Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Που ειναι οι ειρηνηκες πορειες??? πλεον καθε πορεια φερνει μαζι της και δεκαδες τραυματιες και νεκρους!! αν ειναι δυνατον!!
Ετσι θα διαμαρτυρηθουμε?? ετσι θα βρουμε το δικιο μας?? με το να σκοτωνουμε αθωος πολιτες?? Τα συγχαρητιρια μου!! ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!:mad::mad: Σιγουρα θα παρουμε αυτο που μας αξιζει! ενα τιποτα δηλαδη!:mad: και φυσικα δεν μιλαω για αυτους που βγηκαν να απεργισουν ηρεμα..αλλα για τους αλλους τους τελειωμενους!:mad:
Τα ρεζιλικια μας κανουν βολτα σε ολο το κοσμο!:mad: ειχαμε λιγα για να γινουμε ο περιγελος προσθεσαμε και λιγα ακομα!:mad:

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η μία από τις γυναίκες που έχασαν τη ζωή τους ήταν έγκυος.

πηγή

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Η πορεια,απο οτι ειπαν τα καναλια...ειρηνικη ητανε..απλα,εδρασαν οι γνωστες ομαδες...οπως παντα..

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί ζω σε μια χώρα που δεν μου προσφέρει κάτι, δεν μπορώ να ονειρευτώ, να θέσω στόχους, να προγραμματίσω την ζωή μου επαγγελματικά, να κάνω την πορεία μου όσο είμαι νέος και παραγωγικός...

...αντιθέτως για να επιβιώσω θα πρέπει:
- να γίνω κομματικό σκουλίκι, παρατρεχάμενος και μέλος κόμματος, γλείφτης, συνδικαλιστοχλέμπουρας, αριστερός του καναπέος, σοσιαλιστής της δεξιάς
- να αποκτήσω «προσόντα» που δεν άπτονται της προσωπικότητάς μου, της επιστήμης και της παιδείας μου
- να βολευτώ εργασιακά με κάτι που δεν κάνει απόσβεση στον τόσο κόπο των δύσκολων σπουδών ή και να είμαι αιώνια άνεργος (επιβίωση με κοινωνικά επιδόματα)
- να μην έχω εργασιακές επιλογές ή και ευκαιρίες σε πολλές βιομηχανίες, εταιρείες σύγχρονων υπηρεσιών, ερευνητικά κέντρα όπως γίνεται στο εξωτερικό (και σε μικρές χώρες π.χ. Νορβηγία, Δανία) για έναν απόφοιτο πανεπ.εκπαίδευσης
- να μην μπορώ να κάνω όνειρα αλλά αντίθετα να βολευτώ στην μιζέρια της εργασιακής καθημερινότητας των καταθληπτικών χώρων εργασίας του δημοσίου ως εκπαιδευτικός (δύσκολο πλέον να διοριστείς) είτε ως σφραγιδοχτυπητής γραφειοκράτης-μιζοαρπάχτης
- να ζω σε μια χώρα κάτω από το όριο της φτώχειας, της πολιτικής-κοινωνικής διαφθορας και να πληρώνω φόρους χωρίς να εισπράτω τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια που αρμόζει σε Ευρωπαίο πολίτη (πολιτισμένης χώρας)
- να ζω σε μια χώρα με μια τηλεκατευθυνόμενη πολιτική ηγεσία, τηλεκατευθυνόμενη σκέψη, τηλεκατευθυνόμενες ιδέες...και κάθες λογής νταήδες και νταβατζήδες (συνδικαλιστές, εργατοπατέρες, κομματάρχες οργανώσεων) στην δουλειά μου
- να μην έχω ποιότητα ζωής και όλο θα πρέπει να κάνω «συμβιβασμούς» στις μετριότητες της χώρας μου
- να έχω μόνο «οικονομικές» υποχρεώσεις και κανένα δικαίωμα (δικαίωμα στον ελεύθερο λόγο, σκέψη,..κτλ) αλλά θα πρέπει να είμαι του «συστήματος»
...κτλ

Θέλω να μπορώ στην χώρα μου, να έχω την ίδια ζωή (κοινωνικά, εργασιακά, οικονομικά,...κτλ) που θα είχα, αν είχα γεννηθεί ή αν ζούσα (ως μετανάστης επιστήμονας) σε μια δυτική-βόρεια Ευρωπαϊκή χώρα. Γιατί θα πρέπει να σκέφτομαι το εξωτερικό ως πρώτη λύση; Τι αμαρτίες πληρώνω θεέ μου σε αυτήν την χώρα; Τόσοι φόροι, τόσος αγώνας, τόσες ελπίδες, τόσα οράματα γιατί; Γιατί; Νιώθω ότι είμαι ένας Ευρωπαίος νέος με κομμένα πόδια και ναρκωμένη σκέψη...Νιώθω ότι ζω και ζούμε έναν εφιάλτη...22 χρόνια κάνω υπομονή για ένα αύριο (Ευρωπαϊκής ανάπτυξης)...και το αποτέλεσμα είναι ότι ζω σε μια ανεπαρκή χώρα οθωμανικής νοοτροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athanasiad

Νεοφερμένος

Η athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
To θέμα είναι ότι θρηνούμε θύματα πάρα πολύ νωρίς. Μακάρι νάναι και τα τελευταία.
Τι σημασία έχει αν οι νέοι αυτοί άνθρωποι δούλευαν σε μέρα απεργίας. Σημασία έχει ότι το πρωί έφυγαν από το σπίτι τους, για τη δουλειά τους και δεν ξαναγύρισαν.
Ενα ακόμα έγκλημα που διαπράχθηκε εναντίον των εργαζομένων στην πατρίδα μας.
Και το έργο δεν το έχουμε δει ολόκληρο ακόμα........

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azor

Νεοφερμένος

Ο azor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αν σε πορεια 100.000 + βαλε,επιτρεπουν σε 20-30-40 εστω 50 καφρους να στην διαλυσουν
Αν σε λενε ΒΛΑΚΑ μπροστα στα ματια σου (ποιον???Εσενα που εδωσες σαρκα και οστα σε μια ιδεα που την λενε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)
Αν στην κρισιμη στιγμη βαζεις εσενα πανω απο το καλο του τοπου για μια κ@#$θεση
Αν δεν μπορεις να κανεις δικα σου αυτα που σου ανικουν
ΤΟΤΕ ΝΑΙ.....ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΖΩΟ.....ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΟ ΤΗΣ...ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ....ΠΟΥ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ.....Οσες συζητησεις και να κανουμε ειναι ανουσιες.....

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ντροπή και αίσχος..Εξοργίστηκαν επειδή δεν απεργούσαν και ήθελαν απλά να δουλέψουν;;Και ήταν αυτός τρόπος να τους το δείξουν;Τι να πω..

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η Ελληνικη οικονομια βασιζεται στον τουρισμο.
παραδοξο αυτο που θα πω, αλλα η ελληνικη οικονομια δεν βασιζεται στον τουρισμο, ειναι απλα ενας κλαδος
μεγαλο κομματι των εισοδων προερχεται και απο την παραγωγη βασικων μεταλλων και απο το εμποριο θαλασσιων μεταφορων.

δυστυχως με αυτη την κριση πολλοι χασαν την λογικη.......και ξεσπουν με λαθος τροπο......ουτε μια ειρηνικη διαδηλωση δεν ειμαστε αξιοι να κανουμε......οσον αφορα την εικονα μας στο εξωτερικο αυτο μας ενδιαφερει τωρα? η εικονα μας? .....θελω να ελπιζω οτι ολο αυτο θα εχει καποιο καλο και θα αρχισουμε να διεκδικουμε οσα μας ανεικουν......
υποθετω οτι λογω ηλικιας δεν εχεις βρεθει σε διαδηλωση.

αν με το καλο βρεθεις τοτε θα δεις οτι δεν υπαρχει ειρηνικη διαδηλωση, τουλαχιστον οσο υπαρχον ΜΑΤ.

οι διαδηλωτες δεν ειναι αυτοι που θα πεταξουν μολοτωφ, δεν ειναι εκει για να καψουν

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
παραδοξο αυτο που θα πω, αλλα η ελληνικη οικονομια δεν βασιζεται στον τουρισμο, ειναι απλα ενας κλαδος
μεγαλο κομματι των εισοδων προερχεται και απο την παραγωγη βασικων μεταλλων και απο το εμποριο θαλασσιων μεταφορων.

υποθετω οτι λογω ηλικιας δεν εχεις βρεθει σε διαδηλωση.

αν με το καλο βρεθεις τοτε θα δεις οτι δεν υπαρχει ειρηνικη διαδηλωση, τουλαχιστον οσο υπαρχον ΜΑΤ.

οι διαδηλωτες δεν ειναι αυτοι που θα πεταξουν μολοτωφ, δεν ειναι εκει για να καψουν

Έχω βρεθεί σε πορεία,μικρή σχετικά και όχι στα μέτρα της σημερινής, και παρά την παρουσία αστυνομίας(και όχι ΜΑΤ) ήταν ειρηνικότατη...Γιατί να μην γίνονται μόνο τέτοιες δεν μπορώ να καταλάβω!Λες και με τις καταστροφές και τις φωτιές,τους τραυματισμούς πετυχαίνουν κάτι!

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azor

Νεοφερμένος

Ο azor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
οι διαδηλωτες δεν ειναι αυτοι που θα πεταξουν μολοτωφ, δεν ειναι εκει για να καψουν


Και φταει η αστυνομια σε αυτο????
Υπαρχουν και πορειες με ματ που δεν εχει ανοιξει ρουθουνι......

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
To θέμα είναι ότι θρηνούμε θύματα πάρα πολύ νωρίς. Μακάρι νάναι και τα τελευταία.
Τι σημασία έχει αν οι νέοι αυτοί άνθρωποι δούλευαν σε μέρα απεργίας. Σημασία έχει ότι το πρωί έφυγαν από το σπίτι τους, για τη δουλειά τους και δεν ξαναγύρισαν.
Ενα ακόμα έγκλημα που διαπράχθηκε εναντίον των εργαζομένων στην πατρίδα μας.
Και το έργο δεν το έχουμε δει ολόκληρο ακόμα........


ακριβως αυτο...

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θέλω να μπορώ στην χώρα μου.....
Μάλιστα! Βασικά δεν διαφωνώ, αλλά αναρωτιέμαι....
Όλοι (σχεδόν) οι "νέοι" έτσι σκέπτονται, λες και βγάζουν φωτοτυπίες...σκέψης, αλλά κάπου στην πορεία όχι μόνο αφομοιώνονται από το σύστημα, αλλά τολμώ να πω (διότι το έχω βιώσει και το βιώνω καθημερινά) ότι το κατευχαριστιούνται κιόλας! Σε αντίθετη περίπτωση (αναρωτιέμαι) ποιοί το συντηρούν;; Mεγαλωμένοι.....κατ ευθείαν; :hmm:
Μήπως Aρειανοί από τον...Βέγα; :confused:

Βέβαια, τίποτα δεν αποκλείει την περίπτωση να είσαι η εξαίρεση και γι αυτό δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, αλλά γενικότερα στους αγανακτισμένους "οραματιστές" ! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

liliana

Νεοφερμένος

Η liliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ωποσδηποτε ειναι λυπηρο αυτο που συνεβη στην marfin bank με το θανατο των υπαλληλων και ωποσδηποτε δεν θα ηθελα να συμβη σε κανενα δικο μου ανθρωπο να χασει την ζωη του με τετοιο τροπο. Δεν ξερω αν ειναι αληθεια οτι οταν το αυτοκινητο της πυροσβεστικης πηγε να πλησιασει την τραπεζα καποιοι συνανθρωποι μας του απαντησαν οτι δεν πειραζει που καιγονται αυτοι οι ανθρωποι αφου ειναι υπαλληλοι τραπεζας. Αυτο ειναι που δεν μπορει να χωρεσει ο νους μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzoutzou

Νεοφερμένος

Η tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια,ημουνα στην πορεια απο τις 11 το πρωι!!Ηταν πραγματι ειρηνικη,ο κοσμος ηταν πολυς,γυρω στις 120 χιλιαδες,και κανενας δεν εφευγε παρολο που η ωρα περναγε και δεν κουνιομασταν.Ημουνα στο Πεδιον του Αρεως,δηλαδη στο τελος της πορειας.Περασα απο Σταδιου 10 λεπτα πριν γινει το κακο στην τραπεζα και εφυγα ακριβως γι αυτο το λογο.Τους ειδα να προετοιμαζονται,να φορανε κουκουλες και κρανη και να μαζευουν απο κατω πλακακια σπασμενα και μπουκαλια που καποιοι ειχαν αφησει νωριτερα.Για αυτο και εφυγα αρον αρον!!!!Ειδα ομως και κυριουλες να προσπαθουν να τους διωξουν απο την πορεια και αυτοι απλως να συνεχιζουν το δρομο τους χωρις να απαντουν.Δεν ξερω αν ηταν αναρχικοι,αντιεξουσιαστες ή ασφαλιτες,ξερω ομως οτι ειναι μεγαλα κωλοπαιδα!!!!!Οπως μεγαλο κωλοπαιδο ειναι και αυτος ο διευθυντης που δεν αφησε τους υπαλληλους του να φυγουν απο τις 12 και τους εγκλωβισε μεσα δινοντας εντολη να κλειδωσουν οι πορτες για λογους ασφαλειας!!!!!!!
Ντροπη στους υπευθυνους για την κατασταση μας,ντροπη στα κωλοπαιδα,ντροπη στους υπευθυνους της τραπεζας!!!!!!!!!!!!!!!:mad::mad::mad:

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Υπάρχουν οι διαδηλωτές που διαδηλώνουν για το δίκιο τους κ υπάρχουν κ οι γνωστοί προβοκάτορες που η δουλειά τους είναι αυτή εδώ κ χρόνια κ μάλιστα τα άτομα αυτά είναι συγκεκριμένα κ γνωστά σε όλους κ όσοι έχουν πάρει μέρος έστω κ σε μία πορεία μπορούν να καταλαβουν το τι λέω κ σε ποιους αναφέρομαι σε αναρχικούς του κώλου που κάνουν αντίσταση κάθε φορά που ο κόσμος ξεσηκώνετε ενώ το υπόλοιπο διάστημα βρίσκονται στα Εξάρχεια κ πίνουν μπίρες κερασμένες ένας θεός ξέρει από ποιους. Που ήταν όλοι αυτοί τόσα χρόνια που παίρναν ένα μετά το άλλο τα αντιλαϊκά μέτρα; Και έγινε μία μεγάλη πορεία μετά από τόσα χρόνια κ εμφανίστηκαν όλα τα φαντάσματα του παρελθόντος να ξεσκίσουν κ πάλι τις πορείες; Και πείτε μου κ ένα άλλο που το έχω μεγάλη απορία πως είναι δυνατών μία μολότοφ να κάψει συθέμελα τέτοιο κτίριο σαν την συγκεκριμένη τράπεζα;

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Και πείτε μου κ ένα άλλο που το έχω μεγάλη απορία πως είναι δυνατών μία μολότοφ να κάψει συθέμελα τέτοιο κτίριο σαν την συγκεκριμένη τράπεζα;

απ οτι διαβασα και ακουσα και πριν λιγο στην τηλεοραση πεταξαν πρωτα ενα μπιτονι με βενζινη και μετα μολοτοφ...και οπως διαβασα και σε ενα site οτι μεγαλη ευθυνη του οτι εξαπλωθηκε τοσο πολυ και γρηγορα η φωτια ηταν οτι γυρισε ο αερας..:/::/: ειναι αυτο που λεμε καμια φορα αν δεν σε θελει..:/::/:

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
οτι δεν πειραζει που καιγονται αυτοι οι ανθρωποι αφου ειναι υπαλληλοι τραπεζας. Αυτο ειναι που δεν μπορει να χωρεσει ο νους μου:(

....είναι τα κομμουνιστικά αισθήματα! :)

....δεν πάμε να πνιγούμε λέω γω...ούτε στοιχειώδη ανθρωπισμό δεν έχουμε :mad: :/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Καλά είναι κ επαγγελματίες οι άνθρωποι τόσα χρόνια κάνουν βρομοδουλειές σίγουρα ήξεραν πως θα σκοτώσουν κόσμο γιατί γι αυτό πήγαν εξ αρχής να σκοτώσουν κόσμο κ όχι να συμμετάσχουν σε πορεία κ γι αυτό σε κάτι τέτοιες λέρες πρέπει με το που πατάνε το πόδι τους σε πορείες να γίνετε πογκρόμ χωρίς δεύτερη κουβέντα

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί ζω σε μια χώρα που δεν μου προσφέρει κάτι, δεν μπορώ να ονειρευτώ, να θέσω στόχους, να προγραμματίσω την ζωή μου επαγγελματικά, να κάνω την πορεία μου όσο είμαι νέος και παραγωγικός...

...αντιθέτως για να επιβιώσω θα πρέπει:
- να γίνω κομματικό σκουλίκι, παρατρεχάμενος και μέλος κόμματος, γλείφτης, συνδικαλιστοχλέμπουρας, αριστερός του καναπέος, σοσιαλιστής της δεξιάς
- να αποκτήσω «προσόντα» που δεν άπτονται της προσωπικότητάς μου, της επιστήμης και της παιδείας μου
- να βολευτώ εργασιακά με κάτι που δεν κάνει απόσβεση στον τόσο κόπο των δύσκολων σπουδών ή και να είμαι αιώνια άνεργος (επιβίωση με κοινωνικά επιδόματα)
- να μην έχω εργασιακές επιλογές ή και ευκαιρίες σε πολλές βιομηχανίες, εταιρείες σύγχρονων υπηρεσιών, ερευνητικά κέντρα όπως γίνεται στο εξωτερικό (και σε μικρές χώρες π.χ. Νορβηγία, Δανία) για έναν απόφοιτο πανεπ.εκπαίδευσης
- να μην μπορώ να κάνω όνειρα αλλά αντίθετα να βολευτώ στην μιζέρια της εργασιακής καθημερινότητας των καταθληπτικών χώρων εργασίας του δημοσίου ως εκπαιδευτικός (δύσκολο πλέον να διοριστείς) είτε ως σφραγιδοχτυπητής γραφειοκράτης-μιζοαρπάχτης
- να ζω σε μια χώρα κάτω από το όριο της φτώχειας, της πολιτικής-κοινωνικής διαφθορας και να πληρώνω φόρους χωρίς να εισπράτω τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια που αρμόζει σε Ευρωπαίο πολίτη (πολιτισμένης χώρας)
- να ζω σε μια χώρα με μια τηλεκατευθυνόμενη πολιτική ηγεσία, τηλεκατευθυνόμενη σκέψη, τηλεκατευθυνόμενες ιδέες...και κάθες λογής νταήδες και νταβατζήδες (συνδικαλιστές, εργατοπατέρες, κομματάρχες οργανώσεων) στην δουλειά μου
- να μην έχω ποιότητα ζωής και όλο θα πρέπει να κάνω «συμβιβασμούς» στις μετριότητες της χώρας μου
- να έχω μόνο «οικονομικές» υποχρεώσεις και κανένα δικαίωμα (δικαίωμα στον ελεύθερο λόγο, σκέψη,..κτλ) αλλά θα πρέπει να είμαι του «συστήματος»
...κτλ

Θέλω να μπορώ στην χώρα μου, να έχω την ίδια ζωή (κοινωνικά, εργασιακά, οικονομικά,...κτλ) που θα είχα, αν είχα γεννηθεί ή αν ζούσα (ως μετανάστης επιστήμονας) σε μια δυτική-βόρεια Ευρωπαϊκή χώρα. Γιατί θα πρέπει να σκέφτομαι το εξωτερικό ως πρώτη λύση; Τι αμαρτίες πληρώνω θεέ μου σε αυτήν την χώρα; Τόσοι φόροι, τόσος αγώνας, τόσες ελπίδες, τόσα οράματα γιατί; Γιατί; Νιώθω ότι είμαι ένας Ευρωπαίος νέος με κομμένα πόδια και ναρκωμένη σκέψη...Νιώθω ότι ζω και ζούμε έναν εφιάλτη...22 χρόνια κάνω υπομονή για ένα αύριο (Ευρωπαϊκής ανάπτυξης)...και το αποτέλεσμα είναι ότι ζω σε μια ανεπαρκή χώρα οθωμανικής νοοτροπίας.
...να ξερες πόσο με στενοχώρησες που με "ανάγκασες" να συμφωνήσω μαζί σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Συγχωρήστε με για την έκφραση, αλλά βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, εγώ αυτό ξέρω. Αυτομαχιρωνόμαστε.
Πρέπει να καταδικάσουμε τα άτομα αυτά, τα οποία μέσω της βίας <<προσπαθούν να επιβληθούν>>. Τα εισαγωγικά γιατί όχι μόνο δεν επιβάλλονται, αλλά καταδικάζουν τους ίδιους τους τους εαυτούς. Αμφιβάλλω αν κάποιος απο αυτούς είναι εξοργισμένος με τα νέα μέτρα, αμφιβάλλω επίσης αν κάποιος απο αυτούς ενδιαφέρεται για αυτή τη χώρα. Τέτοιες ΑΝΟΗΤΕΣ και ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ κινήσεις είναι άκρως εξοργιστικές!!! Τι κατάλαβαν τώρα που πνίξαν την Αθήνα στις μολώτοφ; Τι κέρδισαν που σκοτώσαν τρία άτομα, ίσως και τέσσερα; Ντάξει; Το διασκεδάσατε παιδία; Έτσι εκφραζει κανείς τη γνώμη του; Σκοτώνοντας κόσμο; Αμαυρώνοντας την εικόνα της χώρας μας περισσότερο; (λες και ο τουρισμός μας δεν έχει ήδη μειωθεί)

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top