Κυνόδοντας (2009)

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είμαι πολύ τεμπέλης για να ψάξω reviews στο νετ από τις "διθυραμβικές κριτικές" για την ταινία αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω.
Εδώ έχει μερικές μαζεμένες, για να μην ψάχνεις: https://www.critics.gr/Product/O-KUNODONTAS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εδώ έχει μερικές μαζεμένες, για να μην ψάχνεις: https://www.critics.gr/Product/O-KUNODONTAS

τενκιου
Κατάλαβα τελικά. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Όντως είναι πεινασμένοι οι κριτικοί από κάτι καινούριο και αποθεώνουν τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στον υπολογιστή έχω κατεβασμένα 100 gb πορνό, οι σειρές δεν έχουν μπικίνι γκερλζ με άγριες
διαθέσεις.

Nα τα χιλιάσεις :P
Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν ότι είναι ωραία η ταινία.
Εμένα δεν μου άρεσε. Μα για λόγους που δεν αξίζει να συζητήσουμε, καθώς
αλλού εκπέμπεις εσύ, αλλού λαμβάνω εγώ, αλλού ντ΄ αλλού γενικά
(...μα 100 γβ ρε αθεόφοβε; )




Είμαι πολύ τεμπέλης για να ψάξω reviews στο νετ από τις "διθυραμβικές κριτικές" για την ταινία αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω.
να κατεβάσεις όμως 100γβ πορνόζ δεν βαριέσαι.. :P λολζ

(μα 100γβ; δεν χωράει ο νουζ μου...
τι διαφορετικό στην υπόθεση περιμένεις να βρείς
και έχεις μαζέψει τόσες ταινίες; :confused:)



Για να είναι υποψήφια για όσκαρ πρέπει κάτι να έχει τελικά.
Βραβεύσεις και διακρίσεις από μεγάλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ. Όλα αυτά πριν
αρχίσει η τρέλα "Έλληνες στα όσκαρ, γουάου!
...Ποιοί είναι είπαμε; Με τον Μπραντ Πιτ έχουν σχέδια;"



Επίσης στην ετ 3 είχε αφιέρωμα σε καλτ ελληνικές ταινίες, να το ψάξεις, δες εδώ ένα δείγμα.
Δεν μου φταίει σε τίποτα η εκπομπή -
πέραν του ότι έχουν ξεχάσει εδώ και πολύ καιρό να ασχοληθούν με κάτι
που δεν διεκπεραιώνεται σε ένα σαρανταπεντάλεπτο.



ανελέητης μούφας που λέγεται "εναλλακτικό σινεμά".
:hmm:

...εχμ
αν δεν υπήρχε το εναλλακτικό σινεμά,
θα είχαμε όλοι 100γβ πορνό στο πισι μας

(σοζ μα 100γβ;
τι στην f χ...
βιντεοθήκη τσόντας σκέφτεσαι να ανοίξεις; :confused:)




Εάν οι αξιοσέβαστοι κριτικοί είναι τόσο πεινασμένοι για νέα πράγματα
Λογικό σφάλμα...


που παραβλέπουν το ελάχιστο που πρέπει να έχει μια ταινία (να βλέπεται)
Καλέ μου,
μπορώ να σου απαριθμήσω ταινίες (πχ Φασμπίντερ, Τρίερ)
για τις οποίες θα πείς "δεν βλέπονται",
μα αντίγραφά τους βρίσκονται αυτή την στιγμή
στο καταφύγιο που αποτελεί την βιβλιοθήκη του Κογκρέσου, έτσι ώστε
ακόμα και σε περιπτωση πυρηνικής καταστροφής
οι επιζήσαντες να γνωρίζουν τι μας οδήγησε στον όλεθρο :P


τότε απορώ αν σαν ρεμπεσκές την είδες αμερόληπτα και όχι σαν κάτι που τάραξε το είναι σου και την ελευθεριακή σου στόφα.
μπαααα... εμένα μου είπαν ότι έχει πορνό και το είδα :confused:





σοζ φίλε ρεμπεσκέ αυτή τη ταινία την σιχάθηκα πραγματικά
ναι ρε μαν... δεν σε κατηγορώ επειδή δεν σου αρέσει. ελεοζ :P
σου την φυλάω όμως, γιατί δεν έχεις αναπτύξει κριτήριο ώστε να μιλήσεις για τις αδυναμίες της.
Και ο Αγγελόπουλος "δεν βλέπεται". Σημαίνει αυτό πως δεν αξίζει τίποτα;



Υγγ.
100γβ;
:confused:
μα ελεοζ ρε μαν... αν έχεις δει μία, τις έχεις δει όλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Nα τα χιλιάσεις :P
Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν ότι είναι ωραία η ταινία.
Εμένα δεν μου άρεσε. Μα για λόγους που δεν αξίζει να συζητήσουμε, καθώς
αλλού εκπέμπεις εσύ, αλλού λαμβάνω εγώ, αλλού ντ΄ αλλού γενικά
(...μα 100 γβ ρε αθεόφοβε; )

τα φέραμε από εδώ τα φέραμε από εκεί άντε ξανά τα ίδια τα ίδια απ την αρχή

100 γίγα βέβαια. Η τέχνη του πορνό είναι η μοναδική η οποία μπορεί να έχει αντικειμενικότητα στην κριτική της

να κατεβάσεις όμως 100γβ πορνόζ δεν βαριέσαι.. :P λολζ

Δεν τις κατεβάζω εγώ. Το κατεβαστήρι τις βάζει στο πισι.

(μα 100γβ; δεν χωράει ο νουζ μου...
τι διαφορετικό στην υπόθεση περιμένεις να βρείς
και έχεις μαζέψει τόσες ταινίες; :confused:)

Δεν είναι πολλές. Οι περισσότερες είναι τριλογίες σαν τον άρχοντα. 2 warm up και μια κορύφωση


Βραβεύσεις και διακρίσεις από μεγάλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ. Όλα αυτά πριν
αρχίσει η τρέλα "Έλληνες στα όσκαρ, γουάου!
...Ποιοί είναι είπαμε; Με τον Μπραντ Πιτ έχουν σχέδια;"

Διακρίσεις σε φεστιβάλ. Σο φάκινγκ γουάτ;

...εχμ
αν δεν υπήρχε το εναλλακτικό σινεμά,
θα είχαμε όλοι 100γβ πορνό στο πισι μας

ελά τώρα ρεμπ. είσαι στην εποχή του πορνό. Αν δεν έχεις 100 μβ στο πισι θα έχει δει 200 μβ. Μην μας το παίζεις ασκητής :P

(σοζ μα 100γβ;
τι στην f χ...
βιντεοθήκη τσόντας σκέφτεσαι να ανοίξεις; :confused:)

Όταν κάνω τα δικά μου παιδιά θα του παραδώσω τη συλλογή για να μην ψάχνει. Έτσι στην ερώτηση "τι έκανες στα νιάτα σου πατέρα;" η απάντηση "κατέβασα τα άπαντα της κατηγορίας big boobs" να είναι η απάντηση που θα τον κάνει να οραματιστεί ένα καλύτερο κόσμο.


Καλέ μου,
μπορώ να σου απαριθμήσω ταινίες (πχ Φασμπίντερ, Τρίερ)
για τις οποίες θα πείς "δεν βλέπονται",
μα αντίγραφά τους βρίσκονται αυτή την στιγμή
στο καταφύγιο που αποτελεί την βιβλιοθήκη του Κογκρέσου, έτσι ώστε
ακόμα και σε περιπτωση πυρηνικής καταστροφής
οι επιζήσαντες να γνωρίζουν τι μας οδήγησε στον όλεθρο :P

Πφφφ τώρα σαν ανφέρ που είσαι συγκρίνεις Τρίερ με τα τρία του καράμπελα. Εντάξει ρεμπεσκέ, ότι ακολουθεί όμως μοτίβο Τριερ (ή ακόμη καλύτερα Γκίλιαμ στα πιο απόκοσμα του) δεν σημαίνει ότι έχει και το ίδιο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα. Πρέπει ώρες-ώρες να μην κοιτάμε τα πράγματα χοντροκομμένα.

μπαααα... εμένα μου είπαν ότι έχει πορνό και το είδα :confused:

Δεν είχε πολύ πορνό δυστυχώς (ίσως για αυτό να ξενέρωσα).

ναι ρε μαν... δεν σε κατηγορώ επειδή δεν σου αρέσει. ελεοζ :P
σου την φυλάω όμως, γιατί δεν έχεις αναπτύξει κριτήριο ώστε να μιλήσεις για τις αδυναμίες της.
Και ο Αγγελόπουλος "δεν βλέπεται". Σημαίνει αυτό πως δεν αξίζει τίποτα;

Και τώρα στο ασόβαρα αν σου αρέσει αυτό το είδος σινεμά (το οποίο ο Κυνόδοντας βίασε ανελέητα) είναι καθήκον σου να το κράξεις και να αφορίζεις τους αμαρτωλούς που τολμούν να βάλουν τις λέξεις dogville και κυνόδοντας στο ίδιο ποστ. Οι αδυναμίες τις είναι η επιφανειακότητα της τίποτα λιγότερο. Δεν μπορώ να το πω πιο καθαρά είναι υπεκτιμημένη, δεν μπορείς να λες κάτι αριστούργημα για πράγματα που αποπειράθηκε να ακουμπήσει και δεν τα κατάφερε! :P


Σε χαιρετώ. Πάω να δω το "Παλούκι Λουκ και οι αδερφές Πάρτον στην Άγρια Στύση" έχω ακούσει "διθυραμβικές" κριτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Και τώρα στο ασόβαρα αν σου αρέσει αυτό το είδος σινεμά (το οποίο ο Κυνόδοντας βίασε ανελέητα) είναι καθήκον σου να το κράξεις και να αφορίζεις τους αμαρτωλούς που τολμούν να βάλουν τις λέξεις dogville και κυνόδοντας στο ίδιο ποστ


εμένα , ρεμπ , δεν μου αρέσει ούτε ο τρίερ :redface: - πόσο σοβαρό είναι ;

:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
__________________________________________


Οι αδυναμίες τις είναι η επιφανειακότητα της τίποτα λιγότερο. Δεν μπορώ να το πω πιο καθαρά είναι υπεκτιμημένη, δεν μπορείς να λες κάτι αριστούργημα για πράγματα που αποπειράθηκε να ακουμπήσει και δεν τα κατάφερε


Μιας και αναφέρθηκε... Υπάρχει λόγος που οι σκηνές είναι τόσο άκομψες.
Αν αληθινά θες να δείς τι ακριβώς θέλει να επιτύχει με αυτή την α-σκηνοθεσία,
μπορείς να πας μέχρι το Εθνικό
να κρίνεις εάν έχει κάποιο ...context, η όμοια απόδοση του Τσέχωφ επί σκηνής.


_______________________________________________


Πάμε τώρα να ασχολήθουμε με την Τέχνη.

...Αυτό εδώ μ'άρεζε:


Πρέπει ώρες-ώρες να μην κοιτάμε τα πράγματα χοντροκομμένα.

:eek:!!
και ακολουθούν...

Διακρίσεις σε φεστιβάλ. Σο φάκινγκ γουάτ;



είσαι στην εποχή του πορνό. Αν δεν έχεις 100 μβ στο πισι θα έχει δει 200 μβ.



η απάντηση που θα τον κάνει να οραματιστεί ένα καλύτερο κόσμο.





...Μα προτιμώ αυτές τις απαντήσειζ από τις ακόλουθες:


ότι ακολουθεί όμως μοτίβο Τριερ (ή ακόμη καλύτερα Γκίλιαμ στα πιο απόκοσμα του) δεν σημαίνει ότι έχει και το ίδιο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα.

...Α ώστε ενδιαφερόμαστε τελικά για το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα :P
Αν με το καλό γυριστεί "Ο Αντίχριστος Hardcore" I&ΙΙ, θα περιμένω σχολιασμό... :confused:

υγλολ:
Οι περισσότερες είναι τριλογίες σαν τον άρχοντα. 2 warm up και μια κορύφωση

Χμμμ, τι μου θυμίζει... Αααα ναι, διασκευή στον Ντε Σαντ.
Η πρώτη ταινία λεγόταν "Τα παθήματα της φτωχής νεαράς παρθένου Ιουστίνης"
ενώ η δεύτερη "Τα παθήματα της νεαράς Ιουστίνης". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ένας πατέρας, θέλοντας να προφυλάξει τα τρία του παιδιά από την κακία του κόσμου, τα κρατάει κλεισμένα στο σπίτι για 18 ολόκληρα χρόνια, μαζί με τη γυναίκα του. Οι δύο γονείς, μαζί με τα παιδιά, ασχολούνται με την παραγωγή ποντικοφάρμακου, με το οποίο ο πατέρας εξασφαλίζει το οικογενειακό εισόδημα. Η ζωή για τα παιδιά είναι σκληρή, ο πατέρας τα έχει σε αυστηρή πειθαρχία. Τους επιβάλλει διάφορες παράλογες απαγορεύσεις και καταπιέζει το σεξουαλικό ξύπνημα των παιδιών. Τα παιδιά ζουν έτσι σε ένα εντελώς διαστρεβλωμένο, απομονωμένο, κλειστό σύμπαν, χωρίς να έχουν καθόλου γνώση του έξω κόσμου, παρά μόνο του κόσμου που έχει φτιάξει γι’ αυτά ο πατέρας τους. Κάθε προσπάθειά τους να ξεφύγουν από αυτή την κατάσταση φαίνεται μάταια.
Νομίζετε πως σας περιγράφω τον Κυνόδοντα;

Λάθος νομίζετε...

...Τελικά είναι και Κοινό-δοντας, συν τοις άλλοις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Νεοφερμένος

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά η ιδέα μου είναι η μοίαζει πολύ με την ταινία The Virgin Suicides (αυτόχειρες παρθένοι).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ήταν τόσο άσχημη ταινία όσο την έχετε χαρακτηρίσει οι περισσότεροι. Έχω καιρό να την δώ όμως και θα φροντίσω να ανανεώσω την μνήμη μου. Θυμάμε πάντος πως μου άρεσε, αν και θα μπορούσε να ήτανε πιο γεμάτη.
Η ηθοποιοί επαίζαν με τον συγκεκριμένο τρόπο για να φάνουν και από εκεί κάποια πράγματα.
Θα μπορούσε να είναι και καλύτερη, ίσως δεν άξιζε τόσης προσοχής και τόσο σχολιασμό, άλλα δεν είναι και το σκουπίδι που όλοι παρουσιάζετε.

Θέλω να δω και το Κάστρο της αγνότητας που αναφέρθηκε. Έχει ιδιέτερο ενδιαφέρον, και αλλάζουν πολλά, αν όλο το σενάριο είναι κλεμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Την είδα κι εγώ χθες αυτή την ταινία. Σαν πλοκή κυλάει πολύ "αργά" και η αλήθεια είναι ότι σε πολλά σημεία trashοφέρνει.

Θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν ο τρόπος που παίζανε οι πρωταγωνιστές (παιδιά της οικογένειας) περιοριζόταν σε αυτούς, ενώ οι υπόλοιποι / οι έξω από το σπίτι, είχαν πιο φυσιολογική συμπεριφορά.

Οι ηθοποιοί παίζουν σαν να χάνουν λάδια :P Θα το θεωρούσαμε φυσιολογικό αν παίζανε έτσι μόνο τα παιδιά λόγω του εγκλεισμού τους και της μη φυσιολογικής ωρίμανσης του εσωτερικού τους κόσμου.

Το τελικό συμπέρασμα από όσο διαδραματίστηκαν ήτανε ότι αυτή η υπερπροστασία των γονιών και η εμμονή τους να δώσουν ερεθίσματα στα παιδιά τους, 100% ελεγχόμενα από αυτούς απεδείχθη μια αποτυχία. Η απορία μου είναι το που περιμένανε να το φτάσουν αυτό. Αργότερα θα έφευγαν από τη ζωή, τα παιδιά ήταν ήδη ενήλικα. Θελήσανε να τα προστατέψουν από την "κακιά" κοινωνία με μια πρακτική που δεν θα οδηγούσε πουθενά.

Εγώ πάντως είδα την ταινία με ενδιαφέρον (δεν θεωρώ ότι έχασα το χρόνο μου) και θα πω κι εγώ ότι είχε εντελώς άκυρο τέλος. Δεν υπήρξε καμία κορύφωση και καμία σαφής κατάληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top