Γλυκά...του κουτιού

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
...Και όταν λεω "του κουτιού" δεν ενοώ τα κουτιά του ζαχαροπλαστέιου αλλά αυτά τα πολύχρωμα κουτιά που βρίσκονται στα ράφια του super market που απεικονιζουν ενα λαχταριστό γλυκό και μέσα περιέχουν όλα τα υλικά σε φακελάκια για το φτιάξεις ευκολα και γρήγορα μονος σου, χωρις να μπαίνεις στον κόπο να αγοράζεις τίποτα άλλο απο ενα κουτί ...γάλα.

Ποια ειναι λοιπόν η γνωμη σας γι'αυτο τον εναλλακτικό ,αν θέλετε , τρόπο παρασκευής γλυκισματων;Προτιμάτε να τα φτιαχνετε με τον κλασσικό τρόπο;Σας ικανοποιουν γευστικά;

Χθες την ωρα που ανακάτευα τη κρεμα ζαχαροπλαστικης σε σκονη προκειμενου να φτιαξω millfeig(το οποιο βγηκε πεντανοστημο) με πηρε η κολλητή μου τηλεφωνο και συζητήσαμε γι'αυτό ακριβώς το θέμα.
Πιστευω λοιπόν οτι αυτά τα γλυκά ειναι τις περισσοτερες φορες καλυτερα και απο τα αντιστοιχα των ζαχαροπλαστείων. Εκτός οτι το κόστος τους ειναι πολυ χαμηλότερο ,ειναι νοστιμότερα ,δε σου κάθονται βαριά στο στομάχι και φυσικά εκτελούνται γρήγορα.Υπάρχει βεβαια και η λύση να τα φτιάξεις μόνος σου αγοράζοντας τα υλικά ως πρώτες ύλες αλλα πείτε μου: ποσο ευκολο ειναι για μια εργαζόμενη γυναίκα να παρασκέυαζει πχ : σου για προφιτερολ τη στιγμή που έχει να κάνει ενα σορο άλλες δουλειές;
Ενοειται πως δεν ειναι η καλύτερη λυση (δε τολμαω να δω τα συστατικα που περιεχουν αυτες οι σκονες) ωστόσο μια φορά στο τόσο αξίζει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἂν καὶ ἔχω φάει ἰδίως μικρότερος ἀρκετὰ τέτοια γλυκὰ καὶ μοῦ ἄρεσαν, πλέον δὲν τὰ βλέπω μὲ καλὸ μάτι. Τὰ συγκεκριμένα γλυκὰ εἶναι πολὺ φθηνὰ καὶ αὐτὸ συμβαίνει ἐπειδὴ τὰ ὑλικὰ ποὺ χρησιμοποιοῦν δὲν εἶναι καὶ πρώτης ποιότητας. Ἡ κρέμα ζαχαροπλαστικῆς ἡ ὁποία εἶναι σὲ σκόνη προέρχεται ἀπὸ ἀφυδατωμένο γάλα ἀμφίβολης προέλευσης ἀπὸ τὸ ὁποῖο ἔχουν ἀφαιρέσει τὰ ζωϊκὰ λιπαρὰ καὶ ἔχουν προσθέσει φυτικὰ τὰ ὁποῖα εἶναι πιὸ φθηνά. Ἐπειδὴ ὅμως τὰ φυτικὰ λιπαρὰ δὲν μποροῦν νὰ δώσουν τὴν ἀφράτη ὑφὴ τὴν ὁποία ἀπαιτεῖ τὸ γλυκό, προσθέτουν διάφορες διογκωτικὲς ὕλες οἱ ὁποῖες δὲν ξέρω ἂν εἶναι βλαβερές, πάντως δὲν εἶναι καὶ τὸ καλύτερο πρᾶγμα. Μπορεῖ ὁ καθένας νὰ κάνῃ ἕνα πείραμα· ἂς φτιάξῃ ἕνα μιλφέϊγ ἢ ἕνα ἐκμεκ τὸ ὁποῖο εἶναι στὸ κουτί καὶ μιὰ ἄλλη φορὰ ἕνα κανονικὸ μιλφέϊγ ὅπως εἶναι ἡ γαλλικὴ συνταγή. Ἐπειδὴ ἔχω φάει καὶ κανονικὸ εκμέκ, μπορῶ νὰ διαβεβαιώσω ὅτι εἶναι ἡ ἡμέρα μὲ τὴ νύκτα.

Βέβαια, μπορεῖ νὰ μοῦ ἀντιτείνῃ κάποιος ὅτι ἡ νοικοκυρὰ (ἢ ὁ νοικοκύρης :P) δὲν ἔχει τὸ χρόνο νὰ χτυπήσῃ κανονικὴ σαντιγὺ μὲ κρέμα γάλακτος καὶ νὰ φτιάξῃ κρέμα ζαχαροπλαστικῆς ἡ ὁποία θέλει καὶ μία ἐπιδεξιότητα. Ἐκτὸς τῶν ἄλλων, ἂν γίνῃ τὸ γλυκὸ ὅπως εἶναι κανονικά, τότε θὰ εἶναι ἀρκετὰ πιὸ λιπαρὸ ἀπὸ αὐτὰ τὰ ἕτοιμα σκευάσματα. Ὅλα αὐτὰ ἰσχύουν, ἀλλὰ ἂς τὸ δοῦμε μὲ μιὰ ἄλλη ὀπτική· ἔχουμε συνηθίσει νὰ ἔχουμε εὔκολα καὶ γρήγορα ὅποια γεύση ἐπιθυμοῦμε λόγῳ ἀκριβῶς αὐτῶν τῶν προϊόντων. Ἔχουμε χάσει ὅμως τὴν ἀληθινὴ γεύση. Λέμε ὅτι τρῶμε μιλφέϊγ ἢ ἐκμὲκ ἢ τοῦρτα σεράνο καὶ δὲν τρῶμε αὐτὸ τὸ πρᾶγμα. Τρῶμε κάτι ποὺ μοιάζει σὲ αὐτό. Δὲ θὰ ἦταν πιὸ ὡραῖο νὰ κάτσουμε ἕνα Σάββατο πρωῒ καὶ νὰ δημιουργήσουμε ἕνα γλυκὸ πραγματικὸ ἔστω κι ἄν αὐτὸ ἀπαιτῇ περισσότερο χρόνο; Δὲ λέω βέβαια αὐτὸ νὰ γίνεται ἐπὶ μονίμου βάσεως καθὼς αὐτὰ τὰ γλυκὰ δὲν εἶναι καὶ ὅ,τι πιὸ ὑγιεινό. Ἄλλωστε αὐτὰ τὰ γλυκὰ ταιριάζουν περισσότερο σὲ γιορτινὲς ἡμέρες. Ἂν θέλουμε κάτι μὲ λιγότερα λιπαρά, ὑπάρχουν τὰ γλυκὰ τοῦ κουταλιοῦ κλπ. Ἐν τέλει, εἶμαι τῆς ἄποψης καλύτερα σπάνια καὶ τὰ ἀληθινὰ γλυκὰ παρὰ συχνὰ καὶ τὰ ὑποκατάστατά τους.

Σ.σ.: Τὸ ἴδιο ἀκριβῶς ἰσχύει καὶ μὲ διάφορα παρασκευάσματα τύπου ἕτοιμη «μπεσαμὲλ» σὲ σκόνη ἢ αὐτὴ ἡ σαντιγὺ στὸ κουτάκι. Θέλεις νὰ φτιάξῃς ἕνα παστίτσιο ἀλλὰ βαριέσαι νὰ φτιάξῃς μιὰ σωστὴ μπεσαμὲλ ποὺ εἶναι ζήτημα δέκα λεπτῶν; Μὴν τὸ φτιάχνῃς τὸ παστίτσιο τότε! Κάνε μακαρόνια μὲ κιμᾶ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τα γλυκά αυτά έχουν πολλά πλεονεκτήματα: είναι πολύ φθηνότερα σε σύγκριση με το να αγοράσεις τα υλικά ένα-ένα και να το φτιάξεις από την αρχή, γίνονται πολύ πιο γρήγορα, λερώνουν λιγότερα σκεύη, είναι πιό εύκολα και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν εγγυημένα νόστιμο συν ότι μπορεί να τα φτιάξει οποιοσδήποτε. Το μόνο μείον είναι ότι δεν ξέρεις τι έχουν μέσα (αλλά στην ουσία, τίποτα δεν ξέρεις τι έχει μέσα οπότε δεν είναι και τόσο σπουδαίο αυτό).
Από το να αγοράσει κάποιος ένα γλυκό ζαχαροπλαστείου και να πληρώσει πολύ περισσότερα ή να ξοδευτεί σε χρόνο, κόπο και χρήμα να πάρει τα υλικά φρέσκα και να το κάνει από την αρχή (με το ρίσκο να μην βγει νόστιμο και να πανε όλα στραφι) καλύτερα να πάρει τα φακελάκια.
Ασε που εχουν βγει και γλυκά σε φακελάκι για άτομα με διαβήτη, που δεν θα μπορούσαν καν να φανε τέτοιο γλυκό υπό άλλες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Σχετικὰ πάντως μὲ τὰ γλυκὰ τοῦ ζαχαροπλαστείου, δὲν νομίζω ὅτι μπορεῖ νὰ γίνῃ τέτοια γενίκευση. Ὑπάρχει τὸ ζαχαροπλαστεῖο τῆς κακιᾶς ὥρας ποὺ τὰ μισὰ γλυκὰ εἶναι μπαγιάτικα καὶ χρησιμοποιοῦν ὑλικὰ χαμηλῆς ποιότητας, ὑπάρχουν ὅμως καὶ ἐξαιρετικὰ ζαχαροπλαστεῖα τῶν ὁποίων τὴν ποιότητα δὲν μπορεῖ νὰ φθάσῃ κανένα σπιτικὸ γλυκὸ ὅσο καλὸ καὶ νὰ εἶναι. Μὴν ξεχνοῦμε ὅτι ἡ ζαχαροπλαστικὴ εἶναι πολὺ πιὸ δύσκολη τέχνη ἀπὸ τὴ μαγειρικὴ καὶ τὸ ἀποτέλεσμα τοῦ ἐπαγγελματία (ὅταν εἶναι καλὸς) εἶναι κλάσεις ἀνώτερο ἀπὸ αὐτὸ τοῦ ἐρασιτέχνη. Ἐπειδὴ γνωρίζω πάντως ἀνθρώπου ποὺ ἔχουν δουλεύσει σὲ ζαχαροπλαστεῖα, μοῦ λένε συνεχῶς νὰ μὴν παίρνω πάστα σοκολατίνα. Μποροῦν νὰ κρύψουν τὰ χειρότερα ὑλικὰ ἐκεῖ. Ποιός μπορεῖ ὅμως νὰ ἀντισταθῇ στὴ σοκολατίνα ἰδίως ὅταν εἶναι φρέσκια; Ἐγὼ πάντως ὄχι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Nαι, αλλά για να πάρεις ένα γλυκό από καλό ζαχαροπλαστείο, θέλεις τουλάχιστον 20-30 ευρώ το κιλό. Eνώ για να κάνεις μια τούρτα του ενός κιλού από φακελάκι θέλεις 4-6 ευρώ. Η διαφορά μπορεί να είναι σημαντική στην γεύση, αλλά στην τιμή είναι τεράστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος... Εχω φαει αρκετες φορες cheesecake και milfeig. Το cheesecake σε σχεση με ζαχαροπλαστειου ητανε πιο καλο, το milfeig δεν ξερω καθως δεν εχω φαει απο αλλου :P. Σε σχεση με το σπιτικο παλι, προτιμω κατα πολυ το σπιτικο!
Δεν μ'αρεσει ομως το οτι ερχετε σε φακελακια. Οχι τοσο γιατι δεν ξερεις τι υλικα χρησιμοποιουν, οσο για το οτι ειναι σε σκονη! Δεν εχω ιδεα τι ειδους επεξεργασια εχουν περασει τα υλικα για να φτασουν σε αυτην την μορφη και για να γινουν το τελειο γλυκο τοσο ευκολα και γρηγορα!
ΔΕν ειμουν και ποτε τεραστιο φιλος αυτου του ειδους γλυκων, προτιμω καμια σοκολατα ή απλα παγωτο, επομενος απλα τα αποφευγω και τελιωνει η υποθεση! Να ναι καλα η νονα που αγαπαει την ζαχαροπλαστικη και το ζαχαρωπλαστειο με το καλητερο και φθηνοτερο παγωτο που μπορεις να βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επειδή έτυχε να μεγαλώσω σε οικογένεια που έχει τρέλα με τη μαγειρική και τη ζαχαροπλαστική, δεν έχω φτιάξει και δεν νομίζω πως έχω δοκιμάσει καν γλυκό "του κουτιού" στη ζωή μου, άρα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική στην απάντησή μου! :P

Έτσι όπως το βλέπω:

Αν το θέμα είναι το οικονομικό, επειδή και η παρασκευή γλυκών κοστίζει και τα καλά ζαχαροπλαστεία είναι πανάκριβα, θα έλεγα καλύτερα να προτιμήσεις την "εύκολη λύση", αφού λέτε πως είναι νόστιμο το αποτέλεσμα, παρά να αγοράσεις το αντίστοιχο γλυκό από ένα απ'τα αμέτρητα αμφιβόλου ποιότητας ζαχαροπλαστεία-πρατήρια, που πραγματικά δεν τρώγονται.

Αν το θέμα είναι η διάθεση χρόνου, μου φαίνεται δικαιολογία. :angel:
Δεν είπα να φτιάχνει η κάθε οικογένεια millefeuille κάθε εβδομάδα, αφ'ενός είναι χρονοβόρο κι αφ'ετέρου θα ξεπαραδιαστεί.
Αν θέλουν όμως να υπάρχει κάποιο γλυκό στο σπίτι, ας φτιάχνουν κέικ (υπάρχουν ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ πεντανόστιμες παραλλαγές) ή μαρμελάδες ή γλυκά του κουταλιού ή ένα σωρό άλλες εύκολες λύσεις!

Όταν όμως επιθυμείς μια φορά στο τόσο ένα περίπλοκο γλυκό, γιατί να μην κάτσεις, να διαλέξεις μόνος σου τα υλικά και να δημιουργήσεις; Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, ξέρω την ταλαιπωρία, τη λάτζα και τα έξοδα. Μου πήρε σχεδόν μισή μέρα να φτιάξω μία bittersweet τούρτα του Στέλιου για τα γενέθλια μιας φίλης, αλλά παιδιά, έτσι και τη δοκιμάζατε, θα σας έπεφτε το σαγόνι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έκανα σήμερα ένα παρασκεύασμα(γλυκό να το πω ή μαρμελάδα;;) )με σύκα, κράνια και μούστο, που μουρλαίνει γευστικούς κάλυκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
με σύκα, κράνια και μούστο, που μουρλαίνει γευστικούς κάλυκες!

κρανια;
εγω τα ξερω κρανα
εκτος αν ειναι διαφορετικος καρπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη λύση ποιοτικά είναι τα γλυκα και γενικότερα όλα τα φαγητά να τα φτιάχνουμε μόνοι μας, με πρώτες ύλες που τις έχουμε αγοράσει εμείς!
Γενικά το μαγείρεμα με χαλαρώνει πάρα πολύ, και προτιμώ να χαλάσω μία ώρα παραπάνω και να ξέρω τι τρώω παρά τις πιο έτοιμες λύσεις!
Η αλήθεια είναι πως τα συσκευασμένα γλυκά με τις σκόνες τις περισσότερες φορές γίνονται πολύ νόστιμα, αλλά όσο να'ναι αμφισβητώ την ποιότητα τους, αφού έχουν περάσει και αυτά από μια επεξεργασία! Τώρα για τα γλυκά του ζαχαροπλασετίου δεν μπορώ να πω κάτι!!! είναι πεντανόστιμα τις πιο πολλές φορές.. απλά πλέον κοστίζουν!!:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top