Αγαπημένες ταινίες σχετικές με πόλεμο

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το "Αντιρρησιας Συνείδησης" (Hacksaw Ridge). Δεν ειναι τυχαιο που απεσπασε και τόσα οσκαρς! Πολυ δυνατη ταινια απο αποψη ερμηνείας,θεματος και μουσικης επιμελειας.

Μια αλλη που εχω ξεχωρισει είναι το "Cold War" του Παβλικοφσκι. Επισης, πηρε βραβειο στο φεστιβαλ των Καννών. Το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο της ταινιας ειναι οτι εχει γυριστει ασπρομαυρα κατι κατ ευνοει τα πλανα της. Παρολο που προτιμω τον εγχρωμο κινηματογραφο,θα εκπλαγειτε με τα πλανα και την εικόνα..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Der Untergang ( Η Πτώση ), 2004. Από τις λίγες για εμένα όντως ιστορικά καλές ταινίες που δεν ενέχουν μέσα τους περιττές αμερικανικές ευαισθησίες περί καλών και κακών. Επικεντρώνεται στις τελευταίες μέρες του Χίτλερ κλεισμένο στο Fuhrerbunker καθώς και τον στενό του κύκλο ενώ το Βερολίνο μέρα με τη μέρα πέφτει στα χέρια του Κόκκινου Στρατού μέσα από τη ματιά της γραμματέως του Traudl Junge. Μία εξ αιρετική ταινία ιστορικού ενδιαφέροντος που θέλω κάποια στιγμή να την ξαναδώ.

Ο αποθανόντας αυστριακός ηθοποιός Bruno Ganz ίσως είναι και ο καλλίτερος ηθοποιός που υποδύθηκε ποτέ τον Αδόλφο Χίτλερ από πολλές απόψεις.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Τρομερή ταινία. Και εμένα μου είχε αρέσει πάρα πολύ όταν την είχα δει. Σκληρή η σκηνή με την γυναίκα του γκεμπελς που σκοτώνει τα παιδιά της.
 

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Α' Παγκόσμιος, Β' Παγκόσμιος, Βιετνάμ, Ιράκ, Κορέα, Αφγανιστάν, Ψυχρός Πόλεμος ό,τι να 'ναι. Ταινίες που σας άρεσαν και είχαν σχέση έστω και αμυδρή με πόλεμο. Μπορεί να είναι και απλά για την ψυχολογία όσων επέστρεψαν ή πώς το αντίμετωπισαν όσοι έχασαν τους δικούς τους, δεν με ενδιαφέρει. Απλά να υπάρχει μια σύνδεση.. Υπάρχουν πολλές τέτοιες ταινίες και μπορούμε να συγκεντρώσουμε τις καλύτερες.

Letters from Iwo Jima

Το ανέφερε και άλλος.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.
Come and See και Inglorious Basterds είναι τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό αυτή την στιγμή
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Inglourious Basterds
Schindler’s List
The Pianist
Dunkirk
1917
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μπορώ, χωρίς πολλή σκέψη, να θυμηθώ:

  • "Η Γέφυρα Του Ποταμού Κβάι"
  • "Ο Αετός Πάτησε Στη Γη"
  • "Αποκάλυψη Τώρα"
  • "Inglourious Basterds"
  • "M.A.S.H" : Κωμωδία (σατιρική) μεν, ανεπανάληπτη δε.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
1) Η πιο μεγάλη μέρα του πολέμου.
2) Οι ήρωες του Τέλεμαρκ.
3) Η γέφυρα του ποταμού Κβάι.
4) Η λίστα του Σίντλερ.
5) Ουδέν νεώτερον από το δυτικόν μέτωπον.
6) Τα κανόνια του Ναβαρόνε.
7) Η δίκη της Νυρεμβέργης.
8) Η ζωή είναι ωραία.
9) Ο πιανίστας.
10) Ο σιδηρούς σταυρός.
11) Πλατούν.
12) Αποκάλυψη τώρα.
13) Full Metal Jacket
14) Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν.
15) Ο αετός πάτησε τη Γη.
16) Το τελευταίο σημείωμα.
17) Η μάχη των Αρδενών.
18) Η νύχτα των στρατηγών.
19) Επιχείρηση φινάλε. (Άιχμαν)
20) Ο φωτογράφος του Μαουτχάουζεν.

1697645974174.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
The pianist
Schindler's list
All quiet on the Western Front
Johnny got his gun
The thin red line
das boot
son of saul
Downfall
1917
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,435 μηνύματα.
Αυτοί που κάνουν τον πόλεμο τό'χουν δει τούτο'δω;
Ποιό;
Να, αυτή την ερημιά...

Ουρανός, 1962 Τάκης Κανελλόπουλος


TK Oυρανός.jpg



 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Υπολοχαγός Νατάσα και η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top