Διαχείριση κοιν. δικτύου ευεξίας

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έλα, ας είμαστε ειλικρινείς, αυτό που ήθελες να κάνεις είναι προώθηση βιβλίου (και υπηρεσιών?)
Γιατί, συγγνώμη, κιόλας αλλά αν εσύ με τη "ριζοσπαστική" (χάλασαν και οι έννοιες :P) σου ιδέα, δε ξέρεις, πώς θα πείσεις 100 ανθρώπους που ψιλο-συμφωνούν από την αρχή μαζί σου και για αυτό μπήκαν στο "δίκτυό" σου, τότε, μάλλον αυτό δείχνει ότι ή δεν είσαι καλός στο να κάνεις κάτι τέτοιο ή ότι οι ιδέες σου μπάζουν.
Ή και τα δύο. :P
Δεν υπαρχει λινκ ουτε site ουτε βιβλιου και ουδεποτε προκειται να υπαρξει. Τα δε πμ ειναι κλειστα. Δεν προωθω τιποτα και δεν με ενδιαφερει η Ελλαδα σαν χωρος δραστηριοτητας, γιατι δεν βγαζω ακρη με το συστημα της. Εχει ομως ενα ιδιαιτερο κλιμα λογω κρισης που με ενδιαφερει. Σκεφτομαι τη βιωσιμοτητα του μοντελου ζωης που προτεινω με συνθηκες Ελλαδας. Διοτι αυτα που ζειτε δεν οφειλονται μονο σε οικονομικους λογους, αλλα και σε εναν κοσμο που αλλαζει αποτομα κι αυριο μπορουν να εξαπλωθουν ευρυτερα. Γραφτηκα να κουβεντιαζω πότε πότε, αλλά εδω υπαρχει αρκετη επιθετικοτητα.
Τωρα ναι, με τα δικτυα δεν τα καταφερνω και τοσο κι ειπα να βαλω αυτο το νημα, αλλα το μετανιωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Στην ηλικια σου δουλευα logistics στην Αφρικη και δεν εχει σχεση με ζορια στο πανεπιστημιο κι άλλα first world problems.

Ε ναι, το να κάνεις έρευνα για μεγάλο ανθρωπιστικό πρόβλημα (ασθένεια) είναι φερστ γουορλντ πρόμπλεμ. Το να κάνεις δίκτυο ευεξίας είναι ουσία.

Επίσης τα 30 χρόνια γιόγκα τι μας τα λες ακριβώς; Οι γείτονές μου κάνουν 30 χρόνια αερόμπικ και μια φίλη μου κάνει 1 χρόνο boot camp. Γυμναστική κάνει πολύς κόσμος.

Όσο για την παραίνεση να κάνω λαηφ κοουτσινγκ, δεν μπορώ να πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν είχα την πετριά και τα πίστευα, μπορεί και να το έκανα. Χρειάζεται μια πετριά όμως για να τα πιστεύεις αυτά και να μπλεχτείς με τέτοια πράματα, το γουελνες, το στρατόπεδο των δραστήριων ανθρώπων, τα σεμινάρια για το well being και δεν ξέρω κι εγώ τι. Γι' αυτό και σκάσανε εκεί οι μαγνετιστές και οι άλλοι μάγοι. Είναι λίγο σ' αυτή τη φάση. Οπότε χίλιες φορές ψάρια. Είσαι και στη θάλασσα.

εδιτ:

Δεν σας λυπαμαι. Ειστε αξιοι για να υπηρετειτε το συστημα των ολιγων, καθως και για την αναπαραγωγη του ειδους που θα τους εξασφαλισει αντικαταστατη, οταν θα σας εχουν στυψει και δεν θα βγαζετε τιποτα πια.

Δηλαδή τα δίκτυα ευεξίας μπορούν να αλλάξουν το σύστημα της ολιγαρχίας και του καπιταλισμού; Παίρνω πίσω όσα είπα.

@ Gate4
работа = рабство
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ε ναι, το να κάνεις έρευνα για μεγάλο ανθρωπιστικό πρόβλημα (ασθένεια) είναι φερστ γουορλντ πρόμπλεμ. Το να κάνεις δίκτυο ευεξίας είναι ουσία.
Δεν ειναι η ερευνα το first world problem, αλλά το ζορι σου για τις συνθηκες. Ε δεν εισαι και στην Αφρική.

Επίσης τα 30 χρόνια γιόγκα τι μας τα λες ακριβώς; Οι γείτονές μου κάνουν 30 χρόνια αερόμπικ και μια φίλη μου κάνει 1 χρόνο boot camp. Γυμναστική κάνει πολύς κόσμος.
Μετραει σαν εμπειρια στο χωρο της ευεξιας, μπορεις και μονο με αυτο να εχεις επαγγελματικη δραστηριοτητα στο χωρο.

Όσο για την παραίνεση να κάνω λαηφ κοουτσινγκ, δεν μπορώ να πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν είχα την πετριά και τα πίστευα, μπορεί και να το έκανα. Χρειάζεται μια πετριά όμως για να τα πιστεύεις αυτά και να μπλεχτείς με τέτοια πράματα, το γουελνες, το στρατόπεδο των δραστήριων ανθρώπων, τα σεμινάρια για το well being και δεν ξέρω κι εγώ τι. Γι' αυτό και σκάσανε εκεί οι μαγνετιστές και οι άλλοι μάγοι. Είναι λίγο σ' αυτή τη φάση. Οπότε χίλιες φορές ψάρια. Είσαι και στη θάλασσα.
Το προβλημα δεν εχει να κανει τοσο με την ιδια την ευεξια, οσο με την απειρια μου απο δικτυα. Εχω 15 εγγραφες τη μερα. Ειναι παραλογο να φιλτραρω με βαση τη θεωρια μου, εφοσον αυτη δεν ειναι γνωστη στο συνολο της προς τα εξω, αλλα μονο καποια κομματια της απο sharing. Αρα ερχονται ατομα με διαφορες αποψεις περι ευεξιας και πολλά αναφερουν στο profile τους διαφορες μεθοδους που δοκιμασαν. Θελει ψαξιμο πριν απορριψεις, δεν γινεται να κοβεις κοσμο, επειδη απλα παρουσιαζει διαφορετικα πραγματα, απο τα οποια πολλα θα μπορουσαν να εμπλουτισουν και τη μεθοδο μου. Μαζι με αυτους σιγουρα θα μπουν και αρρωστακια, καθως και μαγοι. Οσοι κανουνε μπαμ απο μακρια τους διαγραφω, αλλα δεν εκδηλωνονται αμεσως. Δεν προλαβαινω να παρακολουθω ολον τον κοσμο, ειναι κοντα στα χιλια ατομα και οχι 5 θυματα και 5 μαλακες που λεει η Εξυπνη Σενιοριτα.
Ουτε καταλαβα ποτε μαζευτηκε τοσος κοαμος μεσα τους δυομιση μηνες που κανω την τριτη μου προσπαθεια. Επρεπε να τελειωσω τη συγγραφη ενος σεμιναριου και αμελησα να εκπαιδευσω μοντερειτορς. Ειναι ειδικη η θεματολογια και δεν γινεται απλα να ορισεις καποια ατομα.Αν και νομιζω οτι θελει επαπροσδιορισμο στρατηγικης.

Προσθεσα και καποια αλλα μετρα σημερα κι ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση.

Δηλαδή τα δίκτυα ευεξίας μπορούν να αλλάξουν το σύστημα της ολιγαρχίας και του καπιταλισμού; Παίρνω πίσω όσα είπα.
Ο καπιταλισμος καλα κρατει και δεν προκειται να πέσει συντομα (αν πιστεψουμε οτι μπορει να πεσει). Απλα σε ατομικό επιπεδο, μπορεις να κανεις καποια πραγματα για να γλιτωσεις απο το ασφυκτικο του βαρος. Ο περισσοτερος κοσμος εχει υποστει τεραστια πλυση εγκεφαλου και δεν προκειται ποτε να αντιδρασει. Πολλα ελευθερα πνευματα ομως ψαχνονται. Ο τομεας ευεξιας συμβαλει αποφασιστικα προς αυτην την κατευθυνση, για τον απλο λογο οτι οποιος εχει συνειδητοποιησει την αναγκαιοτητα της ευεξιας στην καθημερινη ζωη (κι οχι στα ονειρα ή καπου καποτε οταν βγει στη συνταξη), ειναι και σε θεση να αντιληφθει και την παγιδα του συγχρονου εργασιακου μοντελου.

@ Gate4
работа = рабство
Согласен. Αλλά απευθυνεσαι στην Εξυπνη Σενιοριτα. Βαλε της καμμια εινονα απο λαχαναγορα, να αισθανθει στο στοιχειο της, ετσι που μιλαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οπότε χίλιες φορές ψάρια.
Ή και γατες. Ανοιξε ενας τωρα ενα θεμα για γατοθεραπεια και προσπαθει να εξηγησει τις θεραπευτικες ιδιοτητες της γάτας. Δουλευει σε μια εταιρεια στο City (μαλλον εννοει Λονδινο) κι εχει σαλταρει. Θελει να τα παρατησει και να ανοιξει γατο-μπιστρό. Ειναι λεει μια μοδα που ερχεται απο Ιαπωνια. Πινεις ενα κοκτειλ και χαιδευεις γατες να σου περασουν τα νευρα. Το εχει παρει στα σοβαρα και σκεφτεται να ξεκινησει crowdfunding για να μαζεψει λεφτά.

Επισης ηρθε και μια τραγουδιαρα, που μαλλον επειδη περασε πια η μπογια της, το γυρισε στην τραγουδοθεραπεια. Εψαξα πληροφοριες και βρηκα οτι χρεωνει 150Ε στην ωρα που ειναι πρακτικα το μαξιμουμ στο life coaching. Εβγαλε κι ενα ρεπερτοριο με θεραπευτικα τραγουδια. Ελεος, 150Ε για να κανουν καραοκε στο σπιτι της.

Τον πρωτο λεω να τον κρατησω. Αυτη την εχω διαγραψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αγαπητέ κύριε libre δεν μας ενοχλεί ο τρόπος ζωής σου. Χεσμένο τον έχουμε βασικά όπως και εσύ δικαίως έχεις χεσμένο τον τρόπο ζωής του κάθε άσχετου που δεν γνωρίζεις προσωπικά και ούτε πρόκειται. Αυτό που ενοχλεί είναι ο τρόπος που αυτοπροβάλλεσαι.

Έχεις έναν καλό τρόπο ζωής, μια καλή οικονομική κατάσταση και μπράβο σου γιατί έκανες σωστές επιλογές στη ζωή σου. Όταν όμως συζητάς με νέους μαθητές και φοιτητές (γιατί αυτό είναι ένας μεγάλος αριθμος των χρηστών του forum ) και τους λες κομπλεξικά ανθρωπάκια που ζηλεύουν και που καλά θα πάθουν να είναι άνεργοι, δούλοι των πλουσίων και δεν ξέρω και γω τι άλλο απλά και μόνο επειδή δεν έκθειάζουν εσένα και τις απόψεις σου τι περιμένεις ακριβώς?

Δεν είσαι ο καθηγητής μιας τάξης για να λες όποτε δεν σαρέσουν οι απαντήσεις που σου δίνουν ότι ο μόνος που απάντησε σωστά είναι ο τάδε, λες και θα κλάψουν οι υπόλοιποι που τους βάζεις κακό βαθμό.

Δεν είναι οι συνομιλητές σου κομπλεξικοί όταν επειδή σου κάνουν κριτική υποβαθμίζεις την έρευνα της koukimanster και τη δουλειά που θα κάνει η Ερινύς στις εφημερίες ( ΝΑ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ FOR FUCKS SHAKE ). Θα παίζω λέει γκολφ και εσυ θα κάνεις εφημερίες. Well αφού αυτό θες να διαβάσεις congratulations.

Και δεν λες να καταλάβεις ότι το επάγγελμα σου δεν υφίσταται εδώ, και αν υφίσταται δεν είναι και το πιο δημοφιλές ανάμεσα στους νέους οπότε είναι λογικό να λαμβάνεις αρνητικά σχόλια ειδικά εφόσον το προβάλλεις με τέτοιο αλαζονικό τρόπο.

Έχεις διαλέξει να κάνεις κάτι επικερδές που σου προσφέρει άνετη ζωή. Το καταλάβαμε 500 φορές το έχεις πει. Και συγχαρητήρια. Ειλικρινά. Όμως επιδιώξες να ανοίξεις συζήτηση σε ένα forum που οι περισσότεροι χρήστες είναι αρκετά νεότεροι από εσένα, οπότε έχουν διαφορετικά βιώματα, απόψεις και εμπειρίες. Σε ένα περιβάλλον που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και εσύ μας λες ότι πας γκολφ πριν να δουλέψεις και μετά είμαστε κομπλεξικοί εμείς.

Μπορεί οι ιδέες σου να είναι όντως ριζοσπαστικές και να είσαι όντως πολύ καλός σε αυτό που κάνεις. Το ότι ο κόσμος που σε διαβάζει εδώ πέρα δεν συμφωνεί μαζί σου δεν τον κάνει αυτομάτως είδος λίγο ανώτερο από τις κατσαρίδες.

Μπορείς να συζητάς μια χαρά εδώ πέρα χωρίς να αυτοπροβάλλεσαι σε βαθμό αηδίας. Οι περισσότεροι αυτό κάνουν. Και μπορείς επίσης να εκθέσεις τους επαγγελματικούς προβληματισμούς σου κάπου πιο κατάλληλα. Γιατί εδώ ούτε κάποιον που ασχολείται με το ίδιο πράγμα θα βρεις εύκολα, ούτε όπως φαίνεται δέχεσαι τις αρνητικές κριτικές που λαμβάνεις, ούτε πελάτες πρόκειται να βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αυτο που σου διαφευγει, αγαπητη Σερενα, ειναι οτι ποτέ δεν αρχιζω πρώτος, αλλά αντιδρώ ετσι αφού εχω δεχτεί πρωτα προσωπική επίθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ή και γατες. Ανοιξε ενας τωρα ενα θεμα για γατοθεραπεια και προσπαθει να εξηγησει τις θεραπευτικες ιδιοτητες της γάτας. Δουλευει σε μια εταιρεια στο City (μαλλον εννοει Λονδινο) κι εχει σαλταρει. Θελει να τα παρατησει και να ανοιξει γατο-μπιστρό. Ειναι λεει μια μοδα που ερχεται απο Ιαπωνια. Πινεις ενα κοκτειλ και χαιδευεις γατες να σου περασουν τα νευρα. Το εχει παρει στα σοβαρα και σκεφτεται να ξεκινησει crowdfunding για να μαζεψει λεφτά.

Με το City μπορεί να εννοεί το πανεπιστήμιο, το αεροδρόμιο ή, όντως, απλά το Λονδίνο. Έχω πάει σε τέτοια καφετέρια με γάτες, είναι πολύ ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Με το City μπορεί να εννοεί το πανεπιστήμιο, το αεροδρόμιο ή, όντως, απλά το Λονδίνο. Έχω πάει σε τέτοια καφετέρια με γάτες, είναι πολύ ωραία.
Δεν το γνωριζα και δεν ηξερα τι να απαντησω, γιατι μου ζητησε να ανοιξει ενα γκρουπ. Ειχα βαλει restriction στα γκρουπς να χρειαζονται τουλαχιστον δυο ατομα και να μου κοινοποιειται ο σκοπος, γιατι ειχε παραγινει με τον καθενα που ανοιγε για να διαλαλησει την πραματεια του. Το ψαχνω και στο ιντερνετ και οντως τετοιο πραγμα υπαρχει και φαινεται να ενδιαφερει κι αλλους, γιατι εχει παρει πολλα θετικά σχολια. Σε ευχαριστω που το επιβεβαιωνεις κι εσυ. Του ανοιγω γκρουπ και θα το κανω και featured να το δουν και να τον ενθαρρυνουν κι αλλοι. Μακαρι να ικανοποιησει το project του. Αυτα τα πραγματα εμενα με ενθουσιαζουν. Αλλος ενας που θα ξεφυγει απο το παλιοσυστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγω πρώτα παω για γκολφ και μετα δουλευω, ενω εσυ κοιτας το προγραμμα με τις εφημεριες.

You don't get it, do you? Το να αυτοπροσδιορίζεις την ζωή σου με το "όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα με όσο το δυνατόν ελαφρύτερη και λιγότερη δουλειά", δεν κάνει εμάς τους υπόλοιπους δυστυχισμένους, μίζερους, ζηλόφθονους ή καημένους. Το δικό σου perspective είναι να κάθεσαι για να πληρώνεσαι, και αν έχεις βρει τον τρόπο να το κάνεις και είσαι χαρούμενος, that's fine by me. Αλλά μπαίνεις σε ένα φόρουμ χωρίς να ξέρεις τι κουβαλάει ο κάθε χρήστης πίσω από την οθόνη του (γονείς που κάνουν 3 δουλειές για να τον συντηρήσουν, νεανική ανεργία, προβλήματα υγείας, διάφορες άλλες ομορφιές που πιθανότατα βλέπεις στις Οικογενειακές Ιστορίες και γελάς), αυτοπροβάλλεσαι για ένα επάγγελμα που με την δική μου (ταπεινή) γνώμη δεν θα έπρεπε καν να ανθεί με τόσα πράγματα να συμβαίνουν στην υφήλιο και αναρωτιέσαι γιατί ο κόσμος δεν αγοράζει μια ηλεκτρονική σου φυλλάδα με 10 ή 20 ευρώ.
Δεν περηφανεύομαι εγώ που ήμουν παρούσα όταν ανένηψε ανήλικο από ατύχημα με βαθμολογία στην κλίμακα της Γλασκώβης 8, (που ποτέ δεν θεώρησα ότι αυτό το συναίσθημα προσωπικής ικανοποίησης ήταν worth sharing) και περηφανεύεται ένας πτυχιούχος γιόγκα που θεωρεί ηλίθιους τους πελάτες του. Χμ. Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν λογικά ένας ληστής χώνει στην φυλακή αυτόν που λήστεψε.

p.s. Όταν στο γκολφ σου μπει το μπαστούνι στο πωπουδάκι, θα χαίρεσαι που ο γιατρός κοιτούσε το πρόγραμμα με τις εφημερίες αντί να παίζει μαζί σου γκολφ πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.

Ωχ είμαι χαζή, κανα δυο μηνύματα παραπάνω σου απευθύνθηκα ως Gate4 :/::confused::(

Δεν ειναι η ερευνα το first world problem, αλλά το ζορι σου για τις συνθηκες. Ε δεν εισαι και στην Αφρική.

Βαριέμαι αλλά θα απαντήσω. Δεν είπα τίποτα για τις συνθήκες, ποιες συνθήκες; Σε πανεπιστήμιο δουλεύω, όχι σε ορυχεία. Δεν καταλαβαίνω από πού το συμπέρανες αυτό. Το ζόρι μου είναι το ότι η δουλειά μου προκαλεί πολύ άγχος γιατί κάνω κάτι δύσκολο και "σημαντικό" οπότε προσπαθώ/θέλω να το κάνω καλά. Ταυτόχρονα, ως υποψήφιος διδάκτορας, έχω συχνές αξιολογήσεις/συνεντεύξεις παρουσιάσεις/άλλες μαλακίες που φυσικό είναι να δημιουργούν επίσης άγχος. Αυτά. Αρκετά με μένα, σε κάθε περίπτωση. Δεν το συνεχίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτο που σου διαφευγει, αγαπητη Σερενα, ειναι οτι ποτέ δεν αρχιζω πρώτος, αλλά αντιδρώ ετσι αφού εχω δεχτεί πρωτα προσωπική επίθεση.
Διαφωνώ αλλά μπορεί και να έχεις και δίκιο σε αυτό. Και πάλι όμως ο τρόπος που απαντάς στους άλλους και τώρα σε εμένα με το αλα 5 χρονο δε φταίω εγώ οι άλλοι με έβρισαν δεν σε τιμά. αντίθετα σε κάνει μάλλον περισσότερο κομπλεξικό ανθρωπάκι από αυτούς που με τόση άνεση αποκαλείς έτσι. Θα περίμενε κανείς ότι θα πεις κανένα οπα ίσως να έχετε κάποια δικια σορυ η έστω ότι μετά από τόσο χώσιμο θα κόψεις τις παρλαπιπες "το μοντέλο ζωής μου είναι γαματο. Εγώ είμαι γαματος. Όποιος διαφωνεί είναι αποτυχημένος και κομπλεξικός " αλλά μπα δεν το κόβω. :whistle:
Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχει πλάκα πάντως που κάθεσαι και quotάρεις κάθε πρόταση η οποία προσβάλλει τα "ιδανικά" σου για να χώσεις βρισίδι στον χρήστη που την έγραψε. Δεν είσαι αρκετά πολυάσχολος και businessman γι αυτό? Ως κι εγώ η "μίζερη" και δύσκολα υπεραναλύω κάθε πρόταση χρήστη που μου την σπάει. (Μάλλον θα φταίει που το κάνω ανάμεσα στα κενά των εφημεριών που κάνω για να με πληρώσουν τα ψίχουλα που αξίζω:hmm:). Βέβαια να τσιμπήσω και να αρχίσω τις απαντήσεις τύπου "βάλε το μπαστούνι στον κ*λο σου" "δεν με ξέρεις και μιλάς" κλπ, δεεεεεεν, τζάμπα χαλάς το διαδικτυακό σου σάλιο.

Α, και δεν σκοπεύω να την κάνω από εδώ μέσα. FYI :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έχει πλάκα πάντως που κάθεσαι και quotάρεις κάθε πρόταση η οποία προσβάλλει τα "ιδανικά" σου για να χώσεις βρισίδι στον χρήστη που την έγραψε. Δεν είσαι αρκετά πολυάσχολος και businessman γι αυτό? Ως κι εγώ η "μίζερη" και δύσκολα υπεραναλύω κάθε πρόταση χρήστη που μου την σπάει. (Μάλλον θα φταίει που το κάνω ανάμεσα στα κενά των εφημεριών που κάνω για να με πληρώσουν τα ψίχουλα που αξίζω:hmm:). Βέβαια να τσιμπήσω και να αρχίσω τις απαντήσεις τύπου "βάλε το μπαστούνι στον κ*λο σου" "δεν με ξέρεις και μιλάς" κλπ, δεεεεεεν, τζάμπα χαλάς το διαδικτυακό σου σάλιο.

Α, και δεν σκοπεύω να την κάνω από εδώ μέσα. FYI :D
Μας τα λες μιαν άλλη φορά. Αντε το κουβαδακι σου και σε άλλη αμμουδιά. Κρατα και το μπαστουνι να παιζεις, οπως νομιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στο ίντερνετ είσαι ό,τι δηλώσεις. Καθένας μπορεί να πει ότι θέλει αφού μιλά με αγνώστους. Έτσι σε πολλά φόρουμ συχνά εμφανίζονται τα διάφορα ψώνια που όλα δρουν με παρόμοιο τρόπο. Αρχίζουν ευγενικοί και λογικοί. Σιγά σιγά δήθεν αποκαλύπτουν πράγματα για τον εαυτό τους και τη ζωή τους. Κατηγορούν όσους δεν ασπάζονται τον τρόπο ζωής που προτείνουν. Συνήθως παριστάνουν τους πανέξυπνους και σούπερ επιτυχημένους επιχειρηματίες. Προκαλούν τους άλλους να ζηλέψουν με το πόσο ωραία ζωή περνάνε με τα χρήματα τους και τα πολλά σπορ και τα άλλα ενδιαφέροντα τους. Διατυπώνουν ανεδαφικές θεωρίες περί ζωής. Σε όσους διαφωνούν μαζί τους γίνονται κακοί και προσπαθούν να τους υποβιβάσουν. Αρκετές φορές γίνονται καυγάδες. Τελικά αυτά τα ψώνια γρήγορα εξαφανίζονται ή γιατί τους αποκλείουν την πρόσβαση οι διαχειριστές ή γιατί δεν αντέχουν άλλο την αμφισβήτηση και την ειρωνεία των άλλων. Έτσι πηγαίνουν σε άλλο φόρουμ για να συνεχίσουν τα ίδια. Πριν λίγα χρόνια συνάντησα σε άλλο φόρουμ κάποιον με παρόμοιες θεωρίες και τρόπο γραφής και άλλα κοινά με τον δικό μας. Κατέληξε να βρίζει τους πάντες ακόμα και τους διαχειριστές και έφυγε κακήν κακώς.
Τι είναι αυτά τα ψώνια. Είναι ασήμαντα κομπλεξικά ανθρωπάκια της καρπαζιάς. Συνήθως καταπιεσμένοι από την οικογένεια τους και το αφεντικό στη δουλειά. Χτίζουν στο ίντερνετ έναν κόσμο όπως τον ονειρεύονται. Νομίζουν ότι με το να προκαλούν τους άλλους με τις χαζές τους θεωρίες, τα παραμύθια τους και την επίδειξη, επιβεβαιώνονται σαν άτομα. Αυτοί κάνουν την ψυχοθεραπεία τους αλλά οι άλλοι δεν φταίνε σε τίποτα να τους ανέχονται.
Η πιο καλή αντιμετώπιση στα άτομα αυτά είναι να τα αγνοούμε εντελώς. Απαντώντας τους δίνουμε τροφή να συνεχίζουν τη φιγούρα και να βγάζουν τα απωθημένα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αντε στο καλο, κοπελλα μου, που θα μου κανεις και τη δασκαλα. Σου μιλησα ευγενικα παραπανω και ξεσπαθωσες. Πολλα μας τα εκανες κι εσυ κι οι αλλες εδω μεσα. Ανοιξα ενα νημα και μου το βγαλατε ξινο. Ενας μονο απαντησε σοβαρα κι εντος του θεματος. Δεν προσβαλω ποτέ πρωτος κι εγω τεραστια υπομονή, αλλα εχει κι αυτη τα ορια της.Αρκετα ανεχτηκα τα κομπλεξ και τις προσβολες σας. Ή πειτε κατι για το θεμα ή κοπανατε την απο δω να ξεβρωμισει το νημα απο τη μιζερια σας.

Ναι το οι άλλοι οι ηλιθιοι με έβρισαν οπότε είπα να πέσω λίγο χαμηλότερα από το επίπεδο τους και να τους βρίσω χειροτερα είναι ευγενική απάντηση του κωλου. Και αυτός ο ένας που σου απάντησε σοβαρά πως δεν μπήκε στη blacklist που σου είπε ότι η δουλειά σου δεν απευθύνεται στα geniuses που εσύ νομίζεις ότι θα έπρεπε να ασπάζονται τις θεωρίες σου ?
Ανθρώπινη βλακεία ξέρεις δεν αφορά μόνο.τις απόψεις κάτι που είναι και υποκειμενικό άλλωστε αλλά και την αδυναμία κάποιου να σκεφτεί ότι δεν είναι τόσο γαματος και αλάνθαστος όσο νομίζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αλλος πικραμενος. Ποιος ξερει τι ζορια τραβας κι εσυ κι ηρθες να βγαλεις τα απωθημενα σου οπως και οι άλλοι. Ουτε κι εσυ κατι για το θεμα του νηματος. Γιατι δεν παιρνεις το νημα απο την αρχη να δεις πώς εξελιχτηκε, αμα θες να εισαι δικαιος; Προφανως ζω μια χαρα, αλλα δεν το βγαζω ανακοινωση μολις ανοιξω ενα νημα. Το τριβω απλα στη μουρη καθε κομπλεξικου, οταν μου την πεφτει. Ή γραψε κατι που να σχετιζεται με το νημα ή κοιτα τη δουλεια σου και μη μας σκοτιζεις, φιλε.

Και αυτός ο ένας που σου απάντησε σοβαρά πως δεν μπήκε στη blacklist που σου είπε ότι η δουλειά σου δεν απευθύνεται στα geniuses που εσύ νομίζεις ότι θα έπρεπε να ασπάζονται τις θεωρίες σου ?
Για τον απλουστατο λογο οτι εξεφρασε αποψη για το θεμα με κοσμιο τροπο. Επανεξετασα το ζητημα και ειδα οτι με συμφερει να εγκαταστησω wiki για να συνεισφερουν τα μελη, ωστε να βελτιωθει περισσοτερο η θεωρια. Οι νεοτερες βερσιον θα διατιθεται δωρεαν, δεν θα μπορει να με κατηγορησει κανενας προσωπικα, θα γινεται μεγαλυτερο buzz και διαφημιση, αφου θα εμπλεκεται πολυς κοσμος και θα πουλαω καλυτερα τα υπολοιπα προιοντα πχ events, θεματικες διακοπες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες εκανα καποιες αλλαγές:

-Κατεβασα το ebook με τη θεωρια στη μιση τιμη από τα 20 στα 10Ε για να μπορουν να το διαβασουν οσο γινεται περισσοτεροι, να δουν τη φιλοσοφια, ωστε να μην γραφουν ασχετα.

Κατέβασέ την στα 0Ε. Τα e-books να ξέρεις δεν παρατάνε αν δεν είναι δωρεάν. Αν το σκεφτείς καλύτερα γιατί να δώσει ο άλλος 20Ε για να αγοράσει το e-book σου όταν με μία αναζήτηση στο google μπορεί να βρει τα πάντα, και πιθανόν να βρει και το e-book σου σπασμένο και τζάμπα. Αν θες να στήσεις διαδικτυακή επιχείρηση γνώμη μου είναι τη γνώση δηλαδή τη θεωρία που εκπροσωπείς να μην την πουλάς, να την δίνεις τζάμπα. Χρήματα θα βγάλεις από διαφημίσεις όταν το site σου αποκτήσει αρκετή κίνηση, και από την πώληση παράπλευρων προϊόντων.

Το βασικό σου μοντέλο όμως, πρέπει να είναι δωρεάν, ώστε να μπορεί ο άλλος να δει πρώτον ότι γνωρίζεις αυτά που διδάσκεις, γιατί μπορεί απλά να έκανες ένα copy, paste και δεύτερον να δει ότι είσαι ενεργό άτομο στο site σου, κάνεις νέα post, γράφεις άρθρα κτλ. Τώρα εγώ εάν έβλεπα ένα pdf σε ένα site 20Ε, το πρώτο που μου μυρίζει είναι scam, δεν υπήρχε περίπτωση να το αγοράσω και ας είχα και 100.000Ε εισόδημα το χρόνο.

Υ.Γ Έλεος με τα μηνύματα μερικών στο θέμα, όποιος δεν αρέσκεται σε ένα θέμα μπορεί να γράψει σε ένα από τα άλλα 100.000 στο forum, αυτό το ξεκατίνιασμα που γίνεται εδώ πέρα δε μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Υ.Γ Έλεος με τα μηνύματα μερικών στο θέμα, όποιος δεν αρέσκεται σε ένα θέμα μπορεί να γράψει σε ένα από τα άλλα 100.000 στο forum, αυτό το ξεκατίνιασμα που γίνεται εδώ πέρα δε μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί.

Ξεκολλάτε ε. Όπου θέλουμε θα γράφουμε. Αν θέλει ο όποιος OP να μην του απαντάνε όλοι παρά μόνο ορισμένοι, να ανοίξει ένα μπλογκ και να ελέγχει το privacy και να συζητάει εκεί. Όσο δεν καταλαβαίνεις εσύ το "γιατί δε γράφουμε αλλού", δεν καταλαβαίνω κι εγώ το γιατί να μη γράψουμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Χρήματα θα βγάλεις από διαφημίσεις όταν το site σου αποκτήσει αρκετή κίνηση, και από την πώληση παράπλευρων προϊόντων.

Το βασικό σου μοντέλο όμως, πρέπει να είναι δωρεάν, ώστε να μπορεί ο άλλος να δει πρώτον ότι γνωρίζεις αυτά που διδάσκεις, γιατί μπορεί απλά να έκανες ένα copy, paste και δεύτερον να δει ότι είσαι ενεργό άτομο στο site σου, κάνεις νέα post, γράφεις άρθρα κτλ.
Μου φαινεται σωστη η αποψη σου και σε ευχαριστω. Οσο και να το σκεφτομαι, καθε φορα το free μοντελο μου βγαινει με τα περισσοτερα πλεονεκτηματα. Νομιζω οτι εχω κολλησει σε δυο πραγματα που θα επρεπε να ειχα αντιμετωπισει απο την αρχη. Το ενα ειναι προσωπικο. Περα απο τις βασικες αρχες coaching, το μεγαλυτερο μερος του βιβλιου ειναι original. Περιεχει εμπειρια μιας ζωης και εκανα κι 6 μηνες να το γραψω και μου ερχεται ζορι να το δωσω τζαμπα. Το άλλο ειναι προβλημα με τη γαλλικη κουλτουρα: εδω ο,τι δινεται τζαμπα δεν εχει αξια. Δεν εκτιμουν καποιον που δεν αξιολογει τον κοπο του. Αμα δινεις τζαμπα σημαινει οτι εκανες συρραφες ή πηρες ιδεες απο αλλου κι αρα δεν σε πολυνοιαζει.

Σκεφτηκα λοιπον το εξης: να ανεβαζω κομματια του βιβλιου ως αρθρα μεχρι να το εξαντλησω, αρχιζοντας απο τα βασικοτερα, ωστε να μπορει να δουλεψει το δικτυο. Διοτι υπαρχει κι ενα αλλο προβλημα. Όσο ειναι αγνωστη η θεωρια, οι περισσοτεροι ανεβαζουν ασχετο περιεχομενο κι επισης δεν μπορω να κανω συνεργασιες. Δεν αρκει μια συνοψη 18 σελιδων που εδωσα για download. Και οσους εχουν αγορασει ηδη το βιβλιο, πρεπει να κανω καποιες ευκολιες σε αλλα προιοντα για να μην επαναστατησουν.
Στην πορεια, σε ενα wiki που εγκατεστησα θα μπαινει και υλικο απο μελη με εμπειρια σε τομεις που εγω δεν γνωριζω και η θεωρια θα βελτιωνεται και θα ισχυει για περισσοτερο κοσμο. Εννοειται οτι μεσα σε αυτους που θα συνεισφερουν, θα ψαξω συνεργατες για υπηρεσιες που εγω δεν μπορω να προσφερω, οποτε θα εχω ατομα με το ιδιο μηκος κυματος και θα εχουν κι αυτοι ενα κινητρο να βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δεν το κάνω συχνά αυτό, αλλά οι δύο που με μουτζώσατε διαφωνείτε ότι μπορεί κάποιος σε ένα φόρουμ να γράφει σε όποιο θέμα θέλει;

Ακόμα και ο χρήστης Γίδα με τα ηλίθια θέματα μπορεί να κάνει ό,τι κάνει και όταν οι mods κρίνουν ότι πρέπει να φάει μπαν, θα φάει μπαν.

Εδώ μέσα δεν είναι ούτε το μπλογκ σας ούτε το ημερολόγιό σας ούτε το φεησμπουκ σας ούτε ο χώρος που λέγεται "ελάτε να συμφωνήσουμε σε όλα".

edit: δε σβήνω το κείμενό μου αλλά επειδή είναι οφ τοπικ ας μεταφερθεί, σας αφήνω να συζητήσετε τα δίκτυα του wellness απρόσκοπτα. Με το καλό και thread για τη φραπελιά και μην τυχόν μπει εκεί μέσα κανείς και ειρωνευτεί, είναι σοβαρό θέμα η φραπελιά. Over and out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top