Ο Η/Υ μου κι εγώ: Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σημείωση editor:
Το παρόν δημιουργήθηκε από διάσπαση του θέματος
"Μικρές απορίες και προβλήματα με τους υπολογιστές"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Εχει πλακα αυτο που επαθα(εμενα μου φανηκε αστειο παντως) και λεω να σας το γραψω.
Εχω εναν εκτυπωτη εδω και 3-4 χρονια. Μια φορα του βαλα μελανι με πολλα χρωματα και συνεχεια του αλλαζα το μαυρο.
Φυσικα η εγγυηση του δεν ισχυει πλεον.
Περσυ ειχα προβληματα με το πισι, τελευταιο σταδιο ηταν να το πεταξω απο το μπαλκονι αλλα ευτυχως κρατηθηκα πολλες φορες. Να ναι καλα φιλοι πληροφορικαριοι που μεβγαζαν απο τα αδιεξοδα.
Αλλα η φρικη μου ηταν μεγαλη γιατι περα απο το σερφαρισμα ειχα τοση δουλεια στον υπολογιστη που μου ηταν αδιανοητο να παθει κατι.
Πριν δυο μερες κοπηκε το καλωδιο του εκτυπωτη μου. Οκευ πηγα αγορασα αλλο και μετα το μηχανημα ειχε μπλοκαρει για τα καλα. Δεν τυπωνε ενω ειχε φωτακια που δειχνε πως λειτουργει. Σοκ αλλη μια φορα. Λεω μα καλα τωρα μου τυχε που χω να τυπωσω 30 σελιδες μεχρι Σαββατο?

Εκανα τα παντα, κοντρολ πανελ, εκτυπωτες και ρυθμισεις. Δεν ελεγε να παρει μπροστα. Μελανακι του χα βαλει πριν δεκα μερες.
Πηγα σε ενα γνωστο καταστημα και μου ζητησαν30 ευρω μονο να το κοιταξουν. Ενας νεος εκτυπωτης χωρις σκανερ κοστιζει κοντα50 ευρω οποτε δε με συνεφερε.
Και τελικα αναλαμβανω δραση. Λεω αφου δικος μου ειναι ας μαστορεψουμε.
Ανοιγω κουτι(αξια!δε το χα ξανακανει ποτε)αρχιζω σκαλιζω κεφαλες, καθαριζω.
Στην ουσια δεν εκανα και πολλα, δε καταλαβαινα.
Λεω ενταξει αμα ειναι να τον δυαλυσω, να το κανω εγω.

Μετα τον ξαναβαζω, τιποτα. Τα ιδια.
Και μου ρχεται η φαεινη ιδεα.

Ναι, ο εκτυπωτης ηθελε νεο μελανι με τα πολλα χρωματα.:P

Ηθικον διδαγμα. Ξεκινηστε απο τα απλα.:P
(αυτα παθαινουμε εμεις της θεωρητικης. Αφιερωμενο το ποστ στο Χαος!!:D)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα αν ειχε χρωματα αυτο που ηθελες να εκτυπωσεις πώς και δεν κοιταξες τη σταθμη των μελανιων.?

και εγω επαθα ενα περιεργο..μου τελειωσε το μεγαλο μαυρο μελανι..και νομιζα ειχε κατι κολλησει στην κεφαλη του κουιτου..και το παω στο μαγαζι και μου λει οτι απλα τελειωσε..:P

οι lexmark και hp εχουν μελανια και ενσωματωμενουες κεφαλες ενω οι υπολοιποι χωριες οποτε αν κολησουν την πατησες...ουτε καν αλλαζουν.. εσενα τι μαρκα ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ειχε χρωμα αυτο που θελα να εκτυπωσω!!! Αλλα ανεξαρτητα απο αυτο δεν τυπωνε γενικα!!:redface:
hp ειναι.

Βρε αγγελε ποια σταθμη να κοιταξω? Δυο μελανακια ειναι, τα βαζω τα βγαζω.
Το ενα μαλιστα9αυτον των χρωματων) ειχα να το αφαιρεσω εδω και 3 χρονια.
Τη σταθμη δεν ξερω πως την κοιταμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ενα μαλιστα9αυτον των χρωματων) ειχα να το αφαιρεσω εδω και 3 χρονια.
Τη σταθμη δεν ξερω πως την κοιταμε!
απλα το κουνας και ακους αν κανει κανα ηχο το υγρο...:P
ετσι λειτουργει..

παντως κουφο προβλημα.(να σου εχει τελειωσει το εγχρωμο και να μην εκτυπωνει ουτε ασπρομαυρα..:P.να το ξερω γιατι εχω πολυμηχανημα lexmark και θελω να παρω πολυμηχανημα hp..να ξερω τις παραξενιες του..

αυτα παθαινουμε εμεις της θεωρητικης.
θεωρητικης Ε?;):hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι τιποτα. εγω οταν πηγα να αποσυνδεσω το dekstop μου για να το παρω στη Λαρισα, παρατηρησα οτι το ενα καλωδιο δεν εβγαινε.... το τραβαγα το τραβαγα αλλα τιποτα...:whistle:
μεχρι και το ποδι μου εβαλα για αντισταση αλλα τιποτα!! το καλωδιο εκει. και ειχα και ως αποτελσεμα να ξεφτυσει το καλωδιο και να χαλασει.. μες στα νευρα εγω... ερχεται η κολλητη μου, της λεω τον πονο μου.... και παει να δει (ασχετη αυτη απο πισι εν τω μεταξυ) τη βλεπω... ξεδιδωνει το καλωδιακι και να το το καλωδιο!

εγω:

υπαρχουν καλωδια που βιδωνουν?!!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
και της οθονης ετσι ειναι κοιτα μην ξηλωσης την οθονη σου:D

βασικα την οθονη πρεπει να ξηλωσες:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
της οθονης ητανε....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
κατα τα αλλα το πισι καλα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εχω κανα χρονο να το χρησιμοποιησω... μαλλον πρεπει να παρω καινουρια οθονη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
υπαρχουν καλωδια που βιδωνουν?!!:eek:

της οθονης ητανε....:redface:

:rofl: Εντάξει μωρέ, όλοι το περάσαμε αυτό.:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι τιποτα. εγω οταν πηγα να αποσυνδεσω το dekstop μου για να το παρω στη Λαρισα, παρατηρησα οτι το ενα καλωδιο δεν εβγαινε.... το τραβαγα το τραβαγα αλλα τιποτα...:whistle:
μεχρι και το ποδι μου εβαλα για αντισταση αλλα τιποτα!! το καλωδιο εκει. και ειχα και ως αποτελσεμα να ξεφτυσει το καλωδιο και να χαλασει.. μες στα νευρα εγω... ερχεται η κολλητη μου, της λεω τον πονο μου.... και παει να δει (ασχετη αυτη απο πισι εν τω μεταξυ) τη βλεπω... ξεδιδωνει το καλωδιακι και να το το καλωδιο!

εγω:

υπαρχουν καλωδια που βιδωνουν?!!:eek:
Οχι ρε φιλε!! Χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο!!! :wall:


Δεν γινονται αυτα τα πραγματα..:hehe::hehe::hehe:

Yγ κανονικα παντως οταν εβαλες το ποδι σου αντισταση το καλωδιο θα επρεπε να βγει..:rofl::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Δεν ειχε χρωμα αυτο που θελα να εκτυπωσω!!! Αλλα ανεξαρτητα απο αυτο δεν τυπωνε γενικα!!:redface:
hp ειναι.

Βρε αγγελε ποια σταθμη να κοιταξω? Δυο μελανακια ειναι, τα βαζω τα βγαζω.
Το ενα μαλιστα9αυτον των χρωματων) ειχα να το αφαιρεσω εδω και 3 χρονια.
Τη σταθμη δεν ξερω πως την κοιταμε!

Ναι αυτό με τους hp printers ειναι εκνευριστικό έως απαράδεκτο. Αν δεν έχεις μελάνι για ένχρωμα δεν μπορείς να εκτυπώσεις ούτε ασπρόμαυρα ακόμα και αν αυτό είναι γεμάτο. Απλά απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εγω παντως στον lexmark που εχω αμα τον αφησω ανενεργο για λιγο καιρο μετα δεν ξεκηναει καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ποσο καιρο εννοεις?γιατι εγω που εχω πολυμηχανημα λεξ(Λουθορ :hehe: )δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ο Η/Υ μου κι εγώ: Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά
Γνωριστήκαμε πριν περίπου 2 χρόνια , το θυμάμαι καλά αν και δεν γιορτάσαμε ποτέ επέτειο . Στεκόμουνα σε μια ήσυχη γωνία ενός πολύβουου καταστήματος πληροφορικής - δεν είχα σκοπό να αγοράσω τίποτα , ήτανε από κείνες τις φορές που ψάχνεις κάτι σίγουρος ότι δεν θα βρεις τίποτα .
Πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα και όχι κάποιο άλλο , τα διπλανά ήτανε πολύ πιο όμορφα , με περισσότερες δυνατότητες και πιο ελκυστικούς τρόπους πληρωμής .
Γύρισα στο σπίτι και για κάποιο καιρό θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις την σχέση μας απλά τυπική : εκτυπώσεις , εργασίες και μουσική . Όμως , σύντομα ή θα προχωρούσαμε ή θα λέγαμε αντίο και κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε μας πίεζε να κάνουμε το βήμα . Δεν είναι ότι το είχα στο μυαλό μου από την αρχή αλλά δεν το μετάνιωσα τελικά : βάλαμε ίντερνετ .

Όλα κυλούσανε για ένα διάστημα ωραία και ήτανε στιγμές , μικρές και φευγαλέες ίσως , που αναρωτιέσαι αν αυτό είναι η ευτυχία .
Όμως δεν είχα ποτέ πει , ούτε αφήσει να εννοηθεί , ότι θα είναι το μοναδικό μηχάνημα .
Γύριζα το βράδυ και προσπαθούσα να ξεχάσω και εγώ ο ίδιος ότι είχα καθίσει σε ένα άγνωστο πισί σε κάποιο κακόφημο ίντερνετ καφέ , απολαμβάνοντας ηδονικά την πρόκληση της νέας γνωριμίας , καπνίζοντας νωχελικά μακρυά από τους 4 γνωστούς τοίχους και τις ίδιες πάντα μηχανικές πια κινήσεις .
Αλλά τα ρούχα μου μυρίζανε καπνό και το στόμα μου ουίσκι και όταν θέλεις να κρύψεις κάτι , συνεχώς σε τρώει και μαζί με σένα και κάθε ελπίδα να το ξεχάσεις .

Ο υπολογιστής μου άρχισε να κολλάει χωρίς λόγο και εγώ να παίζω πασιέντζα με τα αισθήματα του . Αν αναρωτιέστε , ακόμα τον έχω . Βέβαια , κάποια στιγμή το ξέρω ότι θα αλλάξω - απλά γιατί η ζωή είναι έτσι και ίσως γιατί εγώ είμαι πολύ αδύναμος να αλλάξω τους όρους .

Και κάτι ακόμα : λένε , ότι η πρώτη φορά έχει μια ανεπάληπτη αλίμονο μαγεία . Είναι αλήθεια . Γιατί δεν έχουμε με τι να την συγκρίνουμε . Από τότε λοιπόν , απλά πιέζω τον εαυτό μου να μην συγκρίνει ποτέ .

Αλλά , ο υπολογιστής ποτέ δεν με πιστεύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πότε με το καλο ο γάμος?:hehe::slourp::hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
κουμπαρο εχετε? εγω ειμαι διαθεσιμος παντως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ μέχρι στιγμής έχω εγκαταστήσει νέο cd drive, νέα κάρτα γραφικών (Ati radeon HD) και πριν από λίγες μέρες εγκατέστησα και νέο HDD. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με το καλό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο οι hp αλλά και άλλοι εκτυπωτές (πχ. canon) τα οποία έχουν αυτή την ιδιαιτερότητα, o printer να μην δουλεύει αν ο αισθητήρας δεν "δει" και τα δύο μελάνια (και ας είναι και άδεια).
Αυτό έχει τεράστια λογική και ένας από τους λόγους είναι (και έχει να κάνει) με το τελικό κόστος.

Φυσικά κανείς από τους παραπάνω δεν θα είχε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα εάν διάβαζε το manual όπου φυσικά αναφέρεται :whistle:

Eπίσης, καλώδια υπάρχουν πολλά που κουμπώνουν, υπάρχει λόγος γι' αυτό και συνήθως είναι coaxial (ομοαξονικά) καλώδια.
Εάν τραβάτε καλώδια με δύναμη, θα χάσετε την εγγύηση, καλό είναι να το γνωρίζετε. Και φαίνεται ένα καλώδιο αν έχει τραβηχτεί (περνάει από stress test) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top