Το νερό και το διαμάντι

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
So what? :P
Στην τσέπη του προσφέρει, όχι στην ανθρωπότητα. :P

Κι ο διπλωματούχος με ντοκτορά παίρνει τρεις και πενήντα εννέα (άλλαξε με το νέο ασφαλιστικό :P).
Έλα τώρα, δηλαδή αυτός που διαβάζει στις πανελλήνιες το κάνει για να προσφέρει στην ανθρωπότητα; Γιαυτό παίρνει 20άρια; Τι άλλο θα ακούσω :P
Μην εξισώνουμε όμως την απόκτηση της γνώσης και την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο με την άσκηση ενός φαντεζί επαγγέλματος το οποίο απλά προσφέρει τέρψη στις μάζες. Επίσης, αυτό να το πεις σε ένα 17χρονο του οποίου βράζει το αίμα του για το αν είναι εύκολο να διαβάσει για τις κ*λοπανελλήνιες (τι μου θύμησες τώρα) ως προς τις θυσίες. Είναι διαφορετικό να έχεις σα στόχο ένα μύριο $ νικώντας σε ένα αγώνα και διαφορετικό να διαβάσεις για να προσφέρεις στη κοινωνία και για να κάνεις κάτι σωστό στη ζωή σου αργότερα (αρκετά αργότερα)...
Και οι δύο σας μάλλον δεν έχετε καταλάβει γιατί έφερα αυτό το παράδειγμα. Το έφερα γιατί κάποιοι είπαν ότι το να κάνεις πρωταθλητισμό είναι σα να πηγαίνεις για καφέ.

Δεν συγκρίνουμε επαγγέλματα εδώ αλλά διακρίσεις. Αυτός είναι και ο σκοπός του θέματος νομίζω. Κατά πόσον δηλαδή μπορεί να συγκριθεί η διάκριση ενός Ολυμπιονίκη με τα 20άρια ενός μαθητή, η οποία είναι σαφώς ατυχής. Για να γίνεις Ολυμπιονίκης συγκρίνεσαι παγκόσμια, για να πάρεις 20άρια πανελλήνια και μόνο η κλίμακα είναι εκτός σύγκρισης.

Όσο για τα μύρια που αναφέρθηκαν, νομίζω ότι ένας αθλητής την στιγμή που τερματίζει πρώτος στο νήμα δεν σκέφτεται "αυτά είναι από αύριο εκατομμυριούχος", αλλά μάλλον κάτι του στυλ "είμαι ο καλύτερος του κόσμου και το όνομα μου θα μείνει στην ιστορία", οπότε ξεκολλήστε από αυτό. Τα λεφτά έρχονται μετά :)

Τώρα για το ποιος προσφέρει περισσότερα και άρα θα έπρεπε να αμείβεται πιο πολλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς μας να κάνει κάτι, είναι καθαρά θέμα προσφοράς-ζήτησης.

Τέλος, ακόμα και οι αθλητές προσφέρουν στην κοινωνία. Δημιουργούν είδωλα και γίνονται έμπνευση για κάποιους. Είναι διαφορετική η κάθε προσφορά και όπως θέλει ο καθένας τις ταξινομεί. Φυσικά δεν συγκρίνω τον αθλητή με τον γιατρό χωρίς σύνορα, αλλά μην τα ισοπεδώνετε όλα λες και οι αθλητές είναι οι γλίτσες της κοινωνίας με μοναδικό στόχο το κέρδος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Γλίτσες :D:D:D

Κανείς δεν είπε ότι δεν προσφέρουν στη κοινωνία ούτε ότι είναι κατακάθια. Ο πρωταθλητισμός δεν είναι σαν να πηγαίνεις για καφέ και κάνει λάθος όποιος το πιστεύει αλλά αυτή η επιμονή και ο κίνδυνος να γίνουν ρεζίλι με τη ντόπα αν τους πιάσουν έχει δύο κίνητρα. Τη δόξα και το χρήμα. Δεν είμαι δυστυχώς ρομαντικός καθόλου σε αυτό το ζήτημα. Καθαρά ατομικός εγωϊσμός να ξεχωρίσουν είναι νικώντας τον αντίπαλο τους και να κάνουν το χόμπι τους επάγγελμα με κέρδη. Μάλιστα αν το σκαλίσεις ουσιαστικά εμπνέουν το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" το αντίθετο δηλαδή της ευγενούς άμιλλας του ολυμπισμού. Αλλά δεν τα σκαλίζει ο κόσμος και είναι έμπνευση για κάποιους όπως είπες. Αυτό αναφέρει νομίζω και το αρχικό άρθρο στο τέλος μέσα στις άκρες.

Δεν συγκρίνουμε επαγγέλματα εδώ αλλά διακρίσεις. Αυτός είναι και ο σκοπός του θέματος νομίζω. Κατά πόσον δηλαδή μπορεί να συγκριθεί η διάκριση ενός Ολυμπιονίκη με τα 20άρια ενός μαθητή, η οποία είναι σαφώς ατυχής. Για να γίνεις Ολυμπιονίκης συγκρίνεσαι παγκόσμια, για να πάρεις 20άρια πανελλήνια και μόνο η κλίμακα είναι εκτός σύγκρισης.
Σημασία δεν έχει πόσους ανθρώπους πέρασε αλλά σε τι οφελεί αυτό που κατάφερε. Μπορεί ο ένας να είναι ο πιο γρήγορος άνθρωπος στο πλανήτη και ο άλλος να πέρασε πρώτος στη νομική. Και η δύο πέτυχαν όμως το στόχο τους και οι δύο κουράστηκαν για αυτό. Το πρώτο ακούγεται απλώς πιο ουαου αλλά είναι λάθος να τα βλέπουμε έτσι μονοδιάστατα τα πράγματα και να τα συγκρίνουμε λες και έχουμε να κάνουμε με καρπούζια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να υποστηρίξω περισσότερο τον αθλητισμό, απλά πάνε χρόνια που όντως δεν είναι τόσο υγιής και αυτό με στεναχωρεί.

Απλά δεν θέλω να συγχέονται τα χρήματα που παίρνουν οι αθλητές για τις νίκες τους με οτιδήποτε παίρνουν οι δεν παίρνουν οι μαθητές που βγάζουν 20άρια. Στην τελική ο καλός δεν χάνεται πουθενά. Και εκτός αυτού αν αυτοί που βγάζουν τα 20άρια περνάνε εκεί που πραγματικά θέλουν και αυτοί κάποτε θα ανταμειφθούν για αυτό που κατάφεραν. Απλά όλο αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τους Έλληνες που δεν χρειάζεται να τους φυλάει κάποιος μην το σκάσουν γιατί μόνοι τους κόβουν τα φτερά σε όποιον το τολμήσει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
O αθλητικός πρωταθλητισμός, ειδικά σε ολυμπιακό επίπεδο, πρέπει να συγκρίνεται νομίζω με ακαδημαικούς πρωταθλητές του βεληνεκους του Αινσταιν, του Φρανκλίνου, της Κιουρί, του Παστέρ. Εκείνο το παιδί πάντως που ανέφερα σε άλλο ποστ που μπήκε σε τρείς μήνες στο Φυσικό χωρίς καμμία βοήθεια, διάβαζε 8 με 10 ώρες ημερησίως.

Πάντως σε συστήματα όπως το αμερικάνικο, ο πρωταθλητισμός ανταμοίβεται το ίδιο όπως και ο ακαδημαικός πρωταθλητισμός. Τα αστέρια των πανεπιστημίων αρπάζονται από τις πολυεθνικές και έχουν εξασφαλισμένη πλουσιοπάροχη ζωή εξ αρχής.


Edit: Φυσικά για όλα υπάρχει τίμημα. Η έρευνα πολλάκις χρησιμεύει για κακους σκοπούς, και στον πρωταθλητισμό τα φάρμακα έχουν διαλύσει κυριολεκτικά πολλούς πρωταθλητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έλα τώρα, δηλαδή αυτός που διαβάζει στις πανελλήνιες το κάνει για να προσφέρει στην ανθρωπότητα; Γιαυτό παίρνει 20άρια; Τι άλλο θα ακούσω :P
Ότι εν δυνάμει θα μπορούσε να προσφέρει στον τομέα της έρευνας πχ (στο εξωτερικό φυσικά γιατί έρευνα στο Ellada γιοκ :P).


Δεν κατακρίνω ούτε τους μεν ούτε τους δε, εντελώς διαφορετικά πράγματα κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top