Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,282 μηνύματα σε 78,933 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 242 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 163)
Αριστερόχειρας
59
36,20%
Δεξιόχειρας
104
63,80%
Δεν επιθυμώ να απαντήσω
0
0%

notis_19 (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O notis_19 https://www.ischool.gr/member.php?u=7709 έγραψε: στις 23:45, 13-08-14:

Χαχαχ,εννοείται ότι μας γιορτάζουν Alireza

Είμαστε ξεχωριστοί
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 17:15, 09-04-19:

Συμφωνούμε ότι οι αριστερόχειρες κοπέλες είναι σέξι όταν γράφουν...?
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,640 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:42, 09-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Συμφωνούμε ότι οι αριστερόχειρες κοπέλες είναι σέξι όταν γράφουν...?
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού. Από την άλλη όταν γράφουν στον πίνακα βολεύει πολύ τους άλλους γιατί δεν κρύβουν αυτά που γράφουν.
1
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 983 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 22:06, 09-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού.
Χαχαχα συμφωνώ απόλυτα. Νόμιζα ότι μόνο εγώ το είχα παρατηρήσει και μόλις το έγραψες εξεπλάγην.
2
1
Παράθεση

_Σταύρος_ (Σταύρος, χωρίς _ _)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O _Σταύρος_ έγραψε: στις 22:04, 09-10-19:

Υπάρχουν και οι αμφιδέξιοι που είναι και η μέση (όχι συμβιβαστική) λύση, εγώ πχ χρησιμοποιώ το ποντίκι με το αριστερό την ίδια στιγμή που πληκτρολογώ με το δεξί και όχι μόνον ! Επίσης με τη μύτη μπορώ να χρησιμοποιώ συγχρόνως το κινητό αν χρειάζεται, που είναι σε ειδική βάση μπροστά μου στο ύψος του προσώπου.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,609 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 22:36, 09-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού. Από την άλλη όταν γράφουν στον πίνακα βολεύει πολύ τους άλλους γιατί δεν κρύβουν αυτά που γράφουν.
Αρχική Δημοσίευση από Zilda
Χαχαχα συμφωνώ απόλυτα. Νόμιζα ότι μόνο εγώ το είχα παρατηρήσει και μόλις το έγραψες εξεπλάγην.

Μερικοί αριστερόχειρες είναι wannabe δεξιόχειρες. Κρατάνε το μολύβι σπάζοντας τελείως το καρπό μιμούμενη την θέση στην οποία θα το έφερνε για να γράψει ένας δεξιόχειρας. Εμείς οι πραγματικοί αριστερόχειρες φυσικά κάνουμε κοινωνικό αποκλεισμό σε τέτοια χιπστερικά στοιχεία.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του αριστερόχειρα είναι ότι μπορεί να χειρίζεται το ποντίκι με το δεξί ενώ έχει το καλό του χέρι ελεύθερο για... άλλα πράγματα.
1
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 769 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 22:39, 09-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του αριστερόχειρα είναι ότι μπορεί να χειρίζεται το ποντίκι με το δεξί ενώ έχει το καλό του χέρι ελεύθερο για... άλλα πράγματα.
Το WASD?
2
1
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 23:41, 09-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Υπάρχουν μερικοί δεξιόχειρες που στα... άλλα πράγματα τους βολεύει το αριστερό, δεν ταυτίζονται πάντα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,609 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 23:48, 09-10-19:

Είδες; Το απόλυτο ταιριασμα.
Παράθεση

believer

Νεοφερμένος

Ο believer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O believer έγραψε: στις 02:56, 10-10-19:

Γράφω με το δεξί, τρώω με το αριστερό, μυϊκά το αριστερό είναι το πιο δυνατό μου χέρι, παίζω μπάσκετ με το αριστερό, σουτάρω δηλαδή και χειρίζομαι την μπάλα, αν και στην ντρίμπλα εξασκούμαι στο να χειρίζομαι τη μπάλα και με το δεξί μου χέρι.
Ποδόσφαιρο, όταν έπαιζα παλαιότερα (πλέον δεν με γοητεύει να παίζω ποδόσφαιρο-ενώ βλέπω ωστόσο), το καλό μου πόδι ήταν το δεξί...
Πάω στοίχημα πως όποιος είναι αριστερόχειρας στο μπάσκετ μπορεί να θυμηθεί αμέσως τους επαγγελματίες αριστερόχειρες, ενώ οι δεξιόχειρες δεν την καταλαβαίνουν τη διαφορά με την πρώτη ματιά...
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,539 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 09:28, 10-10-19:

Δεν ξέρω αν ο αριστερόχειρας θεωρείται αυτός που γράφει με το χέρι αυτό ή τα κάνει όλα με αυτό.

Ωστόσο εγώ με το αριστερό μόνο γράφω και χειρίζομαι το μαχαίρι(εκτός όταν τρώω).
Δε θυμάμαι άλλα πράγματα. Ε κι αυτό που είπε ο hacker

Αλλά με το δεξί κρατάω το μαχαίρι όταν τρώω, κρατάω το ποντίκι ενώ επίσης είναι το πιο δυνατό μου χέρι. Δηλαδή με αυτό θα πετάξω μια πέτρα ή μπάλα ας πούμε.
Το πόδι άλλο θέμα, αλλά και για αυτό το δεξιό μου χρησιμοποιώ.

Πάντως, αν εξαιρέσεις την δυσκολία μου στο καθάρισμα πατατών με το ειδικό μαχαίρι, δεν βλέπω κάποια άλλη διαφορά.
Παράθεση

grtt

Δραστήριο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 10:57, 10-10-19:

Γράφω με το δεξί αλλά τρώω με το αριστερό, όπως και τα περισσότερα πράγματα τα κάνω συνήθως με το αριστερό, όπως το να πιάσω το ψαλίδι, να ξυριστώ κλπ. Το ποντίκι του υπολογιστή το πιάνω με το δεξί. Όσα κάνω με το ένα χέρι είναι αδύνατον να τα κάνω με το άλλο, πχ δε μπορώ να φάω με το δεξί ή να γράψω με το αριστερό...χμμμ, πού να συγκαταλέγομαι άραγε;;
Παράθεση

_Σταύρος_ (Σταύρος, χωρίς _ _)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O _Σταύρος_ έγραψε: στις 11:07, 10-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από grtt
πού να συγκαταλέγομαι άραγε;;
Στους αμφίχειρες, αλλά με ελλιπή συντονισμό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια