• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πόση ώρα παίρνει περίπου η εξαγωγή ένος φρονιμήτη; :worry:
Πρέπει να τους βγάλω, όσο είναι νωρίς, μιας και φορούσα σιδεράκια και λόγω στενής γνάθου δεν χωράνε και θα μου ξαναστραβώσουν τα δόντια στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eγκλειστου περίπου 5 λεπτά, ημιέγκλειστου ή φυτρωμένου μόλις δευτερόπλεπτα. Βάλε και την αναισθησία αλλα 2-3 λεπτά. Τσακ μπαμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Α, μια χαρά. Γιατί ο ορθοδοντικός μου έλεγε κάτι κουφά για μισάωρα και τρόμαξα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aμα πέσεις σε κανέναν άσχετο, παίζει και αυτό. Αν ο γναθοχειρουργος είναι καλός, ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στο ιπποκράτειο θα πάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εβγαλα και τον αλλο και ξεμπερδεψα με τους φρονιμιτες που με ταλαιπωρουσαν! Αυτη τη φορα πονεσε λιγακι περισσοτερο αλλα ολα καλα! Καπνισα κανονικοτατα, εφαγα - σιγα που δε θα καπνιζα και δε θα ετρωγα :P Μεπιασε πονος αφου εκλεισα μια ωρα παρλας στο τηλεφωνο :P Πηρα παυσιπονο κι ολα μια χαρα!
Κι εμενα σε 5λεπτο -και ουτε- μου τον εβγαλε. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη! :)

Α, μια χαρά. Γιατί ο ορθοδοντικός μου έλεγε κάτι κουφά για μισάωρα και τρόμαξα.:P

Ειχα ακουσει κι εγω για τετοιες περιπτωσεις που ειχαν ατομα οι γιατροι για μισαωρα και ωρα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η καθε περιπτωση δοντιου τελικά ή ο γιατρός το παρακάνει, το μόνο που φαντάζομαι πως είναι σίγουρο είναι πως τόση ώρα είναι η μέγιστη ταλαιπωρία να τραβολογάει και να σκάβει...:/ Για ρώτα και κάποιον ακόμα αφού δει τους φρονιμίτες σου, έτσι για σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το θέμα είναι απλό. Εξαγωγή φρονιμητων. Προσφατα εμαθα οτι κατα πασα πιθανοτητα παω για εξαγωγη , εστω των δυο κατω,οσο ειναι νωρις κιολας. Απλα πρεπει πρωτα να κανω μια τομογραφια για εξακριβωση καταστασης, αν ειναι προτιμοτερο να αφαιρεθουν ή αν εχουν αγκαλιασει νευρα και καλυτερα να μεινουν εκει που ειναι..

Επειδη ομως εχω τρομοκρατηθει απειρα με το ολο θεμα θελω να ρωτησω οσους ξερουν.

Γινεται με ολική ή τοπική αναισθησία? Γιατι εχω ακουσει για παρα παρα πολλους που καναν ολικη και αναρωτιεμαι :τοσο χαλια ειναι η κατασταση?..Και οταν λεμε τοπική εννοούμε τελείως τοπικη, δηλαδη στο μαγουλο οπως στα σφραγισματα κτλ?

Που τι κανατε ή σκοπευετε να κανετε? Φοβαμαι μην πεσω σε ασχετο και με καταστρεψει, τα χω ακουσει και αυτα.

Τι περιπτωση ειχατε?

Και το κυριοτερο, ποια η μετεπειτα αντιδραση? Πονος ποσος? Πρηξιμο? Για ποσο διαστημα? Καποια επιπλοκη?

Αυτα και οτι αλλο σας ερθει, πειτε παρακαλω , γιατι με εχει πιασει απογνωση..

Σημείωση:
Τα μηνύματα 67,68 και 69 προέρχονται από το συγχωνευμέο θέμα "Εξαγωγή φρονιμίτων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Η ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ολική αναισθησία για εξαγωγή πρώτη φορά ακούω! Εγώ έκανα τοπική. Σφράγισμα δεν είχα ποτέ για να σου πω αν ήταν το ίδιο. Πάντως δεν ήταν τόσο τραγική η εμπειρία. Προληπτικά ο γιατρός μου είχε δώσει αντιβίωση μετά την επέμβαση. Είχα πάει σε ιδιώτη γιατρό, όχι στο νοσοκομείο. Από μικρή πήγαινα σε διάφορους οδοντιάτρους και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Λογικό να αγχώνεσαι και να φοβάσαι αλλά δεν είναι τόσο τραγικό. Πρήξιμο δεν είχα, αλλά είναι φυσικό επακόλουθο να δημιουργείται μια πληγή η οποία όμως κλείνει. Περαιτέρω οδηγίες δίνει φυσικά ο γιατρός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σκατοκατάσταση.
Γίνεται και με ολική, συνήθως σε δύσκολες περιπτώσεις. Γενικά το είδος της επέμβασης το καθορίζουν οι ίδιοι οι φρονιμίτες, δηλαδή αν είναι έγκλειστοι ή όχι, η θέση τους, η ίδια η γνάθος κλπ.
Οδοντίατροι ή στο νοσοκομείο, θα σε κατευθύνει ο ιατρός σου.
Αν είναι έγκλειστοι, ετοιμάσου για πόνο. Ξέρεις τομές, ράμματα, σφυριά, καλέμια, όλο το πακέτο. Αν έχουν βγει, θεώρησε εαυτόν τυχερό. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει με λαβίδα.
Πρήξιμο το πλέον σίγουρο. Θα πάρεις φαρμακευτική αγωγή και τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν μετά από δεκαήμερο.
Γενικά εξαρτάται από τον εκάστοτε οργανισμό. Όμως ετοιμάσου για ζόρικες καταστάσεις. Γενικά το στόμα ταλαιπωρεί. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Απλα καπου ακουσα οτι καλυτερα ειναι τοπικη, με φοβισαν λεγοντας πως η ολικη εχει πιθανες επιπλοκες, κατι τετοια, αλλα φοβαμαι μη τυχον δεν πιασει καλα :P

Και δεν θελω να νιωσω πονο πανω στην επεμβαση, οκ μετα θα χω χαπια θα την παλεψω..

Στην επεμβαση να μην πονεσω μονο, ή να εχω καποια επιπλοκη..

Δηλαδη προσπαθω να βρω καλο γιατρο.. Οσες μπορειτε στειλτε μου πμ τους γιατρους σας ή αν ξερετε καποιον καλο

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Η ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αυτές οι επεμβάσεις είναι ρουτίνας, σπάνια υπάρχουν επιπλοκές. Τώρα στην περίπτωση που προκύψει κάτι πρέπει να έχεις και λίγη εμπιστοσύνη στον γιατρό. Τώρα που θα βρεις καλό γιατρό είναι άλλο θέμα, αλλά μπορείς να ξέρεις από πριν?
Πάντως για ολική αναισθησία δεν το συζητώ! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ολική. Ακρίβως επειδή μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές δεν γίνονται έτσι αυτές οι αναισθησίες. Αλλωστε αυτή είναι η δουλειά των αναισθησιολόγων όχι οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αυτές οι επεμβάσεις είναι ρουτίνας, σπάνια υπάρχουν επιπλοκές. Τώρα στην περίπτωση που προκύψει κάτι πρέπει να έχεις και λίγη εμπιστοσύνη στον γιατρό. Τώρα που θα βρεις καλό γιατρό είναι άλλο θέμα, αλλά μπορείς να ξέρεις από πριν?
Πάντως για ολική αναισθησία δεν το συζητώ! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ολική. Ακρίβως επειδή μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές δεν γίνονται έτσι αυτές οι αναισθησίες. Αλλωστε αυτή είναι η δουλειά των αναισθησιολόγων όχι οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας.


Nαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το οτι συμβαινουν επιπλοκες. Επιπλεον, σε δημοσια νοσοκομεια(οπου και σκοπευω να παω) κανουν ολικη αναισθησια κυριως οταν ειναι να βγουν παραπανω απο ενας φρονιμιτης..

Γιαυτο δεν ξερω.. Και θα την προτιμουσα την γενικη αναισθησια αν δεν υπηρχε καμια περιπτωση καποιας επιπλοκης ή οτιδηποτε τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Η ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Nαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το οτι συμβαινουν επιπλοκες. Επιπλεον, σε δημοσια νοσοκομεια(οπου και σκοπευω να παω) κανουν ολικη αναισθησια κυριως οταν ειναι να βγουν παραπανω απο ενας φρονιμιτης..

Γιαυτο δεν ξερω.. Και θα την προτιμουσα την γενικη αναισθησια αν δεν υπηρχε καμια περιπτωση καποιας επιπλοκης ή οτιδηποτε τετοιο

Ούτε και γω μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν συμβαίνουν ή όχι επιπλοκές. Η πιθανότητα μπορεί να υπάρχει, αλλά πιστεύω ότι έιναι εξαιρετικά μικρή, γιατι τέτοιες επεμβάσεις γίνονται πάρα πολύ συχνά και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι να έχει πάει στραβα.
Φυσικά και υπάρχει η δυνατότητα ο γιατρός να τους βγάλει όλους μαζί, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω αποφεύγεται. Γιατί δημιουργούνται πληγές και ακολουθεί ένα πρήξιμο.
Κάτι άλλο προσωπικά δεν γνωρίζω. Καλό είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό. Να του πεις ότι φοβάσαι και ό,τι άλλη απορία έχεις. Λογικό είναι στην τελική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ολική αναισθησία για...φρονιμίτες. :whatever:
Και σίγουρα δεν το κάνουν τα δημόσια νοσοκομεία γιατί κι εγώ σε δημόσια τους έβγαλα (βασικά, κανείς δεν παίζει να το κάνει) γιατί κοστίζει πολύ παραπάνω, κρατάει πολύ παραπάνω, χρειάζεται περισσότερο προσωπικο/μηχανήματα/φάρμακα και απλά δεν χρειάζεται.
Πιθανές επιπλοκές τώρα...νούμερο ένα είναι η μόλυνση, για αυτό σου λένε να πλένεις δόντια συχνά και να βάζεις στοματικό διάλυμα (συν την αντιβίωση που την ξεκινάς πριν την επέμβαση) και μετα οι άλλες είναι ιατρικό λάθος (πρέπει να είναι πολύ στόκος ο γιατρός να κάνει λάθος, η επέμβαση είναι απλή).
Ολους μαζί δεν είναι καλό να τους βγάλεις γιατί θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία η ανάρρωση. Γίνεται, αλλά καλύτερα να μην το κάνεις εκτός κι αν οι μισοί έστω έχουν σκάσει λίγο. Αν είναι όλοι έγκλειστοι, άστο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ολική αναισθησία για...φρονιμίτες. :whatever:
Και σίγουρα δεν το κάνουν τα δημόσια νοσοκομεία γιατί κι εγώ σε δημόσια τους έβγαλα (βασικά, κανείς δεν παίζει να το κάνει) γιατί κοστίζει πολύ παραπάνω, κρατάει πολύ παραπάνω, χρειάζεται περισσότερο προσωπικο/μηχανήματα/φάρμακα και απλά δεν χρειάζεται.
Πιθανές επιπλοκές τώρα...νούμερο ένα είναι η μόλυνση, για αυτό σου λένε να πλένεις δόντια συχνά και να βάζεις στοματικό διάλυμα (συν την αντιβίωση που την ξεκινάς πριν την επέμβαση) και μετα οι άλλες είναι ιατρικό λάθος (πρέπει να είναι πολύ στόκος ο γιατρός να κάνει λάθος, η επέμβαση είναι απλή).
Ολους μαζί δεν είναι καλό να τους βγάλεις γιατί θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία η ανάρρωση. Γίνεται, αλλά καλύτερα να μην το κάνεις εκτός κι αν οι μισοί έστω έχουν σκάσει λίγο. Αν είναι όλοι έγκλειστοι, άστο καλύτερα.


Ναι μου χουν πει παιδια που εκαναν ολικη, γιατι τους εβγαλαν ολους με την μια. Αλλα σπανιες περιπτωσεις οντως, πιο συνηθισμενα ειναι η τοπικη και η μεθη.. Μεθη δεν ξερω αν κανουν στην Ελλαδα.. Οκ , και γω αυτο που ελπιζω μονο να μην πεσω σε τελειως τουβλο γιατρο κατα τα αλλα ηρεμησα ειμαι οκ πλεον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι η χειρότερη ανάμνηση που έχεις μέχρι σήμερα θα του απαντούσα πονόδοντος από φρονιμίτη.
Είχε βγει χαλασμένος ο άτιμος αλλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Είχα κάποιες ενοχλήσεις αλλά δεν κρατούσαν πολύ, οπότε το άφηνα.
Ώσπου κάποια μέρα τρώω ένα γλυκό και έρχεται και με αποτελειώνει. Χτυπούσε όλα τα νεύρα του δεξιού μου ημισφαιρίου. Μάτια, αυτιά, τα διπλανά δόντια..είχα μουδιάσει ολόκληρη. Λες και μου είχαν καρφώσει ένα μαχαίρι στο κρανίο.
Ήμουν και στη δουλειά εκείνη την ημέρα. Σχολάω, παίρνω το αμάξι και φεύγω σφαίρα για τον οδοντίατρο. Καυτά δάκρυα από τον πόνο κυλούσαν στο πρόσωπό μου.Παρατάω το αυτοκίνητο κακήν κακώς, κατεβαίνω και προσγειώνομαι κατευθείαν στην οδοντιατρική πολυθρόνα.

Μου χτυπάει μια ένεση, παίρνει την τανάλια και....κάπως έτσι τελείωσε το μαρτύριό μου.


Παναγιά μου, τι πόνος ήταν αυτός;

Μετά με κέρασα ένα παγωτό γιατί ήμουν καλό παιδάκι που έδειξα τόσο θάρρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλημερα παιδια,ειμαι 16 και με ενημερωσε ο ορθοδοντικος οτι στα τελη του καλοκαιριου θα χρειαστει να κανω εξαγωγη φρονιμιτων. Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ψηλοφοβαμαι!!Εχει κανει κανεις απο εσας?? Ποναει??Μετα αποποσο καιρο φευγει το πρηξημο και ο πονος?:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω κάνει, στα 19 μου νομίζω. Ήμουν περίπλοκη περίπτωση, μετά από 3 χρόνια σιδεράκια είχαν αρχίσει να ξαναστραβώνουν τα δόντια μου, καθώς προσπαθούσαν να βγουν οι φρονιμήτες. Ήταν σφηνωμένοι κάτω από τα άλλα δόντια, μέσα στη γνάθο, λοξά τοποθετημένοι, και έβγαλα τη μία φορά τους δύο δεξιούς, και δύο εβδομάδες μετά τους δύο αριστερούς.

Εσένα σε τι κατάσταση είναι;

Σε κάθε περίπτωση, πάρε πολύ παγωτό για μετά, μιας και το κρύο κάνει καλό. :) Και μη σκας, εγώ είχα χάσει 5 κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλημερα παιδια,ειμαι 16 και με ενημερωσε ο ορθοδοντικος οτι στα τελη του καλοκαιριου θα χρειαστει να κανω εξαγωγη φρονιμιτων. Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ψηλοφοβαμαι!!Εχει κανει κανεις απο εσας?? Ποναει??Μετα αποποσο καιρο φευγει το πρηξημο και ο πονος?:redface::redface::redface::redface::redface::redface:

Έβγαλα τον κάτω αριστερά πριν τα Χριστούγεννα και τον κάτω δεξιά εχθές.:D
Δεν είναι τίποτα, με την νάρκωση θα τα καταλαβαίνεις όλα, αλλά δεν θα νιώθεις καθόλου πόνο.
Μετά πονάει και πρίζεται. Εγώ την πρώτη μέρα έχω τον τρελό πόνο, σήμερα όλα εντάξει.
Παίρνω αντιβίωση και ponstan όταν πονάω πολύ, και όλα οκ.
Όσον αφορά τα ράμματα, εμένα μου έβαλαν αυτά που φεύγουν μόνα τους. Την πρώτη φορά έφυγαν στην βδομάδα(νομίζω πως καταλάθως τα κατάπια στον ύπνο.:P). Αν σου βάλουν τα άλλα, θα πας να σου τα κόψουν σε λίγες μέρες, και όλα μια χαρά.
Αν θες, κάνε πλύσεις με αλατόνερο. Να τρως προσεκτικά και όσο μπορείς να μην ερεθίζεις την περιοχή εκείνη, και να πλένεις πολύ προσεκτικά τα δόντια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
κατα την διαρκεια της επεμβασεις εισαι τελιως νημφαλιος απλα ειναι ναρκωμενη η συγκεκρυμενη περιοχη??Εμενα ειναι ολοι εγκελιστοι.Περιπου ποσο διαρκει η ολη διαδικασια?? :P :P

αα ξεχασαα και η ναρκωση γινεται με ενεση στο ουλο???

(πολλα ρωταω ... ;) :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top