Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ίσως μας ενημερώσει και η Κακή επιρροή όταν δει το ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, πόσο κοστίζουν περίπου οι υπηρεσίες ενός διακοσμητή?

εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
τι περιλαμβάνει η δουλειά του
πρόταση λεκτική? πρόταση σχεδιαστική? επίβλεψη έργου με δικούς σου μάστορες? ανάθεση του έργου σε μαστόρους και επίβλεψη τους? τρέξιμο μαζί με τον ιδιοκτήτη για ανεύρεση υλικών?
αυτά και άλλα πολλά καθώς... τι είδους έργο είναι...
σπίτι? κατάστημα? τι είδους κατάστημα κι όλα αυτά :P

Μπορεί να ξεκινήσει λοιπόν από 100 ευρώ για μια επισκεψούλα και να φτάσει τα πολλά χιλιάρικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
τι περιλαμβάνει η δουλειά του
πρόταση λεκτική? πρόταση σχεδιαστική? επίβλεψη έργου με δικούς σου μάστορες? ανάθεση του έργου σε μαστόρους και επίβλεψη τους? τρέξιμο μαζί με τον ιδιοκτήτη για ανεύρεση υλικών?
αυτά και άλλα πολλά καθώς... τι είδους έργο είναι...
σπίτι? κατάστημα? τι είδους κατάστημα κι όλα αυτά :P

Μπορεί να ξεκινήσει λοιπόν από 100 ευρώ για μια επισκεψούλα και να φτάσει τα πολλά χιλιάρικα
δηλ θα μπορουσα να φωναξω απλα εναν διακοσμιτη να μου δωσει απλα μια γνωμη???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
δηλ θα μπορουσα να φωναξω απλα εναν διακοσμιτη να μου δωσει απλα μια γνωμη???:hmm:

αν του δώσεις κι εσύ απλά 100euros :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση πάντως, με εξαίρεση τα μπάνια που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, ασχολείται με όλο το υπόλοιπο σπίτι και τους εξωτερικούς χώρους.
Υλικά, έπιπλα και μικροαντικείμενα, είναι αγορασμένα όλα από την εταιρία την οποία συνεργάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση πάντως, με εξαίρεση τα μπάνια που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, ασχολείται με όλο το υπόλοιπο σπίτι και τους εξωτερικούς χώρους.
Υλικά, έπιπλα και μικροαντικείμενα, είναι αγορασμένα όλα από την εταιρία την οποία συνεργάζεται.

και θα την πληρώσεις πόσα αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε ΚουΕ μου, μη με φέρνεις σε δύσκολη θέση......
Δεν έχει να κάνει με ευρώ.....

Εντιτ. Μόνη της προσφέρθηκε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χίλια συγγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση.... από επαγγελματικό ενδιαφέρον σε ρώτησα και περιέργεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
χίλια συγγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση.... από επαγγελματικό ενδιαφέρον σε ρώτησα και περιέργεια :)

Εεεε, πως αλλιώς να το πω;:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εεεε, πως αλλιώς να το πω;:confused::confused::confused:

σε έχασα εδώ... δεν κατάλαβα τι εννοείς αλλά δεν πειράζει :P
εν ολίγοις... οκ μην μας λες, δεν τρέχει τίποτα :P και σορρυ αν σε έφερα σε δύσκολη θέση! ήμουν απλά περίεργη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
σε έχασα εδώ... δεν κατάλαβα τι εννοείς αλλά δεν πειράζει :P
εν ολίγοις... οκ μην μας λες, δεν τρέχει τίποτα :P και σορρυ αν σε έφερα σε δύσκολη θέση! ήμουν απλά περίεργη :redface:
Μην σκας, δεν είναι τίποτα.....:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μπορεί να ξεκινήσει λοιπόν από 100 ευρώ για μια επισκεψούλα
Μμμ..αρκετούτσικα χρήματα μπορώ να πω για μια επισκεψούλα:P

ξαρτάται από πολλούς παράγοντες
τι περιλαμβάνει η δουλειά του
πρόταση λεκτική? πρόταση σχεδιαστική? επίβλεψη έργου με δικούς σου μάστορες? ανάθεση του έργου σε μαστόρους και επίβλεψη τους? τρέξιμο μαζί με τον ιδιοκτήτη για ανεύρεση υλικών?
Οι περισσότεροι τι επιλέγουν? Λεκτική πρόταση , σχεδιαστική ή επίβλεψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα μιλήσω συγκεκριμένα για την δική μου.
Στην περίπτωσή της για τη λεκτική πρόταση, δεν χρεώνει τους πελάτες, επειδή συνεργάζεται με μια συγκεκριμένη εταιρία που πουλάει και είδη σπιτιού, ακόμα και μια απλή πρόταση μπορεί να ισοδυναμεί με αγορά προϊόντων από την εταιρία.
Η σχεδίαση και η επίβλεψη πάνε πάντα μαζί, αν αναλάβει δηλαδή ένα σπίτι ή μαγαζί, το παραδίδει η ίδια έτοιμο, με εργάτες όχι της εταιρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
.
Βασικά για να μην πολυλογώ, ο μηχανικός μου έχει βγάλει ένα συνολικό κοστολόγιο, γύρω στις 60.000.
και μένα μου φαίνονται λίγα (σοβάδες οέο! άλλα μπετά κι αυτά...)
για ρώτα αν έχει συμπεριλάβει και το ΙΚΑ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
και μένα μου φαίνονται λίγα (σοβάδες οέο! άλλα μπετά κι αυτά...)
για ρώτα αν έχει συμπεριλάβει και το ΙΚΑ....


Τι εννοείς;
Αφού είπαμε οτι τα μπετά έχουν πέσει....
Στα τούβλα είμαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Βάφω το δωμάτιό μου...

(δεν ξέρω αν κολλάει εδώ)

Έχω στο δωμάτιό μου επιπλά από το IKEA σκούρο καφέ ξύλο - σχεδόν μαύρο και το γραφείο μου έχει ένα ράφι άσπρο, όπως και τα συρτάρια της συρταριέρας και οι πόρτες της βιβλιοθήκης είναι και αυτά άσπρα...

Θέλω να βάψω το δωματιό μου, σε έντομα χρώματα, δε θέλω κάτι απαλό πια!!!!! Σκέφτομαι διχρωμία ή τουλάχιστον το ίδιο χρώμα σε άλλους τόνους (π.χ. φούξια ο ένας τοίχος και ροζ-κάτι οι υπόλοιποι), για να σπάσει το σκληρό της μαυρίλας... Άλλο που σκεφτόμουν ήταν μωβ και φιστικί..

Γνώμες???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βάφω το δωμάτιό μου...

(δεν ξέρω αν κολλάει εδώ)

Έχω στο δωμάτιό μου επιπλά από το IKEA σκούρο καφέ ξύλο - σχεδόν μαύρο και το γραφείο μου έχει ένα ράφι άσπρο, όπως και τα συρτάρια της συρταριέρας και οι πόρτες της βιβλιοθήκης είναι και αυτά άσπρα...

Θέλω να βάψω το δωματιό μου, σε έντομα χρώματα, δε θέλω κάτι απαλό πια!!!!! Σκέφτομαι διχρωμία ή τουλάχιστον το ίδιο χρώμα σε άλλους τόνους (π.χ. φούξια ο ένας τοίχος και ροζ-κάτι οι υπόλοιποι), για να σπάσει το σκληρό της μαυρίλας... Άλλο που σκεφτόμουν ήταν μωβ και φιστικί..

Γνώμες???:)

Μια χαρά σε βρίσκω ;)
Φούξια με κιτρινάκι επίσης παίζει
Φούξια με απαλό λαχανί
Καθώς επίσης και φούξια με ... λευκό :P

Πως θα σου φαινόταν ο ένας τοίχος εκεί που είναι το κεφαλάρι σου να είναι όλος φούξια και οι υπόλοιποι λευκοί μεν... με μοτίβα δε!
Μεγάλοι κύκλοι ... ή κάθετες γραμμές από πάνω ως κάτω... όχι συμμετρικά φυσικά... απλά για να είναι κάτι άλλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τι εννοείς;
Αφού είπαμε οτι τα μπετά έχουν πέσει....
Στα τούβλα είμαστε....
μετά τα τούβλα είναι υδραυλικός και ηλεκτρολόγος. Μετά από αυτούς είναι ο σοβατζής. Ο σοβάς έχει δύο "χέρια": το πρώτο, το "χοντρό", το γκρι (μπετό είναι) και το δεύτερο, το "λεπτό", το άσπρο τσιμέντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
μετά τα τούβλα είναι υδραυλικός και ηλεκτρολόγος. Μετά από αυτούς είναι ο σοβατζής. Ο σοβάς έχει δύο "χέρια": το πρώτο, το "χοντρό", το γκρι (μπετό είναι) και το δεύτερο, το "λεπτό", το άσπρο τσιμέντο.
Οκ, οκ, μπορείς να μου δώσεις μια δική σου εκτίμηση, του κόστους κατά προσέγγιση φυσικά και κατά κλάδο εργασιών;
Δηλ:
-Τούβλα χ
-Ηλεκτρολόγος ψ
- Υδραυλικός υ
κλπ, κλπ, κλπ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Μια χαρά σε βρίσκω ;)
Φούξια με κιτρινάκι επίσης παίζει
Φούξια με απαλό λαχανί
Καθώς επίσης και φούξια με ... λευκό :P

Πως θα σου φαινόταν ο ένας τοίχος εκεί που είναι το κεφαλάρι σου να είναι όλος φούξια και οι υπόλοιποι λευκοί μεν... με μοτίβα δε!
Μεγάλοι κύκλοι ... ή κάθετες γραμμές από πάνω ως κάτω... όχι συμμετρικά φυσικά... απλά για να είναι κάτι άλλο ;)

Και εγώ το φούξια στο κεφαλάρι σκεφτηκα να το βάλω...:)
Αρχικά είχα σκεφτεί όπως είπα το μωβ με το φιστικί, όμως ο κύριος που θα μας βάψει είπε ότι καλύτερα τα χρώματα να έχουν σχέση μεταξύ τους, π.χ. το κίτρινο με το πράσινο είναι κοντινα... Δεν το πολυκατάλαβα γιατί έχω δει σε περιοδικά π.χ. το λαχανί με το ροζ... τεσπα... τα μοτίβα δεν ξέρω... μάλλον θέλω πιο απλά...
Λευκό λες ε;;;:hmm:θα το σκεφτώ, προλαβαίνω μέχρι το Σάββατο. :P Ευχαριστώ πάντως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top