Παιδικοί φίλοι...

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αυτη η αντιλιψη - το γεγονος οτι οι παιδικες φιλιες ειναι οι μονες πραγματικες - ειναι απορεια και αιτιο του γεγονοτος οτι οι ελληνες ειναι ενας κλειστος, αφιλοξενος, ανασφαλης λαος.

Οι παιδικες φιλιες εχουν στοιχεια εξαρτησης, αντιθετα με τις εννηλικες που βασιζονται στον σεβασμο και την εκτιμηση (λεμε τωρα). Οι ελληνες δεν ειναι ανοιχτοι ανθρωποι κανουν ενα σφιχτο πυρηνα απο φιλους και δεν αφηνουν αλλους ανθρωπους εντος γιατι ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ απο τις φιλιες τους συναισθηματικα και πολλες φορες πρακτικα.

Οσοι εχουν ζησει εξωτερικο μπορουν να βεβαιωσουν το γεγονος οτι οι ξενοι ειναι πιο ανοιχτοι και δεκτικοι σε καινουριες γνωρημιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χμμμμμμ

δεν έχεις απαραίτητα άδικο, αλλά...

οι ξένοι ποιοι είναι?
έλληνες βέρσους όλοι οι υπόλοιποι?

εξαρτάται από το λαό στον οποίο αναφέρεσαι

σε κάθε περίπτωση, απαντώντας εξίσου γενικευτικά...

οι "ξένοι" γνωρίζουν πολύ πιο εύκολα ανθρώπους και... ξεχνάνε εξίσου εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αγγλοι, φιλανδοι και αμερικανοι που εχω εμπειρια.

Βασικα, εχεις δεχθει ποτε πραγματικη, ανιδιοτελη βοηθεια απο καποιο παιδικο η κολητο φιλο σου?

Δεν ξερω, εγω νομιζω οτι οι παιδικες φιλιες ειναι λιγακι περιεργο θεμα, μου φαινεται περιεργο εως παραλογο να μενουν οι ιδιοι φιλοι απο παιδια γιατι σημαινει οτι εμειναν στασιμοι ως προσωπικοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με το γενικό "οι ξένοι είναι πιο ανοιχτοί και δεκτικοί σε νέες γνωριμίες". Και ζω εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ με το έμειναν στάσιμοι. Καταρχάς η φιλία τους άλλαξε, πολλοί είπαν πως βρισκόντουσαν συνέχεια μέχρι κάποια ηλικία και μετά από εκεί αραίωσαν. Απλώς τα συναισθήματα φιλίας δεν έσβησαν.
Κι επιπλέον .. το να μένεις με κάποιον φίλο για χρόνια σημαίνει πως ότι είτε αλλάζεις μαζί του μέσα στα χρόνια είτε δέχεσαι κάθε επιλογή του και τον εκτιμάς για ό,τι είναι ακόμα κι αν δεν μπορεί να σε ακολουθήσει/δεν μπορείς να τον ακολουθήσεις σε όσα κυνηγά και πετυχαίνει..

Άλλωστε αν ίσχυε η θεωρία σου επότε, τότε δεν θα υπήρχαν μακροχρόνιες ερωτικές σχέσεις.. πως μένουν οι άνθρωποι μαζί ερωτικά και δεν μπορουν να μείνουν φιλικά που υποτίθεται πως τα πράγματα είναι πιο χαλαρά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Κατ αρχας δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στα παιδια εδω αλλα στο "μεσο ορο", παντα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα αυτες δεν θεσπιζουν μια θεωρια.

Υπαρχει μια σαφης διαφορα αναμεσα στις ερωτικες σχεσεις και την φιλια, και αυτο ειναι η αναγκαιοτητα, η εξαρτηση, η συνηθεια.

Υποτηθεται πως ΠΡΕΠΕΙ να εξαρτασαι απο τον συντροφο σου, εξελικτικα αυτο μπορει να δικαιολογηθει απο την αναγκη ανατροφης του παιδιου κτλ.

Συν το οτι ποσες ερωτικες σχεσεις ξερεις που να ξεκινησαν απο τη παιδικη ηληκια και να κρατησαν? Οι σχεσεις που ξεκινουν σε πολυ μικρη ηληκια (high school sweethearts κτλ) δεν κρατανε ακριβως γιατι οι ανθρωποι αλαζουν.

Ενας ανθρωπος απο τα 30 μεχρι τα 40 δεν θα αλαξει υπερβολικα πολυ, σιγουρα πολυ λιγοτερο απο το ποσο θα αλαξει απο τα 14 στα 16 παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ με το έμειναν στάσιμοι. Καταρχάς η φιλία τους άλλαξε, πολλοί είπαν πως βρισκόντουσαν συνέχεια μέχρι κάποια ηλικία και μετά από εκεί αραίωσαν. Απλώς τα συναισθήματα φιλίας δεν έσβησαν.
Κι επιπλέον .. το να μένεις με κάποιον φίλο για χρόνια σημαίνει πως ότι είτε αλλάζεις μαζί του μέσα στα χρόνια είτε δέχεσαι κάθε επιλογή του και τον εκτιμάς για ό,τι είναι ακόμα κι αν δεν μπορεί να σε ακολουθήσει/δεν μπορείς να τον ακολουθήσεις σε όσα κυνηγά και πετυχαίνει..

Άλλωστε αν ίσχυε η θεωρία σου επότε, τότε δεν θα υπήρχαν μακροχρόνιες ερωτικές σχέσεις.. πως μένουν οι άνθρωποι μαζί ερωτικά και δεν μπορουν να μείνουν φιλικά που υποτίθεται πως τα πράγματα είναι πιο χαλαρά; :confused:

συμφωνω!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κατ αρχας δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στα παιδια εδω αλλα στο "μεσο ορο", παντα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα αυτες δεν θεσπιζουν μια θεωρια.

Υπαρχει μια σαφης διαφορα αναμεσα στις ερωτικες σχεσεις και την φιλια, και αυτο ειναι η αναγκαιοτητα, η εξαρτηση, η συνηθεια.

Υποτηθεται πως ΠΡΕΠΕΙ να εξαρτασαι απο τον συντροφο σου, εξελικτικα αυτο μπορει να δικαιολογηθει απο την αναγκη ανατροφης του παιδιου κτλ.

Συν το οτι ποσες ερωτικες σχεσεις ξερεις που να ξεκινησαν απο τη παιδικη ηληκια και να κρατησαν? Οι σχεσεις που ξεκινουν σε πολυ μικρη ηληκια (high school sweethearts κτλ) δεν κρατανε ακριβως γιατι οι ανθρωποι αλαζουν.

Ενας ανθρωπος απο τα 30 μεχρι τα 40 δεν θα αλαξει υπερβολικα πολυ, σιγουρα πολυ λιγοτερο απο το ποσο θα αλαξει απο τα 14 στα 16 παντως...


το γεγονος οτι έχεις καποιον παιδικο φιλο την στιγμη που περνας την εφηβεια και μετα(δηλαδη περιοδους που οι ορμονες δεν ξερουν τι θελουν και η προσωπικοτητα σου αλλαζει συνεχεια) σημαινει πως εχεις εναν πραγματικό φίλο...

Φυσικα δεν πρεπει να εξαρτασαι απο τον συντροφο σου....ειναι σαν να λες οτι μονο για καποιες ευθυνες μένεις μαζι του...και αυτο δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο....

Μπορείς να εξηγησεις λιγο την διαφορα της ερωτικης σχεσης απο την φιλικη?γιατι αυτα που λες εμενα δεν μου κανουν αισθηση...δηλαδη αναγκη δεν τον εχεις τον φιλο?δεν μοιραζεσαι μαζι του πραγματα ωστε να γίνει συνηθεια και στο τελος μετα απο χρονια εξαρτηση??:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Φυσικα δεν πρεπει να εξαρτασαι απο τον συντροφο σου....ειναι σαν να λες οτι μονο για καποιες ευθυνες μένεις μαζι του...και αυτο δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο....

Μπορείς να εξηγησεις λιγο την διαφορα της ερωτικης σχεσης απο την φιλικη?γιατι αυτα που λες εμενα δεν μου κανουν αισθηση...δηλαδη αναγκη δεν τον εχεις τον φιλο?δεν μοιραζεσαι μαζι του πραγματα ωστε να γίνει συνηθεια και στο τελος μετα απο χρονια εξαρτηση?

Την αντιφαση σου την βλεπεις?

Ενα ενα, οι αλαγες στην προσωπικοτητα οφειλονται μονο στις ορμονες?! Αυτο ειναι επαρκως θλιβερο...Η αυτογνωσια, οι γνωσεις, οι επιθυμιες, η ανεξαρτησια, οι στοχοι κτλ κτλ ολα αυτα δεν συμβαλουν στην αλαγη της προσωπικοτητας?

Ποια ειναι η διαφορα της φιλιας με τη σχεση? Σοβαρα? Σεξ? Τεκνοποιηση? Οικογενεια?

Οταν (νομιζω) βρισκεσαι σε μια ολοκληρομενη σχεση δεν εχεις αναγκη (η δεν επιθυμεις) την συνεχη συντροφικοτητα που δινει το "κολητιλικι" γιατι ο συντροφος σου το καλυπτει αυτο. Αυτο θελω να πω οτι οι πολυ "κολητες" φιλιες καλυπτουν καποιο συναισθηματικο κενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν ειπα ΜΟΝΟ στις ορμονες...απλα λεγοντας αυτο ηθελα να δειξω πως περνώντας απο την φαση της εφηβειας κανεις καποια πραγματα που οι γυρω σου πολυ πιθανο να μην αντεχουν...αυτοι που δεν σε ξερουν...ομως ενας παιδικος φίλος σου συμπαραστεκεται και εχοντας περασει αυτη την δυσκολια μαζι σου τοτε πραγματικα έχεις εναν φίλο που θα ειναι εκει σε οτιδηποτε χρειαστεις...

Την δικη σου αντιφαση την βλεπεις?
αρχικα λες οτι η διαφορα μεταξυ φιλιας και ερωτικης σχεσης ειναι η αναγκαιοτητα, η εξαρτηση και η συνηθεια...και τωρα μου λες σεξ, τεκνοποιηση και οικογενεια...

Προσωπικα δεν μίλησα για κολλητιλικια...και φυσικα ενας σωστος συντροφος μπορει να σου καλυψει αυτο το πραγμα...απλα απο τους φίλους παιρνεις τελειως διαφορετικα πραγματα...και βασικα το θεμα μας δεν ειναι αυτο...αλλα οι παιδικοι φίλοι...που οπως ειπες ειναι ενα ειδος εξαρτησης και δειχνουν ατομα που ειναι κλειστα σε νεες γνωριμιες...


συναισθηματικό κενό?δηλαδη οποιος έχει μια σοβαρη σχεση και έχει φίλους σημαινει οτι η σχεση του δεν ειναι επαρκης?σοβαρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
επαφες εχω κρατησει σχεδον με ολους τους παιδικους μου φιλους...
φιλη ομως αδερφικη νιωθω τη βουλιτσα μου, που την ξερω απο το νηπιαγωγειο και πλεον μπορει να μην εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και να εχουμε διαφορετικες παρεες, αλλα την αγαπαω πολυυυυ κ απλα συμβιβαζομαστε για χαρη της φιλιας μας:)κ πραγματικα χαιρομαι που την εχω ακομα ακομα στη λιστα φιλων μου^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
ολοι μου οι φιλοι ειναι απο το σχολειο,αλλοι δημοτικο,αλλοι γυμνασιο ,αλλοι λυκειο,αλλοι πανεπιστημιο.οσοι γνωρισα μετα απο τα 22 κατα εναν περιεργο τροπο ειτε παρεμειναν στο επιπεδο της απλης παρεας,(χαβαλεδιαζουμε να περναμε καλα) ειτε "απο την ζωη μου περασαν κι αλεργεψαν και εχαθησαν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Έχω μόνο μία φίλη από πάντα. Είναι μια σταθερά πολύ καλή φιλική σχέση, όχι όμως η στενότερη.
Στα σχολικά χρόνια τυχαίνει να κάνεις παρέα- φιλίες με άτομα επειδή είστε στο ίδιο τμήμα, φροντιστήριο, γειτονιά. Δεν υπάρχει τόσο το στοιχείο της επιλογής. Γι αυτό και βλέπουμε ότι στα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης αυτές οι φιλίες αργά ή γρήγορα σβήνουν. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε.
Από κάθε φάση της ζωής μου επιλέγω και με επιλέγουν (πρέπει να είναι αμοιβαίο για να υπάρξει η φιλία). Και στο τέλος μένουν λίγοι όπως λέει και η Μποφίλιου.
Είναι ωραίο πάντως να έχεις έστω κι εναν φίλο από τα μικράτα σου που να μοιράζεστε κοινές αναμνήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top