Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;

Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 187)

giannis.@

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Προφυλακτικο,και πασης Ελλαδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannaki

Νεοφερμένος

Η joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παίρνω αντισυλληπτικά από την πρώτη λυκείου, έχω πάει με ένα αγόρι το οποίο γνώριζα πολύ καλά οπότε δε χρησιμοποιούμε ποτέ προφυλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλώς ήρθες :)

Το ότι τον φίλο σου τον ξέρεις πολύ καλά, δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης και επίσης το προφυλακτικό χρησιμοποιείται και ως προστασία από ΣΜΝ (Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα) για τα οποία τα αντισυλληπτικά δεν κάνουν τίποτα.
Το ότι ο φίλος σου είναι κατά πολύ μεγαλύτερος επίσης δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι "καθαρός" (ίσα ίσα που θα μπορούσε να σημαίνει το αντίθετο), οπότε καλό θα ήταν να κάνετε κάποιες εξετάσεις αν συνεχίσετε να θέλετε να μην χρησιμοποιείτε προφυλακτικό.
Τέλος ακόμα και τα χάπια αντισύλληψης, δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να μείνεις έγκυος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καλώς ήρθες :)

Το ότι τον φίλο σου τον ξέρεις πολύ καλά, δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης και επίσης το προφυλακτικό χρησιμοποιείται και ως προστασία από ΣΜΝ (Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα) για τα οποία τα αντισυλληπτικά δεν κάνουν τίποτα.
)

1) Ξερεις κανενα ζευγαρι που να παιρνει η κοπελα αντισυλληπτικα (ως μεσο αντισυλληψης & οχι για ορμονικους/ ιατρικους λογους) και να χρησιμοποιουν παραλληλα προφυλακτικο; Προφανως αν παιρνεις αντισυλληπτικα για αυτον τον λογο, το κανεις γιατι εχεις μακροχρονια σχεση και επομενως δεν θεωρεις οτι κινδυνευεις και απο οποιοδηποτε αλλο ΣΜΝ (δεν ισχυει 100% φυσικα αυτο, αλλα υποτιθεται οτι τον ξες τον αλλο, το εμπιστευεσαι, κτλ)

Τέλος ακόμα και τα χάπια αντισύλληψης, δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο να μείνεις έγκυος :)

2) Οπως και κανενα αλλο μεσο αντισυλληψης, συμπεριλαμβανομενων των προφυλακτικων. Αν φτασουμε στο σημειο να χρησιμοποιουμε 2 & 3 μεσα αντισυλληψης παραλληλα, νομιζω αγγιζουμε τα ορια της παρανοιας. ;):) (εκτος και αν δεν εννοουσες αυτο :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannaki

Νεοφερμένος

Η joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έκανε εξετάσεις πριν αρχίσουμε να έχουμε ερωτικές σχέσεις και μάλιστα εκείνος το πρότεινε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
1) Ξερεις κανενα ζευγαρι που να παιρνει η κοπελα αντισυλληπτικα (ως μεσο αντισυλληψης & οχι για ορμονικους/ ιατρικους λογους) και να χρησιμοποιουν παραλληλα προφυλακτικο; Προφανως αν παιρνεις αντισυλληπτικα για αυτον τον λογο, το κανεις γιατι εχεις μακροχρονια σχεση και επομενως δεν θεωρεις οτι κινδυνευεις και απο οποιοδηποτε αλλο ΣΜΝ (δεν ισχυει 100% φυσικα αυτο, αλλα υποτιθεται οτι τον ξες τον αλλο, το εμπιστευεσαι, κτλ)
Το σχόλιο το έκανα έχοντας στο μυαλό μου συνδυαστικά posts της joannaki σε διάφορα θέματα. Επειδή λοιπόν είδα ότι είναι μικρή και πρόσφατα ολοκλήρωσε την σχέση της θέλησα απλά να επισημάνω κάποια πράγματα.:)
Επίσης, η joannaki είπε ότι έπαιρνε από πριν αντισυλληπτικά χάπια (άρα για ιατρικούς λόγους) και δεν ξεκίνησε σαν μέτρο αντισύλληψης. Οπότε όπως το έλαβα εγώ, δεν έχει ούτε μακροχρόνια σχέση, ούτε ξεκίνησε τα αντισυλληπτικά για αυτό το λόγο. :)
2) Οπως και κανενα αλλο μεσο αντισυλληψης, συμπεριλαμβανομενων των προφυλακτικων. Αν φτασουμε στο σημειο να χρησιμοποιουμε 2 & 3 μεσα αντισυλληψης παραλληλα, νομιζω αγγιζουμε τα ορια της παρανοιας. ;):) (εκτος και αν δεν εννοουσες αυτο :hmm:)
Σίγουρα. Κύριο μέλημα μου ήταν να τονίσω ότι δεν μπορεί να είναι ποτέ 100% σίγουρη :)
Έκανε εξετάσεις πριν αρχίσουμε να έχουμε ερωτικές σχέσεις και μάλιστα εκείνος το πρότεινε....
Αφού έγινε αυτό λοιπόν πάω πάσο :)

(δεν κατάλαβα όμως τι ήθελες να σημειώσεις με το "μάλιστα εκείνος το πρότεινε")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannaki

Νεοφερμένος

Η joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Απλά ήθελα να συμπληρώσω ότι ήταν ευσυνείδητος και επειδή ήξερε οτι παίρνω αντισυλληπτικά (για άλλους λόγους όπως κατάλαβες) για να μη χρειάζεται να χρησιμοποιούμε και προφυλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το σχόλιο το έκανα έχοντας στο μυαλό μου συνδυαστικά posts της joannaki σε διάφορα θέματα. Επειδή λοιπόν είδα ότι είναι μικρή και πρόσφατα ολοκλήρωσε την σχέση της θέλησα απλά να επισημάνω κάποια πράγματα.:)
Επίσης, η joannaki είπε ότι έπαιρνε από πριν αντισυλληπτικά χάπια (άρα για ιατρικούς λόγους) και δεν ξεκίνησε σαν μέτρο αντισύλληψης. Οπότε όπως το έλαβα εγώ, δεν έχει ούτε μακροχρόνια σχέση, ούτε ξεκίνησε τα αντισυλληπτικά για αυτό το λόγο. :)
]

Α οκ, δεν ειχα δει τα προηγουμενα posts της joannaki :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το θεμα ειναι, οπως τονισε και ο Φαν, οτι τα αντισυλληπτικα ειναι απλα μια μεθοδος αντισυλληψης και δε σε προστατευουν πχ απο ΣΜΝ..
Καλο θα ειναι να μην εμπιστευομαστε την υγεια μας σε κανεναν και δη στον εκαστοτε συντροφο μας, ακομα και εαν ειμαστε χρονια μαζι του..
Οσα φερνει η στιγμη, δεν τα φερνει η ωρα....
Εγω τλχ αυτο εχω δει μεχρι τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το θεμα ειναι, οπως τονισε και ο Φαν, οτι τα αντισυλληπτικα ειναι απλα μια μεθοδος αντισυλληψης και δε σε προστατευουν πχ απο ΣΜΝ..
Καλο θα ειναι να μην εμπιστευομαστε την υγεια μας σε κανεναν και δη στον εκαστοτε συντροφο μας, ακομα και εαν ειμαστε χρονια μαζι του..
Οσα φερνει η στιγμη, δεν τα φερνει η ωρα....
Εγω τλχ αυτο εχω δει μεχρι τωρα....

Διαφωνω. Το οτι οι προσωπικες εμπειριες διαμορφωνουν σε μεγαλο βαθμο και τις αποψεις μας σε αυτα τα ζητηματα, το κατανοω. Απο την αλλη, ομως, δεν μπορω να συμφωνησω στο οτι ακομα και σε μια μακροχρονια σχεση οπου εμπιστευεσαι τον αλλον στα παντα, και τον οποιο προφανως γνωριζεις πολυ καλα ωστε να εισαι σε μια σχεση μαζι του επι τοσο καιρο, πρεπει να παιρνεις τετοιου ειδους προφυλαξεις.

Φυσικα, ποτε δεν μπορεις να ξερεις, αλλα με αυτην την λογικη, θα επρεπε να φορουν προφυλακτικο και τα παντρεμενα ζευγαρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σαφως και θα επρεπε και τα παντρεμενα ζευγαρια για μενα...ειδικα με τοσα που ακουμε καθημερινα...
Γιατι ποτε δεν ξερεις οπως ειπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Σαφως και θα επρεπε και τα παντρεμενα ζευγαρια για μενα...ειδικα με τοσα που ακουμε καθημερινα...
Γιατι ποτε δεν ξερεις οπως ειπες..

Να υποθεσω δηλαδη οτι πιστευεις επισης οτι δυο συζυγοι θα πρεπει ή να μην κανουν στοματικο σεξ ο ενας στον αλλο, ή θα πρεπει να χρησιμοποιουν dental dams; :hmm:

Σορρυ, οπως ειπα και πριν, κατανοω οτι ισως απο προσωπικες εμπειριες εχει καποια φοβια/ επιπροσθετη επιφυλακτικοτητα ως προς το θεμα, αλλα νομιζω οτι εισαι μαλλον υπερβολικη (Φυσικα κανεις δεν λεει οτι εσυ δεν θεωρεις εμενα υπερβολικα αφελη ή ριψοκινδυνο ετσι; :))

EDIT:
Υ.Γ: Επισης προσωπικα ποτε δεν καταλαβαινα τα "ποτε δεν ξερεις". Συμφωνοι και τα αεροπλανα πεφτουν, και κλοπες συμβαινουν το βραδυ, αλλα ουτε θα σταματησω τα ταξιδια για αυτο το λογο, ουτε να κυκλοφορω το βραδυ μονος. Γιατι ο κινδυνος ειναι τοσο σπανιος που τα οφελη τον αντισταθμιζουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ουτε εχω καποια ιδιαιτερη φοβια, ουτε σε θεωρω αφελη....απλα οσο το σκεφτομαι...και με αυτα που καλως ή κακως ακουω καθημερινα ...εχω αρχισει να αναρωτιεμαι....
Μη φανταστεις οτι εγω ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικη...απλα εχω προβληματιστει αρκετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
ουτε εχω καποια ιδιαιτερη φοβια, ουτε σε θεωρω αφελη....απλα οσο το σκεφτομαι...και με αυτα που καλως ή κακως ακουω καθημερινα ...εχω αρχισει να αναρωτιεμαι....
Μη φανταστεις οτι εγω ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικη...απλα εχω προβληματιστει αρκετα....

(Καταρχας εκανα πιο πανω EDIT, σε περιπτωση που δεν το ειδες)

Κοιτα, αν και προσωπικα δεν ακουω συχνα τετοια πραγματα, αντιλαμβανομαι οτι καθε περιβαλλον ειναι διαφορετικο οποτε μπορει να ακους διαφορετικα πραγματα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι και ολοι οι ανθρωποι ειναι ιδιοι. Και νομιζω οτι αν δεν μπορεις να εμπιστευτεις τον συντροφο σου οχι απλα να μην σε απατησει, ουτε καν να μην σε απατησει και να μην στο πει, αλλα να μην κανει και τα δυο προαναφερθενται και παραλληλα να μην παρει καμια προφυλαξη στο σεξ μαζι σου, ε τοτε νομιζω δεν εχει νοημα να εισαι μαζι του.

Σκεψου επισης οτι τα περιστατικα που ακους προφανως ειναι απειρως λιγοτερα απο τα περιστατικα οπου κατι τετοιο δεν συμβαινει και για αυτο το λογο δεν αναφερεται (Δεν θα παει να πει κανεις στον αλλο: "Ξερεις την Ελενη; Ε λοιπον ο αντρας της ΔΕΝ την απαταει και για αυτο δεν της κολλησε τιποτα!" :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
μην λέτε τέτοια πράγματα θα με κάνετε να βάλω πολλά στο μυαλό μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
θα με κάνετε να βάλω πολλά στο μυαλό μου ...

και μένα... :confused: μα κάνουν σεχς οι παντρεμένοι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Φαντασου που φτασαμε να βαζουν προφυλακτικο κι οι παντρεμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φαντασου που φτασαμε να βαζουν προφυλακτικο κι οι παντρεμενοι.

γιατί ρε συ σταβ...

οι καλύτεροι πελάτες στο κύκλωμα της πορνείας είναι οι παντρεμένοι

και αυτό γίνεται από το καιρό του Νώε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριελ

Νεοφερμένος

Η Αριελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οαν κανεις στοματικο ερωτα σε καποιον(ειτε περιστασιακο,ειτε μονιμο)πρεπει να βαζεις προφυλακτικο?γιατι εγω ξερω οτι πρεπει.Αλλωστε,γιαυτο δεν υπαρχουν και τα προφυλακτικα με γευσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν ειναι μονιμος, και εχει κανει εξετασεις και τον εμπιστευεσαι οτι δε παει και με αλλα ατομα, τοτε δε χρειαζεται.

Στη θεωρια αυτα. Γιατι στην πραξη δε βλεπω και πολυ κοσμο να χρησημοποιει προφυλακτικο στο στοματικο. (δεν ειναι και τοσο ωραιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top