Γυαλιά ηλίου και οράσεως

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Eγώ έχω αυτά για την μυωπία αλλά τα φοράω μόνο στο σχολείο όταν δεν βλέπω στον πίνακα. Μου έχουν ψιλοστραβώσει όμως και θέλουν φτιάξιμο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ έχω αυτά για την μυωπία αλλά τα φοράω μόνο στο σχολείο όταν δεν βλέπω στον πίνακα. Μου έχουν ψιλοστραβώσει όμως και θέλουν φτιάξιμο. :/:

Α δεν είναι τίποτα! Πήγαινε σε ένα κατάστημα οπτικών να στα ισιώσουν. Δε θα αργήσει καθόλου. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ έχω αυτά για την μυωπία αλλά τα φοράω μόνο στο σχολείο όταν δεν βλέπω στον πίνακα. Μου έχουν ψιλοστραβώσει όμως και θέλουν φτιάξιμο. :/:
Είναι τέλεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Παρα πολυ ωραια Μαιρα, και γιατι να μην τα φορας?
Εννοειται οτι θα τα παρεις για να τα φορεσεις!

Διότι έχω ήδη 2 γυαλιά ηλίου και είναι στο συρτάρι, να γιατί. Μόνο που τα ήθελα. :P

Fuck that.
Σ'αρέσουν; Φόρεσέ τα no matter what.
Θα'χα πολλά ψυχολογικά αν ζούσα με τόση λογική.

FREE UR SOUL



Πάντως ψήνομαι κι εγώ για τέτοια στρογγυλά γυαλιά ηλίου και πιστεύω θα μου πηγαίνουν. Από τιμές τι ξέρουμε; Είναι πιο ακριβά από τα άλλα;

Τα συγκεκριμένα είναι γύρω στα 80€ αν δεν κάνω λάθος, βέβαια υπάρχουν και ακριβότερα, είναι ανάλογα την μάρκα.

https://www.edel-optics.com/BandB-899-S-7Y7-TB-by-Blue-Bay.html
Εγω εχω αυτα.Στην αρχη ηθελα να παρω πολυ τα κλασικα wayfarer των ray ban και κατεληξα σε αυτα.Βεβαια μπορει να τα αλλαξω παλι γιατι τα εχω δυο χρονια.
https://40.media.tumblr.com/tumblr_lnyxbqxerE1qbj1sio1_500.jpg

Αχ τα wayfarer μου αρέσουν πάρα πολύ και μένα αλλά επίσης μου αρέσουν και τα στρογγυλά, μεγάλη απόφαση. Αν τελικά αγοράσω ίσως να προτιμήσω τα στρογγυλά. :redface:

Πήρα αυτά πριν κάτι μήνες αλλά δεν τα φοράω. Γενικά τα χρειάζομαι για τηλεόραση, υπολογιστή, πίνακα κλπ και ενώ τα παλιά που ήταν απαίσια τα φορούσα αρκετά συχνά αυτά τα βάζω σπάνια. Αυτό. Συνεχίστε. :P

Ωραία φαίνονται! Καλά και εγώ μόνο για τηλεόραση, πίνανα, υπολογιστή και καμιά φορά για το διάβασμα τα χω αλλιώς ούτε καν που τα φοράω. Εγώ τώρα έχω αυτά εδώ αλλά θέλω να τα αλλάζω και να πάρω κάτι σε στρογγυλά, σαν αυτά εδώ ας πούμε. Σου δίνουν άλλο κύρος, άλλη φινέτσα. Σαν να είσαι μια καθηγήτρια, δεν ξέρω μου αρέσουν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Είναι τέλεια!!
Τέλεια δεν τα λες, αλλά παλεύονται :P Στην αρχή δεν μου πολυάρεσαν, ειδικά τα πλαϊνά αλλά τώρα τα έχω συνηθίσει. Εξάλλου τα φοράω πολύ λίγο οπότε μικρό το κακό. Το μόνο που με τρελαίνει στα συγκεκριμένα είναι αυτό το ασημένιο πραγματάκι που μοιάζει με αλεπού :hehe:


@Μάιρα τρομερά αυτά τα στρογγυλά που έβαλες αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να αγοράσεις κάτι που το έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιείς ελάχιστα, τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Γι'αυτό και φέτος λέω να επενδύσω σε γυαλιά ηλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Eγώ έχω αυτά αλλά το "μπροστινο" κομματι ειναι μαυρο και αριστερα-δεξια ειναι κοκκινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τωρα που το θυμηθηκα θελω και αυτα πολυ.Δηλαδη περυσι το καλοκαιρι τα ζητουσα,αλλα τελικα δεν τα απεκτησα.;)
https://www.ray-ban.com/usa/sunglasses/RB4175%20unisex%201-clubmaster%20oversized-tortoise/713132439036
https://www.ray-ban.com/usa/sunglass...lubmaster flash lenses-tortoise/8053672226980
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω τα wayfarer (μαυρα με πρασινο γυαλι) και αυτα (σε μαυρο με πρασινο γυαλι): https://www.ray-ban.com/usa/sunglasses/RB4068-rb4068-tortoise/805289086581

Ψηνομαι ομως πολυ να παρω τα aviator με πρασινο γυαλι και χρυσαφι σκελετο. Μου αρεσουν πολυ και τα Jackie Ohh II αλλα δεν μου πηγαινουν καθολου :(

Ασχετο, αλλα εχει πεσει η ποιοτητα στα rayban ή μου φαινεται; Τα τελευταια που αγορασα εχουν αρχισει να ξεφλουδιζουν στις ακρες στο εσωτερικο τμημα του γυαλιου, διπλα στον σκελετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
γειά σας! Εγώ τόσααααα χρόνια πέρνω φθηνιάρικα-μούφα γυαλιά γιατί πίστευα οτι δεν παιζει ναν υπαρχει προβλημα, γτ δεν εχω καθολου μυωπια, αλλα μου εκανε παρατηρηση ( :redface:) μια καλη μου φιλη που εχει φοβερο προβλημα για το οτι θα τα καταστρεψω.
Οπότε αποφασισα να παρω καλα γυαλια, και να τα φοραω πολυ.
Βρήκα και καλές εκπτώσεις, αλλά εγώ απ την μια δεν μπορω να αποφασίσω πια με 5 ευρώ θα πάρω, θα αποφασίσω με 85?
πώς διαλέγετε εσείς τα γυαλιά σας και τι μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, σαν γυαλί από μόνο του μπορεί να σ'αρέσει πολύ. Αλλά αν για τους χ,ψ λόγους δεν σου ταιριάζει τότε δεν θα σ'αρέσει πάνω σου :hmm:Κι εμένα μ'άρεσαν τα σπρόμαυρα κολάν με τις κάθετες ρίγες, μέχρι που δοκίμασα ένα και ήμουν σα να μην πω τι. Ε όσο και να μ'αρέσει γενικά σαν ρούχο δεν παίζει να το βάλω γιατί δεν μ'αρέσει πάνω μου. Έχει διαφορά ;)


^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα κανόνων, αλλά θέμα αισθητικής :)
Άλλο "μου αρέσει" κι άλλο "μου πάει". Αν φορέσεις οτιδήποτε δεν σου πάει και δεν σε ικανοποιεί η εικόνα σου βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη, τότε και το πιο τέλειο ρούχο ή αξεσουάρ θα χάσει αυτομάτως τη λάμψη του (κι εσύ το κέφι σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα κανόνων, αλλά θέμα αισθητικής :)
Άλλο "μου αρέσει" κι άλλο "μου πάει". Αν φορέσεις οτιδήποτε δεν σου πάει και δεν σε ικανοποιεί η εικόνα σου βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη, τότε και το πιο τέλειο ρούχο ή αξεσουάρ θα χάσει αυτομάτως τη λάμψη του (κι εσύ το κέφι σου).

Το πόιντ είναι να φορέσεις κάτι που σου αρέσει και επειδή σου αρέσει, να αισθάνεσαι σιγουριά που το φοράς, αυτομάτως αυτό θα βγάζει από σένα αυτοπεποίθηση και δυναμικότητα και δε θα δείχνει άσχημο.
Τι νομίζεις ότι είναι αυτό που μας έχει φυτέψει η κοινωνία για να δούμε στον καθρέπτη ότι δε μας πάει; Δε μας πάει, γιατί; Ποιος το λέει; Με τι κριτήρια; Γιατί να καταπιεζόμαστε έτσι; Φυτεμένα είναι αυτά (ειρωνεία που το λέω γω αυτό):redface:
Αw απελευθερωθούμε λίγο, γιατί από εκφράσεις "δε μου πάει", καταλήγουμε στο "τι φοράει αυτή" και "πώς είσαι έτσι".
Anywayyyy το προχώρησα λίγο, απλά το θεωρώ πολύ κουραστικό να πω στον εαυτό μου "μη βάλεις αυτή τη μπλούζα/φούστα/φόρεμα γιατί δε σου πάει".
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω παντως δεν θα φορουσα κατι που δεν θα μου πηγαινε. Θελω να νιωθω κομψη και να μην ανησυχω και να μη νιωθω σαν καρναβαλος. Οταν δεν σου παει κατι δεν το φορας. Οταν θελεις να το φορεσεις με το ζορι τοτε γινεσαι σαν κατι παχουλες που φορανε υπερβολικα στενα ρουχα, πχ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πναγια και Χριστε, μα καθρεφτη δεν εχουν? Μας αηδιασες πρωινιατικα ρε Nelliel!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
καθρεφτη μαλλον εχουν αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι φορανε οτι τους αρεσει και οχι οτι τους ταιριαζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω αναρωτηθει πολλες φορες για τις επιλογες τις στυλιστικες ορισμενων. Κι εγω πιστευω πως δεν φοραμε οτι μας αρεσει, σημασια εχει να μας ταιριαζει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Θέλω να αλλάξω γυαλιά οράσεως.Τα έχω από την 3η γυμνασίου και πλεον απορώ γιατί διάλεξα αυτό το μοντέλο! :P Τα φοράω μόνο μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω προτιμάω τους φακούς επαφής.Τώρα τελευταία, όμως, έχουν αρχίσει να με κουράζουν ιδιαίτερα οπότε σκέφτομαι να υιοθετήσω το στυλ "γυαλιά".
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλά αν και έχουν γίνει πολύ σούπα πλεον.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μου πηγαίνουν(δεν μιλάω για τα τεράστια.τα θέλω λίγο πιο συμμαζεμένα)...Γενικότερα σε τι σχήμα προσώπου ταιριάζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θέλω να αλλάξω γυαλιά οράσεως.Τα έχω από την 3η γυμνασίου και πλεον απορώ γιατί διάλεξα αυτό το μοντέλο! :P Τα φοράω μόνο μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω προτιμάω τους φακούς επαφής.Τώρα τελευταία, όμως, έχουν αρχίσει να με κουράζουν ιδιαίτερα οπότε σκέφτομαι να υιοθετήσω το στυλ "γυαλιά".
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλά αν και έχουν γίνει πολύ σούπα πλεον.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μου πηγαίνουν(δεν μιλάω για τα τεράστια.τα θέλω λίγο πιο συμμαζεμένα)...Γενικότερα σε τι σχήμα προσώπου ταιριάζουν;
Νομίζω το τι ταιριάζει στο πρόσωπό σου και στην προσωπικότητά σου, θα το καταλάβεις μόνο δοκιμάζοντας διάφορα σχέδια. Πράγμα που γίνεται σε όλα τα καταστήματα οπτικών. Δεν χρειάζεται δηλαδή να μπεις και να αγοράσεις μέσα σε 2 λεπτά κάτι, θα δώσεις την συνταγή σου και αφού πεις σε τι ποσό να κυμαίνονται θα σου δώσουν να δοκιμάσεις αρκετά σχέδια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλά αν και έχουν γίνει πολύ σούπα πλεον.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μου πηγαίνουν(δεν μιλάω για τα τεράστια.τα θέλω λίγο πιο συμμαζεμένα)...Γενικότερα σε τι σχήμα προσώπου ταιριάζουν;
Τα στρογγυλά γυαλιά ταιριάζουν σε μακριά, "οστεώδη" πρόσωπα. Όπως και τα γυαλιά με τετράγωνο σκελετό, ταιριάζουν σε στρογγυλά, γεμάτα πρόσωπα. Αν το πρόσωπό σου ανήκει στην κατηγορία "οβάλ", τότε είσαι τυχερή. Σου ταιριάζουν σχεδόν όλοι οι σκελετοί

Και δεν είναι θέμα μόδας, αλλά τι πραγματικά σου ταιριάζει, όχι μόνο στο πρόσωπο αλλά και στην προσωπικότητα, ή ακόμα και στο στιλ που θέλεις να αναδείξεις. Αν για παράδειγμα θέλεις να προβάλλεις το "σοφιστικέ" λουκ, θα διαλέξεις με μαύρο πλαστικό χοντρό σκελετό. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο διακριτικό, θα στραφείς σε μεταλλικό λεπτό. Ακόμα υπάρχει η επιλογή να μην έχει καθόλου σκελετό, που μοιάζουν σα να μη φοράς γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι για ηλιου συζητατε :P
εγω εχω αυτα για ορασεως https://www.staroptical.gr/eyeglasses/carrera/carrera-ca8811-5r1-55-17.html με ελαχιστες διαφορες,τα δικα μου ειναι μαυρα. για ηλιου αυτα σε σκουρο μπλε https://e.kotear.pe/images/153735/ra...inales-reputacion-100-positiva-1287773328.jpg τα οποια ακριβοπληρωσα λογω ειδικων φακων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top