Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Συμφωνω με το Χρηστο. Η καλυτερη περιποιηση που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι η εσωτερικη περιποιηση. Οσο θεα ή περιποιημενη να ειναι μια γυναικα αμα δεν εχει εσωτερικο πλουτο τοτε ειναι ασχημη. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα προσωπικη αποψη... Δεν ειμαι κατα της περιποιησης καθως ολοι θελουμε να αρεσουμε, απλως κατακρινω την επιβολη και την υπερβολη. Εξ' αλλου αν ειναι ν' αγαπησεις μια γυναικα θα την αγαπησεις γι αυτο που ειναι, οχι γι αυτο που φαινεται...
Εχει τυχει να συναντησω αρκετες κοπελες που υποκειμενικα, γιατι δεν υπαρχει αντικειμενικη ομορφια, δεν τις θεωρουσα ομορφες αλλα γνωριζοντας το χαρακτηρα τους αλλαξαν στα ματια μου...
Διαφωνω επισης με την αποψη οτι για να γνωρισεις το χαρακτηρα μιας γυναικας πρεπει να σε ελξει πρωτα εξωτερικα. Δηλαδη οταν βρισκεσαι σε μια παρεα και γνωριζεις καινουργια προσωπα, αυτα που δεν σε ελκυουν τα παραγκωνιζεις?

Είχα μια καθηγήτρια στο φροντιστήριο που έκανα πριν χρόνια για δέσμη, φιλόλογος. Ήταν γύρω στα 45, μαυριδερή, πραγματικά σαν τσιγγάνα, δε βαφόταν, δεν περιποιόταν τα νύχια της και τα μαλλιά της. Αν την έβλεπες στο δρόμο θα έλεγες οτι ήταν από τα παρατράγουδα. Ήταν όμως τόσο μορφωμένη, παιδευμένη με την έννοια της παιδείας, που όταν μας έκανε αρχαία από πρωτότυπο και λατινικά και έκθεση έλαμπε τόσο πολύ το πρόσωπό της που φαινόταν πανέμορφη. Δε θα ξεχάσω ποτέ με πόση αγάπη μας δίδασκε αυτά που λάτρευε και όλοι την κοιτούσαμε θαμπωμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είχα μια καθηγήτρια στο φροντιστήριο που έκανα πριν χρόνια για δέσμη, φιλόλογος. Ήταν γύρω στα 45, μαυριδερή, πραγματικά σαν τσιγγάνα, δε βαφόταν, δεν περιποιόταν τα νύχια της και τα μαλλιά της. Αν την έβλεπες στο δρόμο θα έλεγες οτι ήταν από τα παρατράγουδα. Ήταν όμως τόσο μορφωμένη, παιδευμένη με την έννοια της παιδείας, που όταν μας έκανε αρχαία από πρωτότυπο και λατινικά και έκθεση έλαμπε τόσο πολύ το πρόσωπό της που φαινόταν πανέμορφη. Δε θα ξεχάσω ποτέ με πόση αγάπη μας δίδασκε αυτά που λάτρευε και όλοι την κοιτούσαμε θαμπωμένοι...

'Ετσι έβλεπα κι εγώ τις κουμουνίστριες στο Πανεπιστήμιο. Το πρόσωπό τους έλαμπε όταν αγωνίζονταν για την επόμενη κατάληψη (σοβαρά, δεν κοροιδεύω). Δεν υπάρχει τίποτε πιο σέξυ από μια παθιασμένη γυναίκα με μυαλό ξυράφι που είναι 100% σίγουρη ότι έχει δίκιο (ακόμα κι αν έχει άδικο σε όλα σχεδόν), και έχει όλο τον κόσμο γραμμένο στα παλιά της τα παπούτσια, ειδικά τις πλαστικές κούκλες τις ιαπωνικές που λέει και ο ποιητής...αλλά λίγο σοβάτισμα και δίαιτα δεν κάνει κακό στον Μαρξισμό, στο Φεμινισμό, σε κάθε -ισμό και στις αλλαλάζουσες οπαδούς τους. Βέβαια αν είναι να γίνει μια γυναίκα από κουμουνίστρια Μιλένα Αποστολάκη (αυτό το κυριλέ πλαστικό σινιέ πλάσμα με τα κενά μάτια), να λείπει το βύσινο. Χίλιες φορές το αμπέχονο και η αρβύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Νομίζεις την ένοιαζε αν ήταν βαμμένο το νύχι και το μαλλί; Αυτή η γυναίκα είχε κατακτήσει αυτό που ελάχιστοι αποκτούν: τη γνώση και την παιδεία στο μέγιστο βαθμό. Κι αν εσύ βάζεις πιο πάνω την περιποίηση και τη δίαιτα, τότε λυπάμαι, δεν επικοινωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νομίζεις την ένοιαζε αν ήταν βαμμένο το νύχι και το μαλλί; Αυτή η γυναίκα είχε κατακτήσει αυτό που ελάχιστοι αποκτούν: τη γνώση και την παιδεία στο μέγιστο βαθμό. Κι αν εσύ βάζεις πιο πάνω την περιποίηση και τη δίαιτα, τότε λυπάμαι, δεν επικοινωνούμε.

Αυτό κατάλαβες απ'αυτό που έγραψα ; Εκτιμώ περισσότερο τις γυναίκες που δεν είναι σινιέ έγραψα, απλά ένα μέτρο σε όλα, και η ψυχούλά μου το ξέρει πόσο πρόβλημα έχω με τις αμόρφωτες χαζές γυναίκες που μόνο από βάψιμο και χτένισμα ξέρουν. Αυτό λέω. Βέβαια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο κόσμος έχει μια άποψη όμορφη ή περιποιημένη = χαζή δίχως πνευματικότητα, άσχημη ή απεριποίητη = έξυπνη και μορφωμένη. Μπορείς μια γυναίκα να ξέρει απ'έξω τις Βέδες ή τον 'Ομηρο ή να μιλάει τρεις γλώσσες, αλλά δεν κάνει κακό να κοιτάγεται που και που στον καθρέφτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Νομίζεις την ένοιαζε αν ήταν βαμμένο το νύχι και το μαλλί; Αυτή η γυναίκα είχε κατακτήσει αυτό που ελάχιστοι αποκτούν: τη γνώση και την παιδεία στο μέγιστο βαθμό. Κι αν εσύ βάζεις πιο πάνω την περιποίηση και τη δίαιτα, τότε λυπάμαι, δεν επικοινωνούμε.

Αυτό κατάλαβες απ'αυτό που έγραψα ; Εκτιμώ περισσότερο τις γυναίκες που δεν είναι σινιέ έγραψα, απλά ένα μέτρο σε όλα, και η ψυχούλά μου το ξέρει πόσο πρόβλημα έχω με τις αμόρφωτες χαζές γυναίκες που μόνο από βάψιμο και χτένισμα ξέρουν. Αυτό λέω.

Νομίζω ότι η υπερβολή πάντα βλάπτει, όπως και να είναι αυτή. Μου αρέσει να βλέπω περιποιημένους ανθρώπους, όχι μόνο γυναίκες και άντρες. Δεν μου αρέσουν ούτε οι υπερβολικά φτιαγμένες, ούτε όμως και οι πολύ απεριποίητες. Οι πρώτες διότι τις περισσότερες φορές αμελούν άλλα πράγματα, όπως η πνευματική και κοινωνική καλλιέργεια και δίνουν υπερβολική σημασία στην εξωτερική εμφάνιση, σε σημείο πολλές φορές να χαλάνε την φυσική ομορφιά τους από το πολύ φτιάξιμο. Οι δεύτερες γιατί θεωρώ ότι επίσης αγνοούν ένα κομμάτι της προσωπικής εξέλιξης του ανθρώπου, που είναι η εξωτερική εμφάνιση .... για μένα είναι και αυτό. Εκτιμώ ιδιαιτέρως τους μορφωμένους ανθρώπους, όμως πιο πολύ εκτιμώ τους ανθρώπους που έχουν κοινωνική καλλιέργεια .... και νομίζω ότι ένας άνθρωπος με κοινωνική καλλιέργεια γνωρίζει, ότι η προσεγμένη εξωτερική εμφάνιση (μην παρεξηγηθώ... δεν μιλάω για υπερβολές) είναι σεβασμός προς τον εαυτό μας και προς αυτούς που έχουμε απέναντί μας. Να εξηγήσω τι εννοώ, πριν εξεγερθείτε :D ... θεωρώ ότι π.χ. μια καθηγήτρια δεν μπορεί να μπαίνει τελείως χύμα μέσα στην τάξη, βρώμικη ή απεριποίητη ... ή δεν μπορεί να πάει κάποιος σε μια γιορτή με τη φόρμα, διότι είναι αγένεια προς τον εορταζόμενο. Όπως βέβαια και το να φορέσει κάποια στο γραφείο κάτι υπερβολικά αμπιγιέ ή αν θέλετε προκλητικό, το βρίσκω επίσης άκομψο και άσχετο με την περίσταση, ή το υπερβολικό μακιγιάζ, το υπερβολικό άρωμα κλπ το πρωί.
Γενικά άποψή μου είναι ότι η ανάλογη με την περίσταση εμφάνιση είναι δείγμα κοινωνικής καλλιέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γενικά άποψή μου είναι ότι η ανάλογη με την περίσταση εμφάνιση είναι δείγμα κοινωνικής καλλιέργειας.

Τις γυναικείες ροκ περσόνες που τις κατατάσεις ; Στις ακαλλιέργητες ; Και σε ποιές περιστάσεις οφείλουν τέτοιες απελευθερωμένες και όμορφες γυναίκες να πηγαίνουν με τα καλά τους και όχι άβαφτες ; Στις κηδείες και στους γάμους ; Το πολύ πολύ στην δουλειά τους. Μας απασχολεί όμως πώς παρουσιάζονται στους άντρες αν δεν κάνω λάθος, γιατί ο άντρας είναι ένας από τους πιο σκληρούς σας κριτές, είτε το παραδέχεστε είτε όχι, όπως σκληροί κριτές είστε εσείς οι γυναίκες για μας. Το πνεύμα είναι σέξυ αλλά αυτό δεν αρκεί, πρέπει να'ναι και υγιές πνεύμα κι απελευθερωμένο. Κακή αισθητική σημαίνει κακό πνεύμα και η αισθητική ενώ είναι υποκειμενική έχει κάποια στοιχειώδη κοινά σημεία αναφοράς, από κει και πέρα για το παράδειγμα της κυρίας που ανέφερε η Himela υποθέτω αυτή η γυναίκα θα είχε πνεύμα, αλλά δεν θα ήταν και το κλασσικότερο παράδειγμα υγιούς πνεύματος. Η περιποίηση είναι κυρίως υγιεινή, τα υπόλοιπα που αναφέρονται (μακιγιάζ κλπ) είναι εξωραισμός και κουκούλωμα. Αν το'χεις το'χεις. "Κυρίες" ευγενείς, περιποιημένες κλπ, θα'θελα πολύ να τις δω από κοντά με τι τρόπους φέρονται χωρίς το μακιγιάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζεις την ένοιαζε αν ήταν βαμμένο το νύχι και το μαλλί; Αυτή η γυναίκα είχε κατακτήσει αυτό που ελάχιστοι αποκτούν: τη γνώση και την παιδεία στο μέγιστο βαθμό. Κι αν εσύ βάζεις πιο πάνω την περιποίηση και τη δίαιτα, τότε λυπάμαι, δεν επικοινωνούμε.
Γνώση… εμφάνιση… γνώση… εμφάνιση… χμ… τι σχέση έχουν αυτά τα δυο, άραγε?
Έτσι όπως το θέτεις πάντως… αδικείς πολλές γυναίκες.

Είχα μια καθηγήτρια στο φροντιστήριο που έκανα πριν χρόνια για δέσμη, φιλόλογος. Ήταν γύρω στα 45, μαυριδερή, πραγματικά σαν τσιγγάνα, δε βαφόταν, δεν περιποιόταν τα νύχια της και τα μαλλιά της. Αν την έβλεπες στο δρόμο θα έλεγες οτι ήταν από τα παρατράγουδα. Ήταν όμως τόσο μορφωμένη, παιδευμένη με την έννοια της παιδείας, που όταν μας έκανε αρχαία από πρωτότυπο και λατινικά και έκθεση έλαμπε τόσο πολύ το πρόσωπό της που φαινόταν πανέμορφη. Δε θα ξεχάσω ποτέ με πόση αγάπη μας δίδασκε αυτά που λάτρευε και όλοι την κοιτούσαμε θαμπωμένοι...

Κοίτα να δεις σύμπτωση. Είχα και εγώ μια δασκάλα (κομουνίστρια μέχρι το κόκαλο) που ήταν περιποιημένη. Επίσης, το πρόσωπο της έλαμπε όταν μας μιλούσε για διάφορα ουμανιστικά (που τότε δεν δίναμε σημασία, εχ, παιδιά… τι να κάνεις).
Μμ… ναι… θυμάμαι ότι εκτός από περιποιημένη ήταν και ματαιόδοξη.

Μερικές γυναίκες, πέραν τις γνώσεις θέλουν να έχουν και σεξουαλική ζωή. Αυτό δεν είναι κακό, έτσι? Απλά, τη δεδομένη στιγμή του σουβατίσματος δεν είναι ευχαριστημένες με αυτό που τους έδωσε η φύση. Η πρόθεση τους είναι πάντα να καλυτερέψουν την εικόνα τους.


Και οι άντρες που λένε…(όχι που θα μου την γλυτώνατε…:P:P:P)

Και οι άντρες που λένε ότι δεν τους αρέσουν οι βαμμένες κοπέλες ας λένε και μια φορά την αλήθεια: ότι τους αρέσουν οι άβαφτες που είναι όμορφες και όχι οι άβαφτες που είναι άσχημες... όχου…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Γνώση… εμφάνιση… γνώση… εμφάνιση… χμ… τι σχέση έχουν αυτά τα δυο, άραγε?

Εγώ απλά είπα οτι η ομορφιά για μένα είναι εσωτερική.

Μερικές γυναίκες, πέραν τις γνώσεις θέλουν να έχουν και σεξουαλική ζωή.
Δηλαδή μόνο οι όμορφες ή οι περιποιημένες έχουν σεξουαλική ζωή;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια οπως ειπα και πιο παλια, το θεμα σοβατισμα κλπ ειτε το χεις ειτε δεν το χεις. οσο και να προσπαθησω εγω πχ δεν μπορω να κυκλοφορω ετσι αλλες μπορουν.
επισης εχω δει πολυ ομορφες και περιποιημενες γυναικες που ηταν κοινως 'σκυλες' με αποτελεσμα η ολη αντικειμενικη ομορφια να χανεται σε κλασματα δευτερολεπτου οπως επισης παλι ομορφες αλλα με μυαλο κουκουτσι εκει να δειτε!!! αχ και να μην ξεχασω το θεμα καθαριοτητα, που οσο ομορφη και αν ειναι μια κοπελα αν εισαι διπλα της και ειναι ιδρωμενη και μυριζει ασχημα??:eek:
ολα πρεπει να ειναι αρμονικα πιστευω. να μπορεις να συνδιασεις καλλιεργοντας το μυαλο και την οποια εμφανιση σου εδωσε ο θεουλης ουτως ωστε να υπαρχει ενα μετρο και μια αρμονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοεί κανείς περιποιημένη.
Καλώς ή κακώς έχουμε συνδέσει την ομορφιά με το τι βλέπει ο άνδρας και πρέπει να μπούμε από μικρές στο λούκι του "να είμαστε ωραίες" (=να του αρέσουμε).
Πχ περιποιημένη μπορεί να είναι κάποια που φοράει τα πιο κομψά ρούχα, που βάφεται κτλ. Μπορεί όμως να βρωμάει.
Μία άλλη από την αντίθετη μπορεί να είναι πεντακάθαρη, να αστράφτει αλλά να μην βγάζει ούτε το φρύδι της.
Για μένα μετράει η δεύτερη. Για τους σοβάδες ούτε να το συζητήσω, βλέπω κάτι υπερβολές που με κάνουν και αναγουλιάζω όχι μόνο από άποψη αισθητικής αλλά επειδή και προσωπικά δεν μπορώ να μπω σε αυτό το λούκι, δεν το 'χω, βαριέμαι κτλ κτλ κτλ.
Μου την δίνει αυτή η προκατάληψη περί ομορφιάς. Η ομορφιά είναι μια αλήθεια και παίρνει πολλές μορφές στον χρόνο, αν πάμε να την κάνουμε συγκεκριμένη τότε τυποποιείται, χάνει την μαγεία της ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εγραψα:
Μερικές γυναίκες, πέραν τις γνώσεις θέλουν να έχουν και σεξουαλική ζωή.
και εγραψς:
Δηλαδή μόνο οι όμορφες ή οι περιποιημένες έχουν σεξουαλική ζωή;:eek:
...τι από τα γραφόμενα μου σε έκαναν να το συμπεράνεις αυτό? βοήθησε με να καταλάβω και εγώ...τι γράφω.:P
...πάντως, ήθελα να πω ότι δεν είναι αδύνατων μια έξυπνη και καλλιεργημένη γυναίκα να θέλει να είναι και περιποιημένη/ όμορφη/ ελκυστική.( Είτε το καταφέρνει είτε όχι με το σουβάτισμα, -πλάκα έχει η λέξη-, η πρόθεσή της αυτή είναι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
...πάντως, ήθελα να πω ότι δεν είναι αδύνατων μια έξυπνη και καλλιεργημένη γυναίκα να θέλει να είναι και περιποιημένη/ όμορφη/ ελκυστική.( Είτε το καταφέρνει είτε όχι με το σουβάτισμα, -πλάκα έχει η λέξη-, η πρόθεσή της αυτή είναι.)
Όχι μόνο δεν είναι αδύνατον, αλλά αυτή είναι και η επιδίωξη αρκετών γυναικών πλέον. Και για μένα είναι το ιδανικό για μια γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται ένα κουρασμένο πια κλισέ ότι η όμορφη, η ξανθιά, η σουβατισμένη είναι χαζές, οι κομουνίστριες είναι καλλιεργημένες και οι άντρες δεν θέλουν την κοπέλα τους «σουβατισμένη»...

(θα εξαντλήσω την υπομονή σας με τόσο σουβάτισμα που πέφτει από της απαντήσεις μου…:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται ένα κουρασμένο πια κλισέ ότι η όμορφη, η ξανθιά, η σουβατισμένη είναι χαζές, οι κομουνίστριες είναι καλλιεργημένες και οι άντρες δεν θέλουν την κοπέλα τους «σουβατισμένη»...

(θα εξαντλήσω την υπομονή σας με τόσο σουβάτισμα που πέφτει από της απαντήσεις μου…:lol:)

Εγώ επ'αυτού να πω ότι κάποια από αυτά δεν είναι τόσο κλισέ, καθώς για να έχει ανάγκη μια γυναίκα να σοβατίζεται σα γιαπί, σημαίνει ότι δεν έχει κάτι άλλο για να προσελκύσει το αντίθετο φύλο, όποτε είναι η ύστατή της προσπάθεια. Αν είχε έναν έντονο ψυχικό κόσμο, θα καταλάβαινε ότι όλη αυτή η ιστορία είναι μια βλακεία, και ότι το έντονο βάψιμο το πρώτο πράγμα που σου φέρνει στο μυαλό είναι "επαγγελματίες" (sic :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ επ'αυτού να πω ότι κάποια από αυτά δεν είναι τόσο κλισέ, καθώς για να έχει ανάγκη μια γυναίκα να σοβατίζεται σα γιαπί, σημαίνει ότι δεν έχει κάτι άλλο για να προσελκύσει το αντίθετο φύλο, όποτε είναι η ύστατή της προσπάθεια. Αν είχε έναν έντονο ψυχικό κόσμο, θα καταλάβαινε ότι όλη αυτή η ιστορία είναι μια βλακεία, και ότι το έντονο βάψιμο το πρώτο πράγμα που σου φέρνει στο μυαλό είναι "επαγγελματίες" (sic :P).
Είσαι σίγουρος ότι σημαίνει μόνο αυτό;:)


"Αν είχε έναν έντονο ψυχικό κόσμο"
:hmm:
Και ποιος ξέρει πόσο έντονο είναι ο ψυχικός κόσμος κάποιου άλλου? Έλα τετρα… η αλήθεια είναι ότι κρίνουμε στεγνά ανθρώπους για τις επιλογές τους που δεν μας επηρεάζουν καν…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο, αλλά παιζει και αυτο ενα ρολο. Οχι σπανια βασικο κιολας, μια και δεν κυκλοφορει τυχαια η εντυπωση σε πολυ κοσμο, οτι βρισκουν αδειες εσωτερικα περισσοτερο τις επιφανειακες επικεντρωμενες στην εμφανιση γυναικες, παρα το αντιθετο. Βεβαια, δεν αρκει για να ειμαστε προδιατεθιμενοι βλεπωντας μια περιποιημενη γυναικα, αλοιμονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι σημαίνει μόνο αυτό;:)


"Αν είχε έναν έντονο ψυχικό κόσμο"
:hmm:
Και ποιος ξέρει πόσο έντονο είναι ο ψυχικός κόσμος κάποιου άλλου? Έλα τετρα… η αλήθεια είναι ότι κρίνουμε στεγνά ανθρώπους για τις επιλογές τους που δεν μας επηρεάζουν καν…
Τουλάχιστον όπως το έθεσε ο Τέτρα, μου φαίνεται ότι αναφερόνται μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση των ..."επαγγελματιών" (αυτών που επιδιώκουν το να είναι ..."επαγγελματίες¨), όχι σε αυτές που επιδιώκουν να είναι εμφανίσιμες, αλλά επιδιώκουν το να είναι εξίσου "περιποιημένες" και σε πνευματικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου άλλο περιποιημένη γυναίκαι και άλλο βαμμένη.
Προσωπικά προτιμώ τη φυσική ομορφιά.
Αν δεις στον κόσμο δύο κοπέλες, μία άβαφτη και μία βαμμένη, για την άβαφτη θα πεις "Φαντάζομαι πως θα είναι να φτιαχθεί και λίγο", ενώ στην άλλη θα φαντασθείς ότι θα είναι κατώτερη από ομορφιά άφτιαχτη.
Βέβαια έγραψα ότι άλλο η περιποίηση, το ντύσιμο, η σωστή εμφάνιση και άλλο το "σοβάτισμα" (μην με θάψετε σε προηγούμενα μηνύματα είδα τη λέξη) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το άσχημη είναι πολύ υποκειμενικό. Για κάποιον μια κοπέλα άσχημη εμφανισιακά κατά τη γνώμη της πλειοψηφίας μπορεί να φαίνεται άγγελος, λόγω χαρακτήρα και έρωτα πχ.
Ένας φίλος που είχε έρθει κοντά σε μία πανέμορφη κοπέλα, και η κοπέλα έδειχνε ότι ήθελε αλλά αυτός κόλλησε με μια άλλη, ας πω όχι ωραία, και αγνόησε τελείως την όμορφη :/:

Κατά τη γνώμη μου, μια κοπέλα περιποιημένη μπορεί να δείξει πιο ωραία αλλά όχι και πάρα πολύ. Και περιποιημένη δε εννοώ με ένα δάχτυλο μπογιά, πανάκριβα ρούχα και χτένισμα :mad:, αλλά ένα καλούτσικο-ανεκτό (όχι ακριβό) ντύσιμο και μαλλί, και από βάψιμο στα χείλη και ίσως στα μάτια, παραπάνω από αυτά απλά περισσεύει για μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
εγραψα:
και εγραψς:
...τι από τα γραφόμενα μου σε έκαναν να το συμπεράνεις αυτό? βοήθησε με να καταλάβω και εγώ...τι γράφω.:P

Έλεγα οτι αυτή η γυναίκα ήταν τόσο μορφωμένη που τη γέμιζαν άλλα πράγματα κι όχι τόσο η εξωτερική της εμφάνιση (καλά δεν ήταν βρωμιάρα ή τελείως χύμά όπως είπατε) κι εσύ λες οτι "και μια μορφωμένη γυναίκα θέλει να έχει σεξουαλική ζωή" σαν να λες οτι για να έχει σεξουαλική ζωή πρέπει να είναι όμορφη ή έστω περιποιημένη. Αυτό κατάλαβα, αν θες να πεις κάτι άλλο, διόρθωσέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top