Προσβολή πατρότητας η μόνη λύση;

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δηλαδη εκανες ενα παιδι με τον πρωην και πηρε το ονομα του νυν?????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taninav

Νεοφερμένος

Η taninav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οχι βεβαια,το παιδι ειναιτου νυν,καθυστερησε να βγει το διαζυγιο και μετα μπλέξαμε με την γραφειοκρατια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nancy32

Νεοφερμένος

Η nancy32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω παλι εχω το εξης θεμα.Ειμαι σε διασταση απο τον πρωην απο τον Δεκεμβριο του 2010 και σε μια νεα σχεση απο το Μαρτιο του 2011.Το διαζυγιο μου δεν εχει βγει ακομα γιατι αν και το αρχισαμε συναινετικα δεν παρουσιαστηκε στη δευτερη συζητηση.Οποτε εκανα αιτηση διαζυγιου η οποια εκδικαστηκε τον περασμενο Σεπτεμβριο.Ακομα περιμενω και απο οτι μου ειπε ο δικηγορος μου θα το εχω οριστηκα στα χερια μου τον ερχομενο Σεπτεβρη περιπου.Το θεμα ειναι οτι σε λιγες μερες γενναω το παιδι του ωυν συντροφου μου και συμφωνα με τους νομους της Ελλαδας θα παρει το ονομα του πρωην.Ελα ομως που εδω και κατι παραπανω απο χρονο διαμενουμε στην Αγγλια οπου αυτο δεν ισχυει.Απλα θα κανει μια αναγνωριση ο συντροφος μου και το παιδι θα παρει το ονομα του.Το ερωτημα ειναι το εξης΄ Στην Αγγλια θα εχει το επωνυμο του βιολογικου πατερα και στην Ελλαδα θα εχει το επωνυμο του πρωην συζηγου????????Η μηπως επειδη θα εχει γεννηθει στην Αγγλια θα ισχυσει μονο ο Αγγλικος νομος και ετσι δεν θα εχουμε προβλημα και στην Ελλαδα?Αλλα μαλλον ονειρευομαι οτι στην Ελλαδα του2013 δεν θα εχω κανενα προβλημα............Οποιος γνωριζει κατι ας δωσει τα φωτα του παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrasvst

Νεοφερμένος

Ο andrasvst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω μία κόρη η οποία γεννήθηκε εξωτερικό (Ιταλία) εκτός γάμου. Την αναγνώρισα και όλα τα χαρτιά από το εξωτερικό λένε ότι είμαι ο πατέρας. Επειδή η μητέρα(Ιταλίδα) πήρε διαζύγιο στα χέρια της 3 μήνες πριν γεννήσει την κόρη μας, για την Ελλάδα δεν θεωρείται κόρη μου. Πρέπει να κάνω αναγνώριση στην Ελλάδα και προσβολή πατρότητας. Όμως η σύντροφός μου δεν θέλει πάρε δώσε με τον πρώην (Το διαζύγιο εκκρεμούσε 3 χρόνια επειδή δεν υπέγραφε), ο οποίος (Ιταλός), δεν γνωρίζει ούτε για παιδί ούτε για την οικογενειακή της κατάσταση και δεν είναι διατεθειμένη να του στείλει δικαστικό κάλεσμα. Για την Ιταλία θεωρείται κόρη μου, όπως είπαμε. Μπορούμε να αποφύγουμε την προσβολή πατρότητας? Ένα σενάριο που σκέφτηκα στέκει?

"Μας ζητήθηκε στην Ελλάδα να κάνουμε συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου. Αν εγώ καταθέσω αγωγή/μήνυση κατά της συντρόφου μου ότι αυτή δεν δέχεται να υπογράψει την αναγνώριση ενώ η ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου στην Ιταλία λέει ότι είμαι πατέρας. Πάμε δικαστικά και ζητώ από το δικαστήριο να γίνει τεστ DNA και η σύντροφός μου δέχεται και ας υποθέσουμε ότι το τεστ DNA λέει ότι είμαι ο βιολογικός πατέρας."

Δεν είναι ένας τρόπος να έχω δικαστική απόφαση που λέει ότι είμαι ο πατέρας χωρίς να ανακατευτεί ο πρώην?

Υπάρχει λύση ή μήπως τελικά η προσβολή πατρότητας είναι μονόδρομος?
Ευχαριστώ πολύ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε σε δικηγόρο που ειδικεύεται σε οικογενειακά θέματα να ρωτήσεις, φίλε. Εδώ δεν πρόκειται να λάβεις απάντηση για κάτι τόσο σοβαρο και εξ ειδικευμένο.
 

andrasvst

Νεοφερμένος

Ο andrasvst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πήγαινε σε δικηγόρο που ειδικεύεται σε οικογενειακά θέματα να ρωτήσεις, φίλε. Εδώ δεν πρόκειται να λάβεις απάντηση για κάτι τόσο σοβαρο και εξ ειδικευμένο.
Ευχαριστώ πολύ. 'Έχω πάει ήδη αλλά δεν βλέπω φως. Ευχαριστώ πάντως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top