Η Ιζαμπέλ Αλιέντε μιλά για ιστορίες πάθους

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα ο λογος ειναι προφανης, διοτι γνωριζουμε ολοι πολυ καλα, οτι παρ'ολο που βασει νομου δεν μπορει ο εργοδοτης να αρνηθει ακομα και προσληψη εγκυου, στην πραγματικοτητα οχι απλα αυτο δεν κανει, αλλα δεν προχωρει καν σε προσληψη μιας φασμας ηλικιας γυναικων με το φοβο και μονο ενδεχομενης εγκυμοσυνης.
Και αυτο διοτι, εαν υπαρξει εγκυμοσυνη (τι παραλογο θεε μου), θα πρεπει να δοθει αδεια εγκυμοσυνης και λοχειας.
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο ίδιος εργοδότης, εάν είχε να επιλέξει μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας, όπου όμως για διάφορους λόγους (πχ επειδή έχει πιο "ακριβό" πτυχίο ή επειδή είναι 50 ετών κι έχει πίσω του τριετίες) ο άντρας θα του στοιχίζει πιο ακριβά από τη γυναίκα, θα επιλέξει και πάλι τον άντρα, επειδή έχει κάτι σωβινιστικό εναντίον των γυναικών; :hmm: Εδώ δεν βλέπω η διάκριση να οφείλεται σε κάποιο στερεότυπο, αλλά ξεκάθαρα σε θέμα κόστους, έτσι ωμά. Εφόσον μια γυναίκα, ένας πτυχιούχος, ένας παλιός εργαζόμενος ή ο θεός ο ίδιος του στοιχίζει περισσότερα για την ίδια απόδοση, δεν είναι προφανές ότι θα επιλέξει τον φθηνότερο;

Σ' αυτήν την περίπτωση μου θυμίζεις λίγο τους διάφορους ακροδεξιούς, που όταν ένας εργοδότης προτιμά έναν μετανάστη από έναν ντόπιο, εκείνοι τον κατηγορούν για ρατσισμό εναντίον των Ελλήνων. Υπάρχει άραγε ανθρώπινο δικαίωμα, ανδρός ή γυναικός, που να μην καταπατάται σήμερα από την εργοδοσία; Περίμενες να σε λυπηθούν επειδή είσαι γυναίκα ομορφούλα;:worry: Εδώ προκύπτει τελικά ότι η νομοθεσία που ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ τις έγκυες γυναίκες, αποτέλεσμα των αγώνων υπέρ της ισότητας, τελικά έχει γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον των γυναικών, τι ψάχνεις τώρα; Στο τέλος θα υπογράφουμε χαρτί παραίτησης από τα συνταγματικά κατοχυρωμένα μας δικαιώματα, μόνο και μόνο για να βρούμε μια δουλειά της πείνας που να πάρει η οργή!!:mad:

Εκτος αυτων, θα εικασει επισης ο εργοδοτης οτι λογω οικογενειακων υποχρεσεων δε θα αποδιδει η γυναικα στο μεγιστο δυνατον οσον αφορα στην εργασια της. Και αυτο βεβαια οφειλεται στο οτι ακομα κρατουν καλα στην κοινωνια μας προκαταληψεις οσον αφορα στο ρολο που εχει η γυναικα μεσα στην οικογενεια, αφου κατα πολλους εκεινη θα πρεπει να αναλαβει τις περισσοτερες οικογενειακες υποχρεωσεις.
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, εφόσον όμως ισχύει δεν θ' αμφισβητήσω ότι πρόκειται για θέμα στερεοτυπικής αντίληψης, εναντίον των γυναικών. Τι μπορεί όμως να κάνει κανείς για να "νουθετήσει" τ' αφεντικά, στην εποχή του στυγνού φιλελευθερισμού και της κουρελιασμένης εργατικής νομοθεσίας; Νομίζω ότι εδώ ερχόμαστε αντιμέτωποι με ένα ευρύτερο πρόβλημα της εποχής μας, τα εργασιακά δικαιώματα τα οποία έχουν πλέον κατ' ουσίαν καταργηθεί ένα προς ένα...

Η ισοτητα νομοθετημενη ειναι, αλλα ποιος εχει καιρο και χρηματα για χασιμο?
Μια φιλη μου 28 χρονων βρισκεται σε αδεια λοχειας και την εχουν ηδη ενημερωσει οτι με το που θα επιστρεψει και περασει το χρονικο διαστημα που οφειλει ο εργοδοτης βασει νομου να την εχει στην εργασια του, θα απολυθει.
Δούλευα κάποτε σ' ένα μεγάλο μικροβιολογικό εργαστήριο, όπου είχαμε μια κοπέλα των ιατρικών εργαστηρίων (σαν τη Βικ Βικ δηλαδή), στην οποία είχε συμβεί το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εκείνη όμως φρόντισε πριν λήξει ο χρόνος που την προστάτευε ο νόμος, να ξαναμείνει έγκυος, ενώ εγώ φρόντισα φεύγοντας ν' απολυθεί ο αρχιμάνατζερ που της είχε τάξει ότι θα την απολύσει με την πρώτη ευκαιρία. Σήμερα, έξι χρόνια αργότερα, εξακολουθεί να εργάζεται εκεί, ενώ όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι που εργαζόμασταν μαζί της, έχουμε φύγει. Πες το στην φίλη σου, μπορεί να της δώσεις ιδέα...:devil:

Τα παλια μοντελα καλως κανουν, οπως παρατηρεις, και καταρρεουν. Αλλα το οτι καποιοι φθανουν σε σημειο να κατηγορησουν την ισοτητα, αφου βεβαιως κρινουν λαθος, οφειλεται για αλλη μια φορα στην ελλειπη παιδεια.
Αυτό περί έλλειψης παιδείας, είναι τόσο κοινότοπο και γενικόλογο, που τελικά δεν απαντά σε τίποτε. Καμμία παιδεία δεν μπορεί να διδάξει ένα μοντέλο που ακόμη δεν υπάρχει. Επιμένω ότι η αντίδραση που παρατηρείται εναντίον της ισότητας, σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στις φοβικές αντιδράσεις που προκαλεί η έλλειψη ενός συγκεκριμένου μοντέλου διαβίωσης που να την περιλαμβάνει.

Δυστυχώς όμως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, όσο θέλω να τα λέω εγώ και οφείλω ν' αυτοαναιρεθώ...:redface: Γράφοντας το προ-προηγούμενο ποστ μου, δεν είχα λάβει καθόλου στα υπόψιν την οικογενειακή και άλλη βία εναντίον των γυναικών η οποία αποτελεί μια σύγχρονη μάστιγα, ακόμη και μεταξύ ανθρώπων ανώτατης παιδείας ή κοινωνικής τάξης (θυμόσαστε τον Κωνσταντόπουλο;; ). Χρειάστηκε να δω εχθές ένα σποτ στην τηλεόραση σχετικό μ' αυτό για να συνειδητοποιήσω ότι κρίνω με βάση όσα βλέπω στο δικό μου μικρόκοσμο, τα οποία σε τούτη την περίπτωση δεν είναι και τόσο ενδεικτικά όσο θα έπρεπε...:( Τελικά χρειαζόμαστε πολλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο ίδιος εργοδότης, εάν είχε να επιλέξει μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας, όπου όμως για διάφορους λόγους (πχ επειδή έχει πιο "ακριβό" πτυχίο ή επειδή είναι 50 ετών κι έχει πίσω του τριετίες) ο άντρας θα του στοιχίζει πιο ακριβά από τη γυναίκα, θα επιλέξει και πάλι τον άντρα, επειδή έχει κάτι σωβινιστικό εναντίον των γυναικών; :hmm: Εδώ δεν βλέπω η διάκριση να οφείλεται σε κάποιο στερεότυπο, αλλά ξεκάθαρα σε θέμα κόστους, έτσι ωμά. Εφόσον μια γυναίκα, ένας πτυχιούχος, ένας παλιός εργαζόμενος ή ο θεός ο ίδιος του στοιχίζει περισσότερα για την ίδια απόδοση, δεν είναι προφανές ότι θα επιλέξει τον φθηνότερο;

Όχι, το point είναι ότι σε δύο 30χρονους εργαζόμενους διαφορετικού φύλου ο εργοδότητης υπάρχεί μεγάλη περίπτωση να επιλέξει τον άντρα για να αποφύγει διάφορες δυσάρεστες συνέπειες για τον ίδιο (εγκυμοσύνη) και για να του έρθει φθηνότερα.

Επίσης σε εργασίες που απαιτούν εργατικό δυναμικό το οποίο θα συναναστρέφεται με (ή και με) ανδρικό πληθυσμό η γυναίκα είναι η πρώτη λύση. Από εμπειρία βλέπω συνήθως γυναίκες να δουλεύουν περισσότερο σε εργασίες περιορισμένης ευθύνης (σερβιτόρες/γραμματείς) και λιγότερο σε εργασίες που ζητούν περισσότερα προσόντα. Ε, αυτό κάτι λέει. :P

Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, εφόσον όμως ισχύει δεν θ' αμφισβητήσω ότι πρόκειται για θέμα στερεοτυπικής αντίληψης, εναντίον των γυναικών. Τι μπορεί όμως να κάνει κανείς για να "νουθετήσει" τ' αφεντικά, στην εποχή του στυγνού φιλελευθερισμού και της κουρελιασμένης εργατικής νομοθεσίας; Νομίζω ότι εδώ ερχόμαστε αντιμέτωποι με ένα ευρύτερο πρόβλημα της εποχής μας, τα εργασιακά δικαιώματα τα οποία έχουν πλέον κατ' ουσίαν καταργηθεί ένα προς ένα..

Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ, αλλά υπάρχει έμφυλη ανισότητα δυστυχώς στα θέματα εργασίας. Αν και όπως έχουν γίνει τα πράγματα στο ίδιο καζάνι βράζουμε άντρες γυναίκες και τραβεστί. :P


Δούλευα κάποτε σ' ένα μεγάλο μικροβιολογικό εργαστήριο, όπου είχαμε μια κοπέλα των ιατρικών εργαστηρίων (σαν τη Βικ Βικ δηλαδή), στην οποία είχε συμβεί το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εκείνη όμως φρόντισε πριν λήξει ο χρόνος που την προστάτευε ο νόμος, να ξαναμείνει έγκυος, ενώ εγώ φρόντισα φεύγοντας ν' απολυθεί ο αρχιμάνατζερ που της είχε τάξει ότι θα την απολύσει με την πρώτη ευκαιρία. Σήμερα, έξι χρόνια αργότερα, εξακολουθεί να εργάζεται εκεί, ενώ όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι που εργαζόμασταν μαζί της, έχουμε φύγει. Πες το στην φίλη σου, μπορεί να της δώσεις ιδέα...:devil:

Η ιδέα είναι να βγάλει από τη μέση τον μάνατζερ; Αυτό μπορεί να γίνει με πολλά μέσα, νόμιμα και παράνομα για ανέπτυξε μας την ιδέα. Τσεκούρι ή κώνειο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ε εντάξει, το ότι συνέβη να φύγει ο μάνατζερ, ήταν μια ευτυχής συγκυρία η οποία δεν νομίζω να είναι και τόσο επαναλήψιμη. Η δεύτερη εγκυμοσύνη όμως...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια από τις γυναίκες για τις οποίες μίλησε η Αλιέντε στην ομιλία της, η τιμημένη με Νόμπελ Ειρήνης, Wangari Maathai απεβίωσε σε ηλικία 71 ετών αφού έχασε τη μάχη με τον καρκίνο. Η Μαατάι άφησε την τελευταία της πνοή στο Ναϊρόμπι, όπου υποβαλλόταν σε θεραπεία.

Ήταν η πρώτη γυναίκα από την Αφρική που βραβεύτηκε -το 2004- με το Νόμπελ Ειρήνης από τη θέσπισή του πριν από εκατό χρόνια.


Το 1977 δημιούργησε το «Κίνημα της Πράσινης Ζώνης», το μεγαλύτερο πρόγραμμα δενδροφύτευσης στην Αφρική με στόχο την προώθηση της βιοποικιλότητας, δημιουργώντας θέσεις εργασίας για τις γυναίκες και αναβαθμίζοντας την εικόνα τους στην κοινωνία. Η Μαατάι αγωνίστηκε για την οικολογικά βιώσιμη κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη όχι μόνο της Κένυας και της Αφρικής. Επιπλέον, πάλεψε για τη δημοκρατία, τα ανθρώπινα αλλά και τα δικαιώματα των γυναικών.

Αντιστάθηκε θαρραλέα στο καταπιεστικό πρώην καθεστώς της Κένυας και η δράση της προσέλκυσε την παγκόσμια προσοχή στα προβλήματα της χώρας της.

Το 2002 εξελέγη βουλευτής και για ένα διάστημα υπηρέτησε ως υπουργός της κενυατικής κυβέρνησης.

(tvxs)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top