Drive (2011)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Το Drive με πρωταγωνιστή τον Ryan Gosling, ο οποίος ακούγεται πολύ τον τελευταίο καιρό, και σκηνοθετημένο από τον Nicolas Winding Refn, είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία. Ο Gosling υποδύεται έναν κασκαντέρ οδηγό που επίσης οδηγά σε ληστείες. Η ζωή του αλλάζει όταν γνωρίζει την Irene (Carey Mulligan) και το γιο της. Δεν θα πω περισσότερα, έχει πιο ενδιαφέρον να το δείτε επί της οθόνης.

Η ταινία δεν έχει καμία σχέση με action movies τύπου Transporter και Fast and the Furious, αλλά είναι διαφορετική. Προσωπικά τη λάτρεψα, ο Gosling είναι καταπληκτικός, το ίδιο και η μουσική και η πλοκή και οι σκηνές σε καθηλώνουν. Τα χέρια μου ήταν ιδρωμένα συνέχεια. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Η ταινία είναι άκρως ε θ ι σ τ ι κ ή!!!

Πήγα εχθές στο σινεμά και την είδα. Είχα δει πριν λίγο καιρό το Valhalla Rising του Refn και είχα μεγάλες προσδοκίες απ'αυτή. Η ταινία έχει τα πάντα. Φωτογραφία, ερμηνείες, σενάριο, σασπένς, σκηνές δράσης, και πολύ βία. Αλλά κάθε σκηνή θάνατου έχει τη δικιά της εισαγωγή, το δικό της φόντο και τη δικιά της διαφορετική κατάληξη. Ο Γκόσλινγκ σαν οδηγός και προταγωνιστης κερδίζει την παράσταση απ'την αρχή μέχρι το τέλος. Ένας ήρωας όπου τα μοναδικά πράγματα τα οποία, φαίνεται, ότι του ανήκουν πραγματικά, είναι ένα άσπρο τζάκετ μ'ενα μεγάλο χρυσό σκορπιό στην πλάτη και μια οδοντογλυφίδα. Αλλά και οι ήρωες που τον πλαισιώνουν κρατάνε το επίπεδο πολύ ψηλά, όπως πχ ο Albert Brooks και ο Bryan Cranston. Η μουσική υπόκρουση είναι επηρεασμένη απ'τα 80's και δένει τέλεια με την ταινία. Φοβερό soundtrack!

Προσωπική μου άποψη: Αυτήν την ταινία πρέπει να τη δείτε Σινεμά!!! Μην την αφήσετε για μετά.

Το τρέιλερ είναι γι'αυτούς που δεν ξέρουν για το τι πρόκειται αλλά για όσους έχουν αποφασίσει να δουν το φιλμ καλύτερα να μην δουν το τρειλερ.Driver Trailer



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ένας ήρωας όπου τα μοναδικά πράγματα τα οποία, φαίνεται, ότι του ανήκουν πραγματικά, είναι ένα άσπρο τζάκετ μ'ενα μεγάλο χρυσό σκορπιό στην πλάτη και μια οδοντογλυφίδα.
Πολύ θα το ήθελα αυτό το κώλο τζάκετ.
Η βία σε ορισμένα σημεία είναι τόσο σοκαριστική, έρχεται τόσο από εκεί που δεν το περιμένεις αλλά ταιριάζει τόσο άψογα με την ταινία. Ειδικά εκεί που ορμάει ο Gosling στο dressing room (ή ό,τι είναι αυτό τέλος πάντων) και του σπάει τα δάχτυλα ένα ένα και τον βάζει να καταπιεί τη σφαίρα... είχα μείνει. Και η σκηνή στο ασανσέρ - απίστευτη σκηνή. Μετά από το καταπληκτικό φιλί σκοτώνει τον άλλο στο ξύλο σε σημείο που δεν αναγνωρίζεται η φάτσα του...
Νομίζω μπορούμε να περιμένουμε πολλά από το δίδυμο Refn-Gosling στο μέλλον (ήδη δουλεύουν μαζί σε δύο ταινίες). Το Valhalla Rising δεν το έχω δει δυστυχώς, αλλά είδα το Bronson, το οποίο δεν με τρέλανε αλλά είναι σκηνοθετικά ενδιαφέρον. Μετά το Drive όμως είμαι fan του Refn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μετά το Drive όμως είμαι fan του Refn.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.

Ο Ρεφν δεν είναι και ο πιο ευκολοανάγνωστος σκηνοθέτης που υπάρχει οπότε δες πρώτα κανα δυό ταινίες του ακόμα και μετά βγάλε το πόρισμα σου. Το valhalla rising ας πούμε πέραν από κάποιους καθαρούς συνειρμούς που δημιουργεί σαν ιστορία δεν βγαζεις ένα καθαρό νόημα. Ωστόσο όπως και το drive έχει άψογη κινηματογράφηση, φοβερή φωτογραφία και καλές ερμηνείες. Εμένα τουλάχιστον μ'αρέσει ο Ρεφν γιατί πέρα απ'την ακαδημαϊκή ματιά που τον διακατέχει φαίνεται ότι του αρέσει να ξεπερνάει τα όρια και να ρισκάρει. Ίδωμεν λοιπόν..

Υγ Το Μπρονον δεν το εχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top