Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;

Γιατί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Γιατί φοβάμαι μήπως πραγματικά υπάρχει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Έτσι με έμαθαν

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Θέλω να πιστεύω για να έχω κάτι να με στηρίζει ψυχολογικά

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Επειδή υπάρχει και το νιώθω

    Ψήφοι: 30 37.0%
  • Δεν πιστεύω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 38 46.9%

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Για να αντλούν ελπίδα...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Μπορεί εγώ να μην πιστεύω, αλλά οι λόγοι ποικίλουν. Ο καθενας πιστεύει για άλλους λόγους και κρίνει με άλλα κριτήρια το αν θια πρέπει να το κάνει. Εφόσον όμως δεν μπορώ να μιλήσω εκ πείρας δεν νονμίζω να μου ετιτρέπεται να μιλήσω για τα συναισθήματα και τις θρησκευτικές ανάγκες των άλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μία εικασία; (τρέμε Goldbach...:P ).
Όποιος δηλώνει πως δεν πιστεύει, ή νιώθει την ανάγκη να πει πως "δεν πιστεύει" ή αποφεύγει να πάει εκκλησία (με φώναξε κανείς;:confused:) ή... ή... , όποιος τελοσπάντων έχει κάτι εναντίον της θρησκείας, έχει εμπειρίες από κακούς εκπροσώπους (επίσημους ή αυτο-αποκαλούμενους) της εκκλησίας (γονείς, συγγενείς, ιερωμένους, θεούσους κλπ).

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Ο άνθρωπος είναι κατεξοχήν ψυχολογικό ον. Η συμπεριφορά που δέχεται επηρεάζει τις αποφάσεις του αλλά και τις αντιλήψεις του, τον οδηγεί δλδ συχνά να μπερδέψει το αν κάτι τού αρέσει με το αν είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μία εικασία; (τρέμε Goldbach...:P ).
Όποιος δηλώνει πως δεν πιστεύει, ή νιώθει την ανάγκη να πει πως "δεν πιστεύει" ή αποφεύγει να πάει εκκλησία (με φώναξε κανείς;:confused:) ή... ή... , όποιος τελοσπάντων έχει κάτι εναντίον της θρησκείας, έχει εμπειρίες από κακούς εκπροσώπους (επίσημους ή αυτο-αποκαλούμενους) της εκκλησίας (γονείς, συγγενείς, ιερωμένους, θεούσους κλπ).
Oχι απαραιτητα. Μπορει καποιος να μην πιστευει ή να μην νιωθει την αναγκη να πιστευει σε μια θρησκεια, ασχετα απο λογους αποτρεπτικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Οι λόγοι που οδηγούν στο να πιστεύει ή οχι κάποιος νομίζω πως είναι διαφορετικοί σε νκάθε άνθρωπο οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνουμε τι κάνει γενικά τους ανθρώπους να πιστεύουν. Αυτό μπορεί να το απαντήσει ο καθένας μόνο για τον εαυτό του.

Όσο αφορά εμένα λοιπόν, ο λόγος για τον οποίο άρχισα πραγματικά να πιστεύω (πέρα από όσα μου δίδαξαν όταν ήμουν μικρή) ήταν η διαπίστωση ότι ο κόσμος στον οποίο ζούμε είναι τρομερά άδικος. Επειδή έχω πολύ έντονο μέσα μου το αίσθημα της δικαιοσύνης, προσωπικά μου είναι αδύνατον να δεχτώ ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά το τέλος αυτής της ζωής (την οποία άλλοι ζουν μέσα στην δυστυχία από την πρώτη μέχρι την τελευταία τους μέρα ενώ άλλοι δεν αντιμετώπισαν ούτε ένα πρόβλημα) ακριβώς γιατί χρειάζομαι να πιστέψω ότι όσα γίνονται σε αυτή τη ζωή έχουν κάποιο νόημα και αντίκτυπο στην άλλη και ότι όσα άσχημα πράγματα μας συμβαίνουν δε συμβαίνουν απλά για να βασανιζόμαστε αλλά για να σωθούμε. Μπορεί ο τρόπος που το αντιλαμβάνομαι να θεωρηθεί απλοικός αλλά εμένα με καλύπτει και με βάση αυτό προσπαθώ να ζήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Οι λόγοι που οδηγούν στο να πιστεύει ή οχι κάποιος νομίζω πως είναι διαφορετικοί σε νκάθε άνθρωπο οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνουμε τι κάνει γενικά τους ανθρώπους να πιστεύουν. Αυτό μπορεί να το απαντήσει ο καθένας μόνο για τον εαυτό του.

Όσο αφορά εμένα λοιπόν, ο λόγος για τον οποίο άρχισα πραγματικά να πιστεύω (πέρα από όσα μου δίδαξαν όταν ήμουν μικρή) ήταν η διαπίστωση ότι ο κόσμος στον οποίο ζούμε είναι τρομερά άδικος. Επειδή έχω πολύ έντονο μέσα μου το αίσθημα της δικαιοσύνης, προσωπικά μου είναι αδύνατον να δεχτώ ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά το τέλος αυτής της ζωής (την οποία άλλοι ζουν μέσα στην δυστυχία από την πρώτη μέχρι την τελευταία τους μέρα ενώ άλλοι δεν αντιμετώπισαν ούτε ένα πρόβλημα) ακριβώς γιατί χρειάζομαι να πιστέψω ότι όσα γίνονται σε αυτή τη ζωή έχουν κάποιο νόημα και αντίκτυπο στην άλλη και ότι όσα άσχημα πράγματα μας συμβαίνουν δε συμβαίνουν απλά για να βασανιζόμαστε αλλά για να σωθούμε. Μπορεί ο τρόπος που το αντιλαμβάνομαι να θεωρηθεί απλοικός αλλά εμένα με καλύπτει και με βάση αυτό προσπαθώ να ζήσω.

Έτσι όπως τα λες, δεν συμφωνείς πως έχεις μπερδέψει αυτό που θα ήθελες να ισχύει με αυτό που πιστεύεις πως ισχύει; Ενδεχομένως να μην κατάλαβα καλά, αλλά τα λογια σου αυτό δείχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Για τον απλούστατο λόγο... Απλά θέλουν κάποιον "ανώτερο" να ασχολείται αποκλειστικά μαζί τους. Αν πίστευαν οι γάτες τότε θα ασχολούνταν με τις γάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί πιστεύουν οι άλλοι, ο καθένας πιστεύει για τους δικούς του λόγους. Εγώ πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού γιατί τον νιώθω γύρω μου. Όταν κοιτάζω τα σύννεφα στον ουρανό, το ηλιοβασίλεμα, τον έναστρο ουρανό την νύχτα, κτλ είναι όλα τόσο τέλεια και τόσο σοφά φτιαγμένα που αποκλείεται όλα αυτά να είναι προϊόν μιας έκρηξης. Γνώμη μου πάντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κτλ είναι όλα τόσο τέλεια και τόσο σοφά φτιαγμένα που αποκλείεται όλα αυτά να είναι προϊόν μιας έκρηξης.
Γιατι αποκλειεται. Αμα ησουν ενα αλλο ον σε εναν χάλια πλανητη, που κοιταγε τον ουρανο και βλαστημαγε, θα ελεγες "δεν υπαρχει θεος, γιατι δε μαρεσει το μικρο κομματακι συμπαντος που παρατηρω". Οσο σωστη ειναι η μια σκεψη , τοσο και η αλλη. Μπορει να υπαρχει αλλα οχι επειδη το πλανητακι μας ειναι ομορφο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όσο άσχημος κι αν ήταν αυτός ο πλανήτης, δεδομένου ότι ανήκουμε στο ίδιο σύμπαν, τα βράδια θα είχαμε την ίδια θέα (όσο απομακρυσμένος και αν ήταν αυτός ο πλανήτης). Κι αν ο ουρανός του ήταν μονίμως καλυμμένος από σύννεφα και δεν μπορούσε να δεί τον έναστρο ουρανό, ακόμα και τα σύννεφα έχουν την δική τους ομορφιά. Το παιχνίδισμα του φωτός μέσα τους την ώρα που χάνεται το τελευταίο φως της ημέρας, τα καθιστά ένα μαγικό θέαμα. Σε όποιον πλανήτη και αν ζείς, άσχημο ή όμορφο, όποιος κι αν είσαι, από τους ευνοημένους ή όχι της ζωής, έχεις την εκπληκτική πολυτέλεια κάθε βράδυ να θαυμάζεις αυτό το εξαίσιο πίνακα που αποτελείται από εκατομμύρια λαμπιόνια και που μόνο η όψη του σε κάνει να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ. Ησουν ον χωρις ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
έχεις την εκπληκτική πολυτέλεια κάθε βράδυ να θαυμάζεις αυτό το εξαίσιο πίνακα που αποτελείται από εκατομμύρια λαμπιόνια και που μόνο η όψη του σε κάνει να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο.

Kαι αν είσαι τυφλός και δεν μπορείς να το δεις, κωφός και δεν μπορούν να στο περιγράψουν, αγράμματος και δεν μπορείς να το ψηλαφίσεις με τη γραφή;



υγ. Πάντως ξέρω γιατί πιστεύει η Βίκυ, δεν χρειάστηκε ποτέ να κρίνει την Πίστη :P



ps. lor με πρόλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χα, σε προλαβα rempeske !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη αλλά δεν προσεύχομαι γιατί δεν την γνωρίζω.Βασικά όταν ακούω ανθρώπους να μου μιλάνε για θρησκείες ,θαύματα κλπ θεωρώ οτι βρίσκουν σε αυτά μια παρηγοριά για την κατάσταση τους και τους θεωρώ πολύ φοβισμένους.Δεν είναι τυχαίο οτι πολλοί λίγοι επιτυχημένοι πιστεύουν σε κάποιον θεό.Μάλλον επειδή δεν τον έχουν ανάγκη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Ηi, σε φανερούς και κρυφούς (μη με κοιτάς, εσένα εννοώ:whistle:).

Αυτό που με ενοχλάει στη θρησκεία είναι το "μια σε παίρνω, μια σ΄αφήνω" τής νόησής μας. Δλδ, όλοι μας κατά καιρούς αντιμετωπίζουμε το (δυνατό, ομολογουμένως) "μα ποιός τα εφτιαξε όλα αυτά που βλέπουμε;". (Για μένα είναι μέχρι στιγμής ανίκητο). Χρησιμοποιόυμε δλδ το μυαλό μας, τη λογική μας, την ιδέα "κάθε τι έχει μία αιτία", ώστε να "αποδείξουμε" την ύπαρξη του Θεού. Παρ'όλα αυτά, όταν κάποια ιδιότητα ή ενέργεια (του θεού, της φύσης, της τύχης, του οξαποδώ) δεν χωράει στο μυαλό μας, σκεφτόμαστε "δεν είναι δυνατόν να κατανοήσουμε τα πάντα". Από τη μία χρησιμοποιούμε το μυαλό μας για να μπούμε σε μια συγκεκριμένη διαδικασία, κι από την άλλη το απαρνιόμαστε, για να μην αλλάξουμε την θεώρηση που εχουμε ήδη σκεφτεί. Λεμονόκουπα δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη αλλά δεν προσεύχομαι γιατί δεν την γνωρίζω.Βασικά όταν ακούω ανθρώπους να μου μιλάνε για θρησκείες ,θαύματα κλπ θεωρώ οτι βρίσκουν σε αυτά μια παρηγοριά για την κατάσταση τους και τους θεωρώ πολύ φοβισμένους.Δεν είναι τυχαίο οτι πολλοί λίγοι επιτυχημένοι πιστεύουν σε κάποιον θεό.Μάλλον επειδή δεν τον έχουν ανάγκη...;)

+1111111111111
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Kαι αν είσαι τυφλός και δεν μπορείς να το δεις, κωφός και δεν μπορούν να στο περιγράψουν, αγράμματος και δεν μπορείς να το ψηλαφίσεις με τη γραφή;
Δεν είναι λίγο ακραία όλα αυτά;
Συγνώμη αλλά αν τύχαινε να ζούσα σε έναν άθλιο κακάσχημο πλανήτη, ήμουν τυφλή, κωφή και αγράμματη (πες μου ότι θα ήμουν και άσχημη) τότε δεν θα υπήρχε σίγουρα Θεός:P
Πέρα από την πλάκα αν ήμουν σε αυτή τη κατάσταση ίσως καταλάβαινα την ύπαρξη του Θεού με άλλους τρόπους, μέσω ενστίνκτου:worry:
Πάντως το ότι το πλανητάκι μας είναι όμορφο δεν είναι απόδειξη της ύπαρξης του Θεού αλλά ένδειξη.

Πάντως ξέρω γιατί πιστεύει η Βίκυ, δεν χρειάστηκε ποτέ να κρίνει την Πίστη :P

Αυτό δεν το ψιλοκατάλαβα είμαι και λίγο ξανθιά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Mάλλον εννοεί ότι, έχοντας απαλάξει μέσα του κάποιος την θρησκεία (αξιωματικά) από κάθε ψεγάδι, αισθάνεται τη σιγουριά της συνεπούς θεωρίας.

Πάντως, δεν πρόκειται ποτέ να βρούμε αποδείξεις για την ύπαρξη του θεού, όπως έχω πει και σε προηγούμενες τοποθετησεις. Αυτό κλείνει βέβαια το δρόμο και στους "άθεους" της παρέας: Όσο δεν μπορούμε να αποδείξουμε πως υπάρχει, άλλο τόσο δεν μπορούμε να δείξουμε πως δεν υπάρχει. Μαθηματικά μαλιστα, είναι πιο δύσκολο το δεύτερο. Πρέπει να αποκλείσουμε την ύπαρξη "κάθε μορφής" θεού, ενώ η πρώτη άποψη θα συμβιβαζόταν με την εξεύρεση έστω κι ενός. (Ρεεε! Ποιός πετάει θεούς;:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως, δεν πρόκειται ποτέ να βρούμε αποδείξεις για την ύπαρξη του θεού, όπως έχω πει και σε προηγούμενες τοποθετησεις
Ε μη το δενεις και κομπο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top