Εξαρτάται από το φύλο του παιδιού η εκτίμηση του γονέα;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαβάζοντας ένα ενδιαφέρον άρθρο συγκράτησα την παρακάτω παράγραφο.
Σε ένα από τα πειράματα, οι επιστήμονες έντυσαν τα νεογέννητα με ουδέτερα ρούχα και παραπλάνησαν τους ενήλικες για το φύλο τους. Οι ενήλικες περιέγραψαν τα «αγόρια» (στην πραγματικότητα κορίτσια) ως θυμωμένα ή αναστατωμένα σε μεγαλύτερη συχνότητα από τους ενήλικες που πίστεψαν ότι παρατηρούσαν κορίτσια και αντίστοιχα περιέγραψαν τα «κορίτσια» (στην πραγματικότητα αγόρια) ως χαρούμενα και κοινωνικά, περισσότερο από τους ενηλίκους που ήξεραν ότι είναι αγόρια.

Δεκάδες τέτοια πειράματα με απόκρυψη του πραγματικού φύλου έδειξαν ότι οι ενήλικες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα αγόρια από τα κορίτσια βλέποντας παρόμοια συμπεριφορά μέσα από το θολό πρίσμα του γένους.

Σε άλλη μελέτη οι μητέρες υπολόγισαν σε πόσο απότομο και επικλινές έδαφος θα μπορούσαν να μπουσουλίσουν τα 11 μηνών βρέφη τους. Οι μητέρες των αγοριών έπεσαν κοντά με απόκλιση μιας μοίρας, οι μητέρες των κοριτσιών υποτίμησαν τις ικανότητες των θυγατέρων τους, κατά εννέα μοίρες, παρόλο που δεν υπάρχουν διαφορές στις κινητικές ικανότητες των αγοριών και των κοριτσιών, αυτών των ηλικιών.
Αυτή η προκατάληψη μπορεί να κάνει τους γονείς υποσυνείδητα να περιορίσουν τη φυσική δράση των κοριτσιών τους.

Το πώς αντιλαμβανόμαστε τα παιδιά –κοινωνικά ή απόμακρα, σωματικά ενεργά ή υποτονικά – διαμορφώνει τον τρόπο με τον οποίο τους φερόμαστε και κατʼ επέκταση ποιες εμπειρίες τους δίνουμε.

Εφʼ όσον η ζωή επηρεάζει τη δομή και τη λειτουργία του εγκεφάλου, αυτές οι εμπειρίες δημιουργούν φυλετικές διαφορές στην ενήλικη συμπεριφορά και τον ενήλικο εγκέφαλο – αποτέλεσμα που δεν είναι έμφυτο και φυσικό, αλλά προέρχεται από τη διαπαιδαγώγηση.
Προσωπικά, συναντάω παρά πολύ συχνά το φαινόμενο όπου η Μητέρα υποτιμάει τη κόρη ή υπερτιμάει τον γιο. Πότε δεν έχω συναντήσει το αντίθετο. Το θεωρώ το συχνό το φαινόμενο που πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο, ούτε σύμπτωση. Ωστόσο έχει να κάνει με τον "ανταγωνισμό" ή με κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεκάδες τέτοια πειράματα με απόκρυψη του πραγματικού φύλου έδειξαν ότι οι ενήλικες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα αγόρια από τα κορίτσια βλέποντας παρόμοια συμπεριφορά μέσα από το θολό πρίσμα του γένους.
Αναλόγως, σε μία άλλη έρευνα, παρατηρητές έτεινε να αποδίδουν στα θηλυκά βρέφη χαρακτηρισμούς όπως όμορφο, γλυκό και ήσυχο ενώ στα αρσενικά βρέφη ζωηρό και έξυπνο. Είναι ουσιαστικά η απαρχή της κατασκευής της ταυτότητας του φύλου για καθέναν από μας, μία κατασκευή που τελικά οδηγεί σε αυτοεκπληρούμενη προφητεία:

Αυτή η προκατάληψη μπορεί να κάνει τους γονείς υποσυνείδητα να περιορίσουν τη φυσική δράση των κοριτσιών τους.
Λίγο καιρό αργότερα, τα βρέφη θα έχουν αναπτυχθεί σε "τυπικό" αγόρι και σε "τυπικό" κορίτσι, επιβεβαιώνοντας τις αρχικές κρίσεις, ότι δηλαδή το αγόρι είναι καλύτερο π.χ. στα αθλήματα (ασχέτως αν αυτές οι κρίσεις καθεαυτές ήταν που προκάλεσαν την οφθαλμοφανή διαφορά). Βεβαίως το φαινόμενο μετριάζεται τη σήμερον ημέρα, αλλά πριν πενήντα χρόνια π.χ. τα κορίτσια δεν είχαν και πολλές ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην ουσία ίσως να προκύπτει το συμπέρασμα ότι οι γονείς καθορίζουν τα παιδιά τους αφού τους "προσάπτουν", με βάση το φύλο του, μια ταμπέλα με διαφορά χαρακτηριστικά. Έτσι οι γονείς εκτιμούν π.χ. τα αγόρια περισσότερο σε θέματα λογικής και αυτό καταλήγει αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Ωστόσο, έστω ότι οι γονείς βρίσκουν ένα τρόπο όπου θα αφήσουν το παιδί τους να επιλέξει μόνο του τα χαρακτηριστικά του. Ωστόσο μήπως ξεχνάμε την κοινωνία; Αν π.χ. ο δάσκαλος αποτρέπει μια κοπέλα να ασχοληθεί με τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Kαι φορ δι λοβ οφ γκοντ να μην ξεχναμε τις ορμονικες διαφορες που προσδιοριζουν και γνωσιακες διαφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
να μην ξεχναμε τις ορμονικες διαφορες που προσδιοριζουν και γνωσιακες διαφορες...

Πολύ ενδιαφέρον... θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αρσενικα και θηλυκα εχουν διαφορετικη κατασκευη και σωματος και εγκεφαλου..ειναι αποδεδειγμενο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει αυτό, δηλαδή οι γονείς εκτιμούν τα παιδιά διαφορετικά ανάλογα με το φύλο. Βέβαια δεν παίζει ρόλο μόνο αυτό, αλλά θεωρώ ότι είναι ένας επιπρόσθετος παράγοντας. Γενικά, νομίζω πως οι μητέρες αγαπούν περισσότερο τα αγόρια και οί πατεράδες τα κορίτσια. Και όσο το σκέφτομαι και σε μένα θα ήθελα αν κάνω παιδιά να είναι αγόρια ή τουλάχιστον ένα από αυτά. Βέβαια είμαι υπερβολικά μικρή για κάτι τέτοιο, ούτως ή άλλως θέλω να κάνω παιδιά μετά τα τριάντα ίσως στα σαράντα ή λίγο πριν, αλλά δεν νομίζω να αλλάξω άποψη.

Βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακό αν οι γονείς επηρεάζονται από το φύλο αφού και αυτό είναι μέρος του εαυτού μας, του ποιοι είμαστε. Αρκεί να μην το δείχνουν πολύ και να μην αλλοιώνεται η αντικειμενικότητα της κρίσης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αρσενικα και θηλυκα εχουν διαφορετικη κατασκευη και σωματος και εγκεφαλου..ειναι αποδεδειγμενο αυτο...

εγώ έχω γυναικείο εγκέφαλο, πρόσφατα που μου έσπασαν το κεφάλι ανακάλυψαν μέσα ζαρτιέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
αρσενικα και θηλυκα εχουν διαφορετικη κατασκευη και σωματος και εγκεφαλου..ειναι αποδεδειγμενο αυτο...

εγώ έχω γυναικείο εγκέφαλο, πρόσφατα που μου έσπασαν το κεφάλι ανακάλυψαν μέσα ζαρτιέρες.

δεν γνωρίζω τους λόγους που οδήγησαν στο σπάσιμο του κεφαλιού σου :hmm:
αλλά μην ανησυχείς τέκνον μου - το περίεργο θα ήταν να ανακάλυπταν στον εγκέφαλο σου ανδρικά μποξεράκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ έχω γυναικείο εγκέφαλο, πρόσφατα που μου έσπασαν το κεφάλι ανακάλυψαν μέσα ζαρτιέρες.
τι χρωμα?:confused:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top