Ζεστά ή κρύα ροφήματα με ιδιαίτερες γευσεις!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λόγω του ξαφνικού κρύου αποφάσισα να δοκιμάσω ένα ρόφημα το οποίο αποδείχτηκε πολύ γευστικό κι έτσι είπα να ανοίξω θέμα να βάλουμε όλα τα ροφήματα που κατά καιρους έχουμε φτιάξει και μας άρεσαν. Φωτογραφία δεν έχω, γιατί οπτικά απλώς έμοιαζε με ρόφημα κακάο :P

Ρόφημα με ταχίνι, μέλι και κακάο
Θα χρειαστείτε μια κουταλιά του γλυκού κοφτή μέλι, μια κουταλιά του γλυκού κοφτη κακάο και μια κουταλιά του γλυκού ταχίνι. Τα βάζετε σε μια κούπα, προσθέτετε καυτό νερό και απολαμβάνετε!

:D

ΥΓ: Το μείγμα αυτό μπορείτε άνετα να το αλείψετε και σε μια φέτα ψωμί και να το φάτε σκέτο ή με μπανάνες επάνω. Ξετρελαίνει τα παιδιά γιατί μοιάζει με μερέντα και είναι πολύ υγιεινό και θρεπτικό αφού το ταχίνι είναι άριστη πηγή σιδήρου. Επίσης δεν έχει ιδιαίτερες θερμίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το παρακάτω το είχα φτιάξει πριν καμιά εβδομάδα που φιλοξενούσα σπίτι μου ένα πιτσιρίκι 9 χρονών με την μαμά του και ήθελα κάτι να του δώσω να πιει που ήταν λίγο αρρωστούλι. Δεν το ήπιε βέβαια τελικά γιατί τον πήρε ο ύπνος, αλλά η γεύση του ήταν πολύ καλή κι έτσι σας το παρουσιάζω.. :)

Δυναμωτικό ρόφημα με κάρδαμο και κανέλα (δόση για 3 κούπες και οι κουταλιές είναι όλες σούπας)
- 3 κούπες γάλα
- 7-8 σπόροι κάρδαμο
- 1 ξυλο κανέλας
- 1 κουταλιά μέλι
- 3 κουταλιές βρώμη (κουάκερ)
- 5-6 αμύγδαλα
- 5-6 τσιπς μπανάνας
- 5-6 καρύδια

Εκτέλεση:
Βάζετε τα καρυδια, τα αμύγδαλα και τα τσιπς μπανάνας στο μούλτι. Βράζετε μερικά λεπτά το γάλα με το κάρδαμο και την κανέλα. Μόλις πάρει μια βράση προσθέτετε το μέλι και ανακατεύετε μεχρι να λιώσει. Τέλος προσθέτετε το κούακερ και τα ξηροκάρπια και σερβίρετε. Πίνεται ζεστό, αλλά είναι ωραίο και κρύο - απλώς χρειάζεται κουταλάκι για να φας στο τέλος το κουάκερ με τα ξηροκάρπια που κάθεται κάτω. Είναι ιδανικό για ελαφρύ βραδινό και υποθέτω θα είναι νόστιμο και με γάλα αμυγδάλου (την επόμενη φορά θα το κάνω έτσι :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μιλκ σέικ με ό,τι θέλουμε:


  • 2 μπάλες παγωτό βανίλια (ή άλλη γεύση ξέρωγω και βασικά βάζετε όσο θέλετε με το μάτι)/ή ένα ποτήρι περίπου γάλα

  • 1 μπανάνα

  • 1 ροδάκινο/ή μήλο/ ή φράουλες/ή ό,τι άλλο θέλετε ή βάζετε αποκλειστικά ένα από αυτά, ή όλα μαζί, ό,τι θέλετε

  • μικρά παγάκια

Βάζετε σε ένα μπλέντερ ή ένα μούλτι πρώτα τα φρούτα για να χτυπηθούν και μετά προσθέτε τα υπόλοιπα. Τα χτυπάτε να γίνει ένα πηχτό πράγμα, το βάζετε σε ένα ποτήρι με παγάκια και απολαμβάνετε με καλαμάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α εγω παλια (που δεν μετρούσα θερμίδες :P), έφτιαχνα μιλκ σεικ χτυπώντας γάλα με παγωτό βανίλια και στο τέλος του έβαζα και λίγο κανέλα. Ήταν πολύ νιάμι, αν και το δικό σου νομίζω θα είναι καλύτερο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αποτοξινωτικό και δυναμωτικό ρόφημα που ξυπνάει το μεταβολισμό

Μια κούπα χλιαρό νερό
μισό λεμόνι στυμμένο (αν αντέχετε, βάλτε περισσότερο)
μια κοφτή κουταλιά μέλι
ένα ξυλάκι κανέλα
προαιρετικά, λίγο πιπέρι καγιέν

Ζεσταίνετε το νερό, στύβετε μέσα το λεμόνι, προσθέτετε το μέλι κι ανακατεύετε καλά. Στο τέλος, ρίχνετε και το ξυλάκι κανέλας κι αν σας αρέσει και λίγο πιπέρι καγιέν.
Πίνεται κάθε πρωί πριν από οτιδήποτε άλλο.
Το νερό προτιμάμε να είναι χλιαρό, ώστε να μην καταστραφούν οι βιταμίνες του μελιού.

Μια αποτελεσματική θεραπεία για την απώλεια βάρους είναι ο συνδυασμός κανέλας, μελιού και λεμονιού. Η κανέλα βοηθάει στην μείωση της χοληστερόλης, στη ρύθμιση του σακχάρου στο αίμα και στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου. Σύμφωνα με έρευνες η κανέλα μειώνει το πρήξιμο στο σώμα, βελτιώνει την ικανότητα της ινσουλίνης να μεταβολίζει το σάκχαρο στο αίμα, αναστέλλει την ανάπτυξη των καρκινικών κυττάρων και μειώνει την αρτηριακή πίεση. Οι ερευνητές αναφέρουν επίσης ότι η κανέλα μειώνει το σωματικό λίπος και βελτιώνει τα επίπεδα της άλιπης μάζας σώματος.

https://www.enter2life.gr/wp/958-rofima-me-kanela-meli-kai-lemoni-gia-apoleia-varous.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρόμοιο ρόφημα με αδυνατιστική και αποτοξινωτική δράση και αυξηση του μεταβολισμού έφτιαχνα κι εγώ πέρσι χρησιμοποιώντας 2 λίτρα πράσινο τσάι (σε σκόνη, οχι φακελάκια, μπόλικο) στο οποίο έβαζα τον χυμό ενός λεμονιού, ενός πορτοκαλιού και ενός λάιμ. Το διατηρούσα στο ψυγείο για τρεις μέρες και έπινα όποτε είχα όρεξη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μέσα στο ψυγείο για μέρες δεν χάνει τις ιδιότητες του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ρόφημα μέλι-λεμόνι, εγώ το έχω και για χωνευτικό. Ένα βράδυ που έφαγα λίγο παραπάνω (:worry:) ξύπνησα το πρωί με δυσφορία στο στομάχι. Μόλις ήπια το ζουμάκι μου, όλα μια χαρά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αποτοξινωτικό και δυναμωτικό ρόφημα που ξυπνάει το μεταβολισμό

Μια κούπα χλιαρό νερό
μισό λεμόνι στυμμένο (αν αντέχετε, βάλτε περισσότερο)
μια κοφτή κουταλιά μέλι
ένα ξυλάκι κανέλα
προαιρετικά, λίγο πιπέρι καγιέν

Ζεσταίνετε το νερό, στύβετε μέσα το λεμόνι, προσθέτετε το μέλι κι ανακατεύετε καλά. Στο τέλος, ρίχνετε και το ξυλάκι κανέλας κι αν σας αρέσει και λίγο πιπέρι καγιέν.
Πίνεται κάθε πρωί πριν από οτιδήποτε άλλο.
Το νερό προτιμάμε να είναι χλιαρό, ώστε να μην καταστραφούν οι βιταμίνες του μελιού.

Μια αποτελεσματική θεραπεία για την απώλεια βάρους είναι ο συνδυασμός κανέλας, μελιού και λεμονιού. Η κανέλα βοηθάει στην μείωση της χοληστερόλης, στη ρύθμιση του σακχάρου στο αίμα και στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου. Σύμφωνα με έρευνες η κανέλα μειώνει το πρήξιμο στο σώμα, βελτιώνει την ικανότητα της ινσουλίνης να μεταβολίζει το σάκχαρο στο αίμα, αναστέλλει την ανάπτυξη των καρκινικών κυττάρων και μειώνει την αρτηριακή πίεση. Οι ερευνητές αναφέρουν επίσης ότι η κανέλα μειώνει το σωματικό λίπος και βελτιώνει τα επίπεδα της άλιπης μάζας σώματος.

https://www.enter2life.gr/wp/958-rofima-me-kanela-meli-kai-lemoni-gia-apoleia-varous.html

Ένα παρόμοιο,μου είχε προτείνει/συστήσει η μητέρα μου,και εγώ την κοίταξα με μισό μάτι,σκεπτόμενος:"Άλλο ένα απο τα γιατροσόφια-ματζούνια της θα είναι".
Τώρα θα μου λέει:"Είδες που εγώ στα έλεγα,και εσύ δεν με άκουγες;;":redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χα χα χα!! Τι να σου πω. Εγώ το πίνω καθημερινά εδώ και 3 μήνες περίπου και έχω χάσει κοντά 14 κιλά (μαζί με δίαιτα). Επίσης μου έχει φύγει και η κυτταρίτιδα, αλλά δεν νομίζω να σ' ενδιαφέρει εσένα αυτό.:mad: :P Τυχεροί οι άνδρες σε αυτό το θέμα. :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μια αποτελεσματική θεραπεία για την απώλεια βάρους είναι ο συνδυασμός κανέλας, μελιού και λεμονιού. Η κανέλα βοηθάει στην μείωση της χοληστερόλης, στη ρύθμιση του σακχάρου στο αίμα και στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου. Σύμφωνα με έρευνες η κανέλα μειώνει το πρήξιμο στο σώμα, βελτιώνει την ικανότητα της ινσουλίνης να μεταβολίζει το σάκχαρο στο αίμα, αναστέλλει την ανάπτυξη των καρκινικών κυττάρων και μειώνει την αρτηριακή πίεση. Οι ερευνητές αναφέρουν επίσης ότι η κανέλα μειώνει το σωματικό λίπος και βελτιώνει τα επίπεδα της άλιπης μάζας σώματος

Το καγιεν γιατι το αφησες απεξω;:redface:
Και το καγιεν παιδια αυξανει το μεταβολισμο για ενα 4ωρο μετα τη καταναλωση του.Προτιμηστε ως μπαχαρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Χα χα χα!! Τι να σου πω. Εγώ το πίνω καθημερινά εδώ και 3 μήνες περίπου και έχω χάσει κοντά 14 κιλά (μαζί με δίαιτα). Επίσης μου έχει φύγει και η κυτταρίτιδα, αλλά δεν νομίζω να σ' ενδιαφέρει εσένα αυτό.:mad: :P Τυχεροί οι άνδρες σε αυτό το θέμα. :ropalo:
:eek:
Μπορώ να πίνω 2 λίτρα τέτοια την ημέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σκέτο δεν μου άρεσε πολύ (ήταν κάπως νερουλό), αλλά το δοκίμασα με πράσινο τσάι και έχει πιό δυνατή και ευχάριστη γεύση. Φαντάζομαι το αποτέλεσμα δεν χαλάει με το τσάι, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σκέτο δεν μου άρεσε πολύ (ήταν κάπως νερουλό), αλλά το δοκίμασα με πράσινο τσάι και έχει πιό δυνατή και ευχάριστη γεύση. Φαντάζομαι το αποτέλεσμα δεν χαλάει με το τσάι, ε?
Μπα, δε νομίζω να πειράζει αυτό. ;) Και το πράσινο τσάι είναι αντιοξειδωτικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δοκιμασα να κανω κατι παρωμιο που εκανε η Isiliel.
Εβαλα σε ενα μπρικι μια φραουλα , μισο λεμονι και φλουδα λεμονιου, μαραθο και ελαχιστο μαυρο τσαι , λιγοτερο απο μισο κουταλακι.
Μελι ή ζαχαρη δεν εβαλα.Αν εβαζα θα γινοταν ακομα πιο νοστιμο.
Σκεφτηκα λοιπον οτι αν κανουμε ωραιους γευστικους συνδιασμους μποορυμε να βαλουμε και φρουτα πχ πρασινο μηλο , μαυρο ή πρασινο τσαι, λεμονι , μελι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αχ τι τέλειο thread! Καταπληκτική ιδέα!
Γίνεται να βρείτε κάτι σε πιο δροσερό και όχι πολύ παχυντικό για τώρα το καλοκαίρι;
I'm looking forward!
Και αν βρω κάτι θα το προσθέσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς ρόφημα, αλλά whatever.:P
Χυμός από καρότα με κρουτόν και μπαχαρικά:
Υλικά:
8 μικρά καρότα
2 πράσινα μήλα καθαρισμένα
χυμός από 1 λεμόνι
1 πρέζα κανέλα
2 κ.σ. κρουτόν
2 κ.σ. μείγμα κανέλας και γαρίφαλου σε σκόνη

Εκτέλεση:
Καθαρίζετε και πλένετε τα καρότα και τα χτυπάτε στο μούλτι μαζί με 1 μήλο. Προσθέτετε το χυμό του λεμονιού και την κανέλα και συνεχίζετε το χτύπημα. Κόβετε το δεύτερο μήλο σε λεπτές φέτες. Σερβίρετε αμέσως το χυμό του καρότου σε ποτήρια, προσθέτοντας στο καθένα λίγες φέτες μήλου, τα κρουτόν και πασπαλίζετε με το μείγμα μπαχαρικών.

Λοιπόν, πώς σας φαίνεται?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ενδιαφέρον. Θα το δοκιμάσω! Πόσα ποτήρια βγάζει αυτή η δόση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top