Leap year (2010)

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Ο Ελληνικός τίτλος είναι "Ζητείται Γαμπρός".
Μετά από τέσσερα χρόνια σχέσης, χωρίς την πολυπόθητη πρόταση γάμου, η Άννα Μπρέιντι (Έιμι Άνταμς), διακοσμήτρια διαμερισμάτων προς ενοικίαση, αποφασίζει να πάρει την κατάσταση στα χέρια της. Επενδύοντας στην αρχαία ιρλανδική παράδοση που θέλει τις γυναίκες να κάνουν πρόταση γάμου στους άνδρες κάθε 29η Φεβρουαρίου (Leap Day), η Άννα αποφασίζει να ακολουθήσει τον καρδιολόγο φίλο της Τζέρεμι (Άνταμ Σκοτ), από την Βοστόνη, στο Δουβλίνο και να ʽναι εκείνη που θα ζητήσει το χέρι του. Απλό κι εύκολο! Για κακή της τύχη, η Άννα ταλαιπωρημένη από αναξιόπιστες αεροπορικές εταιρίες και κακές καιρικές συνθήκες, αναγκάζεται να μείνει στην άλλη πλευρά της Ιρλανδίας. Εκεί θα ζητήσει τη βοήθεια ενός ανέμελου, αλλά δύστροπου σεφ, του Ντέκλαν (Μάθιου Γκουντ), για να μπορέσει να διασχίσει τη χώρα. Καθώς οι 2 τους «τσακώνονται» στο Σμαραγδένιο Νησί, θα ανακαλύψουν κάτι που έπρεπε να ήξεραν ήδη: ο δρόμος για την αγάπη μπορεί να σε ταξιδέψει σε μέρη που δεν περίμενες. (Πηγή)

Ρομαντική κομεντί για τους φαν του είδους, που προσωπικά απόλαυσα πολύ, παρόλο που έχω δει άπειρες παρόμοιες. Έχει αρκετές σκηνές γέλιου! Την συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσκεται σε αυτό το είδος ταινίας! Αποδεικνύει περίτρανα πόσο η κοινωνία μπορεί να σε σπρώξει σε επιλογές που δεν σε κάνουν ευτυχισμένο, αλλά είναι αυτό που "πρέπει". Πώς ενώ είσαι σε ένα πολύ όμορφο χώρο περιτριγυρισμένος από πολλά αγαθά και καθώς πρέπει ανθρώπους εσύ μπορεί να νιώθεις μόνος και δυστυχισμένος. Αποδεικνύει επίσης πως αν το κάρμα σου δεν είναι να είσαι με κάποιον, όλα θα πάνε κατά διαόλου :lol: Επίσης σε κάνει να θες να πας στην Ιρλανδία ..σύντομα! :inlove:

Βαθμολογία από imdb: 6/10
Προσωπική βαθμολογία: 8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Επίσης σε κάνει να θες να πας στην Ιρλανδία ..σύντομα! :inlove:

Όπως το "P.S I LOVE YOU" ? :inlove:

Θα την δω!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μου άρεσε πάρα πολύ. Πολύ γέλιο. Και πραγματικά σε κάνει να θέλεις να πας να ζήσεις στην Ιρλανδια τώρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλούτσικη. Μου θύμισε το the sure thing για κάποιο λόγο. chick flick ταινία εντελώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
τι ωραια ταινια!!!

αγαπαμε ανταμ σκοττ και την βρετανικη προφορα του! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και οι ταινίες του συγκεκριμένου είδους αποτελούν ένοχη απόλαυσή μου, η συγκεκριμένη δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν την τελείωσα καν! Υπερβολικά ανιαρή. Δεν λέω, καλό το γκομενάκι που έπαιζε, αλλά μέχρι εκεί!

Αν θέλετε να δείτε ρομαντική ταινία της προκοπής με Βρετανικές προφορές περιμένετε για το "One Day"! Διάβασα το βιβλίο πριν λίγο καιρό και το περιμένω πώς και πώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Κι εγώ δεν κατάφερα να την τελειώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top