Αναζήτηση κεραίας ασύρματου ίντερνετ!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να λοιπόν το τρομερό ντουλάπι:

What.jpg

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Σαν γρίφος από adventure μοιάζει! :hehe:
What2.jpg
(Έχω και ένα χαρτί με κάτι αριθμούς και δωμάτια, που μάλλον κολλάνε σ' αυτό το μαραφέτι εδώ)

Αυτή είναι λίγο κουνημένη, αλλά νομίζω διαβάζεται:
What3.jpg

Έχει τόσα πολλά καλώδια εκεί μέσα που φοβάμαι να πειράξω οτιδήποτε... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα σπιτι εχεις ή εργοστασιο?:worry::P

τι ειναι αυτος ο πινακας?οι γραμμες τηλεφωνου?

εγω στο σπιτι μονο πινακας με τις ασφαλειες ρευματος εχω.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
καλα σπιτι εχεις ή εργοστασιο?:worry::P

τι ειναι αυτος ο πινακας?οι γραμμες τηλεφωνου?

εγω στο σπιτι μονο πινακας με τις ασφαλειες ρευματος εχω.:worry:
:lol:
Άδικο έχεις; :redface:

Δεν ξέρω Άγγελέ μου! Έτσι τα βρήκα κι όσο δουλεύουν δεν τα πειράζω. :P
Αυτές είναι οι γραμμές τηλεφώνου. Ο πίνακας είναι πιο απλός. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτές είναι οι γραμμές τηλεφώνου. Ο πίνακας είναι πιο απλός.
Παναγια μου..:confused:
Μηπως ηταν κανα μυστικο εργαστηριο το σπιτι σου πριν?
ψαξτο:P


μηπως ειναι καλυτερα να δεις πρωτα τις πριζες τηλεφωνου? πριν πειραξεις τιποτα αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εκτός από πρίζες τηλεφώνου, το σπίτι έχει και πρίζες δικτύου. Μια από αυτές βρίσκεται στην κουζίνα, απ' όπου συνδέομαι με καλώδιο κανονικά. Κάποιες άλλες όμως μέσα στο σπίτι απλά δεν λειτουργούν. Φαντάζομαι ότι δεν είναι συνδεδεμένες σ' εκείνο το adventure-like μαραφέτι και γι' αυτό δεν λειτουργούν. Αλλά τι να πειράξω από εκεί μέσα;... :P
Γι' αυτό ψάχνω να βρω άκρη με το ασύρματο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπόν, έχεις σπίτι με δομημένη καλωδίωση, λίγο άτσαλα βαλμένη, αλλά υπάρχει. Αυτός ο γρίφος λέγεται ρεγκλέτα. Είναι ένας τρόπος να συγκεντρώσεις όλα τα καλώδια του σπιτιού, δίκτυα και τηλέφωνα, σε ένα σημείο για εύκολη διαχείριση, και για να συνδέσεις καλώδιο εκει πάνω απαιτείται ειδικό εργαλείο, οπότε μη το σκαλίσεις σε πρώτη φάση. Τα νούμερα που έχεις αντιστοιχίζουν τις αναχωρήσεις των καλωδίων απο τη ρεγκλέτα με την κατάληξή τους στα διάφορα δωμάτια. Το πρόβλημα είναι ότι έχεις μπλεγμένα τα τηλεφωνικά με τα δικτυακά. Κάθε ζευγάρι στη ρεγκλέτα μπορεί να είναι μια τηλεφωνική πρίζα και 4 ζευγάρια μπορεί να είναι μια δικτυακή που πηγαίνει στην κουζίνα. Θα βοηθήσει να βγάλεις το χαρτί σου μια φωτο και να το ανεβάσεις.

Αν το δίκτυο που έχεις ήδη στην κουζίνα είναι σε αρκετά κεντρικό σημείο για να καλύψεις όλο το σπίτι, είσαι οκ. Θα βάλεις εκεί ένα access point (στην πρίζα που κουμπώνει τώρα το pc δηλαδή) και θα πιάνεις παντού από εκεί. Νομίζεις οτι αν ήταν ο router στην κουζίνα θα κάλυπτε όλο το σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα το βγάλω μια φώτο το χαρτί αλλά ας το αφήσουμε για την ώρα μέρες που είναι. Από του χρόνου το ξαναβλέπουμε.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα έχω internet αν βάλω access point στην κουζίνα. :hmm: Δεν βέβαιη ότι είναι σε αρκετά κεντρικό σημείο, αλλά είναι σίγουρα κεντρικότερο από την ντουλάπα! :hmm:

Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα; Με το access point στην κουζίνα, δεν θα συνεχίσει να "εκπέμπει" και η κεραία του ρούτερ από το υπνοδωμάτιο;
Το access point αντικαθιστά το router;

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα gademi μου! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είτε αγοράσεις accesspoint είτε repeater είτε και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, θα έχεις Internet ειδικότερα αν κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα accesspoint, το μόνο αρνητικό (τουλάχιστον με την τοπολογία που μπορώ να φανταστώ) θα έχει δυο δίκτυα στο σπίτι που αυτό σημαίνει ότι αν μετακινείς το λαπτοπ συχνά θα πρέπει να αλλάζεις και δίκτυο. Ωστόσο ένα accesspoint, θαρρώ ότι έχει πολύ μεγαλύτερη χρησιμότητα από ένα repeater. Απλά θα σου σπάσουν λίγο τα νεύρα όσο αφορά τις ρυθμίσεις, στην ουσία θα πρέπει να φτιάξεις δυο υποδίκτυα ή εκτός το AP θα υποστηρίζει remote DHCP server.

Η σχέση μου με τα δίκτυα υπολογιστών είναι πειραματική, ότι μαλακίες ακούω στην σχολή και δεξιά αριστερά αλλά και διάφορα πειράματα. Παρακαλώ οι IT guru να με διορθώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εκτός από πρίζες τηλεφώνου, το σπίτι έχει και πρίζες δικτύου.
ενδιαφερον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα; Με το access point στην κουζίνα, δεν θα συνεχίσει να "εκπέμπει" και η κεραία του ρούτερ από το υπνοδωμάτιο;
Το access point αντικαθιστά το router;
Έχεις 3 επιλογές:
1) Κλείνεις το wireless του router τελείως, στήνεις το access point και πιάνεις απο εκεί.
2) Στήνεις το access point με άλλο SSID (SSID=όνομα wireless δικτύου) και διαλέγεις πού θα πιάνεις διαλέγοντας το αντίστοιχο όνομα. Το κακό με αυτό είναι οτι υπάρχει περίπτωση να "συναγωνίζονται" τα δύο wireless και να πέσει η ταχύτητά σου (πρέπει να δούμε τι κανάλια έχεις ελεύθερα στην περιοχή). Μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς.
3)Στήνεις το access point με ίδιο SSID, θεωρητικά το pc διαλέγει την πηγή που πιάνει καλύτερα. Εδώ εκτός από το συναγωνισμό έχεις να ανησυχείς μήπως ενώ πιάνεις από το ένα αποφασίσει το pc να πιάσει απο το άλλο και σε κάνει disconnect και reconnect (με ακριβό εξοπλισμό γίνεται αρκετά γρήγορα για να μην έχει πρόβλημα, με οικιακό don't count on it).
Νομίζω μία απο τις 2 πρώτες.
Isi μη το δείς για να μη τρομάξεις :P

στην ουσία θα πρέπει να φτιάξεις δυο υποδίκτυα ή εκτός το AP θα υποστηρίζει remote DHCP server.
Δε χρειάζεται άλλο subnet (έχεις στο μυαλό σου wireless router με ethernet wan ίσως που παίζει έτσι που λες) , απλά θα φάει ενα IP το ίδιο το access point.
98% Κάνει DHCP realy το access point, αν δεν κάνει θα ρθυμίσει το DHCP του router και το DHCP του access point να δίνουν από διαφορετικά ranges IPs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isi μη το δείς για να μη τρομάξεις :P
:lol:

Έτσι όπως τ' ακούω...μάλλον είναι πιο εύκολο να έχω internet μόνο στην κρεβατοκάμαρα, όπως το έχω τώρα. :lol:
Καλά, καλά, ας περάσουν οι γιορτές και μετά θ' ασχοληθώ πάλι! ;)

Χίλια ευχαριστώ για όλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν βαζεις λεω εγω καπου αλλου το modem router ?τραβα κανενα καλωδιο τηλεφωνου απο καμια πριζα..βαλε κλιψακια και καθαρισες..

εγω ετσι εχω κανει για να βαλω κοντα στο pc μου το ρουτερ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top