Προβλήματα με...εικόνες

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Γεια σε όλους!:D
Εχω προβλημα...Να δω ποιος θα μου απαντήσει τώρα!:P
Εχω κατι εικόνες να ανεβασω σε μια σελιδα που ζητα μεγάλες εικόνες, ευδιακριτες αλλα επιτρέπει μεγεθος περιπου 150 kb!:confused:
Εγω βγάζω κατι pics 1,5MB η και παραπάνω.
Πηγα στο Microsoft Office Picture Manager οπου εχει επιλογη συμπιεσης.Τις συμπιεσα 'για χρηση σε εγγραφα' γιατι μονο ετσι εχουν μεγαλο μεγεθος.ομως μου γραφει οτι δημιουργει αντιγραφο της αρχικης εικονας για να ειναι δυνατη η συμπιεση η κατι τετοιο.
Ερωτηση 1:
-που και γιατι αποθηκευεται αυτο το αντιγραφο?(ειναι απαραιτητο για να ανοιγω τη συμπιεσμενη ας πουμε?)
Ερώτηση 2:
-υπαρχει προβλημα που το συμπιεζω 'για εγγραφα" και οχι για 'ανεβασμα' στο διαδικτυο ενω πραγματικα αυτος ειναι ο σκοπος μου?(πχ αυτοί που θα κοιτάζουν τις εικόνες θα 'συνδεονται' κατα καποιο τροπο με τον υπολογιστη μου?λεω εγω τωρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Οι εικόνες έρχονται σε διάφορα format. Κάποια είναι συμπιεσμένα και κάποια όχι. Πές μας τι κατάληξη έχουν τα αρχεία εικόνας που έχεις κατ αρχάς, τί ανάλυση έχουν και άν είναι φωτογραφίες η σχήματα/διαγράμματα.
Εκ πρώτης : άν εχεις εικόνες τύπου bmp τότε απλά και μόνο σώζοντάς τις σε ενα συμπιεσμένο format (το bmp δεν κάνει καμία συμπίεση) θα δείς να μικραίνει ο χώρος που πιάνουν στο ένα δέκατο. Αν είναι ήδη συμπιεσμένες (πχ jpg, gif η png) για να τις μικρύνεις θα πρέπει να "θυσιάσεις" καποια πληροφορία, δηλαδή να μικρίνεις την ανάλυση ή το βάθος χρώματος. Πές μας αν ειναι φωτογραφίες η σχήματα να σε καθοδηγήσουμε.
Με το picture manager τωρα είναι λιγο στριφνό να γίνουν αυτα (δεν ειναι editor είναι manager). Λίγο που δοκίμασα να το κάνω δεν είναι προφανής ο τρόπος (αμα ξερει καποιος feel free). Ευτυχώς υπάρχουν τσαμπέ προγραμματάκια επεξεργασίας εικόνας να κάνεις σωστή δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Οι εικόνες έρχονται σε διάφορα format. Κάποια είναι συμπιεσμένα και κάποια όχι. Πές μας τι κατάληξη έχουν τα αρχεία εικόνας που έχεις κατ αρχάς, τί ανάλυση έχουν και άν είναι φωτογραφίες η σχήματα/διαγράμματα.
Εκ πρώτης : άν εχεις εικόνες τύπου bmp τότε απλά και μόνο σώζοντάς τις σε ενα συμπιεσμένο format (το bmp δεν κάνει καμία συμπίεση) θα δείς να μικραίνει ο χώρος που πιάνουν στο ένα δέκατο. Αν είναι ήδη συμπιεσμένες (πχ jpg, gif η png) για να τις μικρύνεις θα πρέπει να "θυσιάσεις" καποια πληροφορία, δηλαδή να μικρίνεις την ανάλυση ή το βάθος χρώματος. Πές μας αν ειναι φωτογραφίες η σχήματα να σε καθοδηγήσουμε.
Με το picture manager τωρα είναι λιγο στριφνό να γίνουν αυτα (δεν ειναι editor είναι manager). Λίγο που δοκίμασα να το κάνω δεν είναι προφανής ο τρόπος (αμα ξερει καποιος feel free). Ευτυχώς υπάρχουν τσαμπέ προγραμματάκια επεξεργασίας εικόνας να κάνεις σωστή δουλεια.


Ειναι εικονες bitmap, μεγεθος ως και 2,14ΜΒ και ειναι pics παιχνιδιου απο print screen.Ηδη εχω συμπιεσει με επιτυχια καποιες(με τον τροπο που ανεφερα) αλλα θελω να ξερω αν υπαρχει προβλημα με αυτον τον τροπο.
Τι εννοεις με αυτο: "άν εχεις εικόνες τύπου bmp τότε απλά και μόνο σώζοντάς τις σε ενα συμπιεσμένο format (το bmp δεν κάνει καμία συμπίεση) θα δείς να μικραίνει ο χώρος που πιάνουν στο ένα δέκατο."? Να αλλαξω την καταληξη τους? εικονα.*?Πως γινεται αυτο?(Ευκολο με windows xp αλλα οχι με windows vista................:mad:........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μολις προσεξα οτι με τον τροπο που το συμπιεζω αλλαζει και απο bmp γινεται JPEG.ok..μαλλον ειμαι ενταξει.

αλλα υπαρχει ευκολοτερος τροπος να αλλαξω την καταληξη *.*?γιατι αυτος με τον picture manager δεν ειναι και ευχαριστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατέβασε το Paint.Net και άνοιξε τα bmp και κάνε μετά save as και διάλεξε κατάληξη jpg.

Ίσως σε βοηθήσει και αυτό
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=977
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ααα...ναι σωστα..Το εχω το paint.NET.
Καλα λες.ΟΚ ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top