Μητρότητα σε νεαρή ηλικία

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι κρίμα μέσα στις σχέσεις των ανθρώπων να κυριαρχεί η λογική πες του το απ'έξω μην τρομάξει.

Οι σκέψεις και οι συνδυασμοί αυτών μέσα στο κεφάλι μας συνήθως είναι αρκετά level παραπάνω από το επίπεδο συζήτησης που θέλουμε να εδραιώσουμε προς τα έξω. Και φυσικά επειδή κανένας άλλος δεν διαβάζει την σκέψη μας δεν μπορεί να παρακολουθήσει την ροή της εσωτερικής συζήτησης και τα πιθανά logic gaps που γίνονται εν αγνοία μας. Η κοπέλα μπορεί μες στο κεφάλι της να έχει ήδη σκεφτεί χρώμα για το παιδικό δωμάτιο και ονόματα. Φαντάζεσαι να πάει και να πει κάτι τέτοιο κατευθείαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον!

Γενικά η κοινωνία έχει περάσει βαθιά μέσα στο μυαλό των γυναικών ότι μέσα από έναν γάμο και ένα παιδί θα είναι ολοκληρωμένες ως άνθρωποι και αποδεκτές από την κοινωνία. Έτσι, πολλές γυναίκες, μετά τη γέννα, αναρωτιούνται "τώρα γιατί δε νιώθω ολοκληρωμένη, αλλά, αντιθέτως, η ζωή μου είναι πιο δύσκολη;".

Από την άλλη, ακούω ανθρώπους που για χ λόγους δεν έκαναν παιδιά ή οικογένεια να λένε πως νιώθουν ανολοκλήρωτοι, ότι κάτι τους λείπει και κοιτούν τα παιδιά άλλων με στενοχώρια. Άλλοι πάλι δηλώνουν "δεν έχω δικά μου παιδιά αλλά έχω ανίψια και είμαι πολύ ευτυχισμένος".

Σίγουρα θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω και παιδιά και οικογένεια. Αργότερα όμως.

Ακριβώς ισχύουν και τα δυο που λες. Οι μεν αισθάνονται δυστυχισμένοι επειδή έχουν παιδιά και όλα τα προβλήματα που κουβαλάει αυτό, οι δε αισθάνονται δυστυχισμένοι που δεν έχουν παιδιά και τις στιγμές ευτυχίας που φέρνει αυτό. Επίσης μετά από μια ηλικία είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Τελικά, νομίζω, η απάντηση είναι: Μην κάνεις παιδί για να γεμίσεις τη ζωή σου, για να βρεις αυτό που ψάχνεις, για να ανακαλύψεις τον εαυτό σου ή γενικά μην κάνεις παιδί για εσένα. Κάνε παιδί όταν νιώσεις ότι θέλεις να φέρεις έναν άνθρωπο στη ζωή και να του δώσεις αγάπη. Διαφορετικά, μόνο άσχημα θα νιώσεις και το κενό θα γίνει μεγαλύτερο. Δεν κάνεις το παιδί γιατί το έχεις ανάγκη και περιμένεις ότι θα γίνει καλύτερη η ζωή σου, ούτε επειδή απλά "το θέλεις".
Το ίδιο, δηλαδή, που ισχύει και σε κάθε είδους σχέση. Μην κάνεις φιλίες ή ερωτικές σχέσεις γιατί νιώθεις κενό αλλά μόνο όταν νιώθεις γεμάτος και θέλεις να μοιραστείς.

Άρα, αν έχουμε την επιλογή, το καλύτερο είναι να κάνουμε παιδιά όταν έχουμε καλύψει μεγάλο μέρος από τα θεματάκια που έχουμε μέσα μας.
Αυτό (πρέπει να) είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλέ σταματήστε να προτείνετε να πάρουν σκυλί λες και είναι κάτι δεύτερο και υποκατάστατο και άμα αποτύχεις στο να το προσέχεις σιγάμωρέσκυλίείναι.

Δεν σκεφτόμουν αυτό όταν το πρότεινα. Ίσα ίσα το αντίθετο. Θα δει πως είναι να φροντίζεις ένα μικρο πλάσμα που χρειάζεται αρκετή προσοχή, θα τσεκάρει το επίπεδο υπευθυνότητας του couple ως couple και θα βολιδοσκοπήσει και αντιδράσεις του φίλου.

Για να μην μου πεις ότι χρησιμοποιώ το σκυλάκι για πειράματα,εννοείται θα πάρει κατοικίδιο αν το θέλει,αν αγαπάει τα ζώα και αν είναι αποφασισμένη να το φροντίζει και οχι σαν ένα χόμπι που θα παρατήσει όταν βαρεθεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά αν δεν μπορείς να μεγαλώσεις σκυλάκι πιθανό να μην μπορείς να μεγαλώσεις ούτε άνθρωπο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Απλά αν δεν μπορείς να μεγαλώσεις σκυλάκι πιθανό να μην μπορείς να μεγαλώσεις ούτε άνθρωπο :P
Και όχι μόνο να το μεγαλώσεις, τα ζώα είναι δέσμευση για αρκετά χρόνια, όσο δηλαδή κρατάει η ζωή τους.
Σωστή η υπόδειξη του Δημήτρη, αν και εγώ θα πω κάτι πολύ απλό και μάλιστα από την γυναικεία μεριά. Συγκεκριμένα μιας γυναίκας που έκανε παιδί στα 24.
Αγαπητή mov.poo, τα πράγματα που μπορείς να κάνεις στα 20 σου μη έχοντας παιδί, δεν μπορείς να τα κάνεις σε καμμιά άλλη ηλικία, επίσης μη έχοντας παιδί, όπως και έχοντας παιδί. Κανείς δεν σου λέει να μην κάνεις παιδί, απλά όχι ακόμα.
Ακόμα διαμορφώνεται ο δικός σου χαρακτήρας, δεν έχεις ιδέα πόσα θα αλλάξουν μέχρι να γίνεις 30 και πόσο θα ωριμάσεις. Περίμενε 10 χρόνια και κάνε τότε το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.
Εγώ από τότε που γέννησα την κόρη μου ένιωσα άλλος άνθρωπος! Αισθάνθηκα πως δε θέλω τίποτε άλλο στη ζωή μου, ολοκληρώθηκα είμαι πολύ ικανοποιημένη(..)

((έγραψα κι άλλα μα τα έσβησα καθώς διαβάζοντας τα δε μου άρεσαν.. Ας κρατήσω μόνο το παραπάνω που είναι και το πιο σημαντικό...))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top