Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
γιαυτο σε μερικες χωρες αφηνουν το κινητο μαζι..-δεν κανω πλακα,,ισχυει..
πλάκα πλάκα φαντάζεσαι να αρχίσουν τα τηλέφωνα από τους τάφους....:eek: έλα ο παππούς σου είμαι που στα κομμάτια με βάλατε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ε αυτο λεμε..

η αποτεφρωση κανει χειροτερο αυτο..

μια λυση θα ηταν ενας ασυρματος πομπος στο φερετρο που να δειχνει ενδειξεις ζωης

αν στραβωσει κατι..

Τὸ συγκεκριμένο θέμα Ἄγγελε τὸ σκεφτόμουν κάποιες στιγμὲς ἀπὸ αὐτὲς ποὺ δὲν ἔχω τί νὰ κάνω καὶ προσπαθῶ νὰ βρῶ λύση σὲ ἀπίθανα ζητήματα. Σκεφτόμουν λοιπὸν, σὲ κάθε νεκροταφεῖο, νὰ ὑπάρχῃ ἕνα δωμάτιο μὲ ὑπολογιστὲς οἱ ὁποῖοι θὰ ἐπικοινωνοῦν μὲ πομποὺς οἱ ὁποῖοι θὰ ἔχουν τοποθετηθεῖ σὲ κάθε τάφο καὶ σὲ περίπτωση ποὺ κάποιος πομπὸς ἀνιχνεύσῃ τὴν ὕπαρξη ἀναπνοῆς καὶ σφυγμοῦ (δὲ γνωρίζω βέβαια πῶς ἀκριβῶς θὰ γίνεται αὐτό) ἀπὸ τὸ θαμμένο σῶμα, νὰ σπεύδῃ κάποιος ποὺ θὰ ἔχῃ βάρδια (οἱ βάρδιες θὰ εἶναι 24ωρες) καὶ νὰ πραγματοποιῇ ἐκταφὴ ὥστε νὰ προλάβῃ νὰ σωθῇ αὐτὸς ποὺ εἶχε πάθει νεκροφάνεια. Βέβαια τὸ ὅλο ἐγχείρημα ἀκούγεται πολὺ δαπανηρὸ καὶ θὰ πρέπῃ νὰ πληρώνωνται πολλοὶ ἐργαζόμενοι ὥστε νὰ συμπληρωθοῦν οἱ βάρδιες. Ἀξίζει ὅμως τὸν κόπο καθὼς θὰ σωθοῦν κάποιες ζωὲς ἀπὸ ἕναν ὁμολογουμένως φρικτὸ θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τώρα θυμήθηκα την περίπτωση κοπέλας στο χωριό της γιαγιάς μου η οποία "ξύπνησε" την ώρα που την ξενυχτούσαν (ήταν και η γιαγιά μου μπροστά, μιλάμε για 60 χρόνια πριν. Εγώ θα είχα πάθει καρδιακό).

Όσον αφορά τις τεχνολογίες για τα νεκροταφεία και λοιπά νομίζω ότι και το τηλεφωνάκι την κάνει την δουλειά (σας παραπέμπω στην ταινία "Buried"). :P

Πάντως κάπου (όταν ήμουν Δημοτικό και με φρίκαραν οι συγκεκριμένες ιστορίες) μου είχαν πει ότι για να είναι νόμιμη η κηδεία πρέπει να έχουν περάσει 24 ώρες από τον θάνατο του ατόμου. Δεν είμαι βέβαια σίγουρη ότι επιστημονικά μιλώντας η περίπτωση νεκροφάνειας εξαλείφεται μετά τις 24 ώρες. Αλλά σίγουρα το συγκεκριμένο δεν τηρείται πάντα, κυρίως σε χωριά και καλοκαιρινούς μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βέβαια τὸ ὅλο ἐγχείρημα ἀκούγεται πολὺ δαπανηρὸ καὶ θὰ πρέπῃ νὰ πληρώνωνται πολλοὶ ἐργαζόμενοι ὥστε νὰ συμπληρωθοῦν οἱ βάρδιες. Ἀξίζει ὅμως τὸν κόπο καθὼς θὰ σωθοῦν κάποιες ζωὲς ἀπὸ ἕναν ὁμολογουμένως φρικτὸ θάνατο...
σπανια γινεται νεκροφανεια.

αλλα σε λιγα χρονια με την νεα τεχνολογια και τα ρουχα με τσιπ και αισθητηρες σωματος,(ακομα και φανελες ),θα τα δουμε και σε νεκρους πιθανον..


Σκεφτόμουν λοιπὸν, σὲ κάθε νεκροταφεῖο, νὰ ὑπάρχῃ ἕνα δωμάτιο μὲ ὑπολογιστὲς οἱ ὁποῖοι θὰ ἐπικοινωνοῦν μὲ πομποὺς οἱ ὁποῖοι θὰ ἔχουν τοποθετηθεῖ σὲ κάθε τάφο καὶ σὲ περίπτωση ποὺ κάποιος πομπὸς ἀνιχνεύσῃ τὴν ὕπαρξη ἀναπνοῆς καὶ σφυγμοῦ (δὲ γνωρίζω βέβαια πῶς ἀκριβῶς θὰ γίνεται αὐτό) ἀπὸ τὸ θαμμένο σῶμα, νὰ σπεύδῃ κάποιος ποὺ θὰ ἔχῃ βάρδια (οἱ βάρδιες θὰ εἶναι 24ωρες) καὶ νὰ πραγματοποιῇ ἐκταφὴ ὥστε νὰ προλάβῃ νὰ σωθῇ αὐτὸς ποὺ εἶχε πάθει νεκροφάνεια.

αλλα αν ο νεκρος δεν ηταν πραγματικα ζωντανος?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ διαφωνώ με την κάυση των νεκρών για ποικίλους λόγους...μου φαίνεται κάτι βάναυσο και ανούσιο ...βάναυσο για ποιόν θα μου πεις? για τον νεκρό?
ε εντάξει! και ποιός ο λόγος δλδ. να υποβληθεί ο νεκρός σε αυτή την κατάσταση? και είναι καλύτερο το να σαπίζει παρέα με όλα τα σκουληκάκια σε ένα φέρετρο? όχι αλλά τουλάχιστον είναι πιο ανθρώπινο ...το να καείς είναι φρικιαστικο και επώδυνο άρα μόνο να φαντάζεσαι ότι ένας άνθρωπος καίγεται σε σημείο να μετατραπεί σε σκόνη..μου φαίνεται ανούσιο...
αλλά αμ κάποιος έχει δηλώσει πριν πεθάνει ότι κάπως έτσι θα επιθυμούσε να λιώσει ...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
εγώ πάντως για τον εαυτό μου και για τους δικούς μου δε θα το επέλεγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
σκεφτείτε το ενδεχόμενο όμως (τωρα μου ήρθε) αυτο το ξύπνημα να είναι προσωρινό , πχ διαρκείας λίγων δευτερολέπτων , και η αντίδραση να είναι σαν την αντίδραση του σωματος του βατράχου κατα το νωτιαίο shock (οι σχετικοί θα ξέρουν τι λέω)
Τέλος πάντων , θελω να πω οτι σε περίπτωση που αυτο το ξύπνημα και η αντίδραση , είναι παροδικά και διαρκείας λίγων δευτερολέπτων , και μετα απο όλο αυτο ο άνθρωπος πεθαίνει οριστικά , όχι λόγω ασφυξίας κλπ αλλα ..απλα πεθαίνει , η εκταφή θα ήταν και ανούσια και κοπιαστική και περιττο έξοδο.
Θα ήταν εύλογο επομένως να βρεθουν οι τρόποι εκείνοι που θα διακρίνουν το προσωρινό (διάρκειας δευτερολέπτων) απο το -θεωρητικά- "μόνιμο" ή τελοσπάντων αυτο που μπορεί να παραταθεί για ωρες-μερες , "ξύπνημα" των νεκρών.

για να το ελαφρύνουμε λίγο , αυτο θα βόλευε σε περιπτώσεις οπου είναι σε εκρεμμότητα θέματα διαθηκών-κληρονομιάς και περιστατικά στυλ "παιδί μου , το κλειδι για το χρηματοκιβωτιο ειναι στο...στο ... στο... (γκντούπ) "

απολαύστε απο το 5:20

https://www.youtube.com/watch?v=UFVo4kX3bKg



:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εμένα δεν μ'αρέσει η καύση των νεκρών και δεν μπορώ να καταλάβω τι καλύτερο προσφέρει από την κανονική κηδεία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Συμφωνώ, αν και το βρίσκω γενικά άχρηστο. Είτε κάψει το σώμα του, είτε το θάψει παραμένει το ίδιο άχρηστο.
Θα ήταν καλύτερο για κάποιον, αν θέλει να προσφέρει ακόμη και μετά τον θάνατο του, να δωρίσει το σώμα του στην επιστήμη.

Έτσι, εκτός του ότι δεν θα πήγαινε άχρηστο το νεκρό σώμα του, πιθανότατα θα έσωζε κάποιον άνθρωπο που θα χρειαζόταν τα όργανα του ή θα βοηθούσε σε μια πανεπιστημιακή έρευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στις θρησκείες που επιτρέπεται η καύση των νεκρών, γίνεται κάποιος να δωρήσει ένα μέρος του σώματος του και να καεί το υπόλοιπο; Ή τους καίνε όπως είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
αυτο με τη δωρεαοργανων ειναι πολυ σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
αυτο με τη δωρεαοργανων ειναι πολυ σωστο!

Εκτός από την δωρεά οργάνων, υπάρχει και η δωρεά σώματος που γίνεται, αν δεν κάνω λάθος, στα τμήματα ιατρικής των ελληνικών πανεπιστημίων.
Δηλαδή υπογράφει κάποιος (μαζί με άλλα 2 συγγενικά του πρόσωπα) και όταν πεθάνει παίρνουν το σώμα του και το χρησιμοποιούν για τις ανάγκες της σχολής (για πειράματα, το μάθημα της ανατομίας κλπ) ή χρησιμοποιούν όργανα για μεταμοσχεύσεις κλπ.

Η διαφορά με την δωρεά οργάνων είναι ότι δωρίζω ΜΟΝΟ τα όργανα του ενώ το σώμα όχι.
Αλλά πια η διαφορά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
1000 φορές δωρεά οργάνων/σώματος παρά να σαπίζεις σε ένα φέρετρο 6 μέτρα κάτω από τη γη.

Τώρα δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο συμφωνεί με αυτό η μέση ελληνική οικογένεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δωρεά οργάνων/σώματος γίνεται μόνο από υγιείς ανθρώπους. Αμα πας από αρρώστεια, τροχαίο ή κάτι που να σε κάνει νιανια, είναι όλα άχρηστα. Επίσης τους νεκρούς τους κρατάνε 2-3 μέρες σε ψυγείο πριν τους θάψουν, δύσκολο να "αναστηθούν" μετά από αυτό το διάστημα.
Στο θέμα τώρα, η καύση νεκρών είναι "βολική" με την έννοια πως κοστίζει λιγότερο και τις στάχτες μπορεί να τις κρατήσει η οικογένεια σπίτι ως ενθύμιο ή να σκορπιστούν κάπου που θα ήθελε ο πεθαμένος (θάλασσα, κάποιο μέρος με ιδιέταιρη σημασία, κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μὲ ποιά λογικὴ κοστίζει λιγώτερο ἡ καύση; Ὅλη αὐτὴ ἡ διαδικασία στὸ κρεματόριο ἔχει τὸ ἴδιο κόστος μὲ τὸ νὰ ταφῇ κάποιος; Ἐξηγήσου καλύτερα... Ἐγὼ ἔχω τὴν ἐντύπωση ὅτι ἡ ταφὴ ἔχει λιγώτερο κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω καύσεις γίνονται μόνο στη Βουλγαρία :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Νομίζω καύσεις γίνονται μόνο στη Βουλγαρία :confused:
όντως...

Δωρεά οργάνων/σώματος γίνεται μόνο από υγιείς ανθρώπους. Αμα πας από αρρώστεια, τροχαίο ή κάτι που να σε κάνει νιανια, είναι όλα άχρηστα.

σώματος νομίζω γίνεται,στα πανεπιστήμια για μελέτη στην ανατομία.εννοείται ότι το νεκρό σώμα δεν πρέπει να είναι εντελώς φθαρμένο.Λογικά,τα σώματα τα παίρνουν από ανθρώπους που πέθαναν από ανακοπή καρδιάς και τέτοια,ώστε να μην είναι διαμελισμένο ή να έχει διαλυμένα όργανα όπως,αρτηρίες συκώτι κλπ


δική μου άποψη είναι ότι όντως θα ήταν καλό να επιτρέπεται η καύδη νεκρών στην ελλάδα,διότι εκτός του ότι εξοικονομείται χώρος και είναι και θέμα υγιεινής,γλιτώνεις απο έξοδα όπως τάφοι,καντήλια,κηδείες κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Νομίζω καύσεις γίνονται μόνο στη Βουλγαρία :confused:
Μπα. :P Κυρίως στις αγγλόφωνες χώρες (Μ. Βρετανία, Νέα Ζηλανδία, Καναδά) αλλά και σε Σουηδία, Δανία, Ελβετία, τα ποσοστά είναι αρκετά υψηλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὰ ἔχετε μπερδέψει μοῦ φαίνεται... Τὸ ἂν θὰ γίνῃ καύση ἢ ταφὴ δὲν ἔχει καμμία σχέση μὲ τὰ ἔξοδα. Οἱ Προτεστάντες οἱ ὁποῖοι κατ' ἐξοχὴν ἀποτεφρώνουν τοὺς νεκρούς, δὲ σημαίνει ὅτι δὲ χαλᾶνε χρήματα στὴν προηγηθεῖσα τελετή. Καὶ φέρετρα ἀκριβὰ ἀγοράζουν καὶ στολισμοὺς κάνουν ἔστω καὶ ἂν μετὰ ἐπακολουθήσῃ ἀποτέφρωση. Φυσικὰ ἂν κάποιος δὲν πιστεύει, μπορεῖ ἄνετα νὰ μὴν κάνῃ ἐκκλησιαστικὴ κηδεία καὶ νὰ ταφῇ χωρὶς καμμία τελετή. Ἀκόμα ὅμως καὶ ἡ ἐκκλησιαστικὴ κηδεία μπορεῖ νὰ γίνῃ μὲ μηδὲν (σχεδὸν) ἔξοδα καὶ χωρὶς ὅλους αὐτοὺς τοὺς στολισμοὺς οἱ ὁποῖοι στὴν πραγματικότητα δὲν ἔχουν καμμία σχέση μὲ τὴν τελετὴ αὐτὴν καθ' ἑαυτήν. Ὅπως μία πολιτικὴ κηδεία μπορεῖ κάλλιστα νὰ γίνῃ ὑπερπολυτελής, ὅπως π.χ. ἡ κηδεία Φλωράκη στὸν Περισσό. Ἀκόμα καὶ τὸ πρόβλημα χώρου εἶναι οὐσιαστικὰ δικαιολογία ἀφοῦ μπορεῖ ὁ καθένας, ἀντὶ νὰ ἀγοράσῃ τάφο, νὰ πηγαίνη μετὰ ἀπὸ κάποια χρόνια τὰ ὀστᾶ στὸ ὀστεοφυλάκιο ὅπως συνήθως συμβαίνει στὶς μεγάλες πόλεις.

Ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα, εἶναι θέμα πίστης καὶ προσωπικῆς κοσμοθεωρίας. Ἐγὼ πάντως θεωρῶ ὅτι κανονικὰ ἡ Ἐκκλησία δὲν πρέπει νὰ ἐπιτρέψῃ τὴν ἐκκλησιαστικὴ κηδεία σὲ ὅσους ἐπιθυμοῦν νὰ ἀποτεφρωθῇ τὸ σῶμα τους γιατὶ εἶναι παράδοση τελείως ξένη πρὸς τὴν Ὀρθοδοξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christina135

Νεοφερμένος

Η christina135 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ένα γραφείο τελετών που γράφει απ' έξω ''ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΦΡΩΣΕΙΣ'' είναι στο Κερατσίνι στην οδό Αναπαύσεως... για όποιον ενδιαφέρεται...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μὲ ποιά λογικὴ κοστίζει λιγώτερο ἡ καύση; Ὅλη αὐτὴ ἡ διαδικασία στὸ κρεματόριο ἔχει τὸ ἴδιο κόστος μὲ τὸ νὰ ταφῇ κάποιος; Ἐξηγήσου καλύτερα... Ἐγὼ ἔχω τὴν ἐντύπωση ὅτι ἡ ταφὴ ἔχει λιγώτερο κόστος.


Προφανώς Πατρεύ αναφέρεσαι στην τελετή καθαυτή εξ΄ου και η εξομοίωση του κόστους. Εννοείται ότι μπορεί να έχεις δίκιο καθώς η τελετή προ της ταφής/καύσεως μπορεί να περιλαμβάνει δαπανηρά στοιχεία όπως διακοσμήσεις, χορωδία, ή ό,τι άλλο ...

Η ταφή όμως συνεπάγεται και τάφο. (Εδώ επιτρέψτε μου να μην αναρωτηθώ για το ποιος πληρώνει το μάρμαρο καθότι εγώ τουλάχιστον, το έχω πληρώσει.)
Κατασκευή μνημείου, τα απαραίτητα έστω και στοιχειώδη διακοσμητικά στοιχεία (θυμιατό, καντήλι, κορνίζα φωτογραφίας, βάζα για λουλούδια κλπ) Έστω και να λείπουν όλα αυτά, που δεν λείπουν, πολύ δύσκολα κάποιος θα αφήσει τον "άνθρωπο του" σε ένα απλό χωμάτινο τάφο.
Επιπλέον, η χρήση του οστεοφυλακίου μετά την εκταφή, χρεώνεται και αυτή από τον εκάστοτε δήμο με ετήσιο τέλος.
Μόνη εναλλακτική του οστεοφυλακίου, το "χωνευτήρι" μια διαδικασία την οποία μόνο όποιος τη ζήσει συνειδητοποιεί ότι θα ήθελε να μπορούσε να την αποφύγει.

Και τελευταίο αλλ' ουχί έσχατο, η τέλεση των βασικών έστω μνημοσύνων ή τρισαγίων τα οποία έχουν και αυτά το κόστος τους, είτε πρόκειται για τα δύο βασικά δηλ. των 40 ημερών και το ετήσιο, είτε για απλά τρισάγια τα οποία θυμάμαι καθαρά ότι δεν ήταν καθόλου εύκολο να τελεστούν χωρίς να δοθεί "κάτι" στον ιερέα...

Τέλος, επέτρεψε μου να συμφωνήσω ότι εφόσον η καύση είναι ξένη προς την ορθόδοξη παράδοση, ένας άνθρωπος που συνειδητά την επιλέγει, θα πρέπει να επιλέξει και μια διαφορετική τελετή.
Αρκεί όμως, να δίνεται η δυνατότητα για μια αξιοπρεπή επιμνημόσυνη τελετή σε έναν χώρο που θα δίνει αυτή τη δυνατότητα στον χώρο του κρεματορίου ή εκεί κοντά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top