Αν...

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θεματάκι για την ταινία δεν βρήκα,και παραξενεύτηκα,μιάς και πρόκειται για ελληνική ταινία.
Το hype της ταινίας τεράστιο.Διαφημίστηκε παντού,τηλεορασεις,ράδιο,ίντερνετ.
Η πρώτη ταινία του γνωστού στην τηλεόραση Χριστόφορου Παπακαλιάτη,πραματεύεται το κλασσικότερο ερώτημα όλων..
Τί θα γινότανε άν....(συμπληρώστε το δικό σας)
Όλοι έχουμε σκεφτεί σίγουρα τί θα γινότανε άν κάναμε αυτό αντι΄για το άλλο...
Λέγεται,πως όταν πετάμε ένα νόμισμα στον αέρα,δημιουργούνται 2 παράλληλα σύμπαντα εκείνη την στιγμή.
Στο ένα έχει έρθει γράμματα,και στο άλλο κορώνα.Και το καθένα απο αυτά εξελίσεται ανεξάρτητα απο το άλλο.
Κάπως έτσι είναι και η ταινία.Ένα τυχαίο γεγονός,ασήμαντο,όπως το να βγάλεις τον σκύλο σου βόλτα,μπορεί να αλλάξει τα πάντα.
Η αληθεια είναι,πως πήγα πολύ προκατειλημένος να δώ την ταινία.Είχα διαβάσει και μερικές κριτικές,και ήμουν επιφυλακτικός.
Οι φάν του Παπακαλιάτη απο την τηλεόραση δεν θα δούνε κάτι ξένο,είναι ο γνωστός απαράλαχτος αυτός που όλοι αγαπήσαμε ή μισήσαμε μέσα απο τις σειρές που έγραψε,έπαιξε και ενίοτε σκηνοθέτησε.
Δεν λέει κάτι το πρωτότυπο,έχει αρκετά cliche,γεμάτο μελό και γλυκανάλατες ατάκες,ωστόσο παρθενογέννηση στην τέχνη δεν υπάρχει.
Κακά τα ψέματα,μπορεί τα "κλεψίματα" να είναι φανερά για τον υποψιασμένο,ο Παπακαλιάτης όμως το έκανε δικό του.
Καταπιάνεται με ένα κεντρικό θέμα,και το τοποθετει΄στην Ελλάδα του σήμερα,της κρίσης,των δυσκολιών.
Δεν με κούρασε σαν ταινία,πέρασε αρκετά ευχάριστα η ώρα.Οι παράλληλες ιστορίες κυλούσανε ομαλά μεταξύ τους,με περισσότερη έμφαση βέβαια στην πρώτη(εκείνη που την γνωρίζει).Δεν μου άρεσε η διάρκειά της,θα ήθελα λιγάκι παραπάνω(ναι!) ,κράτησε κάτι παραπάνω απο 1.5 ώρα.
Στα θετικά θετικά,το ζευγαράκι Κοντού-Κωνσταντίνου κάνουνε την σύνδεση με το παλιό ελληνικό σινεμά.Η Μαρία Σολωμού στον ρόλο της μοιραίας γυναίκας.Και τα αποσπάσματα που ακούστηκαν απο ένα βιβλίο,το οποίο δεν συγκράτησα τον τίτλο(όποιος το είδε στους τίτλους τέλους ας το πεί).
Γενικότερα,δεν εφεύρε τον τροχό η την φωτιά ο Παπακαλιάτης,ούτε περίμενε κανείς να δεί τον Κισλόφκι της Ελλάδας.
Στο εξωτερικό σίγουρα μία τέτοια ταινία θα περνούσε στα αζήτητα χωρίς κάν τα ταράξει τα νερά.Μιλώντας όμως για την Ελλάδα,μία Ελλάδα που της λείπουν οι ελληνικές παραγωγές,οι καλές,εμπορικές παραγωγές(μήν μου αρχίσετε για τους δήθεν κουλτουριάρηδες που τρωγανε κρατικες επιχορηγήσεις),ήτανε μία καλή αρχή που ίσως δώσει το έναυσμα να γυριστούνε περισσότερες ταινίες,και να επιστρέψει ο κόσμος στα σινεμά.
Οι οπαδοί του θα τον αγαπήσουν ακόμα περισσότερο,στους εχθρούς του θα περάσει αδιάφορο,και για αυτούς που βρίσκονται στη μέση,θα το δούνε σαν μία ευκαιρία να δούνε μία ελληνική ταινία στους κινηματογράφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κι εμένα μου άρεσε για διάφορους λόγους. Αξιέπαινη προσπάθεια.

Και μια στιγμή μπορεί να τα αλλάξει όλα.:P




Μήπως εννοείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ πάντως :D αν και μου αρέσει ο Παπακαλιάτης και οι σειρές του,η ταινία ήταν πολύ διαφορετική σε σχέση με αυτά που μας έχει συνηθίσει...Και τελικά είχα πολύ καιρό να δω ωραία ελληνική ταινία! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ πάντως :D αν και μου αρέσει ο Παπακαλιάτης και οι σειρές του,η ταινία ήταν πολύ διαφορετική σε σχέση με αυτά που μας έχει συνηθίσει...Και τελικά είχα πολύ καιρό να δω ωραία ελληνική ταινία! :happy:
Έτσι, κι άλλη στο κλαμπ.

Μπορούσε και καλύτερα όμως, είμαστε και το ίδιο ζώδιο(με τον Χριστόφορο) και τελειομανείς, αλλά αναμένουμε την επόμενη ταινία του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ετυχε να παω μεσα σε 8 μερες 3 φορες κινηματογραφο και απο τις ταινιες που ειδα (χαραυγη , ο Θεος αγαπαει το χαβιαρι και το Αν) αυτη ηταν η καλυτερη , για εμενα τουλαχιστον .
Φετος το καλοκαιρι εβλεπα μεσω webtv τους 4 και μου ειχε αρεσει σαν σκηνοθεσια και σεναριο...
Ανεμενα οτι η ταινια θα ηταν καλη αλλα οχι τοσο καλη(εχουμε μπουχτισει νομιζω ολοι απο τις κλασσικες αμερικανιες στυλ twilight και skyfall) .
Στο τελος που την πατησε το φορτηγο εγω εκλαιγα και ο κολλητος μου γελουσε τοσο με το ξαφνικο συμβαν...οσο και μαζι μου ::mad:(ανεκαθεν πιστευα οτι αυτο το ατομο ειναι αναισθητο...αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἂν μία κοπέλα ἡ ὁποία μοῦ ἄρεσε ἢ τὰ εἴχαμε ζητοῦσε ἐπιτακτικὰ νὰ πᾶμε νὰ δοῦμε τὸν Παπακαλιάτη ἀπειλῶντας με εὐθέως ὅτι δὲ θὰ γίνῃ τίποτα ἢ θὰ μὲ ἀφήσῃ ἂν δὲ δοῦμε τὴν ταινία, τότε μπορεῖ νὰ τὸ σκεπτόμουν λίγο καὶ νὰ ἔκανα τὴν καρδιά μου πέτρα καὶ νὰ πήγαινα. Ὑπάρχει βέβαια καὶ ἡ περίπτωση κάποιος νὰ μοῦ ἔδινε 50€ (τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Πήγα χθες με μεγάλη παρέα ατόμων και την είδαμε ./ Μάπα η ταινιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
(εχουμε μπουχτισει νομιζω ολοι απο τις κλασσικες αμερικανιες στυλ twilight και skyfall) .

Ὄχι καὶ στὴν ἴδια μοῖρα τὸ Skyfall μὲ τὸ Twilight Ἕλενα.:eek: Τώρα μὲ πλήγωσες...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να παω να δωσω τα ωραια μου τα λεφτακια για να δω παπακαλιατη!!!
παπακαλιατης ειναι αυτος..ξερουμε πολυ καλα τι θα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ θέλω να τη δω. :|

ΚΑΙ ΕΛΕΟΣ, ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΠΟΙΛΕΡ.
Με τα φοργητά σας να ούμ. Ξενέρωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να παω να δωσω τα ωραια μου τα λεφτακια για να δω παπακαλιατη!!!
παπακαλιατης ειναι αυτος..ξερουμε πολυ καλα τι θα δουμε...

Προσωπικά ούτε εγώ θα πλήρωνα εισιτήριο για να το δώ.
Αλλά είχε προσφορά η cosmote 2 στην τιμή του ενός τις τετάρτες.1 ευρώ μόνο ξόδεψα για το μήνυμα,και η αδερφή μου μοιράστηκε το εισιτήριό της μαζί μου.Αλλιώς όταν θα έβγαινε σε DVD και Αν...

Αλλά η αίθουσα γεμάτη,και απο ότι έμαθα,μόνο τις 4 πρώτες μέρες έκοψε 100.000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάντα τις Τετάρτες ισχύει αυτό. ^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Προσωπικά ούτε εγώ θα πλήρωνα εισιτήριο για να το δώ.
Αλλά είχε προσφορά η cosmote 2 στην τιμή του ενός τις τετάρτες.1 ευρώ μόνο ξόδεψα για το μήνυμα,και η αδερφή μου μοιράστηκε το εισιτήριό της μαζί μου.Αλλιώς όταν θα έβγαινε σε DVD και Αν...

Αλλά η αίθουσα γεμάτη,και απο ότι έμαθα,μόνο τις 4 πρώτες μέρες έκοψε 100.000.

αληθεια????συνεφερε τοτε!!
οταν βγει σε dvd μπορει να το δω απο περιεργεια!!αλλα γενικα δεν με τρελαινει ο παπακαλιατης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
την ειδα εχθες....ηταν απιστευτη πραγματικα!! ουτε θυμαμαι ποσες φορες εκλαψα....παρ ολα αυτα διεκρινα λιγη προπαγανδα σε καποια σημεια!! Παντως ειναι ταλενταρα ο παπακαλ και εχει τρομερη πενα!!! να τη δειτε ολοι αξιζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το τραγουδάτσε που παίζει στη διαφήμηση πώς λέγεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 333 μηνύματα.
πολυ ωραια ταινια:)πηγα και την ειδα..αξιζει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δεν είμαι φαν του ελληνικού κινηματογράφου γενικότερα, θεωρώ οτι αυτό το σπορ δεν το έχουμε σαν Έλληνες και σαν Ευρωπαίοι γενικότερα. Ίσως είναι κι η ψυχολογία μου, δεν μπορώ να βλέπω ταινίες που με προβληματίζουν, με στεναχωρούν χωρίς ουσιαστικό λόγο και τελικά τελειώνουν μη δίνοντας ένα ακριβές τέλος. Τον Παπακαλιάτη τον αγάπησα στο ρόλο του Χάρη στο Ντόλτσε Βίτα (ναι είμαι γριά, χέστε με :P) και έμεινα εκεί. Όλες οι σειρές που ακολούθησαν ήταν απλά μέτριες, δε με νοιάζει που ήταν αντιγραφές γιατί όλοι από κάπου έχουν αντιγράψει, παρθενογέννεση στην τέχνη δεν υπάρχει, απλά τελικά δε μου προσέφερε τίποτα. Τον Χριστόφορο τελικά θα τον προτιμούσα σε σάτιρα, επιθεώρηση ή κωμωδία. Την ταινία δεν την είδα, δεν μπορώ όμως να μη σκεφτώ το λόγο που έλαβε τόσο μεγάλης διαφήμισης. Στην εποχή της κρίσης είναι λίγο προκλητικό να ακούς για τα ποσά που ξοδεύτηκαν σε μια ταινία, καταλαβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο πόσα λεφτά πήρε ο κάθε ηθοποιός, κάτι που πάντα με τσάντιζε, το πόσα υπερβολικά χρήματα παίρνουν οι ηθοποιοί. Θα μου πει κάποιος, δε μας χέζεις ρε Χιμέλα, έκανες ολόκληρη ιστορία για μια ταινία, μην τη δεις και παράτα μας. Δε θα έχετε άδικο. Απλά έχω τα νεύρα μου και βαριέμαι.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
δυο ειναι οι καλυτερες ταινιες ελληνικης παραγωγης : κυνοδοντας απο λανθιμο
και η νεοαφιχθεισα ,που παιζεταια κμα σε ορισμενους κινηματογραφους , J.A.C.E. του καραμαγγιωλη!
ταινιες που σε πανε σε αλλο επιπεδο και απασχολουν το μυαλουδακι σου για μερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
δυο ειναι οι καλυτερες ταινιες ελληνικης παραγωγης : κυνοδοντας απο λανθιμο
και η νεοαφιχθεισα ,που παιζεταια κμα σε ορισμενους κινηματογραφους , J.A.C.E. του καραμαγγιωλη!
ταινιες που σε πανε σε αλλο επιπεδο και απασχολουν το μυαλουδακι σου για μερες!

Σορρυ,αλλά χειρότερη παπαριά απο τον Κυνόδοντα δεν έχω ξαναματαδεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σορρυ,αλλά χειρότερη παπαριά απο τον Κυνόδοντα δεν έχω ξαναματαδεί!!

Αυτή τη ταινία ή θα τη λατρέψεις, ή θα τη μισήσεις.
Εμένα μου άρεσε απίστευτα πολύ. Μη μένεις στο σενάριο μόνο, δες τι σου αφήνει στο τέλος της.
Πολύ ψαγμένη που σε βάζει σε σκέψεις και σου περνάει μηνύματα και δε το καταλαβαίνεις. [υπό τη προυπόθεση να μην τη δεις απλά για να τη δεις].:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top