ζουν ελεύθεροι όλοι οι άνθρωποι, χωρίς να καταπιέζονται. Απλά το τι θέλω εγώ, δε συνάδει πάντα με το τι ισχύει.
Και σε τι ακριβώς σε χαλάει ότι κάποιοι προσπαθούν να κάνουν κάτι γι'αυτό?
Γιατί ο Ερυθρός σταυρός έχει να κάνει κάτι από τις αρχές του 2009 που μόλις είχε ξαναβομβαρδιστεί η Γάζα, και τότε πάλι επειδή του το ζήτησε το ΥΠΕΞ. Και μην μασάς, όπως έχει γίνει φανερό όλα αυτά τα χρόνια... δες και την φάση με τους γιατρούς χωρίς σύνορα Ελλάδας... και ο ΕΣ, και οι ιατρικές ομάδες, και το καράβι έχουν ΚΑΙ πολιτικές θέσεις. Αν το καράβι το δηλώνει το βρίσκω απλώς πιο ειλικρινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξέρεις ότι σε αυτό απάντησα κι εγώ αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι το Ισραήλ είναι ένα κράτος που δρα ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ απέναντι στους Παλαιστινίους. Φασισμός από φασισμό τι διαφέρει?
οι Εβραιοι δρουν οπως τα παιδια που επειδη βιάστηκαν μικρα γινανε βιαστες μετα ή παιδεραστες..ειναι συχνο φαινομενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... κάτι που έκανε ο φίλτατος Νωεύς αποφεύγοντας έντεχνα το επίκεντρο της ουσίας της!
Εγώ ρώτησα, στην συγκεκριμένη περίπτωση που προσπάθησαν να σπάσουν τον αποκλεισμό, οι Ισραηλίτες αντέδρασαν όπως αντέδρασαν και ορθώθηκε αναδυόμενη η μήνις των απανταχού φιλεύσπλαχνων, ΤΙ θα κάνατε ΑΝ είσαστε στη θέση τους?..

Επανέρχομαι λοιπόν και απαντώ: Αν ήμουν στη θέση των Ισραηλινών, χωρίς φυσικά να είμαι Ισραηλινός, θα υποδεχόμουν τη συγκεκριμένη νηοπομπή με πυροτεχνήματα, τραγούδια και μουσικές, αλλά πάνω απ' όλα θα αναλάμβανα και αυτοβούλως την προστασία της, από το ενδεχόμενο μίας κάποιας προβοκάτσιας εις βάρος της χώρας μου:redface:...Γιατί, φίλτατε Δαίμονα, αυτό (και άλλα τέτοια και παρόμοια) που έκαναν οι συγκεκριμένοι εντεταλμένοι υπάνθρωποι, εκπροσωπόντας τον λαό του Ισραήλ, αντικειμενικά μόνον ως προβοκάτσια σε βάρος των ανθρώπων της περιοχής μπορεί να το δει η οπτική μου:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Είναι μερικές φορές που δυσκολεύομαι να εκφέρω μια συγκεκριμένη άποψη. Αυτό συμβαίνει διότι αφ'ενός υπάρχουν πολλές πληροφορίες αντικρουόμενες πολλές φορές μεταξύ τους ώστε είναι δύσκολο να πεις κάτι που θα στέκει απόλυτα, αφ'ετέρου, κι αν πεις κάτι το οποίο θα φαίνεται λογικό, μαθαίνεις μια καινούρια πληροφορία η οποία είναι δυνατόν να γκρεμίσει όλο το εποικοδόμημα το οποίο έχεις χτίσει με τους συλλογισμούς σου.

Να μελετήσω το θέμα υπό την σκοπιά του διεθνούς δικαίου; Πονάει. Το διεθνές δίκαιο ήδη από την στιγμή που δημιουργήθηκε (ας πούμε το 1948 με την χάρτα της διακήρυξης των δικαιωμάτων του ανθρώπου), μπαίνει συνεχώς στην προκρούστεια κλίνη των συμφερόντων των μεγάλων της γης: Τί να πρωτοθυμηθούμε... Κύπρος, Κορέα, Γκουαντάναμο, Σοβιετική Ένωση, Κίνα και τόσες άλλες περιπτώσεις... Προφανώς η πράξη των Εβραίων λογικά πρέπει να καταδικασθεί από σύσσωμη την παγκόσμια κοινότητα. Αλλά πώς να καταδικαστεί; Από ποιούς; Από την Αμερική; Από τους υπόλοιπους; Τολμά κανένα κράτος να τα βάλει με την Αμερική; Ουσιαστικά τί συμπέρασμα βγαίνει από όλη αυτήν την κατάσταση; Αν κάποια κράτη αποφασίσουν να καταδικάσουν έμπρακτα το Ισραήλ για τα εγκλήματα που έχει κάνει αλλά και που κάνει, η μόνη λογική συνέπεια είναι ένας Γ΄ Παγκόσμιος πόλεμος. Ποιός είναι διατεθειμένος αυτήν την στιγμή να το κάνει;

Επειδή λοιπόν η οπτική του διεθνούς δικαίου οδηγεί προς μία και μόνο κατεύθυνση, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το θέμα από καθαρά πολιτική οπτική γωνία δηλ. με ρεαλισμό. Εδώ τα πράγματα γίνονται πολύ πιο πολύπλοκα. Και για να μπορέσει κάποιος να εξάγει ασφαλή συμπεράσματα, πρέπει να έχει όλα τα δεδομένα και όχι μόνο τις πληροφορίες που μαθαίνει όλος ο κόσμος αλλά και τα όσα συμβαίνουν ανάμεσα στις μυστικές υπηρεσίες. Εγώ δυστυχώς δεν έχω αυτά τα δεδομένα οπότε δυσκολεύομαι να πω κάτι με σιγουριά. Εγώ απλώς θα αρκεσθώ στο να παραθέσω κάποια ερωτήματα τα οποία ίσως βοηθήσουν στην συνέχεια της συζήτησης:

Ποιός έστειλε εκεί αυτούς τους ακτιβιστές και ποιός τους έδωσε εντολές να κινηθούν; Δυσκολεύομαι να πιστεύσω ότι όλοι αυτοί δρούσαν αυθορμήτως και δεν υπήρχε από πίσω δάκτυλος πολιτικών. Ποιός ήταν ο ρόλος της Τουρκίας σε αυτό το ζήτημα; Δεν είναι τυχαίο το ότι οι περισσότεροι ακτιβιστές που σκοτώθηκαν ήσαν Τούρκοι. Μήπως τελικά υπήρξε κίνηση από την Τουρκία στο πλαίσιο του Νεοοθωμανισμού να προσεταιριστεί τους Μουσουλμάνους της Μέσης Ανατολής; Γιατί οι Ισραηλινοί ενώ είχε προηγηθεί τέτοιου είδους ενέργεια, επενέβησαν με ειδικές δυνάμεις σε διεθνή ύδατα; Μήπως, γνωρίζοντας ότι δεν θα τιμωρηθούν, έστειλαν έτσι ένα μήνυμα στην Τουρκία ή ακόμα και στις υπόλοιπες Ισλαμικές χώρες και κυρίως στο Ιράν ότι δεν θα κάνουν πίσω σε καμία περίπτωση; Το Ιράν γιατί τηρεί σιγή ιχθύος ενώ θα είχε κάθε συμφέρον εμπλακεί σε αυτήν την ιστορία; Τί μαγειρεύεται εντέλει στη Μέση Ανατολή;

Δύσκολα ερωτήματα στα οποία δυσκολεύομαι να απαντήσω. Η εκτίμηση πάντως την οποία κάνω, είναι ότι θα τρέξουν γρήγορα οι εξελίξεις και ίσως στο εγγύς μέλλον να καταλάβουμε πολλά πράγματα για το τί κυοφορείται στη Μέση Ανατολή. Νομίζω ότι αρκεί μια σπίθα για να ανάψει μια μεγάλη πυρκαϊά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.antinews.gr/?p=48465

Αμετανόητος ο Benjamin Netanyahu

Από Factorx | Πεμ. 03 Ιουν 2010, 14:17 στην/στις κατηγορίες Πρώτη Σελίδα.

Το επίσημο Ισραήλ δηλώνει αμετανόητο, τουλάχιστον όσον αφορά στα λεγόμενα του ηγέτη του. Σε σημερινή του ανακοίνωση, ο Ισραηλινός πρωθυπουργός Benjamin Netanyahu απέρριψε τις διεθνείς κριτικές που δέχεται η χώρα του, λέγοντας πως ο αποκλεισμός της Γάζας είναι απαραίτητος προκειμένου να προστατευτούν το Τελ Αβίβ και η Ιερουσαλήμ από επιθέσεις πυραύλων. «Το Ισραήλ γίνεται αποδέκτης μιας διεθνούς υποκριτικής επίθεσης», είπε. Και συνέχισε λέγοντας πως ο στολίσκος των ακτιβιστών είχε ως μοναδικό στόχο να σπάσει τον ναυτικό αποκλεισμό και όχι να φέρει ανθρωπιστική βοήθεια στη Γάζα. «Αν έσπαζε ο αποκλεισμός, τότε θα ακολουθούσαν δεκάδες, ίσως και εκατοντάδες άλλα πλοία… και το καθένα από αυτά θα μπορούσε να μεταφέρει πολλούς πυραύλους» είπε.
Τα σχόλια αυτά έγιναν λίγες μόλις ώρες αφού και οι τελευταίοι κρατούμενοι ακτιβιστές έφτασαν στο αεροδρόμιο Ben-Gurion προκειμένου να απελαθούν.
Ο Netanyahu συνέχισε την αμετανόητη στάση του λέγοντας πως μερικοί από τους ακτιβιστές που σκοτώθηκαν από τα πυρά των Ισραηλινών κομάντο, «…ήθελαν να πεθάνουν, για να γίνουν μάρτυρες του αγώνα τους». Και πρόσθεσε πως «Δεν μιλάμε για το πλοίο της αγάπης. Ήταν μια επιχείρηση σχεδιασμένη από τρομοκράτες».
Όσον αφορά στις ΗΠΑ, η NY Times αναφέρει πως η κυβέρνηση Ομπάμα θεωρεί το ναυτικό αποκλεισμό της Γάζας ως αστήρικτο μακροπρόθεσμα, και θα πιέσει για λήψη άλλης μορφής μέτρων ασφαλείας.
Εν τω μεταξύ πληθαίνουν οι καταθέσεις αυτοπτών μαρτύρων της αιματηρής επίθεσης της Κυριακής. Σύμφωνα με το ΑΡ, οι Ισραηλινοί κομάντος επιμένουν πως τα όπλα τους ήταν για paint ball και μόνο, ενώ τα περίστροφα τα είχαν αποκλειστικά για λόγους αυτοάμυνας. Όπως λένε, οι περισσότεροι ακτιβιστές στα 6 πλοία δεν πρόβαλλαν αντίσταση όταν οι κομάντος κατέβηκαν από τα ελικόπτερα τύπου Black Hawk, αλλά αυτοί που ήταν στο σκάφος Mavi Marmara ήταν προετοιμασμένοι, και επιτέθηκαν βίαια στους στρατιώτες.
S.A. (NY Times, AP, Daily Telegraph)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είναι μερικές φορές που δυσκολεύομαι να εκφέρω μια συγκεκριμένη άποψη. Αυτό συμβαίνει διότι αφ'ενός υπάρχουν πολλές πληροφορίες αντικρουόμενες πολλές φορές μεταξύ τους ώστε είναι δύσκολο να πεις κάτι που θα στέκει απόλυτα, αφ'ετέρου, κι αν πεις κάτι το οποίο θα φαίνεται λογικό, μαθαίνεις μια καινούρια πληροφορία η οποία είναι δυνατόν να γκρεμίσει όλο το εποικοδόμημα το οποίο έχεις χτίσει με τους συλλογισμούς σου.

Να μελετήσω το θέμα υπό την σκοπιά του διεθνούς δικαίου; Πονάει. Το διεθνές δίκαιο ήδη από την στιγμή που δημιουργήθηκε (ας πούμε το 1948 με την χάρτα της διακήρυξης των δικαιωμάτων του ανθρώπου), μπαίνει συνεχώς στην προκρούστεια κλίνη των συμφερόντων των μεγάλων της γης: Τί να πρωτοθυμηθούμε... Κύπρος, Κορέα, Γκουαντάναμο, Σοβιετική Ένωση, Κίνα και τόσες άλλες περιπτώσεις... Προφανώς η πράξη των Εβραίων λογικά πρέπει να καταδικασθεί από σύσσωμη την παγκόσμια κοινότητα. Αλλά πώς να καταδικαστεί; Από ποιούς; Από την Αμερική; Από τους υπόλοιπους; Τολμά κανένα κράτος να τα βάλει με την Αμερική; Ουσιαστικά τί συμπέρασμα βγαίνει από όλη αυτήν την κατάσταση; Αν κάποια κράτη αποφασίσουν να καταδικάσουν έμπρακτα το Ισραήλ για τα εγκλήματα που έχει κάνει αλλά και που κάνει, η μόνη λογική συνέπεια είναι ένας Γ΄ Παγκόσμιος πόλεμος. Ποιός είναι διατεθειμένος αυτήν την στιγμή να το κάνει;

Επειδή λοιπόν η οπτική του διεθνούς δικαίου οδηγεί προς μία και μόνο κατεύθυνση, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το θέμα από καθαρά πολιτική οπτική γωνία δηλ. με ρεαλισμό. Εδώ τα πράγματα γίνονται πολύ πιο πολύπλοκα. Και για να μπορέσει κάποιος να εξάγει ασφαλή συμπεράσματα, πρέπει να έχει όλα τα δεδομένα και όχι μόνο τις πληροφορίες που μαθαίνει όλος ο κόσμος αλλά και τα όσα συμβαίνουν ανάμεσα στις μυστικές υπηρεσίες. Εγώ δυστυχώς δεν έχω αυτά τα δεδομένα οπότε δυσκολεύομαι να πω κάτι με σιγουριά. Εγώ απλώς θα αρκεσθώ στο να παραθέσω κάποια ερωτήματα τα οποία ίσως βοηθήσουν στην συνέχεια της συζήτησης:

Ποιός έστειλε εκεί αυτούς τους ακτιβιστές και ποιός τους έδωσε εντολές να κινηθούν; Δυσκολεύομαι να πιστεύσω ότι όλοι αυτοί δρούσαν αυθορμήτως και δεν υπήρχε από πίσω δάκτυλος πολιτικών. Ποιός ήταν ο ρόλος της Τουρκίας σε αυτό το ζήτημα; Δεν είναι τυχαίο το ότι οι περισσότεροι ακτιβιστές που σκοτώθηκαν ήσαν Τούρκοι. Μήπως τελικά υπήρξε κίνηση από την Τουρκία στο πλαίσιο του Νεοοθωμανισμού να προσεταιριστεί τους Μουσουλμάνους της Μέσης Ανατολής; Γιατί οι Ισραηλινοί ενώ είχε προηγηθεί τέτοιου είδους ενέργεια, επενέβησαν με ειδικές δυνάμεις σε διεθνή ύδατα; Μήπως, γνωρίζοντας ότι δεν θα τιμωρηθούν, έστειλαν έτσι ένα μήνυμα στην Τουρκία ή ακόμα και στις υπόλοιπες Ισλαμικές χώρες και κυρίως στο Ιράν ότι δεν θα κάνουν πίσω σε καμία περίπτωση; Το Ιράν γιατί τηρεί σιγή ιχθύος ενώ θα είχε κάθε συμφέρον εμπλακεί σε αυτήν την ιστορία; Τί μαγειρεύεται εντέλει στη Μέση Ανατολή;

Δύσκολα ερωτήματα στα οποία δυσκολεύομαι να απαντήσω. Η εκτίμηση πάντως την οποία κάνω, είναι ότι θα τρέξουν γρήγορα οι εξελίξεις και ίσως στο εγγύς μέλλον να καταλάβουμε πολλά πράγματα για το τί κυοφορείται στη Μέση Ανατολή. Νομίζω ότι αρκεί μια σπίθα για να ανάψει μια μεγάλη πυρκαϊά...

Φίλεα Πατρέα, αλήθεια θέλεις να μάθεις τι
μαγειρεύεται εντέλει στη Μέση Ανατολή
; Η το θέτεις το ερώτημα ρητορικά; Γιατί πρέπει να ομολογήσω, ότι θέτεις μεστωμένα και πολύ εύστοχα ερωτηματικά, επι του θέματος:redface:...
Είσαι κατά πολύ νεώτερός μου και σου εύχομαι βάσιμα ή, μάλλον, έχεις δικαίωμα υπομονής για λιγότερα από 10 χρόνια μετά, να επαληθεύσεις τις σχετικές "προφητείες" μου(βάσιμες δλδ προβλέψεις, κατ' επίγνωση δεδομένων που δεν είναι της παρούσης, για αναφερθούν εδώ!).
Βλέπω λοιπόν, αφού σε 110-120 μήνες περίπου από σήμερα τα υπολλείματα μη εξορυγμένων υγρών υδρογοανθράκων θα είναι ασύμφορα για οικονομική τους εκμετάλλευση, να μετατρέπεται η Μ. Ανατολή δε παγκόσμιο κέντρο παραγωγής νέων μορφών χρήσιμης για τον άνθρωπο ενέργειας. Η εποχή μας, τηρουμένων των ιστορικών αναλογιών, τείνει να μοιάσει με την εποχή του Μεσοπολέμου(1918-1938 ), κατά την οποία, στο παίγνιο των "Μεγάλων" διεκδικήθηκαν οι "μερίδες λέοντος" των κοιτασμάτων πετρελαίου ανα την υφήλιο. Ο Β΄Π.Π. έγινε με και για το πετρέλαιο, ώσπου τέλειωσε μαζι με τον λεγόμενο "Ψυχρό Πόλεμο"(1989). Η διαπίστωση των "Μεγάλων", ότι "η Γη υπερθερμαίνεται"- προέκτασή της το λεγόμενο "οικολογικό κίνημα"!- και κατά τη συνήθη "εκλαΐκευση" της αλήθειας των "Μεγάλων" προς εμάς τους "μικρούς"("Κοινή Γνώμη", βασικά μας έχουν!) αντακλά κατά βάση την κοινή επίγνωσή "Τους", ότι η "επόμενη ενέργεια" θα αντληθεί από τον Ήλιο. Μέση Ανατολή και μέχρι τις δυτικές ακτές της Κεντρικής Αφρικής(θυμήσου τι "φυλετικές σφαγές" έγιναν εκεί στα μέσα της δεκαετίας 1990-2000 και σε συνδυασμό με το Έϊτζ!), αποτελεί τον γεωγραφικό χώρο ζωτικής σημασίας, για τον οποίο οι "Μεγάλοι" παίζουν σήμερα το πολιτικό τους πόκερ, μέχρι να φθάσουν στην "νέα ισορροπία". Είναι αναγνωρίσιμο, ότι ένας Πόλεμος με "αρχαία όπλα"( ξέρεις: τανκς, πυραύλους και παρόμοια) ενέχει απαγορευτικά ρίσκα, που μόνον "ένας τρελός"( όπως λέμε εμείς οι "μικροί") θα τα παρέβλεπε. Σήμερα ακόμη στην περιοχή, τον ρόλο του "τρελού"( τελευταίος άλλωστε!), τον παίζει το Ισραήλ. Αύριο, μετά από λίγα χρόνια δλδ, "τρελό" θα πούνε, τον κάθε ένα από εμάς τους "μικρούς", που δεν θα ενστερνιστεί τον "σωτήριο ρόλο" του "Άρχοντα της Ιερουσαλήμ", στην επίτευξη μίας κάποιας "παγκόσμιας ειρήνης" και μίας "νέας παγκόσμιας οικονομίας" (κάτι σαν την Σεισάχθεια του Σόλωνα, σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά με τους όρους της ...Ιερουσαλήμ!). Όπως δλδ είχει γίνει λίγο πολύ το 1945 με "Γιάλτα" και "Μπρέττον Γουντς": από τότε βασικά και οι σημερινές "Αγορές" είχαν το πάνω χέρι!(Αλλιώς, το "Κράτος του Ισραήλ" θα συνέχιζε να υπάρχει μόνο στη ...Βίβλο!!!):redface::redface::redface:

Υγ: Από ανθρωπολογική άποψη, όλες αυτές οι πιθανότερες εξελίξεις, αποτελούν και αξιοσημείωτες ενδείξεις, ότι οι "χειραγώγηση των μαζών" μέσω της "Αγοράς" έχει φθάσει σε τόσο απάνθρωπο βάθος, που να γίνεται εν πολλοίς το ανθρώπινο μέλλον πιο εύκολα προβλέψιμο, από την επίγνωση της ανθρώπινης ιστορίας(συλλογικής μνήμης, αν θες!) και αυτοσυνειδησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά, το Ισραήλ δεν είναι "εθνικό κράτος", αλλά ένα φυλετικό θεοκρατικό(τουτέστιν, αντίθεο) καθεστώς, που επέβαλαν το 1948 οι αποχωρούντες (πολιτικά) αποικιοκράτες, στο σβέρκο των δύστυχων Παλαιστινίων, στο στρατηγικότερο αρχαιόθεν σημείο της Μ. Ανατολής και στο μυαλό(ψυχή, καρδιά ή όπως αλλιώς θέλετε) της "παγκόσμιας κοινότητας"( εννοούν έτσι και εμάς τις "μάζες"!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τί μαγειρεύεται εντέλει στη Μέση Ανατολή;

Αυτό που μαγειρευόταν πάντα: Η εκδίωξη της στρατιωτικής απειλής των ΗΠΑ- βλέπε στρατιωτική βάση Ισραήλ. Η Μέση Ανατολή, στους μεσανατολίτες, με λίγα λόγια, στους Παλαιστίνιους, στην ειρήνη. Το Ιράν γιατί δεν κάνει τίπότα; Γιατί δεν είναι ετοιμο ακόμη, προφανώς. Πυρηνικά θέλει το Ισραήλ, στο κεφάλι τους, αφού με πυρηνικά απειλούν. Τη μέρα που θα μάθουμε ότι βομβαρδίστηκε με πυρηνικά το Ισραήλ δεν θα είναι η έναρξη του Τρίτου Παγκόσμιου Πολέμου, όπως πολύ φοβούνται αλλά το τέλος του. Γιατί το φίδι απο το κεφάλι το κόβεις, και το κεφάλι της ΕβραικοΑμερικανικής πολιτικής, είναι ακριβώς η στρατιωτικής τους επιχείρηση που ονομάζουν "Ισραήλ". Γιατί βέβαια,Ισραήλ είναι και όλοι οι καημένοι πολίτες που μένουν εκεί τώρα, και θα σφαγιαστούν όταν έρθει η ώρα δυστυχώς προβλέπω. Χωρίς να φταίνε σε τίποτα μιάς και η παρουσία Εβραίων πολιτων εκεί είναι απλά διακοσμητική, για να μήν βοά τόσο προκλητικά ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Ισραήλ είναι μια τεράστια στρατιωτική βάση, στην καρδιά του Αραβικού κόσμου που προσπαθεί ταυτόχρονα να ελέγξει ολόκληρη την ανατολική μεσόγειο....

Σύμφωνα με τη διεθνή κοινότητα το Ιραν είνα απειλή με τα πυρηνικά του. Γιατί αραγε; Λόγω χαρακτήρα; Ή ακριβώς επειδή ο αμυνόμενος έχει κάθε λόγο να επιτεθεί όταν στον επιτιθέμενο, εδώ και χρονια, επιτρέπεται η χρήση πυρηνικών; Γιατί τα πυρηνικά χρησιμοποιούνται κύριοι, δεν χρειάζεται να δούμε το μανητάρι για να χρησιμοποιηθούν. Είναι το μαχαίρι ή το όπλο με το οποίο ο βιαστής εκβιάζει το βιασμό.... Απαξ λοιπόν και ο βιασμός υφίσταται, επανειλλημένα και εδώ και χρόνια, το Ισραήλ ήδη χρησιμοποιεί τα πυρηνικά του και, κατ'επέκταση, δεν μπορεί να θεωρηθεί απο την διεθνή κοινότητα ότι τα κατέχει για ειρηνικούς σκοπούς....

Αν δεν αφοπλισθεί απο τα πυρηνικά του το Ισραήλ είναι γελοίο να μιλάμε για αφοπλισμό όλων των εχθρών του, τους οποίους τώρα απειλεί και καθημερινά απομυζά δια της απειλής των όπλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Όπως όλα τα πράγματα, έτσι και αυτό έχει 2 όψεις.

Υποθέτω ότι η πιό απλή λύση είναι να πούμε ότι "τι κακοί που είναι οι Ισραηλίτες" κλπ κλπ. γιατί υπάρχουν 10-20 καραβάκια με τρόφιμα που πάνε να ταϊσουν παιδάκια στη Γάζα.

Φυσικά και είναι πολύ σωστό να στέλνεις καραβάκια με φαϊ για κάποιον λαο που δοκιμάζεται, μέσω των σωστών διόδων και οργανισμών πάντα. Θέλω να δω όμως πόσοι από εμάς θα λέγαμε το ίδιο αν δοκιμαζόταν το Ισραήλ. Αλλά όχι, ο Έλληνας έχει μάθει από τις ακροδεξιές του καταβολές ότι οι "Οβριοί" είναι σαν τα φίδια που καταπίνουν χρήμα... Διάβασα μέχρι και την τραγική άποψη (συγγνώμη Σιμπάκι μου) ότι πρέπει να βρεθεί ξανά ένας τρελός (σσ. Χίτλερ), φουντώνοντας διάφορα δεξιογενή φασιστοmemories από την σωτήρια περίοδο της 7ετίας, του 40-44 και του '36. Δεν είναι αυτή η ουσία όμως του πόστ μου, αλλά η παρακάτω:

ΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ;;;:confused:

Πας σε μια περιοχή που είναι εμπόλεμη και περιμένεις να μην φας σφαίρα; Γιατί; Για να το παίξεις αναρχικός αντιδρασάκιας στον πλούσιο μπαμπά σου, βαφτίστηκες ακτιβιστής, καβάλησες κι ένα καράβι και το παίζεις επαναστάτης; Είσαι σε εμπόλεμη περιοχή, θα φας σφαίρα, δέξου το, ειδάλλως κάτσε σπίτι σου και πλήρωνε στον Τηλεμαραθώνιο για τα παιδάκια, κι εκεί προσφορά θα κάνεις. Η μαζέψου με 100 φίλους σου και κάνε διαδήλωση μπροστά από την Ισραηλινή πρεσβεία, στη χώρα σου! ΟΧΙ στη δική τους! Στη δική τους χώρα κάνουν κουμάντο ΑΥΤΟΙ, όχι ΕΣΥ.

Κι αν το πρόβλημά σου είναι, ότι κάνουν κουμάντο τα Σιώνια και στη χώρα σου, ποσώς με νοιάζει! Αφού έσκυψες το κεφάλι και ψήφιζες τον κάθε ανίκανο δουλικό ξένων συμφερόντων επί 30 χρόνια, καλά να πάθεις. Έχεις κότσια; Σπάσε τη Βουλή και πέτα τον έξω και όχι τη Μαρφιν με εγκύους και εργαζόμενους! Αλλά όχι, στη Βουλή έχει δακρυγόνα και θα βάλεις τα κλάμματα, Johnssons baby shampoo όχι πια δάκρυα! Και μη μου πει κανείς για ΚΚΕ και λοιπά αριστερουργήματα γιατί θα πέσω από το ισόγειο αφού ξεράσω στο smart του γείτονα από κάτω!

(Το Β' πρόσωπο είναι γενικό)

Στο θέμα μας. Εγώ το μόνο είδος βοήθειας που γνωρίζω, χωρίς να επιτρέπεται η στρατιωτική επέμβαση, είναι αυτό που προβλέπεται από το Άρθρο 59 της 4ης Διάσκεψης της Γενεύης:



Πηγή: https://www.icrc.org/ihl.nsf/WebART/380-600066?OpenDocument

Το ίδιο είναι ένα μπουλούκι ακτιβιστών με τον Ερυθρό Σταυρό; Κι αν μου πείτε "είσαι κακός, είσαι εμπαθής" ναι είμαι, γιατί διάβασα με προσοχή τη σελίδα του shiptogaza και είναι σαν να διαβάζω το γνωστό ανεξάρτητο αριστερό ειδησεογραφικό site!

Ο μόνος που μίλησε σωστά ήταν ο Ιρλανδός, αν και μόνο αν το πλοίο ανήκει στην Ιρλανδική Κυβέρνηση. Οι υπόλοιποι πάνε στο στόμα του λύκου...

Και μη νομίζει κανείς ότι είμαι απάνθρωπος... Θέλω να ζουν ελεύθεροι όλοι οι άνθρωποι, χωρίς να καταπιέζονται. Απλά το τι θέλω εγώ, δε συνάδει πάντα με το τι ισχύει.


Όχι τίποτε άλλο, αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη!:)

ναι , και ο ληστής τραπεζών αφού πάρει τους σάκους με τα λεφτά , λογικό είναι να πυροβολήσει τον σεκουριτά καθώς διαφεύγει , τι περιμένατε δηλαδή να του δώσει λουλούδια ;

βαλ , δεν κοιτάμε (ή δεν έχει νόημα να κοιτάμε) αν η αλληλουχία των γεγονότων είναι αναμενόμενη , κοιτάμε να δούμε τι παράλογο προκάλεσε αυτήν την αλληλουχία γεγονότων - και εν προκειμένω είναι μια καταδικαστέα γενοκτονία

ο κυνισμός είναι άστοχος ενίοτε , και το λιγότερο προσβλητικός όχι για τους συνομιλητές αλλά για τους αδικημένους

εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι τα σίγουρα υφιστάμενα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται , αναιρούν ότι η αρχή αυτής της ιστορίας έχει υπεύθυνο το ισραήλ - από κει και μετά
1.ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος που αδικημένος και δυνάστης μπερδεύονται
2.οποιαδήποτε δίκαια και γενναία πράξη μπορεί να συμφέρει ή να υποβοηθιέται από τρίτους σκοτεινούς παίκτες , αλλά παραμένει δίκαια και γενναία πράξη

πι.ες.

Κατ'αρχήν οι νεκροί μάλλον είναι αληθινοί

είναι και αυτό ένα βήμα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
........................
Εγώ ρώτησα, στην συγκεκριμένη περίπτωση που προσπάθησαν να σπάσουν τον αποκλεισμό, οι Ισραηλίτες αντέδρασαν όπως αντέδρασαν και ορθώθηκε αναδυόμενη η μήνις των απανταχού φιλεύσπλαχνων, ΤΙ θα κάνατε ΑΝ είσαστε στη θέση τους?
Συμπαθεστάτη lugar, απαντάς κι εσύ αν θέλεις, όχι φυσικά με ιστορική αναδρομή της θέσης των Εβραίων ανά τους αιώνες! :worry:

.
Δεν είμαστε στη θέση κανενός και γι'αυτό θεωρούμε οτι όπως τα σύνορα ενός κράτους δηλώνουν πως εντός των συνόρων ρυθμίζονται απόλυτα οι οποιεσδήποτε πράξεις απο το συγκεκριμένο κράτος, έτσι τα διεθνή ύδατα που τυπικά είναι εκτός των συνόρων των κρατών, σαφώς και δεν δίνουν το δικαίωμα οποιασδήποτε επέμβασης. Πόσο μάλλον στρατιωτικής και με νεκρούς. Άς περίμεναν λίγα μίλια ακόμα, τόσο εύκολα χάνουν την υπομονή τους ; Δεν πιστεύω, η αιτία πρέπει να είναι άλλη .

Επομένως χαρακτηρίζω ατόπημα την επιχείρηση. Σε οποιαδήποτε περίπτωση τους έχει εκθέσει. Άρα κίνηση δίχως κέρδος, απο το Ισραήλ, είναι ακατανόητη πράξη.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, όχι για να δικαιολογήσω αλλά προσπαθώντας να εντοπίσω τα κίνητρα για την επιλογή του τόπου, είναι πως ίσως να σχεδιάστηκε έτσι προκειμένου ν α ενεργοποιήσουν κάποιους (τους οποίους δεν γνωρίζω) ή επιλέχθηκαν τα διεθνή ύδατα για επέμβαση θέτοντας ένα νέο δεδομένο που είναι η δυνατότητα και για μελλοντικές παρόμοιες ενέργειες εκτός των συνόρων τους.
Η εμπλοκή της Τουρκίας με το Ισραήλ αποτελεί σημείο για έρευνα και ο λόγος είναι οι παραδοσιακοί δεσμοί των δύο χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η εμπλοκή της Τουρκίας με το Ισραήλ αποτελεί σημείο για έρευνα και ο λόγος είναι οι παραδοσιακοί δεσμοί των δύο χωρών.

Η Τουρκία χοντραίνει το παιχνίδι: στέλνει πολεμικό σκάφος ανοιχτά της Γάζας, προκαλώντας ανοιχτά το Ισραήλ...
https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12483&Itemid=139
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η Τουρκία χοντραίνει το παιχνίδι: στέλνει πολεμικό σκάφος ανοιχτά της Γάζας, προκαλώντας ανοιχτά το Ισραήλ...
https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12483&Itemid=139

Ίσως ν' ακουστεί υπόκωφα, αλλά οι "υποψίες" μου λένε, πως μάλλον η Γερμανία(! ) τρομπάρει τους Τούρκους( δια της "μυστικής διπλωματίας" και των "εμπορικών ακολούθων", φυσικά!), για να "χοντρύνει το παιχνίδι":redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όπως όλα τα πράγματα, έτσι και αυτό έχει 2 όψεις.

ακριβώς έχει 2 όψεις ... και οι Ισραηλινοί σε συνεργασία με τα φιλαράκια τους θέλουν να κουκουλώσουν την αντίθετη από τη δική τους! :)

Υποθέτω ότι η πιό απλή λύση είναι να πούμε ότι "τι κακοί που είναι οι Ισραηλίτες" κλπ κλπ. γιατί υπάρχουν 10-20 καραβάκια με τρόφιμα που πάνε να ταϊσουν παιδάκια στη Γάζα.Φυσικά και είναι πολύ σωστό να στέλνεις καραβάκια με φαϊ για κάποιον λαο που δοκιμάζεται, μέσω των σωστών διόδων και οργανισμών πάντα.

Ναι, παιδάκια που δεν φταίνε σε τίποτα ... που είναι το κακό;
Και δεν καταλαβαίνω, ποιά είναι η σωστή οδός;
Πρέπει δηλαδή η βοήθεια να προέρχεται μόνο από "επίσημες" ανθρωπιστικές οργανώσεις;
Δηλαδή αν καίγεται το σπίτι του διπλανού σου, δεν θα βοηθήσεις γιατί δεν είσαι πυροσβεστική;
Σοβαρά μιλάς Βαλ;

Θέλω να δω όμως πόσοι από εμάς θα λέγαμε το ίδιο αν δοκιμαζόταν το Ισραήλ.
Όταν δοκιμάστηκε το Ισραήλ, υπήρξε κόσμος που τους βοήθησε, τους έκρυψε, τους φυγάδευσε, τους τάϊσε, κλπ ... και καλά έκανε τότε.
Μήπως θα έπρεπε να το θυμούνται αυτό οι Ισραηλίτες; Γιατί βλέπω ότι έχουν λίγο επιλεκτική μνήμη .....


Αλλά όχι, ο Έλληνας έχει μάθει από τις ακροδεξιές του καταβολές ότι οι "Οβριοί" είναι σαν τα φίδια που καταπίνουν χρήμα... Διάβασα μέχρι και την τραγική άποψη (συγγνώμη Σιμπάκι μου) ότι πρέπει να βρεθεί ξανά ένας τρελός (σσ. Χίτλερ), φουντώνοντας διάφορα δεξιογενή φασιστοmemories από την σωτήρια περίοδο της 7ετίας, του 40-44 και του '36. Δεν είναι αυτή η ουσία όμως του πόστ μου, αλλά η παρακάτω:
Μη μου ζητάς συγγνώμη ... γνώμη σου και γνώμη μου!
Φυσικά και δεν επικροτώ τα εγκλήματα πολέμου της Γερμανίας.
Φτάνει πια με το Ολοκάυτωμα! Δεν είναι οι μόνοι Βαλ ... οι Έλληνες ήταν 400 χρόνια σκλαβωμένοι στους Τούρκους, τους έκλεψαν, τους βασάνισαν, τους βίασαν, τους σκότωσαν .... Δεν είδα να γίνεται παγοσμίως τόσος ντόρος όσο για το Ολοκαύτωμα.
Οι Κούρδοι, δεν έχουν τραβήξει τον άλιμονό τους ... δεν είδα να γίνεται τόσος ντόρος

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τα εγκλήματα πολέμου των Γερμανών... Αλλά δεν μπορώ και να αγνοήσω τα εγκλήματα που έχουν διαπράξει οι Εβραίοι και μένουν ατιμώρητοι και κάθε φορά που θα τους στριμώξει κάποιος του κολλάνε στη μούρη το Ολοκαύτωμα.
Φτάνει πια!
Και για μένα, αυτοί είναι χειρότεροι, ακριβώς γιατί έχουν γίνει ίδιοι με αυτούς που τους κυνήγησαν!


ΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ;;;
:confused:

Πας σε μια περιοχή που είναι εμπόλεμη και περιμένεις να μην φας σφαίρα; Γιατί; Για να το παίξεις αναρχικός αντιδρασάκιας στον πλούσιο μπαμπά σου, βαφτίστηκες ακτιβιστής, καβάλησες κι ένα καράβι και το παίζεις επαναστάτης; Είσαι σε εμπόλεμη περιοχή, θα φας σφαίρα, δέξου το, ειδάλλως κάτσε σπίτι σου και πλήρωνε στον Τηλεμαραθώνιο για τα παιδάκια, κι εκεί προσφορά θα κάνεις. Η μαζέψου με 100 φίλους σου και κάνε διαδήλωση μπροστά από την Ισραηλινή πρεσβεία, στη χώρα σου! ΟΧΙ στη δική τους! Στη δική τους χώρα κάνουν κουμάντο ΑΥΤΟΙ, όχι ΕΣΥ.

ΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ;;; :mad:
Τι λες ρε Βαλ;
Σοβαρολογείς τώρα;;; Ανθρωπιστική βοήθεια ήταν ... το φελέκι μου μέσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top