Τα ψυχεδελικά ναρκωτικά «μπορεί να αλλάζουν μόνιμα την προσωπικότητα»

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική, που νομίζω σηκώνει πολύ συζήτηση. Και να μην παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ οποιαδήποτε παρότρυνση, το παραθέτω απλά ως μια τροφή σκέψης.
Αρχική Δημοσίευση από in.gr:
Ακόμα και μία μόνο δόση ψυλοκυβίνης, του ψυχεδελικού ναρκωτικού που υπάρχει στα λεγόμενα «μαγικά μανιτάρια», μπορεί να προκαλεί θετικές αλλαγές στην προσωπικότητα που διαρκούν τουλάχιστον έναν χρόνο, πιθανώς και μόνιμα.

Το συμπέρασμα προέρχεται από πείραμα του Πανεπιστημίου Τζον Χόπκινς, στο οποίο οι περισσότεροι από τους εθελοντές που πήραν ψιλοκυβίνη είδαν την προσωπικότητά τους να γίνεται πιο «ανοιχτή».

Είναι ένα περίεργο αποτέλεσμα, δεδομένου ότι η προσωπικότητα πιστεύεται ότι δεν αλλάζει σημαντικά μετά την ηλικία των 30 ετών.

Στην ψυχολογία, η «ανοιχτότητα» είναι μια από τις πέντε βασικές διαστάσεις της προσωπικότητας, μαζί με την εξωστρέφεια, το νευρωτισμό, τη συνεργατικότητα και την ευσυνειδησία.

Οι άνθρωποι που είναι πιο «ανοιχτοί» τείνουν να είναι δεκτικοί σε νέες εμπειρίες, έχουν ισχυρή φαντασία και εκτιμούν την τέχνη και τις έντονες συγκινήσεις. Κατά κάποιο τρόπο, η ανοιχτότητα μπορεί να θεωρηθεί αντίθετο του συντηρητισμού και της αποφυγής νέων εμπειριών.

Η ανοιχτότητα ήταν η μόνη παράμετρος τη προσωπικότητας που βρέθηκε να αλλάζει με την ψυχεδελική ψιλοκυβίνη, η οποία προκαλεί μεταβολή της συνειδησιακής κατάστασης και ισχυρές παραισθήσεις, οι οποίες μπορούν να παίρνουν «μυστικιστικές» ή θρησκευτικές διαστάσεις.

Μάλιστα οι εθελοντές που ανέφεραν ότι έζησαν τέτοιες «μυστικιστικές» εμπειρίες υπό την επήρεια του ναρκωτικού ήταν πιθανότερο να εμφανίσουν στη συνέχεια αύξηση της ανοιχτότητας. Οι ερευνητές εικάζουν μάλιστα ότι άλλα ψυχεδελικά ναρκωτικά που προκαλούν τέτοιες εμπειρίες μπορεί να έχουν ίδια δράση με την ψιλοκυβίνη.

Η μελέτη δημοσιεύεται στο Journal of Psychopharmacology.

Οι 51 εθελοντές του πειράματος συμμετείχαν σε τρεις έως πέντε συνεδρίες ανά διαστήματα των τριών εβδομάδων. Είχαν ενημερωθεί από τους ερευνητές ότι σε μία από αυτές τις συνεδρίες θα έπαιρναν μια «μέτρια ως υψηλή» δόση ψιλοκυβίνης.

Σε κάθε συνεδρία, οι εθελοντές κλήθηκαν να ξαπλώσουν σε έναν καναπέ, να φορέσουν μια μάσκα για να μπλοκάρουν τα οπτικά ερεθίσματα και να συγκεντρωθούν στην εσωτερική τους εμπειρία.

Η προσωπικότητά τους αξιολογήθηκε πριν και μετά τη λήψη του ναρκωτικού με στάνταρτ ψυχολογικά τεστ που ποσοτικοποιούν τις πέντε παραμέτρους της προσωπικότητας.

Ακόμα και 14 μήνες μετά την τελευταία συνεδρία, το 60% των εθελοντών συνέχιζε να παρουσιάζει αυξημένη ανοιχτότητα.

Ο Ρόλαντ Γκρίφιθς, καθηγητής Ψυχολογίας και επικεφαλής της μελέτης, επισήμανε πάντως ότι τα συμπεράσματα ίσως δεν μπορούν να επεκταθούν στο γενικό πληθυσμό, δεδομένου ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όλους: σχεδόν όλοι οι εθελοντές δήλωσαν ότι είναι «πνευματικά ενεργοί», δηλαδή θρήσκοι, και οι περισσότεροι από τους μισούς είχαν μεταπτυχιακά διπλώματα.

Παρόλα αυτά, ο Δρ Γκρίφιθς πιστεύει ότι η ψιλοκυβίνη μπορεί να έχει θεραπευτική αξία. «Μπορεί να υπάρχουν εφαρμογές που δεν μπορούμε να φανταστούμε αυτή τη στιγμή» λέει ο καθηγητής.

«Σίγουρα όμως αξίζει να μελετηθεί πιο συστηματικά».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική, ...

:hmm::hmm::hmm:: Σίγουρα! Ειδικά για εμάς τους Ελλαδίτες του 2012 και επέκεινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μόνο με σκωπτική διάθεση μπορώ να δω όσους κατά καιρούς πάνε να χρυσώσουν το χάπι ¨ναρκωτικά¨,
δεν θα μπω καν στο τρυπάκι να τα διαχωρίσω σε μαλακά , σκληρά, καλά, κακά, ψυχεδελικά κτλ...
Το ξέρω πως η νεοεπερχόμενη όψη πραγμάτων με βρίσκει ¨συντηρητική¨,
και συντηρητική ας παραμείνω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μόνο με σκωπτική διάθεση μπορώ να δω όσους κατά καιρούς πάνε να χρυσώσουν το χάπι ¨ναρκωτικά¨,
δεν θα μπω καν στο τρυπάκι να τα διαχωρίσω σε μαλακά , σκληρά, καλά, κακά, ψυχεδελικά κτλ...
Το ξέρω πως η νεοεπερχόμενη όψη πραγμάτων με βρίσκει ¨συντηρητική¨,
και συντηρητική ας παραμείνω... ;)
Σίγουρα είναι ανόητοι αυτοί οι διαχωρισμοί, αλλά θεωρώ εξίσου σημαντικό να είναι βάζουμε στην ίδια κατηγορία το τσιγάρο και ειδικότερα το αλκοολ. Οι επιπόλαιοι, θα έλεγα, αυτοί μη-διαχωρισμοί μας προστατεύουν από διάφορα τραγικά ενδεχόμενα όποτε θα τους έλεγα ότι έχουν την χρησιμότητα. Όμως ας μην ξεγελιόμαστε από νομοθεσίες και άλλα κυβερνητικά συμφέροντα, το τσιγάρο και το αλκοόλ μπαίνουν σε αυτή την κατηγορία είτε υπάρχουν διαχωρισμοί είτε όχι. Ενδεικτικά αναφέρω ότι χρειάζονται μόλις 6λεπτά να φτάσει το αλκοόλ στον εγκέφαλο με μακροχρόνιο αποτέλεσμα ο εγκέφαλος να αδυνατεί να αποκαταστήσει τις βλάβες που προκαλεί το αλκοόλ (πηγή)
Και στην τελική είναι ανόητο σε αυτά τα θέματα να εμπιστευόμαστε τις κυβερνήσεις για αυτά τα θέματα, όπως κάποτε ήταν νόμιμα και ευρέως γνωστά κάλλιστα μπορούν να ξανά γίνουν.

Όπως και να έχει το θέμα μας όμως είναι ο ψυχολογικός παράγοντας των ψυχεδελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτά να βλέπουνε, να παίρνουνε περισσότερα... :/

Ναι, ωραία, μερικές ουσίες σε χαλαρώνουν και σε απελευθερώνουν, αλλες σε τονώνουν και σου δίνουν ενέργεια. Ωραία και; Γιαυτό τις παιρνουν αρχικά κι έπειτα τους αρεσει αυτή η αίσθηση και ξαναπαίρνουν. Ναι μπορεί να αλλάζουν, δε με εντυπωσιάζει αυτό που λεει το αρθράκι. Οι περισσότεροι χρόνιοι χρήστες μοιάζουν μεταξύ τους. Γιατί εχουν βιώσει παρόμοιες συγκινισιακές περιπέτειες.
Μπροστά στα τόσα μειονέκτηματα που ολοι γνωριζουμε για τα ναρκωτικά, δε μου λέει τίποτα αυτό. Περιμένει καποιος να γίνει πιο θετικός τύπος αυτά; Θεωρώ μεγάλο ψυχικό βάρος να ξέρεις πως ''κάτι'' σε αλλαξε παρα εσύ ο ίδιος με την αγάπη και το σεβασμό προς τον εαυτό σου. Γιατί όταν αγαπάς τον εαυτό σου, δεν καταφεύγεις σε εύκολες κι ευκαιριακές λύσεις όπως επειδή έχεις πονοκεφάλους λογω στρες και θες επιτέλους να ισιώσεις, μπουκώνεσαι καθε μερα με ντεπον, ή αμα εχεις άλλους πόνους μπουκώνεσαι με... ''μανιτάρια''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ σου λέω και νερό με ζάχαρη να τους έδιναν, θα την παρατηρούσαν αυτή την "αλλαγή" γιατί αυτό περίμεναν οι συμμετέχοντες από όσα έχουν ακούσει για τα ψυχεδελικά. Οπως δίνουν σε κάτι πιτσιρίκια μπύρα χωρίς αλκοόλ και μετά ταβλιάζονται όλα και το παίζουν μεθυσμένα γιατί έτσι νομίζουν ότι είναι. Η μάλλον όχι, νιώθουν μεθυσμένα γιατί αυτό περίμενουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτά να βλέπουνε, να παίρνουνε περισσότερα... :/
Ναι, ωραία, μερικές ουσίες σε χαλαρώνουν και σε απελευθερώνουν, αλλες σε τονώνουν και σου δίνουν ενέργεια. Ωραία και;
Κάνεις πλαστική/πας κομμωτήριο/αγοράζεις καλλυντικά, νιώθεις πιο ωραία/ωραίος, έχεις περισσότερες κατακτήσεις και τραβάς τα βλέμματα στο μπαρ όποτε έχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ωραία και;

Παραδέχομαι ότι ίσως αυτό να λείπει από την εποχή μας, αυτό το καταραμένο "και;" και δεν περιορίζεται στα ναρκωτικά ή και στην ομορφιά. Υπάρχουν τόσες άλλες δραστηριότητες που δεν απαντιέται το "και". Είναι ένα σημείο των καιρών μας εικάζω, αλλά δεν χάνουμε το δάσος, όταν στο ερώτημα γιατί "έχουμε χάσει το "και"" επικεντρωνόμαστε στα ψυχεδελικά;

Γιαυτό τις παιρνουν αρχικά κι έπειτα τους αρεσει αυτή η αίσθηση και ξαναπαίρνουν.
Κανένας δεν αρνήθηκε τον ψυχολογικό εθισμό.
Οι περισσότεροι χρόνιοι χρήστες μοιάζουν μεταξύ τους. Γιατί εχουν βιώσει παρόμοιες συγκινισιακές περιπέτειες.
Καταρχάς στην ομοιότητα που αναφέρεσαι, προφανώς εννοείς τα "πρεζάκια" κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία ιδιαίτερη ομοιότητα ειδικότερα αν περιοριστούμε στα ψυχεδελικά ή εκτός αναφέρεσαι σε ομοιότητα του τύπου όπως τα κοινά που έχουν οι αναγνώστριες του cosmopolitan :P

Μπροστά στα τόσα μειονέκτηματα που ολοι γνωριζουμε για τα ναρκωτικά, δε μου λέει τίποτα αυτό. Περιμένει καποιος να γίνει πιο θετικός τύπος αυτά;
Καταρχάς για τα ψυχεδελικά γνωρίζουμε ελάχιστα. Ωστόσο μην μπερδεύουμε την Ηρωίνη κτλ με τα ψυχεδελικά.
Θεωρώ μεγάλο ψυχικό βάρος να ξέρεις πως ''κάτι'' σε αλλαξε παρα εσύ ο ίδιος με την αγάπη και το σεβασμό προς τον εαυτό σου. Γιατί όταν αγαπάς τον εαυτό σου, δεν καταφεύγεις σε εύκολες κι ευκαιριακές λύσεις όπως επειδή έχεις πονοκεφάλους λογω στρες και θες επιτέλους να ισιώσεις, μπουκώνεσαι καθε μερα με ντεπον, ή αμα εχεις άλλους πόνους μπουκώνεσαι με... ''μανιτάρια''
True!
(διαφωνούμε στο περιτύλιγμα, συμφωνούμε στην ουσία :P)

Εγώ σου λέω και νερό με ζάχαρη να τους έδιναν, θα την παρατηρούσαν αυτή την "αλλαγή" γιατί αυτό περίμεναν οι συμμετέχοντες από όσα έχουν ακούσει για τα ψυχεδελικά. Οπως δίνουν σε κάτι πιτσιρίκια μπύρα χωρίς αλκοόλ και μετά ταβλιάζονται όλα και το παίζουν μεθυσμένα γιατί έτσι νομίζουν ότι είναι. Η μάλλον όχι, νιώθουν μεθυσμένα γιατί αυτό περίμενουν.
Καλά okey μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Καταρχάς ακυρώνουμε έτσι όλες τις έρευνες γιατί όταν δοκιμάζουν ένα οποιοδήποτε φάρμακο στον άνθρωπο, ο άνθρωπος προσμένει μια αλλαγή -εξάλλου η έρευνα δεν διάρκεσε μερικές ώρες αλλά κάμποσους μήνες.

Και εκτός από αυτό, η επιρροή των ψυχεδελικών δεν μοιάζει σε καμία περίπτωση με αυτής της μπύρας. Αν δοκιμάσεις μανιτάρια, lsd, salvia ή έστω και χόρτο θα είσαι 100% σίγουρος ότι "κάτι έχεις" και σε καμία περίπτωση δεν θα αναρωτιέσαι αν είναι στην ιδέα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά okey μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Καταρχάς ακυρώνουμε έτσι όλες τις έρευνες γιατί όταν δοκιμάζουν ένα οποιοδήποτε φάρμακο στον άνθρωπο, ο άνθρωπος προσμένει μια αλλαγή -εξάλλου η έρευνα δεν διάρκεσε μερικές ώρες αλλά κάμποσους μήνες.

Και εκτός από αυτό, η επιρροή των ψυχεδελικών δεν μοιάζει σε καμία περίπτωση με αυτής της μπύρας. Αν δοκιμάσεις μανιτάρια, lsd, salvia ή έστω και χόρτο θα είσαι 100% σίγουρος ότι "κάτι έχεις" και σε καμία περίπτωση δεν θα αναρωτιέσαι αν είναι στην ιδέα σου.

Μα δεν μας αφορά τι ένιωσαν σωματικά, αυτά τα συμπτώματα δεν είναι αμφισβητούμενα. Αυτό που κοιτάμε είμαι η υποτιθέμενη αλλαγή στην συμπεριφορά και όταν μάλιστα πρόκειται για μια στερεοτυπική αλλαγή που χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες για να περιγράψει τα συμπτώματα αυτών των ουσιών...ε, δεν το πολυπιστεύω.
Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε δεν ξέρω (το χόρτο που ξέρω δεν έχει σίγουρα καμία σχέση) αλλά βλέπω πολλές παράλογες ψυχολογικές "έρευνες" με εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα (που μάλιστα δημοσιεύονται επίσημα και τα αποτελέσματά τους θεωρούνται δεδομένα) και μέχρι στιγμής, αυτή την κατατάσσω εκεί.
Ισως αμα με έβαζαν στο δείγμα να άλλαζα γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάνεις πλαστική/πας κομμωτήριο/αγοράζεις καλλυντικά, νιώθεις πιο ωραία/ωραίος, έχεις περισσότερες κατακτήσεις και τραβάς τα βλέμματα στο μπαρ όποτε έχεις περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ωραία και;

μπύρας.

Παααλι ανακατεύεις άλλα πράματα με τα ναρκωτικά μωρε;; Την εχουμε ξαναζησει αυτη τη στιγμή!! Τι σχέση έχει η μπύρα και το κομμωτήριο με τα ναρκωτικά;; Μωρε, δεν είμαι επιστήμονας ούτε θα προσπαθήσω να χει την ιδια αποψη με μενα καποιος και να κανει ο,τι λεω, εκτός αν προκειται για μικρά παιδιά ή για τα παιδιά μου που εκεί θα κάνω τα πάντα για να αποτρέψω αυτές τις κακοτοπιές. Δεν μπορω με τιποτα να συμμεριστώ πως ενα ναρκωτικό -διολου με νοιαζει τονομά του- κάνει καλό. ουτε ενα.
Είναι βλαβερά και οι χρήστες δεν το καταλαβαίνουν, δεν το βλέπουν.Δεν μπορω να λεω τα ιδια για τα ναρκωτικά, θα γινω και γραφική στο τελος, τόσα χρόνια εδώ τα ίδια λέω. Είμαι κατά, πες πως φοράω παρωπίδες (που δε φοράω), τα δικά μου επιχειρήματα και κατεβατά τα έχεις ήδη δει κατά καιρούς. Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά, μην γενικεύουμε, τα ναρκωτικά ξεκίνησαν ως φάρμακα και πολλά χρησιμοποιούνται ακόμα έτσι. Ανίατοι ασθενείς θα υπέφεραν πολύ περισσότερο αν δεν υπήρχαν. Και ποιος ξέρει, ίσως να βρεθούν ιατρικά οφέλη και για τα υπόλοιπα σιγά σιγά.
Ακόμα και η "αλλαγή στην συμπεριφορά" κάτι είναι, άμα μιλάμε για ψυχικά ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλά, μην γενικεύουμε, τα ναρκωτικά ξεκίνησαν ως φάρμακα και πολλά χρησιμοποιούνται ακόμα έτσι. Ανίατοι ασθενείς θα υπέφεραν πολύ περισσότερο αν δεν υπήρχαν. Και ποιος ξέρει, ίσως να βρεθούν ιατρικά οφέλη και για τα υπόλοιπα σιγά σιγά.
Ακόμα και η "αλλαγή στην συμπεριφορά" κάτι είναι, άμα μιλάμε για ψυχικά ασθενείς.

Εγω ομως δε μιλαω για αυτη τη χρηση τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα δεν μας αφορά τι ένιωσαν σωματικά, αυτά τα συμπτώματα δεν είναι αμφισβητούμενα. Αυτό που κοιτάμε είμαι η υποτιθέμενη αλλαγή στην συμπεριφορά και όταν μάλιστα πρόκειται για μια στερεοτυπική αλλαγή που χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες για να περιγράψει τα συμπτώματα αυτών των ουσιών...ε, δεν το πολυπιστεύω.
Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε δεν ξέρω (το χόρτο που ξέρω δεν έχει σίγουρα καμία σχέση) αλλά βλέπω πολλές παράλογες ψυχολογικές "έρευνες" με εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα (που μάλιστα δημοσιεύονται επίσημα και τα αποτελέσματά τους θεωρούνται δεδομένα) και μέχρι στιγμής, αυτή την κατατάσσω εκεί.
Ισως αμα με έβαζαν στο δείγμα να άλλαζα γνώμη.
Μην με τρελαίνεις, τα "συμπτώματα" π.χ. του lsd δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Πιστεύεις ότι οι επιδράσεις κάποιων ουσιών είναι placebo; :worry:

Παααλι ανακατεύεις άλλα πράματα με τα ναρκωτικά μωρε;; Την εχουμε ξαναζησει αυτη τη στιγμή!! Τι σχέση έχει η μπύρα και το κομμωτήριο με τα ναρκωτικά;; Μωρε, δεν είμαι επιστήμονας ούτε θα προσπαθήσω να χει την ιδια αποψη με μενα καποιος και να κανει ο,τι λεω, εκτός αν προκειται για μικρά παιδιά ή για τα παιδιά μου που εκεί θα κάνω τα πάντα για να αποτρέψω αυτές τις κακοτοπιές. Δεν μπορω με τιποτα να συμμεριστώ πως ενα ναρκωτικό -διολου με νοιαζει τονομά του- κάνει καλό. ουτε ενα.
Είναι βλαβερά και οι χρήστες δεν το καταλαβαίνουν, δεν το βλέπουν.Δεν μπορω να λεω τα ιδια για τα ναρκωτικά, θα γινω και γραφική στο τελος, τόσα χρόνια εδώ τα ίδια λέω. Είμαι κατά, πες πως φοράω παρωπίδες (που δε φοράω), τα δικά μου επιχειρήματα και κατεβατά τα έχεις ήδη δει κατά καιρούς. Αυτά...
Καλά κάνω και ανακατεύω πράγματα. Το ανήθικο της υπόθεσης είναι αυτό που κάνεις εσύ. Έχεις φτιάξει μια κατηγορία πραγμάτων, την έχεις ονομάσει ναρκωτικά και πετάς εκεί μέσα ότι σου κατέβει. Ούτε καν μπορείς να μου ορίσεις τι είναι ναρκωτικό. Είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Και δεν σταματάς εκεί, κλείνεις τα αυτιά σου σε αυτούς που φωνάζουν ότι υπάρχει μια τεράστια αδικία εκεί έξω γιατί κάποιοι κάνουν τόσο αυθαίρετες κατηγοριοποιήσεις. Με τον τρόπο που έχεις κατηγοριοποιήσεις τα πράγματα είσαι ναρκομανής και θα έπρεπε κάθε φορά που πίνεις αλκοόλ, καπνίζεις και πίνεις καφέ θα έπρεπε να σκάει μύτη ένας σιχαμένος μπάτσος, να σου τις βρέχει και να σε χώνει μέσα για εμπορία ναρκωτικών ουσιών. Και όλα αυτά γιατί στην έννοια κατηγορία συμπεριλαμβάνεις οτιδήποτε βλάπτει την υγεία και είναι εθιστικό και αλλάζει την συμπεριφορά.

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα εξορισμού, από wikipedia έχουμε:
Ο όρος ναρκωτικό πιστεύεται ότι προτάθηκε από τον Γαληνό για να περιγράψει δραστικές ουσίες που μουδιάζουν ή νεκρώνουν, προκαλώντας απώλεια αισθήσεων ή παράλυση. Ο όρος νάρκωση χρησιμοποιήθηκε αρχικά από τον Ιπποκράτη για τη διαδικασία ή την κατάσταση της έλλειψης αισθήσεων. Ο Γαληνός ανέφερε τη ρίζα μανδραγόρα, τους σπόρους του φυτού altercus και το χυμό παπαρούνας (όπιο) σαν βασικά παραδείγματα.

Στο νομικό πλαίσιο των ΗΠΑ, η λέξη ναρκωτικό αναφέρεται στο όπιο, τα παράγωγά του και τα ημισυνθετικά ή πλήρως συνθετικά υποκατάστατά τους

και μάλιστα συνεχίζει και λέει:
καθώς και στην κοκαΐνη και τα φύλλα κόκας, τα οποία αν και έχουν κατηγοριοποιηθεί ως ναρκωτικά σε σχετικό νόμο των ΗΠΑ (Controlled Substances Act), από χημικής άποψης δεν είναι ναρκωτικά. Πολλοί εκπρόσωποι του νόμου στις ΗΠΑ χρησιμοποιούν ανακριβώς τη λέξη "ναρκωτικό" (drug) για να αναφερθούν σε οποιοδήποτε παράνομο φάρμακο ή παράνομα αποκτημένο φάρμακο.
βλέπεις λοιπόν ότι ο όρος ναρκωτικά πλέον έχει νομοθετική διάσταση και κατά επέκταση πολιτική. Κάλλιστα λοιπόν, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος κάποια στιγμή και για το αλκοόλ όπως ήδη είχε συμβεί (περίπου) με την ποτοαπαγόρευση.

Και κλείνω, αφού βγήκαμε τόσο off-topic, και με κάτι από το ίδιο άρθρο της wikipedia
Πολλές χώρες στην Ευρώπη κινήθηκαν τις τελευταίες δεκαετίες στη νομιμοποίηση υπό όρους κάποιων ουσιών. Στην Ελβετία, η φιλελεύθερη κυβερνητική πολιτική περί ναρκωτικών, που περιλαμβάνει και διανομή ηρωίνης από το κράτος, συνάντησε τη στήριξη των ψηφοφόρων σε διπλό δημοψήφισμα που έγινε στις 28 Σεπτεμβρίου του 1997. Περίπου το 71% των ψηφοφόρων απέρριψαν την πρόταση «Nεολαία χωρίς ναρκωτικά», που θα περιόριζε τη χρήση ναρκωτικών στη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ψιλοκυβίνη και θεραπεία αθροιστικής κεφαλαλγίας(μια εξαιρετικά επώδυνη μορφή ημικρανίας):



από σειρά του National Geographic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μην με τρελαίνεις, τα "συμπτώματα" π.χ. του lsd δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Πιστεύεις ότι οι επιδράσεις κάποιων ουσιών είναι placebo; :worry:

Bρε, αμα το ξαναδιαβάσεις λέω ότι τα σωματικά συμπτώματα εννοείται πως είναι εκεί (όσο διαρκεί η επίδραση της ουσίας), αλλά δεν πιστεύω ότι μόνιμες (ή ημι-μόνιμες με μεγάλη διάρκεια) αλλαγές στην συμπεριφορά μπορούν να συνδεθούν αποκλειστικά με την χρήση κάποιας ουσίας.
Σαν να βάλουμε ένα δείγμα να φάει πολλές μπανάνες και μετά να βρούμε μια κοινή αλλαγή συμπεριφοράς που έτυχε να έχει η πλειοψηφία, άρα να φτάσουμε στο συμπέρασμα ότι οι μπανάνες την προκάλεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Δεν μπορω με τιποτα να συμμεριστώ πως ενα ναρκωτικό -διολου με νοιαζει τονομά του- κάνει καλό. ουτε ενα.

Τα οπιοειδη ειναι παυσιπονα που αλαξαν την ροη της ιατρικης, απο την χρηση τους στην αναισθησια μεχρι την ταχυτερη αναρωση λογο μετριασμου του μετατραυματικου πονου.

Και ποιος ξέρει, ίσως να βρεθούν ιατρικά οφέλη και για τα υπόλοιπα σιγά σιγά.

Το MDMA (κοινως extasy) εχει χρησημοποιησει απο ψυχιατρους φαρμακολογικα για την ψυχοθεραπεια και επισις βρισκεται σε πολλα υποσχομενες κλινικες μελετες για την θεραπεια του μετατραυματικου στρες μιας παθησης που μαστιζει σωστικα συνεργεια, τραυματιοφορεις, πυροσβεστες κτλ κτλ.

Το LSD και τα αναλογα ψυχεδελικα (μεσκαλινη, ψιλοκυβινη κτλ) εχουν πολλακις χρησημοποιηθει και σε κλινικες και σε φολκλορικες συνθηκες για την διευρυνση του πνευματικου κοσμου και την αποβολη νευρωσεων και εμονων.

Η τετραυδροκαναβινολη (η καναβης) χρησημοποιηται με εκπληκτικα αποτελεσματα για τον ελεγχο των στομαχικων διαταραχων του ανθρωπων που δεχονται χημειοθεραπειες, για τον ελεγχο του μακροχρονιου πονου λογο αρθρητικων και για την μετριαση των συμπτωματων νευροεκφυλιστικων παθησεων οπως η σκληρηνση κατα πλακας.

Η κοκαινη χρησημοποιηται ακομα σαν τοπικο αναισθητικο με εξαιρετικες ιδιοτητες γιατι κανει ταυτοχρονα αγγειοσυστολη και αναλγησια (κατι που γενικα μιμουντε με δυο διαφορετικα φαρμακα συνηθως ξυλοκαινη και αδρεναλινη).

Το αλκοολ και η νικοτινη απο την αλλη δεν εχουν ουτε ΜΙΑ φαρμακευτικη χρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λάθος, το αλκοόλ καθαρίζει πληγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ίσως λίγο άσχετο, αλλά το βρήκα ενδιαφέρον το άρθρο από τους New York Times:

How Psychedelic Drugs Can Help Patients Face Death
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το αλκοολ και η νικοτινη απο την αλλη δεν εχουν ουτε ΜΙΑ φαρμακευτικη χρηση.


Για το αλκοόλ δεν γνωρίζω αλλά για την νικοτίνη έχει ειπωθεί ότι μειώνει σημαντικά τα συμπτώματα της ελκώδους κολίτιδας. Αν και η στατιστική είναι συχνά "η επιστήμη του ψεύδους", ο καθηγητής παθολογίας μας είχε αναφέρει ότι αρκετοί ασθενείς (και δικοί του) , πρωην χρόνιοι καπνιστές, εμφάνισαν τα πρώτα συμπτώματα ελκώδους κολίτιδας όταν έκοψαν το κάπνισμα. Τα συμπτώματα μειώθηκαν δραστικά όταν ξεκινούσαν πάλι να καπνίζουν. Παραθέτω ενδιαφέρον άρθρο (κλικ):


Ulcerative colitis is a disease more commonly seen in non-smokers or former smokers. In cases of mild to moderate degree, addition of transdermal nicotine to conventional therapy (usually mesalazine) for 4–6 weeks results in clinical improvement and may also represent a therapeutic alternative when corticosteroids cannot be employed. On the whole, the therapeutic effect of nicotine is consistent with the concept that, except for a few negative reports, smoking has a favourable influence on the course of active ulcerative colitis [2, 4, 29]. Since smoking exerts a protective effect on the development of pouchitis [30], nicotine might find a place also in the treatment of this condition, but this still needs to be investigated.

Παραθέτει και τις έρευνες αναφορικά με την χορήγηση νικοτίνης στους ασθενείς με διάφορες οδούς όχι μόνο μέσω καπνίσματος τσιγάρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top