Ασκησούλες δικής μας εμπνεύσεως!

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Άσχετο τελείως, αλλά γιατί παιδί μου πετάς τα βιβλία σου;
Από τα πανεπιστημιακά βιβλία μόνο αυτό έχω πετάξει, από το μίσος μου που μου βγήκε η πίστη στο διάβασμα για να το περάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όχι ρε π**στη μου, πέταξα το βιβλίο των Διακριτών Μαθηματικών όταν τα πέρασα και υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα λυμένο σε παράδειγμα εκεί μέσα... Τέσπα, θα σου πω τη λύση το απόγευμα ή αύριο γιατί έχω δουλειά σε λίγο. Θέλει ισχυρή μαθηματική επαγωγή πάντως, ε;

Εχμμμ.. ξέρω γω... Μπορεί και να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Προσωπικά ο τρόπος που σκέφτηκα εγώ είναι ... εξαιρετικά απλοϊκός και δεν απαιτεί (μαθηματικές) γνώσεις μεγαλύτερες από αυτές της..2ας δημοτικού νομίζω? :hmm:

Επίσης αν κάποιος σκεφτεί λύση, ας μου τη στείλει με pm ή ας βάλει spoiler tags ώστε να δώσει την ευκαιρία και σε άλλους αν θέλουν να το σκεφτούν για λίγες μέρες ακόμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αφού θα τα ρωτάει από το τέλος προς την αρχή, θα ξεκινήσει δηλαδή ρωτώντας το 10ο, το 10ο ξέρει τι φορούν όλα τα προηγούμενα σμερφς. Οπότε θα πει το χρώμα που φοράει ο πρώτος (1ο σμερφ). Το 9ο σμερφ θα πει το χρώμα που φοράει ο δεύτερος (2ο σμερφ), το 8ο σμερφ θα πει το χρώμα που φοράει το 3ο σμερφ κλπ.
Οπότε τα 5 πρώτα σμερφς θα ξέρουν τι φοράνε και θα σωθούν σίγουρα- γιουπι
Κι αμα κατα τύχη κανένα από τα 6,7,8,9,10 πετύχουν και το δικό τους (συμπίπτει δηλαδής με αυτουνού που λένε) , δεν τους χαλάει... :D
βλακεία είπα; :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να σωθούν τα 9 στα σίγουρα!
Αν θεωρήσουμε το πράσινο ως 0 και το κόκκινο ως 1 και το τελ. στρουμφάκι πει 0 αν το άθροισμα των προηγούμενων είναι άρτιο και 1 αν είναι περιττό, τότε το 9ο στρουμφάκι μπορεί να υπολογίσει το ίδιο για τους προηγούμενους και να καταλάβει τι φοράει. Επειδή το 8ο θα μάθει τι φόραγε το 9ο μπορεί να κάνει το ίδιο, κοκ.

Ελπίζω να μην είπα βλακεία, τώρα μου ήρθε που θυμήθηκα μια απλή μέθοδο που μας είχαν πει στη σχολή για να εντοπίζουμε σφάλματα σε δεδομένα (οι πληροφορικάριοι λογικά κατάλαβαν) :P Άσχετο εντελώς, αλλά έχει την ίδια λογική, λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ταχύτητα Μηδέν = Αιωνιότητα
300.000 + Χ = Παρελθόν
Μηδέν - Χ = ;


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ταχύτητα Μηδέν = Αιωνιότητα
300.000 + Χ = Παρελθόν
Μηδέν - Χ = ;


:D
Η αιωνιότητα ταυτίζεται με το +άπειρο. Το παρελθόν με το -άπειρο.
Ταχύτητα μηδέν = +άπειρο.
300.000 + Χ = -άπειρο, επειδή 300.000 πεπερασμένος αριθμός άρα Χ = -άπειρο
Η πράξη +άπειρο -(-άπειρο) δεν ορίζεται.
Οπότε το πρόβλημα που μας έδωσες δεν έχει λύση...



Ρεζ κομματάκι δύσκολο το δικό σου. Σίγουρα σώζονται 5 ή 6 με αυτό που σκέφτηκα αλλά παίζει να μην είναι ο σωστός τρόπος. Θα απαντήσω αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να σωθούν τα 9 στα σίγουρα!
Αν θεωρήσουμε το πράσινο ως 0 και το κόκκινο ως 1 και το τελ. στρουμφάκι πει 0 αν το άθροισμα των προηγούμενων είναι άρτιο και 1 αν είναι περιττό, τότε το 9ο στρουμφάκι μπορεί να υπολογίσει το ίδιο για τους προηγούμενους και να καταλάβει τι φοράει. Επειδή το 8ο θα μάθει τι φόραγε το 9ο μπορεί να κάνει το ίδιο, κοκ.

Πειράζει που αν ήμουν το 10ο στρουμφάκι θα τους έλεγα "ας μπούμε στη χύτρα από μόνα μας καλύτερα" (JK, είμαι άσχετη από πληροφορικές :angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ομολογώ ότι είσαι καλά διαβασμένο φιλε "τσιπουρο" αλλα η λύση είναι......απλούστατη!
Αν και....αβέβαιη σαν το μέλλον μας!

Σου έδωσα την απάντηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ομολογώ ότι είσαι καλά διαβασμένο φιλε "τσιπουρο" αλλα η λύση είναι......απλούστατη!
Αν και....αβέβαιη σαν το μέλλον μας!

Σου έδωσα την απάντηση ;)
Το βρήκα σωστά! Μπράβο μου! :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Με την έννοια ότι ο χρόνος που ακολουθεί το παρόν δεν ...ορίζεται άρα δεν έχει και "λύση" το βρήκες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να σωθούν τα 9 στα σίγουρα!
Αν θεωρήσουμε το πράσινο ως 0 και το κόκκινο ως 1 και το τελ. στρουμφάκι πει 0 αν το άθροισμα των προηγούμενων είναι άρτιο και 1 αν είναι περιττό, τότε το 9ο στρουμφάκι μπορεί να υπολογίσει το ίδιο για τους προηγούμενους και να καταλάβει τι φοράει. Επειδή το 8ο θα μάθει τι φόραγε το 9ο μπορεί να κάνει το ίδιο, κοκ.

Well done! :D

Αυτό είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το εξηγειτε αλλη μια φορα, διοτι εγω δεν εχω καταλαβει Δια?!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Neraida:
Για να απλοποιήσουμε το πρόβλημα, έστω ότι κάθε πράσινο αντιστοιχεί σε 0 και κάθε κόκκινο σε 1. Έπειτα το τελευταίο στρουμφάκι θα προσθέσει τους αριθμούς που αντιστοιχούν σε αυτά που φοράνε τα προηγούμενα. Αν βγει άρτιος (ζυγός) θα πει πράσινο (0), αλλιώς θα πει κόκκινο (1). Το 9ο στρουμφάκι θα υπολογίσει το άθροισμα για τα 8 που βρίσκονται μπροστά του και θα δει αν είναι άρτιος ή περιττός. Από αυτό μπορεί να υπολογίσει τι φοράει, βάσει των κανόνων:
άρτιος + άρτιος = άρτιος
περιττός + περιττός = άρτιος
περιττός + άρτιος = περιττός
Ομοίως και για το 8ο, 7ο κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias24

Νεοφερμένος

Ο elias24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι η ευθεία f(x)=ax+b.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον και εντελώς περίεργο πρόβλημα συνδυαστικής/πιθανοτήτων που σκέφτηκα πριν λίγο (προέκυψε από μια χαβαλετζίδικη συζήτηση με μια φίλη):

Έστω p η πιθανότητα να υπάρχει ανισορροπία συναισθημάτων σε μια ερωτική σχέση μεταξύ 2 ανθρώπων (όπου ανισορροπία = ο Α να νιώθει λιγότερα για τον Β απ'ότι ο Β για τον Α ή το αντίστροφο).
Έστω ότι επεκτείνουμε τον ορισμό της ερωτικής σχέσης σε n άτομα (δηλ. ο καθένας στην ομάδα έχει σχέση ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα n-1 άτομα). Φανταστείτε το σαν ένα πλήρες μη κατευθυνόμενο γράφημα. Ποιά θα είναι η πιθανότητα να υπάρχει ανισορροπία συναισθημάτων σε αυτή τη σχέση συναρτήσει του p? Σε αυτή την περίπτωση την ανισορροπία μπορούμε να την ορίσουμε ως εξής: Να υπάρχει τουλάχιστον ένα ζευγάρι ανθρώπων στο οποίο υφίσταται ανισορροπία σύμφωνα με τον κλασικό ορισμό της ερωτικής σχέσης.

:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_knight

Νεοφερμένος

Ο dark_knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
, όπου m το πλήθος των πλευρών του γραφήματος.
Στην περίπτωση του πλήρους γραφήματος n κορυφών,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (Επιπέδου Α' Γυμνασίου)

Αποφασίζεις να δημιουργήσεις μία αποθήκη. Όμως πρώτα πρέπει να υπολογίσεις το πλήθος των αντικειμένων που μπορείς να αποθηκεύσεις.

Για την αποθήκη, χρησιμοποιείς 4 κουτιά. Σε κάθε κουτί έχεις 27 θέσεις. Σε κάθε θέση μπορείς να τοποθετήσεις 64 αντικείμενα.

1) Πόσα αντικείμενα μπορούν να αποθηκευτούν σε ένα κουτί;
2) Πόσα αντικείμενα μπορούν να αποθηκευτούν σε 4 κουτιά;
3) Πόσο % του 10.000 είναι το ποσό που βρήκες στην ερώτηση 2);

Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ SPOILER
1) 27 * 64 = 1728
2) 1728 * 4 = 6912
3) 6912/10000 = 0,6912 = 69,12 %
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (Επιπέδου Α' Γυμνασίου)

Αποφασίζεις να δημιουργήσεις μία αποθήκη. Όμως πρώτα πρέπει να υπολογίσεις το πλήθος των αντικειμένων που μπορείς να αποθηκεύσεις.

Για την αποθήκη, χρησιμοποιείς 4 κουτιά. Σε κάθε κουτί έχεις 27 θέσεις. Σε κάθε θέση μπορείς να τοποθετήσεις 64 αντικείμενα.

1) Πόσα αντικείμενα μπορούν να αποθηκευτούν σε ένα κουτί;
2) Πόσα αντικείμενα μπορούν να αποθηκευτούν σε 4 κουτιά;
3) Πόσο % του 10.000 είναι το ποσό που βρήκες στην ερώτηση 2);

Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ SPOILER
1) 27 * 64 = 1728
2) 1728 * 4 = 6912
3) 6912/10000 = 0,6912 = 69,12 %

τι κουτιά είναι αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top