Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
ΜΑ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ...η ασφαλης εκτρωση γινεται μεσα στους 3 μηνες εγκυμοσυνη.
Μπα χτυπαει η καρδια;Τι ειναι η καρδια;Μια αντλια ειναι,εξαρτημα,δεν ειναι ο ανθρωπος.
Ο κλινικος θανατος οριζεται ως η στιγμη που "σβηνει" ο εγκεφαλος.
Ας μην γυριζουμε σε αντιληψεις μεσαιωνα.
Ο κλινικός θάνατος δεν θεωρείται και κανονικός θάνατος ο θάνατος υφίσταται όταν σταματήσει να χτυπάει η καρδιά και το επιβεβαιώσει ο γιατρός ποτέ άλλωτε.Φυσικά ο εγκέφαλος δεν σβήνει αλλά κομματιάζεται απο τον γιατρό με τα χειρουργικά εργαλεία και τραβάει το κομματιασμένο κεφάλι με μια ρουφήχτρα σαν σκούπα.Εύγε ώψιμος ανθρωπισμός 2018 πάω να ξεράσω αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καταλαβετε το επιτελους,οσο ειναι μεσα στην μητερα κατα τους μηνες που γινεται η επεμβαση δεν ειναι δολοφονια διοτι δεν υπαρχει ακομα ανθρωπος.

Δεν επιβιωνει εκτος μητρας το εμβρυο οποτε δεν ειναι δολοφονια καθως δεν υπαρχει ζωη ουτος η αλλος.

Δεν μπορεις να να αναψεις εναν διακοπτη που ειναι ηδη ανοικτος,ειναι λογικη.
Η γυναικα εχει το δικαιωμα να τερματισει την διαδικασια.
Εαν το παρεις οτι τερματιζεις την διαδικασια,τοτε με το χαπι της επομενης ημερας κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα...


Αυτο λεει η επιστημη,αυτο λεει η ηθικη,οποιος δεν θελει να το δεχτει ειναι προβλημα του κυριολεκτικα.

Πραγματικά σας βάζει τα γυαλιά ένα αγόρι που είναι 20 - 22 χρονών, δηλαδή ξυπνήστε λίγο,
τόσο brainwash να πούμε και οι τρείς που γράψατε τελευταία και είστε και κατά της έκτρωσης.

Όλα τα άλλα τα έχετε καλά, η έκτρωση σας πείραξε! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Ο κλινικός θάνατος δεν θεωρείται και κανονικός θάνατος ο θάνατος υφίσταται όταν σταματήσει να χτυπάει η καρδιά και το επιβεβαιώσει ο γιατρός ποτέ άλλωτε.Φυσικά ο εγκέφαλος δεν σβήνει αλλά κομματιάζεται απο τον γιατρό με τα χειρουργικά εργαλεία και τραβάει το κομματιασμένο κεφάλι με μια ρουφήχτρα σαν σκούπα.Εύγε ώψιμος ανθρωπισμός 2018 πάω να ξεράσω αίμα.

Πιστεψε με σε κατι τετοια ειμαι απο τους πρωτους που φωναζει σε θεματα επιστημης δικαιωματων.Μια χαρα ανθρωπινο ειναι.
Εαν καποιος δεν υπηρξε ποτε δεν μπορει να θεωρηθει παυση μιας ζωης.
Η καρδια μπορει να σταματησει για πολλους λογους δεν σημαινει οτι εισαι νεκρος καθως μπορουν να σε επαναφερουν.Αρα σημασια εχει ο κλινικος θανατος πρακτικα.Καθως αυτος οριζει τον "πραγματικο" θανατο.
Η πραγματικοτητα ειναι,πως οτι ειμαστε ειναι εκει πανω,αυτο οριζει την συνειδηση και την αισθηση της υπαρξης.Εαν αυτο δεν λειτουργησει ποτε,δεν υπηρξες ποτε ως οντοτητα.
Ειναι σαν να λες σε εναν χημικο οτι ειναι δολοφονος επειδη σταματησε την διαδικασια αναμιξης δυο ουσιων.Διοτι κυριολεκτικα σε αυτα τα σταδια 3 μηνων βιοχημικες διεργασιες ειναι ολα ξαναλεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ο κλινικός θάνατος δεν θεωρείται και κανονικός θάνατος ο θάνατος υφίσταται όταν σταματήσει να χτυπάει η καρδιά και το επιβεβαιώσει ο γιατρός ποτέ άλλωτε.Φυσικά ο εγκέφαλος δεν σβήνει αλλά κομματιάζεται απο τον γιατρό με τα χειρουργικά εργαλεία και τραβάει το κομματιασμένο κεφάλι με μια ρουφήχτρα σαν σκούπα.Εύγε ώψιμος ανθρωπισμός 2018 πάω να ξεράσω αίμα.
Κάτι τύπους σαν εσένα θέλω να τους βασανίσω για 10 μέρες σε ένα μπουντρούμι! :air_kiss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καταλαβετε το επιτελους,οσο ειναι μεσα στην μητρα κατα τους μηνες που γινεται η επεμβαση δεν ειναι δολοφονια διοτι δεν υπαρχει ακομα ανθρωπος.Δεν επιβιωνει εκτος μητρας το εμβρυο οποτε δεν ειναι δολοφονια καθως δεν υπαρχει ζωη ουτος η αλλος.
και ένα νεογέννητο 9 μηνών χωρίς φροντίδα(πχ το μωρό της 22χρονης) πεθαίνει μεσα σε 12 ώρες.
είναι όλα σχετικά
απο την σύλληψη μέχρι την ενηλικίωση ο άνθρωπος βιολογικά δεν σταματάει την πορεία ολοκλήρωσης


η διαφωνία μου δεν είναι στο αν πρέπει να επιτρέπονται ή όχι οι αμβλώσεις, είναι στο συγκεκριμένο θέμα που πολλά μέλη καταδίκασαν απόλυτα την κοπέλα με την εσχάτη των ποινών, ενω απο την άλλη δεν διαφωνουν με τις εκτρώσεις, κάτι το οποίο είναι λίγο υποκριτικό

εαν η εγκατάλειψη ενός μωρού απο την μάνα του τιμωρούνταν με ισόβια,
τότε βάση της αναλογικότητας θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μικρότερη ποινή και για τις εκτρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πιστεψε με σε κατι τετοια ειμαι απο τους πρωτους που φωναζει σε θεματα επιστημης δικαιωματων.Μια χαρα ανθρωπινο ειναι.
1)Εαν καποιος δεν υπηρξε ποτε δεν μπορει να θεωρηθει παυση μιας ζωης.
2)Η καρδια μπορει να σταματησει για πολλους λογους δεν σημαινει οτι εισαι νεκρος καθως μπορουν να σε επαναφερουν.Αρα σημασια εχει ο κλινικος θανατος πρακτικα.Καθως αυτος οριζει τον "πραγματικο" θανατο.
Η πραγματικοτητα ειναι,πως οτι ειμαστε ειναι εκει πανω,αυτο οριζει την συνειδηση και την αισθηση της υπαρξης.Εαν αυτο δεν λειτουργησει ποτε,δεν υπηρξες ποτε ως οντοτητα.
3)Ειναι σαν να λες σε εναν χημικο οτι ειναι δολοφονος επειδη σταματησε την διαδικασια αναμιξης δυο ουσιων.Διοτι κυριολεκτικα σε αυτα τα σταδια 3 μηνων βιοχημικες διεργασιες ειναι ολα ξαναλεω.
1)Υπήρξε αλλά δεν ζούσε στο δικό μας οικοσύστημα ήταν μέσα στο σώμα της μάνας
2)Γι΄αυτό λέμε πιστοποιεί το θάνατο ο γιατρός γιατί ο θάνατος δεν επαναφέρθηκε :shifty:
3)Δεν έχει νόημα να το σχολιάσω αυτό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
και ένα νεογέννητο 9 μηνών χωρίς φροντίδα(πχ το μωρό της 22χρονης) πεθαίνει μεσα σε 12 ώρες.
είναι όλα σχετικά
απο την σύλληψη μέχρι την ενηλικίωση ο άνθρωπος βιολογικά δεν σταματάει την πορεία ολοκλήρωσης


η διαφωνία μου δεν είναι στο αν πρέπει να επιτρέπονται ή όχι οι αμβλώσεις, είναι στο συγκεκριμένο θέμα που πολλά μέλη καταδίκασαν απόλυτα την κοπέλα με την εσχάτη των ποινών, ενω απο την άλλη δεν διαφωνουν με τις εκτρώσεις, κάτι το οποίο είναι λίγο υποκριτικό

εαν η εγκατάλειψη ενός μωρού απο την μάνα του τιμωρούνταν με ισόβια,
τότε βάση της αναλογικότητας θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μικρότερη ποινή και για τις εκτρώσεις.

Βεβαια και ο χρονος σχετικος ειναι,και η ζωη τι ειναι;Ενα τιποτα.Γιατι ερχομαστε πανω σε αυτη τη γη αραγε;
Συγγνωμη αλλα εαν θες να κανουμε φιλοσοφικη συζητηση εχω διαθεση αλλα δεν νομιζω οτι ηταν το ζητουμενο με βαση αυτο που εγραψα να μου απαντησεις ετσι αοριστα.Με ολο το σεβασμο δηλαδη :) .

Ας φαει οσα χρονια προβλεπει ο νομος και αναλογα την συμπεριφορα και την βελτιωση της,καθως και συμφωνα με τα ελαφρυντικα ας βγει και νωριτερα απο τα 10 ετη.Εαν μπορει να επανενταχθει στο κοινωνικο συνολο εννοειται οτι πρεπει να σεβαστουμε τα δικαιωματα της στη ζωη,οσο μεγαλο λαθος και εαν εκανε.Εφοσον δεν θα την εκτελεσουμε,το να ειναι σε ενα κελι ενω μπορει να γυρισει πισω στην κοινωνια και να προσφερει δεν εχει νοημα.
Αλλα εαν ξανακανει παιδι,εγω θα προτεινα να το αναλαβει η προνοια.

Οποτε συμφωνεις με τις εκτρωσεις.Δεν εχεις θεμα αλλα με βαση την αναλογικοτητα επειδη η δολοφονια πρεπει να τιμωρηθει με ισοβια,τοτε η εκτρωση πρεπει να παρει και αυτη μια χ ποινη;
Μα πως γινεται αυτο,αφου εξηγησα γιατι δεν ειναι παρανομη αλλα ταυτοχρονα και ηθικη και δεν πρεπει να νιωθει ασχημα η μελλουσα μητερα.Η παραβατικοτητα της πραξης ειναι μηδεν.Πως μπορεις να μιλησεις για αναλογικοτητα ποινης;

1)Υπήρξε αλλά δεν ζούσε στο δικό μας οικοσύστημα ήταν μέσα στο σώμα της μάνας
2)Γι΄αυτό λέμε πιστοποιεί το θάνατο ο γιατρός γιατί ο θάνατος δεν επαναφέρθηκε :shifty:
3)Δεν έχει νόημα να το σχολιάσω αυτό :confused:

Χριστο,σχολιασε οτι θες η δεν θες.Η εκτρωση ειναι παρανομη,και οποιαδηποτε γυναικα που ξερει τι της γινεται μπορει να απαντησει γιατι ειναι ηθικο.Εαν θελει να ειναι σωστη,διοτι νομικα δεν θα την κρινει κανενας.
Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να ξαναεξηγησω οτι μεσα στην κοιλια της μητερας δεν υπηρχε ανθρωπος αλλα απλα ιστοι και οχι ανθρωπος με συνειδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ο τίτλος είναι cringy af. Προφανώς φταίει η ίδια 100%. Τι πάει να πει "ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το παιδί της;" Γίνεται να φταίει κανείς άλλος; Ο ανάδρομος Ερμής ας πούμε;
Είχε την επιλογή να αρνηθεί το σεξ χωρίς προφυλάξεις. Είχε την επιλογή να κάνει έκτρωση. Κανείς δεν την ανάγκασε να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις ούτε να το κρατήσει. Εφόσον πήρε την απόφαση να φέρει στον κόσμο ενα παιδί, είχε την υποχρέωση, απεναντι σε αυτό, να το κανει.
Νομική δεν ξέρω, ιατρική δεν ξέρω. Ούτε είναι δουλειά μας να το παίζουμε ειδήμονες. Για μένα ειναι αδιανόητο αυτό το έγκλημα. Όσο θολωμενη or whatever και να είσαι μετά την γεννα, δε μπορεί να χωρέσει/δικαιολογήσει
το μυαλό μου τέτοια πράξη. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι ήταν και προμελετημενο σχέδιο του τύπου " α μόλις βγει απο μέσα μου θα το πετάξω σαν χρησιμοποιημενη σερβιετα στον ακάλυπτο". Προφανώς αναστατωθηκε/φοβήθηκε/οτιδήποτε. Και πάλι, δεν δικαιολογεί αυτό την πράξη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η έκτρωση είναι παράνομη στη χώρα μας; Ας απάντησει κάποιος που να ξέρει, να το έχει διαβασει γιατί πρώτη φορά το διαβάζω αυτό σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η έκτρωση είναι παράνομη στη χώρα μας; Ας απάντησει κάποιος που να ξέρει, να το έχει διαβασει γιατί πρώτη φορά το διαβάζω αυτό σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω.
επιτρέπεται έως την 14η βδομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,578 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η έκτρωση είναι παράνομη στη χώρα μας; Ας απάντησει κάποιος που να ξέρει, να το έχει διαβασει γιατί πρώτη φορά το διαβάζω αυτό σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω.

https://el.wikipedia.org/wiki/Έκτρωση

Ελλάδα

Στην Ελλάδα η έκτρωση επιτρέπεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
  • Εντός των πρώτων 24 εβδομάδων, αν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού
  • Εντός των πρώτων 19 εβδομάδων, αν η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί
  • Χωρίς χρονικό περιορισμό, αν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της, βεβαιωμένος από αντίστοιχο ιατρό (στην περίπτωση αυτή ο όρος "έκτρωση" χρησιμοποιείται σε διακοπή που επισυμβαίνει πριν την 24η εβδομάδα). Επίσης σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτει και η περίπτωση έκτρωσης εμβρύου με αποδεδειγμένα σοβαρές δυσλειτουργίες
Δέχομαι ολες τις παραπάνω περιπτώσεις για έκτρωση εκτος απο την πρώτη.



Προσωπικα αν κάποια ηθελε απο μονη της μα διακοψει την εγκυμοσυνη χωρις σοβαρο λογο δεν θα ήθελα να μου ξαναμιλήσει και να την ξαναδώ ποτέ στην ζωή μου. Θα την ξέγραφα τελειως.



Χωρις δευτερη κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει η σχέση της με την οικογένειά της. Το postpartum depression το καταλαβαίνω, το αν μιλούσε ή όχι με τους γονείς της ή το αν είχε κακές σχέσεις μαζί τους δεν δικαιολογεί την πράξη αυτή ούτε από βιολογικής άποψης. 22 χρόνων είναι, δεν είναι παιδάκι για το οποίο λαμβάνει ευθύνη η μαμά του. Μπορούσε να πάει νοσοκομείο και μόνη της.
Από τις σημαντικοτερες σχεσεις στη ζωη μας ειναι εκεινη μεταξυ των γονιων μας και εμας. Εαν εχεις μαθει μια ζωή να "φοβασαι" τους γονεις, τι θα πουν κλπ, δεν αφηνεις το παιδι να φερει τη λογικη πανω απο το συναισθημα αυτό. Παίζουν πολλά γύρω από αυτό και δεν είναι ακόμα ενήλικας ώστε να εχεις ξεπεράσει τυχών τέτοια προβλήματα...
Ο τίτλος είναι cringy af. Προφανώς φταίει η ίδια 100%. Τι πάει να πει "ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το παιδί της;" Γίνεται να φταίει κανείς άλλος; Ο ανάδρομος Ερμής ας πούμε;
Είχε την επιλογή να αρνηθεί το σεξ χωρίς προφυλάξεις. Είχε την επιλογή να κάνει έκτρωση. Κανείς δεν την ανάγκασε να κάνει σεξ χωρίς προφυλάξεις ούτε να το κρατήσει. Εφόσον πήρε την απόφαση να φέρει στον κόσμο ενα παιδί, είχε την υποχρέωση, απεναντι σε αυτό, να το κανει.
Νομική δεν ξέρω, ιατρική δεν ξέρω. Ούτε είναι δουλειά μας να το παίζουμε ειδήμονες. Για μένα ειναι αδιανόητο αυτό το έγκλημα. Όσο θολωμενη or whatever και να είσαι μετά την γεννα, δε μπορεί να χωρέσει/δικαιολογήσει
το μυαλό μου τέτοια πράξη. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι ήταν και προμελετημενο σχέδιο του τύπου " α μόλις βγει απο μέσα μου θα το πετάξω σαν χρησιμοποιημενη σερβιετα στον ακάλυπτο". Προφανώς αναστατωθηκε/φοβήθηκε/οτιδήποτε. Και πάλι, δεν δικαιολογεί αυτό την πράξη της.
Είχε την επιλογή να κάνει το οτιδήποτε σαφώς. Το να κατηγορήσεις κάποιον για λάθος επιλογή σημαίνει ότι τη στιγμή της απόφασης μπορούσε να δει όλες τις εναλλακτικές και να ζυγίσει. Το έκανε; Για σένα είναι αδιανότητο κάτι τέτοιο να συμβεί. Σαφώς, διότι δεν έχεις βρεθεί σε αυτή τη θέση κι ούτε πρόκειται να βρεθείς. Και σε εμένα πολλές συμπεριφορές φαίνονται αδιανόητες, τι σημαίνει αυτό; Έξω από χορό πολλά τα τραγούδια λένε ultraviolence... Για να θεωρήσεις μια συμπεριφορά αδιανόητα σημαίνει πως έχεις καταλάβει ΑΠΟΛΥΤΑ όλα τα γεγονότα στη ζωή της έως τη στιγμή που διέπραξε την πράξη. Δυστυχώς όπως βλέπω απλά κρίνεις χωρίς να ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι μπορεί να συμβαίνει στην κοπέλα αυτή. Σαφώς αυτό είναι ένα άνθρωπινο χαρακτηριστικό, αλλά νομίζω εξελικτικά έχουμε (ή θα έπρεπε να έχουμε) σε κάποιο άλλο επίπεδο, όχι;
Κανείς δεν το παίζει ειδήμονας (πόσο μάλλον εγώ που μάλιστα δεν έχω ιδέα του τι έχει συμβεί) αλλά προσπαθώ να δω κι άλλες πλευρές στο θέμα και να μην κλειδώσω κάπου τη σκέψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι σε κάτι τέτοια θέματα οι άνθρωποι δείχνουμε τον όποιο ανθρωπισμό έχουμε. Η ενσυναίσθηση είναι κάτι που αν δεν το έχεις δεν μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου. Για να δίνει το κράτος μέχρι 10 χρόνια για μια λεχώνα που σκοτώνει το παιδί της σημαίνει ότι ειδικοί έχουν αποφανθεί εδώ και χρόνια ότι δεν είναι μια απλή περίπτωση δολοφονίας και συντρέχουν κι άλλοι παράγοντες οι οποίοι πρέπει να ληφθούν υπόψη. Κάποιοι όμως θέλετε να αδιαφορησετε για αυτούς τους παράγοντες που έχουν καθοριστεί από επαΐοντες. Το θεωρείτε λογικό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Είχε την επιλογή να κάνει το οτιδήποτε σαφώς. Το να κατηγορήσεις κάποιον για λάθος επιλογή σημαίνει ότι τη στιγμή της απόφασης μπορούσε να δει όλες τις εναλλακτικές και να ζυγίσει. Το έκανε; Για σένα είναι αδιανότητο κάτι τέτοιο να συμβεί. Σαφώς, διότι δεν έχεις βρεθεί σε αυτή τη θέση κι ούτε πρόκειται να βρεθείς. Και σε εμένα πολλές συμπεριφορές φαίνονται αδιανόητες, τι σημαίνει αυτό; Έξω από χορό πολλά τα τραγούδια λένε ultraviolence... Για να θεωρήσεις μια συμπεριφορά αδιανόητα σημαίνει πως έχεις καταλάβει ΑΠΟΛΥΤΑ όλα τα γεγονότα στη ζωή της έως τη στιγμή που διέπραξε την πράξη. Δυστυχώς όπως βλέπω απλά κρίνεις χωρίς να ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι μπορεί να συμβαίνει στην κοπέλα αυτή. Σαφώς αυτό είναι ένα άνθρωπινο χαρακτηριστικό, αλλά νομίζω εξελικτικά έχουμε (ή θα έπρεπε να έχουμε) σε κάποιο άλλο επίπεδο, όχι;
Κανείς δεν το παίζει ειδήμονας (πόσο μάλλον εγώ που μάλιστα δεν έχω ιδέα του τι έχει συμβεί) αλλά προσπαθώ να δω κι άλλες πλευρές στο θέμα και να μην κλειδώσω κάπου τη σκέψη μου...
Κοίτα, έγραψα ό,τι έγραψα χθες νυστάζοντας χωρίς να καταθέσω την πλήρη άποψη μου, οπότε διαβάζοντας με σήμερα το πρωί βλέπω ότι υπήρξα ιδιαίτερα απόλυτος και σκληρός, κάτι που όσοι με ξέρουν από'δω μέσα, γνωρίζουν ότι δεν με εκφράζει.
Θα απαντήσω ετεροχρονισμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η έκτρωση είναι παράνομη στη χώρα μας; Ας απάντησει κάποιος που να ξέρει, να το έχει διαβασει γιατί πρώτη φορά το διαβάζω αυτό σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω.


Σου βάζω τι γράφει η Βικέ για το ζήτημα.


Στην Ελλάδα η έκτρωση επιτρέπεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
  • Εντός των πρώτων 24 εβδομάδων, αν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού
  • Εντός των πρώτων 19 εβδομάδων, αν η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί
  • Χωρίς χρονικό περιορισμό, αν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της, βεβαιωμένος από αντίστοιχο ιατρό (στην περίπτωση αυτή ο όρος "έκτρωση" χρησιμοποιείται σε διακοπή που επισυμβαίνει πριν την 24η εβδομάδα). Επίσης σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτει και η περίπτωση έκτρωσης εμβρύου με αποδεδειγμένα σοβαρές δυσλειτουργίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Νέα Σμύρνη: «Έβγαινα στο μπαλκόνι να βλέπω το μωρό»-Συγκλονίζει η κατάθεση της 22χρονης


Η 22χρονη στην κατάθεσή της στην ανακρίτρια περιέγραψε όλα όσα συνέβησαν μέχρι το τραγικό περιστατικό, επιμένοντας πως δεν είχε σκοπό να σκοτώσει το παιδί.
Δεν διστάζει να αποκαλύψει μάλιστα πως από εκείνη την ημέρα «στριφογυρνά» συνέχεια στο μυαλό της να κάνει κακό στον εαυτό της.
Τις επόμενες ημέρες αναμένεται εξάλλου να εξεταστεί από ψυχίατρο καθώς, όπως έχει δηλώσει ο συνήγορός της, Αλέξανδρος Αλεξιάδης, μια πραγματογνωμοσύνη που θα αποτυπώνει την άθλια κατάσταση στην οποία βρίσκεται, είναι απαραίτητη.
«Το άφησα στο δίχτυ, δεν ήθελα να το σκοτώσω»


H 22χρονη περιέγραψε με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες στην ανακρίτρια τις κινήσεις της, από τη στιγμή που γέννησε, μέχρι που συνελήφθη.
«Δεν το άκουγα να κλαίει. Ανέπνεε με δυσκολία. Το καθάρισα, το σκούπισα. Εκείνη την ώρα άκουσα την εξώπορτα. Μπήκε η μητέρα μου στο σπίτι», ανέφερε, ενώ ο πανικός που ένιωσε μετριάστηκε για λίγο όταν της είπε ότι θα ξαναβγεί για ένα δίωρο, καθώς με αυτό κέρδιζε λίγο χρόνο προκειμένου να αποφασίσει τι θα κάνει.
«Πήγα στο δωμάτιό μου με το μωρό και επειδή φοβόμουν ότι θα γυρνούσε η μητέρα μου το άφησα στο δίχτυ. Δεν ήθελα να το σκοτώσω. Ήθελα να βρω μια κενή ώρα που δε θα ήταν η μητέρα μου στο σπίτι, να πάρω το παιδί να το πάω στο νοσοκομείο να το δώσω για υιοθεσία.
Την πετσέτα που είχα σκουπίσει το παιδί και τον πλακούντα τα έβαλα σε μια σακούλα και τα πέταξα στον κάδο. Το έκανα αφού είχα αφήσει το μωρό στο δίχτυ. Αισθανόμουν αδύναμη. Παρόλα αυτά κατάφερα να βγω από το σπίτι και να πετάξω τη σακούλα», συμπλήρωσε.


«Από φόβο δεν είπα τίποτα»

«Δεν βγήκαμε από το σπίτι ούτε την Παρασκευή ούτε το Σάββατο. Έβγαινα στο μπαλκόνι να βλέπω το μωρό. Δεν έκλαιγε ούτε κινούνταν. Τα πράγματα που βρέθηκαν πάνω του είχαν πέσει από τον αέρα. Στον ακάλυπτο υπάρχει πρόσβαση από πόρτα στο υπόγειο που είναι ανοιχτή», συνέχισε.


«Δεν πήγα ούτε το βράδυ που κοιμόταν η μητέρα μου να πάρω το παιδί, γιατί φοβόμουν μην με ακούσει. Όταν η γειτόνισσα πήγε με τη μητέρα μου και είδαν ότι επρόκειτο για μωρό, δεν είπα κάτι γιατί φοβόμουν. Φοβόμουν την αντίδραση της μητέρας μου. Φοβόμουν ότι θα μου φώναζε. Από φόβο και πανικό δεν είπα κάτι στην αστυνομία. Η μητέρα μου από την αστυνομία έμαθε ότι το παιδί ήταν δικό μου», συμπλήρωσε.
Στην ερώτηση της ανακρίτριας γιατί δεν κάλεσε το ΕΚΑΒ, η απάντηση της 22χρονης ήταν πως είχε «θολώσει» το μυαλό της. Όπως υποστήριξε, «από εκείνη την ημέρα, τα σκέφτομαι αυτά, σκέφτομαι να κάνω κακό στον εαυτό μου. Οι σχέσεις με την μητέρα μου είναι καλές. Επειδή είχαμε οικονομικά προβλήματα δεν ήθελα να την επιβαρύνω, ντρεπόμουν. Δεν βρήκα τη δύναμη να της το πω».
Η μαρτυρία της γειτόνισσας

Η γειτόνισσα που βρήκε το μωρό φέρεται να δηλώνει στην κατάθεσή της: «Όταν πήγα να ποτίσω τα φυτά, είδα ότι πάνω στο δίχτυ υπήρχε κάτι που στην αρχή μου φάνηκε σαν κούκλα. Δεν ήμουν σίγουρη όμως αν ήταν κούκλα ή μωρό. Χτύπησα στη γειτόνισσα για να βγούμε στον ακάλυπτο από το δικό της σπίτι. Όμως ούτε αυτή κατάλαβε αν αυτό στο δίχτυ ήταν άνθρωπος ή κούκλα».
Από την πλευρά του ο αστυνομικός που έφτασε στο σημείο περιγράφει: «Το κέντρο του ΕΚΑΒ μου είπε να κατεβάσω το μωρό και να το παραδώσω στο ΕΚΑΒ μόλις ερχόταν. Πήρα μια σκάλα και ένα ψαλίδι από το διαμέρισμα και πήγα στο σημείο. Οι γείτονες μου έδωσαν κι ένα σεντόνι για να τυλίξω το μωρό».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
#fake #fake #fake.



«Έβγαινα στο μπαλκόνι να βλέπω το μωρό»
Εντάξει αφού το έβλεπε, ίσω την παρεξηγήσαμε λίγο. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προσποιήθηκε το απόγευμα τις Παρασκευής ότι θα βγει με φίλους, ώστε να πάρει μια τσάντα, να βάλει κρυφά το μωρό μέσα και να το αφήσει όπου σκόπευε να το αφήσει. Το πρώτο σοκ όταν ήρθε η μητέρα της σπίτι ας το καταλάβουμε, μετά όμως γιατί δεν έκανε κάτι για να το σώσει; Κλειδωμένη την είχε η μάνα της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προσωπικά μου φαίνεται πιο αληθοφανή αυτή η ιστορία από αυτή της ηθελημένης δολοφονίας. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο συγχαρητήρια στο δικηγόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Όλοι λένε οτι δεν υπάρχει πιθανότητα η μάνα της να μην ξέρει για την εγκυμοσύνη της. Εδώ βλέπεις αδύνατες κοπέλες και πριν γεννήσουν οι κοιλιές τους είναι γιγάντιες. Δείτε την Κατερίνα Τσάβαλου η οποία είναι δεν είναι 45 κιλά (την έχω δει κι από κοντά, είναι μικροσκοπική) πώς είχε γίνει πριν γεννήσει:


Η κοπέλα αυτή που ήδη είχε παραπανίσια κιλά δε θα φαινόταν;
Και η μάνα της είναι τραπεζικός υπάλληλος, δεν είναι καμιά αγράμματη από χωριό ξέρω γω που δεν ξέρει πού παν' τα τέσσερα.
Για κάποιο λόγο πάει να καλύψει τη μάνα της. Μάλλον με το σκεπτικό οτι αφού η μάνα δεν ήξερε βρέθηκε σε πανικό και δεν ήξερε τι έκανε λόγω επιλόχειας κατάθλιψης ενώ αν η μάνα ήξερε θα δικαστούν κι οι δύο για φόνο εκ προμελέτης.
Σε μια λεχώνα παιδοκτόνο δίνει ο νόμος ελαφρυντικά. Αν όμως αποδειχτεί οτι η μάνα της το ήξερε, εκεί το πράγμα αλλάζει.
Σίγουρα ο εισαγγελέας θα αποδείξει οτι η μάνα ήταν ενήμερη και συνεργός στο έγκλημα γιατί ακόμα κι από την αρχική κατάθεση υπάρχουν κενά. Πού να ξέραμε κι όλη την κατάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top