Ειδήσεις: Ενημέρωση ή πλύση εγκεφάλου;

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και η λύση δεν είναι να κλείσουμε την τηλεόραση ή την εφημερίδα..

Και ποια είναι?
Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ενημερωθεί κάποιος (με πρώτο και καλύτερο το internet).
Προσωπικά suspiria για να αναφέρω κι εγώ ένα παράδειγμα,δεν αντέχω να βλέπω επι τόσες μέρες π.χ. να λένε τις π@π@ρολογίες τους για το ατύχημα στην Σαντορίνη και να πλήττουν επίτηδες τα λαμόγια τον τουρισμό.Και χωρίς να υπάρχει καν λόγος,αφού οποιοσδήποτε με λίγο μυαλό στο κεφάλι του καταλαβαίνει ότι δεν έγινε τίποτα εγκληματικό στο ατύχημα αυτό.Άλλα όχιιιι.Με το ζόρι να βγάλουμε σκάνδαλο!Την στιγμή που ξένα κανάλια μας δίναν συγχαρητήρια για την άμεση ανταπόκριση στο ναυάγιο!Λες και έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή της η κάθε κυράτσα παρουσιάστρια ειδήσεων στην Σαντορίνη για να δει πως ζουν οι άνθρωποι από τον τουρισμό.
Ε,εκνευρίζομαι,πως το λένε,με αηδιάζουν,δεν μπορώ να τους βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η λύση είναι να δεις την είδηση και να την κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
σε ένα άλλο θεμά που αφορούσε την προσωπική ευτυχία του καθενός, είχες γράψει, οτι όποια και αν είναι η δυστυχία του κόσμου εσύ είσαι ευτυχισμένος. νομίζω τώρα αντιφάσκεις.
Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις την αντίφαση......:confused: :confused:
Τι σχέση έχει η προσωπική μας ευτυχία, η καθημερινότητα μας, με τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω μας;
Είναι δυο πολύ διαφορετικά πράγματα και όσο κι να κάποιος προσπαθεί να πείσει τους άλλους οτ είναι αλληλοεξαρτόμενα, δεν είναι.
Γιατί δεν θα πιστέψω ποτέ κανένα να μου πει οτι έμεινε μέσα στο σπίτι του κλεισμένος και δεν βγήκε να διακεδάσει στο πάρτυ που είχε στήσει η παρέα, επειδή οι Αμερικανοί έκαναν επίθεση στο Ιράκ.
Αλεξ, πολύ φοβάμαι οτι ο στόχος στην προκειμένη περίπτωση, δεν είναι να πλήξουν τον τουρισμό. Αν ήταν αυτός, όχι οτι θα τους δικαιολογούσα, αλλά θα αντιλαμβανόμουν ότι έχουν ένα, έστω και απαράδεκτο, κίνητρο.
Ο στόχος τους είναι να δημιουργήσουν θέμα, τζερτζελέ, πανικό, σκάνδαλο, άρα να κάνουν νούμερα, να αποκτήσουν αξία.
Αίσχος, λες κι αυτοί είναι οι κριτές των πάντων.
Ε, λοιπόν δεν είναι.
Το έχω ξαναπεί και θα το φωνάζω συνεχώς:
Εγώ θέλω από το δημοσιογράφο να μου παρουσιάςσει την είδηση. Αν έχει και εικόνα, είναι ευπρόσδεκτη.
Αλλά δεν θέλω, ούτε να τη σχολιάσει, ούτε να την κρίνει, ούτε να κάνει το δικαστή. Αυτό θέλω εγώ να το κάνω και μόνο για προσωπική χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις την αντίφαση......:confused: :confused:
Τι σχέση έχει η προσωπική μας ευτυχία, η καθημερινότητα μας, με τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω μας;
Είναι δυο πολύ διαφορετικά πράγματα και όσο κι να κάποιος προσπαθεί να πείσει τους άλλους οτ είναι αλληλοεξαρτόμενα, δεν είναι.

Είπες οτι η διάθεση σου δεν χαλάει όποια και αν είναι η δυστυχία του κόσμου ενώ συμβουλεύεις τον άλλο να χαλαστεί και να πονέσει, τα δικά σου λόγια γράφω. Ας μη το συνεχίσουμε και κάνουμε κι άλλο off topic απο ένα ήδη off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είπες οτι η διάθεση σου δεν χαλάει όποια και αν είναι η δυστυχία του κόσμου ενώ συμβουλεύεις τον άλλο να χαλαστεί και να πονέσει, τα δικά σου λόγια γράφω. Ας μη το συνεχίσουμε και κάνουμε κι άλλο off topic απο ένα ήδη off topic :P
Το να χαλαστεί και να πονέσει δεν σημαίνει οτι θα του χαλάσει τη διάθεση.
:) :) :) :)
Τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μένα, απορώ πως τα μπερδεύεις ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το να χαλαστεί και να πονέσει δεν σημαίνει οτι θα του χαλάσει τη διάθεση.
:) :) :) :)
Τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μένα, απορώ πως τα μπερδεύεις ......

Παρακολουθείς χαρούμενα τον πόλεμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παρακολουθείς χαρούμενα τον πόλεμο;
Παρακολουθώ οτιδήποτε και ενημερώνομαι για όσα θέματα με αφορούν και με ενδιαφέρουν χωρίς να αλλάζει η ψυχολογική μου διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ωραία, αλλά παρόλη τη δική σου αντιμετώπιση παροτρύνεις τον άλλο να τα δει και να χαλαστεί η ψυχολογική του διάθεση και να πονέσει και δε νομίζω να το λες σε στυλ 'χαλασου αλλά μην αλλάξεις ψυχολογική διάθεση' γιατί το να χαλαστεί απο μόνο του είναι αλλαγή της ψυχολογικής κατάστασης.

εγώ δεν συμπληρώνω κάτι άλλο, θα με κυνηγάνε οι admin :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ωραία, αλλά παρόλη τη δική σου αντιμετώπιση παροτρύνεις τον άλλο να τα δει και να χαλαστεί η ψυχολογική του διάθεση και να πονέσει και δε νομίζω να το λες σε στυλ 'χαλασου αλλά μην αλλάξεις ψυχολογική διάθεση' γιατί το να χαλαστεί απο μόνο του είναι αλλαγή της ψυχολογικής κατάστασης.

εγώ δεν συμπληρώνω κάτι άλλο, θα με κυνηγάνε οι admin :P
Εγώ θα συμπληρώσω:
Η προτροπή μου δεν έχει να κάνει με την ψυχολογική διάθεση, άλλωστε θα ήταν άσχετη με το θέμα, αλλά με την ενημέρωση που συνεπάγεται επαφή με την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αλεξ, πολύ φοβάμαι οτι ο στόχος στην προκειμένη περίπτωση, δεν είναι να πλήξουν τον τουρισμό. Αν ήταν αυτός, όχι οτι θα τους δικαιολογούσα, αλλά θα αντιλαμβανόμουν ότι έχουν ένα, έστω και απαράδεκτο, κίνητρο.
Ο στόχος τους είναι να δημιουργήσουν θέμα, τζερτζελέ, πανικό, σκάνδαλο, άρα να κάνουν νούμερα, να αποκτήσουν αξία.
Αίσχος, λες κι αυτοί είναι οι κριτές των πάντων.

Αντρέα το καλύτερο τους το είπε κάποιος,δεν θυμάμαι ποιος,live στο δελτίο.
"Εσείς θέλετε αίμα..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nαι σιγά... τους έκανε τα μούτρα κρέας.
Δεν φτάνουν αυτά μωρέ Αλεξ......
Θέλουν κάτι πολύ πιο δραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zero

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αγπητη suspiria με λυπη διακρίνω ότι βλέπεις μόνο ειδήσεις χωρίς να μπορείς να δεις γύρω σου. Συμφωνω οτι πολλά παιδιά σκοτώνονται από όπλα αλλά και πολλά παιδιά σκοτώνονται από την αδιαφορία μας. Αντι να δούμε ειδήσεις ας ρίξουμε μια ματια γύρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
αγπητη suspiria με λυπη διακρίνω ότι βλέπεις μόνο ειδήσεις χωρίς να μπορείς να δεις γύρω σου. Συμφωνω οτι πολλά παιδιά σκοτώνονται από όπλα αλλά και πολλά παιδιά σκοτώνονται από την αδιαφορία μας. Αντι να δούμε ειδήσεις ας ρίξουμε μια ματια γύρω μας.

Νόμιζα μιλάμε για ειδήσεις. Βλέπω γύρω μου και περιμένω πώς και πώς να περάσουν αυτά τα δύο χρόνια, να τελειώσω το σχολείο, και να ταξιδέψω σε πολλά μέρη ωστε να δω καλύτερα γύρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Aν εγώ είμαι ευτυχισμένος με τη ζωή μου, τους συγγενείς και τυς φίλους που αγαπώ, δεν θα με χαλάσει η δυστυχία του πλανήτη.
Ναι είμαι εγωιστής και το θεωρώ το μεγαλύτερό μου προτέρημα.
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate "δεν βλέπω ειδήσεις για να μην χαλαστώ"
Οχι ρε φίλε να χαλαστείς, για να καταλάβεις τι συμβαίνει γύρω σου, να πονέσεις και να συνειδητοποιήσεις κι εσύ τι συμβαίνει.
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις την αντίφαση.....
E οχι και που την βλεπει ρε συ. Κανει μπαμ...

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate Τι σχέση έχει η προσωπική μας ευτυχία, η καθημερινότητα μας, με τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω μας;
Αν ειμαστε πληρως αδιαφοροι και συναισθηματικα αποκομμενοι απο οτιδηποτε δεν αφορα την αυλη μας, τον κηπο μας, το αμαξι μας, το σπιτακι μας, τη γειτονια μας, (the american dream), ....τοτε ναι δεν εχουν καμια σχεση (αν και ουτε τοτε δεν ειναι τελειως ασχετα, αλλα τεσπα). Δηλαδη το αν εσκασε μια βομβα 5000 χιλιομετρα μακρια απο τη χωρα μας ειναι μονο που συζηταμε ;

Είναι δυο πολύ διαφορετικά πράγματα και όσο κι να κάποιος προσπαθεί να πείσει τους άλλους οτ είναι αλληλοεξαρτόμενα, δεν είναι.
Κοιτα αμα μαχαιρωσουν καποιον στη Βυρητό ...αυτο δεν επηρεαζει εσενα που θα βγεις για ποτακι την ιδια μερα. Αν ομως γινουν επισοδεια πχ στη Γαλλια, για καποιο νομο, που αν περασει μετα θα εφαρμοστει και σε μας, σαφως και θα επηρεασει και σενα. Ή το ιδιο αμα ακουσεις για καποιο ιο ή για καποιο τροφιμο κλπ. Καλυτερα να ρισκαρεις να κανεις λαθος προς τη μερια του οτι καποια γεγονοτα που γινονται αλλου θα επηρεασουν και τη ζωη σου, παρα να εχεις σκεπτικο "ελα μωρε δε μας αφορα εμας" "εγινε μακρια και τι με νοιαζει" κλπ. (φυσικα μιλαμε σε ενα γενικοτερο πλαισιο, οχι να ακουσουμε μια κακια ειδηση και να μας πιασει καταθλιψη).

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate Γιατί δεν θα πιστέψω ποτέ κανένα να μου πει οτι έμεινε μέσα στο σπίτι του κλεισμένος και δεν βγήκε να διακεδάσει στο πάρτυ που είχε στήσει η παρέα, επειδή οι Αμερικανοί έκαναν επίθεση στο Ιράκ.
Ειναι θεμα ευαισθησιας/ευαισθητοποιησης. Εγω με την ειδηση αυτη, δεν ειχα κεφι για παρτυ κλπ (δε σου λεω οτι δε θα πηγαινα, αλλα ουτε οτι θα ειχα το ιδιο κεφι). Ουτε οταν επεσαν τα αεροπλανα στου πυργους (ασχετα με το ποιοι τα εριξαν και γιατι, και τις μισες αληθιες που λεγανε τοτε). Οχι βεβαια οτι θα βαζαμε και πενθος και θα κλεινομασταν μεσα μεχρι να τελειωσει ο πολεμος αλλα καταλαβες τι εννοω πιστευω.

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate Το να χαλαστεί και να πονέσει δεν σημαίνει οτι θα του χαλάσει τη διάθεση.
Δεν νομιζεις οτι και μονο η χρηση της ιδιας λεξης βαζει σφραγιδα στην αντιφαση ; Οταν λεμε "χαλαστηκα" εννοουμε μου χαλασε η διαθεση.Μηπως κατι αλλο θες να πεις.

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate Παρακολουθώ οτιδήποτε και ενημερώνομαι για όσα θέματα με αφορούν και με ενδιαφέρουν χωρίς να αλλάζει η ψυχολογική μου διάθεση.
Σορυ αλλα αυτο ακουγεται παθολογικο :P

suspiria δε νομιζω οτι κατι απο ολα αυτα ειναι off topic. Καθε αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι ειδήσεις είναι κατευθυνόμενες ως προς την οπτική που παρουσιάζουν τα πράγματα. Όλοι αναπαράγουν τις ίδιες ειδήσεις. Άλλος όμως παίρνει γραμμή από την κυβέρνηση, άλλος από την αντιπολίτευση, άλλος από τον καναλάρχη που έχει το χ συμφέρον. Αυτό γίνεται σε όλον τον κόσμο.

Στην Ελλάδα όμως, ανεξάρτητα από που παίρνουν αυτή τη γραμμή, στρέφουν τον κόσμο προς συγκεκριμένα πράγματα. Δλδ αναγκαστικά ο τηλεθεατής 8α δει την μάχη στα τηλε-παράθυρα με το θέμα που έχουν επιλέξει να του πλασάρουν. Δεν πιστεύω πως είναι τόσο πλύση εγκεφάλου, όσο αποπροσανατολισμός. Αμέσως το βάρος της επικαιρότητας παίρνει το θέμα που παρουσιάζεται στην τηλε-μάχη, άσχετα αν είναι το πραγματικά σοβαρό θέμα ή όχι.

Τα τηλε-παράθυρα όμως δεν είναι ενημέρωση.. (Εδώ εξαιρείται η κρατική τηλεόραση που δεν έχει παράθυρα, αλλά είναι κρατική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
E οχι και που την βλεπει ρε συ. Κανει μπαμ...

Αν ειμαστε πληρως αδιαφοροι και συναισθηματικα αποκομμενοι απο οτιδηποτε δεν αφορα την αυλη μας, τον κηπο μας, το αμαξι μας, το σπιτακι μας, τη γειτονια μας, (the american dream), ....τοτε ναι δεν εχουν καμια σχεση (αν και ουτε τοτε δεν ειναι τελειως ασχετα, αλλα τεσπα). Δηλαδη το αν εσκασε μια βομβα 5000 χιλιομετρα μακρια απο τη χωρα μας ειναι μονο που συζηταμε ;

Κοιτα αμα μαχαιρωσουν καποιον στη Βυρητό ...αυτο δεν επηρεαζει εσενα που θα βγεις για ποτακι την ιδια μερα. Αν ομως γινουν επισοδεια πχ στη Γαλλια, για καποιο νομο, που αν περασει μετα θα εφαρμοστει και σε μας, σαφως και θα επηρεασει και σενα. Ή το ιδιο αμα ακουσεις για καποιο ιο ή για καποιο τροφιμο κλπ. Καλυτερα να ρισκαρεις να κανεις λαθος προς τη μερια του οτι καποια γεγονοτα που γινονται αλλου θα επηρεασουν και τη ζωη σου, παρα να εχεις σκεπτικο "ελα μωρε δε μας αφορα εμας" "εγινε μακρια και τι με νοιαζει" κλπ. (φυσικα μιλαμε σε ενα γενικοτερο πλαισιο, οχι να ακουσουμε μια κακια ειδηση και να μας πιασει καταθλιψη).

Ειναι θεμα ευαισθησιας/ευαισθητοποιησης. Εγω με την ειδηση αυτη, δεν ειχα κεφι για παρτυ κλπ (δε σου λεω οτι δε θα πηγαινα, αλλα ουτε οτι θα ειχα το ιδιο κεφι). Ουτε οταν επεσαν τα αεροπλανα στου πυργους (ασχετα με το ποιοι τα εριξαν και γιατι, και τις μισες αληθιες που λεγανε τοτε). Οχι βεβαια οτι θα βαζαμε και πενθος και θα κλεινομασταν μεσα μεχρι να τελειωσει ο πολεμος αλλα καταλαβες τι εννοω πιστευω.

Δεν νομιζεις οτι και μονο η χρηση της ιδιας λεξης βαζει σφραγιδα στην αντιφαση ; Οταν λεμε "χαλαστηκα" εννοουμε μου χαλασε η διαθεση.Μηπως κατι αλλο θες να πεις.

Σορυ αλλα αυτο ακουγεται παθολογικο :P

suspiria δε νομιζω οτι κατι απο ολα αυτα ειναι off topic. Καθε αλλο.
Γιατρέ μου τι φάρμακα να πάρω;
Τι δεν είσαι γιατρός; Και με ποιο κριτήριο αποφασίζεις αν κάτι είναι παθολογικό ή όχι;
Το ξαναλέω λοιπόν μέχρι να γίνει κατανοητό.
Είμαστε υποχρεωμένοι να παρακολουθούμε τις εξελίξεις γύρω μας και όχι να αδιαφορούμε. Να είμαστε ενήμεροι για το τι συμβαίνει τουλάχιστον για τα θέματα που μας αφορούν άμεσα, αλλά και τα θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος. Να προβληματιζόμαστε και μέσα από αυτά, όσο αυτό είναι δυνατό, να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.
Δεν μπορώ όμως να συνδέσω την επικαιρότητα, τις άσχημες ειδήσεις που βλέπουμε κάθε μέρα με την προσωπική μου ζωή και την καθημερινότητά μου.
Κι αν θέλεις τη γνώμη μου, κανείς δεν το κάνει. Τη στιγμή που σχολιάζουμε μια τραγική είδηση, μπορεί να είμαστε στο μπαρ και να πίνουμε μπύρες, και την επόμενη στιγμή θα σχολιάσουμε κάτι άσχετο. Αν εσύ επηρεάζεσαι από τη φτώχια και την εξαθλίωση των χωρών της αφρικής, ή την μόλυνση του πλανήτη, ή το φαινόμενο του θερμοκηπίου, και όλα αυτά σε επηρρεάζουν σε προσωπικό επίπεδο και στην καθημερινότητά σου, πάω πάσο, αλλά είσαι ο πρώτος που γνωρίζω.
Αλλωστε στα παραδείγματα που αναφέρεις παραπάνω, απαντάς μόνος σου στις "απορίες" σου. :) :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω με τον πειρατη εδω... Και ναι, εχω κλαψει αρκετες φορες βλεποντας ειδησεις, και εχω σοκαριστει απο αυτα που γινονται στον κοσμο, αλλα μετα απο λιγο, ξαναγυρναω στον δικο μου μικροκοσμο. Αν αντιμετωπιζαμε οσα συμβαινουν γυρω μας σαν να συμβαινουν σε εμας τους ιδιους, θα ημασταν μονιμως δυστυχισμενοι. Προς Θεου βεβαια, μην παρεξηγηθω, δεν λεω πουθενα οτι πρεπει να μενουμε αδιαφοροι σε αυτα που συμβαινουν γυρω μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατρέ μου τι φάρμακα να πάρω;
Aπο φαρμακα δεν υπαρχει ελειψη κατι θα βρουμε και για σενα :P

Τι δεν είσαι γιατρός; Και με ποιο κριτήριο αποφασίζεις αν κάτι είναι παθολογικό ή όχι;
Ρωτας μονος σου, απαντας μονος σου....και κανεις και λαθος και στα 2 :P. Δεν "αποφασισα" για τιποτα παθολογικο, ειπα "αυτο ακουγεται παθολογικο" και μαλιστα με δοση πλακας μεσα. Τωρα αν θες να το αναλυσουμε, κατι μου λεει οτι δε θα σου αρεσει το αποτελεσμα και θα αναδιατυπωσεις την εκφραση σου.

Τα υπολοιπα που λες, (περα του οτι τα διατυπωνεις πιο σωστα τωρα απο πριν), ειναι κατανοητα και σωστα. Ομως ειναι και γενικοτητες. Εγω σου εφερα παραδειγματα και νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης στο να δειξω πως κατι μπορει να σχετιζεται με μας ή μπορει να μας επηρεασει , και ποσο.

Επομενως το να επαναλαμβανεις οτι :
Τη στιγμή που σχολιάζουμε μια τραγική είδηση, μπορεί να είμαστε στο μπαρ και να πίνουμε μπύρες, και την επόμενη στιγμή θα σχολιάσουμε κάτι άσχετο. Αν εσύ επηρεάζεσαι από τη φτώχια και την εξαθλίωση των χωρών της αφρικής, ή την μόλυνση του πλανήτη, ή το φαινόμενο του θερμοκηπίου, και όλα αυτά σε επηρρεάζουν σε προσωπικό επίπεδο και στην καθημερινότητά σου, πάω πάσο, αλλά είσαι ο πρώτος που γνωρίζω.
μου λεει οτι ειτε δε διαβαζεις προσεκτικα, ειτε διαβαζεις επιλεκτικα.

Τα παραδειγματα που εφερα δεν ειναι για να απαντησουν σε αποριες μου (η μονη απορια ηταν πως δεν βλεπεις την αντιφαση στα λεγομενα σου), αλλα για να μιλησουμε συγκεκριμενα και οχι γενικα και αοριστα. Αντιθετως δικα μου ερωτηματα δεν απαντας.

Δεν ειπα, ουτε υπονοησα καπου, οτι επειδη πχ τα παιδακια πεινανε στην Αφρικη, εγω θα εχω καταθλιψη στην καθημερινοτητα μου. Οποτε τωρα εχω και 2η απορια : που τα διαβασες αυτα ; :hmm:


(οποτε io-io μη βιαζεσαι ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εγώ τα Χριστούγεννα δεν είχα βγει το βράδυ γιατί είχα βρει το μεσημέρι ένα άρθρο για τα παιδιά απο το Chernobyl και ένιωθα άσχημα. Μου είχε χαλάσει η διάθεση απλά, σκέφτομουν συνέχεια αυτά και πόσα ακόμα πεθαίνουν σήμερα απο αμέλεια κάποιων. Δεν θεώρησα οτι αν μείνω μέσα αυτά θα αλλάξουν απλά δεν ένιωθα ωραία να βγω όπως και δεν νιώθω ωραία που κάθομαι εδώ και δεν βρίσκομαι εκεί να βοηθήσω, όσο μπορώ.

Δεν το αντιμετωπίζω σαν συγκίνηση της μιας στιγμής, όπως θα με συγκινούσε μία ανάλογη στιγμή σε μία ταινία, αλλά σαν κάτι που γίνεται, ένα γεγονός.

Ο καθένας το βλέπει απο τη δική του πλευρά και νομίζω δεν μπορεί να επέμβει κανένας στο πως θα το δει ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top