Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Θα ψηφίσω ΠΑ.ΣΟ.Κ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολύ βλέπω να έχουν ανεβεί οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και ανησυχώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δε με εκφράζει τίποτα, οπότε δε θα ψηφίσω. Αρνούμαι να ψηφίσω, όταν οι βουλευτές παίρνουνε 500 συντάξεις και οι ίδιοι προβαίνουν σε αντισυνταγματικές πράξεις(εννοείται δεν τιμωρούνται).

Βασικά ήταν η πρώτη μου σκέψη. Πρίν το μνημόνιο όμως. Μετά από αυτό, θεωρώ πως είναι υποχρέωση ΟΛΩΝ να πάνε στις κάλπες.

Πάντως ομολογώ το θεωρώ κάπως από επικοινωνιακής απόψεως ένα κόμμα να επιλέγει ένα όνομα τόσο μικρής εμβέλιας σε σχέση με την καθημερινότητα. Προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στους οικολόγους αλλά π.χ. και στους πειρατές. Οκ έστω ότι η Ελλάδα γίνεται η πιο οικολογική χώρα στον κόσμο ... και; Btw, και η φτώχεια-χρεοκοπία οικολογική είναι από μια άποψη :P

'Εχεις δίκαιο. Μα στο ψάξε, ψάξε όπως βρισκόμαστε οι περισσότεροι αυτό τον καιρό, συν ότι ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια ένα σωρό κόμματα, ε κάποια στιγμή χάνεις τον μπούσουλα. Τα περισσότερα κόμματα (καινούργια) δεν τα γνωρίζω (καθώς τα περισσότερα δεν έχουν ακόμη βγάλει οριστικά προεκλογικά προγράμματα) . Επίσης αποκλείω να ψηφίσω όλα αυτά που τάχθηκαν υπερ του μνημονίου (ή έκαναν πως δεν τάχθηκαν), καθώς και τα παρακλάδια τους. Οπότε τι μας μένει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πολύ βλέπω να έχουν ανεβεί οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες" και ανησυχώ...

Φοβερό το επιχείρημά σου... Ωπ, δεν έχεις επιχείρημα! Μήπως ανησυχείς μπας και δεν περαστούν όλα τα μέτρα των (νέων και παλαιών) μνημονίων; Ανησυχείς όπως κι η τρόικα μπας και δεν βγει πασόκ η νδ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φοβερό το επιχείρημά σου... Ωπ, δεν έχεις επιχείρημα! Μήπως ανησυχείς μπας και δεν περαστούν όλα τα μέτρα των (νέων και παλαιών) μνημονίων; Ανησυχείς όπως κι η τρόικα μπας και δεν βγει πασόκ η νδ;

Γιατί τους θεωρώ καθαρά ευκαιριακό κόμμα, για αυτό. Ακόμη και το όνομα είναι για γέλια, άκου εκεί ανεξάρτητοι Έλληνες, σας έχω νέα, όλοι σε ένα ρεύμα είναι, κάτι πρεσβεύουν. Αν δεν θες να το δείξεις αυτό τότε ή φοβάσαι να εκφράσεις την πολιτική σου ταυτότητα ή απλά δεν έχεις πολιτική ταυτότητα.

Αλήθεια για πες μου επιγραμματικά για ποιους λόγους θα τους ψήφιζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχεις δίκαιο. Μα στο ψάξε, ψάξε όπως βρισκόμαστε οι περισσότεροι αυτό τον καιρό, συν ότι ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια ένα σωρό κόμματα, ε κάποια στιγμή χάνεις τον μπούσουλα. Τα περισσότερα κόμματα (καινούργια) δεν τα γνωρίζω (καθώς τα περισσότερα δεν έχουν ακόμη βγάλει οριστικά προεκλογικά προγράμματα) . Επίσης αποκλείω να ψηφίσω όλα αυτά που τάχθηκαν υπερ του μνημονίου (ή έκαναν πως δεν τάχθηκαν), καθώς και τα παρακλάδια τους. Οπότε τι μας μένει;;;;
Πήρε το αυτί μου πως τα νέα αντιμνημονιακά κόμματα είναι πάνω από 200. :hmm: Δεν ξέρω αν ευσταθεί πάντως είναι φυσικό να χάνει κανείς τον μπούσουλα.
Τα περισσότερα κόμματα πάντως, έχουν ιδρυτικές διακηρύξεις, όπου παρουσιάζουν άλλοτε με σαφήνεια, (κι άλλοτε όχι :P) τις θέσεις που πρεσβεύουν.
Τουλάχιστον στην εποχή μας με το διαδίκτυο μπορούμε εύκολα να ενημερωθούμε με βίντεο, άρθρα κτλ.

Παραδείγματα νέων κομμάτων:
ΕΠΑΜ - Ιδρυτική διακήρυξη
Ανεξάρτητοι Έλληνες - Ιδρυτική διακήρυξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Γιατί τους θεωρώ καθαρά ευκαιριακό κόμμα, για αυτό. Ακόμη και το όνομα είναι για γέλια, άκου εκεί ανεξάρτητοι Έλληνες, σας έχω νέα, όλοι σε ένα ρεύμα είναι, κάτι πρεσβεύουν. Αν δεν θες να το δείξεις αυτό τότε ή φοβάσαι να εκφράσεις την πολιτική σου ταυτότητα ή απλά δεν έχεις πολιτική ταυτότητα.

Αλήθεια για πες μου επιγραμματικά για ποιους λόγους θα τους ψήφιζες;



post#78 οι λόγοι. Ναι, αλλά δεν μου εξηγείς γιατί συγκεκριμένα σε ανησυχούν αυτοί. Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά μαζί με εσένα ανησυχούν και πασοκ-νδ... Ωπ..! Ύποπτο αυτό! Όχι, δεν εννοώ ότι τους στηρίζεις, αλλά όταν ανησυχείς το ίδιο με τα μνημονιακά κόμματα, κάποιον λάκκο έχει η φάβα.

Άκους εκεί ανεξάρτητοι! Υπόδουλοι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κρίνουμε μπας και διαμορφώσουμε καλύτερα τις απόψεις μας, αλλιώς να βάζαμε μόνο το poll και να το κλείναμε το θέμα.. Εγώ προτίθεμαι να ψηφίσω Ανεξάρτητους Έλληνες ή Καζάκη πχ, έχεις να σχολιάσεις κάτι επί των επιλογών αυτών με στοιχεία;
Το γιατί τείνω προς την πρώτη επιλογή το αναλύω εδώ και εδώ.

Link, ορίστε. Αν αυτά που λέει ο Τρεμόπουλος σε πρεσβεύουν, πες το μου να ξέρω, να μην κουβεντιάζουμε τζάμπα.

Λοιπόν διάβασα το link που παραθέτεις (και το οποίο διαβάζω για πρώτη φορά) . Το θέμα δεν είναι αν συμφωνώ με όσα είπε, αλλά αν συμφωνώ με την ιστορική αλήθεια.

Το λινκ δεν μου επιτρέπει επικόλληση. Αναφέρει ότι μέχρι το 1912 η Θεσσαλονίκη δεν ήταν Ελληνική και πως ο στρατός την απελευθέρωσε.
Απλά εδώ υπάρχει και η ιστορική διαδρομή της Θεσσαλονίκης https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7 όπου φαίνεται ότι πράγματι απελευθερώθηκε το 1912. Πιό αναλυτικά εδώ: https://www.it.uom.gr/project/monuments/ist_anad.htm . Το ότι είπε μια ιστορική αλήθεια (βάση αυτών που διάβασα) είναι το θέμα; Αυτό τον κάνει ανθέλληνα; ή το γεγονός πως είχε κάνει το μεταπτυχιακό του στα Σκόπια; Ακόμη κι έτσι να είναι, τόσος φανατισμός από που πηγάζει; Στο σήμερα αναφέρομαι!

Πήρε το αυτί μου πως τα νέα αντιμνημονιακά κόμματα είναι πάνω από 200. :hmm: Δεν ξέρω αν ευσταθεί πάντως είναι φυσικό να χάνει κανείς τον μπούσουλα.
Τα περισσότερα κόμματα πάντως, έχουν ιδρυτικές διακηρύξεις, όπου παρουσιάζουν άλλοτε με σαφήνεια, (κι άλλοτε όχι :P) τις θέσεις που πρεσβεύουν.
Τουλάχιστον στην εποχή μας με το διαδίκτυο μπορούμε εύκολα να ενημερωθούμε με βίντεο, άρθρα κτλ.

Παραδείγματα νέων κομμάτων:
ΕΠΑΜ - Ιδρυτική διακήρυξη
Ανεξάρτητοι Έλληνες - Ιδρυτική διακήρυξη

Τα διάβασα isi. Και πραγματικά πιστεύω, πως όλοι θα χρησιμοποίησουν τον όρο "αντιμνημονιακό" για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Εκεί είναι που χάνεται και η μπάλα. Τέτοιο μπέρδεμα, δεν είχα ποτέ μου. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα διάβασα isi. Και πραγματικά πιστεύω, πως όλοι θα χρησιμοποίησουν τον όρο "αντιμνημονιακό" για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Εκεί είναι που χάνεται και η μπάλα. Τέτοιο μπέρδεμα, δεν είχα ποτέ μου. :worry:
Εκεί ακριβώς είναι το θέμα. Να καταλάβεις ποιος μιλάει σοβαρά και ποιος όχι... Όχι πως είναι απλό. Θέλει συνεχή ενασχόληση με την πολιτική.
...Αυτό δηλαδή που δεν κάναμε τόσα χρόνια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Λοιπόν διάβασα το link που παραθέτεις (και το οποίο διαβάζω για πρώτη φορά) . Το θέμα δεν είναι αν συμφωνώ με όσα είπε, αλλά αν συμφωνώ με την ιστορική αλήθεια.

Το λινκ δεν μου επιτρέπει επικόλληση. Αναφέρει ότι μέχρι το 1912 η Θεσσαλονίκη δεν ήταν Ελληνική και πως ο στρατός την απελευθέρωσε.
Απλά εδώ υπάρχει και η ιστορική διαδρομή της Θεσσαλονίκης https://el.wikipedia.org/wiki/Θεσσαλονίκη όπου φαίνεται ότι πράγματι απελευθερώθηκε το 1912. Ποιό αναλυτικά εδώ: https://www.it.uom.gr/project/monuments/ist_anad.htm . Το ότι είπε μια ιστορική αλήθεια (βάση αυτών που διάβασα) είναι το θέμα; Αυτό τον κάνει ανθέλληνα; ή το γεγονός πως είχε κάνει το μεταπτυχιακό του στα Σκόπια; Ακόμη κι έτσι να είναι, τόσος φανατισμός από που πηγάζει; Στο σήμερα αναφέρομαι!

Εν τω μεταξύ ο διοικητής της Θεσσαλονίκης, Ταξίμ Πασάς, διαπραγματεύεται την παράδοση της πόλης στους Έλληνες, λέγοντας "από τους Έλληνες την πήραμε, στους Έλληνες θα την παραδώσουμε".

Όχι από Σκοπιανούς, από Έλληνες. Οι Τούρκοι το λένε...
Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών. Τόσος ανθελληνισμός από πού πηγάζει, ξέρω. Γιατί τον καταπίνετε δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ ο διοικητής της Θεσσαλονίκης, Ταξίμ Πασάς, διαπραγματεύεται την παράδοση της πόλης στους Έλληνες, λέγοντας "από τους Έλληνες την πήραμε, στους Έλληνες θα την παραδώσουμε".

Όχι από Σκοπιανούς, από Έλληνες. Οι Τούρκοι το λένε...
Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών. Τόσος ανθελληνισμός από πού πηγάζει, ξέρω. Γιατί τον καταπίνετε δεν ξέρω.

Αυτούς που θα ψηφίσεις; (και που προτείνεις απ' ότι καταλαβαίνω), τους έχεις μελετήσει καλά; Ερώτηση απλή. :worry:

edit: Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να κρίνεις ως ανθέλληνες, κάποιους που ακόμη ψάχνονται!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
post#78 οι λόγοι. Ναι, αλλά δεν μου εξηγείς γιατί συγκεκριμένα σε ανησυχούν αυτοί. Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά μαζί με εσένα ανησυχούν και πασοκ-νδ... Ωπ..! Ύποπτο αυτό! Όχι, δεν εννοώ ότι τους στηρίζεις, αλλά όταν ανησυχείς το ίδιο με τα μνημονιακά κόμματα, κάποιον λάκκο έχει η φάβα.

Άκους εκεί ανεξάρτητοι! Υπόδουλοι πρέπει.


Το είπα γιατί, γιατί ως ευκαιριακό κόμμα είπαν αυτά που ήθελε ο λαός να ακούσει και τσίμπησαν. Για αυτό και έτρεξαν ένας ένας οι διεγραμένοι της ΝΔ να μπουν. Αυτό που μπορώ να συμπαιράνω από όσα έχω διαβάσει είναι πως πρόκειται για ένα κόμμα ανάμεσα στη ΝΔ και το ΛΑΟΣ, που πουλάει διαφάνεια. Του στυλ είμαστε μεν πατριώτες, αλλά όχι και τίποτα ακραίο, και είμαστε κεντροδεξιά, αλλά από την άλλη και κατά του μνημονίου.
Αυτό που βλέπω δηλαδή είναι ότι ο κόσμος δεν άλλαξε ιδέες, με το μνημόνιο το έχει το πρόβλημα. Αν η ΝΔ είχε πει από την αρχή όχι στο μνημόνιο και δεν συμμετείχε στην οικουμενική τώρα θα ήταν στο 30%.
Και για να σου λύσω την απορία όχι δνε είμαι υπέρ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, απλά συμπεράσματα βγάζω.

Λέει επίσης ο Τρεμόπουλος. "Πατρίδα μας δεν είναι η Ελλάδα, αλλά η παιδική μας ηλικία!" Αχ τι ρομαντικό... Καλά, σταματώ να συνομιλώ, αφού είσαι φαν της κατάργησης των εθνών.

Μωρέ μπράβο ο Τρεμόπουλος.. και δεν τον είχα για τέτοιο :P για αυτό δεν είχαν πρόβλημα να βγει τόσο αριστερά το κόμμα τους στο τεστ που έδωσαν ερωτήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτούς που θα ψηφίσεις; (και που προτείνεις απ' ότι καταλαβαίνω), τους έχεις μελετήσει καλά; Ερώτηση απλή. :worry:

edit: Μην βιάζεσαι τόσο πολύ να κρίνεις ως ανθέλληνες, κάποιους που ακόμη ψάχνονται!!!!

ΟΚ, λάθος μου, αλλά αυτήν την εντύπωση δίνεις όταν παίρνεις τόσο χαλαρά τέτοιες δηλώσεις. Νομίζω στα post μου που παρέθεσα από άλλο topic αναφέρω ότι ακόμα ταλανίζομαι και ψάχνω (νομίζω ότι το αναφέρω).Τα post που σου linkαρα τα διάβασες; Γιατί με ρωτάς αν έχω μελετήσει καλά;

Το είπα γιατί, γιατί ως ευκαιριακό κόμμα είπαν αυτά που ήθελε ο λαός να ακούσει και τσίμπησαν. Για αυτό και έτρεξαν ένας ένας οι διεγραμένοι της ΝΔ να μπουν. Αυτό που μπορώ να συμπαιράνω από όσα έχω διαβάσει είναι πως πρόκειται για ένα κόμμα ανάμεσα στη ΝΔ και το ΛΑΟΣ, που πουλάει διαφάνεια. Του στυλ είμαστε μεν πατριώτες, αλλά όχι και τίποτα ακραίο, και είμαστε κεντροδεξιά, αλλά από την άλλη και κατά του μνημονίου.
Αυτό που βλέπω δηλαδή είναι ότι ο κόσμος δεν άλλαξε ιδέες, με το μνημόνιο το έχει το πρόβλημα. Αν η ΝΔ είχε πει από την αρχή όχι στο μνημόνιο και δεν συμμετείχε στην οικουμενική τώρα θα ήταν στο 30%.
Και για να σου λύσω την απορία όχι δνε είμαι υπέρ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, απλά συμπεράσματα βγάζω.

Πρώτον, δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου, απλά συνεχίζεις να κρίνεις αόριστα. Δεύτερον, αν δεν υπήρχαν και αυτά τα κόμματα, θα λέγατε πάλι όλοι "γιατί να πάω να ψηφίσω, αφού τίποτα δεν με εκφράζει" Το ένα σας βρωμάει το άλλο σας ξυνίζει. Τρίτον, πουλάει, ναι, γιατί εσύ κι εγώ ακόμα δεν είμαστε στην ηλικία που μας βιάζουν μισθούς και συντάξεις και ιδιοκτησίες (αγγλικό δίκαιο και κατάσχεση περιουσίας όποτε θέλουν, αλλά μήπως κι εσύ δεν πρόλαβες να το διαβάσεις σαν τον Χρυσοχοΐδη; ), αλλά στην ηλικία που η ανεργία και η αφραγκία μας γλυκοκοιτάζει. Δεν πουλάει ο πολιτισμός και το περιβάλλον και άλλα καλούδια γιατί αυτήν την στιγμή δεν αποτελούν προβλήματα υψίστης προτεραιότητας και πίστεψέ με, δεν ενδιαφέρουν κανέναν στην παρούσα φάση. Και τέταρτον, μόλις έχεις πει ευκαιριακούς όλους τους Έλληνες που από το πουθενά πήγαν να στηρίξουν το συγκεκριμένο κόμμα. Όλοι αυτοί οι υποψήφιοι καλοβλέπουν βουλευτική θέση, ναι, το πέτυχες.
Το συμπέρασμα που έβγαλες είναι λοιπόν ότι σε ανησυχεί που ανεβαίνει ένα αντιμνημονιακό κόμμα. Η φράση που λες "ευκαιριακό κόμμα" παραμένει ατεκμηρίωτη. Ευκαιριακό είναι το "λεφτά υπάρχουν", όχι το να αρνείσαι την συνθήκη υποδούλωσης. Και ειδικά ο Καμμένος, πίστεψέ με, έβγαινε άνετα πρώτος στην Β' Αθηνών αν έμενε στην νδ. Οπότε και πάλι, το επιχείρημά σου, ότι έφτιαξε το κόμμα για να πάρει κι άλλη δημοσιότητα ή να σιγουρέψει την θέση του στην βουλή, καταρρίπτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
ΟΚ, λάθος μου, αλλά αυτήν την εντύπωση δίνεις όταν παίρνεις τόσο χαλαρά τέτοιες δηλώσεις. Νομίζω στα post μου που παρέθεσα από άλλο topic αναφέρω ότι ακόμα ταλανίζομαι και ψάχνω (νομίζω ότι το αναφέρω).Τα post που σου linkαρα τα διάβασες; Γιατί με ρωτάς αν έχω μελετήσει καλά;

Τα διάβασα, μα δεν με κάλυψαν. Τα θεωρώ κι εγώ ευκαιριακά κόμματα. Για την ακρίβεια, συνοθύλευμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ενώ το είμαι οικολόγος και φίλος του περιβάλλοντος δεν είναι ευκαιριακό... Όοοχι, μην το λες!
Εγώ δεν στα έστειλα για να σε μεταπείσω να ψηφίσεις το συγκεκριμένο, όταν ούτε εγώ ο ίδιος δεν έχω πάρει μέσα μου την απόφαση ότι θα το κάνω, αλλά για να δεις ότι αν μη τι άλλο μια επαφή με το τι παίζει την έχω. Εσύ εδώ δεν ήξερες καν τις δηλώσεις του προέδρου του κόμματος που είσαι διατεθειμένη να ψηφίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ενώ το είμαι οικολόγος και φίλος του περιβάλλοντος δεν είναι ευκαιριακό... Όοοχι, μην το λες!
Εγώ δεν στα έστειλα για να σε μεταπείσω να ψηφίσεις το συγκεκριμένο, όταν ούτε εγώ ο ίδιος δεν έχω πάρει μέσα μου την απόφαση ότι θα το κάνω, αλλά για να δεις ότι αν μη τι άλλο μια επαφή με το τι παίζει την έχω. Εσύ εδώ δεν ήξερες καν τις δηλώσεις του προέδρου του κόμματος που είσαι διατεθειμένη να ψηφίσεις.

Τελευταία μου απάντηση και μετά νάνι. Τον Καμμένο (ως γαμπρό του Φιλίππου, μια φορά και έναν καιρό) τον είχα εργοδότη (παλιά, πολύ παλιά). Όχι, δεν τον εμπιστεύομαι. Με τίποτα όμως. Μόνο για το δικό του καλό νοιάζεται. ΑΝ ΗΤΑΝ έτσι πηγαίνω κατευθείαν στην ΝΔ. Το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μήπως προτείνεις καλέ μου Ματατζή να ψηφίσω Χρυσή Αυγή; Άσε με να το σκεφτώ λίγο!!!!

Το σκέφτηκα! ΝΟΤ!!!! :)
χρυσή αυγή ούτε εγω θα ψηφίσω,
ούτε στην δημοσκόπηση εδώ ψήφισα χα.
δέν είμαι χρυσαυγίτης.


οι χρυσαυγήτες θέλουν κατάργηση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
για μένα είναι το ίδιο με τους ακραίους της αριστεράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τελευταία μου απάντηση και μετά νάνι. Τον Καμμένο (ως γαμπρό του Φιλίππου, μια φορά και έναν καιρό) τον είχα εργοδότη (παλιά, πολύ παλιά). Όχι, δεν τον εμπιστεύομαι. Με τίποτα όμως. Μόνο για το δικό του καλό νοιάζεται.

Το γιατί δεν μας εξηγείς και πάλι. Τι έγινε, σου έκοψε τον μισθό; Πες μας να μάθουμε. Όχι αλήθεια, θέλω να ακούσω γιατί δεν τον εμπιστεύεσαι. Διότι αν μου πεις ότι έκανε κάτι μεμπτό, τότε νομίζω καλό είναι να το μάθουμε.

Για τους οικολόγους πάλι ουδέν σχόλιον. Σε αυτούς η εμπιστοσύνη σου δεν κλονίζεται με τίποτα!

ΑΝ ΗΤΑΝ έτσι πηγαίνω κατευθείαν στην ΝΔ. Το ίδιο είναι.
Ναι, είναι ολόιδιο να ψηφίσεις το κόμμα που δημιουργήθηκε ως καθαρά αντιμνημονιακό με το κόμμα που την μια είπε όχι για ξεκάρφωμα την άλλη ναι λόγω ανωτέρας βίας. Πολιτική σκέψη νηπίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το κόμμα που πιθανόν να ψηφίσω έιναι η φιλελέυθερη συμμαχία
https://www.greekliberals.net/fis/

ο σαμαράς μου είναι κάπως συμπαθής, για τον μόνο λόγο οτι την 12 φλεβάρη, όταν ουσιαστικά εμείς κρατήσαμε την βουλή όρθια, ήταν ο μόνος απο τους πολιτικούς που ήρθε στο νοσοκομείο να δεί τους τραυματισμένους μας και μας στήριξε.
απο τα αριστερά κόμματα το μόνο που θα ψήφιζα είναι η δημοκρατική αριστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πρώτον, δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου, απλά συνεχίζεις να κρίνεις αόριστα. Δεύτερον, αν δεν υπήρχαν και αυτά τα κόμματα, θα λέγατε πάλι όλοι "γιατί να πάω να ψηφίσω, αφού τίποτα δεν με εκφράζει" Το ένα σας βρωμάει το άλλο σας ξυνίζει. Τρίτον, πουλάει, ναι, γιατί εσύ κι εγώ ακόμα δεν είμαστε στην ηλικία που μας βιάζουν μισθούς και συντάξεις και ιδιοκτησίες (αγγλικό δίκαιο και κατάσχεση περιουσίας όποτε θέλουν, αλλά μήπως κι εσύ δεν πρόλαβες να το διαβάσεις σαν τον Χρυσοχοΐδη; ), αλλά στην ηλικία που η ανεργία και η αφραγκία μας γλυκοκοιτάζει. Δεν πουλάει ο πολιτισμός και το περιβάλλον και άλλα καλούδια γιατί αυτήν την στιγμή δεν αποτελούν προβλήματα υψίστης προτεραιότητας και πίστεψέ με, δεν ενδιαφέρουν κανέναν στην παρούσα φάση. Και τέταρτον, μόλις έχεις πει ευκαιριακούς όλους τους Έλληνες που από το πουθενά πήγαν να στηρίξουν το συγκεκριμένο κόμμα. Όλοι αυτοί οι υποψήφιοι καλοβλέπουν βουλευτική θέση, ναι, το πέτυχες.
Το συμπέρασμα που έβγαλες είναι λοιπόν ότι σε ανησυχεί που ανεβαίνει ένα αντιμνημονιακό κόμμα. Η φράση που λες "ευκαιριακό κόμμα" παραμένει ατεκμηρίωτη. Ευκαιριακό είναι το "λεφτά υπάρχουν", όχι το να αρνείσαι την συνθήκη υποδούλωσης. Και ειδικά ο Καμμένος, πίστεψέ με, έβγαινε άνετα πρώτος στην Β' Αθηνών αν έμενε στην νδ. Οπότε και πάλι, το επιχείρημά σου, ότι έφτιαξε το κόμμα για να πάρει κι άλλη δημοσιότητα ή να σιγουρέψει την θέση του στην βουλή, καταρρίπτεται.


Συνοπτικά.
Σου απάντησα γιατί το θεωρώ έτσι, είναι ένα κόμμα-κλώνος της ΝΔ σε ιδέες, με τη διαφορά ότι πουλάει αντιμνημονιακή πολιτική για να τσιμπήσει ψήφους..Καλή και η αντιμνημονιακή πολιτική, αλλά δε φτάνει πώς να το κάνουμε.
Επισης, γιατί μου βάζεις λόγια και άκυρα λόγια, ευκαιριακό είναι ένα κόμμα, όχι οι ψηφοφόροι του. Οι ψηφοφόροι απλά ψηφίζουν με τα δικά τους κριτήρια.
Και το "λεφτά υπάρχουν" ευκαιριακό είναι, ναι, δεν έκατσα να ευλογήσω κανέναν.
Όσον αφορά τους σκοπούς του Καμμένου δεν μπορώ να τους ξέρω, μπορεί να κοιτάει σε καμιά θέση υπουργού ( είναι πιο εύκολο ως αρχηγός κόμματος ) ή μπορεί και απλά για την κάβλα του. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι οι υπόλοιποι που μπήκαν απ' τη ΝΔ απλά μυρίστηκαν τη δουλειά με την παρακμή της ΝΔ και είπαν να την κάνουν για αλλού για να σώσουν την πολιτική τους καριέρα.


Και τέλος για να μη φαίνεται ότι μασάω τα λόγια μου η ψήφος που θα ρίξω στις επόμενες εκλογές θα είναι κάτι ανάμεσα σε:
Δημ.Αρ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Οικολόγους ( αν και ισχύουν και για αυτούς τα ίδια ), και Φιλελεύθερη Συμμαχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top