• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεχνητή Μήτρα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άντε να έρθει η τεχνητή μήτρα να γλιτώσουν οι γυναίκες από αυτά τα προβλήματα :D




{αυτή η απάντηση προήλθε απ το θέμα [Γυναίκες] Γυναικείο Σαλόνι}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχ βρε Λία! Μπορεί να έχει μερικά δυσάρεστα, αλλά το να γεννάς σου δίνει χρόνια ζωή και σε προστατεύει και τρελά από τον καρκίνο.. Άσε που σου κάνει νύχι και μαλλί τέλειο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Αχ βρε Λία! Μπορεί να έχει μερικά δυσάρεστα, αλλά το να γεννάς σου δίνει χρόνια ζωή και σε προστατεύει και τρελά από τον καρκίνο.. Άσε που σου κάνει νύχι και μαλλί τέλειο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης! :)
από το 4-6 αφού γεννήσεις έχεις φοβερή τριχόπτωση αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία όταν δεις το Αγγελάκι σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι να τα κάνω αυτά βρε Ντίνα αμα είναι να κάνουν πάρτι οι ορμόνες μου, να βάλω δεκάδες κιλά, να πονάνε μέλη μου (όπως το πόδι της ΚουΕ), να έχω τριχόπτωση, να πρέπει να προσέχω του κερατά τις συνήθειες μου, να μην μπορώ να δουλέψω κοκ?

commie και με την τεχνητή μήτρα θα το είχες το αγγελούδι σου, και χωρίς τα δυσσάρεστα side effects ;)

//μας βλέπω για σπλιτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Τι να τα κάνω αυτά βρε Ντίνα αμα είναι να κάνουν πάρτι οι ορμόνες μου, να βάλω δεκάδες κιλά, να πονάνε μέλη μου (όπως το πόδι της ΚουΕ), να έχω τριχόπτωση, να πρέπει να προσέχω του κερατά τις συνήθειες μου, να μην μπορώ να δουλέψω κοκ?

commie και με την τεχνητή μήτρα θα το είχες το αγγελούδι σου, και χωρίς τα δυσσάρεστα side effects ;)

//μας βλέπω για σπλιτ...

μα αλήθεια έχει τεχνική μήτρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μα αλήθεια έχει τεχνική μήτρα?
Όχι ακόμα, είχα διαβάσει πέρσι ότι σε καμιά δεκαετία θα είναι έτοιμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω να νιώσω τα παιδιά μου να μεγαλώνουν μέσα μου (αν και, αν δεν υπήρχε η επισκληρείδιος και έπρεπε να υποφέρω τους πόνους της γέννας μάλλον δεν θα το λεγα αυτό:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όσο για το θέμα της τεχνιτής μήτρας... όπως λέει και η Palladin... κορίτσια δεν συγκρίνεται το αίσθημα του να νιώθεις τους χτύπους του παιδιού σου μέσα σου και μετά να το βλέπεις ζωντανό και να το έχεις αγκαλιά!
Είναι ο μόνος λόγος ίσως που λυπάμαι τους άντρες για αυτό που δεν θα μπορέσουν να βιώσουν ποτέ τους


{αυτή η απάντηση προήλθε απ το θέμα [Γυναίκες] Γυναικείο Σαλόνι}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τι να τα κάνω αυτά βρε Ντίνα αμα είναι να κάνουν πάρτι οι ορμόνες μου, να βάλω δεκάδες κιλά, να πονάνε μέλη μου (όπως το πόδι της ΚουΕ), να έχω τριχόπτωση, να πρέπει να προσέχω του κερατά τις συνήθειες μου, να μην μπορώ να δουλέψω κοκ?

commie και με την τεχνητή μήτρα θα το είχες το αγγελούδι σου, και χωρίς τα δυσσάρεστα side effects ;)

//μας βλέπω για σπλιτ...

να ρωτήσω τότενες, γιατί να μπεις στη διαδικασία της τεχνητής μήτρας, και να μην υιοθετήσεις νεογέννητο μωράκι?
Για τα κιλά, είμαι τρανή απόδειξη ότι δεν χρειάζεται να πάρεις και κανένα, αν τρέφεσαι σωστά (πήρα 4 και αυτά από λάθος μου, το πρώτο τρίμηνο!).
Το αν θα πονάνε μέλη σου, δεν μπορείς να το προβλέψεις. Όπως δεν μπορείς να προβλέψεις και την αποκόλληση, που θα πρέπει να μείνεις κλινήρης για όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης.
Όπως δε μπορείς να προβλέψεις μια εξωμήτριο κύηση, μια αποβολή, μια επικίνδυνη γενικά εγκυμοσύνη.
Η τριχόπτωση είναι μόνο για τους 6 μήνες. Μετά επανέρχονται στη φυσιολογική τους κατάσταση τα μαλλιά.
Αν η εγκυμοσύνη είναι καλή, μπορείς άνετα να δουλέψεις, να κάνεις και τις συνήθειές σου...τίποτα δεν σε εμποδίζει.

Και κάτι άλλο: η απουσία έμμηνου ρήσης τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης (και περισσότερους αν θηλάζεις), προστατεύει τη γυναίκα από σοβαρά προβλήματα υγείας.

Χμ, ίσως να μην πείθεσαι με τα παραπάνω, δεν είναι αυτός ο σκοπός άλλωστε. Την υιοθεσία την αποκλείεις, γιατί πολύ απλά θέλεις το δικό σου παιδί? από τα γονίδιά σου (και του πατέρα οφκορς)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμ, ίσως να μην πείθεσαι με τα παραπάνω, δεν είναι αυτός ο σκοπός άλλωστε. Την υιοθεσία την αποκλείεις, γιατί πολύ απλά θέλεις το δικό σου παιδί? από τα γονίδιά σου (και του πατέρα οφκορς)?

Yeap.
Όντως δεν με πείθουν τα παραπάνω :P
Δεν είπα ποτέ ότι η εγκυμοσύνη δεν έχει και θετικά, αλοίμονο!
Απλά για μένα the disadvantages outweigh the advantages (σε σχέση πάντα με την τεχνητή μήτρα, όχι με το να μην κάνεις καθόλου παιδί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
να ρωτήσω τότενες, γιατί να μπεις στη διαδικασία της τεχνητής μήτρας, και να μην υιοθετήσεις νεογέννητο μωράκι?
Γιατί μπορεί να θέλεις το παιδί σου να είναι από το γονιμοποιημένο ωάριο σου υποθέτω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ρε Λία μου βάλε το σχετικό άρθρο να το διαβάσουμε και εμείς που δεν ξέρουμε τι είναι αυτό το πράγμα.

Btw εγώ όταν ήμουν έγκυος είχα πολλά προβλήματα και πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη, ήμουν αντίθετη με τις υπόλοιπες που βάζουν κιλά είχα χάσει σχεδόν 12. Αλλά όσο και να βασανίστηκα πάλι δεν το αλλάζω με τίποτα είναι το καλύτερο αίσθημα που μου είχα στη ζωή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια αναζήτηση στο Google για "τεχνητή μήτρα" δίνει αρκετά άρθρα, ενίοτε και αντικρουόμενα (πχ άλλα λένε για 10 χρόνια, άλλα για 20, άλλα λένε ότι θα είναι μόνο για περιπτώσεις που η γυναίκα δεν μπορεί να κάνει φυσιολογικά παιδί, άλλες λένε ότι είναι και για τη μέση γυναίκα που δεν θέλει να περάσει τα δυσσάρεστα της εγκυμοσύνης κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και κάτι άλλο: η απουσία έμμηνου ρήσης τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης (και περισσότερους αν θηλάζεις),
[offtopic] xmf?!:confused:[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
[offtopic] xmf?!:confused:[/offtopic]
ο μέσος όρος εμφάνισης έμμηνου ρήσεως σε γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά, είναι 14 μήνες ΜΕΤΑ τον τοκετό :D:D:D

Η φύση προνοεί: όσο θηλάζει η γυναίκα αναστέλλεται η λειτουργία των ορμονών που προκαλούν ωορρηξία... προστατεύεται έτσι το βρέφος από επόμενη εγκυμοσύνη (που θα σήμαινε ότι προς τους τελευταίους μήνες θα μειωνόταν ή/και κοβόταν το γάλα της μητέρας για να αντικατασταθεί από το πρωτόγαλα για το νέο μωρό που έρχεται) και θα έχει πάντα το γάλα του-τροφή του.
Γι'αυτό και τα 2 χρόνια ανάμεσα στα αδέρφια θεωρούνται η πιο φυσιολογική χρονική απόσταση μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε με ασφάλεια ότι αδέρφια με μόνο 1 έτος διαφορά σημαίνει ότι τουλάχιστον το μεγαλύτερο δεν θήλασε;

Πάντως τώρα σκέφτηκα ένα σημαντικό μειονέκτημα της τεχνητής μήτρας: Πώς θα θηλάσεις το παιδί μετά; :/:
Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό να θηλάσει το παιδί, οπότε αυτό αποτελεί σοβαρό πρόβλημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε με ασφάλεια ότι αδέρφια με μόνο 1 έτος διαφορά σημαίνει ότι τουλάχιστον το μεγαλύτερο δεν θήλασε;
όχι βέβαια:) αυτό ακριβώς σημαίνει ο μέσος όρος: υπάρχουν μητέρες που θήλασαν αποκλειστικά, αλλά η έμμηνος ρήση εμφανίστηκε στις 40 μέρες από τη γέννα, στους 2 μήνες, 3-4-5-6 κοκ. Ξαναέμειναν έγκυες και θήλαζαν 2 μωρά ταυτόχρονα μετά..
Είναι δυνατός ο θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, υπάρχουν όμως περισσότερες παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη (δεν είναι της παρούσης, αλλά αν ενδιαφέρεται κάποια, μπορώ να δώσω βιβλιογραφικά λινκς).

Βασικά, με τα μωρά, ποτέ δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις, γιατί το κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Πάντα μιλάς με στατιστική.
Πάντως τώρα σκέφτηκα ένα σημαντικό μειονέκτημα της τεχνητής μήτρας: Πώς θα θηλάσεις το παιδί μετά; :/:
Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό να θηλάσει το παιδί, οπότε αυτό αποτελεί σοβαρό πρόβλημα :/:
Τώρα αν σου πω ότι υπάρχουν μητέρες που θήλασαν τα υιοθετημένα μωρά τους, σίγουρα θα χαρείς..προφανώς και η προσπάθεια είναι πολύύύύύύ μεγαλύτερη, αλλά γίνεται:D
(αντίστοιχα, θα μπορείς με την κατάλληλη καθοδήγηση, να θηλάσεις και βρέφος από τεχνητή μήτρα, φαντάζομαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ο μέσος όρος εμφάνισης έμμηνου ρήσεως σε γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά, είναι 14 μήνες ΜΕΤΑ τον τοκετό :D:D:D

Η φύση προνοεί: όσο θηλάζει η γυναίκα αναστέλλεται η λειτουργία των ορμονών που προκαλούν ωορρηξία... προστατεύεται έτσι το βρέφος από επόμενη εγκυμοσύνη (που θα σήμαινε ότι προς τους τελευταίους μήνες θα μειωνόταν ή/και κοβόταν το γάλα της μητέρας για να αντικατασταθεί από το πρωτόγαλα για το νέο μωρό που έρχεται) και θα έχει πάντα το γάλα του-τροφή του.
Γι'αυτό και τα 2 χρόνια ανάμεσα στα αδέρφια θεωρούνται η πιο φυσιολογική χρονική απόσταση μεταξύ τους.
Ευχαριστούμε πολύ dooo, προσωπικά δεν το ήξερα :)

Μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε, το να κατεβάσεις γάλα δηλαδή είναι ψυχολογικό; Δεν είναι ορμονικό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πολύ dooo, προσωπικά δεν το ήξερα :)

Μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε, το να κατεβάσεις γάλα δηλαδή είναι ψυχολογικό; Δεν είναι ορμονικό; :worry:


η εντολή δίνεται αυτόματα στον εγκέφαλο από την κίνηση που κάνει το βρέφος στο στήθος
με ένα καλό νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να επιτευχθεί πρόκληση γαλουχίας στην οποιαδήποτε γυναίκα με ένα ποσοστό πιθανής αποτυχίας 5% αν δεν κάνω λάθος
το μόνο που χρειάζεται είναι διαθέσιμος χρόνος και επιμονή γιατί χρειάζεται λίγο καιρό για να γίνει, καθώς και επαναλήψεις με το θήλαστρο ανά περίπου 2-3 ώρες (ανά όσες ώρες δλδ τρώνε στην αρχή τα νεογέννητα)


κι εμείς τώρα τα μάθαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top