The Road (2009)

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Υπόθεση: Ένας πατέρας διασχίζει με τον γιο του την κατεστραμμένη Αμερική. Τίποτα δεν κινείται στο ερημωμένο τοπίο εκτός από τη στάχτη στον άνεμο. Το κρύο είναι τόσο τσουχτερό που ραγίζει πέτρες, ενώ μόλις χιονίσει όλα γίνονται γκρίζα. Ο ουρανός είναι πάντα σκοτεινός. Προορισμός τους είναι η ακτή, αν και δεν γνωρίζουν τι θα βρουν εκεί. Μαζί τους έχουν μόνο ένα πιστόλι, για να μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους από τις συμμορίες που παραμονεύουν στον δρόμο, τα ρούχα που φοράνε, ένα καροτσάκι με τροφή και, βέβαια, ο ένας τον άλλον.

του Τζον Χίλκοτ
με τους Σαρλίζ Θίρον, Βίγκο Μόρτενσεν, Γκάι Πιρς, Ρόμπερτ Ντιβάλ

Βασισμένο στο βιβλίο του Cormac McCarthy

___
Την είδα,καθως ειμαι fan καθε ταινίας που πραγματεύεται την καταστροφή του κόσμου και πιστεύοντας πως θα ειναι κατι ανάλογο του 28 Days Later,Ι am Legend και γενικότερα τετοιου τύπου.Απροσδόκητα,ομως,με εξέπληξε ευχάριστα.Ταινία με ''μετα-αποκαλυπτικό'' χαρακτήρα,η οποια βεβαια,ΔΕΝ επικεντρώνεται σε εφέ ή εκπληκτικά γραφικά,αλλα στις επιπτώσεις μιας τετοιας κατάστασης,στην ψυχοσύνθεση του ανθρώπου,πάνω στη δύναμη της αγάπης, του αλτρουϊσμού: ειδικότερα, της πατρικής αγάπης, της αυτοθυσίας και του "αγαπάτε αλλήλους".
Μην τα πολυλογώ,την συστήνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει,μου εχει μεινει!! :clapup:
Oριστε και το τρειλερ...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top