Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Πέρα απ' αυτό όμως ο πρακτικός καρκίνος της Ελλάδας είναι ο κρατισμός. Υπερφορολόγιση. Οικονομική και κοινωνική στήριξη σε εγκληματικές ομάδες όπως Ρομά. Διεφθαρμένη δικαιοσύνη. Διεφθαρμένοι μπάτσοι. Μονοψήφιου IQ αριστερομπάχαλοι σπάνε τα πάντα και κανείς δεν τους λέει τίποτα(καθώς οι μπαμπάδες του είναι συριζαίοι). Διαιωνίζεται το ζήτημα των λαθρομεθαναστών - εγκληματιών και μη. Υποχρεωτική φορολογία για εκπαίδευση, υγεία κλπ - ακόμα και αν δεν θες να τα έχεις.
Δεν μπορω να πω για καθε χωρα, αλλα στο ΗΒ τα πραγματα δεν ειναι και τρομερα καλυτερα στο θεμα της εγκληματικοτητας. Τα αναρχομαλακισμενα της αντιφα αλωνιζουν αρκετα ανετα, υπερβολικα για πολιτισμενη χωρα, και η αστυνομια εχει μια ζωη δικαιολογιες. Μαλλον ειναι χρησιμοι (ηλιθιοι) για την ελιτ. Και ας μη μιλησουμε καν για τους τριτοκοσμικους, η απολυτη τρελα. Η αστυνομια δεν εχει πορους να παρακολουθει πολυ πιθανους τρομοκρατες, αλλα εχει 900 ατομα να παρακολουθουν social media for hate speech και εχουν συλλαβει εναν τυπακο επειδη εμαθε το σκυλακι του να χαιρετα ναζιστικα. Το BBC τραβαει στα δικαστηρια τον Tommy Robinson επειδη εβγαλε ντοκιμαντερ για το ποσο διεφθαρμενο και biased ειναι. Εισαι υποχρεωμενος να επιδοτεις θεοπαλαβους radicals σε πανεπιστημια μεσω φορολογιας που θελουν να διαλυσουν την δυτικη κοινωνα.
Εντελως ειρωνικα στην Ελλαδα δεν φαινεται να υπαρχει τοσο εντονα το θεμα με τα identity politics και τον φεμινισμο, μαλλον οι Ελληνες κομμουνιστες δεν χρειαστηκαν ποτε να μεταλλαχτουν λογω εμφυλιου και δικτατοριων?

Ισως να τα παρουσιαζω υπερβολικα αρνητικα, αλλα ειναι πραγματα που σε χαλανε.
Προσωπικά πιστεύω πως θα ζήσω σε άλλη χώρα καθώς δεν θέλω να τα στηρίζω όλα αυτά.
This.
Το θεμα ειναι οσοι φευγουν απο Ελλαδα ή οποια αλλη χωρα που εχει θεματα να καταλαβαινουν πως κατεληξαν εκει τα πραγματα για να επαναληφθει η κατασταστη και στην νεα χωρα. Απ'οτι βλεπω ομως οι πιο πολλοι :whatever: , απλα αρκουνται στο να την λενε στον αλλον και να συνεχιζουν τις λογικες του Ελληναρα. Εχουν και κατι χαζομαρες στο κεφαλι τους για αποδοχες και ζωη...δεν πειραζει, θα φανε 2-3 χαστουκια και θα ηρεμησουν

Υπάρχουν κορεσμένα επαγγέλματα, επαγγέλματα που κάτι ψιλογίνεται και επαγγέλματα που ευδοκιμούν. Λόγω του ότι ο μέσος Έλληνας γονιός δεν μπορεί να διανοηθεί το παιδί του να γίνει υδραυλικός, μπογιατζής, κλειδαράς ή ηλεκτρολόγος, τέτοια επαγγέλματα είναι κανονικοί θησαυροί. Απλά η νοοτροπία μας δεν μας επιτρέπει να αποδεχτούμε ότι ναι ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Έχουμε μια μανία να το στείλουμε Πανεπιστήμιο και ας πεινάει για τα επόμενα 20 χρόνια.

Στον αντίποδα φιλόλογοι και λοιποί εκπαιδευτικοί σπαταλάνε τα πιο παραγωγικά τους χρόνια σαν ανειδίκευτοι εργάτες, εκτός και αν είναι αρκετά τυχεροί ή έχουν άκρες με φροντιστήρια και ιδιαίτερα...
Ισως λιγο off-topic
Καταρχας αυτο το θεμα παρουσιαζεται και σε αλλες χωρες, οταν τεχνητα ανεβαζεις τον αριθμο των πτυχιουχων χωρις αντιστοιχη ζητηση θα δημιουργηθει κορεσμος και σε αυτα τα επαγγελματα -χωρις δεν μιλαω για αηδιες οπως gender studies- καθως αποτελει πληθωρισμο.
Δεν ξερω τι θελει το καθε παιδι, αλλα δεν πολυκατηγορω τη μανα ή τον πατερα που δεν θελει να κανει χειρωνακτικες εργασιες. Επειδη και οι δικοι μου τα εχουν περασει, οπως και εγω σε μικροτερο βαθμο, προφανως και δεν θελω να παει το παιδι μου στην οικοδομη, αλλα σε κανενα γραφειο που ειναι πιο ανετα. Το θεμα μου ειναι οτι οταν γινεται καποια κουβεντα για τον εξορθολογισμο πανεπιστημιων με κατευθυνση την συνδεση με την αγορα εργασιας και οχι ιδεαλιστικες μπουρδες, οι πιο πολλοι go apeshit και ουσιαστικα καταληγουμε στο να διατηρειται η ιδια κατασταση, αντε με καποιες ανουσιες ψευτομεταρρυθμησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Στο παιδί σου θα πρέπει να εύχεσαι να πάει εκεί που αποκτήσει τα περισσότερα εφόδια για τη ζωή του και αυτό είναι συνήθως στην αντίπερα όχθη του άνετα.
Οταν λεω ανετα δεν εννοω να τα ξυνει, το λεω με την εννοια του περιβαλλοντος, ειδους κουρασης, το ποσο scale μπορεις να κανεις τα εφοδια που αποκτας κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προτείνω να διαβάσουμε ξανά όλοι αυτό το ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Νομίζω ότι παιδιά μερικοί κοροϊδεύετε.Ρωταω όλους γιατί να μείνει κάποιος στην Ελλάδα;Λέτε ότι με 900 και 1.000€ ζεις.Και ρωτάω είστε τα άτομα που έχετε πτυχίο είστε ευχαριστημένοι με 1.000;Δουλέψατε σκληρά για 10 χρόνια μέχρι τα 24 ώστε να έχετε πτυχία στα χέρια σας και είστε εντάξει με 1.000€ και υπερωρίες που στην Ελλάδα είναι Τσάμπα;
Εκτός από τα χρήματα τώρα.Ειστε οκ να ζείτε σε μια χώρα που τα νοσοκομεία και το ΙΚΑ είναι σε κατάρρευση;Είστε οκ να ζείτε σε ένα κράτος που στα σχολεία οι οροφές πέφτουν πάνω στα παιδιά;Ακόμα και οι δρόμοι είναι υπό του μηδέν που πάνε τα χρήματα που πληρώνετε;Και φυσικά να ζείτε σε μια χώρα που πας στις δημόσιες υπηρεσίες και δεν σε εξυπηρετούν γιατί βαριούνται;
Πάμε στην πολιτική:Είστε οκ να ζητά σε ένα κράτος που η διαφθορά βασιλεύει;Είναι οκ για εσάς να βλέπετε τα πανεπιστήμια γεμάτα με τοξικομανείς και γκράφιτι;

Πραγματικά είστε οκ με αυτά εσείς;Εγώ όχι πραγνατικα ντρέπομαι για την χώρα μου καθώς καταστρέφεται συνέχεια και όχι δεν δέχομαι να ζω με 1.000€ και να μην πληρώνομαι τις υπερωρίες είμαι υπερήφανος ανθρωπος και δεν το ανέχομαι.Και για απάντηση προς κάποιους όχι δεν ζω με 1.000€ ούτε με 1.200 όπως ειπα οκ μισθός για εμένα είναι από 1.800€ και πάνω ώστε να μου μένουν κάθε μήνα 400€ για αποταμίευση στην άκρη και ταυτόχρονα να έχω αυτά που θέλω.Η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει τα χρήματα άρα δεν μπορώ να μείνω.Νομιζω είναι καλό να θέτουμε υψηλά standards στην ζωή μας.

Όλα αυτά φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι παιδιά μερικοί κοροϊδεύετε.Ρωταω όλους γιατί να μείνει κάποιος στην Ελλάδα;Λέτε ότι με 900 και 1.000€ ζεις.Και ρωτάω είστε τα άτομα που έχετε πτυχίο είστε ευχαριστημένοι με 1.000;Δουλέψατε σκληρά για 10 χρόνια μέχρι τα 24 ώστε να έχετε πτυχία στα χέρια σας και είστε εντάξει με 1.000€ και υπερωρίες που στην Ελλάδα είναι Τσάμπα;
Εκτός από τα χρήματα τώρα.Ειστε οκ να ζείτε σε μια χώρα που τα νοσοκομεία και το ΙΚΑ είναι σε κατάρρευση;Είστε οκ να ζείτε σε ένα κράτος που στα σχολεία οι οροφές πέφτουν πάνω στα παιδιά;Ακόμα και οι δρόμοι είναι υπό του μηδέν που πάνε τα χρήματα που πληρώνετε;Και φυσικά να ζείτε σε μια χώρα που πας στις δημόσιες υπηρεσίες και δεν σε εξυπηρετούν γιατί βαριούνται;
Πάμε στην πολιτική:Είστε οκ να ζητά σε ένα κράτος που η διαφθορά βασιλεύει;Είναι οκ για εσάς να βλέπετε τα πανεπιστήμια γεμάτα με τοξικομανείς και γκράφιτι;

Πραγματικά είστε οκ με αυτά εσείς;Εγώ όχι πραγνατικα ντρέπομαι για την χώρα μου καθώς καταστρέφεται συνέχεια και όχι δεν δέχομαι να ζω με 1.000€ και να μην πληρώνομαι τις υπερωρίες είμαι υπερήφανος ανθρωπος και δεν το ανέχομαι.Και για απάντηση προς κάποιους όχι δεν ζω με 1.000€ ούτε με 1.200 όπως ειπα οκ μισθός για εμένα είναι από 1.800€ και πάνω ώστε να μου μένουν κάθε μήνα 400€ για αποταμίευση στην άκρη και ταυτόχρονα να έχω αυτά που θέλω.Η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει τα χρήματα άρα δεν μπορώ να μείνω.Νομιζω είναι καλό να θέτουμε υψηλά standards στην ζωή μας.

Όλα αυτά φιλικά.

Φώτη έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Φώτη έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου;


Ναι πέρσι το καλοκαίρι 1 μήνα.Ωραια ήταν!Αλλα δεν κατάλαβα το νόημα της ερώτησης.Και μόλις μπω στο πανεπιστήμιο θα δούεψω ώστε να μαζέψω χρήματα για Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι παιδιά μερικοί κοροϊδεύετε.Ρωταω όλους γιατί να μείνει κάποιος στην Ελλάδα;Λέτε ότι με 900 και 1.000€ ζεις.Και ρωτάω είστε τα άτομα που έχετε πτυχίο είστε ευχαριστημένοι με 1.000;Δουλέψατε σκληρά για 10 χρόνια μέχρι τα 24 ώστε να έχετε πτυχία στα χέρια σας και είστε εντάξει με 1.000€ και υπερωρίες που στην Ελλάδα είναι Τσάμπα;
Εκτός από τα χρήματα τώρα.Ειστε οκ να ζείτε σε μια χώρα που τα νοσοκομεία και το ΙΚΑ είναι σε κατάρρευση;Είστε οκ να ζείτε σε ένα κράτος που στα σχολεία οι οροφές πέφτουν πάνω στα παιδιά;Ακόμα και οι δρόμοι είναι υπό του μηδέν που πάνε τα χρήματα που πληρώνετε;Και φυσικά να ζείτε σε μια χώρα που πας στις δημόσιες υπηρεσίες και δεν σε εξυπηρετούν γιατί βαριούνται;
Πάμε στην πολιτική:Είστε οκ να ζητά σε ένα κράτος που η διαφθορά βασιλεύει;Είναι οκ για εσάς να βλέπετε τα πανεπιστήμια γεμάτα με τοξικομανείς και γκράφιτι;

Πραγματικά είστε οκ με αυτά εσείς;Εγώ όχι πραγνατικα ντρέπομαι για την χώρα μου καθώς καταστρέφεται συνέχεια και όχι δεν δέχομαι να ζω με 1.000€ και να μην πληρώνομαι τις υπερωρίες είμαι υπερήφανος ανθρωπος και δεν το ανέχομαι.Και για απάντηση προς κάποιους όχι δεν ζω με 1.000€ ούτε με 1.200 όπως ειπα οκ μισθός για εμένα είναι από 1.800€ και πάνω ώστε να μου μένουν κάθε μήνα 400€ για αποταμίευση στην άκρη και ταυτόχρονα να έχω αυτά που θέλω.Η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει τα χρήματα άρα δεν μπορώ να μείνω.Νομιζω είναι καλό να θέτουμε υψηλά standards στην ζωή μας.

Όλα αυτά φιλικά.
Εγώ βγήκα στην αγορά εργασίας (αν και όχι στην ανταγωνιστική μεριά της), στα 24, με μόνο μου εφόδιο το πτυχίο, χωρίς ειδίκευση και με μηδενική προϋπηρεσία γενικά. Με βάση τα παραπάνω και σύμφωνα με τα μισθολογικά κλιμάκια για τους νεοδιοριζόμενους γενικά, τα 1000 ευρώ που παίρνω σταθερά κάθε μήνα είναι πολύ καλά. Αν σαν γιατρός θα έπρεπε να παίρνω 1000 ευρώ βάσει της δουλειάς που κάνω, είναι μια άλλη συζήτηση. (Κυρίως μιλάω για ειδικευμένους ιατρούς όμως και όχι ειδικευόμενους που είναι σε φάση εκπαίδευσης).
Δεν ξέρω τι μισθό περιμένεις να έχεις εσύ όταν θα βγεις φρέσκος φρέσκος από την σχολή, όπου και να είσαι, μόνο πρόσεξε μην απογοητευτείς απότομα. Με 1400 ευρώ το μήνα που θέλεις, δεν ζεις απλά, παπάδες κάνεις και δεν το ξέρεις. Οικογένειες ζουν με 700 ευρώ και εσύ 1 άτομο πώς θα καταφέρεις να ξοδέψεις τα 1400, απορία το έχω. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, και τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία.

Στο μεταξυ γιατι να κάνω μεταπτυχιακο στην Ελλαδα μηπως θα μου το πληρωσει κανεις παραπάνω; :loltooth: μονο για έξω ειναι αυτα που υπάρχει κοσμος σοβαρος που εκτιμάει και αναγνωριζει το επαγγελματικο προφιλ κάποιου.
Α και όσον αφορά αυτό που ξέχασα να κάνω quote την άλλη φορά. Μεταπτυχιακό κάνω γιατί μου αρέσει σαν θεματική και ήθελα να εξειδικευτώ πάνω σε αυτό, όχι για να μου αναγνωριστεί σαν τυπικό προσόν και να βολευτώ ευκολότερα μετά. (Αυτό το βλέπω σαν ένα ωφέλιμο side effect βέβαια, όχι όμως και σαν πρωταρχικό στόχο!). Υπάρχουμε κι εμείς :) Εσύ κάτσε τα ίδια λεφτά να τα δίνεις για τις γκόμενες για να τις εντυπωσιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νομίζω ότι παιδιά μερικοί κοροϊδεύετε.Ρωταω όλους γιατί να μείνει κάποιος στην Ελλάδα;Λέτε ότι με 900 και 1.000€ ζεις.Και ρωτάω είστε τα άτομα που έχετε πτυχίο είστε ευχαριστημένοι με 1.000;Δουλέψατε σκληρά για 10 χρόνια μέχρι τα 24 ώστε να έχετε πτυχία στα χέρια σας και είστε εντάξει με 1.000€ και υπερωρίες που στην Ελλάδα είναι Τσάμπα;
Εκτός από τα χρήματα τώρα.Ειστε οκ να ζείτε σε μια χώρα που τα νοσοκομεία και το ΙΚΑ είναι σε κατάρρευση;Είστε οκ να ζείτε σε ένα κράτος που στα σχολεία οι οροφές πέφτουν πάνω στα παιδιά;Ακόμα και οι δρόμοι είναι υπό του μηδέν που πάνε τα χρήματα που πληρώνετε;Και φυσικά να ζείτε σε μια χώρα που πας στις δημόσιες υπηρεσίες και δεν σε εξυπηρετούν γιατί βαριούνται;
Πάμε στην πολιτική:Είστε οκ να ζητά σε ένα κράτος που η διαφθορά βασιλεύει;Είναι οκ για εσάς να βλέπετε τα πανεπιστήμια γεμάτα με τοξικομανείς και γκράφιτι;

Πραγματικά είστε οκ με αυτά εσείς;Εγώ όχι πραγνατικα ντρέπομαι για την χώρα μου καθώς καταστρέφεται συνέχεια και όχι δεν δέχομαι να ζω με 1.000€ και να μην πληρώνομαι τις υπερωρίες είμαι υπερήφανος ανθρωπος και δεν το ανέχομαι.Και για απάντηση προς κάποιους όχι δεν ζω με 1.000€ ούτε με 1.200 όπως ειπα οκ μισθός για εμένα είναι από 1.800€ και πάνω ώστε να μου μένουν κάθε μήνα 400€ για αποταμίευση στην άκρη και ταυτόχρονα να έχω αυτά που θέλω.Η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει τα χρήματα άρα δεν μπορώ να μείνω.Νομιζω είναι καλό να θέτουμε υψηλά standards στην ζωή μας.

Όλα αυτά φιλικά.
Πουλάκι μου σε είπε κανένας να μείνεις στην Ελλάδα; Αν θες να φύγεις μετά το πτυχίο στη Γερμανία (ή όπου αλλού σε φωτίσει ο θεός) σήκω και πάνε. Απλά πιστεύω ότι ζεις λίγο σε παραμυθάκι. Όπου και να πας ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και κανένας δεν θα σε υποδεχτεί με τσουβάλια λεφτά. Ρωτάς για τα χίλια ευρώ συνέχεια. Εμένα με φαίνεται ότι φτάνουν και περισσεύουν (ειδικά για 1 ή 2 άτομα μαζί). Εσύ θεωρείς ότι σε αδικεί αυτό το ποσό και θες παραπάνω. Η διαδρομή είναι: σπίτι -> αεροδρόμιο -> στο καλό και με τη νίκη. Γιατί κοπανιέσαι για τους άλλους δεν μπορώ να καταλάβω. Στο σβέρκο σου κάθονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Επειδή πάλι δεν γίνεται συζήτηση εδώ μέσα θα θέσω κάποια ερωτήματα και θα μου απαντήσετε 1-1 αλλιώς σημαίνει ότι δεν διαβάζετε τι γράφω,οκ το καταλάβατε;

1) Ειπα εγώ ότι θέλω την μεγάλη ζωή;Ότι θέλω BMW και βιλες;Μονο και μόνο από το nick name που έχω φαίνεται ποια είναι τα αγαπημένα μου αμάξια.

2)Επειδή εσείς θέλετε και μπορείτε να ζείτε με 1000€ πρέπει να το δεχθώ και εγώ;

3)Ειπα ποτέ ότι η Γερμανία δεν έχει μειονεκτήματα;

4)Σκεφτήκατε ότι μπορεί να είναι και άλλοι οι λόγοι που θέλω να φύγω,όπως ο τρόπος ζωής;Μόνο η Himela το κατάλαβε αλλά εσείς συνεχίσατε να λέτε βλακείες.Σε ευχαριστώ Himela!

5)Οι δυο κοπελιές από πάνω μου είπαν ότι επειδή δεν εργάζομαι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω.Αυτο ποιος το λέει;

6)600.000 Έλληνες που έφυγαν από το 2011 στο εξωτερικό,ήθελαν την μεγάλη ζωή;Δεν το νομίζω.

Αυτά αγαπημένοι μου.Το θέμα δεν το άνοιξα για να μου πουν 3-4 άγνωστοι ότι μπορώ να μείνω στην Ελλάδα με 1.000€,το άνοιξα για να κάνουμε μια συζήτηση για την ζωή στο εξωτερικό.Αλλα φενεται ούτε αυτό είναι εφικτό σε αυτό το φόρουμ.

Περιμένω λογικές απάντησεις,αν υπάρχουν βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τον Φώτη δεν είναι πόσα λεφτά νομίζει ότι θα έπρεπε να παίρνει έχοντας τελειώσει τη σχολή (την οποία σχολή btw δεν έχει ξεκινήσει καν οπότε μιλάμε για 4 χρόνια αργότερα στην καλύτερη περίπτωση). Το θέμα είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει δουλέψει ποτέ σε οτιδήποτε, ούτε καν σε χαμαλοδουλειά, για να δει λίγο πως είναι. Κάθεται και κλαψουρίζει ότι θα πάρει πτυχίο και θα του δίνουν στην Ελλάδα 1000 ευρώ και δεν θα του φτάνουν. Αν είχε δουλέψει έστω και λίγο για να έχει μια αίσθηση της κατάστασης. Και δεν κάνω την έξυπνη στον Φώτη και στον καθένα γιατί εγώ δουλεύω μόνο τα Σάββατα με τους γονείς μου αλλά με όποιον άνθρωπο έχω μιλήσει εκεί πέρα (δουλεύοντας εξυπηρέτηση) είναι πως έστω και έτσι είναι καλό να μαθαίνεις πράματα και όσο καλύτερα μπορείς όπως επίσης καλύτερα να τα ακούσεις σε πρώτη φάση από τους γονείς σου στη δουλειά γιατί θα εκπλαγείς με το τι θα συναντήσεις εκτός. Και όλα αυτά από ανθρώπους που δουλεύουν από μικρά παιδιά και με οικογένειες. Οπότε καλά είναι να μη φουσκώνετε ορισμένοι τα μυαλά κανενός εδώ μέσα.

Φώτη κατά την ταπεινή μου γνώμη μετά τις πανελλήνιες αφού δεν έχεις εξεταστικές ή οτιδήποτε προσπάθησε να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι δουλεύοντας. Καλό θα σε κάνει κυρίως για να πέσεις λίγο από το σύννεφο στο οποίο βλέπω ότι ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τον Φώτη δεν είναι πόσα λεφτά νομίζει ότι θα έπρεπε να παίρνει έχοντας τελειώσει τη σχολή (την οποία σχολή btw δεν έχει ξεκινήσει καν οπότε μιλάμε για 4 χρόνια αργότερα στην καλύτερη περίπτωση). Το θέμα είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει δουλέψει ποτέ σε οτιδήποτε, ούτε καν σε χαμαλοδουλειά, για να δει λίγο πως είναι. Κάθεται και κλαψουρίζει ότι θα πάρει πτυχίο και θα του δίνουν στην Ελλάδα 1000 ευρώ και δεν θα του φτάνουν. Αν είχε δουλέψει έστω και λίγο για να έχει μια αίσθηση της κατάστασης. Και δεν κάνω την έξυπνη στον Φώτη και στον καθένα γιατί εγώ δουλεύω μόνο τα Σάββατα με τους γονείς μου αλλά με όποιον άνθρωπο έχω μιλήσει εκεί πέρα (δουλεύοντας εξυπηρέτηση) είναι πως έστω και έτσι είναι καλό να μαθαίνεις πράματα και όσο καλύτερα μπορείς όπως επίσης καλύτερα να τα ακούσεις σε πρώτη φάση από τους γονείς σου στη δουλειά γιατί θα εκπλαγείς με το τι θα συναντήσεις εκτός. Και όλα αυτά από ανθρώπους που δουλεύουν από μικρά παιδιά και με οικογένειες. Οπότε καλά είναι να μη φουσκώνετε ορισμένοι τα μυαλά κανενός εδώ μέσα.

Φώτη κατά την ταπεινή μου γνώμη μετά τις πανελλήνιες αφού δεν έχεις εξεταστικές ή οτιδήποτε προσπάθησε να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι δουλεύοντας. Καλό θα σε κάνει κυρίως για να πέσεις λίγο από το σύννεφο στο οποίο βλέπω ότι ζεις.


Καλα το οτι κάποιος δουλευει και απο μικρη ηλικια δεν σημαινει οτι δουλευει και σωστά. Σορρυ που στο λέω. Ουτε ειναι σωστος επειδη ειναι της οικογενειας σου. Ολο με στερεοτυπα ζειτε. Και μετά μιλάτε και για φουσκωμενα μυαλά. Μηπως ειναι τα δικά σας περισσοτερο φουσκωμενα απο των υπολοιπων; γιατι πρέπει να δεχτω οτι αυτο που λεει πχ ο μπαμπας κάποιου (ακομα και ο δικος μου) ειναι σωστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τον Φώτη δεν είναι πόσα λεφτά νομίζει ότι θα έπρεπε να παίρνει έχοντας τελειώσει τη σχολή (την οποία σχολή btw δεν έχει ξεκινήσει καν οπότε μιλάμε για 4 χρόνια αργότερα στην καλύτερη περίπτωση). Το θέμα είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει δουλέψει ποτέ σε οτιδήποτε, ούτε καν σε χαμαλοδουλειά, για να δει λίγο πως είναι. Κάθεται και κλαψουρίζει ότι θα πάρει πτυχίο και θα του δίνουν στην Ελλάδα 1000 ευρώ και δεν θα του φτάνουν. Αν είχε δουλέψει έστω και λίγο για να έχει μια αίσθηση της κατάστασης. Και δεν κάνω την έξυπνη στον Φώτη και στον καθένα γιατί εγώ δουλεύω μόνο τα Σάββατα με τους γονείς μου αλλά με όποιον άνθρωπο έχω μιλήσει εκεί πέρα (δουλεύοντας εξυπηρέτηση) είναι πως έστω και έτσι είναι καλό να μαθαίνεις πράματα και όσο καλύτερα μπορείς όπως επίσης καλύτερα να τα ακούσεις σε πρώτη φάση από τους γονείς σου στη δουλειά γιατί θα εκπλαγείς με το τι θα συναντήσεις εκτός. Και όλα αυτά από ανθρώπους που δουλεύουν από μικρά παιδιά και με οικογένειες. Οπότε καλά είναι να μη φουσκώνετε ορισμένοι τα μυαλά κανενός εδώ μέσα.


Συνεχίζεις και πετάς βλακεία κοπέλια.Πρωτον ένας 20χρονος δεν παίρνει εδώ 1.000€ αλλά ούτε 500€(βέβαια είναι αρκετά σύμφωνα με εσένα).Και δεύτερον είμαι 19 χρόνων όχι 29 και παρόλο αυτά έχω εργαστεί σε επιχείρηση γνωστού μας προσώπου και μου άρεσε πέραν πολύ.Λες ότι φούσκωνω τα μυαλά ανθρώπων;Ποτέ το έκανα;Αν έχεις δει έχω πει τις δυσκολίες τις Γερμανίας.Ονως το να μου συγκρίνεις την Γερμανία (με τα αρνητικά της) με το τσίρκο την Ελλάδα είναι το λιγότερο γέλιο και αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να φύγει κάποιος στο εξωτερικό πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις.

Αρχικά πρέπει να μιλάει την γλώσσα της χώρας στην οποία θα πάει απαραίτητα σε επίπεδο b2 και και προτιμοτερα σε επίπεδο c2.

Επίσης θα πρέπει να να έχει κάποια χρήματα στην άκρη για τον πρώτο καιρό. Ιδιαίτερα δε αν δεν έχεις φίλους ή συγγενείς να σε φιλοξενήσουν τον πρώτο καιρό το ποσό αυτό είναι αρκετά μεγάλο.

Θα πρέπει να έχεις κάποιο προσόν το οποίο θα σου εξασφαλίσει μια θέση εργασίας. Το να πας σαν ανειδίκευτος για μένα είναι μεγάλο λάθος καθώς θα έχεις πρόσβαση μόνο τις πιο χαμηλές θέσεις εργασίας, που πέραν του ότι δεν πληρώνουν, θα είσαι ουσιαστικά δηλαδή όπως κι εδώ έχουν και αρκετό ανταγωνισμό. Αν το συνδιασεις αυτό δε με έλλειψη γνώσης της γλώσσας κλαφτα.

Το ότι έχεις κάποιο πτυχίο επίσης δεν σου εγγυαται τίποτα, ειδικά αν το πτυχίο σου είναι σε κάτι μη οικονομικά βιώσιμο. Όποιος δεν βρίσκει για κανένα λόγο δουλειά εδώ μάλλον δεν θα βρει και έξω στο ίδιο αντικείμενο. Οι εξαιρεσεις είναι πολύ λίγες με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα οικοδομικά επαγγέλματα.

Ένα άλλο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει κάνεις έξω είναι η προσαρμογή στη νέα κουλτούρα και τρόπο ζωής και ναι αυτό θα τον δυσκολέψει και στη δουλειά. Ο άλλος θα προτιμήσει τον Γερμανό από τον Έλληνα με τα ίδια προσόντα γιατί ο Γερμανός συννενοειται καλύτερα. Άλλος ένας λόγος που πρέπει να ξέρεις άπταιστα τη γλώσσα. Δεν αρκεί μόνο να συνεννοεισαι πρέπει να την κατέχεις αρκετά ώστε να μπορείς να ενσωματοθεις στην κουλτούρα.

Όσοι έφυγαν λοιπόν και τα κατάφεραν είχαν βάσεις από εδώ. Σαφώς αν είσαι αρκετά μάγκας μπορείς να φύγεις και αέρα πατέρα και να βρεις άκρη αλλά αν είσαι τόσο μάγκας μάλλον μπορείς να τα καταφέρεις και Αρκετα
καλά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Για να φύγει κάποιος στο εξωτερικό πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις.

Αρχικά πρέπει να μιλάει την γλώσσα της χώρας στην οποία θα πάει απαραίτητα σε επίπεδο b2 και και προτιμοτερα σε επίπεδο c2.

Επίσης θα πρέπει να να έχει κάποια χρήματα στην άκρη για τον πρώτο καιρό. Ιδιαίτερα δε αν δεν έχεις φίλους ή συγγενείς να σε φιλοξενήσουν τον πρώτο καιρό το ποσό αυτό είναι αρκετά μεγάλο.

Θα πρέπει να έχεις κάποιο προσόν το οποίο θα σου εξασφαλίσει μια θέση εργασίας. Το να πας σαν ανειδίκευτος για μένα είναι μεγάλο λάθος καθώς θα έχεις πρόσβαση μόνο τις πιο χαμηλές θέσεις εργασίας, που πέραν του ότι δεν πληρώνουν, θα είσαι ουσιαστικά δηλαδή όπως κι εδώ έχουν και αρκετό ανταγωνισμό. Αν το συνδιασεις αυτό δε με έλλειψη γνώσης της γλώσσας κλαφτα.

Το ότι έχεις κάποιο πτυχίο επίσης δεν σου εγγυαται τίποτα, ειδικά αν το πτυχίο σου είναι σε κάτι μη οικονομικά βιώσιμο. Όποιος δεν βρίσκει για κανένα λόγο δουλειά εδώ μάλλον δεν θα βρει και έξω στο ίδιο αντικείμενο. Οι εξαιρεσεις είναι πολύ λίγες με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα οικοδομικά επαγγέλματα.

Ένα άλλο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει κάνεις έξω είναι η προσαρμογή στη νέα κουλτούρα και τρόπο ζωής και ναι αυτό θα τον δυσκολέψει και στη δουλειά. Ο άλλος θα προτιμήσει τον Γερμανό από τον Έλληνα με τα ίδια προσόντα γιατί ο Γερμανός συννενοειται καλύτερα. Άλλος ένας λόγος που πρέπει να ξέρεις άπταιστα τη γλώσσα. Δεν αρκεί μόνο να συνεννοεισαι πρέπει να την κατέχεις αρκετά ώστε να μπορείς να ενσωματοθεις στην κουλτούρα.

Όσοι έφυγαν λοιπόν και τα κατάφεραν είχαν βάσεις από εδώ. Σαφώς αν είσαι αρκετά μάγκας μπορείς να φύγεις και αέρα πατέρα και να βρεις άκρη αλλά αν είσαι τόσο μάγκας μάλλον μπορείς να τα καταφέρεις και Αρκετα
καλά εδώ.


Είναι η πρώτη φορά που συμφωνούμε!!!
Όντως οι παράμετροι αυτοί πρέπει να ισχύουν,άτομα του τύπου πάμε Γερμανία χωρίς να γνωρίζουμε την Γλώσσα έχουν σίγουρη αποτυχία.Φυσικα και εγώ δεν επικροτώ αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συνεχίζεις και πετάς βλακεία κοπέλια.Πρωτον ένας 20χρονος δεν παίρνει εδώ 1.000€ αλλά ούτε 500€(βέβαια είναι αρκετά σύμφωνα με εσένα).Και δεύτερον είμαι 19 χρόνων όχι 29 και παρόλο αυτά έχω εργαστεί σε επιχείρηση γνωστού μας προσώπου και μου άρεσε πέραν πολύ.Λες ότι φούσκωνω τα μυαλά ανθρώπων;Ποτέ το έκανα;Αν έχεις δει έχω πει τις δυσκολίες τις Γερμανίας.Ονως το να μου συγκρίνεις την Γερμανία (με τα αρνητικά της) με το τσίρκο την Ελλάδα είναι το λιγότερο γέλιο και αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι.
Είπα όταν θα τελειώσεις. Και σε συμβούλεψα να κάνεις έστω μια χαμαλοδουλειά για να πέσεις από το σύννεφο στο οποίο ζεις. Καλοκαίρι έρχεται μέχρι τον Οκτώβριο δεν έχεις να κάνεις τίποτα. Be my guest.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Συνεχίζεις και πετάς βλακεία κοπέλια.Πρωτον ένας 20χρονος δεν παίρνει εδώ 1.000€ αλλά ούτε 500€(βέβαια είναι αρκετά σύμφωνα με εσένα).Και δεύτερον είμαι 19 χρόνων όχι 29 και παρόλο αυτά έχω εργαστεί σε επιχείρηση γνωστού μας προσώπου και μου άρεσε πέραν πολύ.Λες ότι φούσκωνω τα μυαλά ανθρώπων;Ποτέ το έκανα;Αν έχεις δει έχω πει τις δυσκολίες τις Γερμανίας.Ονως το να μου συγκρίνεις την Γερμανία (με τα αρνητικά της) με το τσίρκο την Ελλάδα είναι το λιγότερο γέλιο και αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι.


Μιζέρια , παρεμβατισμος παντού το κράτος εχει το ρολο του μπαμπά στην οικονομια και ο μπαμοας έχει το ρολο της σωστης κατευθυνσης στην οικογενεια ... νεοκομμουνιστικές δηθεν μοντερνες εναλλακτικές αποψεις απο τους μεν ... τερμα εθνικιστικες και ρατσιστικές αντιληψεις απο τους δε , να ψοφησει η κατσικα του γειτονα , μικροαστικές αντιληψεις , φοβος για κάθετι καινουργιο, αντιδραση στην αλλαγή , νεοσυντηρητισμος!

Βαριέσαι και κουράζεσαι απο ενα σημειο και μετα στην ελλάδα για αυτο δεν ειναι καθολου άσχημο να την κάνει κάποιος φιλε θα πάς εξω και θα συναντησεις πραγματα και νοοτροπιες που δεν υπάρχουν εδω. Θα γνωρισεις μια κοπελα και επιτελους θα δεις οτι ειναι ανεξάρτητη απο τα 25 της και δεν κάνει οτι της λένε απο τον στενο οικογενειακο κυκλο. Ο μπάρμπας ο θειός , η μαμα και η γειτονια.

Είπα όταν θα τελειώσεις. Και σε συμβούλεψα να κάνεις έστω μια χαμαλοδουλειά για να πέσεις από το σύννεφο στο οποίο ζεις. Καλοκαίρι έρχεται μέχρι τον Οκτώβριο δεν έχεις να κάνεις τίποτα. Be my guest.


Καντην εσυ πρωτα και άσε τις σέλφι και μετα δωσε συμβουλες :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Είπα όταν θα τελειώσεις. Και σε συμβούλεψα να κάνεις έστω μια χαμαλοδουλειά για να πέσεις από το σύννεφο στο οποίο ζεις. Καλοκαίρι έρχεται μέχρι τον Οκτώβριο δεν έχεις να κάνεις τίποτα. Be my guest.


Μήπως ζεις εσυ σε σύννεφο;Στην οικογένεια μου κανείς δεν χαρίστηκε όλοι εργάστηκαν σκληρά και εγώ πέρσι εργάστηκα για 1.5 μήνα και μου άρεσε.Το ίδιο θα κάνω και όταν μπω στο πανεπιστήμιο για να μαζέψω χρήματα για Γερμανία.Μονο τεμπέλη δεν μπορείς να με πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καντην εσυ πρωτα και άσε τις σέλφι και μετα δωσε συμβουλες :loltooth:
Είπε ο Ντέβιλ που σε άλλο θέμα ανέβασε τη γουρουνότριχα του να τη θαυμάσουμε.
Μήπως ζεις εσυ σε σύννεφο;Στην οικογένεια μου κανείς δεν χαρίστηκε όλοι εργάστηκαν σκληρά και εγώ πέρσι εργάστηκα για 1.5 μήνα και μου άρεσε.Το ίδιο θα κάνω και όταν μπω στο πανεπιστήμιο για να μαζέψω χρήματα για Γερμανία.Μονο τεμπέλη δεν μπορείς να με πεις.
Δεν ζω σε σύννεφο απλά η αγορά εργασίας έχει πολύ ανταγωνισμό και είναι παντού δύσκολα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι απαιτήσεις θα έχει ο καθένας ή πως θα σε μιλήσει. Για αυτό σε λέω τράβα να κάνεις μια χαμαλοδουλειά να δεις. Εγώ άσχετα αν δουλεύω στους γονείς μου με βγάζουν το λάδι όταν δουλεύω για ευνόητους λόγους. Επίσης όπως είπα πριν κανείς δεν σε κρατάει με το ζόρι στην Ελλάδα μπορείς να πας όπου θες και να σταματήσεις να γκρινιάζεις για τα λεφτά που θεωρείς ότι δεν θα πάρεις εδώ. Συγγενείς έχεις στη Γερμανία όπως λες οπότε το μόνο που σε λείπει είναι να εξασκήσεις/μάθεις τη γλώσσα. Επίσης σε πρώτη φάση όταν με το καλό πας στη σχολή μπορείς να κοιτάξεις αν έχει εράσμους για εκεί (ή τεσπά σε κάποιο μέρος που μιλάνε Γερμανικά αν δεν έχει σε φάση να χρειαστεί να τα μιλήσεις στην καθημερινότητά σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Είπε ο Ντέβιλ που σε άλλο θέμα ανέβασε τη γουρουνότριχα του να τη θαυμάσουμε.

Δεν ζω σε σύννεφο απλά η αγορά εργασίας έχει πολύ ανταγωνισμό και είναι παντού δύσκολα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι απαιτήσεις θα έχει ο καθένας ή πως θα σε μιλήσει. Για αυτό σε λέω τράβα να κάνεις μια χαμαλοδουλειά να δεις. Εγώ άσχετα αν δουλεύω στους γονείς μου με βγάζουν το λάδι όταν δουλεύω για ευνόητους λόγους. Επίσης όπως είπα πριν κανείς δεν σε κρατάει με το ζόρι στην Ελλάδα μπορείς να πας όπου θες και να σταματήσεις να γκρινιάζεις για τα λεφτά που θεωρείς ότι δεν θα πάρεις εδώ. Συγγενείς έχεις στη Γερμανία όπως λες οπότε το μόνο που σε λείπει είναι να εξασκήσεις/μάθεις τη γλώσσα. Επίσης σε πρώτη φάση όταν με το καλό πας στη σχολή μπορείς να κοιτάξεις αν έχει εράσμους για εκεί.


Θα μου δώσεις εσυ τα χρήματα να φύγω τώρα στην Γερμανία;Επίσης το τραβά να κανείς καμία χαμαλοδουλεια δεν το σχολιάζω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Είπε ο Ντέβιλ που σε άλλο θέμα ανέβασε τη γουρουνότριχα του να τη θαυμάσουμε.

Γουρουνοτριχα εννοεις ενα ιχνος που ειχα στο στήθος;;; :loltooth:

ε ναι ξέρεις αρσενικος ειμαι οχι γιουσουφάκι. Ξύπνα!

Θα μου δώσεις εσυ τα χρήματα να φύγω τώρα στην Γερμανία;Επίσης το τραβά να κανείς καμία χαμαλοδουλεια δεν το σχολιάζω καν.


Δουλευει σκληρα η κοπελα! Σε οικογενειακη επιχειρηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top