Αεροπορικά εισιτήρια

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι να λέμε είχε το ίδιο κόστος να πάω Ντουμπάι και να έρθω Ελλάδα. Έπρεπε να κλείσω Ντουμπάι γαμωτο.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οταν κανεις 10 ωρες πτηση, το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να πηγαινεις απο το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης στο αεροδρομιο Χαν που ειναι 100 χιλιομετρα δρομος, γιατι η ryanair δεν πεταει απο το κεντρικο της Φρανκφουρτης. Επισης δεν εχει καθημερινα πτησεις και τελος ειναι χαλια εταιρια γιατι το ενα καθισμα απο το αλλο εχει τοσο λιγη αποσταση που καταληγω με πονο στα γονατα. Οχι οτι η aegean ειναι καλυτερη, αλλα εχει λιγο περισσοτερο χωρο.
Ναι μεν ειναι high season, αλλα high season ειναι και σε πιο τουριστικες περιοχες απο την Ελλαδα και δεν βλεπεις τετοιες τιμες. Πιστευω εχει να κανει με την ζητηση και με τα αεροδρομια. Αν τα αεροδρομια ηταν μεγαλυτερα οι πτησεις θα ηταν πιο συχνες και τα εισητηρια πιο φθηνα. Τωρα εχεις την aegean που κανει μια πτηση Θεσ/νικη-Φρανκφουρτη την ημερα, χειμωνα-καλοκαιρι.


Ε προφανώς. Άλλο 10 ώρες πτήση, άλλο 2,5, αν είναι 2,5 παίρνεις μια low cost και τέλος. Αν έχεις μεγάλο ταξίδι, αλλάζει το πράγμα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε προφανώς. Άλλο 10 ώρες πτήση, άλλο 2,5, αν είναι 2,5 παίρνεις μια low cost και τέλος. Αν έχεις μεγάλο ταξίδι, αλλάζει το πράγμα.


Οι low cost έχουν πολλές παγίδες και ταλαιπωρία. Ήθελα να έρθω Ελλάδα με easyJet από Γενεύη. Εκτός από το γεγονός ότι έχανα μια ολόκληρη μέρα σε αναμονες στη Γερμανία, για να πάρω ένα backpack (!) μαζί με μια μικρή βαλίτσα που είναι αυτονόητο για όλες τις αεροπορικές, έπρεπε να πληρώσω περίπου διπλή τιμή στο τέλος. Στο τέλος έβγαινε κοντά στα 300. Ε έδωσα αλλά 50 ευρώ και θα πάω με νορμάλ αεροπορικές όπως Swiss και Aegean σαν άνθρωπος.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Μπαρδόν, είχα παραλείψει το κομμάτι με την ταλαιπωρία της προηγούμενης πτήσης :redface: (υπερατλαντική να υποθέσω κιόλας).
Νομίζω την πατάς και γιατί είναι season και γιατί δεν απέχει και τρομέρα ο καίρος :/:

Η προσφορά της aegean είναι η πιο σοβαρή που 'χει βγάλει τα τελευταιά χρόνια νομίζω. Πολλοί προορισμοί στα 80/100/110 για τους παραδοσιακά φτηνούς μήνες, ακόμα και τώρα που είναι τελευταία μερά κι αρκετά έχουν εξαντληθεί.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με την προσφορά της Aegean όταν τα κοιτούσα πάντως, πιο φθηνά μου έβγαινε το πήγαινε-έλα για κάποιους προορισμούς στην Ευρώπη, από το σκέτο πήγαινε για να κατέβω το σ/κ που ήθελα Αθήνα. Μας γάμησε η Ryanair με την διακοπή των πτήσεων, τώρα εξαρτώμαι από Aegean και Ellinair και πλέον κατεβαίνω συχνά...
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Έχω καταλήξει στο ότι τρεις μήνες πριν, πρωινά καθημερινών και όχι ΣΚ, μπορείς να βρεις πολύ φθηνά εισιτήρια, το γράφω εδώ γιατί αυτό με σώζει κάθε φορά.:P
Εγώ κυρίως με Aegean ταξιδεύω γιατί αφενός κινούμαι μέσα στην Ευρώπη, αφετέρου κουβαλάω και την πραμάτεια μου μαζί και με βολεύει που μπορείς να έχεις και χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο (εγώ έχω συνήθως μια τσάντα ώμου) και σακίδιο με λάπτοπ/φορτιστές/έγγραφα κλπ. Επίσης, δεν μου έχουν χρεώσει ποτέ υπέρβαρο ενώ στη λατρεμένη EasyJet έχω σκάσει 50ευρω για 3 (?) επιπλέον κιλά και, επειδή επέστρεφα από exchange program, ήμουν παντού φουλ, δεν μπορούσα να βγάλω κάτι από βαλίτσα να το βάλω στο σακίδιο και τα πλήρωσα. Ακόμα τα κλαίω.
Αντίστοιχα με την Aegean και η AirFrance, όταν ταξιδεύεις από Αθήνα, όλα καλά και χαλαρά, σε θέματα χειραποσκευών/κιλών κλπ. – όταν ταξιδεύεις από CDG έχουν τα τελευταία χρόνια αυτόματα counters που σου χρεώνουν το γραμμάριο και δεν σε αφήνουν να παραδόσεις αποσκευή. Γενικά, αυτές οι δύο, η Lufthansa, η KLM, η Swiss, είναι εταιρείες που δε σου βγάζουν την πίστη σε τέτοια θέματα, σε εξυπηρετούν πάντοτε, κι ας μην έχουν, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ουάου in-flight entertainment (βέβαια η Aegean έβαλε air-fi τον τελευταίο χρόνο και εγώ χαίρομαι, είναι τέλειο· στα δε παιδάκια δίνουν και Aegean και AirFrance πολλά καλούδια, μπλοκ ζωγραφικής, μαρκαδόρους, κονκάρδες κλπ.), ούτε πολύ legroom (βέβαια εγώ απλώνω και την πραμάτεια, οπότε σε καμία εταιρεία δεν έχω καταλάβει legroom τα τελευταία χρόνια).
Την Transavia ενώ την εμπιστεύομαι σαν εταιρεία, έχω βιώσει καλές πτήσεις και έχει από τα πιο φιλικά πληρώματα που έχω δει και απ' τους πιο χιουμορίστες πιλότους, περνάς καλά, την αποφεύγω όταν έχω πολλές αποσκευές γιατί χρεώνει οτιδήποτε επιπλέον και δεν δέχεται πάνω από μία χειραποσκευή – από την άλλη έχει το καλό ότι δεν αγοράζεις αποσκευή, αγοράζεις κιλά και τα μοιράζεις όπως θες, σε όσες βαλίτσες θες, τις ζυγίζουν όλες μαζί. Επίσης, σε βραδινές πτήσεις έχω πετύχει το dreamliner και ήταν απλά μαγικό. Which reminds me, η Aegean στις βραδινές πτήσεις δε χαμηλώνει συχνά τα φώτα, πράγμα που μπορεί να κουράζει. Η Transavia μαγεία όταν έχει το dreamliner, η AirFrance τα χαμηλώνει, το ίδιο και η EasyJet. Τώρα που έγραψα EasyJet, έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια, πιο άνετα καθίσματα, και πιο ωραίο εσωτερικό, παρά τις άθλιες πολιτικές της. Η RyanAir ακόμα μέσα στο κιτς κίτρινο και στη λαχειοφόρο αγορά (τους/τις αεροσυνοδούς της λυπάμαι!).
Για φαγητά: της AirFrance είναι άθλιο στις πτήσεις εντός Ευρώπης, προσπαθούν να κάνουν cheap gourmet, δεν ξέρω, αλλά κάθε φορά τίγκα στην υπερβολή, σάλτσες, μπαχαρικά, ένας χαμός. Της Aegean το πρωινό είναι τέλειο, τυρόπιτα, γιαούρτι και μπάρα δημητριακών, γιαμ! Αμφότερες έχουν επιλογές καλών κρασιών, η AirFrance προσφέρει και hard liquor, στην Aegean δεν το έχω δει ποτέ. Στη RyanAir δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα αξιοπρεπές. Στην EasyJet κάτι μπορείς, το ίδιο και στην Transavia αλλά, σε κάθε περίπτωση, μια επίσκεψη σε ένα σούπερ μάρκετ πιο πριν δε βλάπτει. Στο Orly, απ' όπου πετάει η Transavia, έχουν σούπερ μάρκετ πριν το τέρμιναλ και κάθε φορά στις πτήσεις γίνεται ο κακός χαμός: συσκευασίες που ανοίγουν, σαλάμια, κονσέρβες, μπισκότα, ο κακός χαμός, και αεροσυνοδοί να σερβίρουν (σχετικά οικονομικά) κρασιά με παγοθήκες, κάνοντας και χιούμορ πάντα. Κάτι τέτοια κάνει η Transavia και τη συμπαθώ.
Η πιο καλή εταιρεία που έχω πετάξει στη ζωή μου ήταν η Ολυμπιακή. Ίσως παίζει ρόλο το ότι ήμουν και μικρή αλλά τι πλήρωμα, τι πιλότοι, τι πτήσεις! Θυμάμαι στις βραδινές πτήσεις, έκλειναν τα φώτα της καμπίνας και σε άφηναν να χαλαρώσεις, ήταν τόσο όμορφα! <3
Θα ήθελα να ταξιδέψω με Turkish, Emirates και Quatar κάποια στιγμή.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Από Ελλάδα και Γερμανία και αντίστροφα τι αεροπορικές εταιρίες προτιμάτε ; (τις οικονομικές θέλω) .
Επίσης στις τιμές της Aegean Και της eurowings Τι περιλαμβάνεται ; περιλαμβάνεται βαλίτσα και χειροπιαστή ή είναι εξτρά χρέωση ;

Ευχαριστώ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Από Ελλάδα και Γερμανία και αντίστροφα τι αεροπορικές εταιρίες προτιμάτε ; (τις οικονομικές θέλω) .
Επίσης στις τιμές της Aegean Και της eurowings Τι περιλαμβάνεται ; περιλαμβάνεται βαλίτσα και χειροπιαστή ή είναι εξτρά χρέωση ;

Ευχαριστώ


Αν και δεν είναι οικονομική εγώ μόνο Lufthansa καθώς εργάζεται ο θείος μου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:hehe: Ότι πληρώνεις παίρνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Θέλω να βοηθήσω έναν φίλο που ταξιδεύει από Βαρκελώνη - Θεσσαλονίκη με ryanair την Παρασκευή.
Έχει ένα θέμα με το check-in και την ταυτότητα. Σε κάποιο σημείο ζητάει αριθμό ταυτότητας . Εκεί μπαίνει μόνο ο αριθμός ή και τα δύο γράμματα μπροστά ;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θέλω να βοηθήσω έναν φίλο που ταξιδεύει από Βαρκελώνη - Θεσσαλονίκη με ryanair την Παρασκευή.
Έχει ένα θέμα με το check-in και την ταυτότητα. Σε κάποιο σημείο ζητάει αριθμό ταυτότητας . Εκεί μπαίνει μόνο ο αριθμός ή και τα δύο γράμματα μπροστά ;


Και τα δύο γράμματα μπροστά σε λατινικούς χαρακτήρες, νομίζω χωρίς κενό και όταν ζητάει ημερομηνία λήξης υπάρχει η επιλογή ότι δεν έχει ημερομηνία λήξης
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ταξιδεύω με Ryanair συχνά, λόγω κόστους. Για 2-3 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά 11 ώρες ταξίδι με τόσο στενές θέσεις δε θα έκανα...
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ταξιδεύω με Ryanair συχνά, λόγω κόστους. Για 2-3 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά 11 ώρες ταξίδι με τόσο στενές θέσεις δε θα έκανα...
Οι στενές θέσεις για εμένα δεν είναι το πρόβλημα όσο ότι όταν πουλάν την πραμάτεια τους έχουν τα μεγάφωνα στο τέρμα και δεν καλύπτει τον ήχο ούτε αν έχεις τη μουσική στα ακουστικά στο τέρμα
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Και τα δύο γράμματα μπροστά σε λατινικούς χαρακτήρες, νομίζω χωρίς κενό και όταν ζητάει ημερομηνία λήξης υπάρχει η επιλογή ότι δεν έχει ημερομηνία λήξης


Ευχαριστώ. Τον ενημέρωσα ήδη αλλά ξέχασα να απαντήσω εδώ
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Hello! Πρόκειται να κλείσω εισιτήριο (GoLight) με την Aegean για εξωτερικό, όπου δικαιούμαι μια χειραποσκευή έως 8 κιλά και ένα backpack αν έχω καταλάβει καλά. Επειδή δεν έχω κάποια βαλίτσα που να πληρεί τις διαστάσεις, υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν έχω μαζί μου 2 backpack?
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Απλά τήρα (προστακτική τηρώ, όλοι το ξέρουμε) το 8κιλο στο ογκοδέστερο εκ των δύο γιατί έχει πιάσει μία τυπικότητα την aegean τον τελευταίο χρόνο λένε.
(Και τις διαστάσεις προφανώς)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Aπορία αυτό ισχύει για την Ryanair

Αν δεν κάνεις online check in πληρώνεις παραπάνω;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top