Πώς θα προστατευτούμε από ενοχλητικά τηλεφωνήματα με προωθητικούς σκοπούς

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Προς ενημέρωση όλων: Υπάρχει τρόπος να σβήσουμε τον αριθμό μας (κινητό ή σταθερό) από τα μητρώα που χρησιμοποιούνται από εταιρείες για προωθητικούς σκοπούς προϊόντων ή υπηρεσιών. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να επικοινωνήσουμε με την εταιρεία στην οποία είμαστε συνδρομητές με το κινητό ή το σταθερό και να ζητήσουμε την ένταξη του αριθμού μας στο μητρώο του άρθρου 11.

Τι είναι το Μητρώο του άρθρου 11

Σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν. 3471/2006 κάθε πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών υποχρεούται να τηρεί ένα μητρώο –(λίστα) με στοιχεία των συνδρομητών του, οι οποίοι έχουν ζητήσει να εξαιρεθούν από τηλεφωνικές κλήσεις για κάθε είδους διαφημιστικούς / προωθητικούς σκοπούς.

Κάθε εταιρεία έχει διαφορετικούς τρόπους επικοινωνίας οπότε ψάξτε τη δική σας!

Μπορεί φυσικά να συνεχίσουν να μάς ενοχλούν αλλά από κει και πέρα θα μπορούμε να ενημερώσουμε οτι το τάδε τηλέφωνο μάς ενοχλεί ακόμα και μετά την εγγραφή μας στο μητρώο του άρθρου 11.

Πείτε το σε όλους ώστε να γλιτώσουν από τους ενοχλητικούς τηλεπωλητές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και πώς θα γλιτώσουμε από τις προωθητικές των εταιρειών που χρησιμοποιούμε; Γιατί συνήθως αυτοί με ενοχλούν εμένα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αν έχεις πχ κινητό vodafone θα ζητήσεις από τη vodafone να βάλει τον αριθμό σου στο μητρώο αυτό. Ζητάνε αριθμό ταυτότητας ή ΑΦΜ για επιβεβαίωση. Ή πας σε ένα κατάστημα. Υποτίθεται οτι αν μπει ο αριθμός σου σε αυτή τη λίστα δε θα έχουν πια δικαίωμα να σε ενοχλούν.

Επίσης όλα τα κινητά έχουν ενσωματωμένο blocklist ή υπάρχουν application που μπορείς να κατεβάσεις. Εγώ βάζω τους αριθμούς αυτούς σε blocklist (μαύρη λίστα) και άστους να παίρνουν όσο θέλουν, δείχνει απασχολημένο συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν έχεις πχ κινητό vodafone θα ζητήσεις από τη vodafone να βάλει τον αριθμό σου στο μητρώο αυτό. Ζητάνε αριθμό ταυτότητας ή ΑΦΜ για επιβεβαίωση. Ή πας σε ένα κατάστημα. Υποτίθεται οτι αν μπει ο αριθμός σου σε αυτή τη λίστα δε θα έχουν πια δικαίωμα να σε ενοχλούν.

Επίσης όλα τα κινητά έχουν ενσωματωμένο blocklist ή υπάρχουν application που μπορείς να κατεβάσεις. Εγώ βάζω τους αριθμούς αυτούς σε blocklist (μαύρη λίστα) και άστους να παίρνουν όσο θέλουν, δείχνει απασχολημένο συνεχώς.

Τέλεια, θα το κοιτάξω, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι να πάω να αλλάξω την sim μου αυτές τις μέρες. Οπότε θα δω τι λένε στα καταστήματα, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με το phone tree της υποστήριξης και θα σας πω κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τέλεια, θα το κοιτάξω, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι να πάω να αλλάξω την sim μου αυτές τις μέρες. Οπότε θα δω τι λένε στα καταστήματα, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με το phone tree της υποστήριξης και θα σας πω κι εδώ.

Εγώ πάντως τούς έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας και μού απάντησαν με μέιλ. Στα καταστήματα μάλλον δε θα έχουν ιδέα ή θα πουν οτι είναι τρομερά δύσκολο να γίνει γιατί δεν τους συμφέρει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ συνήθως τους απαντάω «Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι» και μετά κλείνω το τηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiris

Νεοφερμένος

Ο Kiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ συνήθως τους απαντάω «Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι» και μετά κλείνω το τηλ.

Το προβλημα είναι οτι παίρνουν πάλι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απλά να πω οτι από τότε που το έκανα αυτό που έγραψα, δε με έχει ξαναπάρει κανένας. Είναι κάτι πολύ εύκολο, καλό είναι να το κάνετε αν σας ενοχλούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που θέλει να τον παίρνουν τηλ από τέτοια; Τις προάλλες με πήρε η vodafone και μου έκανε δώρο διπλασιασμό κάθε πακέτου, λεπτά προς όλους κλπ. Δε με έχουν ενοχλήσει ποτέ βασικά, ίσα ίσα αν τους πω δε με ενδιαφέρει το κλείνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που θέλει να τον παίρνουν τηλ από τέτοια; Τις προάλλες με πήρε η vodafone και μου έκανε δώρο διπλασιασμό κάθε πακέτου, λεπτά προς όλους κλπ. Δε με έχουν ενοχλήσει ποτέ βασικά, ίσα ίσα αν τους πω δε με ενδιαφέρει το κλείνουν...

Μπορείς να ζητήσεις να σού στέλνουν μόνο sms με προσφορές. Εμένα έχει τύχει να μην απαντήσω σε κάποιο τηλέφωνο και να το βάλω σε black list και το βράδυ να δω οτι με πήραν 11 φορές! Το οτι είναι ενοχλητικοί είναι δεδομένο, ο κόσμος φωνάζει. Παίρνουν σε ώρα ησυχίας, πού ξέρεις αν εγώ δεν έχω κάποιον άρρωστο ή ένα παιδί που κοιμάται; Δεν έχουν καθόλου όρια, τους λες δεν ενδιαφέρομαι και συνεχίζουν να μιλάνε μέχρι να τους το κλείσεις στα μούτρα. Εγώ έχω ηρεμήσει. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμενα σταματησαν να με ενοχλουν ενα διαστημα γιατι την τελευταια φορα τους εβαλα τσαλιγοπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εμένα βασικά με πήραν μια φορά απ'την cosmote να μου προτείνουν να αυξήσω τα Mb κ να μου αυξήσουν το πάγιο. Κ της λέω "μα αφού δεν τα καταναλώνω, δεν μου χρειάζεται". Μετά από 2 μέρες με ξαναπαίρνει κ της λέω θα το σκεφτώ. Κ πάω στη wind κ κάνω αίτημα για μεταφορά. Κ με παίρνει η cosmote κ μου προσφέρει το μεγάλο πρόγραμμα στην ίδια τιμή κ μου λέει ότι αν φύγω θα έχω ρήτρα. Κ παίρνω τη wind κ της το λέω κ μου κάνει προσφορά για το σταθερό. Κ παίρνω την cosmote κ μου δίνει τα ίδια 2€ λιγότερο κ δωροεπιταγή 40€ στον γερμανό. Ε, δεν με ξαναπήραν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως προς ενημέρωση, αυτή η ρήτρα που λένε δεν είναι νόμιμη και κάνουν τον κόσμο να την πληρώνει ενώ δεν έχει υποχρέωση και δεν θα του κάνουν τίποτα αν δεν την πληρώσει. Έχετε υπόψη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top