Αεροπορικά εισιτήρια

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατι τα εισητηρια για ελλαδα απο χωρα της ΕΕ ειναι σχεδον τοσο ακριβα οσο μια υπερατλαντικη πτηση; Λογω ελλειψης καλων αεροδρομιων; Πχ μονο στην Αθηνα μπορουν να προσγειωθουν μεγαλα αεροσκαφη. Τραγικο.

Πονεμένη ιστορία, έκλεισα δύο πτήσεις μες το καλοκαίρι για Ελλάδα και συνολικά βγήκαν 650 ευρώ. Είναι λόγω καλοκαιρινών διακοπών, το καλοκαίρι οι τιμές για Ελλάδα είναι πιο ακριβές από το Ντουμπάι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία, έκλεισα δύο πτήσεις μες το καλοκαίρι για Ελλάδα και συνολικά βγήκαν 650 ευρώ. Είναι λόγω καλοκαιρινών διακοπών, το καλοκαίρι οι τιμές για Ελλάδα είναι πιο ακριβές από το Ντουμπάι.


Με ποια εταιρια;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έχω πετάξει με Aegean, Alitalia, KLM, Ryanair.
Η ΚLM πιστεύω ότι είναι η καλύτερη εξ αυτών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
H κατασταση ειναι τραγικη με τις πτησεις για ελλαδα. Αν κλεισω απευθειας για Φρανκφουρτη, 10 ωρες πτηση, μου βγαινει $1200. λογικη τιμη. Αν βαλω ομως απευθειας για Αθηνα ή Θεσ/νικη η τιμη εκτινασσεται στα $2200 και με πολυ μεγαλα layovers. Θα μπορουσα να κανω το ταξιδι σε συνολικα 16-20 ωρες με 1600, αλλα το βρισκω στις 35 ωρες με 2200. ΕΛΕΟΣ. Αν κλεισω ξεχωριστα τα εισητηρια, το ιδιο βγαινει. 600 ευρω (=$900) με aegean απο γερμανια για ελλαδα για 3 ωρες πτηση. Αν ειναι δυνατον. Με τοσα παω 2 φορες Χονολουλου που ειναι 5 ωρες πτηση και απειρες φορες πιο τουριστικο μερος απο την Ελλαδα 365 μερες τον χρονο. Οχι τιποτα αλλο, αλλα μεχρι και τα αεροσκαφη για ελλαδα ειναι σαβουρα.
/rant
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Σίγουρα σας βγαίνουν τόσα πολλά; Μου κάνει τρομερή εντύπωση..ποτέ δεν έχω δει τόσο πολύ ακριβά εισιτήρια..έβαλα με Aegean από/προς Φρανκφούρτη για Αύγουστο (που είναι ως γνωστόν high season) και μου το έβγαλε 155 ευρώ (14-21/8)...
Εγώ μια χαρά έκλεισα πτήσεις 8/8 για Βρυξέλλες στα 100 ευρώ (και όχι στη φθηνότερη κατηγορία ναύλου) και στα 80+ από Άμστερνταμ για τις 19/8
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σίγουρα σας βγαίνουν τόσα πολλά; Μου κάνει τρομερή εντύπωση..ποτέ δεν έχω δει τόσο πολύ ακριβά εισιτήρια..έβαλα με Aegean από/προς Φρανκφούρτη για Αύγουστο (που είναι ως γνωστόν high season) και μου το έβγαλε 155 ευρώ (14-21/8)...
Εγώ μια χαρά έκλεισα πτήσεις 8/8 για Βρυξέλλες στα 100 ευρώ (και όχι στη φθηνότερη κατηγορία ναύλου) και στα 80+ από Άμστερνταμ για τις 19/8


Η Γερμανία έχει φτηνές πτήσεις γενικότερα.

Επίσης εμείς κοιτάμε πτήσεις από το εξωτερικό προς την Ελλάδα και όχι από την Ελλάδα προς το εξωτερικό.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η Γερμανία έχει φτηνές πτήσεις γενικότερα.

Επίσης εμείς κοιτάμε πτήσεις από το εξωτερικό προς την Ελλάδα και όχι από την Ελλάδα προς το εξωτερικό.


Μα η τιμή του εισιτηρίου λογικά δεν πρέπει να αλλάζει είτε ξεκινήσεις από Ελλάδα προς εξωτερικό ή το αντίστροφο...
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μα η τιμή του εισιτηρίου λογικά δεν πρέπει να αλλάζει είτε ξεκινήσεις από Ελλάδα προς εξωτερικό ή το αντίστροφο...


Αλλάζει. Αναλόγως την ζήτηση. Άλλη ζήτηση έχει η Ελλάδα το καλοκαίρι και άλλη η Ολλανδία πχ. Οπότε είναι φυσικό να είναι πιο ακριβό να έρθεις από Ολλανδία - Ελλάδα, και πιο φθηνό ίσως να πας από Ελλάδα στην Ολλανδία.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.


503 ευρω για 2.5 ωρες πτηση. H Γαλλια δεχεται 3 φορες περισσοτερους τουριστες ετησιως απο οτι η Ελλαδα, οποτε δεν λες οτι η Ελλαδα ειναι πιο τουριστικη. Εχω ταξιδεψει καλοκαιρι απο Ισπανια Ιταλια και τα εισητηρια ηταν παμφθηνα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.


503 ευρω για 2.5 ωρες πτηση. H Γαλλια δεχεται 3 φορες περισσοτερους τουριστες ετησιως απο οτι η Ελλαδα, οποτε δεν λες οτι η Ελλαδα ειναι πιο τουριστικη. Εχω ταξιδεψει καλοκαιρι απο Ισπανια Ιταλια και τα εισητηρια ηταν παμφθηνα.


Ε οκ, αναλόγως την εταιρεία, την πόλη στην οποία βρίσκεσαι... Όταν ήταν να επιστρέψω Ελλάδα από Γερμανία, τα εισιτήρια είχαν εκτοξευθεί. Κοιτάς και την Aegean εσυ, που είναι λογικό να είναι πανάκριβη :P Μπορείς να βρεις και πιο φθηνά. 2,5 ώρες είναι, πας και με low cost.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει ότι πρώτον, όσο νωρίτερα κλείσει κανείς τα εισιτήρια, τόσο καλύτερα και επίσης Ιούλιο - Αύγουστο γενικά ακριβαίνουν τα εισιτήρια. Επιπλέον αν υπάρχει ευελιξία στις ημερομηνίες μπορεί να βρει κανείς φθηνότερες τιμές, πχ για Αύγουστο υπάρχουν ημερομηνίες με φθηνά εισιτήρια από Φρανκφούρτη, και φυσικά μπορεί κανείς να ψάξει μέσω ψαχτηρίων να βρει καλύτερες τιμές. Για παράδειγμα αν δεν σας πειράζει ένας ενδιάμεσος σταθμός μπορείτε να εξοικονομήσετε ως και 200 ευρώ ανά πτήση και γύρω στα 100 με απευθείας πτήσεις αν πάει κανείς με άλλη εταιρεία κι επιστρέψει με άλλη..

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Οποίος πετάει γερμανια-Ελλάδα Κ αντίστροφα, μονο Ryan και Eurowings, η αεγεαν έχει υψώσει πολυ τον αμανέ, +100 ευρώ γι ένα σάντουιτς Κ ελληνικό γιαούρτι στο μενού, δεν συμφερει με τπτ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τουριστικά η Ελλάδα είναι μια υπερτιμημένη χώρα. Ο μύθος ότι ο Έλληνας είναι φιλόξενος είναι μύθος. Δυσκολεύουμε τη λειτουργία UBER/taxisbeat, τις Κυριακές τα καταστήματα είναι κλειστά, αναγκάζουμε τους τουριστές στα νηισά να νοικιάζουν γουρούνες και μηχανάκια, τα αξιοθέατα όπως ο Παρθενώνας είναι πανάκριβα και αρκετές φορές το χρόνο κλειστά λόγω απεργιών, οι πτήσεις από μακρινά σημεία θέλουν ανταπόκριση.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.

320eu
Με χειραποσκευή 344eu
Με βαλίτσα κάτω 390eu
Με και τα δύο 414eu
Βάλε και φαγητό-καφέ-αναψυκτικό στο ταξίδι γιατί είμαι κιμπάρης, πες 435eu.
Να βάλω και κάνα 20eu πες γιατί το Hahn είναι παραπέρα; :hmm: 455eu.

Τα εισιτήρια που περιλαμβανούν Ελλάδα το καλοκαίρι, προφανώς θα είναι ακριβότερα σε σχέση με τον υπόλοιπο χρόνο, γιατί είναι ένα μέρος που η "σεζόν" του είναι Μάι-Οκτώβρη με peak τον Αύγουστο.
Κι ότι περιλαμβάνει την Αθήνα μπορεί να είναι αφετηρία για τον ξένο τουρίστα που θέλει πηγαίνοντας σε νησί να περάσει κι από 'δω.
Ωστόσο οικονομικότερες λύσεις καλή ώρα υπάρχουν, κυρίως αν κοιτάζεις εκτός από "συμβατικές" αεροπορικές.
Και δη αν υπάρχει ευελιξία στις ημερομηνίες και το 'χεις στο νου σου από αρκετό χρόνο πριν.

Φυσικά, αφενός αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα, αφετέρου ο καθένας μπορεί να μην θέλει να πάρει loco because reasons, αλλά οι επιλογές υπάρχουν.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι αύριο, η ετζίαν έχει 50% σε πτήσεις από και προς εξωτερικό από Νοέμβρη έως Μάρτη. Τσεκάρετε.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είχα βρει με 70€ για Μόσχα αλλά δυστυχώς (τρόπος του λέγειν το δυστυχώς :P ) έχω κλείσει για Παρίσι τις ίδιες ημερομηνίες που βρήκα την προσφορά για Μόσχα. Αχ και βαχ :hehe: Για όποιον ενδιαφέρεται, κοιτάξτε τα εισιτήρια για τον Νοέμβρη, υπ’οψιν ότι για Ρωσία χρειάζεται βιζα+διαβατήριο και το κόστος ανεβαίνει λίγο. :P
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα βρει με 70€ για Μόσχα αλλά δυστυχώς (τρόπος του λέγειν το δυστυχώς :P ) έχω κλείσει για Παρίσι τις ίδιες ημερομηνίες που βρήκα την προσφορά για Μόσχα. Αχ και βαχ :hehe: Για όποιον ενδιαφέρεται, κοιτάξτε τα εισιτήρια για τον Νοέμβρη, υπ’οψιν ότι για Ρωσία χρειάζεται βιζα+διαβατήριο και το κόστος ανεβαίνει λίγο. :P

Eγώ έχω εξαντλήσει την άδεια του 19 αλλά με τρώει το χεράκι μου να κλείσω για Μάρτιο. :shifty:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγώ πάλι βρήκα μετ' επιστροφής για Λισαβώνα, μόνο 84 ευρώ, αλλά πρέπει να ψήσω κανέναν να μ' ακολουθήσει... :hmm:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οταν κανεις 10 ωρες πτηση, το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να πηγαινεις απο το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης στο αεροδρομιο Χαν που ειναι 100 χιλιομετρα δρομος, γιατι η ryanair δεν πεταει απο το κεντρικο της Φρανκφουρτης. Επισης δεν εχει καθημερινα πτησεις και τελος ειναι χαλια εταιρια γιατι το ενα καθισμα απο το αλλο εχει τοσο λιγη αποσταση που καταληγω με πονο στα γονατα. Οχι οτι η aegean ειναι καλυτερη, αλλα εχει λιγο περισσοτερο χωρο.
Ναι μεν ειναι high season, αλλα high season ειναι και σε πιο τουριστικες περιοχες απο την Ελλαδα και δεν βλεπεις τετοιες τιμες. Πιστευω εχει να κανει με την ζητηση και με τα αεροδρομια. Αν τα αεροδρομια ηταν μεγαλυτερα οι πτησεις θα ηταν πιο συχνες και τα εισητηρια πιο φθηνα. Τωρα εχεις την aegean που κανει μια πτηση Θεσ/νικη-Φρανκφουρτη την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top