Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μία απορία που έχει σχέση με το internet:

Χθες μία νέα μου γειτόνισσα, επειδή νοίκιασε δίπλα μου δωμάτιο, με παρακάλεσε να την αφήσω να μπαίνει στο ίντερνετ.

Από ανοησία μου (και από ευγένεια που δεν μπορώ ο ανόητος να λέω εύκολα όχι), της έδωσα τους κωδικούς μου και το άφησα όλη τη νύχτα ανοιχτό.

Όποτε το βράδυ κοιτούσα τον ρούτερ δούλευε ακατάπαυστα και άρχισα να προβληματίζομαι μήπως κατεβάζει τίποτε παράνομα και βρω εγώ κάποιον μπελά εξ' αιτίας της.

Το πρωί το αποσύνδεσα και τώρα δουλεύω με τον παλιό ενσύρματο ρούτερ με καλώδιο.

Υπάρχει περίπτωση να κατεβάσει κάποιος κάτι παράνομο και να διωχθεί κάποιος άλλος;
Γιατί μου έγινε έμμονη ιδέα από χθες το απόγευμα, και δεν ξέρω και τι να της απαντήσω αν με ρωτήσει γιατί το αποσύνδεσα.

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Kαταρχάς σου ξεκαθάρισε ή της ξεκαθάρισες για πόσο διάστημα χρειάζεται ή μπορείς να της προσφέρεις αυτή την εξυπηρέτηση;
Γενικά Δημήτρη είναι πολύ ωραίο αυτό που έκανες. Δυστυχώς σήμερα όταν κάνουμε ένα καλό το επόμενο που σκεφτόμαστε είναι μην είμαστε μαλάκες που το κάναμε.
Όταν λες παράνομο υλικό, εννοείς το απλό να κατεβάζει ταινίες ή για σοβαρά αδικήματα όπως παιδική πορνογραφία;


Στη θέση σου (ειδικά αν πρόκειται για περίπτωση που σου ζήτησε για μικρό διάστημα, δηλαδή μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα της σύνδεση, την πρόσβαση) θα της έλεγα να μην κατεβάζει ταινίες, γιατί δε θα ήθελα να μου κόβει εμένα ταχύτητα.
Στη δική σου περίπτωση μπορείς να της πεις ένα ψέμα αν δε θέλεις να φανείς παράξενος.
Πες της : ξέχασα να σου πω χτες ότι δεν μπορείς να κατεβάζεις υλικό, γιατί δεν έχω απεριόριστο ιντερνετ και από κάποια MB κι έπειτα χρεώνομαι επιπλέον.

Αυτά από μένα, αλλά εγώ τα σκέφτομαι και αθώα... γενικά νομίζω ότι δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλαξε τους κωδικους..

δες τις ρυθμισεις του μοντεμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μία απορία που έχει σχέση με το internet:

Χθες μία νέα μου γειτόνισσα, επειδή νοίκιασε δίπλα μου δωμάτιο, με παρακάλεσε να την αφήσω να μπαίνει στο ίντερνετ.

Από ανοησία μου (και από ευγένεια που δεν μπορώ ο ανόητος να λέω εύκολα όχι), της έδωσα τους κωδικούς μου και το άφησα όλη τη νύχτα ανοιχτό.

Όποτε το βράδυ κοιτούσα τον ρούτερ δούλευε ακατάπαυστα και άρχισα να προβληματίζομαι μήπως κατεβάζει τίποτε παράνομα και βρω εγώ κάποιον μπελά εξ' αιτίας της.

Το πρωί το αποσύνδεσα και τώρα δουλεύω με τον παλιό ενσύρματο ρούτερ με καλώδιο.

Υπάρχει περίπτωση να κατεβάσει κάποιος κάτι παράνομο και να διωχθεί κάποιος άλλος;
Γιατί μου έγινε έμμονη ιδέα από χθες το απόγευμα, και δεν ξέρω και τι να της απαντήσω αν με ρωτήσει γιατί το αποσύνδεσα.

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Πολυ τραβηγμενο σεναριο να βρεις εσυ το μπελα σου, μην αγχωνεσαι. Απλα ξεκαθαρισε της για ποσο καιρο το θελει (αν στα μασαει το θελει επ αοριστον) και οταν περασει αυτο το διαστημα αλλαξε τον κωδικο σου.

Παλια επιανες κονε με τους γειτονες ζητωντας ζαχαρη, τωρα ζητας κωδικο για το WLAN :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δημητρη καλημερα. Δε δινουμε κωδικους μας σε αγνωστους, αλλα και δικοι μας να ειναι καλο ειναι να κραταμε ορισμενα στα προσωπικα μας. Αλλαξε τον κωδικο κι αν σε ρωτησει, πες της "για λιγο μου ζητησατε να σας εξυπηρετησω, ετσι καταλαβα τουλαχιστον". Αν σου ζητησει παλι- που εγω προσωπικα δε θα το εκανα και το σωστο ειναι να μην το κανει ουτε αυτη- πες της απλα " δεν γινεται" κι αστην να ψαχνεται. Ε ποσο θα εξυπηρετουμε ρε συ; Ειπαμε ευγενια αλλα μη μας χεζουν κιολας. Ασε που οποιος ειναι ευγενικος συνεχεια βγαινει και μ στο τελος. Σχετικα με το νομικο κομματι κι εμενα τραβηγμενο μου φαινεται αλλα ποτε σεν ξερεις. Κι αν ειναι στο ονομα σου εσυ θα βρεις τον μπελα σου. Κι αν σου πουνε" κυριε γιατι δινεις ετσι κωδικους σου" ειμαι υπερβολικη; Χεστηκα. Προτιμω να προσεχω για να να εχω. Και δημητρη, η πολλη ευγενεια και τα πολλα χατηρια βλαπτουν. Προφανως το ξερεις καλα. Εγω εαι εθγενικη αλλα οπου χρειασει παιρνω υφος και λεω και οχι και χωρις εξηγησεις. Σιγα μην εξηγω καθε φορα! Αυτα. Μην αγχωνεσαι, απλως κοφτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ότι δούλευαν πάντως ακατάπαυστα τα leds στο router, μπορεί να σημαίνει ότι απλά ήταν στο skype. Τα leds συνήθως "μετράνε" αριθμό πακέτων και όχι "όγκο". Στην τελική θα μπορούσε να ήταν στο youtube.
Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα καθόλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
και εγω το 'χω κανει και δεν εγινε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις !!!!!!
Πρέπει να λείπει για τον Δεκαπενταύγουστο, οπότε με έβγαλε από τη δύσκολη θέση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τελικά ρε παιδιά κανείς δεν ξέρει για τις αποχετεύσεις? Ένας στην πολυκατοικία είπε κιόλας πως μια φορά είχε φράξει από...φακές (!) πριν κάτι χρόνια. Δεν τον πολυπιστεύω βέβαια γιατί είναι πολύ σκατάνθρωπος και απατεώνας, οπότε άνετα μπορεί να λέει ο,τι κοτσάνα του κατέβει...Δεν έχουμε κανέναν υδραυλικό εδώ πέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τελικά ρε παιδιά κανείς δεν ξέρει για τις αποχετεύσεις? Ένας στην πολυκατοικία είπε κιόλας πως μια φορά είχε φράξει από...φακές (!) πριν κάτι χρόνια. Δεν τον πολυπιστεύω βέβαια γιατί είναι πολύ σκατάνθρωπος και απατεώνας, οπότε άνετα μπορεί να λέει ο,τι κοτσάνα του κατέβει...Δεν έχουμε κανέναν υδραυλικό εδώ πέρα?

Εγώ φακές πετάω πάντως... :pfff:
Θυμήθηκα τώρα έναν γνωστό ο οποίος (φοιτητής) βαριόταν να πετάξει σκουπίδια, και όλα τα χαρτονένια τα έκοβε σε κομμάτια και τα πετούσε στην λεκάνη. Βούλωσε 6-7 φορές και την ξεβούλωνε πάντα μόνος του. Καλύτερος από υδραυλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα έναν γνωστό ο οποίος (φοιτητής) βαριόταν να πετάξει σκουπίδια, και όλα τα χαρτονένια τα έκοβε σε κομμάτια και τα πετούσε στην λεκάνη. Βούλωσε 6-7 φορές και την ξεβούλωνε πάντα μόνος του. Καλύτερος από υδραυλικό.

:sick::sick::sick::sick::blink::wacko: Θα του άρεσε να τη ξεβουλώνει ..δεν εξηγείται!! :P
Καλύτερα σε σακούλα και σε κάδο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ερωτησουλα μιας και μου ηρθε μολις ειδα το νημα:
Η εκληψη ηλιου ποτε ειναι; και καθε ποσα χρονια γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δες εδώ
Είναι όταν το φεγγάρι ευθυγραμμίζεται με τον ήλιο και βλέπουμε τον ήλιο μισό ή σαν "δαχτυλίδι" (σαν το Ring ένα πράμα). Γίνονται σχετικά συχνά, αλλά όχι στα ίδια μέρη της γης. Θυμάμαι στην Ελλάδα είχε γίνει ορατή μια έκλειψη γύρω στο 2000, είχε γίνει πανικός τότε, όλος ο κόσμος έτρεχε να αγοράσει αυτά τα μαυρισμένα γυαλιά και όσοι δεν είχαν μαύριζαν κανονικό γυαλί με καπνό από κεριά. Ειδικά εμείς τα παιδάκια είχαμε ξετρελαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ερωτησουλα μιας και μου ηρθε μολις ειδα το νημα:
Η εκλειψη ηλιου ποτε ειναι; και καθε ποσα χρονια γινεται;
Ρωτάς τυχαία; Γιατί σήμερα το μεσημέρι θα γίνει μερική (για την Ελλάδα) έκλειψη ηλίου. Μη φανταστείς πολλά πράγματα, λίγο μόνο θα καλυφθεί στην άκρη ο Ήλιος από τη Σελήνη. Δες ΕΔΩ.
Ο χρόνος ανάμεσα σε δύο εκλείψεις δεν είναι πάντα ο ίδιος. Οι ειδικοί μπορούν να τον υπολογίζουν.
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι ολικές εκλείψεις. Στην Ελλάδα η τελευταία ολική έκλειψη ήταν το 2006. Αν την έχασες, κάνε υπομονή ως το 2088 που θα είναι η επόμενη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρωτάς τυχαία; Γιατί σήμερα το μεσημέρι θα γίνει μερική (για την Ελλάδα) έκλειψη ηλίου. Μη φανταστείς πολλά πράγματα, λίγο μόνο θα καλυφθεί στην άκρη ο Ήλιος από τη Σελήνη. Δες ΕΔΩ.
Ο χρόνος ανάμεσα σε δύο εκλείψεις δεν είναι πάντα ο ίδιος. Οι ειδικοί μπορούν να τον υπολογίζουν.
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι ολικές εκλείψεις. Στην Ελλάδα η τελευταία ολική έκλειψη ήταν το 2006. Αν την έχασες, κάνε υπομονή ως το 2088 που θα είναι η επόμενη.


Οχι δεν ρωτησα τυχαια, ειχα ακουσει οτι θα γινει μια απο αυτες τις μερες κατι αλλα δεν θυμομουν ποτε! Την ειχα δει το 2006... Χαχα λιγα χρονια μωρε!
Σε ευχαριστω πολυ παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τότε εγώ τι θυμάμαι ρε παιδιά κοντά στο 2000? Ήταν σίγουρα κάπου εκεί γιατί θυμάμαι σε ποιο σπίτι μέναμε τότε, από το οποίο φύγαμε το 2002...Τι έκλειψη ήταν εκείνη? Είχαν σκοτεινιάσει τα πάντα θυμάμαι μέρα μεσημέρι και ήταν καλοκαίρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Τότε εγώ τι θυμάμαι ρε παιδιά κοντά στο 2000? Ήταν σίγουρα κάπου εκεί γιατί θυμάμαι σε ποιο σπίτι μέναμε τότε, από το οποίο φύγαμε το 2002...Τι έκλειψη ήταν εκείνη? Είχαν σκοτεινιάσει τα πάντα θυμάμαι μέρα μεσημέρι και ήταν καλοκαίρι...
Η προηγούμενη από το 2006 έκλειψη έγινε το 1999. Αυτήν θα θυμάσαι. (Την προηγούμενη του 1961 αποκλείεται να τη θυμάσαι). Τότε λέγανε ότι θα καταστραφεί (για μια ακόμα φορά) ο κόσμος, καθώς το είχε προφητεύσει και ο Νοστράδαμος.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

θέλω να αγοράσω κάτι πραγματάκια από έναν ιδιώτη, τα οποία θα μου τα στείλει με κούριερ.
Γίνεται να τα πληρώσω με αντικαταβολή; δηλαδή να πληρώσω με την παραλαβή και τα έξοδα αποστολής και το ποσό που πρέπει να δώσω για την αγορά των πραγμάτων;

Για να γίνει όμως αυτό (πληρωμή με αντικαταβολή και έξοδα αποστολής και το κόστος των πραγμάτων) δεν πρέπει να μου κόψει ο αποστολέας απόδειξη;

Γιατί αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει. Χωρίς απόδειξη θα τα λάβω...
θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Γίνεται να τα πληρώσω με αντικαταβολή; δηλαδή να πληρώσω με την παραλαβή και τα έξοδα αποστολής και το ποσό που πρέπει να δώσω για την αγορά των πραγμάτων;

Ναι

Χωρίς απόδειξη θα τα λάβω...
θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;;;;

Εξαρτάται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι εννοεις προβλημα; Eσυ θελεις αποδειξη κι αυτος δεν δινει; Γιατι ειλικρινα εγω δεν καταλαβα....:/
Οσο για το αν ρωτας αν μπορεις να πληρωσεις αντικαταβολη, φυσικα και μπορεις αν το εχετε συνεννοηθει να γινει ετσι η πληρωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvestra

Νεοφερμένος

Η silvestra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωριζετε αν υπαρχει καποιος διαδικτυακος τοπος να παρουσιάσω κάποια ποιήματα μου.
Εννοώ κάποιο blog ΜΟΝΟ για ποίηση και με κάποια επισκεψιμότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top